Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρό στην αιμοκάθαρση


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι!

τις τελευταιες μερες ειχαμε λιγο τρεξιμο, αλλα τωρα πια ειμαστε στην λιστα και περιμενουμε για μοσχευμα. Μπορειτε να βρειτε περισσοτερες πληροφοριες για το πως δινονται τα οργανα στην σελιδα http://www.uktransplant.org.uk/ukt/about_transplants/organ_allocation/kidney_(renal)/kidney_(renal).jsp

εμεις εχουμε την πιο κοινη ομαδα αιματος, και θα εχουμε ποντους λογω αναμονης - γιαυτο ελπιζω να μην ειναι μεγαλο ακομα το χρονικο διαστημα που θα περιμενουμε. Μας εξηγησαν οτι η αναμονη μετριεται απο τον καιρο που καποιος ξεκιναει αιμοκαθαρση και οχι απο τον καιρο που ειναι ενεργος στην λιστα, δηλαδη εμεις ειναι σαν να "περιμενουμε" σχεδον 13 μηνες τωρα, παροτι δεν ειμασταν κλινικα ετοιμοι για χειρουργειο ολο αυτον τον καιρο.

Κατα τα αλλα ειμαστε μια χαρα, τρωμε και λιγο ενα βαζακι φρουτοκρεμα, και ζεσταινομαστε πολυ!! μας αρεσει να πλατσουριζουμε στο νερο και περιμενουμε να κανουμε το χειρουργειο, να βγαλουμε αυτα τα σωληνακια και να κανουμε κανονικο μπανακι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 521
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Abbie μόλις διάβασα την συνεχιζόμενη περιπέτειά σου!!!Χάρηκα όμως πολύ που διαπίστωσα ότι ο Ethan μπήκε επιτέλους στην πολυπόθητη λίστα μετά από τόσες εξετάσεις και αναμονή.Αντε με το καλό να γίνει και η επέμβαση!!!Ο φύλακας άγγελος του μπέμπη σας δεν θα σας εγκαταλείψει ποτέ, να το ξέρεις και σύντομα θα ηρεμήσετε κι εσείς αλλά προπάντως το μωράκι σας από την ταλιπωρία που περάσατε.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Abbie, διάβασα όλη σας την περιπέτεια και οφείλω να πω ότι δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα δάκρυά μου. Και επιτέλους όταν διάβασα ότι μπήκατε στη λίστα... ξανά δάκρυα χαράς αυτή τη φορά. Συγχαρητήρια και κουράγιο λίγο έμεινε ακόμα... Να δώσεις πολλά φιλιά στο αντράκι σου και όλη μας την αγάπη. Είναι πραγματικά πολύ δυνατός αλλά πολύ λέμε! Μπράβο κοπέλα μου και ότι καλύτερο στη συνέχεια. :P

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα αμελήσει να μπω να διαβάσω νέα σας :oops: :oops:

 

Χαίρομαι που όλα πάνε καλά, τις καλύτερες ευχές μου

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ μας οι ευχές για τον Ethan. Ελπίζουμε το μόσχευμα να βρεθεί γρήγορα και να το δεχτεί καλά ο οργανισμός του. Με όλη μας την αγάπη, Αλίκη, Ασημάκης και ο μικρούλης μας, ο Αλέξης (και θα βάλω και όλο το σόι και τους φίλους να εύχονται γι' αυτόν).

ut70pP4.jpgut70p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Hello και παλι! Τα νεα μας... ο Ethan εχει αρχισει και τρωει λιγο καποια βαζακια με στερεη τροφη. Δυστυχως δεν μπορει να φαει αυτα που φτιαχνω εγω, αλλα και που τρωει απο τα ετοιμα ειναι μεγαλη βελτιωση. Προς το παρον παιρνει μονο 100ml ειδικο γαλα απο το σωληνακι, και το υπολοιπο της ημερας ειναι στερεη τροφη, μαλιστα εχουμε πετυχει 4 βαζακια την ημερα! το υπολοιοπο της τροφης του το παιρνει απο το σωληνακι το βραδυ οταν κοιμαται.

Μακαρι να ειχα και αλλα, πιο καλα νεα να σας πω, αλλα δυστυχως ειμαστε ακομα στην αναμονη. Τουλαχιστον ειναι καλα προς το παρον, και ελπιζουμε να παραμεινει ετσι μεχρι να βρεθει καποιο καλο μοσχευμα.

Εχω ξεκινησει και ενα blog με την ιστορια του - μπορειτε να το βρειτε στο http://ethancns.wordpress.com/

Εκει θα δειτε την ιστορια του και πριν απο το σταδιο της αιμοκαθαρσης, γιατι δεν τα εχω βαλει εδω. Ολα βεβαια χωρις πολλες λεπτομεριες, γιατι ηταν πολυ δυσκολο σταδιο και πολλα δεν θελω ουτε να τα θυμαμαι. Τις επομενες μερες θα συμπληρωσω και αλλα πραγματα στο blog.

Link to comment
Share on other sites

Αbbie ευχομαι μέσα απο τα βάθυ της καρδιάς μου να πάνε όλα καλά. Δεν ξέρεις πόσο πολύ σε νιώθω.

Αχ Παναγίτσα μου να τελειώσουν όλα και να γίνουν τα παιδάκια μας γρήγορα καλά.

Προσεύχομαι για τον Ethan, να τον έχει η παναγίτσα καλά.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αbbie ευχομαι μέσα απο τα βάθυ της καρδιάς μου να πάνε όλα καλά. Δεν ξέρεις πόσο πολύ σε νιώθω.

Αχ Παναγίτσα μου να τελειώσουν όλα και να γίνουν τα παιδάκια μας γρήγορα καλά.

Προσεύχομαι για τον Ethan, να τον έχει η παναγίτσα καλά.

 

 

Annina είσαι πάρα μα πάρα πολύ γλυκιά, μπράβο κοπέλα μου, που παρόλο τον δικό σου γολγοθά, νοιάζεσαι και προσεύχεσαι για τον Ethan.

 

Ευχομαι η Παναγία σήμερα να βοηθήσει τους μικρούληδες ασθενείς του χρόνου να είναι υγιείς και ξένοιαστοί

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Abbie μου τα νεα ειναι εξαιρετικα καλα. Αγαλι αγαλι σκαλοπατι σκαλοπατι θα ερθει η απολυτη επιτυχια. Πολυ μεγαλο επιτευγμα 4 βαζακια τροφης.

 

υ.γ. Διαβασα το blog μονορουφι. Πραγμαικα ειναι πολυ συγκινητικες οι στιγμες και σκεψεις που περιγραφεις και μου θυμισαν πολλες δικες μας.

Πολυ ωραι η ιδεα σου να το φτιαξεις.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι η Παναγία σήμερα να βοηθήσει τους μικρούληδες ασθενείς του χρόνου να είναι υγιείς και ξένοιαστοί

Περαστικά σας αγοράκια μου! Να είσαστε πάντα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Μόλις διάβασα την ιστορία σας και ειλικρινά συγκινήθηκα..Εύχομαι ολόψυχα σε όλη την οικογένεια σας να είστε γεροί και δυνατοί για να στηρίζετε τον μικρό σας και φυσικά καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις του μικρούλη σας ,ώστε να γίνει επιτέλους η πολυπόθητη εγχείρηση.

ειλικρινά γνωρίζω την ζωή με ένα νεφροπαθή απο το συγενικό μου περιβάλλον και ξέρω πόσο δύσκολο είναι για σας και για το παιδί.κυρίως το ότι δεν πρέπει να πίνει σχεδόν καθόλου υγρά.αλλά απο ότι έχω διαβάσει η δύναμη της καρδιάς ,της αγάπης και της θέλησής σας είναι τόσο μεγάλη που ευτυχώς τα καταφέρνετε ..

Χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχουν άνθρωποι σας εσάς .Μας δίνετε πολλά παραδείγματα..

Σας εύχομαι ότι καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστουμε πολυ για το ενδιαφερον σας! Αν και μακρια σας, αισθανομαστε την υποστηριξη που μας δινετε.

 

Ο Ethan ειναι καλα και κανει υπομονη. Νεο δεν υπαρχει, συνεχιζουμε κανονικα αιμοκαθαρση και πηγαινουμε νοσοκομειο για τα προγραμματισμενα μας ραντεβου. Μαζι και ολη η οικογενεια κανει υπομονη και περιμενουμε να χτυπησει το τηλεφωνο και να μας πουν οτι βρεθηκε μοσχευμα. Αυτη η μερα θα ερθει, απλως δεν γνωριζουμε το ποτε.

 

Ο Ethan κοντευει να κλεισει τα δυο τωρα, και αρχιζει να καταλαβαινει. Μιλαει λιγο, μαλιστα λεει και δυο-τρεις λεξουλες στα ελληνικα!! Λεει "οπα", και "πιλα" (που σημαινει πιπιλα). Επισης καταλαβαινει οτι ειναι στο μηχανημα και δεν του αρεσει, οταν νευριαζει τραβαει τα σωληνακια. Η αιμοκαθαρση κραταει 11 ωρες, και γινεται καθε βραδυ. Τις ωρες αυτες κοιμαται, οποτε δεν τον ενοχλει τοσο. Το πρωι ομως αν ξυπνησει νωρις και θελει να βγει απο την κουνια για να παιξει, εχουμε πολλες φωνες μεχρι να τελιωσει το μηχανημα...

Link to comment
Share on other sites

Κράτα γερά, Ethan! Νευρίαζε για να καταλαβαίνουν όλοι με ποιον έχουν να κάνουν! Να ψάχνουν για το μόσχευμα σαν τρελοί για να απαλλαγούν από σένα!

ut70pP4.jpgut70p2.png
Link to comment
Share on other sites

abbie πρωτη φορα σου γραφω.να το χαιρεσαι το ζουζουνι σου!

υπομονη ειμαι σιγουρη οτι η αγωνια σας εφτασε στο τελος. εξαλλου η προοδος του ethan στο αποδεικνηει. να δεις που συντιμα θα χτθπησει το τηλεφωνω και μαζι με σας θα μαθουμε και μεις τα νεα και τοτε ολοι μαζι θα κλαιμε και θα γελαμε ταυτοχρονα και που ξερεις μπορει οι φωνες μας να φτασουν στ'αυτια σου!!!!!!!!!!!!! :P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...