Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παχυσαρκία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή μου αν θέλεις να κάνεις δεύτερο παιδάκι, γιατί σε προβληματίζει το βάρος σου; Φοβάσαι πως θα πάρεις κι άλλα κιλά;

Τα επιπλέον κιλά αργά ή γρήγορα διορθώνονται, το να περάσουν τα χρόνια και να το μετανιώσεις που δεν έκανες άλλο παιδάκι, αυτό δεν διορθώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκεφτόμουν γιατί τα δυο τελευταία χρόνια είχα βάλει πολλά κιλά παραπάνω με αποτέλεσμα 1,50 μέτρο άνθρωπος να ξεκινήσω αυτήν την εγκυμοσύνη απο 65 κιλά! Να σου πω οτι δεν με προβληματίζει ακόμα θα σου πω ψέμματα...οχι γιατί σκέφτομαι πώς θα χαθούν κλπ. απλά φοβάμαι μήπως επηρεάσουν την εγκυμοσύνη και τη γέννα! Αλλά για 2ο παιδί, παρά τις φοβίες μου, δεν θα με εμπόδιζαν άσε που με πρόλαβαν τα γεγονότα! :)

Οπότε μην το σκέφτεσαι...κι έχει ο Θεός! Με λίγη προσοχή για να μην βάλουμε πολλά κιλά κατά τη διάρκεια της κύησης, όλα γίνονται πιστεύω!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι οι παχουλές μέλλουσες μαμάδες κινδυνεύουν από διαβήτη ή ακόμη χειρότερα να γεννήσουν διαβητικό παιδί. Αληθεύει? Αν κάποια είναι 20 κιλά πάνω από το κανονικό, πριν μείνει έγκυος, κινδυνεύει πολύ?

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Εχω γνωστη μου με πολυ περισσοτερα κιλα απο σενα και ολα πηγαν μια χαρα.

Επισης μια φιλη μου στο 2ο απο τον φοβο της δεν πηρε πολλα κιλα με αποτελεσμα να επανελθει το σωμα της.

Μην σε αποτρεπουν τα κιλα απο μια τετοια απόφαση.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φυσικα το καλυτερο ειναι να εισαι κοντα στο φυσιολογκο αλλα δεν ξερω αν ειναι επικινδυνο. στο πρωτο σου πωσ ησουν? ρωτα και ενα γυναικολογο καλυτερα

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Elena P, εντάξει τα πολλά κιλά δεν είναι ό,τι καλύτερο, ειδικά για τον κίνδυνο της υψηλής πίεσης, αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Δηλαδή μόνο οι συλφίδες θα κάνουν παιδιά σ'αυτό το κόσμο? αν πας σε κάποιο διατροφολόγο να σε παρακολουθεί στενά για να μην πάρεις πολύ βάρος (παρά μόνο του μωρού) θα είσαι μια χαρά. Θα κάνεις μετά μια ξεγυρισμένη δίαιτα και θα ανανεωθείς κι εσύ. Όλα θα πάνε καλά, τα μωράκια είναι ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

δε ρωτησα για μενα γιαυτο κ ρωτησα αν υπαρχει προβλημα στη συλληψη κ οχι στην εγκυμοσυνη.μια φιλη ειναι τουλαχιστον 120 κιλα κ προσπαθει ενα χρονο περιπου κ δε μπορει..μπορει να οφειλετε σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

δε ρωτησα για μενα γιαυτο κ ρωτησα αν υπαρχει προβλημα στη συλληψη κ οχι στην εγκυμοσυνη.μια φιλη ειναι τουλαχιστον 120 κιλα κ προσπαθει ενα χρονο περιπου κ δε μπορει..μπορει να οφειλετε σε αυτο?

 

Αυτό καθ'εαυτό το γεγονός δεν νομίζω ότι μπορεί να προκαλεί δυσκολίες στη σύλληψη, εκτός αν έχει προκαλέσει άλλες επιπλοκές στην υγεία της, τις οποίες αγνοεί. Μπορεί δηλαδή να σχετίζεται έμμεσα, αν πχ. έχει διαταράξει την ορμονική της ισορροπία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε ρωτησα για μενα γιαυτο κ ρωτησα αν υπαρχει προβλημα στη συλληψη κ οχι στην εγκυμοσυνη.μια φιλη ειναι τουλαχιστον 120 κιλα κ προσπαθει ενα χρονο περιπου κ δε μπορει..μπορει να οφειλετε σε αυτο?

 

Αυτό καθ'εαυτό το γεγονός δεν νομίζω ότι μπορεί να προκαλεί δυσκολίες στη σύλληψη, εκτός αν έχει προκαλέσει άλλες επιπλοκές στην υγεία της, τις οποίες αγνοεί. Μπορεί δηλαδή να σχετίζεται έμμεσα, αν πχ. έχει διαταράξει την ορμονική της ισορροπία

 

Είναι πολλά που παίζουν ρόλο. Ας πούμε έχει σταθερό κύκλο?

Κι εγώ έχω κάποια κιλά παραπάνω και πολυκυστικές ωοθήκες και μου είπε ο γιατρός μου αν χάσω κάποια κιλά θα βοηθήσει στο να γίνεται στην ώρα της η ωορηξία.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Καλησπέρα

 

Αν και η απάντηση είναι λίγο καθυστερημένη !!!!!!!!!!!

 

Σε φυσιολογικές συνθήκες οι αναλογιές μου είναι αυτές που πρέπει.

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έβαλα 27 κιλά εκ των οποίων είχα χάσει μόνο τα 6 όταν έμεινα έγκυος για 2η φορά (η δεύτερη εγκυμοσύνη ήρθε μόλις 5 μήνες μετά τη γέννα).

 

Από την αρχή τις 2ης εγκυμοσύνης πήγα σε διατροφολόγο με αποτέλεσμα τους πρώτους 3 μήνες να χάσω 6 κιλά (με ειδική διατροφή για εγκύους και χωρίς κίνδυνο για το μωρό μου φυσικά) και συνολικά στο τέλος της εγκυμοσύνης να ζυγίζω λιγότερο από ότι στην αρχή.

 

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι αν θέλεις πραγματικά (και με τη σωστή βοήθεια) μπορείς να ελέκξεις το βάρος σου και φυσικά

Δεν είναι αυτός λόγος για να αποφεύγεις μια εγγυμοσύνη

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elena P βρίσκομαι κι εγώ στην προσπάθεια δίαιτας θα τα καταφέρουμε :wink: φρούτα αρκετά και κανένα περίπατο παραπάνω ή σε παιδική χαρά με το μικρό σου ή στα μαγαζιά για βιτρίνες! εγώ έχω άλλα 5 κιλά τουλάχιστον, δεν μου είπε ο γιατρός τίποτα αλλά θέλω εγώ να τα χάσω!είχα μία ατυχή εγκυμοσύνη και τώρα πρέπει να χάσω τα κιλά που πήρα μέχρι να έρθει ο καιρός να ξαναπροσπαθήσω. Όλα καλά θα πάνε :D

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑΣΟΥ thimioula!

 

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΤΩΡΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Η ΔΙΑΙΤΑ ΜΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!

 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!! :):)

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά τώρα με τα σταφύλια !!!!!!!!!!!

 

Φάε όσες περισσότερες μέρες μπορείς ΜΟΝΟ σταφύλια

 

Το ξέρω πως είναι δύσκολο αλλά η σταφυλοθεραπεία βοηθάει πολύ σε πολλές μορφές του καρκίνου ειδικά εμάς τις γυναίκες...........

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επ, σιγά κορίτσια, μην παρασυρόμαστε απ' όσα ακούμε!

Καλή η φρουτοθεραπεία δε λέω, αλλά μην ξεχνάμε ότι τα φρούτα περιέχουν πολλά σάκχαρα, δεν είναι για δίαιτα. Οι διαιτολόγοι λένε μέχρι 3 φρούτα την ημέρα (η μπανάνα μετράει για 2 μερίδες).

Το σημαντικό σε μια σωστή διατροφή (τονίζω διατροφή και όχι δίαιτα) είναι να προκαλέσει ενεργοποίηση του μεταβολισμού. Πρέπει να τρώμε σωστά, απ' όλα και μικρές ποσότητες, κάνοντας τους σωστούς συνδιασμούς (εδώ βοηθάνε οι διατροφολόγοι). Οι δίαιτες-αστραπές όχι μόνο δεν επιφέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά κάνουν κακό στον οργανισμό, στερώντας του βασικές ομάδες πολύτιμων συστατικών, και τελικά το "σύνδρομο στέρησης" θα χτυπήσει και οι προσπάθειες πάνε ακαρπες.

Ψυχραιμία πάνω απ' όλα! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επ, σιγά κορίτσια, μην παρασυρόμαστε απ' όσα ακούμε!

Καλή η φρουτοθεραπεία δε λέω, αλλά μην ξεχνάμε ότι τα φρούτα περιέχουν πολλά σάκχαρα, δεν είναι για δίαιτα. Οι διαιτολόγοι λένε μέχρι 3 φρούτα την ημέρα (η μπανάνα μετράει για 2 μερίδες).

Το σημαντικό σε μια σωστή διατροφή (τονίζω διατροφή και όχι δίαιτα) είναι να προκαλέσει ενεργοποίηση του μεταβολισμού. Πρέπει να τρώμε σωστά, απ' όλα και μικρές ποσότητες, κάνοντας τους σωστούς συνδιασμούς (εδώ βοηθάνε οι διατροφολόγοι). Οι δίαιτες-αστραπές όχι μόνο δεν επιφέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά κάνουν κακό στον οργανισμό, στερώντας του βασικές ομάδες πολύτιμων συστατικών, και τελικά το "σύνδρομο στέρησης" θα χτυπήσει και οι προσπάθειες πάνε ακαρπες.

Ψυχραιμία πάνω απ' όλα! :)

 

συμφωνώ απόλυτα σε όλα.διατροφή και όχι δίαιτα και όντως σου λένε μέχρι 3 φρούτα την ημέρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κι εγώ έχω παραπανίσια κιλά..... πολλά έως πάρα πολλά θα έλεγα!!!! Γύρω στα 30!!!! Αλλά αν περιμένω..... να τα χάσω..... με δίαιτες και με λίγο ποδήλατο (που το βαριέμαι αφάνταστα!) θα φτάσω 40!!!! Κι είμαι ήδη..... 33!!!!! Τί να κάνω???? Θα προσέξω λιγάκι περισσότερο στην εγκυμοσύνη..... εάν ποτέ έρθει..... λέμε τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα έχω τα κιλάκια μου. Είμαι 1,73 και ζυγίζω 94 κιλά. Όταν έμεινα έγκυος ήμουν 91 κιλά - μικρή διαφορά δηλαδή. Έμεινα έγκυος πάρα πολύ εύκολα και στην εγκυμοσύνη πρόσεξα για το βάρος μου, αλλά όχι με συγκεκριμένη διατροφή. Κατάφερα και γέννησα ούσα στο στρογγυλό νούμερο κιλών 100!!!! Ήμουν βέβαια τυχερή γιατί δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και σε όλη την εγκυμοσύνη περπάτησα πολύ. Εύχομαι το ίδιο να συμβεί και σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη, όταν έρθει με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το ιδιο και εγω με τη GiovannaXA ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με επιπλεον 18 κιλα.. 1,78 με 96 κιλα... Ο γιατρος μου απλα μου ειπε οτι δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα αν δεν ξεπερασω τα 110 και ελπιζω να τα κατεφερω.. Εχω αλλαξει το τροπο που αντιμετπιζω το φαγητο αλλα και το super market και το πιο βασικο για μενα το ζαχαροπλαστειο της γειτονιας με εχει χασει!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

από οσα εχω ακουσει λογω επαγγελματος και μερικων φιλων τα παραπανισια κιλά ειναι "πονοκέφαλος"κατα το τοκετο και φυσικα οταν πχ υψος 1,65 με 80κιλά ειναι επίφοβο για τη γεννα..

Εννοείται πως δεν αποφευγουμε την εγκυμοσύνη για να μην παρουμε περισσοτερα κιλά!!! τα παχακια επιβαρυνουν την υγεια μας και τη λειτουργια των ζωτικών οργανων ακομα και οταν δεν ειμαστε εγκυες ..

 

απλά λογω του εμβρυου τα ζωτικα οργανα μετατοπιζονται προς τα πισω και γι αυτο πρεπει να προσπαθουμε να εχουμε μετριο σωματικο βαρος..

Οπως και στην αντιθετη περιπτωση, χαμηλό σωματικο βαρος και σωματοτυπος κατω του μετριου ειναι επιφοβα και ειναι ο λογος που καταφευγουμε σε καισαρικη..

Αυτα ...

 

τα μωρα ειναι ευτυχία !

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 1.74 και ξεκινησα την πρωτη εγκυμοσυνη μου με 70 κιλα. Γενικα ειμαι γεροδεμενη σαν κατασκευη και για αυτα τα 70 κιλα ηταν πολυ καλα για εμενα. Φοραγα δηλαδη 28 η 30 νουμερο τζην και ειχα ομοιομορφο σωμα.

Στην πρωτη εγκυμοσυνη εφτασα 117 κιλα... καλα διαβασατε +47. Σε ένα χρονο ζυγιζα 73 όπου έμεινα εκει. Στην δευτρη εγκυμοσυνη μου πηρα 34 κιλα!!! Τωρα το μωρο ειναι 40 ημερων και εχω χασει τα 20.

Σε καμια εγκυμοσυνη δεν παρουσιασα ζαχαρο, πίεση ή οτιδηποτε άλλο. Επίσης να σας πω ότι δεν ετρωγα υπερβολικα αλλα παχαινα υπερβολικα. και αντιστοιχα δεν κανω αυστηρη διαιτα και φευγουν τα κιλα ευκολα.

Όταν εκανα τον πρωτο μου γιο, έλεγα ότι και άλλα 50 κιλα επαιρνα για να κανω και αλλο ενα παιδακι...

Οποτε θα σε συμβουλευα να προχωρησεις στην επόμενη εγκυμοσυνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...