Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προτάσεις για παιχνίδια & βιβλία - 15 μηνών


Recommended Posts

Προσπαθώ να βρω παιχνίδια που θα τραβήξουν την προσοχή του σχεδόν 14μηνου Εωσπόρου, αλλά δεν τα καταφέρνω. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει αυτά που κάνουν ήχους (τραπέζι δραστηριοτήτων, σκυλάκι φίσερ-πράις), αυτό που βάζεις τους κρίκους σε μια βάση και το άλλο που βάζεις τα σχήματα στην αντίστοιχη τρύπα. Στα μουσικά τα πατάει όλα μαζί και κάνει ότι χορεύει. Στους κρίκους το κάνει μία φορά γρήγορα-γρήγορα στο στυλ "ουφ με πρήξατε πια" και μετά το πετάει και φεύγει. Αυτό με τα σχήματα κάτι γίνεται, αλλά συχνότερα νευριάζει και το παρατάει κι αυτό. Αδυναμίες της είναι να σκαρφαλώνει, να προσπαθεί να χωθεί πίσω από το ψυγείο, να ξηλώνει τα κουμπιά της κουζίνας και τέτοια. Της δοκίμασα κι ένα δανεικό κουνιστό αλογάκι μήπως θέλει κάτι με κίνηση, αλλά με τη δεύτερη φορά ξεπέζεψε μόνη της και άρχισε να το κουνάει με λύσσα, κι έκτοτε μόνο αυτό θέλει να κάνει, μόλις την ανεβάζεις κατεβαίνει και το ζαλίζει στο πέρα-δώθε.

 

Πείτε κανένα καλό παιχνιδάκι για αυτή την ηλικία να την απασχολεί λίγο. Τουβλάκια να προσπαθεί να κάνει κατασκευές; Πρόσφατα περπάτησε κιόλας, μήπως να συνδυάσω κάτι με αυτό;

 

επειδή επίσης σύντομα θα κατέβω να της πάρω και ελληνικά βιβλιαράκια, έχετε τίποτε καλό να προτείνετε;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εμεις ετσι ημασταν ! ολα τα βαριομασταν στο πι και φι! μπορω να πω οτι παιζαμε λιγο παραπανω με τα μεγαλα τουβλακια αλλα μην φανταστεις οτι τρελαθηκαμε. ωραια βιβλια που της αρεσαν πολυ και εμαθε πολλα ειναι απο τις εκδοσεις πατακη"οι πρωτες μου λεξεις" που εχει πολλα π.χ. το πρωτο μου αγροκτημα κ.α..τωρα βεβαια δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα εγω σωθηκα και εμαθε αρκετα απο τη ντορα την εξερευνητρια που την λατρευει και την παρακολουθει αρκετα απο 13 μηνων. στην αρχη ειχα τους ενδοιασμους μου γιατι ηταν κολλημενη στην τηλεοραση αλλα ειδα οτι εμαθε νεες λεξεις και μετρουσε.οποτε σκεφτηκα για λιγη ωρα δεν πειραζει κανω και καμια δουλεια:D.Τα εχω κατεβασει ολα απο το ιντερνετ!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είμαστε κι εμείς. 15 μηνών ο μικρός, έχει πάρα πολλά παιχνίδια με τα οποία δεν ασχολείται ιδιαίτερα. Τα μόνα που του προκαλούν το ενδιαφέρον -όχι όμως πάνω από 10 λεπτά- είναι ένα εκπαιδευτικά πιανάκι που του πήρε η νονά του, ένα ξύλινο κουτί με σχήματα σαν αυτό που αναφέρεις και κάποια βιβλιαράκια που έχουν εικόνες με σχήματα, ζώα, οχήματα, παιχνίδια, κα. Όσο για τα τουβλάκια, εγώ του φτιάχνω πύργους, εκείνος τους χαλάει και σε 3 λεπτά έχει φύγει σφαίρα ψάχνοντας την ηλεκτρική σκούπα. Σήμερα του έδωσα ένα μικρό κατσαρολάκι με ένα κουτάλι και ασχολήθηκε λίγο δοκιμάζοντας τους ήχους που κάνουν... Ίσως είναι η ηλικία τέτοια που δεν πολυασχολούνται με παιχνίδια. Ελπίζω μεγαλώνοντας να αλλάξει αυτό, γιατί έχω κουραστεί να πλένω τα πιάτα και αυτός να κλαίει και να με τραβάει από το φόρεμα, να με σπρώχνει και άλλα χαριτωμένα!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις μια απο τα ιδια. Τα παιχνιδια ειναι για να τα πεταμε κατω η να τα σερνουμε σε ολο το σπιτι, παντως οχι για να παιζουμε. παιζουμε με το ψυγειο, τα συρταρια, την κουζινα που κανει τζιζ, τα ταπερ τα οποια βαρεθηκαμε κιολας και παει λεγοντας. μονο στη βολτα καθομαστε καλα:?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω παιχνίδια που θα τραβήξουν την προσοχή του σχεδόν 14μηνου Εωσπόρου, αλλά δεν τα καταφέρνω. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει αυτά που κάνουν ήχους (τραπέζι δραστηριοτήτων, σκυλάκι φίσερ-πράις), αυτό που βάζεις τους κρίκους σε μια βάση και το άλλο που βάζεις τα σχήματα στην αντίστοιχη τρύπα. Στα μουσικά τα πατάει όλα μαζί και κάνει ότι χορεύει. Στους κρίκους το κάνει μία φορά γρήγορα-γρήγορα στο στυλ "ουφ με πρήξατε πια" και μετά το πετάει και φεύγει. Αυτό με τα σχήματα κάτι γίνεται, αλλά συχνότερα νευριάζει και το παρατάει κι αυτό. Αδυναμίες της είναι να σκαρφαλώνει, να προσπαθεί να χωθεί πίσω από το ψυγείο, να ξηλώνει τα κουμπιά της κουζίνας και τέτοια. Της δοκίμασα κι ένα δανεικό κουνιστό αλογάκι μήπως θέλει κάτι με κίνηση, αλλά με τη δεύτερη φορά ξεπέζεψε μόνη της και άρχισε να το κουνάει με λύσσα, κι έκτοτε μόνο αυτό θέλει να κάνει, μόλις την ανεβάζεις κατεβαίνει και το ζαλίζει στο πέρα-δώθε.

 

Πείτε κανένα καλό παιχνιδάκι για αυτή την ηλικία να την απασχολεί λίγο. Τουβλάκια να προσπαθεί να κάνει κατασκευές; Πρόσφατα περπάτησε κιόλας, μήπως να συνδυάσω κάτι με αυτό;

 

επειδή επίσης σύντομα θα κατέβω να της πάρω και ελληνικά βιβλιαράκια, έχετε τίποτε καλό να προτείνετε;

΄

Δύσκολο. στην ηλικία της που μόλις περπάτησε, άντε κράτα τη...

Εμένα έπαιζαν πολύ με ένα αυτοκινητάκι στράτα, όπου, πήγαιναν και τις βόλτες τους όρθιες ή καθιστές, και το καπό είχε σχήματα για να τα ρίχνουν μέσα και άνοιγε και έχωναν διάφορα μέσα. Οτι έχανα, εκεί έψαχνα πρώτα...:rolleyes:

Κατά τα λοιπά, έπαιζαν με τα ...ταπερ. εκείνο το ντουλάπι αγκομάχησε....

Όλα τα άλλα παιχνίδια τα είχαν όλιγον χ@σμ@να...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα λοιπά, έπαιζαν με τα ...ταπερ. εκείνο το ντουλάπι αγκομάχησε....

 

Χα χα χα...!!! :lol::lol::lol:

Όντως, αυτά τα τάπερ είναι διάσημα!

Το βαφτιστήρι μου τα είχε δώσει όλα! Δεν είχε περάσει ώρα που να μην ανοίξει ( ή τουλάχιστον να επιχειρήσει) τα κάτω ντουλάπια της κουζίνας!!!

 

Πάντως αυτή η ηλικία είναι λίγο δύσκολη για να πεις ότι θα συγκεντρωθεί σε ένα παιχνίδι για πολλή ώρα. Εμένα πάλι μου άρεσε πολύ αυτό το παραδοσιακό ξύλινο αλογάκι που κουνάει, του το πήρα, αλλά δεν έχει παίξει ποτέ ουσιαστικά με αυτό, μη σας πω πως παίζει αποκλειστικά διακοσμητικό ρόλο!! Μπορεί βέβαια να του αρέσει άμα μεγαλώσει λίγο ακόμα. Επίσης είναι χρήσιμα και διασκεδαστικά τα τουβλάκια, κάθε μορφής. Πχ, πριν λίγο καιρό του πήρα ένα τρενάκι από το ELC, ξύλινο με συναρμολογούμενα τεμάχια σε διαφορετικά σχήματα, μεγέθη και χρώματα, που πιστεύω βοηθάει και στην ανάπτυξή του.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου παρολο που ειναι πολυ ζωηρος παιζει με τα παιχνιδια του αρκετα. δεν σνομπαρει κανενα σχεδον αρκει να του θυμισω οτι υπαρχουν! ομως το τι θα ερεθισει το ενδιαφερον του καθε παιδιου ειναι σχετικο! του αρεσει πολυ π.χ ενα τραπεζακι δραστηριοτητων παιζει κ εχει μαθει πολλες λεξουλες απο αυτο χορευει το μετακομιζει σε διαφορα σημεια το καβαλαει.... το τραπεζακι ομως ηταν της της βαφτιστηρας μου η οποια το ειχε παντελως γραμμενο.

φυσικα κ περασε την ταπερομανια αλλα τωρα πια του εχει φυγει κ μπηκε ξανα το ντουλαπι μας σε ταξη.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
http://babylove-dorina.blogspot.com/2011/09/blog-post_6999.html Καλημέρα σε αυτό το καινούργιο blog θα πάρετε κάποιες ιδέες για τα παιχνίδια και δραστηριότητες που μπορούν να κάνουν τα παιδιά από μώρα ως 6+.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

Η μικρή μας είναι 16 μηνών. Δεν έχουμε το προβλημα του αρχικού θέματος, η μικρή παίζει πολύ μόνη της, αλλά επειδή ταιριάζει ο τίτλος γράφω εδώ για να μην ανοίγουν συνεχώς νέα παρόμοια θέματα.

 

Λοιπόν, η μικρή έχει πολλά παιχνίδια επειδή μας είχαν δώσει αρκετά ήδη από πριν γεννηθεί, νιώθω όμως ότι ισως δεν έχει παιχνίδια που θα λέγαμε "κομβικά" και δεν ξέρω τι θα χρειαζόταν.

 

Θα σας πω στο περίπου τι "κατηγορίες" έχει:

-Πάρα πολλά λούτρινα 

-Εναν ξύλινο κι έναν πλαστικο κύλινδρο με κουλούρες, και ένα από αυτά που έχουν τρύπες με διάφορα σχήματα και ρίχνεις τα σχήματα μέσα

-Δύο σαν "λαβυρινθους" που ρίχνεις ένα μπαλάκι και κατρακυλάει μέχρι κάτω

-Μια περπατουρα που σπρωχνεις

-Δυο που καβαλας και σπρώχνεις με τα πόδια (όπως το σκούτερ της fp)

-Ξυλινα τουβλάκια που δεν σφηνωνουν όμως μεταξύ τους, απλά χτίζεις βάζοντας το ένα πάνω στο άλλο

-Ενα σετ ενσφηνωματα

-Δυο ζωάκια που τα τραβάς με σχοινί, αν και έχω τυλίξει το σχοινί γύρω τους γιατί φοβάμαι κι έτσι τα χρησιμοποιεί απλά σαν ζωάκια, κι άλλα δύο ζωάκια με ροδες

-Κατι δαχτυλοκουκλακια και ένα σετ playmobil 123

-Κατι κυπελακια που μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο και τα χτίζεις και σαν πύργο

-Ενα από αυτά που έχουν ξύλινα σχήματα περασμενα σε μπλεγμένα σύρματα και τα μετακινεις

-Μπαλα και μικρές μπαλιτσες

-Μια πάνινη φάρμα με ζωάκια

-Κατι sensory bottles που της έφτιαξα

-Πολλα βιβλία με παραθυράκια και κινούμενα μέρη και μουσικες

-Διαφορα πλαστικά με κουμπιά που κανουν μουσικές και φώτα που δεν μου πολυαρεσουν κιολας

-Μια σκηνή Ινδιάνου και μια κούνια μπαλκονιου και κουβαδάκι στη θάλασσα

 

Παίζει με όλα αλλά έχει ιδιαίτερη αδυναμια στα ξύλινα τουβλάκια, στα κυπελακια, στα βιβλία και σε ο,τι είναι πολύ μικρή φιγουριτσα (δαχτυλοκουκλακια, playmobil, ζωάκια ενσφηνωματων και πανινης φαρμας)

 

Έχω την εντύπωση οτι είναι σχεδόν όλα για πιο μικρές ηλικίες ή κάνω λάθος; Αν και δεν τα παίζει όλα κανονικά, πχ τα σχήματα και τα ενσφηνωματα δεν τα βάζει ακόμα στην τρυπα και τα τουβλάκια δεν τα χτίζει, απλά τα βαζει-βγαζει σε κουτιά και τα σηκώνει ψηλά και τους "μιλαει".

Σκεφτόμουν ότι δεν έχει πχ τουβλάκια που να σφηνωνουν, κουζινικα, παζλ και ενσφηνωματα, κούκλα, τραίνο, οχηματα γενικά, μουσικά όργανα, κουνιστο άλογο, αριθμητηρι, αυτό το πινακακι που είχαμε παλιά που είχε ένα δεμένο "στυλό" που το πέρναγες από πάνω και ήταν σαν να ζωγραφιζες (μαύριζαν κάτι κυψελίδες) και μετά το έσβηνες (δεν ξέρω πώς λέγεται και θέλω να το ψάξω για να το πάρω). Μερικά παραδείγματα είναι αυτά.

Είναι για μεγαλύτερα παιδιά αυτά που λέω; Βιάζομαι; Τι παίζουν λίγο πριν τα ενάμισι;

 

Επίσης εσείς αγοράζετε κυρίως παιχνίδια ή σας φέρνουν δωρα/δίνουν μεταχειρισμένα; Εμείς έχουμε πάρει ελάχιστα από όσα ειπα (μόνο τα τουβλάκια, την μπάλα, τα δαχτυλοκουκλακια, τα σχήματα σε τρυπες και τα playmobil -συν τη σκηνή και την κούνια). Θα ήθελα να της πάρω και κάτι από αυτά που είπα παραπάνω ότι δεν έχει -αν όντως είναι για την ηλικία της- συν κάποια ξύλινα που μου αρέσουν πολύ, αλλά μου φαίνεται υπερβολή ενώ έχει τόσα πολλά να πάω να της παρω κι αλλα, κι έτσι παίρνω μόνο βιβλία. Αλλά τα γενέθλιά της αργούν (φέτος έπεσαν μέσα στην καραντίνα κι έτσι δεν είχε δώρα), στη βάφτιση έφεραν σχεδόν μόνο ρούχα και τα Χριστούγεννα υποθέτω δεν θα πάρει τόσα πολλά δώρα, οπότε υποθέτω πρέπει να της πάρουμε εμείς (ούτως ή άλλως τα δώρα δεν είναι πάντα κάτι από αυτά που θες). Δεν θέλω όμως να της κρύψω ή δώσω ακόμα αλλού αυτά που έχει τώρα, κι έτσι θα γεμίσει πολλά. Εσείς πώς το χειρίζεστε αυτό; Εντωμεταξύ αν υποθέσουμε ότι είναι καλό να παίρνουμε αυτά που φαίνονται ήδη να τους αρέσουν, επειδή της αρέσουν παρα πολύ οι φιγουριτσες θα ήθελα να της πάρω κι άλλα playmobil αλλά τότε θα είναι ακόμα περισσότερα και δεν θα είναι και κάτι τόσο διαφορετικό από όσα έχει!

 

Εσείς πώς διαλέγατε παιχνίδια σε αυτή την ηλικία που δεν μπορούν να διαλέξουν; Γιατί χάνεσαι η αλήθεια είναι!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Η μικρή μας είναι 16 μηνών. Δεν έχουμε το προβλημα του αρχικού θέματος, η μικρή παίζει πολύ μόνη της, αλλά επειδή ταιριάζει ο τίτλος γράφω εδώ για να μην ανοίγουν συνεχώς νέα παρόμοια θέματα.

 

Λοιπόν, η μικρή έχει πολλά παιχνίδια επειδή μας είχαν δώσει αρκετά ήδη από πριν γεννηθεί, νιώθω όμως ότι ισως δεν έχει παιχνίδια που θα λέγαμε "κομβικά" και δεν ξέρω τι θα χρειαζόταν.

 

Θα σας πω στο περίπου τι "κατηγορίες" έχει:

-Πάρα πολλά λούτρινα 

-Εναν ξύλινο κι έναν πλαστικο κύλινδρο με κουλούρες, και ένα από αυτά που έχουν τρύπες με διάφορα σχήματα και ρίχνεις τα σχήματα μέσα

-Δύο σαν "λαβυρινθους" που ρίχνεις ένα μπαλάκι και κατρακυλάει μέχρι κάτω

-Μια περπατουρα που σπρωχνεις

-Δυο που καβαλας και σπρώχνεις με τα πόδια (όπως το σκούτερ της fp)

-Ξυλινα τουβλάκια που δεν σφηνωνουν όμως μεταξύ τους, απλά χτίζεις βάζοντας το ένα πάνω στο άλλο

-Ενα σετ ενσφηνωματα

-Δυο ζωάκια που τα τραβάς με σχοινί, αν και έχω τυλίξει το σχοινί γύρω τους γιατί φοβάμαι κι έτσι τα χρησιμοποιεί απλά σαν ζωάκια, κι άλλα δύο ζωάκια με ροδες

-Κατι δαχτυλοκουκλακια και ένα σετ playmobil 123

-Κατι κυπελακια που μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο και τα χτίζεις και σαν πύργο

-Ενα από αυτά που έχουν ξύλινα σχήματα περασμενα σε μπλεγμένα σύρματα και τα μετακινεις

-Μπαλα και μικρές μπαλιτσες

-Μια πάνινη φάρμα με ζωάκια

-Κατι sensory bottles που της έφτιαξα

-Πολλα βιβλία με παραθυράκια και κινούμενα μέρη και μουσικες

-Διαφορα πλαστικά με κουμπιά που κανουν μουσικές και φώτα που δεν μου πολυαρεσουν κιολας

-Μια σκηνή Ινδιάνου και μια κούνια μπαλκονιου και κουβαδάκι στη θάλασσα

 

Παίζει με όλα αλλά έχει ιδιαίτερη αδυναμια στα ξύλινα τουβλάκια, στα κυπελακια, στα βιβλία και σε ο,τι είναι πολύ μικρή φιγουριτσα (δαχτυλοκουκλακια, playmobil, ζωάκια ενσφηνωματων και πανινης φαρμας)

 

Έχω την εντύπωση οτι είναι σχεδόν όλα για πιο μικρές ηλικίες ή κάνω λάθος; Αν και δεν τα παίζει όλα κανονικά, πχ τα σχήματα και τα ενσφηνωματα δεν τα βάζει ακόμα στην τρυπα και τα τουβλάκια δεν τα χτίζει, απλά τα βαζει-βγαζει σε κουτιά και τα σηκώνει ψηλά και τους "μιλαει".

Σκεφτόμουν ότι δεν έχει πχ τουβλάκια που να σφηνωνουν, κουζινικα, παζλ και ενσφηνωματα, κούκλα, τραίνο, οχηματα γενικά, μουσικά όργανα, κουνιστο άλογο, αριθμητηρι, αυτό το πινακακι που είχαμε παλιά που είχε ένα δεμένο "στυλό" που το πέρναγες από πάνω και ήταν σαν να ζωγραφιζες (μαύριζαν κάτι κυψελίδες) και μετά το έσβηνες (δεν ξέρω πώς λέγεται και θέλω να το ψάξω για να το πάρω). Μερικά παραδείγματα είναι αυτά.

Είναι για μεγαλύτερα παιδιά αυτά που λέω; Βιάζομαι; Τι παίζουν λίγο πριν τα ενάμισι;

 

Επίσης εσείς αγοράζετε κυρίως παιχνίδια ή σας φέρνουν δωρα/δίνουν μεταχειρισμένα; Εμείς έχουμε πάρει ελάχιστα από όσα ειπα (μόνο τα τουβλάκια, την μπάλα, τα δαχτυλοκουκλακια, τα σχήματα σε τρυπες και τα playmobil -συν τη σκηνή και την κούνια). Θα ήθελα να της πάρω και κάτι από αυτά που είπα παραπάνω ότι δεν έχει -αν όντως είναι για την ηλικία της- συν κάποια ξύλινα που μου αρέσουν πολύ, αλλά μου φαίνεται υπερβολή ενώ έχει τόσα πολλά να πάω να της παρω κι αλλα, κι έτσι παίρνω μόνο βιβλία. Αλλά τα γενέθλιά της αργούν (φέτος έπεσαν μέσα στην καραντίνα κι έτσι δεν είχε δώρα), στη βάφτιση έφεραν σχεδόν μόνο ρούχα και τα Χριστούγεννα υποθέτω δεν θα πάρει τόσα πολλά δώρα, οπότε υποθέτω πρέπει να της πάρουμε εμείς (ούτως ή άλλως τα δώρα δεν είναι πάντα κάτι από αυτά που θες). Δεν θέλω όμως να της κρύψω ή δώσω ακόμα αλλού αυτά που έχει τώρα, κι έτσι θα γεμίσει πολλά. Εσείς πώς το χειρίζεστε αυτό; Εντωμεταξύ αν υποθέσουμε ότι είναι καλό να παίρνουμε αυτά που φαίνονται ήδη να τους αρέσουν, επειδή της αρέσουν παρα πολύ οι φιγουριτσες θα ήθελα να της πάρω κι άλλα playmobil αλλά τότε θα είναι ακόμα περισσότερα και δεν θα είναι και κάτι τόσο διαφορετικό από όσα έχει!

 

Εσείς πώς διαλέγατε παιχνίδια σε αυτή την ηλικία που δεν μπορούν να διαλέξουν; Γιατί χάνεσαι η αλήθεια είναι!

 

 

ωραια παιχνιδακια της εχεις ολα για την ηλικια της ειναι. ενταξει τα βαριουνται τα παιχνιδια τους οσα κ να παρεις καλο ειναι να κρυβεις καποια . παζλ απο τωρα δυσκολο να φτιαξει. υπαρχουν τα playmobil 123 που σφηνωνουν κ εχει κ οχηματα αυτα μπορεις να παρεις . εγω διαλεγω οτι μπυ αρεσει κ να μην μπορει να το φαει χα χα χα δημοκρατικα πραγματα. αν μπεις σε σαιτ παιχνιδαδικου βαζεις ηλικια κ τυπο παιχνιδιου κ σου βγαζει επιλογες . κ μετα οτι σου αρεσει . κ εγω του εχω παρει πολλα ξυλινα τρενακια αυτοκινιτακια ε απο 18 μηνων ξεκινησε να τα παιζει πιο συνειδητα μην φανταστεις οτι 16 μηνων ηξερε να παιξει

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έθεσα καλά την ερώτηση. Δεν αναρωτιέμαι πώς θα βρω παιχνίδια της ηλικίας της. Αλλά πώς από όλα αυτά θα διαλέξω. Βάσει του τι της αρέσει; (Πού σημαίνει ότι έχει ήδη παρόμοια) Ή βάσει του τι δεν έχει ως τώρα; Είναι τόσα πολλά που μου αρέσουν! Και γι'αυτό ρωτάω κιόλας αν αγοράζετε ή έχετε κυρίως δώρα. Γιατί μου φαίνεται υπερβολή να παίρνουμε πχ κάθε δύο μήνες παιχνίδι χωρίς να είναι κάποια γιορτή κλπ (γιατί τέτοια συχνότητα χρειάζεται για να πάρει όσα δεν έχει πριν ξεπεραστεί η ηλικία τους -δεν εννοώ ΟΛΑ όσα δεν έχει, αλλά ένα από κάθε κατηγορία). Όχι υπερβολή οικονομική (βρίσκεις οικονομικά συνήθως), απλά κάπως καταναλωτικό/πλεονεκτικο. Το κάνω με τα βιβλία, που παίρνω περίπου 3 κάθε δίμηνο, μου φαίνεται λίγο υπερβολη κι εκεί αλλά με τα παιχνίδια ακόμα περισσότερο. Αλλά απο την άλλη πρέπει να αγοράζουμε έτσι εκτός γιορτών, γιατί τα δώρα υποθέτω θα είναι άλλα από αυτά που είχαμε βάλει στο μάτι (πχ πλαστικά με κουμπιά, μουσικές και φώτα που δεν μου αρέσουν και θεωρώ πως 2-3 φτάνουν).

 

Δεν τα βαριέται τα παιχνίδια (το έγραψα και στο αρχικό ποστ) και δεν θεωρώ ότι έχω δικαίωμα να της τα κρύβω όπως θέλω εγώ εφ'οσον δεν μπορεί να μιλήσει και να τα ζητήσει αν τα ψάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Μάλλον δεν έθεσα καλά την ερώτηση. Δεν αναρωτιέμαι πώς θα βρω παιχνίδια της ηλικίας της. Αλλά πώς από όλα αυτά θα διαλέξω. Βάσει του τι της αρέσει; (Πού σημαίνει ότι έχει ήδη παρόμοια) Ή βάσει του τι δεν έχει ως τώρα; Είναι τόσα πολλά που μου αρέσουν! Και γι'αυτό ρωτάω κιόλας αν αγοράζετε ή έχετε κυρίως δώρα. Γιατί μου φαίνεται υπερβολή να παίρνουμε πχ κάθε δύο μήνες παιχνίδι χωρίς να είναι κάποια γιορτή κλπ (γιατί τέτοια συχνότητα χρειάζεται για να πάρει όσα δεν έχει πριν ξεπεραστεί η ηλικία -δεν εννοώ ΟΛΑ όσα δεν έχει, αλλά ένα από κάθε κατηγορία). Όχι υπερβολή οικονομική (βρίσκεις οικονομικά συνήθως), απλά κάπως καταναλωτικό/πλεονεκτικο. Το κάνω με τα βιβλία, που παίρνω περίπου 3 κάθε δίμηνο, μου φαίνεται λίγο υπερβολη κι εκεί αλλά με τα παιχνίδια ακόμα περισσότερο. Αλλά απο την άλλη πρέπει να αγοράζουμε έτσι εκτός γιορτών, γιατί τα δώρα υποθέτω θα είναι άλλα από αυτά που είχαμε βάλει στο μάτι (πχ πλαστικά με κουμπιά, μουσικές και φώτα που δεν μου αρέσουν και θεωρώ πως 2-3 φτάνουν).

 

Δεν τα βαριέται τα παιχνίδια (το έγραψα και στο αρχικό ποστ) και δεν θεωρώ ότι έχω δικαίωμα να της τα κρύβω όπως θέλω εγώ εφ'οσον δεν μπορεί να μιλήσει και να τα ζητήσει αν τα ψάχνει.

Το καλό σε αυτές τις ηλικίες είναι ότι αλλάζουν τον τρόπο που παίζουν τα παιχνίδια που ήδη έχουν ανά τρίμηνο/τετράμηνο πάνω κάτω. Δλδ κάποια παιχνίδια διαχρονικά (και σε ποιότητα και σε τύπου, ανοιχτού κλειστού κλπ) θα φαντάζουν καινούργια στο παιδί γιατί θα τα παίζει αλλιώς. Αυτό σε καλύπτει στο θέμα 'βαρεμαρας' που έτσι και αλλιώς γράφεις ότι δεν τα βαριέται και αρκετά από αυτά που είδα ότι έχετε θα σας καλύψουν ένα χρόνο ακόμα και παραπάνω. 

Επίσης αν το δεις από το πρίσμα του κάτι θα εξασκήσει θα σταματήσεις να τα βλέπεις και σαν δώρα. Δλδ λες πχ για τον πίνακα γραφής. Φυσικά και θα πάρεις και θα πάρεις και δάχτυλο μπογιές μαρκαδόρους και τα συναφή και δεν θα είναι δώρο. Θα είναι για να μάθει να κάνει γραμμές να δει τα χρώματα να παίξει με τα δάχτυλα της κλπ. Και αυτό νομίζω πρέπει να είναι το νόημα του τι αγοράζεις. Δεν είναι δώρο.  Προσφέρει κάτι καινούριο. Τώρα είναι 16 μηνών. Στιβάζει πετάει αντιλαμβάνεται σχήματα ανοίγει κλείνει θέλει ήχο κλπ. Με το που περάσει το 18μηνο θα αλλάξει το παιχνίδι θα γίνει μιμητικό. Εκεί θα εστιάσεις. Στον τρόπο που πλέον παίζει και στο τι μπορεί πλέον να προσπαθήσει να κάνει. Έτσι θα διαλέγεις και τι θα πάρεις η πως θα παίξετε μαζί παιχνίδια που ήδη έχει. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

 Εγώ σ'αυτη την ηλικία διαλέγω βάσει των δεξιοτήτων που θα ήθελα να αναπτύξει λαμβανοντας υποψιν μερικές φορές τα γούστα του. Αλλά  επειδή  όπως ειπώθηκε  αλλάζουν  συχνά οι  τρόποι  που θα απασχοληθούν με ένα παιχνίδι  προτιμούσα να διαλέγω εγώ σε αυτήν την ηλικια. Από τα 2,5-3 και μετά του έλεγα να διαλέξει από μερικά που είχα ξεχωρισει. Κουζινικα δεν χρειάζεται ακόμη να πάρεις. Μουσικά όργανα ειχα από την αρχή και άρχισαν και τα δύο να ασχολούνται στους οχτώ μήνες, οπότε θα έλεγα ότι είναι must. Ξυλόφωνο, μεταλλοφωνο, μαρακες, σφυρίχτρα, φλογερα, τύμπανο, κουδουνάκια (που δένουν στον καρπό ή στον αστράγαλο), φυσαρμόνικα, είναι όλα μια χαρά για τις μικρές ηλικίες. Λούτρινα έχω ελάχιστα, κι αυτά μου τα φέρανε. Κούκλα μωρό και οχήματα (έχει κάποια ωραία ξύλινα πχ της plantoys ή little dutch). Επίσης, η grimms έχει πολύ ωραία για όλες τις ηλικίες. Αν νιώθεις ότι έχει πολλά (εγώ στον πρώτο είχα πολύ λιγοτερα,τώρα ο δεύτερος έχει και του πρώτου) τότε ξεχωρισε μερικά να δώσεις και πάρε κάτι από αυτά που σας λειπουν, πχ μουσικά όργανα τα οποία θεωρώ απαραιτητα:)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θέλω ακόμα να τα δώσω αλλού γιατί τα παίζει και μπορεί να τα ψάχνει. Γενικά μόνο όταν αρχίσει να μιλάει και συμφωνησει θέλω να δώσω αλλού παιχνίδια. Εντωμεταξύ αυτά που έχει πιο πολύ απ'όλα είναι τα λούτρινα που τα περισσότερα ήταν δικά μου από μικρή οπότε σίγουρα δεν θέλω να τα δώσω!

Πάντως όντως αλλάζει ο τρόπος που παίζει. Πχ τις κουλούρες και τα σχηματα που μπαίνουν σε τρύπες στην αρχή τα χτυπούσε μεταξύ τους ενώ τώρα τα βαζει-βγαζει από κουτιά. Ακόμα δεν έχει καταφέρει τον "σωστό" τροπο. Αλλά απ'την άλλη ακριβως επειδή αλλάζει ο τρόπος παιξίματος μου φαίνεται σαν να καλύπτεται και να μη χρειάζεται άλλα.

Γενικά νομίζω παλεύω μεταξύ του ότι μου αρέσουν πάρα πολλά και του να μην είναι υπερβολή. Πχ κάθε φορά που παμε στο μεγάλο παιχνιδαδικο για δικά μας πράγματα βλεπω τα playmobil 123 που θα της αρέσουν πάρα πολύ και θα μάθει νέα ζώα κλπ αλλά όλο κρατιέμαι να μην τα πάρω γιατί μου φαίνεται υπερβολή ενώ έχει τόσα. Ή μου βγαίνουν διαφημίσεις τέλειων ξύλινων και τα θέλω όλα! Εσείς με τι συχνότητα παίρνατε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν θέλω ακόμα να τα δώσω αλλού γιατί τα παίζει και μπορεί να τα ψάχνει. Γενικά μόνο όταν αρχίσει να μιλάει και συμφωνησει θέλω να δώσω αλλού παιχνίδια. Εντωμεταξύ αυτά που έχει πιο πολύ απ'όλα είναι τα λούτρινα που τα περισσότερα ήταν δικά μου από μικρή οπότε σίγουρα δεν θέλω να τα δώσω!

Πάντως όντως αλλάζει ο τρόπος που παίζει. Πχ τις κουλούρες και τα σχηματα που μπαίνουν σε τρύπες στην αρχή τα χτυπούσε μεταξύ τους ενώ τώρα τα βαζει-βγαζει από κουτιά. Ακόμα δεν έχει καταφέρει τον "σωστό" τροπο. Αλλά απ'την άλλη ακριβως επειδή αλλάζει ο τρόπος παιξίματος μου φαίνεται σαν να καλύπτεται και να μη χρειάζεται άλλα.

Γενικά νομίζω παλεύω μεταξύ του ότι μου αρέσουν πάρα πολλά και του να μην είναι υπερβολή. Πχ κάθε φορά που παμε στο μεγάλο παιχνιδαδικο για δικά μας πράγματα βλεπω τα playmobil 123 που θα της αρέσουν πάρα πολύ και θα μάθει νέα ζώα κλπ αλλά όλο κρατιέμαι να μην τα πάρω γιατί μου φαίνεται υπερβολή ενώ έχει τόσα. Ή μου βγαίνουν διαφημίσεις τέλειων ξύλινων και τα θέλω όλα! Εσείς με τι συχνότητα παίρνατε;

Η αίσθηση που έχουμε για το αν τα παιχνίδια του παιδιού είναι πολλά ή λίγα είναι καθαρά υποκειμενική. Καθαρά προσωπικά θεωρώ ότι τα παιχνίδια που έχετε είναι επαρκή για την ηλικία της, καλύπτουν τις δεξιότητες που απαιτούνται και το γεγονός ότι δεν τα βαριέται δειχνει ότι δεν υπάρχει προς το παρόν ανάγκη για κάτι περισσότερο. Όμως αν πας πχ στο παιχνιδάδικο και πάρεις ένα ακόμα playmobil που θεωρείς ότι θα της αρέσει γιατί να πειράζει; Στην ηλικία σας επένδυα και εγώ στην ανάπτυξη δεξιοτήτων (τουβλάκια, ενσφηνώματα κτλ ) και αγόραζα πολλά βιβλία γιατί από μωρό τα προτιμούσε και συγκεντρωνόταν σε ιστορίες. Λάμβανα δηλαδή και λίγο υπόψη τις επιλογές της. Λίγο αργότερα, κοντά στα 2 έτη έβαλα στο παιχνίδι τα κουζινικά, τα ξύλινα φρούτα και γενικά τα παιχνίδια που προωθούν τη μίμηση και βλέποντας το ενδιαφέρον της ανάλογα αγόραζα. Μετά μπήκε η ζωγραφική, τα παζλ και οι πλαστελίνες και πάει λέγοντας. Τώρα που κοντεύει τα 3 οι επιλογές μου βασίζονται κυρίως στις προτιμήσεις της, ξέρω πχ ότι τελευταία παίζει πολύ παιχνίδια χαρακτήρων με φιγουρες, ζωραφική και πλαστελίνη και οι τελευταίες μου αγορές ήταν σε αυτή την κατεύθυνση. Τους τελευταίους μήνες λοιπον πήραμε το σπίτι της Χάιντυ σε playmobil, play doh για κατασκευή γευμάτων κσι παγωτών (όλο τον κοσμο ταίζουμε με αυτά) και πίνακα με κιμωλίες. Γενικά είμαι μαμά που αγοράζει παιχνίδια σε διάφορες φάσεις χωρίς πρόγραμμα. Δεν ξέρω αν είμαι σωστή ή την κακομαθαίνω αλλά στην παρούσα φάση δείχνει ισορροπημένη η μικρή μου, χωρίς παραξενιές και παράλογες απαιτήσεις. Το μέλλον θα δείξει...:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζατε ιστορίες από τόσο μικρή; Της δικιάς μας της αρέσουν πολύ τα βιβλία αλλά όχι να τα διαβάζουμε, ούτε να λέμε κάποια ιστορία, απλά δείχνει τα ζωάκια, κινεί τα κινούμενα μέρη και ενθουσιάζεται με αυτό που αποκαλύπτεται και παταει το κουμπί της μουσικής και χορεύει. Και ενώ υπάρχουν και τέτοιου είδους βιβλία με ιστορία (πχ Κοκκινοσκουφίτσα και άλλα παραμύθια με κινούμενα μέρη, Καρυοθραύστης στα μουσικά κ.α.) δεν της τα παίρνω ακόμη γιατί σκέφτομαι να τα πάρω αργότερα που θα καταλαβαίνει την ιστορία. Και ακόμα παίρνω στα κινούμενα διάφορα τύπου Ζωάκια δάσους, ζωάκια θάλασσας και στα μουσικά διαφορα με μουσική γενικά (κλασική μουσική, πρώτος Μπετοβεν, μουσικές του κόσμου κλπ- και αυτα σκέφτομαι ότι θα της αρέσουν περισσότερο αργότερα που θα καταλαβαίνει τις χώρες ή που θα εξηγώ για τους συνθέτες). Ούτε αυτά που παρουσιάζουν οργανα εχω πάρει γιατί απλά θα βλέπει εικονες χωρίς να έχει.νοημα η εξήγηση. Όχι ότι είναι κακές και οι εικόνες αλλά επειδή υπάρχουν άλλα χωρίς ιστορία που είναι καλά ακόμα για την ηλικία της και μου αρέσουν κ δεν τα έχω εξαντλήσει, κρατάω τις ιστορίες και την παρουσίαση οργάνων κλπ για μετά τα 2. 

Γενικά όπως βλέπετε το πρόβλημά μου μάλλον είναι ότι μου αρέσουν όλα τα βιβλία κ παιχνίδια κ δεν ξέρω ποια να πρωτοδιαλεξω!!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Η μικρή μας είναι 16 μηνών. Δεν έχουμε το προβλημα του αρχικού θέματος, η μικρή παίζει πολύ μόνη της, αλλά επειδή ταιριάζει ο τίτλος γράφω εδώ για να μην ανοίγουν συνεχώς νέα παρόμοια θέματα.

 

Λοιπόν, η μικρή έχει πολλά παιχνίδια επειδή μας είχαν δώσει αρκετά ήδη από πριν γεννηθεί, νιώθω όμως ότι ισως δεν έχει παιχνίδια που θα λέγαμε "κομβικά" και δεν ξέρω τι θα χρειαζόταν.

 

Θα σας πω στο περίπου τι "κατηγορίες" έχει:

-Πάρα πολλά λούτρινα 

-Εναν ξύλινο κι έναν πλαστικο κύλινδρο με κουλούρες, και ένα από αυτά που έχουν τρύπες με διάφορα σχήματα και ρίχνεις τα σχήματα μέσα

-Δύο σαν "λαβυρινθους" που ρίχνεις ένα μπαλάκι και κατρακυλάει μέχρι κάτω

-Μια περπατουρα που σπρωχνεις

-Δυο που καβαλας και σπρώχνεις με τα πόδια (όπως το σκούτερ της fp)

-Ξυλινα τουβλάκια που δεν σφηνωνουν όμως μεταξύ τους, απλά χτίζεις βάζοντας το ένα πάνω στο άλλο

-Ενα σετ ενσφηνωματα

-Δυο ζωάκια που τα τραβάς με σχοινί, αν και έχω τυλίξει το σχοινί γύρω τους γιατί φοβάμαι κι έτσι τα χρησιμοποιεί απλά σαν ζωάκια, κι άλλα δύο ζωάκια με ροδες

-Κατι δαχτυλοκουκλακια και ένα σετ playmobil 123

-Κατι κυπελακια που μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο και τα χτίζεις και σαν πύργο

-Ενα από αυτά που έχουν ξύλινα σχήματα περασμενα σε μπλεγμένα σύρματα και τα μετακινεις

-Μπαλα και μικρές μπαλιτσες

-Μια πάνινη φάρμα με ζωάκια

-Κατι sensory bottles που της έφτιαξα

-Πολλα βιβλία με παραθυράκια και κινούμενα μέρη και μουσικες

-Διαφορα πλαστικά με κουμπιά που κανουν μουσικές και φώτα που δεν μου πολυαρεσουν κιολας

-Μια σκηνή Ινδιάνου και μια κούνια μπαλκονιου και κουβαδάκι στη θάλασσα

 

Παίζει με όλα αλλά έχει ιδιαίτερη αδυναμια στα ξύλινα τουβλάκια, στα κυπελακια, στα βιβλία και σε ο,τι είναι πολύ μικρή φιγουριτσα (δαχτυλοκουκλακια, playmobil, ζωάκια ενσφηνωματων και πανινης φαρμας)

 

Έχω την εντύπωση οτι είναι σχεδόν όλα για πιο μικρές ηλικίες ή κάνω λάθος; Αν και δεν τα παίζει όλα κανονικά, πχ τα σχήματα και τα ενσφηνωματα δεν τα βάζει ακόμα στην τρυπα και τα τουβλάκια δεν τα χτίζει, απλά τα βαζει-βγαζει σε κουτιά και τα σηκώνει ψηλά και τους "μιλαει".

Σκεφτόμουν ότι δεν έχει πχ τουβλάκια που να σφηνωνουν, κουζινικα, παζλ και ενσφηνωματα, κούκλα, τραίνο, οχηματα γενικά, μουσικά όργανα, κουνιστο άλογο, αριθμητηρι, αυτό το πινακακι που είχαμε παλιά που είχε ένα δεμένο "στυλό" που το πέρναγες από πάνω και ήταν σαν να ζωγραφιζες (μαύριζαν κάτι κυψελίδες) και μετά το έσβηνες (δεν ξέρω πώς λέγεται και θέλω να το ψάξω για να το πάρω). Μερικά παραδείγματα είναι αυτά.

Είναι για μεγαλύτερα παιδιά αυτά που λέω; Βιάζομαι; Τι παίζουν λίγο πριν τα ενάμισι;

 

Επίσης εσείς αγοράζετε κυρίως παιχνίδια ή σας φέρνουν δωρα/δίνουν μεταχειρισμένα; Εμείς έχουμε πάρει ελάχιστα από όσα ειπα (μόνο τα τουβλάκια, την μπάλα, τα δαχτυλοκουκλακια, τα σχήματα σε τρυπες και τα playmobil -συν τη σκηνή και την κούνια). Θα ήθελα να της πάρω και κάτι από αυτά που είπα παραπάνω ότι δεν έχει -αν όντως είναι για την ηλικία της- συν κάποια ξύλινα που μου αρέσουν πολύ, αλλά μου φαίνεται υπερβολή ενώ έχει τόσα πολλά να πάω να της παρω κι αλλα, κι έτσι παίρνω μόνο βιβλία. Αλλά τα γενέθλιά της αργούν (φέτος έπεσαν μέσα στην καραντίνα κι έτσι δεν είχε δώρα), στη βάφτιση έφεραν σχεδόν μόνο ρούχα και τα Χριστούγεννα υποθέτω δεν θα πάρει τόσα πολλά δώρα, οπότε υποθέτω πρέπει να της πάρουμε εμείς (ούτως ή άλλως τα δώρα δεν είναι πάντα κάτι από αυτά που θες). Δεν θέλω όμως να της κρύψω ή δώσω ακόμα αλλού αυτά που έχει τώρα, κι έτσι θα γεμίσει πολλά. Εσείς πώς το χειρίζεστε αυτό; Εντωμεταξύ αν υποθέσουμε ότι είναι καλό να παίρνουμε αυτά που φαίνονται ήδη να τους αρέσουν, επειδή της αρέσουν παρα πολύ οι φιγουριτσες θα ήθελα να της πάρω κι άλλα playmobil αλλά τότε θα είναι ακόμα περισσότερα και δεν θα είναι και κάτι τόσο διαφορετικό από όσα έχει!

 

Εσείς πώς διαλέγατε παιχνίδια σε αυτή την ηλικία που δεν μπορούν να διαλέξουν; Γιατί χάνεσαι η αλήθεια είναι!

 

 

Εφοσον παίζει με όλα όσα έχετε οκ, μην τα δώσεις, αλλα δ ειναι κακο να μαζεύεις κάποια για να παίζει με τα άλλα, κ 2βδομαδες μετά τα αλλάζεις. Οκ, δ θα μαζέψεις πχ το αγαπεμο της λουτρινο που κυκλοφορεί όλη μέρα αγκαλια

Δ ειναι οτι σας λείπουν παιχνίδια, αλλά όχι ότι είναι κακή να παρεις. Εμεις ανά δίμηνο θα παρουμε κ κτ. Κ ας είναι ένα μικρό αυτοκινητάκι η μία φιγούρα πλει

Μπορείς να πάρεις πλέι με οχήματα. Τα μουσικά όργανα είναι τέλεια. Ο μαγνητικός πίνακας επίσης. Κουζινικα σιγα σιγα, μετα ενσφηνωματα κ τουβλακια που ενωνεις(που επίσης υπάρχουν με θεματολογία. Έχουμε σπίτι, σιδηροδρομικο, αστυνομία κ πειρατικό καράβι) 

Εμάς τα μισα είναι δώρα, τα μισά τα πηραμε

Απο 2χρ έχουν προτιμήσεις, αλλα σιγουρα ακομη κ τωρα κοιτάω πάντα τι μας λείπει, τι προφέρει. Πάντα επίσης παίρναμε παιχνίδια για μεγαλύτερη ηλικια

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Μπορείς να πάρεις πλέι με οχήματα. Τα μουσικά όργανα είναι τέλεια. Ο μαγνητικός πίνακας επίσης. Κουζινικα σιγα σιγα, μετα ενσφηνωματα κ τουβλακια που ενωνεις(που επίσης υπάρχουν με θεματολογία. Έχουμε σπίτι, σιδηροδρομικο, αστυνομία κ πειρατικό καράβι) 

 

Από πλευράς ηλικίας και δεξιοτήτων πρώτα δεν πάνε τα ενσφηνωματα και τα τουβλάκια και μετά τα κουζινικα και τα οχήματα; Εννοώ επειδή τώρα δεν θα καταλαβαίνει τι είναι το όχημα και το κουζινικο, ενώ τα τουβλάκια είναι πιο αφηρημένο κ δεν έχει να καταλάβει κάτι.

Μπορεί να είναι χαζή αυτή η σκέψη μου αλλά είναι ο ίδιος λόγος που δεν παίρνω ακόμα βιβλία με ιστορία, γιατί σκέφτομαι ότι μέχρι να φτάσει να παρακολουθεί την ιστορία ή να καταλάβει τι είναι το όχημα θα έχει βαρεθεί το συγκεκριμένο βιβλίο/παιχνίδι, οπότε να τα πάρουμε μια και καλή τότε. Καλα και τα βιβλία με ζωάκια σαν ιστοριουλα τα παρουσιάζουν, πχ "ο γάτος με το κυαλι πάνω στο καράβι κοιτάει τα ψαράκια", αλλά όταν λέω βιβλία με ιστορια εννοώ παραμύθια, τικ και τελα, θα σ' αγαπώ ο,τι κι αν γίνει κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Από πλευράς ηλικίας και δεξιοτήτων πρώτα δεν πάνε τα ενσφηνωματα και τα τουβλάκια και μετά τα κουζινικα και τα οχήματα; Εννοώ επειδή τώρα δεν θα καταλαβαίνει τι είναι το όχημα και το κουζινικο, ενώ τα τουβλάκια είναι πιο αφηρημένο κ δεν έχει να καταλάβει κάτι.

Μπορεί να είναι χαζή αυτή η σκέψη μου αλλά είναι ο ίδιος λόγος που δεν παίρνω ακόμα βιβλία με ιστορία, γιατί σκέφτομαι ότι μέχρι να φτάσει να παρακολουθεί την ιστορία ή να καταλάβει τι είναι το όχημα θα έχει βαρεθεί το συγκεκριμένο βιβλίο/παιχνίδι, οπότε να τα πάρουμε μια και καλή τότε. Καλα και τα βιβλία με ζωάκια σαν ιστοριουλα τα παρουσιάζουν, πχ "ο γάτος με το κυαλι πάνω στο καράβι κοιτάει τα ψαράκια", αλλά όταν λέω βιβλία με ιστορια εννοώ παραμύθια, τικ και τελα, θα σ' αγαπώ ο,τι κι αν γίνει κλπ κλπ

Νομίζω πως αναφέρεσαι στον μαγνητικό πίνακα. Θα συμφωνησω κι εγώ πως δεν είναι κακό να κρυβεις παιχνίδια, τα αποθηκευεις και τα ανοίγεις/βγαζεις/αντικαθιστας κατά καιρούς. Όταν δεις τον ενθουσιασμό τους για τα παιχνίδια που παλιά δεν έδιναν σημασία θα καταλάβεις τι εννοώ. 

 

Παραμυθακια είχαμε πολλά στην ηλικία σας τα εσκιζε όλα, σε φύλλα τα είχα για να του δειχνω τις εικονες! Την ιστορία δεν μπορούσε να την παρακολουθήσει. 

 

Και εμένα μου αρέσει και περισσότερο όταν ήταν μικρότερος να αγοράζω παιχνίδια. Τα ήθελα όλα! Παιρναμε για μεγαλύτερη ηλικία απ τον ενθουσιασμό μας. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μία μεγάλη σβούρα και το ποδήλατο. Και τα δύο δεν μπορούσε να τα παίξει μετά τον χρόνο αλλά τα παίζει ακόμη που είναι τρισιμιση. 

 

Αγοράζω κυρίως χαρτόνια, χρώματα και είδη χειροτεχνίας, πλέον κάπου κάπου αγανακτω με τοσα παιχνίδια, και ο μικρός τα βαριεται. Από ένα δωμάτιο παίζει μονο με δυο τρία συγκεκριμένα και προτιμά τις κατασκευές. Καιρός για εκκαθάριση! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Νομίζω πως αναφέρεσαι στον μαγνητικό πίνακα. Θα συμφωνησω κι εγώ πως δεν είναι κακό να κρυβεις παιχνίδια, τα αποθηκευεις και τα ανοίγεις/βγαζεις/αντικαθιστας κατά καιρούς. Όταν δεις τον ενθουσιασμό τους για τα παιχνίδια που παλιά δεν έδιναν σημασία θα καταλάβεις τι εννοώ. 

 

Μαγνητικό πίνακα γκουγκλαρα αλλά μου έδειχνε τους άσπρους πίνακες που γράφεις με μαρκαδόρο και ταυτόχρονα είναι μαγνητικοί για να κολλάς μαγνήτες. Αυτό που λέω τελικά το βρήκα "φωσφορουχος πίνακας"!!

 

Το έχω ακούσει αυτό που λέτε για το κρύψιμο παιχνιδιών, μάλιστα ήξερα την ορολογία "toy rotation" και μια μέρα είπε η γιαγιά μου (!!) ότι παλιά τα έκρυβαν και τα ξαναεμφανιζαν και κουφαθηκα, νόμιζα ότι είναι της σύγχρονης παιδαγωγικής! Πραγματικά όμως δεν βλέπω το λόγο να το κάνω. Ίσως κι επειδή μόλις τώρα άρχισε να μπουσουλαει, οπότε προς το παρον είναι άλλα εδώ, αλλα εκεί, σταθερά σαν γωνιές κι έτσι βόλευε να έχουμε πολλά για να την ακουμπάμε πότε εδώ πότε εκεί, να υπάρχουν παιχνίδια σε διάφορα σημεία και να αλλάζει παραστάσεις. Στις διακοπές ούτως η αλλως είχα αφήσει μερικά στο σπίτι, λίγα ομολογουμένως γιατί πάλι δεν μπορούσα να διαλέξω ποια να πάρω, της αρέσουν όλα. Αλλά γενικά της τα αφήνουμε όλα μπροστά της κι έτσι αλλάζει συνεχώς και απασχολείται, ενώ αν είχε λίγα θα γκρινιαζε μόλις τα βαριοταν. Τώρα με το μπουσουλημα παίζει και με μη παιχνίδια, ο,τι βρει, με ιδιαίτερη αδυναμία στο καλαθάκι με τα μανταλάκια και στο καλαθάκι με τα σκορδα-κρεμμυδια. Επόμενο στόχο το "καλαθάκι" με τα σκουπίδια βλέπω σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μαγνητικό πίνακα γκουγκλαρα αλλά μου έδειχνε τους άσπρους πίνακες που γράφεις με μαρκαδόρο και ταυτόχρονα είναι μαγνητικοί για να κολλάς μαγνήτες. Αυτό που λέω τελικά το βρήκα "φωσφορουχος πίνακας"!!

 

Το έχω ακούσει αυτό που λέτε για το κρύψιμο παιχνιδιών, μάλιστα ήξερα την ορολογία "toy rotation" και μια μέρα είπε η γιαγιά μου (!!) ότι παλιά τα έκρυβαν και τα ξαναεμφανιζαν και κουφαθηκα, νόμιζα ότι είναι της σύγχρονης παιδαγωγικής! Πραγματικά όμως δεν βλέπω το λόγο να το κάνω. Ίσως κι επειδή μόλις τώρα άρχισε να μπουσουλαει, οπότε προς το παρον είναι άλλα εδώ, αλλα εκεί, σταθερά σαν γωνιές κι έτσι βόλευε να έχουμε πολλά για να την ακουμπάμε πότε εδώ πότε εκεί, να υπάρχουν παιχνίδια σε διάφορα σημεία και να αλλάζει παραστάσεις. Στις διακοπές ούτως η αλλως είχα αφήσει μερικά στο σπίτι, λίγα ομολογουμένως γιατί πάλι δεν μπορούσα να διαλέξω ποια να πάρω, της αρέσουν όλα. Αλλά γενικά της τα αφήνουμε όλα μπροστά της κι έτσι αλλάζει συνεχώς και απασχολείται, ενώ αν είχε λίγα θα γκρινιαζε μόλις τα βαριοταν. Τώρα με το μπουσουλημα παίζει και με μη παιχνίδια, ο,τι βρει, με ιδιαίτερη αδυναμία στο καλαθάκι με τα μανταλάκια και στο καλαθάκι με τα σκορδα-κρεμμυδια. Επόμενο στόχο το "καλαθάκι" με τα σκουπίδια βλέπω σύντομα!!

Ναι όταν έχετε περισσότερα παιχνίδια θα δεις πως είναι λειτουργικό να αποθηκευεις κάποια κατά καιρούς. Κι εγώ όταν ήταν μικρότερος έπαιρνα πολλά στο εξοχικό, τώρα τα μισομοιρασα και κουβαλαμε μόνο δυο πολύ αγαπημένα. 

  

Just now, little lamb είπε:

Τώρα με το μπουσουλημα παίζει και με μη παιχνίδια, ο,τι βρει, με ιδιαίτερη αδυναμία στο καλαθάκι με τα μανταλάκια και στο καλαθάκι με τα σκορδα-κρεμμυδια. Επόμενο στόχο το "καλαθάκι" με τα σκουπίδια βλέπω σύντομα!!

Ο δικός μου στην ηλικία σας έπαιζε με την ηλεκτρική σκούπα, την επλενα επιφανειακά και του την έδινα. Μεγάλη αδυναμία!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Από πλευράς ηλικίας και δεξιοτήτων πρώτα δεν πάνε τα ενσφηνωματα και τα τουβλάκια και μετά τα κουζινικα και τα οχήματα; Εννοώ επειδή τώρα δεν θα καταλαβαίνει τι είναι το όχημα και το κουζινικο, ενώ τα τουβλάκια είναι πιο αφηρημένο κ δεν έχει να καταλάβει κάτι.

Μπορεί να είναι χαζή αυτή η σκέψη μου αλλά είναι ο ίδιος λόγος που δεν παίρνω ακόμα βιβλία με ιστορία, γιατί σκέφτομαι ότι μέχρι να φτάσει να παρακολουθεί την ιστορία ή να καταλάβει τι είναι το όχημα θα έχει βαρεθεί το συγκεκριμένο βιβλίο/παιχνίδι, οπότε να τα πάρουμε μια και καλή τότε. Καλα και τα βιβλία με ζωάκια σαν ιστοριουλα τα παρουσιάζουν, πχ "ο γάτος με το κυαλι πάνω στο καράβι κοιτάει τα ψαράκια", αλλά όταν λέω βιβλία με ιστορια εννοώ παραμύθια, τικ και τελα, θα σ' αγαπώ ο,τι κι αν γίνει κλπ κλπ

Τα τουβλακια να σου πω την αλήθεια εμενα δ τρελαινονται να στήνουν πύργους κλπ. Κ νομιζω μετά τα 2ανετα

Τους εδινα όμως από ενός, πχ τα περιπολικά από την αστυνομία με τουβλακια

Ενώ τα κουζινικα από πριν τους 18μ 

Καλα κ εμεις ειμασταν πολύ υπερβολικοί με τα παιχνίδια. Εχει η κορη από ενός εκπαιδευτικό λαπτοπ, το παίζει ακομη. Τότε εβαζε μουσική, τωρα κάνει τις ασκήσεις, πχ προσθεσεις

Δώρο στον 3χρ γιο μου, μικροσκόπιο που γράφει 8+:shock:

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Από πλευράς ηλικίας και δεξιοτήτων πρώτα δεν πάνε τα ενσφηνωματα και τα τουβλάκια και μετά τα κουζινικα και τα οχήματα; Εννοώ επειδή τώρα δεν θα καταλαβαίνει τι είναι το όχημα και το κουζινικο, ενώ τα τουβλάκια είναι πιο αφηρημένο κ δεν έχει να καταλάβει κάτι.

Μπορεί να είναι χαζή αυτή η σκέψη μου αλλά είναι ο ίδιος λόγος που δεν παίρνω ακόμα βιβλία με ιστορία, γιατί σκέφτομαι ότι μέχρι να φτάσει να παρακολουθεί την ιστορία ή να καταλάβει τι είναι το όχημα θα έχει βαρεθεί το συγκεκριμένο βιβλίο/παιχνίδι, οπότε να τα πάρουμε μια και καλή τότε. Καλα και τα βιβλία με ζωάκια σαν ιστοριουλα τα παρουσιάζουν, πχ "ο γάτος με το κυαλι πάνω στο καράβι κοιτάει τα ψαράκια", αλλά όταν λέω βιβλία με ιστορια εννοώ παραμύθια, τικ και τελα, θα σ' αγαπώ ο,τι κι αν γίνει κλπ κλπ

Σε λίγους μήνες θα δεις ότι θα παρακολουθεί στοιχειωδώς μια ιστορία ή ένα παραμύθι. Στους 16 μήνες αν θυμάμαι καλά και η δικιά μου ήθελε βιβλία με εικόνες που τράβαγε και έσπρωχνε, όμως γύρω στους 20 μήνες τη θυμάμαι να παρακολουθεί ιστορίες. Είχα αγοράσει 4-5 κλασικά παραμύθια και τα διαβάζαμε συνέχεια στις διακοπές μας. Βιβλία τύπου Τικ και Τέλα, Ρένο, θα σ'αγαπώ ότι και αν γίνει κτλ θα στα πρότεινα γύρω στα 2. Ειναι λίγο νωρίς ακόμα. Ειδικά με τον Τικ και την Τέλα και το Ρένο έπαθε μεγάλο έρωτα η δικιά μου.

 

Σε σχέση με τα τουβλάκια, ναι, νομίζω ότι προηγούνται των υπολοίπων. Συνήθως οι γονείς τα παίρνουν νωρίς και είναι κλασικό must have. Εμείς πήραμε από νωρίς ξύλινα από το elc και ένα μεγάλο κουτί lego αλλά έχουμε μείνει σε αυτά γιατί δε συγκινήθηκε ποτέ ιδιαίτερα. Οκ έπαιξε λίγο, έφτιαξε και πύργους, αλλά πλέον τα θυμάται αραιά και που οπότε δε θα επενδύσω προς το παρόν στο να πάρω άλλα. Αντιθέτως σε πράγματα που δείχνει ενδιαφέρον (πχ playmobil) αγοράζω συχνά. Επίσης όπως λέει και η Βίκυ παίρνω παιχνίδια μεγαλύτερης ηλικίας γενικά. Αυτό βέβαια από τότε που σιγουρεύτηκα ότι δε βάζει τίποτα στο στόμα.

 

 

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

 

 

Αγοράζω κυρίως χαρτόνια, χρώματα και είδη χειροτεχνίας, πλέον κάπου κάπου αγανακτω με τοσα παιχνίδια, και ο μικρός τα βαριεται. Από ένα δωμάτιο παίζει μονο με δυο τρία συγκεκριμένα και προτιμά τις κατασκευές. Καιρός για εκκαθάριση! 

@Mama_Anesti_ να κάνω λίγο κατάχρηση του θέματος για να σου ζητήσω ιδέες για χειροτεχνίες; Η κόρη μου κλείνει τα 3 τέλος χρόνου και δεδομένου ότι δε θα πάει παιδικό λόγω κορονοιού θέλω να ψαχτώ λιγάκι στο σπίτι με χαρτιά, χαρτόνια, κόλες, πον πον κτλ. Επειδή είσαι ειδική στις κατασκευές από όσο σε διαβάζω κατά καιρούς έχεις κάτι να μου προτείνεις για την ηλικία της μικρής;

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...