kinkajoujou

Προτάσεις για παιχνίδια & βιβλία - 15 μηνών

Recommended Posts

Προσπαθώ να βρω παιχνίδια που θα τραβήξουν την προσοχή του σχεδόν 14μηνου Εωσπόρου, αλλά δεν τα καταφέρνω. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει αυτά που κάνουν ήχους (τραπέζι δραστηριοτήτων, σκυλάκι φίσερ-πράις), αυτό που βάζεις τους κρίκους σε μια βάση και το άλλο που βάζεις τα σχήματα στην αντίστοιχη τρύπα. Στα μουσικά τα πατάει όλα μαζί και κάνει ότι χορεύει. Στους κρίκους το κάνει μία φορά γρήγορα-γρήγορα στο στυλ "ουφ με πρήξατε πια" και μετά το πετάει και φεύγει. Αυτό με τα σχήματα κάτι γίνεται, αλλά συχνότερα νευριάζει και το παρατάει κι αυτό. Αδυναμίες της είναι να σκαρφαλώνει, να προσπαθεί να χωθεί πίσω από το ψυγείο, να ξηλώνει τα κουμπιά της κουζίνας και τέτοια. Της δοκίμασα κι ένα δανεικό κουνιστό αλογάκι μήπως θέλει κάτι με κίνηση, αλλά με τη δεύτερη φορά ξεπέζεψε μόνη της και άρχισε να το κουνάει με λύσσα, κι έκτοτε μόνο αυτό θέλει να κάνει, μόλις την ανεβάζεις κατεβαίνει και το ζαλίζει στο πέρα-δώθε.

Πείτε κανένα καλό παιχνιδάκι για αυτή την ηλικία να την απασχολεί λίγο. Τουβλάκια να προσπαθεί να κάνει κατασκευές; Πρόσφατα περπάτησε κιόλας, μήπως να συνδυάσω κάτι με αυτό;

επειδή επίσης σύντομα θα κατέβω να της πάρω και ελληνικά βιβλιαράκια, έχετε τίποτε καλό να προτείνετε;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

Διαφημίσεις

και εμεις ετσι ημασταν ! ολα τα βαριομασταν στο πι και φι! μπορω να πω οτι παιζαμε λιγο παραπανω με τα μεγαλα τουβλακια αλλα μην φανταστεις οτι τρελαθηκαμε. ωραια βιβλια που της αρεσαν πολυ και εμαθε πολλα ειναι απο τις εκδοσεις πατακη"οι πρωτες μου λεξεις" που εχει πολλα π.χ. το πρωτο μου αγροκτημα κ.α..τωρα βεβαια δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα εγω σωθηκα και εμαθε αρκετα απο τη ντορα την εξερευνητρια που την λατρευει και την παρακολουθει αρκετα απο 13 μηνων. στην αρχη ειχα τους ενδοιασμους μου γιατι ηταν κολλημενη στην τηλεοραση αλλα ειδα οτι εμαθε νεες λεξεις και μετρουσε.οποτε σκεφτηκα για λιγη ωρα δεν πειραζει κανω και καμια δουλεια:D.Τα εχω κατεβασει ολα απο το ιντερνετ!

VCkup3.png W6T5p3.png

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Ακριβώς έτσι είμαστε κι εμείς. 15 μηνών ο μικρός, έχει πάρα πολλά παιχνίδια με τα οποία δεν ασχολείται ιδιαίτερα. Τα μόνα που του προκαλούν το ενδιαφέρον -όχι όμως πάνω από 10 λεπτά- είναι ένα εκπαιδευτικά πιανάκι που του πήρε η νονά του, ένα ξύλινο κουτί με σχήματα σαν αυτό που αναφέρεις και κάποια βιβλιαράκια που έχουν εικόνες με σχήματα, ζώα, οχήματα, παιχνίδια, κα. Όσο για τα τουβλάκια, εγώ του φτιάχνω πύργους, εκείνος τους χαλάει και σε 3 λεπτά έχει φύγει σφαίρα ψάχνοντας την ηλεκτρική σκούπα. Σήμερα του έδωσα ένα μικρό κατσαρολάκι με ένα κουτάλι και ασχολήθηκε λίγο δοκιμάζοντας τους ήχους που κάνουν... Ίσως είναι η ηλικία τέτοια που δεν πολυασχολούνται με παιχνίδια. Ελπίζω μεγαλώνοντας να αλλάξει αυτό, γιατί έχω κουραστεί να πλένω τα πιάτα και αυτός να κλαίει και να με τραβάει από το φόρεμα, να με σπρώχνει και άλλα χαριτωμένα!

5dfip3.png

mAlLp3.png

Και εμεις μια απο τα ιδια. Τα παιχνιδια ειναι για να τα πεταμε κατω η να τα σερνουμε σε ολο το σπιτι, παντως οχι για να παιζουμε. παιζουμε με το ψυγειο, τα συρταρια, την κουζινα που κανει τζιζ, τα ταπερ τα οποια βαρεθηκαμε κιολας και παει λεγοντας. μονο στη βολτα καθομαστε καλα:?

Προσπαθώ να βρω παιχνίδια που θα τραβήξουν την προσοχή του σχεδόν 14μηνου Εωσπόρου, αλλά δεν τα καταφέρνω. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει αυτά που κάνουν ήχους (τραπέζι δραστηριοτήτων, σκυλάκι φίσερ-πράις), αυτό που βάζεις τους κρίκους σε μια βάση και το άλλο που βάζεις τα σχήματα στην αντίστοιχη τρύπα. Στα μουσικά τα πατάει όλα μαζί και κάνει ότι χορεύει. Στους κρίκους το κάνει μία φορά γρήγορα-γρήγορα στο στυλ "ουφ με πρήξατε πια" και μετά το πετάει και φεύγει. Αυτό με τα σχήματα κάτι γίνεται, αλλά συχνότερα νευριάζει και το παρατάει κι αυτό. Αδυναμίες της είναι να σκαρφαλώνει, να προσπαθεί να χωθεί πίσω από το ψυγείο, να ξηλώνει τα κουμπιά της κουζίνας και τέτοια. Της δοκίμασα κι ένα δανεικό κουνιστό αλογάκι μήπως θέλει κάτι με κίνηση, αλλά με τη δεύτερη φορά ξεπέζεψε μόνη της και άρχισε να το κουνάει με λύσσα, κι έκτοτε μόνο αυτό θέλει να κάνει, μόλις την ανεβάζεις κατεβαίνει και το ζαλίζει στο πέρα-δώθε.

Πείτε κανένα καλό παιχνιδάκι για αυτή την ηλικία να την απασχολεί λίγο. Τουβλάκια να προσπαθεί να κάνει κατασκευές; Πρόσφατα περπάτησε κιόλας, μήπως να συνδυάσω κάτι με αυτό;

επειδή επίσης σύντομα θα κατέβω να της πάρω και ελληνικά βιβλιαράκια, έχετε τίποτε καλό να προτείνετε;

΄

Δύσκολο. στην ηλικία της που μόλις περπάτησε, άντε κράτα τη...

Εμένα έπαιζαν πολύ με ένα αυτοκινητάκι στράτα, όπου, πήγαιναν και τις βόλτες τους όρθιες ή καθιστές, και το καπό είχε σχήματα για να τα ρίχνουν μέσα και άνοιγε και έχωναν διάφορα μέσα. Οτι έχανα, εκεί έψαχνα πρώτα...:rolleyes:

Κατά τα λοιπά, έπαιζαν με τα ...ταπερ. εκείνο το ντουλάπι αγκομάχησε....

Όλα τα άλλα παιχνίδια τα είχαν όλιγον χ@σμ@να...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Κατά τα λοιπά, έπαιζαν με τα ...ταπερ. εκείνο το ντουλάπι αγκομάχησε....

Χα χα χα...!!! :lol::lol::lol:

Όντως, αυτά τα τάπερ είναι διάσημα!

Το βαφτιστήρι μου τα είχε δώσει όλα! Δεν είχε περάσει ώρα που να μην ανοίξει ( ή τουλάχιστον να επιχειρήσει) τα κάτω ντουλάπια της κουζίνας!!!

Πάντως αυτή η ηλικία είναι λίγο δύσκολη για να πεις ότι θα συγκεντρωθεί σε ένα παιχνίδι για πολλή ώρα. Εμένα πάλι μου άρεσε πολύ αυτό το παραδοσιακό ξύλινο αλογάκι που κουνάει, του το πήρα, αλλά δεν έχει παίξει ποτέ ουσιαστικά με αυτό, μη σας πω πως παίζει αποκλειστικά διακοσμητικό ρόλο!! Μπορεί βέβαια να του αρέσει άμα μεγαλώσει λίγο ακόμα. Επίσης είναι χρήσιμα και διασκεδαστικά τα τουβλάκια, κάθε μορφής. Πχ, πριν λίγο καιρό του πήρα ένα τρενάκι από το ELC, ξύλινο με συναρμολογούμενα τεμάχια σε διαφορετικά σχήματα, μεγέθη και χρώματα, που πιστεύω βοηθάει και στην ανάπτυξή του.

ο δικος μου παρολο που ειναι πολυ ζωηρος παιζει με τα παιχνιδια του αρκετα. δεν σνομπαρει κανενα σχεδον αρκει να του θυμισω οτι υπαρχουν! ομως το τι θα ερεθισει το ενδιαφερον του καθε παιδιου ειναι σχετικο! του αρεσει πολυ π.χ ενα τραπεζακι δραστηριοτητων παιζει κ εχει μαθει πολλες λεξουλες απο αυτο χορευει το μετακομιζει σε διαφορα σημεια το καβαλαει.... το τραπεζακι ομως ηταν της της βαφτιστηρας μου η οποια το ειχε παντελως γραμμενο.

φυσικα κ περασε την ταπερομανια αλλα τωρα πια του εχει φυγει κ μπηκε ξανα το ντουλαπι μας σε ταξη.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

http://babylove-dorina.blogspot.com/2011/09/blog-post_6999.html Καλημέρα σε αυτό το καινούργιο blog θα πάρετε κάποιες ιδέες για τα παιχνίδια και δραστηριότητες που μπορούν να κάνουν τα παιδιά από μώρα ως 6+.

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα