Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προτάσεις για παιχνίδια & βιβλία - 15 μηνών


Recommended Posts

Νομίζω πως αυτά που έχετε είναι καλά για την ηλικία της,ο γιος μου είναι 15 μηνών και έχουμε πάνω κατω  ίδια παιχνίδια,συμφωνώ με αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω τα παιδί αλλάζουνε τον τρόπο που παίζουνε με ένα παιχνίδι και δεν το βαριούνται τόσο εύκολα πχ ο γιος μου από 10 μηνών είχε αδυναμία στα σχήματα που τα βάζεις στις τρύπες αρχικά τα χτυπούσε μεταξύ τους,μετά έβαζε τα σχήματα μέσα στο κουτί και τα έβγαζε μετά έκανε πύργους τώρα έχει μάθει να βάζέί το σωστό σχήμα μέσα στην τρύπα,ενώ έχει πολλά παιχνίδια σίγουρα θα παίξει με τα σχήματα κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα! Πλέον η μικρή μου είναι 20 μηνών αλλά γράφω εδώ επειδή εδώ είχε αναφερθεί και αυτό το είδος παιχνιδιού. Από τι ηλικία δώσατε στα μικρά σας παιχνίδια που σέρνονται με σχοινακι; Έχουμε δύο τετοια τα οποία τόσο καιρό φοβόμουν λόγω του σχοινιού και το είχα τυλιγμένο. Και τα έπαιζε σαν απλά παιχνίδια με ροδάκια. Σήμερα της τα ξετυλιξα μιας που περπατάει πλέον σούπερ άνετα, και της άρεσαν, αλλά εξακολουθώ να φοβάμαι λίγο για το σχοινί

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλησπέρα! Πλέον η μικρή μου είναι 20 μηνών αλλά γράφω εδώ επειδή εδώ είχε αναφερθεί και αυτό το είδος παιχνιδιού. Από τι ηλικία δώσατε στα μικρά σας παιχνίδια που σέρνονται με σχοινακι; Έχουμε δύο τετοια τα οποία τόσο καιρό φοβόμουν λόγω του σχοινιού και το είχα τυλιγμένο. Και τα έπαιζε σαν απλά παιχνίδια με ροδάκια. Σήμερα της τα ξετυλιξα μιας που περπατάει πλέον σούπερ άνετα, και της άρεσαν, αλλά εξακολουθώ να φοβάμαι λίγο για το σχοινί

γιατι φοβασε για το.σχοινι? μην πεσει?δυσκολο γιατι συνηθως σε αυτα τα παιχνιδια δεν ειναι κ τεραστιο το σχοινι να τυλιχτουν.. εγω του τα εδινα απτην στιγμη που καταλαβε οτι αυτα τα τραβαμε δεν εχει πεσει ποτε με κατι τετοιο.. ε δεν φευγω κ απτο σπιτι οταν παιΖει παντα τον εχω σρο οπτικο πεδιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όχι μην πέσει. Μην το τυλίξει στο λαιμό της

Εγώ της πήρα ένα ξύλινο τρενάκι που το τραβάς με ένα σκοινί κ λέει για ηλικίες 12 μηνών κ άνω. Ε τι το ήθελα... Για να βάλεις πάνω τα βαγόνια έχει κάτι ξύλα που εξέχουν. Αυτό δεν είναι επικίνδυνο ας πούμε να πέσει πάνω στα ξύλα κ να χτυπήσει άσχημα; Να μη μιλήσω για το σκοινί σε καταλαβαίνω κ εγώ το φοβάμαι.Δυστυχώς το μόνο που αισθάνομαι άνετα να την αφήσω να παίζει κ να είμαι σε λίγο πιο απόσταση πχ να κάνω καμιά μικροδουλεια αλλά πάντα επιβλέποντας την είναι τα τουβλάκια της που είναι πλαστικά ή τα αρκουδάκια της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Όχι μην πέσει. Μην το τυλίξει στο λαιμό της

απο την στιγμη που περπατει κ με σχετικη σταθεροτητα ,μπορει να το παιξει

ετσι κ αλλιως θα παιζει με επιβλεψη

αλλιως σε καμια ηλικια δ θα την εμπιστευτεις,κ στα 5θα μπορουσαν να το κανουν αυτο

Link to comment
Share on other sites

Από 12 μηνων που περπάτησε έχει σκυλάκι με λουρί και τρενάκι με σχοινί τώρα πλέον είναι 20 μηνών,εννοείτε πως πότε δεν έπαιξε με αυτα χωρίς επιβλέψη ,θεωρώ πως είτε είναι 12 μηνών είτε τριών χρόνων είναι το ίδιο επικυνδυνο να τυλιχτεί με το σχοινί αν δεν υπάρχει επίβλεψη από κάποιον μεγάλο 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και σε δευτερόλεπτα συμβαίνει το κακό. Όταν λέτε επίβλεψη σε συγκεκριμένα παιχνίδια (καιρό το έχω απορία αυτό) εννοείτε ότι τα κρύβετε κάπου και τα βγάζετε μόνο όταν μπορείτε να είστε από πάνω, παίζουν και τα ξανακρυβετε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ναι αλλά και σε δευτερόλεπτα συμβαίνει το κακό. Όταν λέτε επίβλεψη σε συγκεκριμένα παιχνίδια (καιρό το έχω απορία αυτό) εννοείτε ότι τα κρύβετε κάπου και τα βγάζετε μόνο όταν μπορείτε να είστε από πάνω, παίζουν και τα ξανακρυβετε;

μεχρι που ηταν 2χρ σχεδον το καθενα.σχεδον συνεχεια ειχαμε οπτικη επαφη

δ εννοω να καθομαι απαραιτητα κατω στο χαλι να παιξω μαζι τους για να τα βγαλω.αλλα πχ ημουν στον καναπε κ αυτα παραδιπλα στο χωρο των παιχνιδιων,αλλα με αμεση βλεμματικη επαφη

ετσι κ αλλιως με ακολουθουσαν οταν αλλαζα δωματιο,κ μεσω παραθυρου ειχαμε επαφη κ οταν ημουν στην κουζινα

οταν μετακομισαμε πριν μια διετια αρχισα να τα αφηνω χωρις επιβλεψη στο δωματιο τους,δ θυμαμαι να ειχαμε καποιο παιχνιδι με κορδονι,ειχα μαζεψει ομως διαφορα με μυτες,κ μικρα πλειμομπιλ της μεγαλης.μεχρι προσφατα μαρκαδοροι/πλαστελινες επισης δ ηταν στο δωματιο τους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά με τα κορδόνια, τα πολύ μικρά και τους μαρκαδόρους τα βγάζω μόνο όταν κάθεται κάποιος μαζί του για να παίξει με τα άλλα πολλες φορεςτον παρακολουθώ απο μακρια πχ εγώ είμαι στην.κουζινα και αυτός στο καθιστικο παίζει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mamaloulou είπε:

Εγώ αυτά με τα κορδόνια, τα πολύ μικρά και τους μαρκαδόρους τα βγάζω μόνο όταν κάθεται κάποιος μαζί του για να παίξει με τα άλλα πολλες φορεςτον παρακολουθώ απο μακρια πχ εγώ είμαι στην.κουζινα και αυτός στο καθιστικο παίζει 

 

Σε εμάς το κρύψιμο έχει αποτύχει παταγωδώς. Ή θα το εξαφανίζουμε εντελώς, ή συνεχώς έξω. Το μία να κρύβεται και μια να εμφανίζεται κάτι δεν το πετυχαίνουμε, βλέπει από πού το βγάλαμε ή που το κρύψαμε κ μπορεί να πάει και να θρηνεί προσπαθώντας να ανοίξει το ντουλαπι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα! Πλέον η μικρή μου είναι 20 μηνών αλλά γράφω εδώ επειδή εδώ είχε αναφερθεί και αυτό το είδος παιχνιδιού. Από τι ηλικία δώσατε στα μικρά σας παιχνίδια που σέρνονται με σχοινακι; Έχουμε δύο τετοια τα οποία τόσο καιρό φοβόμουν λόγω του σχοινιού και το είχα τυλιγμένο. Και τα έπαιζε σαν απλά παιχνίδια με ροδάκια. Σήμερα της τα ξετυλιξα μιας που περπατάει πλέον σούπερ άνετα, και της άρεσαν, αλλά εξακολουθώ να φοβάμαι λίγο για το σχοινί

Αχ τι να σου πω τώρα... Η μικρή μου με όλα τα επικίνδυνα παιχνίδια μεγάλωνει μάντεψε γιατί.. 

Έχει μεγαλύτερη αδερφή... 

Απλώς εμείς από πίσω σαν τρελοί ειδικά σε φάσεις που φοβόμασταν αν θα βάλει κάτι στο στόμα η αν θα τυλιχτει. Κατά την άποψή μου δωστης τα πάντα! Αλλά! Με επίβλεψη! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Σε εμάς το κρύψιμο έχει αποτύχει παταγωδώς. Ή θα το εξαφανίζουμε εντελώς, ή συνεχώς έξω. Το μία να κρύβεται και μια να εμφανίζεται κάτι δεν το πετυχαίνουμε, βλέπει από πού το βγάλαμε ή που το κρύψαμε κ μπορεί να πάει και να θρηνεί προσπαθώντας να ανοίξει το ντουλαπι.

Μα αν σας βλέπει να το βάζετε σε ντουλάπι δεν το λες ακριβώς "κρύψιμο" :). Λογικό να διαμαρτύρεται. Οι καλύτερες ώρες για εμφανισεις - εξαφανίσεις παιχνιδιών είναι οι βραδυνές που κοιμάται και οι καλύτερες κρυψώνες αυτές που ξέρεις ότι δε θα της είναι προσβάσιμες. 

Σκυλάκι με λουρί εμείς είχαμε αλλά όταν έπαιζε ήμουν δίπλα. Δεν το έκρυβα αλλά μόλις το έπιανε ήμουν πιο προσεκτική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Μα αν σας βλέπει να το βάζετε σε ντουλάπι δεν το λες ακριβώς "κρύψιμο" :). Λογικό να διαμαρτύρεται. Οι καλύτερες ώρες για εμφανισεις - εξαφανίσεις παιχνιδιών είναι οι βραδυνές που κοιμάται και οι καλύτερες κρυψώνες αυτές που ξέρεις ότι δε θα της είναι προσβάσιμες. 

 

Μα αν το κρύψεις όταν κοιμάται σημαίνει ότι από την ώρα που επαιξε μέχρι να κοιμηθεί θα είναι διαθέσιμο. Δεν το κρύβεις αμέσως μόλις χρειάζεται να πας να κάνεις κατι άλλο.

 

Η άλλη απορία που έχω καιρό είναι αυτό που λέει η @diane2020, ότι αν έχουν μεγαλύτερο αδερφάκι είναι αδύνατον να τηρείς τα ηλικιακά όρια των παιχνιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα αν το κρύψεις όταν κοιμάται σημαίνει ότι από την ώρα που επαιξε μέχρι να κοιμηθεί θα είναι διαθέσιμο. Δεν το κρύβεις αμέσως μόλις χρειάζεται να πας να κάνεις κατι άλλο.

 

Καλά μπορείς και να το μαζέψεις ενώ απασχολείται με κάτι άλλο και δεν κοιτάει. Με το να περάσεις από μπροστά της, να το πάρεις και να το βάλεις σε ένα ντουλάπι μπροστά στα μάτια της το μετατρέπεις αυτόματα σε αντικείμενο του πόθου. Ακόμα και αν δεν είχε καμία διάθεση να το παίξει θα το ζητησει σίγουρα.  

Στην ηλικία της μικρής σου πάντως δεν αγχωνόμουν για το λουρι γιατί την είχα πάντα κοντά μου, δεν άλλαζα δωμάτιο και αν έπρεπε την έπαιρνα μαζί μου. Δύσκολο να μην προλάβαινα τότε. Τώρα που την αφήνω πιο άνρτα χωρίς επίβλεψη πιθανότερο το βρίσκω να γίνουν ατυχήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Μα αν το κρύψεις όταν κοιμάται σημαίνει ότι από την ώρα που επαιξε μέχρι να κοιμηθεί θα είναι διαθέσιμο. Δεν το κρύβεις αμέσως μόλις χρειάζεται να πας να κάνεις κατι άλλο.

 

Η άλλη απορία που έχω καιρό είναι αυτό που λέει η @diane2020, ότι αν έχουν μεγαλύτερο αδερφάκι είναι αδύνατον να τηρείς τα ηλικιακά όρια των παιχνιδιών.

αυτο με τα μικροτερα αδερφια,ναι ειναι ενα θεμα

γτ εμενα εχουν 2χρ διαφορα.οποτε για καιρο καποια παιχνιδια της μεγαλης τα ειχα μαζεμενα κ τα εβγαζα οποτε μπορουσα να ασχοληθω κ με τους δυο η κοιμοταν ο μικρος

αλλα ηταν συνεργασιμη,δ θα χτυπιοταν να παρει κτ οταν δ μπορουσα

τωρα για το αλλο που λες δ μπορω να καταλαβω κ απολυτα.παντως συμφωνω με την αννα

δλδ δ θα μαζευα το σκυλακι με λουρι επειδη πχ θα πηγαινα τουαλετα η στην κουζινα.ασε που γενικα με ακολουθουσαν,οποτε δ εμεναν κ μονα

η μικρη σας παιζει με σας στον ιδιο χωρο,αρκει αυτο για επιβλεψη

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια που θεωρώ επικίνδυνα να παίξει μονο του το παιδί τα βάζω σε ένα ράφι ψηλά δεν τα κρύβω σε ντουλάπια,αν θέλει να παίξει με κάτι από αυτά είτε θα πει είτε θα δείξει και θα το κατεβάσω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Καλά μπορείς και να το μαζέψεις ενώ απασχολείται με κάτι άλλο και δεν κοιτάει. Με το να περάσεις από μπροστά της, να το πάρεις και να το βάλεις σε ένα ντουλάπι μπροστά στα μάτια της το μετατρέπεις αυτόματα σε αντικείμενο του πόθου. Ακόμα και αν δεν είχε καμία διάθεση να το παίξει θα το ζητησει σίγουρα.  

 

Εννοείται ότι δεν τα κρύβουμε έτσι μπροστά της! Αλλά το "δεν κοιτάει" δεν υπάρχει, συνέχεια βλέπει τι κάνουμε γιατί είμαστε στον ίδιο χώρο γενικά. Πέρα από αυτό, αν έπαιζε πριν λίγο, ακόμα κι αν δεν κοιτάει στο κρύψιμο, μόλις περασει από το σημείο που έπαιζε κ δεν το δει θα το θυμηθεί. Επίσης δεν θα δει από πού το έβγαλες όταν το εμφανίσεις;

 

Just now, Mamaloulou είπε:

Τα παιχνίδια που θεωρώ επικίνδυνα να παίξει μονο του το παιδί τα βάζω σε ένα ράφι ψηλά δεν τα κρύβω σε ντουλάπια,αν θέλει να παίξει με κάτι από αυτά είτε θα πει είτε θα δείξει και θα το κατεβάσω 

 

Κι αν δεν μπορείς εκείνη την ώρα να παίξετε μαζί;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει η μαμαλουλου.δ το κανεις κρυφα.απλα καποια παιχνιδια δ ειναι για ολες τις ωρες

οποτε οταν τελειωσει το βαζεις ψηλα κ τελος.σε μιση ωρα μπορει να το ξαναζητησει,ε θα το δωσεις εφοσον θα ειστε στον ιδιο χωρο

οκ εφοσον ξερει οτι τα εχει ολα προσβασιμα δυσκολο να της το κανεις ετσι ξαφνικα,αλλα σιγα σιγα μπορειτε να το κανετε καπως ετσι

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εννοείται ότι δεν τα κρύβουμε έτσι μπροστά της! Αλλά το "δεν κοιτάει" δεν υπάρχει, συνέχεια βλέπει τι κάνουμε γιατί είμαστε στον ίδιο χώρο γενικά. Πέρα από αυτό, αν έπαιζε πριν λίγο, ακόμα κι αν δεν κοιτάει στο κρύψιμο, μόλις περασει από το σημείο που έπαιζε κ δεν το δει θα το θυμηθεί. Επίσης δεν θα δει από πού το έβγαλες όταν το εμφανίσεις;

Τι να σου πω δεν το είχα στο μυαλό μου τόσο πολύπλοκο το κρύψιμο ενός παιχνιδιού!:) Ίσως φταίει ότι η δικιά μου δεν κόλλαγε ιδιαίτερα με συγκεκριμένα παιχνίδια οπότε γλιτώναμε τα δράματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

αυτο που λεει η μαμαλουλου.δ το κανεις κρυφα.απλα καποια παιχνιδια δ ειναι για ολες τις ωρες

οποτε οταν τελειωσει το βαζεις ψηλα κ τελος.σε μιση ωρα μπορει να το ξαναζητησει,ε θα το δωσεις εφοσον θα ειστε στον ιδιο χωρο

οκ εφοσον ξερει οτι τα εχει ολα προσβασιμα δυσκολο να της το κανεις ετσι ξαφνικα,αλλα σιγα σιγα μπορειτε να το κανετε καπως ετσι

 

Βασικά δεν είναι τόσο τα παιχνίδια το θέμα, εξάλλου δεν έχουμε κάτι επικίνδυνο σε παιχνίδι πέρα από αυτά τα σχοινακια. Είχαμε και κάτι μαρκαδόρους (είχα γράψει και αλλού) αλλα τους εκρυψα κ τους ξέχασε ευτυχώς. Είναι κυρίως αλλα πράγματα του σπιτιού που ζητάει κ είτε είναι επικίνδυνα είτε σπάνε κ χρειάζεται να τα πιάνει ελεγχόμενα, πχ τα στυλο που βλέπει στη μολυβοθηκη, η κόλλα, συνδετήρες, cd, ακουστικά, μανταλάκια, καλλυντικά (δικά της, τα δικά μας δεν τα έχει ανακαλύψει ακόμα), γενικώς πράγματα που είναι σε μέρος που δεν τα φτάνει μεν, τα βλέπει δε και φωνάζει για να τα πάρει. Και που δεν μπορούν να πάνε αλλού, ούτε να μη δει ότι υπάρχουν. Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι κάποια πράγματα ίσως ήταν δικό μου λάθος που της τα έδωσα κάποια στιγμή που έκλαιγε πχ για κάτι άσχετο κ μου ήρθε η φαεινη ιδέα "α αυτό θα της αρέσει", χωρίς να το ζητήσει δηλαδή. Αν δεν τα είχα δώσει ποτέ μπορεί να μην τα ζηταγε. Το σκέφτομαι γιατί ας πούμε δεν έχει ζητήσει ποτέ μαχαίρι ή πιάτο δικό μας κλπ, ίσως επειδή δεν της τα δώσαμε ποτέ. Με τον ίδιο τρόπο την πάτησα κι επειδή την έβαλα κάποια στιγμή να κάτσει πάνω στο τραπέζι ή να είναι όρθια σε καρέκλα (με εμένα δίπλα προφανώς). Και αν κάνει κάτι μια φορά το θυμάται κ το ζητάει και σε ώρες που δεν γίνεται.

 

Just now, Anna3011 είπε:

Τι να σου πω δεν το είχα στο μυαλό μου τόσο πολύπλοκο το κρύψιμο ενός παιχνιδιού!:) Ίσως φταίει ότι η δικιά μου δεν κόλλαγε ιδιαίτερα με συγκεκριμένα παιχνίδια οπότε γλιτώναμε τα δράματα.

 

Ναι ίσως είναι και το παιδί. Εμείς αν κάτι που βλέπει το θέλει κ δεν της το δώσεις φωνάζει! Ή αν θέλει να την ανεβάσεις στην τραπεζαρία πχ. Ήρθαν λίγο νωρίτερα τα terrible two!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εννοείται ότι δεν τα κρύβουμε έτσι μπροστά της! Αλλά το "δεν κοιτάει" δεν υπάρχει, συνέχεια βλέπει τι κάνουμε γιατί είμαστε στον ίδιο χώρο γενικά. Πέρα από αυτό, αν έπαιζε πριν λίγο, ακόμα κι αν δεν κοιτάει στο κρύψιμο, μόλις περασει από το σημείο που έπαιζε κ δεν το δει θα το θυμηθεί. Επίσης δεν θα δει από πού το έβγαλες όταν το εμφανίσεις;

 

 

Κι αν δεν μπορείς εκείνη την ώρα να παίξετε μαζί;

Θα του δώσω να παίξει με κάτι άλλο και μόλις μπορέσω θα το κατεβάσω να ξανά παίξε

Just now, little lamb είπε:

Εμείς αν κάτι που βλέπει το θέλει κ δεν της το δώσεις φωνάζει! Ή αν θέλει να την ανεβάσεις στην τραπεζαρία

Νομίζω πως λίγα παιδιά είναι αυτα που αν δεν τους δώσεις αυτό που θέλουνε δεν φωνάζουνε και δεν κλαίνε,όσο για την τραπεζαρία ο δικός μου δυστυχώς ανεβαίνει μόνος του τραβάει καρέκλα ανεβαίνει και από εκεί τραπεζι και κάπως έτσι κρύψαμε τις καρέκλες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Όσο για την τραπεζαρία ο δικός μου δυστυχώς ανεβαίνει μόνος του τραβάει καρέκλα ανεβαίνει και από εκεί τραπεζι και κάπως έτσι κρύψαμε τις καρέκλες 

 

Α δηλαδη δεν έχουμε δει τίποτα ακόμη ε; :-P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κανει το εξής και κάπως παλεύεται το πράγμα. Έχω κατηγορίες παιχνιδιών σε κουτια. Και ηλικιακά σε κάθε δωμάτιο. Βέβαια παίζουν και οι δύο με όλα. Όταν θέλουν κάτι να παίξουν πάνε το παίρνουν, ειδικά η μεγάλη μετά μαζεύει. Η μικρή μαζεύει κι εκείνη αλλά αφού έχει κάνει ένα σπίτι λίμπα. Πχ μαρκαδόρους δενν μπορώ να τους κόψω γτ η μεγάλη ζωγραφίζει συνεχώς αλλά η μικρή τους παίρνει αφήνει ανοιχτά καπάκια βάζει στο στόμα της το μελάνι κ χρωματίζει τα δόντια της η τα χέρια της (ω ναι) και παθαίνω κοκομπλοκο

Τι να κάνω αλλοίμονο αν λείπω εστω 5 λεπτά... Τις προάλλες μου βαψε τον τοίχο ευτυχώς αυτά βγαίνουν με λίγο τρίψιμο. 

Οπότε θέλω να καταλήξω τους κρύβω κ τους δίνω όταν κοιμάται η μικρή η όταν έχω τον νου μου. 

Επίσης κάτι λεγκο κάτι πολύ ψιλά κι αυτά τα κρύβω γτ τα φοβάμαι μην τα καταπιεί. 

Τα παλιά παιχνίδια τα πάω σε κούτα αποθήκη και βγάζω τα πιο νέα. Κάθε 3 με 4 μήνες αλλάζω. Φέρνω τα παλιά αποθηκεύω τα άλλα και έχουν κάθε τοσο "νέα". Γενικά ένας χαμος μεε το θέμα παιχνίδι. 

Κάθε Σάββατο στάνταρ τα συμμαζευω σε κατηγορίες γιατί μες στη βδομάδα έχουν μπερδευτεί. 

Και γιατί τα μαζεύω κ τα κατηγοριοπιιω? Σαφώς για να μάθουν αλλά κυρίως για μενα... Γιατί δεν μπορώ να παίξω σωστά όταν ψάχνω τον Τζορτζ κι εμφανίζεται ο γκεκο!!!!! Τα θέλω σε τάξη. Αλλιώς δεν παίζω (!)

 

:D

 

Σοβαρολογω! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ναι αλλά και σε δευτερόλεπτα συμβαίνει το κακό. Όταν λέτε επίβλεψη σε συγκεκριμένα παιχνίδια (καιρό το έχω απορία αυτό) εννοείτε ότι τα κρύβετε κάπου και τα βγάζετε μόνο όταν μπορείτε να είστε από πάνω, παίζουν και τα ξανακρυβετε;

νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικος ο φοβος σου αυτος με το σχοινι .. οπως ειπαν κ τα υπολοιπα κοριτσια μεχρι 4-5 χρονων πρεπει να εχουν επιβλεψη το πιο επικυνδινο ειναι να μην καταπιει κατι γιατι γινετε ακομα κ αγκαλια να το εχεις το μικρο ή μην κραταει κατι κ βγαλει κανενα ματι ολα τα υπολοιπα αν το βλεπεις το παιδι που παιζει δεν παθαινει τιποτα .. σε δευτερολεπτα να βαλει το σχοινι στο λαιμο κ να μην το δεις ή να μην διαμαρτηρηθει κ το ιδιο το παιδι αν ειστε στον ιδιο χωρο δεν γινετε ουτε μια στο τρισεκατομυριο.. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...