Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ορια στον θηλασμο απο τον μπαμπα


vickie-d

Recommended Posts

που θελω να το καταληξω, θεωρω οτι οντως υπαρχουν γυναικες που εχουν ψυχωση κ εμμονη με τον θηλασμο κ αυτο οντως δρα αρνητικα προς το παιδι....

μηπως για να σου το λεει ο αντρας σου οντως εισαι λιγο υπερβολικη?

πχ θεωρω υπερβολικο ενα παιδι πχ 4 μηνων να μην εχει προγραμμα κ να θηλαζει πχ 10 φορες την μερα....

 

Μιλάς από προσωπική εμπειρία; (γυναίκες που γνώρισες) ή απλά αναπάράγεις κάτι που κάπου κάποτε άκουσες;;

 

 

Το δικό μου παιδί σήμερα 9μηνών σχεδόν, δεν έχει κανένα πρόγραμμα - θηλάζει όποτε του καπνίσει - όταν βέβαια είμαι σπίτι και όχι στην εργασία μου.

 

Αν τη γνωρίσεις πιο ισοροπημένο, χαρούμενο, ήρεμο και έξυπνο παιδί δεν υπάρχει. Κατά τους τρίτους.

 

Κατ'εμέ τι να πω. Κουκουβάγια είμαι και θα είμαι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο θηλασμός είναι μια πολλή προσωπική υπόθεση η οποία αφορά ΜΟΝΟ τη μαμά και το παιδί, ούτε καν τον πατέρα που το γέννησε.Η μαμά σε συμφωνία με το παιδί θα αποφασίσουν από κοινού πότε θα κοπεί ο θηλασμός.Τα υπόλοιπα είναι αποτέλεσμα ημιμάθειας την οποία λυπάμαι που ο άντρας σου δεν προσπαθεί πρώτα να καλύψει και μετά να κάνει θέμα.Θα μπορούσε πρίν ξεκινήσει χαμό να μπεί στο ιντερνετ και να διαβάσει.Και θέμα ζήλιας να είναι απο την πλευρά του, στη φάση αυτή τι προηγείται; Η ανασφάλεια του άντρα σου ή να αποκτήσει γερό ανοσοποιητικό το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

πως δηλαδή κάποια μάνα χαρακτηρίζεται προσκολημένη στα παιδιά της;

 

Υπάρχει κάποιο όριο; Πως ορίζεται αυτό το όριο και ποια είναι η συμπεριφορά μιας τέτοιας μάνας;

 

όχι, δεν υπάρχει όριο χαραγμένο στις πλάκες σαν τις εντολές του Μωϋσή. Για μένα η διαφορά έγκειται στο να επικεντρώνεται, αλλά να μην αφοσιώνεται η μητέρα αποκλειστικά στο παιδί. Να μην σχηματίζει μια δυάδα στην οποία δεν χωράει κανένας άλλος, ούτε ο πατέρας, ούτε οι παππούδες, ούτε φίλοι ούτε κανείς. Να επικεντρώνεται στις ανάγκες του παιδιού, αλλά να μην ξεχνά ούτε τον εαυτό της, ούτε τον άντρα που διάλεξε η ίδια για πατέρα αυτού του παιδιού και σύντροφό της. Να δημιουργεί ένα ήρεμο και άνετο κλίμα, στο οποίο όλα τα μέλη της οικογένειας θα νιώθουν καλά. Κάπως έτσι το σκέφτομαι, και τα λέω αυτά βάσει προσωπικής εμπειρίας, από λάθη που έκανα κι εγώ μέχρι να ξαναβρώ τις ισορροπίες κάποιους μήνες μετά τη γέννα.

 

Θέλει λεπτούς χειρισμούς για να πετύχει η κοπέλα το στόχο της, αλλά και να μην απομακρύνει το σύζυγο. Είναι η πρώτη από αρκετές μάχες που θα δοθούν για θέματα που αφορούν το παιδί ;) Κι εγώ πάντως άμα μου έλεγαν συνέχεια "διάβασε αυτό από το ίντερνετ, ο ΠΟΥ λέει αυτά, η ΑΑΡ αυτά" θα αντιδρούσα όπως στο ανέκδοτο με το γρύλλο :D αυτός ο ΠΟΥ θα κλείσει πολλά σπίτια στην Ελλάδα!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου μάλλον το πρόβλημα ειναι στο σεξ ....τι εννοώ με αυτό δεν μπορέι να σε έχει όλοι δικιά του .... να είσαι η γυνάικα του ή σύζηγος του ίσως με το που θυλάζεις ακόμα του είναι αντισεξουαλικό και τον ενοχλεί ......οταν θύαζα και εγώ ο δικός μου μου το είχε πει αυτό .......εγώ βέβαια θύλαζα 3 μήνες μόνο ..μετά κόπηκε απο μόνο του ....οχι οτι με χάλασε βέβαια......

Τώρα για δύο χρόνια που λές θα έχεις άλλα προβλήματα ...το παιδί σου δεν θα θέλει αλλο γάλα ....θα ζοριστείς πολύ .....μια γνωστή μου τον θύλαζε τον γιό της μεχρι τα 2 μετα για να πιει αλλο με το ζόρι ένα ποτήρι ..το μετάνιωσε πικρά ...ασε που συνεχώς κρεμόταν απο πανω της ...ολο το βυζί έξω ............

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι να κατανοησει γρηγορα ο αντρας σου τι προσπαθεις να προσφερεις στο μωρακι σου.Κ εμενα δεν γνωριζε απολυτως τιποτα για το θηλασμο αλλα ημουν πολυ τυχερη καθως με εβλεπε απο την εγκυμοσυνη ποσο το εψαχνα κ του μιλουσα γιαυτο ,διαβασε κ αυτος ενημερωθηκε κ τωρα το χαιρεται παρα πολυ που ακομη συνεχιζουμε γιατι βλεπει την ευτυχια του γιου μουκαι το ποσο αναγκη το εχει!Σου ευχομαι να καταφερεις να θηλασεις για οσο περισσοτερο το επιθυμεις κι εσυ κ το μωρακι σου γιατι παρα τις δυσκολιες που ενδεχεται να εμφανιστουν,ειναι ενα μαγικο συναισθημα τοσο για σενα οσο και για εκεινο.:wink:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι, δεν υπάρχει όριο χαραγμένο στις πλάκες σαν τις εντολές του Μωϋσή. Για μένα η διαφορά έγκειται στο να επικεντρώνεται, αλλά να μην αφοσιώνεται η μητέρα αποκλειστικά στο παιδί. Να μην σχηματίζει μια δυάδα στην οποία δεν χωράει κανένας άλλος, ούτε ο πατέρας, ούτε οι παππούδες, ούτε φίλοι ούτε κανείς. Να επικεντρώνεται στις ανάγκες του παιδιού, αλλά να μην ξεχνά ούτε τον εαυτό της, ούτε τον άντρα που διάλεξε η ίδια για πατέρα αυτού του παιδιού και σύντροφό της. Να δημιουργεί ένα ήρεμο και άνετο κλίμα, στο οποίο όλα τα μέλη της οικογένειας θα νιώθουν καλά. Κάπως έτσι το σκέφτομαι, και τα λέω αυτά βάσει προσωπικής εμπειρίας, από λάθη που έκανα κι εγώ μέχρι να ξαναβρώ τις ισορροπίες κάποιους μήνες μετά τη γέννα.

 

Θέλει λεπτούς χειρισμούς για να πετύχει η κοπέλα το στόχο της, αλλά και να μην απομακρύνει το σύζυγο. Είναι η πρώτη από αρκετές μάχες που θα δοθούν για θέματα που αφορούν το παιδί ;) Κι εγώ πάντως άμα μου έλεγαν συνέχεια "διάβασε αυτό από το ίντερνετ, ο ΠΟΥ λέει αυτά, η ΑΑΡ αυτά" θα αντιδρούσα όπως στο ανέκδοτο με το γρύλλο :D αυτός ο ΠΟΥ θα κλείσει πολλά σπίτια στην Ελλάδα!

 

ποσο συμφωνω μαζι σου τι ωραια που τα λες

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο ΠΟΥ θα κλείσει πολλά σπίτια στην Ελλάδα!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

αυτό που βλέπω εγώ και με ενοχλεί είναι ότι κάποιες τις δίνεται συμβουλές σαν να σας είπε ότι το πρόβλημα με το θηλασμό το έχει ο μπακάλης της γειτονιάς....

να σας θυμήσω ότι μιλάει για τον αντρα της, το σύντροφο, τον πατέρα του παιδιού...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

αυτό που βλέπω εγώ και με ενοχλεί είναι ότι κάποιες τις δίνεται συμβουλές σαν να σας είπε ότι το πρόβλημα με το θηλασμό το έχει ο μπακάλης της γειτονιάς....

 

να σας θυμήσω ότι μιλάει για τον αντρα της, το σύντροφο, τον πατέρα του παιδιού...

 

Πράγματι και δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος έχει κανένα πρόβλημα ζήλειας ή θεωρεί αντισεξουαλικό το θηλασμό και προφανώς και έχει λόγο σε πράγματα που αφορούν το παιδί του.

Συζήτηση χρειάζεται σε φιλικό επίπεδο και διαλλακτικότητα. Ούτε η μαμά χρειάζεται να πανικοβληθεί ότι θα την αναγκάσει να σταματήσει με το ζόρι, ούτε ο άντρας της να πανικοβληθεί ότι η γυναίκα του έχει χάσει το μέτρο... (γιατί αν τον βομβαρδίσει με έρευνες και προσπαθεί επίμονα να τον πείσει, θα καταφέρει απλώς να "φοβήσει" τον άντρα της)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

αυτό που βλέπω εγώ και με ενοχλεί είναι ότι κάποιες τις δίνεται συμβουλές σαν να σας είπε ότι το πρόβλημα με το θηλασμό το έχει ο μπακάλης της γειτονιάς....

 

να σας θυμήσω ότι μιλάει για τον αντρα της, το σύντροφο, τον πατέρα του παιδιού...

 

Όμως ο άντρας και σύντροφος και πατέρας του παιδιού ξεχνάει ακριβώς αυτό τον ρόλο και δημιουργεί ένταση σαν να είναι ένας άσχετος που είδε φως στο σπίτι και μπήκε.Και η γυναίκα του είναι σύντροφος και μάνα του παιδιού του κι έχει κάθε δικαίωμα να θέλει να το θηλάσει περισσότερο.Ξέρει εκείνος καλύτερα απο τους γιατρούς ή τη γυναίκα που το έβγαλε απο τη κοιλιά της; Δεν είπε απλώς τη γνώμη του ζητώντας να το συζητήσουν αυτό θα το καταλάβαινα.Εδώ έγινε ο κακός χαμός.Τη ρώτησε τη γυναίκα και σύντροφο και μάνα του παιδιού του πως αισθάνεται ειδικά τη στιγμή που βρίσκεται ακόμη στη λοχεία;

Link to comment
Share on other sites

Όμως ο άντρας και σύντροφος και πατέρας του παιδιού ξεχνάει ακριβώς αυτό τον ρόλο και δημιουργεί ένταση σαν να είναι ένας άσχετος που είδες φως στο σπίτι και μπήκε.Και η γυναίκα του είναι σύντροφος και μάνα του παιδιού του κι έχει κάθε δικαίωμα να θέλει να το θηλάσει περισσότερο.Ξέρει εκείνος καλύτερα απο τους γιατρούς ή τη γυναίκα που το έβγαλε απο τη κοιλιά της; Δεν είπε απλώς τη γνώμη του ζητώντας να το συζητήσουν αυτό θα το καταλάβαινα.Εδώ έγινε ο κακός χαμός.Τη ρώτησε τη γυναίκα και σύντροφο και μάνα του παιδιού του πως αισθάνεται ειδικά τη στιγμή που βρίσκεται ακόμη στη λοχεία;

 

Που έγινε καλέ ο κακός χαμός? Εγώ είδα 2 ανθρώπους να διαφωνούν, αλλά να λέει ο καθένας τα επιχειρήματά του. Επίσης δεν είναι στη λοχεία. 6 μηνών δεν είναι το παιδί?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όμως ο άντρας και σύντροφος και πατέρας του παιδιού ξεχνάει ακριβώς αυτό τον ρόλο και δημιουργεί ένταση σαν να είναι ένας άσχετος που είδες φως στο σπίτι και μπήκε.Και η γυναίκα του είναι σύντροφος και μάνα του παιδιού του κι έχει κάθε δικαίωμα να θέλει να το θηλάσει περισσότερο.Ξέρει εκείνος καλύτερα απο τους γιατρούς ή τη γυναίκα που το έβγαλε απο τη κοιλιά της; Δεν είπε απλώς τη γνώμη του ζητώντας να το συζητήσουν αυτό θα το καταλάβαινα.Εδώ έγινε ο κακός χαμός.Τη ρώτησε τη γυναίκα και σύντροφο και μάνα του παιδιού του πως αισθάνεται ειδικά τη στιγμή που βρίσκεται ακόμη στη λοχεία;

 

αναγνωρίζουμε απλά το ελαφρυντικό ότι κάποιες αντιλήψεις για το θηλασμό είναι βαθιά εδραιωμένες (ούτε η ΕΜΑΚ δεν τις απεγκλωβίζει από μερικά κεφάλια για την ακρίβεια), οπότε όσες μελέτες κι όσα δεδομένα κι αν προτάξει η ενδιαφερόμενη, δεν θα καταφέρει και πολλά. Πρέπει να βρει άλλο τρόπο να εξομαλύνει την κατάσταση και να πετύχει κι εκείνη αυτό που θέλει. Το λάου-λάου είναι το καλύτερο.

 

ΥΓ. Αν δεν απατώμαι το μωρό είναι 6 μηνών, η λοχεία σιγά-σιγά παρέρχεται. Δεν είμαστε άρρωστες, μάνες είμαστε ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Που έγινε καλέ ο κακός χαμός? Εγώ είδα 2 ανθρώπους να διαφωνούν, αλλά να λέει ο καθένας τα επιχειρήματά του. Επίσης δεν είναι στη λοχεία. 6 μηνών δεν είναι το παιδί?

 

Όταν το παιδί είναι 6 μηνων οι ορμόνες της γυναίκας δεν έχουν ακόμη ισορροπήσει σωματικά και συναισθηματικά για αυτό εξάλλου μια γυναίκα επανέρχεται πλήρως συνήθως όταν το μωρό χρονίσει.Εντάξει δεν είπα οτι την πλάκωσε και στις γρήγορες απλά η φίλη μας όπως γράφει καταστενοχωρήθηκε με την επιμονή του.Δεν είναι όμορφο να σε πιέζουν σε κάτι τόσο λεπτό:(

Link to comment
Share on other sites

αναγνωρίζουμε απλά το ελαφρυντικό ότι κάποιες αντιλήψεις για το θηλασμό είναι βαθιά εδραιωμένες (ούτε η ΕΜΑΚ δεν τις απεγκλωβίζει από μερικά κεφάλια για την ακρίβεια), οπότε όσες μελέτες κι όσα δεδομένα κι αν προτάξει η ενδιαφερόμενη, δεν θα καταφέρει και πολλά. Πρέπει να βρει άλλο τρόπο να εξομαλύνει την κατάσταση και να πετύχει κι εκείνη αυτό που θέλει. Το λάου-λάου είναι το καλύτερο.

 

ΥΓ. Αν δεν απατώμαι το μωρό είναι 6 μηνών, η λοχεία σιγά-σιγά παρέρχεται. Δεν είμαστε άρρωστες, μάνες είμαστε ;)

 

 

Συμφωνώ με τα 1.000.

 

Άλωστε αυτή Είναι η ειδικότητα της γυναίκας: το λάου λάου. Και πάντα σχεδόν πέΡνει αυτό που θέλει.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα 1.000.

 

Άλωστε αυτή Είναι η ειδικότητα της γυναίκας: το λάου λάου. Και πάντα σχεδόν πέΡνει αυτό που θέλει.

 

Γιατί οι σχέσεις να είναι τόσο πολύπλοκες; Να θέλω να πάω ένα ταξίδι με τον άντρα μου κι επειδή δεν είναι των ταξιδιών να το πηγαίνω λάου λάου.Να θέλω να θηλάσω κι επειδή δεν συμφωνεί να το πηγαίνω λάου λάου.Να θέλω να πάμε στους χ φίλους αλλά επειδή δεν τους συμπαθεί να το πηγαίνω λάου λάου.Γιατί να φτιάχνω ολόκληρη στρατηγική για να καλύψω τις ανάγκες μου σαν άνθρωπος;

Link to comment
Share on other sites

Όταν το παιδί είναι 6 μηνων οι ορμόνες της γυναίκας δεν έχουν ακόμη ισορροπήσει σωματικά και συναισθηματικά για αυτό εξάλλου μια γυναίκα επανέρχεται πλήρως συνήθως όταν το μωρό χρονίσει.Εντάξει δεν είπα οτι την πλάκωσε και στις γρήγορες απλά η φίλη μας όπως γράφει καταστενοχωρήθηκε με την επιμονή του.Δεν είναι όμορφο να σε πιέζουν σε κάτι τόσο λεπτό:(

 

Εγώ πιστεύω ότι απλώς αγχώθηκε η κοπέλα μην τυχόν και την αναγκάσει να σταματήσει αργότερα το θηλασμό με το ζόρι και προσπάθησε να τον πείσει μέσα σε 1 μέρα.

 

Εγώ στη θέση της θα του έλεγα "θα δούμε πως θα πάει αγάπη μου. Πάντως μην αγχώνεσαι ότι θα προσκολληθεί σε εμένα λόγω του θηλασμού. Μάλλον εγώ θα προσκολληθώ με το παιδί και θα το κυνηγάω να το θηλάσω και αυτό δεν θα θέλει":rolleyes: Στα πλαίσια του χιούμορ όλα αυτά, να ελαφρύνει την ατμόσφαιρα.

Και ο μπαμπάς έχει τα δικά του άγχη και πρέπει να βλέπουμε τα θέματα και από τη δική του πλευρά.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί οι σχέσεις να είναι τόσο πολύπλοκες; Να θέλω να πάω ένα ταξίδι με τον άντρα μου κι επειδή δεν είναι των ταξιδιών να το πηγαίνω λάου λάου.Να θέλω να θηλάσω κι επειδή δεν συμφωνεί να το πηγαίνω λάου λάου.Να θέλω να πάμε στους χ φίλους αλλά επειδή δεν τους συμπαθεί να το πηγαίνω λάου λάου.Γιατί να φτιάχνω ολόκληρη στρατηγική για να καλύψω τις ανάγκες μου σαν άνθρωπος;

 

και εγώ δεν συμφωνώ με τα λάου λάου, αλλά από την άλλη όταν υπάρχουν διαμετρικά αντίθετες απόψεις δεν γίνεται να αμβλυνθούν σε 1 μέρα και με μία συζήτηση. Χρειάζεται χρόνος και πολλές συζητήσεις σε ήρεμο κλίμα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά κοιτάς το παρών και μόνον αυτό...

αφήνεις το μέλλον να κυλήσει από μόνο του;)

είναι τόσο δύσκολο αυτό αλλά είναι και η λύση για πολλά προβλήματα. Οι γυναίκες τίνουμε να σκεπτόμαστε πολύ προκαταβολικά, ενώ οι άνδρες όταν και αν προκύψει το θέμα. Μέχρι να προκύψει γιατί να τσακωνόμαστε/προβληματιζόμαστε? (κοίτα ποιά μιλάει, απλά συμφωνώ με τη DALIA, δεν μπορώ πάντα να το εφαρμόσω :D)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι σχέσεις να είναι τόσο πολύπλοκες; Να θέλω να πάω ένα ταξίδι με τον άντρα μου κι επειδή δεν είναι των ταξιδιών να το πηγαίνω λάου λάου.Να θέλω να θηλάσω κι επειδή δεν συμφωνεί να το πηγαίνω λάου λάου.Να θέλω να πάμε στους χ φίλους αλλά επειδή δεν τους συμπαθεί να το πηγαίνω λάου λάου.Γιατί να φτιάχνω ολόκληρη στρατηγική για να καλύψω τις ανάγκες μου σαν άνθρωπος;

 

Γιατί οι άνθρωποι είναι πολύπλοκοι και δυστυχώς ή ευτυχώς διαθέτουν διαφορετικές γνώμες/απόψεις/προοπτικές.

 

όταν ο σύντροφος δεν ενστερνίζεται κάποιες απόψεις υπάρχουν πολλοί τρόποι επίλυσης της διαφοράς (μεταξύ σοβαρού και αστείου)

 

1. Η διπλωματική οδός. Κάνεις διαπραγματεύσεις και με αμοιβαίες υποχωρήσεις επέρχεται η συμφωνία

 

2. Η μάχιμη οδός: Τον δέρνεις σε δέρνει και

 

3. Το λάου λάου: αφήνεις τον χρόνο να δουλέψει υπέρ σου.

 

4. Η διδακτική οδός: του κάνεις άπειρα σεμινάρια για να εμπεδώσει την Αλήθεια. Αν δεν πίθεται προσλαμβάνεις λέκτορα του πανεπιστημίου της Κορνουάλης να εξηγήσει τα ανεξήγητα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

το λάου-λάου δεν σημαίνει απαραίτητα γυναικεία μαλαγανιά, για να το θέσω κομψά ;) είναι περισσότερο το να ξέρεις να διαλέγεις τις μάχες σου και πού να επιλέξεις τη διπλωματική οδό. Αλλιώς θα τσακωνόμασταν από το αν το μαρούλι το τρώμε με λεμόνι ή ξύδι μέχρι το αν το παιδί θα αποφασίσει εκείνο για τα ονόματα των παιδιών του ή πατροπαράδοτα θα πάρει τα δικά μας ονόματα χεχε

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

είναι περισσότερο το να ξέρεις να διαλέγεις τις μάχες σου και πού να επιλέξεις τη διπλωματική οδό.

 

Ακριβώς. Και επίσης να έχεις υπομονή... Οι βιαστικές κινήσεις και ο πανικός δεν είναι καλός σύμβουλος...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

.....μια γνωστή μου τον θύλαζε τον γιό της μεχρι τα 2 μετα για να πιει αλλο με το ζόρι ένα ποτήρι ..το μετάνιωσε πικρά ... ............

 

Δυσκολεύομαι πάααρα πολύ να πιστέψω οτι οποιαδήποτε μάνα που θήλασε το παιδί της για 2 χρόνια "το μετάνιωσε πικρά". Τα υπόλοιπα δε θα τα σχολιάσω.

 

Τώρα για τα δικαιώματα του πατέρα να αποφασίσει για την τροφή του μωρού, οκ, όταν κάτσει να διαβάσει όσα διάβασε η μαμά, και τα καταλάβει, ας έχει άποψη. Απ'τη στιγμή που έχει άγνοια δε δικαιούται. Τι θα πει δηλαδή έχει δικαίωμα? Αν ήθελε ας πούμε να βάψει το παιδί πράσινο γιατί είναι Παναθηναικός, θα έπρεπε κι αυτό να συζητηθεί? Κάποια πράγματα απλά είναι παράλογα, τέλος. Και ξαναλέω και τονίζω, όπως μια μητέρα δε μπορεί κανείς εκτός ίσως απ'το μωρό της, να την πιέσει να θηλάσει, έτσι δε μπορεί κανείς, εκτός πάλι απ'το μωρό της ;) να την πιέσει να αποθηλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας της είναι ο πατέρας του παιδιού και λέει την άποψη του...καλώς ή κακώς αυτη είναι...

Νομίζω όμως οτι αυτη η άποψη δεν είναι καθαρά αυτό που νιώθει αλλά αυτό που τον προκαλείς εσύ να νιώσει....και τι εννοώ...

Τον έχεις πάρει σβάρνα με τον ΠΟΥ και την ΑΑΡ και τις έρευνες,κλπ οτι όλοι αυτοί λένε οτι το παιδί πρέπει να θηλάσει τουλάχιστον μέχρι τα 2...

και ο άντρας σου θα σκέφτεται:

"καλά είναι δυνατόν η γυναίκα μου να αποφασίζει για το παιδί μας με βάση όλους αυτούς και να αγνοεί εμένα??????"

οπότε επιμένει για να αποδείξει οτι έχει κι εκείνος λόγο στο μεγάλωμα του παιδιού σας....

 

άφησε τις έρυνες στην άκρη, συνέχισε το θηλασμό και μην το συζητάτε...

θα δεις οτι όταν πάψεις εσύ να επιμένεις και να το κουβεντιάζεις, θα χαλαρώσει κι εκείνος...

κι αν σε ρωτησει μέχρι πότε θα θηλάσεις, να του λες οτι δεν ξέρεις....το παιδι θα αποφασίσει...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο:

 

Φίλος λέει ότι στις συζητήσεις με τη γυναίκα του έχει πάντα τη τελευταία λέξη:

"Yes dear!"

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πιστευω οτι ο χρονος θα φερει και τις απαντησεις που εχει αναγκει

απολαυσε το τωρα κι οταν το παιδι κλεισει χρονο ξανασυζητατε,,,εξαλλου αλλαζουν τοσα μετα τον χρονο οταν εδραιωνεται το βαδισμα,,,μπορει να το δει διαφορετικα,,το παιδακι θα θηλαζει λιγοτερο θα εχει και αλλα ενδιαφεροντα τα γευματα θηλασμου πλαισωνονται, οριοθετουνται καλυτερα, θα το δει διαφορετικα γιατι θα ειναι διαφορετικα

 

οταν ημουν εγκυος τσακωθηκαμε με τον αντρα μου για το αν θα παει ιδωτικο σχολειο η δημοσιο,,,στο βαθος και οι δυο θελουμε δημοσιο σχολειο αλλα εκεινη την περιοδο τσακωθηκαμε για κατι που στο οποιο συμφωνουσαμε και που ηταν και παντελως ανεπικαιρο

 

αυτο που καταλαβα στον αντρα μου ειναι οτι γινεται αντιδραστικος οταν νιωθει οτι τον αποκλειω απο τη σχεση του με το παιδι,,,,εγω λεω οτι δεν το κανω αλλα εκεινος καποιες φορες ισχυριζεται οτι το νιωθει,,,ισως το κανω υποσυνειδητα,,,δεν μου αρεσει καθολου

 

ο ρολος του πατερα ειναι απιστευτα πολυπλοκος και δυσκολος

Link to comment
Share on other sites

[quote name='γλυκος'][B]κι εγω πιστευω οτι ο χρονος θα φερει και τις απαντησεις που εχει αναγκει[/B]
[B]απολαυσε το τωρα κι οταν το παιδι κλεισει χρονο ξανασυζητατε,,,εξαλλου αλλαζουν τοσα μετα τον χρονο οταν εδραιωνεται το βαδισμα,,,μπορει να το δει διαφορετικα[/B],,το παιδακι θα θηλαζει λιγοτερο θα εχει και αλλα ενδιαφεροντα τα γευματα θηλασμου πλαισωνονται, οριοθετουνται καλυτερα, θα το δει διαφορετικα γιατι θα ειναι διαφορετικα

οταν ημουν εγκυος τσακωθηκαμε με τον αντρα μου για το αν θα παει ιδωτικο σχολειο η δημοσιο,,,στο βαθος και οι δυο θελουμε δημοσιο σχολειο αλλα εκεινη την περιοδο τσακωθηκαμε για κατι που στο οποιο συμφωνουσαμε και που ηταν και παντελως ανεπικαιρο

αυτο που καταλαβα στον αντρα μου ειναι οτι γινεται αντιδραστικος οταν νιωθει οτι τον αποκλειω απο τη σχεση του με το παιδι,,,,εγω λεω οτι δεν το κανω αλλα εκεινος καποιες φορες ισχυριζεται οτι το νιωθει,,,ισως το κανω υποσυνειδητα,,,δεν μου αρεσει καθολου

[B]ο ρολος του πατερα ειναι απιστευτα πολυπλοκος και δυσκολος[/B][/QUOTE]
Πολύ σωστά [I]γλυκος[/I]! Τα λες πολύ ωραία και συμφωνώ μαζί σου!

Εντωμεταξύ, τα υπόλοιπα κορίτσια... γράψατε διάφορες εκδοχές για την αντιμετώπιση του μπαμπά. Μήπως όμως παίζει [I]και[/I] το ενδεχόμενο να μην είναι ζήλεια-φόβος-στερεότυπα, κ.λ.π. κι απλά ο μπαμπάς να είναι της... άλλης σχολής? Όπως και πολλά κορίτσια εδώ στο φόρουμ (βλέπε, όπου θέμα με θηλασμό)...

υ.γ. Γενικότερα τώρα... Η διπλωματικότητα αναμφισβήτητα λύνει πολλά θεματάκια αλλά δεν εξαφανίζει το πρόβλημα. Πολλές φορές μάλιστα, νομίζεις πως έχεις φέρει τον άλλον άνθρωπο με τα νερά σου κι όταν έρχεται η... ώρα της κρίσης..., πέφτεις στον τοίχο (πάλι)...
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...