Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φωτοτυπίες αντί βιβλιάρια υγείας στα μαιευτήρια;


Λάβατε κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδό σας απο το μαιευτήριο;  

262

  1. 1. Λάβατε κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδό σας απο το μαιευτήριο;

    • Δημόσιο μαιευτήριο: ναι έλαβα κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδο
      55
    • Δημόσιο μαιευτήριο: όχι, έλαβα φωτοτυπίες
      207
    • Ιδιωτικό μαιευτήριο: ναι έλαβα κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδο
      106
    • Ιδιωτικό μαιευτήριο: όχι, έλαβα φωτοτυπίες
      267


Recommended Posts

Το Νοέμβρη του 1010 στο Μητέρα (μονόκλινο) πήρα κανονικό βιβλιάριο.

 

21 μέρες μετά, στο ίδιο μαιευτήριο αλλά σε 3κλινο γέννησε η αδερφούλα μου και δεν είχαν βιβλιάριο να δώσουν.

 

Αναφέρω θέση γιατί νομίζω ότι προωθούν τα ελάχιστα βιβλιάρια επιλεκτικά στη 1η θέση,

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρτιο του 2009 που γεννησα τον γιο μου στο Λητώ μου έδωσαν κανονικό βιβλιάριο, το παλιο.

Αυγουστο του 2010 που γεννησα την κορη μου στο ίδιο μαιευτήριο μου έδωσαν φωτοτυπίες (μόνο λιγες σελίδες). Πηγα στη νομαρχία της περιοχής μου και μου έδωσαν ένα βιβλιάριο παλιού τυπου. Ευτυχώς με εξυπηρέτησε ο γιατρός μου και πήρα ένα καινούριου τύπου.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα τον Απριλιο του 2009 σε δημοσιο αλλα δεν μας έδωσαν καν φωτοτυπιες.....μια κολλα Α4 που στην μπροστινη μερια εγραφε κιλα κλπ κατα την γεννηση και στην πισω μερια για 4-5 μηνες εγραφε ο παιδιατρος τα εμβολια κλπ..... ΑΙΣΧΟΣ.....μια ξαδερφη μου μετα απο μηνες που ειναι καθαριστρια σε ιδιωτικο μου εφερε ενα..... :(

 

οπότε τι να ψηφίσω παραπανω??? δεν υπαρχει τετοια επιλογη...

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν λίγες μέρες σε δημόσιο και όταν ενημέρωσα τον παιδίατρο ότι έχω δικό μου βιβλιάριο έμεινε κάγκελο.Μου είπε ότι από τον Απρίλιο δεν έχουν ξαναστείλει και ούτε πρόκειται...Πάντως ήμουν η μόνη που είχα βιβλιάριο και όχι κόλλα Α4 όταν έφυγα και μάλιστα το είχαν γεμίσει με 25 αυτοκόλλητα με το όνομα μη το πάρει κανείς άλλος...

Αν ήταν για τίποτα αφίσες και διαφημίσεις το υπουργείο θα είχε κονδύλι τώρα τσιγκουνεύονται τα βιβλιάρια τι να πω...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να υπαρχουν και αλλες επιλογες στην ψηφοφορια? εγω στο 1ο παιδι(2009) μου ειχε δωσει ο γυναικολογος οταν εμεινα εγκυος γιατι εγραφε μεσα τα στοιχεια της εκγυμοσυνης. και στο 2ο πριν 2 μιση μηνες μια παλιοκαρτελα απο το δημοσιο νοσοκομειο.μου ειχε πει μαλιστα ο παιδιατρος εκει να μπω στο σιτε του υπουργειου υγειας και να το κατεβασω απο εκει οπου υπηρχε σε αρχειο.το δοκιμασα αλλα ηταν καπως διαφορετικο απο αυτο που ηξερα και το παρατησα.τελος ζητησα απο τον παιδιατρο μου ο οποιος για καλη μου τυχη ειχε ενα τελευταιο απο καποιον ιατρικο επισκεπτη.:lol:

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω και εγω κατι... βιβλιαριο υγειας του ικα περνετε απο την κλινικη ή καποιο αλλο βιβλιαριο που δεν εχω καταλαβει! δεν εχω γεννησει ακομα και θα ηθελα να μαθω?

Link to comment
Share on other sites

Το Νοέμβρη του 1010 στο Μητέρα (μονόκλινο) πήρα κανονικό βιβλιάριο.

 

21 μέρες μετά, στο ίδιο μαιευτήριο αλλά σε 3κλινο γέννησε η αδερφούλα μου και δεν είχαν βιβλιάριο να δώσουν.

 

Αναφέρω θέση γιατί νομίζω ότι προωθούν τα ελάχιστα βιβλιάρια επιλεκτικά στη 1η θέση,

δεν νομιζω γιατι και εγω στο μητερα γεννησα τον νοεμβρη σε τρικλινο και πηρα κανονικα βιβλιαρια δεν ξερω τελικα μηπως παιζει ρολο ο γιατρος τι να πω?

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω οταν γεννησα τον 1ο μου γιο στο Ελενα Δεκεμβριο του 2008 μου εδωσαν φωτοτυπια της πρωτης σελιδας του γνωστου μπλε βιβλιαριου ( αυτο ειχα και εγω !) και μας ειπαν οτι ειχε ελλειψη τοτε και οτι μπορουμε να ρωτησουμε ή στην νομαρχια ή αν εχει ο παιδιατρος κανένα..τελικα είχε ο παιδιατρος..τον Φεβρουαριο του 2010 που γεννησα τον δευτερο πιτσιρικο παλι στο Ελενα μας εδωσαν κανονικα βιβλιαριο αλλα ήταν το καινουριο ,το μεγαλο ασπρο , πολυ πιο ενημερωμενο στις καμπυλες με τομεις σχετικα με τα εμβολια κλπ .. προφανως εληξε η συμβαση για τα μπλε και εφτιαξαν νεο αλλα δεν ειχα ξαναακουσει οτι και τωρα δινουν φωτοτυπιες .Τι να πω..:?:

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι... βιβλιαριο υγειας του ικα περνετε απο την κλινικη ή καποιο αλλο βιβλιαριο που δεν εχω καταλαβει! δεν εχω γεννησει ακομα και θα ηθελα να μαθω?

 

το βιβλιαριο που δινουν στην κλινικη που γενας ειναι αυτο που γραφεις τα εμβολια το βαρος του εχει μεσα καμπυλες αναπτυξης σου γραφει η παιδιατρος ποτε θα κανει εμβολια κλπ αυτο ειναι που δινουν φωτοτυπιες γιατι μαλλον τους βγηκε ακριβη εκδοση και τωρα δεν υπαρχουν λεφτα.

το αλλο βιβλιαριο δηλαδη που γραφεις τα εμβολια του παιδιου το παιρνεις απο τα γραφεια του ικα;)

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω και εγω κατι... βιβλιαριο υγειας του ικα περνετε απο την κλινικη ή καποιο αλλο βιβλιαριο που δεν εχω καταλαβει! δεν εχω γεννησει ακομα και θα ηθελα να μαθω?

Εδώ συζητάμε για το βιβλιάριο υγείας του παιδιού, όχι για βιβλιάριο ασφάλισης.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τον Απρίλιο στο ΡΕΑ και μας έδωσαν φωτοτυπίες του βιβλιαρίου. Μας είπαν ότι δεν είχαν παραλάβει βιβλιάρια από το Υπουργείο. Ευτυχώς είχε η παιδίατρός μας και μας έδωσε λίγο πριν τον πρώτο εμβολιασμό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα τον Μαιο του 09 στο γενεσης τον μεγαλο μου και πηρα κανονικα το βιβλιαριο. Τωρα πριμ 3 ευδομαδες περιπου γεννησα στο παπαγεωργιου και πηρα 2 σελ φωτοτυπια. Μου εδωσαν τηλεφωνα απο τη διευθυνση υγειηνης αλλα πηρα και δεν ειχαν, οποτε το κατεβασα απο το νετ και το εκτυπωσα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψήφισα διότι πήρα στην αρχή φωτοτυπίες και αφού δεν τις δέχτηκε το ικα της περιοχής μου, ήθελε όλες τις σελίδες των εμβολίων πίσω πίσω για το synegis, πήγα ξανά στη γαία και τότε μου είπαν πως και καλά βρήκε η διευθύντρια δυο και μου τα έδωσαν. Τους ζήτησαν να μου τα ξαναγράψουν λόγω της σοβαρότητας της κατάστασης των παιδιών (είχαν περάσει ένα σωρό γιατροί στις θερμοκοιτίδες τόσους μήνες και είχαν σημειώσει τα follow up) και μου είπαν κάντε το εσείς ή ο παιδίατρος. :shock: Τους εξήγησα πως ο παιδίατρος δεν γνωρίζει καλά ελληνικά διότι είναι άγγλος και εκείνοι αδιαφόρησαν. Το ένα το έγραψα εγώ αλλά λείπουν όλες οι σφραγίδες και πολλά άλλα και το δεύτερο μου το έγραψε το μισό μια νεογνολόγος που δεν βγάζω καθόλου τα γράμματά της και το μισό εγώ. Στην ουσία είμαι υποχρεωμένη να κουβαλάω μαζί και τα δυο σε κάθε παιδί, 4 συνολικά. Μετά ο παιδίατρός μου, μου είπε πως λένε ψέματα γενικά....στα ιδιωτικά και πως χρόνια λένε το ίδιο ποίημα. Μου είπε πως στο κέντρο μητέρας παιδιού στο ικα υπάρχουν άπειρα και να πήγαινα να πάρω όσα θέλω. Αλλά τι νόημα είχε; Αυτό το θεωρώ μέγα λάθος. Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο σημαντικά στοιχεία για τα μωρά σε φωτοτυπίες (κι αυτές ελάχιστες), δεν αντιπροσωπεύει δηλαδή με τίποτα ένα βιβλιάριο υγείας παιδιού. Το βρίσκω εντελώς απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γεννησα στο ιπποκρατειο και μας εδωσαν του παιδιου το βιβλιαριο υγειας αλλα σε φωτο τυπια πηρα τηλ σε ενα τηλ που εγραφε ε[ανω αλλα δεν ηρθαν ακομα μου ειπαν απο σεπτεμβριο να παρω και ετσι εκανα και εγω αυτο που εκανε η cecilia το κατεβασα απο το νετ και το εκτυπωσα και μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο τον Οκτώβρη του 10 και πήρα φωτοτυπία...

Κανονικό βιβλιάριο μου έδωσε ο γυναικολόγος μου λίγες μέρες αργότερσ.

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το Ιασώ, το Γαία και το Μητέρα (ίσως και άλλα μαιευτήρια, εγώ αυτά τα 3 έχω δει) δίνουν πλέον βιβλιαράκια δικής τους κατασκευής που αντικαθιστούν τα κανονικά βιβλιάρια υγείας. Είναι μια καλή μέση λύση και σίγουρα πολύ καλύτερα από ένα μάτσο φωτοτυπίες. Τα βιβλιάρια αυτά τα δίνουν στις κοπέλες που γεννάνε τώρα αλλά και σε όσες γέννησαν παλιότερα αλλά δεν έχουν πάρει βιβλιάριο υγείας. Αν χρησιμοποιείτε ακόμα φωτοτυπίες, επικοινωνήστε με το μαιευτήριό σας για να ζητήσετε το προσωρινό βιβλιάριο.

Link to comment
Share on other sites

Το Ιασώ, το Γαία και το Μητέρα (ίσως και άλλα μαιευτήρια, εγώ αυτά τα 3 έχω δει) δίνουν πλέον βιβλιαράκια δικής τους κατασκευής που αντικαθιστούν τα κανονικά βιβλιάρια υγείας. Είναι μια καλή μέση λύση και σίγουρα πολύ καλύτερα από ένα μάτσο φωτοτυπίες. Τα βιβλιάρια αυτά τα δίνουν στις κοπέλες που γεννάνε τώρα αλλά και σε όσες γέννησαν παλιότερα αλλά δεν έχουν πάρει βιβλιάριο υγείας. Αν χρησιμοποιείτε ακόμα φωτοτυπίες, επικοινωνήστε με το μαιευτήριό σας για να ζητήσετε το προσωρινό βιβλιάριο.

 

Αυτό συμβαίνει και στη Βιοκλίνικη στη Θεσσαλονίκη που γέννησα εγώ τον Απρίλιο του 2011. Είμαστε τυχεροί που έχουμε έστω και αυτά λέει ο παιδίατρος μας!!! Η έλλειψη υπάρχει ήδη από το 2009 που γέννησα το γιο μου. Ευτυχώς τότε είχαμε προλάβει να πάρουμε κανονικό βιβλιάριο από τον Άγιο Λουκά, όπου όμως τώρα από ότι έχω μάθει δεν δίνουν τίποτα!!(Μπορεί να κάνω λάθος σαυτό, γιαυτό δεν το λέω με κάθε βεβαιότητα!:-P)

Link to comment
Share on other sites

Το Ιασώ, το Γαία και το Μητέρα (ίσως και άλλα μαιευτήρια, εγώ αυτά τα 3 έχω δει) δίνουν πλέον βιβλιαράκια δικής τους κατασκευής που αντικαθιστούν τα κανονικά βιβλιάρια υγείας. Είναι μια καλή μέση λύση και σίγουρα πολύ καλύτερα από ένα μάτσο φωτοτυπίες. Τα βιβλιάρια αυτά τα δίνουν στις κοπέλες που γεννάνε τώρα αλλά και σε όσες γέννησαν παλιότερα αλλά δεν έχουν πάρει βιβλιάριο υγείας. Αν χρησιμοποιείτε ακόμα φωτοτυπίες, επικοινωνήστε με το μαιευτήριό σας για να ζητήσετε το προσωρινό βιβλιάριο.

Το ίδιο κάνουν και στο Λητώ-δίνουν ένα προσωρινό..

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα Μαρτιο 2011 σε ιδιωτικο μαιευτηριο Αθηνα κ ακομα τιποτα...Στην Νομαρχια που πηρα τηλ επισης δεν ειχαν..Απαραδεκτο!

Σε ποιά νομαρχία αναφέρεσαι; γιατί εγώ γέννησα τον Μάρτιο και μετά απο καμιά 10αριά μέρες πήγα στην Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και πήρα βιβλιάριο από εκεί.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εγω προσωρινο πηρα....εκτυπωσα λοιπον απο το ιντερνετ το βιβλιαριο, εκανα τις χειροτεχνιες μου και εφτιαξα μονη μου το βιβλιαριο του παιδιου μου.κουρασικα λιγο με το κοψε κολλα αλλα το αποτελεσμα με αποζημιωσε!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...