Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα ευχομαι σε ολες μας καθε εμποδιο να μας δινει δυναμη να συνεχιζουμε

μπηκα σε αυτη την ενοτητα γιατι σκεφτομαι κι εγω να κανω λαπαροσκοπιση. προσπαθουμε περιπου 1,5 χρόνο για παιδι αλλα τιποτα και ειμαι σχετικα μικρη 28 ετων. επειδη ολες οι εξετασεις και η σαλπιγγογραφια και οι ορμονες και οι υπερηχοι για την ωορηξια ειναι πολυ καλα και το σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου το ιδιο και γενικα απο το ιστορικο μου και απο ολα δεν φαινεται να υπαρχει καποια αιτία που δεν τα εχουμε ακομα καταφερει το μονο που μου ειπε ενας γιατρος ειναι να δουμε και το ενδεχομενο της ενδομητριωσης οποτε θα πρεπει να κανω την επεμβαση της λαπαροσκοπισης. ουσιαστικα μου ξεκαθαρισε πως δεν εχει καμια ενδειξη και πραγματι ουτε ιστορικο εχω στην οικογενεια ουτε πονους ουτε τιποτα που να με προβληματιζει ποτε αλλα θεωρει οτι ειναι η μονη εξεταση που θα μας δωσει την ξεκαθαρη εικονα για το τι συμβαινει μεσα μου ωστε και ειμαστε σιγουροι. προβληματιζομαι γαιτι φοβαμαι και δεν ξερω αν μονο και μονο για διερευνητικους λογους αν πρεπει να μπω σε τετοια διαδικασια;;;; επισης εμαθα για μια αιματολογικη εξεταση που μπορει να δειξει πιθανη ενδομητριωση καπως CA125 δεικτης αν θυμαμαι καλα. μηπως να κανω και αυτο πρωτα αλλα και παλι μονο η επεμβαση εχω καταλαβει οτι δινει ξεκαθαρη εικονα;;

ειμαι φοβισμενη και μπερδεμενη περιμενω να ακουσω τις εμπειρίες σας και συγνωμη για τα πολλα που γραφω......:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν διαθέτεις τα χρήματα κάνε και λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση.Ακόμα και για εξωσωματική αν χρειαστεί να πας καλό είναι να ξέρουν τι γίνεται μέσα σου.

Link to comment
Share on other sites

maria psy καλημέρα μην αγχώνεσαι και να ξέρεις η λαπαροσκόπηση είναι κατι απλό πλέον σήμερα.εγώ έκανα στον γιατρό μου και πήγαν όλα καλά είχα ενδομητρίωση φουλ και δεν το ήξερα ούτε φαινόταν υπερηχογραφικά.ευτυχώς όλα καλά και τώρα θα αναμένω και τα αποτελέσματα της β χοριακής γοναδοτροπίνης σε μία εβδομάδα που θα κάνω γιατί έκανα εξωσωματική.σου εύχομαι να πάρεις την σωστή απόφαση και να προβείς σε όποια διαδικασία είναι αυτή που θα σε φέρει πιο κοντά στο μωρο που επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!οπως σας εχω πει μου ηρθε η περιοδος μετα την arvecap!πηγα στον Αργυριου να με δει,οπως μου ειχε πει!και μου ειπε ποτε να εχουμε επαφες(μου εκανε εντυπωση που ειπε μαλιστα να γινετε κατοπιν επιθυμιας και οχι γιατι πρεπει)για να μαθαινουν και οι νεοτερες!τεσπα μου δωσε να παρω dufaston μετα τις επαφες ,εως τον επομενο κυκλο που μακαρι να υπαρχει!μηπως ξερει καμια τι κανει το dufaston απο οτι ξερω ειναι ορμονη.και το παιρνουν για να ερθει η περιοδος,λετε να εκανε λαθος ο γιατρος???αφου εμεις δε θελουμε να ερθει η ''κοκκινομαλλουσα''

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.το ''προβλημα'' μας ειναι ο αστατος κυκλος μου λογω πολυκυστικων ωοθηκων κ που δεν πιασαμε παιδι 2 χρονια.καλα οχι οτι καθε μερα προσπαθουσαμε!!!εχω κανει την 1η μου εξωσ. κ ηταν βιοχημικη κ η 2η εμβρ/φορα αρνητικη θα κανω κ την 3η κ τελαιυτεα γιατι εχω αλλα 4 μωρακια κ αν δεν πετυχουν λεω μηπως να κανω καμια εξεταση.η γιατρος μου λεει οτι στην φαση που ειμαστε κ με οτι εχουμε ως τωρα με το προβλημα του αστατου κυκλου,την νερη ηλικια 26 κ32 θεωρει ασκοπο να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας κ υστεροσκοπηση γιατι με βλεπει εντελως καθαρη κ καλα.

θελω να μου πει οποια εχει κανει ,υστερα απο τι ειδε ,σε τι φαση ηταν?ειδε κατι,γιατι τις εκανε τελος παντων?κ εκανε αυτες τις εξετασεις κ γιατι?

 

ευχαριστω πολυ κ καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια απλά ήθελα να σας ενημερώσω και ότι μετά την λαπαροσκόπηση που έκανα και πήγαν όλα τέλεια έκανα την πρώτη εξωσωματική μου και εχτές πήρα τα αποτελέσματα της β χοριακής και είναι θετικό.είμαι έγκυος και εύχομαι σε όλες το ίδιο.ευχαριστώ τον θεό και τον γιατρό μου για την προσπάθεια και την επιτυχία ευτυχώς

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια απλά ήθελα να σας ενημερώσω και ότι μετά την λαπαροσκόπηση που έκανα και πήγαν όλα τέλεια έκανα την πρώτη εξωσωματική μου και εχτές πήρα τα αποτελέσματα της β χοριακής και είναι θετικό.είμαι έγκυος και εύχομαι σε όλες το ίδιο.ευχαριστώ τον θεό και τον γιατρό μου για την προσπάθεια και την επιτυχία ευτυχώς

 

συγχαρητηρια!!!ο θεος μαζι σου να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη κ ενα γερο παιδι στην αγκαλια σου!!!:)

 

αν μπορουσες να με βοηθησεις για το προιγουμενο ερωτημα μου θα το εκτιμουσα

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια απλά ήθελα να σας ενημερώσω και ότι μετά την λαπαροσκόπηση που έκανα και πήγαν όλα τέλεια έκανα την πρώτη εξωσωματική μου και εχτές πήρα τα αποτελέσματα της β χοριακής και είναι θετικό.είμαι έγκυος και εύχομαι σε όλες το ίδιο.ευχαριστώ τον θεό και τον γιατρό μου για την προσπάθεια και την επιτυχία ευτυχώς
Συγχαρητηρια! Να πάνε όλα καλά ευχομαι!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου σου εύχομαι γρήγορα να λάμψει η ζωη σου με τον ερχομό του μωρού που τόσο επιθυμείς.δεν ξέρω τι να σε συμβουλεψω βλέπω τα έκανες όλα μήπως να αλλάξεις γιατρο μήπως αλλάξει κ το γούρι; Εγω πιστεύω πολυ κ στις συμπτώσεις ποτε δεν ξερεις

Link to comment
Share on other sites

τζουλιετα,

συγχαρητηρια. που εκανες λαπαροσκοπηση? μου συνεστησαν και εμενα να κανω μηπωε αχω ενδομητριωση και εκει οφειλεται η πτωχη ανταποκριση και προβληματιζομαι που να κανω την επεμβαση. στο γενεσις που μου τη συνεστησαν η σε καποιο νοσοκομειο δημοσιο η μητερα, λητω?

επισης εαν καποιο απο τα αλλα κοριτσια εχει μεινει ικανοποιημενο απο καποιον γιατρο θα με ενδιεφερε να παρω πληροφοριες. ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια εγραψα κ πιο κατω το θεμα μου κ θελω να ξαναρωτησω καποια που εχει κανει ''γιατι την εκανε την υστεροσκοπηση?'' ''ποιος ηταν ο λογος?'' ?εχω σκασει γιαυτο κ ψαχνω τα παντα!ευχαριστω κ παλι!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια εγραψα κ πιο κατω το θεμα μου κ θελω να ξαναρωτησω καποια που εχει κανει ''γιατι την εκανε την υστεροσκοπηση?'' ''ποιος ηταν ο λογος?'' ?εχω σκασει γιαυτο κ ψαχνω τα παντα!ευχαριστω κ παλι!

Γλυκιά μου αμαρρυλίδα ο λόγος που εγώ έκανα υστεροσκόπηση αλλά και λαπαροσκόπηση ήταν η φαινομενικά ανεξήγητη υπογονιμότητα που είχα.¨Ετσι πήγα για εξωσωματική και η γιατρός εκεί μου είπε πως επειδή έχω το χρονικό περιθώριο(31 τότε ) καλύτερα να κάνω αυτές τις επεμβάσεις για να δούμε μήπως υπάρχει κάτι.Χαρακτηριστικά μου είπε πως αν δεν είχα κάτι μέσα μου που να εμποδίζει την σύλληψη θα έπρεπε να είχα 10 παιδιά και όχι ένα.Μου είπε πως καλύτερα να είμαστε σίγουροι πως είναι όλα καθαρά πριν προχωρήσουμε για την εξωσωματική.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια εγραψα κ πιο κατω το θεμα μου κ θελω να ξαναρωτησω καποια που εχει κανει ''γιατι την εκανε την υστεροσκοπηση?'' ''ποιος ηταν ο λογος?'' ?εχω σκασει γιαυτο κ ψαχνω τα παντα!ευχαριστω κ παλι!

Υστεροσκόπηση: μηπως υπαρχει καποιος πολυποδας, συμφυση, φλεγμονη που δυσχεραινει την εμφυτευση. Γινεται ερευνητικα και εαν βρεθει προβλημα διορθωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Υστεροσκόπηση: μηπως υπαρχει καποιος πολυποδας, συμφυση, φλεγμονη που δυσχεραινει την εμφυτευση. Γινεται ερευνητικα και εαν βρεθει προβλημα διορθωνεται.

 

ευχαριστω πολυ!απλα εμενα η γιατρος απο τον υπερηχο βλεπει μια πολυ καλη μητρα,υπαρχει λογος να κανω μηπως κ υπαρχει κατι σε αυτη τη στιγμη?η μαμα μου ειχε ενα πολυποδα αλλα τον βλεπανε στον υπερηχο κ εκανε λαπαροσκοπηση κ ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!απλα εμενα η γιατρος απο τον υπερηχο βλεπει μια πολυ καλη μητρα,υπαρχει λογος να κανω μηπως κ υπαρχει κατι σε αυτη τη στιγμη?η μαμα μου ειχε ενα πολυποδα αλλα τον βλεπανε στον υπερηχο κ εκανε λαπαροσκοπηση κ ολα καλα!

 

από ο,τι κατάλαβα και εγω υπάρχουν καποια πραγματα που δεν φαινονται στον υπερηχο, πχ ακόμα και καποιος μικρος πολυποδας.

αφου να σκεφτεις προυποθεση ειναι να γινει στην αρχη του κυκλου γιατι το ενδομητριο που υπερπλασσεται δεν επιτρεπει ακομα και με υστεροσκόπηση να δεις πιθανες άνωμαλίες.

ουτε εμενα ειδε κατι στον υπερηχο-απεκλεισε τα ινομυωματα-ειπε θα φαινονταν, αλλα παρολα αυτα μου ειπε να κανουμε υστεροσκόπηση ΚΑΙ λαπαροσκοπηση

Βέβαια την εξεταση αυτη συνηθως την κανουν μετα απο τουλαχ μια αποτυχια στην εξωσωματικη

ελπίζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΡΑΜΜΑΤΑΚΙΑ??? ΣΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΡΑΜΜΑΤΑ??? ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ... ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΡΑΜΜΑΤΑ??? ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ????

χιλια συγγνωμη,μπερδευτηκα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

από ο,τι κατάλαβα και εγω υπάρχουν καποια πραγματα που δεν φαινονται στον υπερηχο, πχ ακόμα και καποιος μικρος πολυποδας.

αφου να σκεφτεις προυποθεση ειναι να γινει στην αρχη του κυκλου γιατι το ενδομητριο που υπερπλασσεται δεν επιτρεπει ακομα και με υστεροσκόπηση να δεις πιθανες άνωμαλίες.

ουτε εμενα ειδε κατι στον υπερηχο-απεκλεισε τα ινομυωματα-ειπε θα φαινονταν, αλλα παρολα αυτα μου ειπε να κανουμε υστεροσκόπηση ΚΑΙ λαπαροσκοπηση

Βέβαια την εξεταση αυτη συνηθως την κανουν μετα απο τουλαχ μια αποτυχια στην εξωσωματικη

ελπίζω να βοηθησα...

 

ευχαριστω.αληθεια με βοηθησες!;)

Link to comment
Share on other sites

robenula μου να σου ζήσει το μωράκι σου.Καιρό έχουμε να σε δούμε στα μέρη μας;).Σου εύχομαι σύντομα με ένα δεύτερο νινάκι:P
σε ευχαριστω καλο μου.εσυ τι κανεις?εισαι στην αναμονη?τα καλυτερα ερχονται θα δεις...δεν ξερω αν θυμασαι και τα δικα μου...

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους .:P

θα ηθελα κοριτσια τη βοηθεια σας.

προσπαθουμε με τον αντρα μου εδω και 2 χρονια για παιδακι , αλλά τιποτα . ο αντρας μου ειναι ενταξει , εγω εχω κανει σαλπιγγογραφια και ο γιατρος μου ειπε να κανω λαπαροσκοπηση λογω περιορισμενης διαχυσης του σκιαγραφικου υγρου στην περιτοναικη κοιλοτητα . θεωρει οτι η σπερματεγχυνση δεν ειναι απαραιτητη.

Εχει περασει καμμια απο εσας κατι παρομοιο ? ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους .:P

θα ηθελα κοριτσια τη βοηθεια σας.

προσπαθουμε με τον αντρα μου εδω και 2 χρονια για παιδακι , αλλά τιποτα . ο αντρας μου ειναι ενταξει , εγω εχω κανει σαλπιγγογραφια και ο γιατρος μου ειπε να κανω λαπαροσκοπηση λογω περιορισμενης διαχυσης του σκιαγραφικου υγρου στην περιτοναικη κοιλοτητα . θεωρει οτι η σπερματεγχυνση δεν ειναι απαραιτητη.

Εχει περασει καμμια απο εσας κατι παρομοιο ? ευχαριστω !

 

 

Βασιλικη ισως καποιες συμφισουλες υπαρχουν που δυσχαιρενουν το περασμα του υγρου απο τις σαλπιγγες, ο γιατρος σου λεει λαπαροσκοπηση για να δει και να τις λυσει αν πραγματι υπαρχουν! Εγω δεν εχω κανει αυτη την επεμβαση αλλα σιγουρα στο φορουμ υπαρχουν πολλα κοριτσια που την εχουν κανει και απο οτι λενε δεν ειναι δυσκολη επεμβαση! Σπερματεγχιση δεν ειναι ενδεδειγμενη γιατι αν η διαβατοτητα των σαλπιγγων ειναι περιορισμενη, εχει πολυ λιγες πιθανοτητες να πετυχει!

Καλη επιτυχια και συντομα μανουλα!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα, ολες θεωρουσαμε οτι οταν σταματησουμε την προφυλαξη μετα απο λιγο διαστημα θα καταφερουμε να φυτεψουμε το σπορακι μας, αλλα απο οτι βλεπεις και στο φορουμ ειμαστε τοσες πολλες που δεν τα καταφεραμε οπως τα υπολογιζαμε!

Μπηκαμε ομως στο χορο και πρεπει να χορεψουμε, θα κανουμε οτι ειναι απαραιτητο μεχρι να καταφερουμε το ονειρο μας! Για αλλες θα ειναι πιο μακρυς ο δρομος, για αλλες πιο ευκολος, σημασια εχει ο στοχος μας και ο προορισμος μας! Οποτε κουραγιο σε ολες μας, και να ξεπερναμε ενα ενα εμποδιο ωστε να ερχομαστε πιο κοντα στο στοχο μας!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο ! σε ακουω αισιοδοξη και χαιρομαι ! Αν επιτρεπεται , εισαι μητερα ή όχι ακόμα ?

 

Δυστυχως Vassiliki μου δεν εχω γινει μανουλα ακομη..... Προσπαθω σχεδον 2 χρονια τωρα αλλα τιποτα.... Τωρα εχω ξεκινησει πιο εντατικο ψαξιμο, σε λιγες μερες θα κανω υστεροσκοπηση λογω ενος πολυποδα και βλεπουμε! Αισιοδοξη δεν θα ελεγα οτι ειμαι αλλα επειδη εχω περασει παρα πολλα.... στη ζωη μου λεω πρωτα απο ολα να ειμαστε καλα, να κανουμε οτι πρεπει και καποια μερα θα τα καταφερουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...