Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Kαλημέρα!

Εγώ εγώστον έλεγχο θρομβοφιλίας στο leiden βρέθηκα αρνητική που σημαίνει πώς δεν έχω θρομβοφιλία αλλά τάση προς αυτήν αφου είμαι ετεροζυγωτηςστο MTHFR(C677T) KAI MTHFR(A1298C), φαντάσου και παρόλα αυτά ακολουθώ αγωγή απο την στιγμή που το έμαθα, κάθε μήνα μάλιστα κάνω την anti-xa που αφορά τον πηκτικό μηχανοσμό στην κύηση και αναλόγως μου αυξάνει η μειώνει την δοσολογία της ένεσης.Ναι ηπαρίνη είναι όπως και πρίν την εγκυμοσύνη καθημερινά έπερνα το salospir.Είναι αδύνατον να μην ακολουθήσεις και εσύ αγωγή.

Πώς είναι δυνατόν να έκανες εξωσωματική χ.ωρις λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση απο όσο ξέρω όσες κάνουν εξωσ.στο πακέτο των εξετάσεων που σου δίνει το κέντρο είναι και αυτές μέσα, πως σε πήγαν στα τυφλά?

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!Ευχομαι και εσύ σύντομα να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου και να γίνεις μανούλα, να έχεις πίστη και όλα θα γίνουν!

EVIL θα θελα να σε ρωτησω κατι ασχετο με το θεμα !εχουμε τον ιδιο γιατρο,τον κ.Αργυριου ,εκανα υστεροσκοπηση -λαπαροσκοπηση σε αυτον τον σεπτεμβρη ,ειχα ενδομητριωση εκανα 3 μηνιαιες αρβεκαπ των 3,75!

τελοσπαντων,εσεις ειχατε προβλημα με το σπερμα 'η το προβλημα ηταν μονο δικο σου?και αν ναι τι κανατε?το ιδιο θελω να ρωτησω και τη boo!

ευχομαι απο καρδιας μια πανεμορφη κυηση και καλη λευτερια!και να προσεχεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


EVIL θα θελα να σε ρωτησω κατι ασχετο με το θεμα !εχουμε τον ιδιο γιατρο,τον κ.Αργυριου ,εκανα υστεροσκοπηση -λαπαροσκοπηση σε αυτον τον σεπτεμβρη ,ειχα ενδομητριωση εκανα 3 μηνιαιες αρβεκαπ των 3,75!

τελοσπαντων,εσεις ειχατε προβλημα με το σπερμα 'η το προβλημα ηταν μονο δικο σου?και αν ναι τι κανατε?το ιδιο θελω να ρωτησω και τη boo!

ευχομαι απο καρδιας μια πανεμορφη κυηση και καλη λευτερια!και να προσεχεις!

Γειά σου janetta!

Οχι το σπέρμα μου του άντρα μου ήταν τέλειο με 95% κινητικότητα και πάρα πολλά σπερματοζωάρια.Εγώ είχα το πρόβλημα με ενδομητρίωση και πολύποδα στη μήτρα.Έκανα την θεραπεία με arvekap 3,75 όπως και εσύ (για δύο μήνες) και έγκυος έμεινα πρίν αδιαθετήσω για πρώτη φορα.Εσείς έχετε θέμα με σπέρμα, ή μόνο εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου janetta!

Οχι το σπέρμα μου του άντρα μου ήταν τέλειο με 95% κινητικότητα και πάρα πολλά σπερματοζωάρια.Εγώ είχα το πρόβλημα με ενδομητρίωση και πολύποδα στη μήτρα.Έκανα την θεραπεία με arvekap 3,75 όπως και εσύ (για δύο μήνες) και έγκυος έμεινα πρίν αδιαθετήσω για πρώτη φορα.Εσείς έχετε θέμα με σπέρμα, ή μόνο εσύ?

εγω την εκανα για 3 μηνες,η τελευταια εγινε 18νοεμβριου!τι λες ποτε να θα ειναι οι γονιμες μου,πριν ειχα κυκλο 28 ακριβως!

εχουμε θεμα με το σπερμα εχει 2μλ με 58.000.000σπ/ρια συνολικα και κινητικοτητα α+β =40%,ρευστοποιηση ατελης !απο μορφολογια καλα παει απο οτι θυμαμαι !ολα αυτα μετα απο θεραπεια!

αρχικα ειχε 2 μλ με 22.000.000 σπ/ρια συνολικα και κινητικοτητα α+β =11%,ρευστοποιηση παλι ατελης!

τι ταλαιπωρια μας περιμενει ηθελα να ξερω...!

οταν μπορεσεις γραψε τα αποτελεσματα του συζυγου σου!να δουμε ποιο ειναι το καλο σπερμοδιαγραμμα!καναμε ολες τισ εξετασεις !και του ειπαν για χαμηλη τεστοστερονη και εκανε θεραπεια και βγηκαν τα α'αποτελεσματα που παρεθεσα ανωθεν!θα παει να κανει σε 20μερες και αλλο να δουμε !παιρνει του κοσμο τισ βιταμινες,βασιλικο πολτο,καρνιτινη,nolvantex,eviol!

ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο βρε κοριτσια..ποση υπομονη να κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μέσα Δεκεμβρίου λήγει η επίδραση του φαρμαάκου και πιστεύω πως μετά τα μέα Ιανουαριου πρός τέλη καλό θα ήταν να πρόσπαθείς.Εγώ έκανα την τελευταία μου 07/06 και η σύλληψη έγινε 10-13/08 δηλαδη πιστεύω πως ωορηξία έκανα μετα απο 2 περίπου μήνες απο την τελευταία ένεση.Αργότερα θα πάω να βρώ το σπερμοδιαγραμμα και θα στα γράψω.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα σας δινω συγχαρητηρια για τις χρησιμες πληροφοριες΄.Ειμαι και εγω στην ιδια θεση και καταλαβαινω πως νοιωθετε ομως δεν το βαζω κατω:Pθα ηθελα να μου πειτε που ειναι το μοναστηρι της Αγιας Αννας στη βιωτια:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα σας δινω συγχαρητηρια για τις χρησιμες πληροφοριες΄.Ειμαι και εγω στην ιδια θεση και καταλαβαινω πως νοιωθετε ομως δεν το βαζω κατω:Pθα ηθελα να μου πειτε που ειναι το μοναστηρι της Αγιας Αννας στη βιωτια:confused:

καλημέρα joahn!

Είναι στη Σκούρτα Βοιωτίας, η μονή της Αγίας Άννης, μπορείς να πάρεις τηλ.και να αφήσεις το όνομα σου και του άντρα σου για να τα διαβάζουν.Το τηλ. είναι 2262058731.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα janetta!

Σου γράφω το σπερμοδιάγραμμα.

Κινητικότητα: (μόνο την 1η ώρα)

Ζωηρή 95%, Μέτρια 5%, Ακίνητα 0% (οι άλλες ώρες μέχρι την 24η κατέβαινουν ανά 10)

Μικροσκοπική εξέταση:

Αριθμός σπερματοζωαρίων : 58000000 Φ.Τ. 20000000

Ολικός όγκος σπερματοζωαρίων : 116000000 Φ.Τ. 40000000

Πυοσφαίρια : 1-2

Ερυθρά : 1-2

Βλένη : ΟΧΙ

Μικροοργανισμοί : ΟΧΙ

Σπερματίδες : 3-4

Μορφολογία σπερματοζωαρίων:

Φυσιολογικές μορφές : 97%

Ανώμαλες μορφές : 3% (ανωμαλίες κεφαλής 3%, ανωμαλίες αυχένος & ουράς 0%)

Καλλιέργεια σπέρματος : Αρνητική για κοινούς μικροοργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα janetta!

Σου γράφω το σπερμοδιάγραμμα.

Κινητικότητα: (μόνο την 1η ώρα)

Ζωηρή 95%, Μέτρια 5%, Ακίνητα 0% (οι άλλες ώρες μέχρι την 24η κατέβαινουν ανά 10)

Μικροσκοπική εξέταση:

Αριθμός σπερματοζωαρίων : 58000000 Φ.Τ. 20000000

Ολικός όγκος σπερματοζωαρίων : 116000000 Φ.Τ. 40000000

Πυοσφαίρια : 1-2

Ερυθρά : 1-2

Βλένη : ΟΧΙ

Μικροοργανισμοί : ΟΧΙ

Σπερματίδες : 3-4

Μορφολογία σπερματοζωαρίων:

Φυσιολογικές μορφές : 97%

Ανώμαλες μορφές : 3% (ανωμαλίες κεφαλής 3%, ανωμαλίες αυχένος & ουράς 0%)

Καλλιέργεια σπέρματος : Αρνητική για κοινούς μικροοργανισμούς.

καλημερα EVIL μου,

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση!με το καλο το μωρακι σου!βρηκα και γω τα παλια ειμαστε κοντα στα κατωτερα φυσιολογικα ορια!θα δουμε και το καινουργιο σε λιγες μερες μετα τις βιταμινες και τη θεραπεια!EVIL μπραβο που εισαι εδω και μας απαντας, παρ'ολο που ο στοχος σου επετευχθει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα janetta!

Σου γράφω το σπερμοδιάγραμμα.

Κινητικότητα: (μόνο την 1η ώρα)

Ζωηρή 95%, Μέτρια 5%, Ακίνητα 0% (οι άλλες ώρες μέχρι την 24η κατέβαινουν ανά 10)

Μικροσκοπική εξέταση:

Αριθμός σπερματοζωαρίων : 58000000 Φ.Τ. 20000000

Ολικός όγκος σπερματοζωαρίων : 116000000 Φ.Τ. 40000000

Πυοσφαίρια : 1-2

Ερυθρά : 1-2

Βλένη : ΟΧΙ

Μικροοργανισμοί : ΟΧΙ

Σπερματίδες : 3-4

Μορφολογία σπερματοζωαρίων:

Φυσιολογικές μορφές : 97%

Ανώμαλες μορφές : 3% (ανωμαλίες κεφαλής 3%, ανωμαλίες αυχένος & ουράς 0%)

Καλλιέργεια σπέρματος : Αρνητική για κοινούς μικροοργανισμούς.

Ουάου! Τι λες τώρα! Σιγά να μην έμενες αμέσως με τόσο δυνατό σπέρμα! Κι εμείς έχουμε πρόβλημα και με το σπέρμα: 35% κινητικότξτα και 34 εκετ/μλ. Το τελευταίο το έκανε πέρισυ το Νοέμβρη και από τότε δεν θέλησε να ξανακάνει.....Ωρες ώρες σκέφτομαι πως ναι! μεν είχα κι εγώ πάρα πολλά προβλήματα, αλλά τώρα που έκανα την λαπαροσκόπηση και είμαι καθαρή γιατί δεν μένω;;;Εκνευρίζομαι που δεν θέλει με τίποτα να το επαναλάβει...Είναι ικανός να τσακωθεί για αυτό το θέμα. Και το καλοκαίρι που μας έιχε πει ο Αργυρίου πως θέλει ένα πρόσφατο σπερμοδιάγραμμα, ο κύριος απέφυγε να το κάνει. Ο Αργυρίου πιθανώς κατάλαβε πως δεν θέλει και δεν τον πίεσε. Είπε ο άνθρωπος πως μπορώ να μείνω έγκυος τώρα πια, αλλά αν δεν τα καταφέρουμε σε 3 μήνες, βουρ για εξωσωματική......Το άγχος κορίτσια δεν κοντρολάρεται, ό,τι και ν αμου πείτε....Τα περάσατε κι εσείς, γιατί όλες πονεμένες είμαστε και ξέρετε πως δεν είναι ότι πιο χαλαρό να περιμένεις να μην σου έρθει η περίοδος και αυτή να είναι πάντα ΕΚΕΙ!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ουάου! Τι λες τώρα! Σιγά να μην έμενες αμέσως με τόσο δυνατό σπέρμα! Κι εμείς έχουμε πρόβλημα και με το σπέρμα: 35% κινητικότξτα και 34 εκετ/μλ. Το τελευταίο το έκανε πέρισυ το Νοέμβρη και από τότε δεν θέλησε να ξανακάνει.....Ωρες ώρες σκέφτομαι πως ναι! μεν είχα κι εγώ πάρα πολλά προβλήματα, αλλά τώρα που έκανα την λαπαροσκόπηση και είμαι καθαρή γιατί δεν μένω;;;Εκνευρίζομαι που δεν θέλει με τίποτα να το επαναλάβει...Είναι ικανός να τσακωθεί για αυτό το θέμα. Και το καλοκαίρι που μας έιχε πει ο Αργυρίου πως θέλει ένα πρόσφατο σπερμοδιάγραμμα, ο κύριος απέφυγε να το κάνει. Ο Αργυρίου πιθανώς κατάλαβε πως δεν θέλει και δεν τον πίεσε. Είπε ο άνθρωπος πως μπορώ να μείνω έγκυος τώρα πια, αλλά αν δεν τα καταφέρουμε σε 3 μήνες, βουρ για εξωσωματική......Το άγχος κορίτσια δεν κοντρολάρεται, ό,τι και ν αμου πείτε....Τα περάσατε κι εσείς, γιατί όλες πονεμένες είμαστε και ξέρετε πως δεν είναι ότι πιο χαλαρό να περιμένεις να μην σου έρθει η περίοδος και αυτή να είναι πάντα ΕΚΕΙ!

margi η γνώμη μου είναι πως αφού έκανες την λαπαροσκόπηση και σου είπε ο Αργυρίου πως καθαάρισες μάλλον ωφείλεται στον άντρα σου γιατι και η κινητικότητα του δεν είναι καλή.Έχω διαβάσει και άλλα κορίτσια εδώ και στο καφε με πρόβλημα σπέρματος και οι άντρες του αν δεν κάνω λάθος ακολουθούν αγωγή με βιταμίνες και τέτοια.Πάντως απο όσο γνωρίζω και για εξωσ.να πάς μία κάτι για το σπέρμα θα του δώσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσια!!εγώ την έκανα τελικά χθες την υστεροσκόπηση-επεμβατική- αφού ο γιατρός μου αφαίρεσε οχι μόνο τον πολύποδα που ξέραμε αλλά και άλλον ένα που κρυβόταν!!!!ήταν σκανταλιάρης μάλλον!!!τελοσπάντων, σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, μόνο λίγο καφέ αίμα εξακολουθώ να έχω και παίρνω και την αντιβιωσούλα μου. Ελπίζω τώρα που όλα είναι οκ να πετύχουμε επιτέλους σύλληψη!!!

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!!εγώ την έκανα τελικά χθες την υστεροσκόπηση-επεμβατική- αφού ο γιατρός μου αφαίρεσε οχι μόνο τον πολύποδα που ξέραμε αλλά και άλλον ένα που κρυβόταν!!!!ήταν σκανταλιάρης μάλλον!!!τελοσπάντων, σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, μόνο λίγο καφέ αίμα εξακολουθώ να έχω και παίρνω και την αντιβιωσούλα μου. Ελπίζω τώρα που όλα είναι οκ να πετύχουμε επιτέλους σύλληψη!!!

Elenaki καλή ανάρρωση,όλα καλά θα πάνε απο δω και πέρα μιας και τώρα είσαι καθαρή!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Evil!!! Καλά είδα το DVD και τα'παιξα!! Δεν το περίμενα καθόλου οτι είμαστε έτσι εσωτερικά!!! ο άντρας μου φοβάται να το δει!!!χι χι!!!Μα τίποτα πια αυτοί οι άντρες!!! Όλα εμείς να τα κάνουμε!!!

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Evil!!! Καλά είδα το DVD και τα'παιξα!! Δεν το περίμενα καθόλου οτι είμαστε έτσι εσωτερικά!!! ο άντρας μου φοβάται να το δει!!!χι χι!!!Μα τίποτα πια αυτοί οι άντρες!!! Όλα εμείς να τα κάνουμε!!!

 

καλη ανάρρωση! φαντάζομαι αισθάνεσαι καλύτερα σήμερα... δεν ξέρω - εγώ 4-5 μέρες πόναγα απο τον αέρα που βαζουν για να φουσκώσουν την περιοχή γιατί δεν μου είπε ο γιατρός να περπατάω για να απορροφηθεί το διοξείδιο του άνθρακα μονο καθόμουν στο καναπέ όλη μέρα.

και γω το είδα το dvd! και δεν καταλαβα τιποτα μέχρι που το έψαξα στο youtube και είδα πως πρέπει να ειναι τα μεσα μας εκει κατω και πως ηταν τα δικα μου. βέβαια στο fast foward το ειδα! και ναι, ουτε ο δικός μου το είδε!

:D

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Lucciola!! Ευτυχώς εγώ πόνο δεν είχα καθόλου!!Μου σταμάτησε και το αίμα στις 5μέρες και τώρα είμαι μια χαρά!! Έχω ήδη αρχίσει να παραμυθιάζω τον εαυτό μου οτι τώρα θα πιάσω με το φιλί παιδάκι!!!:) Ελπίζω μόνο να μην έχω ανώμαλη προσγείωση!! Αντε περαστικά μας!!!

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα..προσπαθουμε για μωρακι εδω κ 2 χρονια,αφου καναμε ολες τις εξετασεις που χρειαζοταν δλδ ο αντρας μου σπερματοδιαγραμα κ γω ορμονικες κ σαλπιγγογραφια κ ειναι ολα φυσιολογικα,εχουμε να αντιμετωπισουμε την ανεξηγητη γονομοτητα.τον προηγουμενο μηνα εκανα θεραπεια με χαπια κ την ενεση pregnyl....αλλα τιποτα.η γιατρος μου μου ειπε να κανω λαπαροσκοπηση για να δουμε ακριβως ποια ειναι η αιτια αλλα μου ειπε οτι ειναι ακριβη κ οτι ειναι κανονικη επεμβαση κ φοβηθηκα....εχει καποια παρομοια εμπειρια???

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι σύντομα να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλίτσα σου.Δεν φαίνονταν τίποτα από τους υπέρηχους.Τελικά μετά την λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση βρήκε ο γιατρός 3 πολύποδες,ενδομητρίωση και μια κύστη.Να σου δώσω μια συμβουλή μην μένεις σε έναν γιατρό πάρε και μια δεύτερη και μια τρίτη γνώμη.Η πρώην γιατρός μου με γέμιζε με ενοχές ότι φταίω εγώ που έχω άνχος γιατί έλεγε ότι βλέπει την μήτρα μου πεντακάθαρη:twisted::twisted::twisted:

 

boo σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου... έχω αλλάξει πάμπολους γιατρούς έχω΄κάνει σπερματεγχύσεις , εξωσωματικες σε φυσικό κύκλο έχω πάθει υπερδιεγέρσεις ,εχω νοσηλευτεί έχω τραβηξει πάρα πολλά 4,5 χρόνια! πάμε για 5!!!! δεν έχει βρεθεί κάτι ... σαλπιγγογραφία καθαρή , huhner test θετικο και γενικα όλα καλά , το μόνο που δεν έχω κάνει είναι λαπαροσκόπηση, την οποία μου την ανέφερε ο τωρινός γιατρός μου αλλά για αρχή παιρνω clomiphene για να γίνονται καλής ποιότητας ωορρηξίες... μέχρι στιγμής τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εσύ δεν είχες κανένα μα κανένα σημάδι ενδομητρίωσης??? μπορείς να μας γράψει την ιστορία σου , μήπωσ πάρω λίγο κουράγιο που το έχω τόσο μα τόσο πολύ ανάγκη????????????????

κοριτσια εσεις που εχετε κανει λαπαροσκοπηση,τι ακριβως ειναι?ποναει??γτ μαλλον δεν θα το γλυτωσω κ εγω....κ ποσο σας στοιχισε??

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελω τις συμβουλες σας....ποια ειναι η διαφορα λαπαροσκοπησης κ υστεροσκοπησης κ αν εχετε κανει κατι απο τα δυο,τι ακριβως ειναι,ποναει?κ αν μπορειται να μου πειτε τι κοστος εχουν γτ μου ειπε η γιατρος μου οτι στοιχιζει αρκετα.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...σε ολες ! εγω εκανα πριν 1 χρονο λαπαροτομια..δηλαδη ανοιχτο χειρουργειο καισαρικη και εβγαλα ενα ινομυωμα 11 εκατοστα και ενα αλλο μικρο που δεν φαινοταν στον υπερηχο..

τωρα ειμαι καλα ...ετσι ελπιζω δηλαδη..

αυτο που θελω να ρωτησω οσες γνωριζουν ειναι αν θα χρειαστει σονι και ντε να κανω σαλπιγγογραφια? για τυχον συμφυσεις?

με εχει αγχωσει αυτο παραπολυ ...με το συντροφο μου κανουμε ελευθερα με σκοπο την εγκυμοσυνη ..δεν μπορω να πω οτι ολη την ωρα ειμαστε στο ..κρεββατι ..και ετσι δεν μπορω να ξερω αν πρεπει να παω απο τωρα η να αφησω να περασει λιγο διαστημα και μετα να την κανω ..το θεμα ειναι οτι και το κοστοσ ..165 ευρω αλλα και η ολη διαδικασια ..ειναι καπως ..μεγαλο θεμα

οποια γνωριζει ασ μου πει παρακαλω οτι μετα απο τετοιο χειρουργειο σονι και ντε δημιουργουνται συμφυσεις στις σαλπιγγες? και δεν θα τη ναποφυγω την σαλπιγγογραφια???

μια ..απελπισμενη...(ΛΟΛ)

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Είναι ικανός να τσακωθεί για αυτό το θέμα. Και το καλοκαίρι που μας έιχε πει ο Αργυρίου πως θέλει ένα πρόσφατο σπερμοδιάγραμμα, ο κύριος απέφυγε να το κάνει. Ο Αργυρίου πιθανώς κατάλαβε πως δεν θέλει και δεν τον πίεσε. Είπε ο άνθρωπος πως μπορώ να μείνω έγκυος τώρα πια, αλλά αν δεν τα καταφέρουμε σε 3 μήνες, βουρ για εξωσωματική.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σάρα!!

Λοιπόν, εγώ έκανα πριν από λίγες μέρες υστεροσκόπηση. Είναι μια διαδικασία κατά την οποία ο γιατρός μπαίνει με καμερούλα στο εσωτερικό και κοιτάει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (πολύποδας, ινομύωμα, κλπ). Αυτή είναι η διαγνωστική, που απλά διαπιστώνει δηλαδή τι γίνεται. Η επεμβατική υστεροσκόπηση είναι η συνέχεια, δηλαδή ο γιατρός έχει εντοπίσει το πρόβλημα και προχωρά στην αφαίρεσή του.Εμένα μου κόστισε 1100+αμοιβή του γιατρού μου στο Μητέρα. Δε με πόνεσε καθόλου, την επόμενη μέρα ήμουν έτοιμη και το μόνο που μου θύμιζε την όλη διαδικασία ήταν το αίμα που είχα για 4-5μέρες, αλλά και αυτό ήταν πολύ λιγότερο απότι είναι όταν αδιαθετούμε. Για τη λαπαροσκόπηση το μόνο που ξέρω είναι οτι είναι πιο δύσκολη διαδικασία, κοστίζει περισσότερο, πονάει περισσότερο και κάνεις και κάποιους μήνες διακοπή περιόδου.

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Sara καλημέρα.και εγώ επεμβατική υστεροσκόπηση έχω κάνει πριν απο ενάμιση μήνα για αφαίρεση πολύποδα.Δεν είναι καθόλου επώδυνη διαδικασία, μόνο λίγο αίμα έχεις μετά για 4 - 5 μέρες. Στο Ιασω την έκανα και στοίχησε 740 ευρω + την αμοιβή του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σάρα!!

Λοιπόν, εγώ έκανα πριν από λίγες μέρες υστεροσκόπηση. Είναι μια διαδικασία κατά την οποία ο γιατρός μπαίνει με καμερούλα στο εσωτερικό και κοιτάει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (πολύποδας, ινομύωμα, κλπ). Αυτή είναι η διαγνωστική, που απλά διαπιστώνει δηλαδή τι γίνεται. Η επεμβατική υστεροσκόπηση είναι η συνέχεια, δηλαδή ο γιατρός έχει εντοπίσει το πρόβλημα και προχωρά στην αφαίρεσή του.Εμένα μου κόστισε 1100+αμοιβή του γιατρού μου στο Μητέρα. Δε με πόνεσε καθόλου, την επόμενη μέρα ήμουν έτοιμη και το μόνο που μου θύμιζε την όλη διαδικασία ήταν το αίμα που είχα για 4-5μέρες, αλλά και αυτό ήταν πολύ λιγότερο απότι είναι όταν αδιαθετούμε. Για τη λαπαροσκόπηση το μόνο που ξέρω είναι οτι είναι πιο δύσκολη διαδικασία, κοστίζει περισσότερο, πονάει περισσότερο και κάνεις και κάποιους μήνες διακοπή περιόδου.

ευχαριστω ρε κοριτσια...απλα τωρα αναρωτιεμαι..γτ δεν μου ειπε η γιατρος μου για υστεροσκοπηση κ μου ειπε για λαπαροσκοπηση??μηπως γτ στην ουσια υπαρχει η ανεξηγητη γονιμοτητα...κ πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση η κ στην υστεροσκοπηση φαινεται τι προβλημα κ αν υπαρχει...δλδ θελω να πω οτι μηπως υστεροσκοπηση κανουν μονο αν ξερουν τι προβλημα υπαρχει κ στην λαπαροσκοπηση το κανουνε για ανακαλυψουν το προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις! Και εμένα η υπογονιμότητα είναι ανεξήγητη!Βέβαια είχαμε εντοπίσει από το καλοκαίρι ένα πολυποδάκι αλλά με διαβεβαίωναν οτι ούτε το μέγεθος ούτε η θέση του εμποδίζει πιθανή σύλληψη! Ο γιατρός που μου έκανε την υστεροσκόπηση, που παρεπιπτόντως δεν είναι ο κανονικός μου γιατρός, έχοντας δει όλες μου τις εξετάσεις και έχοντας καταλήξει στο οτι όντος υπαγόμαστε στην κατηγορία της ανεξήγητης υπογονιμότητας, πρώτα μου μίλησε για λαπαροσκόπηση, γιατί λέει θα μας βοηθούσε να δούμε αν και τι υπάρχει εκεί κάτω. Βέβαια, εγώ είχα διαβάσει μέσα στο φόρουμ και για την λαπαροσκόπηση και για την υστεροσκόπηση. Και ήξερα ακριβώς τι εστί η μία και τι η άλλη. Παράλληλα επειδή δεν ήθελα να διακόψω την περίοδο μου (για 4 μήνες απαραιτήτως), η προοπτική της λαπαροσκόπησης δεν με είχε καθόλου!!!Οπότε αμέσως του αντιπρότεινα την υστεροσκόπηση και συμφώνησε γιατί θεώρησε οτι το ιστορικό μου και οι εξετάσεις μου δεν δικαιολογούν αναγκαιότητα για λαπαροσκόπηση.

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις! Και εμένα η υπογονιμότητα είναι ανεξήγητη!Βέβαια είχαμε εντοπίσει από το καλοκαίρι ένα πολυποδάκι αλλά με διαβεβαίωναν οτι ούτε το μέγεθος ούτε η θέση του εμποδίζει πιθανή σύλληψη! Ο γιατρός που μου έκανε την υστεροσκόπηση, που παρεπιπτόντως δεν είναι ο κανονικός μου γιατρός, έχοντας δει όλες μου τις εξετάσεις και έχοντας καταλήξει στο οτι όντος υπαγόμαστε στην κατηγορία της ανεξήγητης υπογονιμότητας, πρώτα μου μίλησε για λαπαροσκόπηση, γιατί λέει θα μας βοηθούσε να δούμε αν και τι υπάρχει εκεί κάτω. Βέβαια, εγώ είχα διαβάσει μέσα στο φόρουμ και για την λαπαροσκόπηση και για την υστεροσκόπηση. Και ήξερα ακριβώς τι εστί η μία και τι η άλλη. Παράλληλα επειδή δεν ήθελα να διακόψω την περίοδο μου (για 4 μήνες απαραιτήτως), η προοπτική της λαπαροσκόπησης δεν με είχε καθόλου!!!Οπότε αμέσως του αντιπρότεινα την υστεροσκόπηση και συμφώνησε γιατί θεώρησε οτι το ιστορικό μου και οι εξετάσεις μου δεν δικαιολογούν αναγκαιότητα για λαπαροσκόπηση.[/quote

 

ευχαριστω elenaki..τον προηγουμενο μηνα εκανα πρωτη φορα θεραπεια για προκληση ωαριων μετα απο ,2 χρονια προσπαθειας,κ αφου καναμε ολες τις εξετασεις κ δεν βρηκαν τιποτα.τωρα περιμενω περιοδο κ εχω καθυστερηση αλλα εκανα β-χοριακη κ ειναι αρνητικη.....αυτο που αποφασισα ειναι οτι θα το παλεψω με τα χαπια κανα 2-3 μηνες ακομα κ αν δεν γινει τιποτα τοτε μαλλον θα κανω λαπαροσκοπηση η υστεροσκοπηση....απλα προτεινω κ γω ατον γιατρο μου την υστεροσκοπηση να δουμε τι θα μου πει.....:-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...