Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα

έχω πανικοβληθεί από το πρωί. Όπως σας είχα γράψει έκανα επεμβατική λαπαροσκόπηση στις σάλπιγγες στις 3 Αυγούστου και μέχρι τις 20 που μου ήρθε και περίοδος είχα μετεγχειρητικό αίμα. Και ενώ τελείωσε το αίμα κανονικά με το τέλος της περιόδου και πήγα διακοπές κάνοντας προσπάθειες σήμερα το πρωί έχω πάλι αίμα σαν περίοδο. Δηλαδή μετα από 15 μέρες περίπου. Υπήρχε άλλη τέτοια περίπτωση σε κοπέλα?

 

Καλησπερα, εκανα κι εγω επεμβατικη λαπαροσκοπηση για κυστες ενδομητριωσης στις ωοθηκες. Μου ειχε ερθει κι εμενα περιοδος γυρω στις 10 μερες νωριτερα μετα την επεμβαση και ρωτωντας το γιατρο μου μου ειπε να μην ανησυχω γιατι ειναι φυσικα επακολουθα της επεμβασης και οτι μπορει να παρει και μεχρι τρεις μηνες μεχρι να επανελθει ο κυκλος στα φυσιολογικα του! Εμενα πραγματι απο εκει που ειχα κυκλο ρολοι 28 ημερων, το δευτερο κυκλο απο την επεμβαση ειχα 4 μερες καθυστερηση και στον επομενο μου ηρθε την 21η μερα! Μην αγχωνεσαι αλλα δεν χανεις και τιποτα να μιλησεις και με το γιατρο σου! Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια και γω 2 σεπτεμβριου εκανα λαπαρασκοπηση -υστεροσκοπηση επεμβατικες και οι δυο και εχω αιμα λιγο,σερβετακια βαζω να φανταστειτε!ο γιατρος νομιζω ειπε θα εχω για 10μερες αιματακι!παιρνω και κατι χαπακια τα cyclacour και μετα ισως να αρχισω arvekap,αλλα δεν ειναι σιγουρο θα δουμε τα αποτελεσματα της ιστολογικης πρωτα και θα μου δωσει το οκ ο γιατρος για το αν θα κανω τις arvekap!

ααα και μου πε να μην ριχνω πολυ νερο στο πουλι μου,προφανως επειδη εβαλε μπεταντιν να μην καταστρεψουμε τη χλωριδα και εμφανισω μυκητες!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημενες μου φιλες παλι εδω ειμαι....εκανα αξονικη οπου ολα βγηκαν φυσιολογικα,δεν υπαρχει παθολογικο προβλημα,ηταν λιγο δυσαρεστη εμπειρια γιατι πινω κατι σαν καθαρτικο 2 ωρες πριν την αξονικη και κατα την διαρκεια της αξονικης μου χορηγουν το σκιαγραφικο και πρεπει να κραταω το χερι μου 10 λεπτα ορθιο για να μην σπασει η φλεβα.Μου βρηκαν ενα αρηκτο ωοθηλακιο και μια κυστη,και μου ειπαν να μιλησω με τον γυναικολογο μου,την Παρασκευη πηρα και τα αποτελεσματα απο το κολπικο επιχρισμα ,εχω μυκοπλασμα σε πολυ μεγαλο βαθμο,μιλησα με τον Αργυριου και την Πεμπτη θα παω να με δει στο ιατρειο.παιρνω αντικαταθλιπτικα μονο αυτα με ανακουφιζουν και ειναι για νευροπαθητικο αλγος,μπορει να επαθα σοκ απο την επεμβαση μπορει να ηταν να γινει,η επεμβαση πετυχε δεν τιθεται τετοιο θεμα,για μωρο θα προσπαθησω πρωτα ο Θεος να μαστε καλα μετα τον Μαρτιο,η θεραπεια ειναι μεγαλη και επικινδυνη,προκαλει συγγενεις ανωμαλιες και εμβρυικες παραμορφωσεις,εκανα και την αξονικη πηρα και απο κει ραδιενεργεια.Μονο προσευχομαι...22-25/09 καπου εκει θα ξαναεπισκεφτω τον νευρολογο στο Παπαγεωργιου.Σταδιακα βελτιωνομαι...Τον γαμο μου να σωσω,γιατι ολο λυγιζω...πως εγιναν ετσι τα πραγματα,απ'το ονειρο για το μωρο ,προσπαθω να σωσω την Σοφια.Πιστωση χρονου ζητησε ο νευρολογος,ο τραυματισμος των νευρων θελει πολυ καιρο,δοκιμαζω την υπομονη μου λοιπον...

Σας σκεφτομαι ολες μια μια...

Κοριτσάκι μου!!! Πόσο πολύ στενοχωριέμαι για σένα! Μακάρι να γίνεις καλά. Ο γολγοθάς σου, δεν το συζητώ, είναι βαρύς. Σε διαβάζω και δακρύζω. Θέλω να σου κάνω μια μεγάλη αγκαλιά και να σε παρηγορήσω, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω παρά μόνο νοερά. Ολες μου οι προσευχές για σένα, καλή μου! Να είσαι δυνατή, να μην το βάλεις κάτω, να προσέχεις τη Σοφία και μην ανησυχείς για τίποτα άλλο. Μόλις γίνεις εσύ καλά, όλα θα πάρουν το δρόμο τους!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

boo, μια χαρά μού ήρθε στις 28 μέρες. Τώρα είμαι στην 9η μέρα του κύκλου και δεν έχουμε κάνει ακόμη τίποτα, γιατί είχα μύκητες και έβαλα για αρκετές βραδιές την lactal μπας και μου περάσουν. Ελπίζω να αρχίσουμε σήμερα. Αλλά δεν θα γίνει τίπτα, γιατί τις γόνιμες μέρες, από την 11η και μετά, θα είμαστε χώρια. Αρα, φεύγει και ο δεύτερος μήνας....

Εσύ;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δυστυχώς. Από την 11η μέρα και μετά θα είναι Θεσσαλονίκη και δεν γίνεται να συναντηθούμε! Αφησέ τα Σοφία! Η ατυχία μου δεν έχει όρια....Αν εγώ μείνω ποτέ έγκυος, γράψε μου...Μία το ένα, μία το άλλο, τι να πω; Με εχει πιασει μια απογοητευση, άστα....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

boo, μια χαρά μού ήρθε στις 28 μέρες. Τώρα είμαι στην 9η μέρα του κύκλου και δεν έχουμε κάνει ακόμη τίποτα, γιατί είχα μύκητες και έβαλα για αρκετές βραδιές την lactal μπας και μου περάσουν. Ελπίζω να αρχίσουμε σήμερα. Αλλά δεν θα γίνει τίπτα, γιατί τις γόνιμες μέρες, από την 11η και μετά, θα είμαστε χώρια. Αρα, φεύγει και ο δεύτερος μήνας....

Εσύ;;;

Εγώ είμαι στην 32η μέρα μετά την τελευταία ένεση και περιμένω να ξυπνήσει ο οργανισμός μου.Θεωρητικά μέσα σε έναν μήνα θα γίνει ωορρηξία και θα περιμένω και περίοδο.Μετά θα ξαναπάω στον γιατρό για να μου πει ποιες είναι οι καλές μέρες;)Πάντως να ξέρεις πως είσαι πολύ τυχερή που δεν χρειάστηκε να σου κόψει την περίοδο.Θαυμάζω τις γυναίκες που κάνουν και τις 6 ενέσεις.Εγώ με 2 και δεν άντεχα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 32η μέρα μετά την τελευταία ένεση και περιμένω να ξυπνήσει ο οργανισμός μου.Θεωρητικά μέσα σε έναν μήνα θα γίνει ωορρηξία και θα περιμένω και περίοδο.Μετά θα ξαναπάω στον γιατρό για να μου πει ποιες είναι οι καλές μέρες;)Πάντως να ξέρεις πως είσαι πολύ τυχερή που δεν χρειάστηκε να σου κόψει την περίοδο.Θαυμάζω τις γυναίκες που κάνουν και τις 6 ενέσεις.Εγώ με 2 και δεν άντεχα άλλο.
Zαντε, ρε συ! Είναι τόσο δύσκολες αυτές οι ενέσεις; Δεν μπορούσα να το φανταστώ, για να είμαι ειλικρινής. Κάθε πόσες μέρες έκανες δηλαδή την ένεση; Αντε, υπομονή, σε ένα μήνα θα είσαι μια χαρά!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μία τον μήνα έκανα αλλά τα συμπτώματα ήταν ανυπόφορα.Τρομερές εξάψεις μέρα-νύχτα,νεύρα,πονοκέφαλο,ξηρότητα παντού.¨Αστα να πάνε

 

Όντως έτσι είναι...εγώ έκανα 3 ενέσεις αλλά ευτυχώς ήταν χειμώνας και δεν είχα τις εξάψεις μέσα στο καλοκαίρι...το καλοκαίρι είναι χειρότερο...

Για την ξηρότητα ευτυχως υπάρχει η κρέμα Eva και λύνει το πρόβλημα ;)

 

Θα τα ξαναζήσουμε αυτά τα συμπτώματα στην εμμηνόπαυση...τουλάχιστον θα ξέρουμε τι να περιμένουμε....:-D οπότε ας το αντιμετωπίσουμε με χαμόγελο, μιας και σε αυτή τη φάση είναι μόνο για καλό!!! Για να έρθουν τα μωράκια!!!!

Και πιστέψτε με έρχονται πολύ πολύ εύκολα, μετά τις ενέσεις!!!! Τόσο που δεν θα το πιστεύετε!!!!

Καλή επιτυχία και υπομονή!!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι είναι...εγώ έκανα 3 ενέσεις αλλά ευτυχώς ήταν χειμώνας και δεν είχα τις εξάψεις μέσα στο καλοκαίρι...το καλοκαίρι είναι χειρότερο...

Για την ξηρότητα ευτυχως υπάρχει η κρέμα Eva και λύνει το πρόβλημα ;)

 

Θα τα ξαναζήσουμε αυτά τα συμπτώματα στην εμμηνόπαυση...τουλάχιστον θα ξέρουμε τι να περιμένουμε....:-D οπότε ας το αντιμετωπίσουμε με χαμόγελο, μιας και σε αυτή τη φάση είναι μόνο για καλό!!! Για να έρθουν τα μωράκια!!!!

Και πιστέψτε με έρχονται πολύ πολύ εύκολα, μετά τις ενέσεις!!!! Τόσο που δεν θα το πιστεύετε!!!!

Καλή επιτυχία και υπομονή!!!!

Eχεις πολύ δίκιο φαντάσου εγώ έμεινα έγκυος πρίν να μου έρθει η πρώτη περίοδος!

Α εχουμε και τον ίδιο γιατρό!Είναι καταπληκτικός όλα σ΄αυτόν τα χρωστάω!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτόν τον γιατρό έχω και θέλω πολύ να έχω την τύχη σας.Μήπως ξέρετε πότε περίπου να περιμένω την ωορρηξία;

 

Εγώ δεν έκανα προσπάθειες με την 1η ωορρηξία γιατί μου είχε πει όταν θα έχω την 1η περίοδο να πάω να με δει και μετά να ξεκινήσω προσπαθειες!

Έτσι έκανα και στον 2ο μήνα προσπαθειών έμεινα έγκυος!

Οπότε ρώτησέ τον μήπως σου πει το ίδιο...;)

Αλλά στις οδηγίες στο κουτί των ενέσεων γράφει πότε θα έρθει η πρώτη περίοδος οπότε μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eχεις πολύ δίκιο φαντάσου εγώ έμεινα έγκυος πρίν να μου έρθει η πρώτη περίοδος!

Α εχουμε και τον ίδιο γιατρό!Είναι καταπληκτικός όλα σ΄αυτόν τα χρωστάω!

 

 

Αχ αχ τι έχω είχα περάσει πριν τον βρω....και τι δεν του χρωστώ....τις 2 κοράκλες μου και τις επόμενες που πιθανόν ακολουθήσουν...:lol::lol::lol:

Είναι φανταστικός!!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έκανα προσπάθειες με την 1η ωορρηξία γιατί μου είχε πει όταν θα έχω την 1η περίοδο να πάω να με δει και μετά να ξεκινήσω προσπαθειες!

Έτσι έκανα και στον 2ο μήνα προσπαθειών έμεινα έγκυος!

Οπότε ρώτησέ τον μήπως σου πει το ίδιο...;)

Αλλά στις οδηγίες στο κουτί των ενέσεων γράφει πότε θα έρθει η πρώτη περίοδος οπότε μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου...

Εμένα μου είχε πει μετά την τελευταία ένεση να κάνουμε ελεύθερα γιατί μέσα σε έναν μήνα θα κάνω και ωορρηξία.Αν μου έρθει περίοδος θα πάω να με ξαναδεί.

MARILYN αν και μανούλα μπαίνεις και μας βοηθάς με τις εμπειρίες σου.Σ'ευχαριστώ που είσαι πάντα εδώ να μου λύσεις τις απορίες

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε πει μετά την τελευταία ένεση να κάνουμε ελεύθερα γιατί μέσα σε έναν μήνα θα κάνω και ωορρηξία.Αν μου έρθει περίοδος θα πάω να με ξαναδεί.

MARILYN αν και μανούλα μπαίνεις και μας βοηθάς με τις εμπειρίες σου.Σ'ευχαριστώ που είσαι πάντα εδώ να μου λύσεις τις απορίες

 

boo και εμένα έτσι ακριβώς μου είπε μετά τις 28 ημέρες της τελευταίας ένεσης που επιδρά το φάρμακο να προσπαθώ γιατί κάποια στιγμή θα κάνω ωορηξία αν πάλι μου έρθει να πάω να με δεί.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε πει μετά την τελευταία ένεση να κάνουμε ελεύθερα γιατί μέσα σε έναν μήνα θα κάνω και ωορρηξία.Αν μου έρθει περίοδος θα πάω να με ξαναδεί.

MARILYN αν και μανούλα μπαίνεις και μας βοηθάς με τις εμπειρίες σου.Σ'ευχαριστώ που είσαι πάντα εδώ να μου λύσεις τις απορίες

 

:D:D:D

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, τι κάνετε; Σοφουλικάκι πώς είσαι; Ελπίζω να είσαι καλύτερα μετά από τόσο καιρό!

Εγ'ω φυσικά αδιαθετησα και αυτόν τον μήνα! Βρε κορίτσια, μετά την λαπαροσκόπηση τρεις φορές μου ήρθε η περίοδος και τις τρεις στην ώρα την ( 28-29 μέρα του κύκλου) αλλά κρατάει μόνο 2 μέρες!!!Την τρίτη απλά έχω "ξεπλύματα", που λένε. Τον Αργυρίου τον είχα ρωτήσει μετα την πρώτη μου περίοδο και είπε να μην ανησυχώ, αλλά εγώ ανησυχώ. Τι λέτε κι εσείς;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ax, robenula, μου μακάρι να έχω την ίδια ακριβώς πορεία με σένα. Ηρεμησα λίγο τώρα γιατί πότέ δεν είχα πίστευα ότι θα ξυπνάω τρίτη μέρα περόδου και δεν θα έχω τίποτα!!!

Για να δούμε τι θα καταφέρουμε αυτό το μήνα. Είναι ο δεύτερος μήνας προσπαθειών μετα την επέμβαση ( τον προηγούμενο δεν τον υπολογίζω γιατί τον χάσαμε λόγω απουσίας συζύγου!)

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ax, robenula, μου μακάρι να έχω την ίδια ακριβώς πορεία με σένα. Ηρεμησα λίγο τώρα γιατί πότέ δεν είχα πίστευα ότι θα ξυπνάω τρίτη μέρα περόδου και δεν θα έχω τίποτα!!!

Για να δούμε τι θα καταφέρουμε αυτό το μήνα. Είναι ο δεύτερος μήνας προσπαθειών μετα την επέμβαση ( τον προηγούμενο δεν τον υπολογίζω γιατί τον χάσαμε λόγω απουσίας συζύγου!)

 

Σου εύχομαι να είναι ο τυχερός σου!

Εγώ στον 2ο τα κατάφερα και τις 2 φορές!!!:shock:

Πιστεύω ότι θα γίνει και με σένα!!! Απλά μην αγχωθείς και απόλαυσέ το!!!:roll:

Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου! Περιμένουμε τα ευχάριστα!!!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαίριλιν! Δεν ξέρω πως ήσουν εσύ τότε, αλλά εγώ με φαντάζομαι έγκυο ή με παιδί και δεν μπορώ να το πιστέψω.....Νομίζω πως δεν θα συμβεί ποτέ κι αν συμβεί, θα είναι τόσο αναπάντεχο που δεν θα το πιστεύω....Τόσα χρόνια αναμονής! Και κάθε τρεις και λίγο να εκούω για νέες εγκυμοσύνες κοριτσιών που όταν εγώ παντρεύτηκα, αυτές δεν γνώριζαν καν τους άντρες τους! Ε, πονάει λίγο αυτό.....Αισθάνεσαι σαν την μύγα μες στο γάλα.

Πάντως κοριτσάκια μου, αν δεν τα καταφέρω ως τα Χριστούγεννα, σκέφτομαι να μπω σε λίστα αναμονής για εξωσωματική στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων και ό,τι γίνει. Ρομπενούλα άκουσες τι κόψιμο μισθού θα έχουμε με το νέο μισθολόγιο;;Τρελάθηκα.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...