Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Εγώ που κλείνω τον τέταρτο χρόνο γάμου να δεις πώς νιώθω! Κι όλες γύρω μου να μένουν έγκυες στο δευτερόλεπτο! Οντως είναι άδικο....

Τι εξετάσεις έχεις κάνει και τι έδειξαν;Ο αργυρίου δεν είναι συμβεβλημένος με κανένα ταμείο. Αν πας θα σου πει τι πρέπει να γίνει. Μπορεί να σου πει για διαγνωστική υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση. Αν στο πει, να το κάνεις, κάτι ξέρει αυτός. Η τιμή του από τη στιγμή που θα σε βάλει χειρουργείο κυμαίνεται από 500-1200ευρώ. Πόσο χρονών είσαι, janetta;;

μα βλεπω στο δρομο(αθηνα)ακομα και κατι πρεζουδες να ειναι εγκυες και απορω πως πιανουν παιδι με εναν τοσο καταπονημενο οργανισμο!τελικα ειναι θελημα θεου τι να πει κανεις..

λοιπον ειμαι 31 εκανα

-ορμονικες (PLR,E2,LH,FSH) φυσιολογικες

-τραχηλικοσ και κολπικος ελεγχος καθαρα

-τεστ παπ οκ

-κοιλιακος υπερηχος οκ

-και υστεροσαλπ)φια που εδειξε τοξοειδη μητρα σε οπισθια καμψη και αριστερη κλιση!οι σαλπιγγες καθαρες ως τα κωδωνικα στομια.

ο γυν/γος μολις ειδε τη σαλπιγγογραφια μου λεει κανε προσπαθειες τςρα το καλοκαιρι και αν δεν πιασεις παμε σε υστεροσκοπηση απο οκτωμβριο!

πηγα και σε αλλον γυν)γο ετσι για 2η αποψη μου κανε κοπλικο υπερηχο και μου λεει βλεπω κατι σαν ινομυωματα προσπαθησε το καλοκαιρι και αν δεν ερθει το πολυποθητο τοτε παμε σε υστεροσκοπηση!και λεω να παω και στον αργυριου ετσι για να ''τριτωσει''που λεμε!ειχε και ο συζυγος ενα προβλημα με τη κινητικοτητα αλλα εφτιαξε μια χαρα!2μηνες που προσπαθουμε τωρα με σπερμα φτιαγμενο και το δικο μου θεμα δεν εκατσε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετα απο την εφιαλτικοτερη χωρις ιχνος υπερβολης βδομαδα της ζωης μου,την χειροτερη καλοκαιρινη αδεια και αφου τα ειδα ολα σχετικα με το ουροποιητικο,εκανα σημερα κυστεοσκοπηση στον Αγιο Λουκα,και ολα ειναι μια χαρα και η ουροδοχος κυστη και η ουρηθρα,ηταν ενα οξυ ουρηθριτικο αλγος τελικα.Αφου εκανα καλλιεργεια και γενικη και βγηκαν ολα καθαρα σε συνενοηση παντα με τον Αργυριου και τον ουρολογο φοβομασταν για ενδομητριωση στην ουροδοχο κυστη κατι που σε δυσκολευει στην συλληψη αφου μπορει να τρελανει το ορμονικο προφιλ και να ανεβασει τα ανδρογονα,ετσι περιμενα να τελειωσει η περιοδος και εκανα την κυστεοσκοπηση σημερα,καθολου ευχαριστη εξεταση τα ψιλοκαταλαβαινεις ολα,αλλα επρεπε,ηταν να γινει δεν εφταιξε τιποτα,δεν εκανα τιποτα απλα συμβαινει σε καποιες γυναικες.Πραγματικα νομισα οτι θα πεθανω στην κυριολεξια,ηταν πολυ επωδυνο,μην υποτιμουμε το ουροποιητικο,με οδηγησε μια βδομαδα στην μελαγχολια,για να μην πω καταθλιψη.Την δευτερα επιστρεφω στην δουλεια αλλα ας εχω την υγεια μου τουλαχιστον.Να ναι καλα και ο Αργυριου που ηταν σε συνεχη επικοινωνια με τον ουρολογο και εδειξε στοργικο ενδιαφερον.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σου, κοριτσάκι μου! Πω!πω! τι ταλαιπωρία ήταν κι αυτή που πέρασες....Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Οσο για το ουροποιητικό, δεν το συζητώ. Είναι πολύ επώδυνο. Μια φορά έπαθα ουρολοιμωξη και κόντεψα να πεθάνω....Ελεγα: μύκητες και πάλι μύκητες. Οχι ότι αυτοί αντέχονται αν είναι σε έξαρση, αλλά η ουρολοίμωξη είναι πολύ χειρότερη.

Περαστικά σου και πάλι.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας είπα τα δικά μου. Μου δίνει το οκ ο Αργυρίου να ξεκινήσουμε από τον αμέσως επόμενο κύκλο. Η ιστολογική ήταν καλή, αλλά έδειξε μία ανωμαλία στην δημιουργία προγεστερόνης το ενδομήτριο, γιαυτό μού σύστησε ο γιατρός μας για 3 μήνες από την 16 ως την 25 μέρα του κύκλου να παίρνω τα duphaston. Είπε να κάνουμε προσπάθεια 3 μήνες, αν δεν μείνω να πάω για εξωσωματική. Μακάρι να τα καταφέρω αμέσως και να φύγει επιτέλους αυτό το κωλοάγχος που το κουβαλάω τόσα χρόνια και με έχει κάνει δύστροπη και νευρική με όλους και με όλα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικα δεν ειναι ουρολογικο,αφου εδωσα 330€ σε 2 βδομαδες και εκανα κυστεοσκοπηση,ουροδουναμικο ελεγχο,υπερηχους,γενικες εξετασεις,ο πονος εχει εστιαστει στο αιδοιο,ο Αργυριου μου συνεστησε νευρολογο,μαλλον εχουν πειραχτει τα αιδοιικα νευρα και ποναω τοσο.Επιπλοκες οχι απο τις συχνες ενος χειρουργειου,μεχρι τον πωπο ποναω.Για να κοιμηθω πηρα lexotanil ηρεμιστικα.Παραμονη Παναγιας ημουν στο Παπαγεωργιου,να μην σας δωσει ο Θεος οτι ζω εδω και ενα μηνα.Για να γινω μητερα,επαψα να ενδιαφερομαι για μενα ολο εξετασεις και επεμβασεις,το αφηνω το κομματι "παιδι", να ηρεμησω και να γινω καλα.Ο αντρας με εφερε σε επαφη με ψυχολογο ¨δεν ειναι ντροπη,χρειαζεσαι βοηθεια,μου ειπε¨.Ζω τα χειροτερα,ουτε οταν απεβαλλα δεν ημουν ετσι.Πηγα κοινωνησα να παρω δυναμη.Marylin, χρονια πολλα για την γιορτη σου,και με εναν πονο σου ευχομαι!

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε Σοφία μου, πόσο στενοχωρέθηκα! Τι είναι αυτό που περνας βρε καλό μου;; Τελικά το όλο θέμα ήταν επιπλοκή από την επέμβαση; Πώς στο καλό πειράχτηκαν τα νέυρα "εκεί";;Δεν υπάρχει κάτι να καταλαγιάσει τουλάχιστον ο πόνος; Δεν ξέρω τι να πω για να σε παρηγορήσω! Μου φαίνεται τόσο βαρύ αυτό που περνάς.....Να σε βοηθήσει ο ψυχολόγος. Καλά έκανε ο άντρας σου και σου βρήκε κάποιον. Πέρασες πολλά και χρειάζεσαι τώρα έναν ειδικό πού θα σε καθοδηγήσει σωστά στο πώς θα πρέπει να αντιμετωπίσεις την κατάσταση. Ευχομαι τα καλύτερα! Τελικά έχεις δίκιο...στην προσπάθεια μας για παιδί παραμελήσαμε πολύ τους εαυτούς μας!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω.Κάναμε την ίδια επέμβαση και δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να μην πήγε καλά σε σένα.Φρόντισε τον εαυτό σου και δες το απλά σαν ένα διάστημα ξεκούρασης.Αν θέλεις κάπου να μιλήσεις εδώ είμαστε.Σου εύχομαι υγεία και ψυχική δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

θέλω να ρωτήσω κάτι.Έκανα επεμβατική λαπαροσκόπηση για τις σάλπιγγες και εκτός από κάτι συμφύσεις στις σάλπιγγες μου αφαίρεσε και μια κύστη στην ωοθήκη. αυτή την επέμβαση την έκανα 3 Αυγούστου και στις 20 περιμένω να αδιαθετήσω. Το θέμα είναι ότι μετα από την επέμβαση συνεχίζω και έχω ακόμα αίμα χωρίς να ξέρω αν είναι περίοδος ή το μετεγχειρητικό αίμα.Είναι φυσιολογικό αυτό? Κοπέλες που κανατε τέτοιου είδους επεμβάσεις είχατε αίμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ είχα λίγες μέρες αιματάκι. Η περίοδος ήρθε νωρίτερα αλλά κράτησε μόνο 2 μέρες με λίγη ροή.....Δεν ξέρω γιατί.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 10 μέρες καφέ υγρά.Η περίοδος μου άργησε μια βδομάδα και κράτησε 10 μέρες:(.

Robenula πώς είναι το νινάκι σου;Έκανα εχθές και την τελευταία αρβεκάπ και σε έναν μήνα ξεκινάμε σιγά σιγά προσπάθειες.Να ξέρεις ότι μας δίνεις πολύ δύναμη.Πάντως χάλια η εμμηνόπαυση:evil:.

Margi εσύ πώς είσαι μετά την επέμβαση;

Link to comment
Share on other sites

Βοο, ειμαι μια χαρά. Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν η τόσο σύντομη περίοδος. Ηρθε, είπε γεια, κι έφυγε....Ελπίζω τον επόμενο μήνα να έρθει κανονικά. Η μάλλον όχι.....Ελπίζω να μην μού έρθει καθόλου. Εμείς ξεκινάμε προσπάθειες από σήμερα......Αλλά, ρε κορίτσια, δεν ξέρω τι έχω πάθει. Δεν έχω καθόλου όρεξη για επαφές....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να μην σου ξανάρθει για φέτος:P.Ίσως να θέλει και ο οργανισμός σου να ηρεμήσει λίγο για να σου ξαναέρθει η όρεξη.Δεν είναι και λίγο πράγμα η λαπαροσκόπηση.Για το Σοφουλικάκι ανησυχώ.Πιστεύω θα της έκανε καλό να έμπαινε και να μοιραζόταν τις σκέψεις της.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλα εγω φοβάμαι μην δεν καταλάβω ότι αδιαθέτησα γιατι την μια μερα εχω πολύ αίμα και την αλλη καθόλου. Μετά την επέμβαση είναι πιο εύκολο να μείνεις εγκυος? Κορίτσια κουράστηκ από την όλη κατάσταση. Τελικά πιστέυω ότι πρέπει να έχεις πολύ καλό γιατρό από τη στιγμή που αποφασίζεις για εγκυμοσύνη για να σου κάνει όλες τις εξετάσεις που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pepsi, πόσο καιρό προσπαθείτε; Εγώ δύο χρόνια αποτυχιών.....Ελπίζω να τα καταφέρω τώρα....

Κι εγώ στενοχωριέμαι για το Σοφουλικάκι....περνάει τόσα....Ας ελπίσουμε να βοηθηθεί τώρα που θα δει ψυχολόγο.

Οσο για την όρεξη, τι να πω....Εχει γίνει αγγαρεία πια.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

καλα ειμαι δοξα το θεο.κατι μικρες συσπασεις εχω τη δευτερα θα παω στο γιατρο.μετραω μερες να κλεισω τον 6ο.εγω και η μπεμπουλα μου σας ευχομαστε μεσα στο επομενο τριμηνο να ειστε ολες εγκυες!απτην ψυχη μας μεσα!

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω margi πονεμένη ιστορία. Εγώ μένω Τρίπολη ο σύζυγος θεσσαλονίκη, πηγαινοέρχομαι κάθε σαβκο και προσπαθούμε 3 χρόνια με 2 παλλίνδρομες κυήσεις. Και ενώ θεωρούσα ότι είχα κάνει όλες τις εξετάσεις (θρομβοφιλίας, υστεροσκόπηση κτλ) άλλαξα γιατρό και μου άνοιξε τα μάτια. Η τελευταία εξέταση που έκανα ήταν η λαπαροσκόπηση που μου βρήκε μέχρι και κύστη ενώ οι προηγούμενοι γιατροί δεν βρίσκανε τίποτα. Πιστεύω από δω και πέρα να πάνε όλα καλά. Ρομπενούλα χάρηκα που έμαθα για την εγκυμοσύνη σου. Πρέπει να χαμε και τον ίδιο γιατρό κάποια στιγμή και μάλλον και εσυ άλλαξες γιατρό. Ευχομαι όλα καλά να πάνε σε όλες μας και σύντομα μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ κορίτσια είχα μία παλίνδρομη και είμαι στη διαδικασία της προσπάθειας ευτυχως αλλαξα γιατρό και μου άνοιξε τα μάτια. Μου έδωσε να κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και ευτυχώς όλα καλά προσπαθούμε με τον άντρα μου και ελπίζουμε στο καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

εγω margi πονεμένη ιστορία. Εγώ μένω Τρίπολη ο σύζυγος θεσσαλονίκη, πηγαινοέρχομαι κάθε σαβκο και προσπαθούμε 3 χρόνια με 2 παλλίνδρομες κυήσεις. Και ενώ θεωρούσα ότι είχα κάνει όλες τις εξετάσεις (θρομβοφιλίας, υστεροσκόπηση κτλ) άλλαξα γιατρό και μου άνοιξε τα μάτια. Η τελευταία εξέταση που έκανα ήταν η λαπαροσκόπηση που μου βρήκε μέχρι και κύστη ενώ οι προηγούμενοι γιατροί δεν βρίσκανε τίποτα. Πιστεύω από δω και πέρα να πάνε όλα καλά. Ρομπενούλα χάρηκα που έμαθα για την εγκυμοσύνη σου. Πρέπει να χαμε και τον ίδιο γιατρό κάποια στιγμή και μάλλον και εσυ άλλαξες γιατρό. Ευχομαι όλα καλά να πάνε σε όλες μας και σύντομα μανούλες.
Αχ, pepsi μου, αυτοί οι γιατροί! Εγώ να δεις τι τράβηξα με όλους τπους άσχετους που θέλουν να λέγονται γιατροί! Εχασα πολύτιμο χρόνο αλλά και πολύτιμα ψυχικά αποθέματα τρέχοντας τόσα χρόνια. Τον προηγούμενο μήνα πήγα στο γιατρό της Ρομπενούλας. Ελπίζω να με βοηθήσει κι εμένα...

Οπως και να' χει, ας ξεχάσαμε τις δύσκολες στιγμές και ας δούμε θετικά τα πράγματα από εδώ και πέρα. Εγώ ξεκίνησα προσπάθειες. Είμαι τώρα στην 11η μέρα του κύκλου. Δώστε μου την θετική σας ενέργεια.....Θέλω όσο τίποτα στον κόσμο να ζήσω αυτές τις στιγμές της εγκυμοσύνης. Θέλω να σταματήσει η ταλαιπωρία μου εδώ. Είμαι ανυπόμονη, το ξέρω, αλλά έκανα τόσα χρόνια υπομονή.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ κορίτσια είχα μία παλίνδρομη και είμαι στη διαδικασία της προσπάθειας ευτυχως αλλαξα γιατρό και μου άνοιξε τα μάτια. Μου έδωσε να κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και ευτυχώς όλα καλά προσπαθούμε με τον άντρα μου και ελπίζουμε στο καλύτερο
Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

ελπιζω να περασατε ομορφες διακοπες και ευχομαι εναν πιο ομορφο χειμωνα με πολλα πολλα μωρακια!

λοιπον,πηγα αργυριου με την υστεροσαλπιγγογραφια και τον κολπικο υπερηχο και μου ειπε να το βγαλουμε το ινομυωμα γιατι δυσκολευει την συλληψη!οποτε κοριτσια λεω να τον εμπιστευτω μου φανηκε και καλος ανθρωπος και επιστημονας!λετε και εσεις τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Πώς βελτίωσε την κινητικότητα;Πόσο είχε και πού φτάσατε;

αφου εκανε ολες τις εξετασεις ο συζυγος κιρσοκηλη,ορμονικες,τεστοστερονη,σπερμοδιαγραμμα και δε ξερω τι αλλες ,ο γιατρος εκρινε οτι η τεστοστερονη ηταν χαμηλη αν και ηταν μεσα στα φυσιολογικα πλαισια!του δωσε 3μηνη θεραπεια,την οποια και τηρησε αυστηρα και ξαναμετρησε την τεστοστερονη η οποια ανεβηκε πολυ!του λεει εισαι οκ για παιδι ,αν και η γυναικα ειναι οκ!εγω ομως εχω ινομυωμα!πρεπει να θεραπευθω και γω!

Link to comment
Share on other sites

αφου εκανε ολες τις εξετασεις ο συζυγος κιρσοκηλη,ορμονικες,τεστοστερονη,σπερμοδιαγραμμα και δε ξερω τι αλλες ,ο γιατρος εκρινε οτι η τεστοστερονη ηταν χαμηλη αν και ηταν μεσα στα φυσιολογικα πλαισια!του δωσε 3μηνη θεραπεια,την οποια και τηρησε αυστηρα και ξαναμετρησε την τεστοστερονη η οποια ανεβηκε πολυ!του λεει εισαι οκ για παιδι ,αν και η γυναικα ειναι οκ!εγω ομως εχω ινομυωμα!πρεπει να θεραπευθω και γω!

ααααχ δεν απαντησα για τα νουμερα του σπερματος ηταν 12εκατ και η κινητικοτητα 20%η πρωτη και η δευτερη!αφου εκανε τη θεραπεια ο γιατρος του μετρησε μονο την τεστοστερονη ελευθερη και καπως αλλιως τη λενε και ηταν οκ!του λεει δε χρειαζεται να κανεις σπερμοδιαγρ.εγω λεω να κανονε ενα σεπτεμβρη να δουμε τα και τα νουμερα !ετσι να φυγει το αγχος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...