Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόλυνση στο πέος του μωρού;


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

χάρηκα που σας βρήκα, είμαι νέος μπαμπάς , έχω ενα αγοράκι μόλις 4 μηνών.

Πριν απο 3 περίπου ημέρες , μετά απο το μπάνιο που τον κάνω και τραβάω λικάκι , το κρεατάκι εκεί στο πέος για να μην κολλήσει (ελαφρός πάντα) ,

παρατήρησα σαν να έχει "ξεφλουδίσει" λιγάκι ενα σημείο και φαίνεται κόκκινο και υγρό.

Πήρα την γιατρό και μου είπε να του βάζουμε 3 φορές την μέρα την αλοιγή kenacomb Και ενδιάμεσα ενυδατική στο σημείο.

Αν ξέρει κάνεις κάτι να με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα το καλυτερο φυσικο αντισιπτικο ειναι το χαμομιλι.......αγόρασε χαμομιλι αν δεν έχεις.....όχι φακελάκι....βράστο άφησε το να κρυωσει να γίνει χλιαρό πάρε μια γάζα αποστηρωμένη και αφου κάνεις μπάνιο το μωράκι.....κάνε απαλή πλυση στην περιοχή με την γάζα....σκουπισε το ταμποναριστά με καθαρή πετσετα......και άφησε το μωρο χωρίς πάνα για λιγη ώρα.......περιπου 5 λεπτά.......βαλε την κρεμουλα του μετά και αργότερα την πάνα.....

επίσης....αν χρησιμοποιείς αφρολουτρα τυπου κικο τζονσον για βρεφη....άλλαξε το πάρε ένα απο φαρμακειο...εγω θα προτεινα το aderma που το έχω κατα ευχαριστηθεί στην κορη μου..... μπορει να σου φανει ακριβο αρχικά αλλά κραταει πολυ καιρο η συσκευασια κάνει περισσότερο αφρο....και δεν κάνει ξηρότητα στο δερμα....το ιδιο αφρόλουτρο έχει και ίδια ενηδατικη κρέμα για το σωμα....τωρα το καλοκαιρι ειναι χρησιμη.....και τον χειμώνα ειναι.....

τέλος μετά το μπάνιο σκουπισε πάλι ταμποναριστά το μωρο και με πιστολάκι στην πολυ ελαφριά σκάλα στεγνωσε το σωματάκι του.....δεν θα κάνει ποτέ ζάρες ουτε θα βγάλει κοκκινήλες στις κλειδώσεις εκει οπου δεν στεγνωνει το νερο......αυτά....να σας ζήσει και όλα θα πάνε καλά....:D

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

χάρηκα που σας βρήκα, είμαι νέος μπαμπάς , έχω ενα αγοράκι μόλις 4 μηνών.

Πριν απο 3 περίπου ημέρες , μετά απο το μπάνιο που τον κάνω και τραβάω λικάκι , το κρεατάκι εκεί στο πέος για να μην κολλήσει (ελαφρός πάντα) ,

παρατήρησα σαν να έχει "ξεφλουδίσει" λιγάκι ενα σημείο και φαίνεται κόκκινο και υγρό.

Πήρα την γιατρό και μου είπε να του βάζουμε 3 φορές την μέρα την αλοιγή kenacomb Και ενδιάμεσα ενυδατική στο σημείο.

Αν ξέρει κάνεις κάτι να με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ

εμμμ...γιατι το τραβας; τι να κολλησει; ας βοηθησουν και οι αλλες μαμαδες, νομιζω οτι δεν το πειραζουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμάς ο γιατρός μας είπε να μην τραβάμε και να μην πειράζουμε το δερματάκι. Μόνο όσο πάει από μόνο του - χωρίς επιπλέον πίεση - για να καθαρίζουμε την περιοχή με νεράκι. Υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού...Κάπου αλλού νομίζω γίνεται ειδικότερη αναφορά σε αυτό το θέμα. Ρωτήστε και το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ το πείραζα σε τόσο μωρό, περίπου 9 μηνών του ξεκινησα flixotide αλοιφή για ενα μηνα και μετά "άνοιξε" μόνο του σχεδόν.

όλα τα παραπάνω βάσει παιδιάτρου:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...