Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΡΙΕΣ - ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Καταρχήν συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα σας και την προσπάθειά σας γενικότερα. Χαιρετώ όλες τις μανούλες και δη τις master mums του μητρικού θηλασμού.

Αν και είμαι μανούλα στο 3ο και “fan” του μητρικού έχω πολλούς προβληματισμούς και ίσως φανώ πρωτάρα με τις ερωτήσεις που θα κάνω, αλλά ποτέ κανείς δεν βρέθηκε να απαντήσει στις απορίες και να υποστηρίξει τις απόψεις μου.

Πήγαινα κόντρα σε κάθε παράλογη λογική που έλεγε «άσε το μωρό να σκάσει από το κλάμα να μην σου πάρει τον αέρα» ή «δώσε μπουκάλι να μεγαλώσει». Έτσι ξεκινώντας ρωτάω:

Λέμε ότι το στήθος δεν είναι κύστη για να γεμίσει γάλα, γεμίζει εν ώρα θηλασμού. Τότε γιατί μετά το βραδινό συνεχόμενο ύπνο (πχ 7ωρο) τα στήθη τα νιώθουμε φουσκωμένα? Και πώς να θηλάσουμε το πρωί? Και από τα δύο για ανακούφιση? Από το ένα για να πάρει όλα τα είδη σύστασης του γάλακτος? Και έχω παρατηρήσει ότι εάν δεν θηλάσω για πολύ ώρα (λόγω ύπνου μωρού και επάρκειά του από το ένα στήθος το πρωί), το γάλα του άλλου στήθους σαν να μυρίζει και δίνει την εντύπωση ότι είναι δύσπεπτο, επειδή ρεύετε πολύ και πέφτει σαν σε λήθαργο.

Χαλάει το γάλα? Ισχύει αυτό? Το μωράκι μου είναι στην 13η εβδομάδα

Θα συνεχίσω με τις επόμενες ερωτήσεις μου άλλη φορά για να μην σας κουράζω.

Ευχαριστώ a priori.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Αννιεσκα!

Δεν έχω τρελή εμπειρία. Έχω μια κορούλα 2,5 ετών την οποία τη θήλασα για 11 μήνες. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να σου λύσω κάποιες απορίες τις οποίες είχα και εγώ όταν ξεκίνησα το θηλασμό. Ευτυχώς όμως είχα μια παιδίατρο που υποστήριζε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το μητρικό θηλασμό και μου απάντησε σε κάθε μου ερώτηση.

Αυτό που μου είχε πει η γιατρός είναι ότι θηλάζουμε πάντα το μωρό από το ένα στήθος και αν θέλει να φάει κι άλλο τότε το βάζουμε να φάει και από το άλλο. Αν όμως το στήθος σου είναι πρησμένο μπορείς να το βάλεις και από το άλλο στήθος προκειμένου να ανακουφιστείς. φυσικά φροντίζεις σε κάθε θηλασμό να δίνεις διαφορετικό στήθος. Το γάλα στο στήθος δεν χαλάει. Αν όμως το αφήσεις υπάρχει φόβος να πετρώσει. Μην πανικοβάλεσαι! Αν το δεις ότι σε πονάει και το αισθάνεσαι πολύ φορτωμένο αλλά το μωρό πχ κοιμάται ή δεν θέλει να φάει, πήγαινε στο μπάνιο και πάτησε το να φύγει λίγο γάλα για να ανακουφιστείς. Ακόμα καλύτερα μπορείς με τη βοήθεια ενός θήλαστρου να το βγάλεις και να το αποθηκεύσεις μέσα σε έναν αποστειρωμένο ουροσυλέκτη. Μπορείς να το κρατήσεις στην κατάψυξη για 6 μήνες. Και να είσαι βέβαιη ότι θα σου χρειαστεί κάποια στιγμή.

Ελπίζω να σε βοήθησα να λύσεις έστω κάποιες από τις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αννιεσκα!

Δεν έχω τρελή εμπειρία. Έχω μια κορούλα 2,5 ετών την οποία τη θήλασα για 11 μήνες. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να σου λύσω κάποιες απορίες τις οποίες είχα και εγώ όταν ξεκίνησα το θηλασμό. Ευτυχώς όμως είχα μια παιδίατρο που υποστήριζε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το μητρικό θηλασμό και μου απάντησε σε κάθε μου ερώτηση.

Αυτό που μου είχε πει η γιατρός είναι ότι θηλάζουμε πάντα το μωρό από το ένα στήθος και αν θέλει να φάει κι άλλο τότε το βάζουμε να φάει και από το άλλο. Αν όμως το στήθος σου είναι πρησμένο μπορείς να το βάλεις και από το άλλο στήθος προκειμένου να ανακουφιστείς. φυσικά φροντίζεις σε κάθε θηλασμό να δίνεις διαφορετικό στήθος. Το γάλα στο στήθος δεν χαλάει. Αν όμως το αφήσεις υπάρχει φόβος να πετρώσει. Μην πανικοβάλεσαι! Αν το δεις ότι σε πονάει και το αισθάνεσαι πολύ φορτωμένο αλλά το μωρό πχ κοιμάται ή δεν θέλει να φάει, πήγαινε στο μπάνιο και πάτησε το να φύγει λίγο γάλα για να ανακουφιστείς. Ακόμα καλύτερα μπορείς με τη βοήθεια ενός θήλαστρου να το βγάλεις και να το αποθηκεύσεις μέσα σε έναν αποστειρωμένο ουροσυλέκτη. Μπορείς να το κρατήσεις στην κατάψυξη για 6 μήνες. Και να είσαι βέβαιη ότι θα σου χρειαστεί κάποια στιγμή.

Ελπίζω να σε βοήθησα να λύσεις έστω κάποιες από τις απορίες σου.

 

Επίτρεψέ μου να διορθώσω κάτι που είναι λάθος: οι ουροσυλλέκτες παρότι αποστειρωμένα δοχεία ΔΕΝ είναι κατάλληλοι για τη διατήρηση των τροφίμων, άρα δεν είναι κατάλληλοι ούτε για το μητρικό γάλα.

Αυτή ήταν παλιά οδηγία που αναθεωρήθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Natydia για την απάντηση που μου έδωσες.

Συνεχίζοντας τις ερωτήσεις μου, αναρωτιέμαι αν υπάρχει αρνητική σχέση μεταξύ οστεοπόρωσης και μητρικού θηλασμού και αυτό γιατί έχω διάγνωση οστεοπόρωσης. Ωστόσο τα δύο προηγούμενα παιδιά μου τα θήλασα με αποκλειστικό θηλασμό αλλά ήταν λιπόβαρα. Μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο η οστεοπόρωση σε αυτό? Επιπλέον ο γιατρός μου στο 3ο μου παιδί, που είναι τώρα 13 εβδομάδων, μου σύνεστησε να μην το θηλάσω για πολύ καιρό επειδή θα υπάρχει απώλεια οστικής μάζας. Βρίσκομαι σε δίλημμα τι να κάνω. Έχω επιστρατεύσει όλα τα βοηθήματα για αύξηση γάλακτος από μαγιά μπύρας μέχρι αφεψήματα βοτάνων. Διαβάζοντας όμως κάποιες προηγούμενες συνομιλίες σας περί συμπληρωμάτων, για την υπερπαραγωγή γάλακτος και τα αρνητικά τους παρεπόμενα άρχισα να ανησυχώ. Και εμένα το μωράκι έκανε πράσινες κενώσεις, είχε κολικούς και ήταν ανήσυχο. Παρόλο που είχα δει αποτελέσματα με όλα αυτά τα συμπληρώματα, τα σταμάτησα μόλις διάβασα τα σχετικά. Χρειάζομαι την γνώμη σας για το τι να κάνω. Να τα συνεχίσω? Το μωρό μέχρι στιγμής με την όλη προσπάθειά μου έχει πάρει περισσότερο βάρος από τα προηγούμενα παιδιά μου.

Ανυπομονώ για απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=178601&postcount=20

 

Εδώ έχει απάντηση της Αγλαΐας για την απορρόφηση του ασβεστίου.

Σε όλο το παραπάνω τόπικ, http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21586&highlight=%EF%F3%F4%E5%EF%F0%FC%F1%F9%F3%E7%3B%E8%E7%EB%E1%F3%EC%FC%F2 έχει πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Γενικά, υπάρχει απώλεια οστικής μάζας τους πρώτους μήνες του θηλασμού, αλλά αν συνεχίσεις τον θηλασμό πέρα από 1 χρόνο τότε υπάρχει μεγαλύτερη από πριν απορρόφηση ασβεστίου και αναπληρώνεται το ασβέστιο που έχει χαθεί, άρα ο θηλασμός είναι ευεργετικός για τα οστά της μητέρας, αρκεί να έχει μεγάλη διάρκεια, κάτι που συνήθως δεν γίνεται στις περισσότερες μητέρες.

 

Τα πράσινα κακά είναι δείγμα υπερπαραγωγής μαζί με εκκρηκτικές κενώσεις και μειωμένη πρόσληψη βάρους.

Γιατί ξεκίνησες τα συμπληρώματα; Είχες ενδείξεις για μειωμένη παραγωγή;

Θα ήταν καλό να απαντήσεις στις ερωτήσεις που έχει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962 ώστε να δούμε την πρόσληψη βάρους και γενικά όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να αξιολογηθεί ο θηλασμός και αν χρειάζεται κάποια παρέμβαση ή αλλαγή τακτικής από μέρους σου να σου την προτείνουμε.

Μπορείς να αξιολογείς αν το μωρό τρέφεται επαρκώς με το εβδομαδιαίο ζύγισμα και μετρώντας καθημερινά βρεγμένες πάνες (στην ηλικία που είναι τώρα το μωρό σου πρέπει να είναι 5-6 το εικοσιτετράωρο.

 

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους ένα μωρό μπορεί να μην παίρνει καλό βάρος, οπότε καλύτερα να απαντήσεις στις ερωτήσεις για να μιλάμε συγκεκριμένα.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίτρεψέ μου να διορθώσω κάτι που είναι λάθος: οι ουροσυλλέκτες παρότι αποστειρωμένα δοχεία ΔΕΝ είναι κατάλληλοι για τη διατήρηση των τροφίμων, άρα δεν είναι κατάλληλοι ούτε για το μητρικό γάλα.

Αυτή ήταν παλιά οδηγία που αναθεωρήθηκε!

 

Τέτοια οδηγία δεν υπήρχε ποτέ από επίσημο φορέα.

 

Είναι οδηγία που δίνεται ακόμη και σήμερα από ελληνικά μαιευτήρια παρόλο που οι ουροσυλλέκτες δεν κατασκευάζονται από πλαστικό κατάλληλο για τρόφιμα.

 

Τα δοχεία και οι συσκευασίες που είναι κατάλληλες για τρόφιμα, έχουν αυτό το σήμα:

 

41567_161961743820781_8637_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο τα δύο προηγούμενα παιδιά μου τα θήλασα με αποκλειστικό θηλασμό αλλά ήταν λιπόβαρα.

Δηλαδή συμφωνα με τις καμπύλες ανάπτυξης βρίσκονται κάτω από την κατώτατη;

 

Μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο η οστεοπόρωση σε αυτό? Επιπλέον ο γιατρός μου στο 3ο μου παιδί, που είναι τώρα 13 εβδομάδων, μου σύνεστησε να μην το θηλάσω για πολύ καιρό επειδή θα υπάρχει απώλεια οστικής μάζας.
Απώλεια οστικής μάζας υπάρχει το πρώτο διάστημα, μετά η αναπλήρωση είναι μεγαλύτερη από την απώλεια. Αν διακόψεις πριν το εξάμηνο θα έχεις μόνο απώλεια, αν συνεχίσεις, μετά το χρόνο, η οστική μάζα θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από αυτή που είχες στην έναρξη της εγκυμοσύνης.

 

Να τα συνεχίσω? Το μωρό μέχρι στιγμής με την όλη προσπάθειά μου έχει πάρει περισσότερο βάρος από τα προηγούμενα παιδιά μου.

Ανυπομονώ για απάντησή σας.

Θα πρέπει να γνωρίζουμε αναλυτικά τις ζυγίσεις του μωρού.
Link to comment
Share on other sites

«Απώλεια οστικής μάζας υπάρχει το πρώτο διάστημα, μετά η αναπλήρωση είναι μεγαλύτερη από την απώλεια. Αν διακόψεις πριν το εξάμηνο θα έχεις μόνο απώλεια, αν συνεχίσεις, μετά το χρόνο, η οστική μάζα θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από αυτή που είχες στην έναρξη της εγκυμοσύνης.»

Πράγματι τώρα συνειδητοποιώ ότι ενώ στο πρώτο μου παιδί που το θήλασα αποκλειστικά 4 – 5 μήνες περίπου, είχα προβλήματα με πόνους στην μέση, πλάτη κλπ, ενώ στο 2ο που το θήλασα 12 μήνες, κόντρα στους «ειδήμονες», δεν είχα την παραμικρή ενόχληση και απορούσα τότε για τον λόγο. Ποτέ δεν είχα ενημερωθεί από το γιατρό που με παρακολουθούσε για κάτι τέτοιο. Εκτός των άλλων, η πρώην γυναικολόγος μου, μου έλεγε ότι θα μπω σε εμμηνόπαυση εάν συνεχίσω πέραν του 1ου χρόνου (δεν είχα αδιαθετήσει καθόλου) να θηλάζω και έτσι αραίωνα να την βάζω στο στήθος και μου σταμάτησε το γάλα. Τότε το θεώρησα φυσικό επόμενο του «μακρόχρονου» θηλασμού! Εάν τότε συνέχιζα να την βάζω πρωί βράδυ θα ήταν αρκετό ή θα έπρεπε και επιπλέον φορές από τις δύο να την βάζω στο στήθος? (αφορά άλλη ενότητα αλλά ρωτάω πληροφοριακά συγχωρήστε με).

Τα πράσινα κακά είναι δείγμα υπερπαραγωγής μαζί με εκκρηκτικές κενώσεις και μειωμένη πρόσληψη βάρους.

Γιατί ξεκίνησες τα συμπληρώματα; Είχες ενδείξεις για μειωμένη παραγωγή;

 

Τα συμπληρώματα βοτάνων (που σημειωτέων δεν είναι φαρμακευτικής προέλευσης πλην της μαγιά ς μπύρας), μου τα είχε συστήσει η μαία μου και εγω σαν βραδινά αφεψήματα τα θεωρούσα ευεργετικά ιδιαίτερα τον γλυκάνισο για τους κολικούς του μωρού. Μου είχε πει να δίνω και στο μωρό γλυκάνισο αλλά δοκίμασα μια δύο φορές υπό καθεστώς φωνών και στριγκλιών και διέκοψα…Κάπου σε ένα ψάξιμο στο ίντερνετ, έπεσα πάνω σε μια διαφήμηση για ένα βιβλίο από την Hilary Jacobson και διαπίστωσα πως συνιστούσε τα αφεψήματα βοτάνων σε μαμάδες που το γάλα τους δεν είναι πλούσιο και δεν προσδίδει βάρος στο μωρό. Παρόλο που δεν το προμηθεύτηκα, έψαξα και βρήκα και άλλα βότανα μαραθόσπορο, τσουκνίδα, άνηθο και άλλα. Έτσι τα δοκίμασα εναλλάξ με θετικά αποτελέσματα ως προς την πρόσληψη βάρους. Αυτά όλα έγιναν προληπτικά εξ αρχής για να αποφύγω την πικρή εμπειρία των προηγούμενων θηλασμών. Θα σας δώσω τις πληροφορίες για το 13ων εβδομάδων μωρό μου, καθώς και τις μετρήσεις βάρους του 2ου παιδιού μου (στο τέλος της παράθεσής μου), για να μου πείτε εάν ήταν πράγματι λιπόβαρο (τώρα είναι 4 ½ χρονών).

Όσον αφορά τις καμπύλες ανάπτυξης ποτέ δεν τις κοίταξα και ο παιδίατρος δεν τις παρακολουθούσε ( για να μην με αγχώνει?). Εάν πραγματικά βρω μια άκρη στο σημαντικό θέμα του θηλασμού θα σας χρωστώ ευγνομωσύνη!

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38

Β. Το φύλο του βρέφους

κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Φ. Τ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Δεν χρησιμοποιήθηκε

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

10,9 μέγιστος

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγω.

Δεν νοσηλεύτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

22/2/2011 – 2950

Έξοδος από μαιευτήριο 26/2 – 2850

4/4/ - 4100

28/4 – 4700

Από εβδομάδα η επόμενη μέτρηση.

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Οι ερωτήσεις πόσα γεύματα και σε πόσα θηλάζει, τι εννοούν? Πόσες φορές την βάζω στο στήθος, άσχετα εάν δεν τρώει κανονικά και πόσες φορές φαίνεται να τρώει πλήρως? Εάν είναι έτσι κατά προσέγγιση επειδή δεν είναι standard 9 περίπου γεύματα ή και περισσότερα και θηλάζει τα 4 – 5.

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Απάντησα επάνω

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Όχι

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Όχι

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Όχι

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο -

7β. ποιες ώρες αντλείτε και -

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση -

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημαίνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Βρέχει κάθε δύο ώρες πάνα

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Πάνω από 6

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Δεν δείχνει να είναι χαλαρωμένη μετά από όλα τα γεύματα.(και τα 3 παιδιά μου να βγούν “επαναστάτες χωρίς αιτίαʼʼ?

 

Για το προηγούμενο μωρό οι μετρήσεις βάρους μέχρι 6 μηνών:

Γεννήθηκε 7/11/06 – 3350

Έξοδος 3310

12/12/06 – 3750

18/1/07 – 4150

21/2 /07– 4630

21/3 /07– 4900

24/4 07– 5300

29/5 /07– 5650

Το θήλασα αποκλειστικά μέχρι 12 μηνών. Είναι φυσιολογική η αύξηση βάρους ή υποσιτιζόταν?

Eυχαριστώ για την υπομονή σας να διαβάσετε τα όσα έγραψα και περιμένω εναγωνίως απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου να διορθώσω κάτι που είναι λάθος: οι ουροσυλλέκτες παρότι αποστειρωμένα δοχεία ΔΕΝ είναι κατάλληλοι για τη διατήρηση των τροφίμων, άρα δεν είναι κατάλληλοι ούτε για το μητρικό γάλα.

Αυτή ήταν παλιά οδηγία που αναθεωρήθηκε!

 

Τέτοια οδηγία δεν υπήρχε ποτέ από επίσημο φορέα.

 

Είναι οδηγία που δίνεται ακόμη και σήμερα από ελληνικά μαιευτήρια παρόλο που οι ουροσυλλέκτες δεν κατασκευάζονται από πλαστικό κατάλληλο για τρόφιμα.

 

Τα δοχεία και οι συσκευασίες που είναι κατάλληλες για τρόφιμα, έχουν αυτό το σήμα:

 

41567_161961743820781_8637_n.jpg

 

 

Ναι, σχετικά με τους ουροσυλλέκτες θα έπρεπε να είχα γράψει "οδηγία" γιατί στην ουσία επρόκειτο για πρόταση κάποιων που ανακυκλώθηκε ως δήθεν έγκυρη πληροφόρηση.

Δυστυχώς η πρόταση αυτή είχε ακουστεί κάποτε και από leaders της La Leche (σ' αυτό αναφερόμουν όταν μίλησα για αναθεώρηση, καθώς πλέον όλες οι Leaders τονίζουν την ακαταλληλότητα των ουροσυλλεκτών) αλλά δυστυχώς εξακολουθεί να προτείνεται από νοσοκομεία ακόμα και από Μονάδες Εντατικής Θεραπείας Νεογνών :?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα κοριτσια!διανυω την 37 εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου στο δευτερο παιδακι μου το οποιο επιθυμω διακαως να θηλασω και να μην κανω τα λαθη που εκανα στο πρωτο λογω λανθασμενων συμβουλων!!!το θηλασα μονο 2.5 μηνες γιατι το γαλα μου σιγα σιγα σταματησε!!!δεν θελω να σας κουρασω ομωε με αυτο!!!τωρα ξερω απο το forum οτι τις πρωτες 40 ημερες πρεπει να προσφερουμε το στηθος οποτε να ναι χθρις ωραρια και προγραμματα!!!το θεμα μου ειναι οτι θα πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια μου οταν η μπεμπα θα ειναι 2.5 μηνων!θα λειπω 6.5-7 ωρες την ημερα!διαβασα οτι για το σπιτι ειναι καλο να νοικιασω το symphony ετσι?ποσες αντλησεις ομως πρεπει να κανω για να αφηνω αρκετο γαλα?ποσα ml να αφηνω και τι ωρες να αντλω?ποσο διαστημα πιο πριν πρεπει να ξεκινησω να αποθηκευω γαλα???στη δουλεια μου πρεπει να αντλω και αν ναι με ποιο θηλαστρο και ποσες φορες?διαβασα οτι τοsymphony δεν ειναι ευκολο στις μετακινησεις ποιο πρεπει να νοικιασω για τη δουλεια τοτε???βοηθηστε με σας παρακαλω γιατι αυτη τη φορα θελω να τα κανω ολα σωστα και να θηλασω για πολυ καιρο!!!συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και ευχαριστω για τη βοηθεια σας εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο μενα κοριτσια!διανυω την 37 εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου στο δευτερο παιδακι μου το οποιο επιθυμω διακαως να θηλασω και να μην κανω τα λαθη που εκανα στο πρωτο λογω λανθασμενων συμβουλων!!!το θηλασα μονο 2.5 μηνες γιατι το γαλα μου σιγα σιγα σταματησε!!!δεν θελω να σας κουρασω ομωε με αυτο!!!τωρα ξερω απο το forum οτι τις πρωτες 40 ημερες πρεπει να προσφερουμε το στηθος οποτε να ναι χθρις ωραρια και προγραμματα!!!το θεμα μου ειναι οτι θα πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια μου οταν η μπεμπα θα ειναι 2.5 μηνων!θα λειπω 6.5-7 ωρες την ημερα!διαβασα οτι για το σπιτι ειναι καλο να νοικιασω το symphony ετσι?ποσες αντλησεις ομως πρεπει να κανω για να αφηνω αρκετο γαλα?ποσα ml να αφηνω και τι ωρες να αντλω?ποσο διαστημα πιο πριν πρεπει να ξεκινησω να αποθηκευω γαλα???στη δουλεια μου πρεπει να αντλω και αν ναι με ποιο θηλαστρο και ποσες φορες?διαβασα οτι τοsymphony δεν ειναι ευκολο στις μετακινησεις ποιο πρεπει να νοικιασω για τη δουλεια τοτε???βοηθηστε με σας παρακαλω γιατι αυτη τη φορα θελω να τα κανω ολα σωστα και να θηλασω για πολυ καιρο!!!συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και ευχαριστω για τη βοηθεια σας εκ των προτερων!!!

 

Σου εύχομαι να γεννήσεις με το καλό ένα γερό μωράκι με εύκολη γέννα. Μετά, σου εύχομαι να καταφέρεις να θηλάσεις αποκλειστικά για όσο περισσότερο θέλεις.

 

Είναι πάρα πολύ νωρίς να μιλήσουμε για το τι θα χρειαστεί να κάνεις για την επιστροφή σου στη δουλειά. Εξάλλου κάποια πράγματα εξαρτώνται και από το ίδιο το μωρό και το πώς (θα) θηλάζει, οπότε θα πρέπει να τα δούμε τότε, δηλαδή λίγο πριν επιστρέψεις στη δουλειά.

 

Ουσιαστικά, δεν θα πρέπει να αντλείς, ούτε με το symphony ούτε με κανένα άλλο θήλαστρο, τουλάχιστον μέχρι να σαραντήσεις, εκτός αν για κάποιο λόγο χρειάζεται να τραφεί το μωρό σου και συμπληρωματικά εκείνο το διάστημα, πέρα από το στήθος.

 

Κοινώς μέχρι να σαραντήσεις, τουλάχιστον, δεν θα κάνεις καμμία προετοιμασία για τη δουλειά.

Μετά το διάστημα αυτό, τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Για σας συμφοριτισσες!!!Εχω αποριες μαζεμενες!

Το μωρο μου ειναι 21 ημερων,γεννηθηκε 3190 4.5,8.5 ηταν 3000 και 14.5 ηταν 3250!Πιστευω οτι εχει παρει σιγουρα κι αλλοβαρος...εχει κανει μαγουλακια!!!τσισα σιγουρα 8 φορες και κακα 6-7!γευματα 12-14,απο 5λεπτα-εως 20λεπτα!

2μερες τωρα ειναι πιο ανησυχο και καθε φορα που κλαιει τον βαζω στο στηθος!αν αφηνει το στηθοσ τον βαζω αν θελει στο αλλο.

το επομενο γευμα απο που το ξεκιναω???

σχεδον μτα απο ολα τα γευματα βγαζει γουλιες.και μετα απο λιγο θελει παλι στηθος.και του δινω...και παλι βγαζει γουλιες.Μηπως να τον καθυστερω λιγακι?κανα 10 λεπτο δλδ?Μηπως ειναι γοπ?Δε ρευεται παντα.

Σκεφτομαι να του δωσω πιπιλα,οχι μονο γιαυτο αλλα καποιες φορες κλαειβ για αλλο λογο και μεχρι να τον ηρεμησω ξυπναεει το αλλο μου παιδακι και τοτε τρεχω πανικοβλητη!:lol:Ειναι πολυ επικυνδυνο για τον θηλασμο η πιπιλα?δεν θα μειωσω γευματα...χρονο προσπαω να κερδισω!:rolleyes:

τη νυχτα μολις ξυπνησει τον βαζω κατευθειαν στο στηθος διπλα μου για να κοιμηθουμε και να μην ξυπνησει και τους υπολοιπους,αλλα καποιες φορες νιωθω οτι δεν πειναει και εγω τον μπουκωνω και απλα πιπιλαει η τρωει και μετα βεβαια βγαζει γουλιες.Κανω βλακεια?

Νιωθω ωρες ωρες σουβλιες στο στηθος.οχι οταν θηλαζω!Λες και με τρυπαν βελονες.Δεν ειναι σκληρο,ισα ισα το νιωθω συνεχεια αδειο.Εχει καμια τετοιες σουβλιες?

Και κατι τελευταιο,μετα απο ποση ωρα αρχιζει η ανησυχια αν φαω κατι που τον πειραζει?Ηπια εχθες ενα ντεκαφεινε,και απο το απογευμα μεχρι τη νυχτα ολο εκλαιγε και φαινοταν οτι ποναγε η κοιλια του και ηρεμησε οταν τον βοηθησα να κανει κακα του.

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ EvaMD για την απαντηση σου αλλα εαν καταλαβα καλα εννοεις οτι αφου σαραντησω το μωρο θα εχει συγκεκριμενες ωρες που θα θηλαζει?Αυτο που διαβασα οτι τον πρωτο καιρο μπορει να θηλαζω 18 ωρες το 24 ωρο τελειωνει οταν σαραντησει το μωρο και ετσι θα μπορω να κανονισω τις ωρες αντλησης και την ποσοτητα που θα αφηνω οταν θα παω για δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Για σας συμφοριτισσες!!!Εχω αποριες μαζεμενες!

Το μωρο μου ειναι 21 ημερων' date='γεννηθηκε 3190 4.5,8.5 ηταν 3000 και 14.5 ηταν 3250!Πιστευω οτι εχει παρει σιγουρα κι αλλοβαρος...εχει κανει μαγουλακια!!!τσισα σιγουρα 8 φορες και κακα 6-7!γευματα 12-14,απο 5λεπτα-εως 20λεπτα!

2μερες τωρα ειναι πιο ανησυχο και καθε φορα που κλαιει τον βαζω στο στηθος!αν αφηνει το στηθοσ τον βαζω αν θελει στο αλλο.

το επομενο γευμα απο που το ξεκιναω???

σχεδον μτα απο ολα τα γευματα βγαζει γουλιες.και μετα απο λιγο θελει παλι στηθος.και του δινω...και παλι βγαζει γουλιες.Μηπως να τον καθυστερω λιγακι?κανα 10 λεπτο δλδ?Μηπως ειναι γοπ?Δε ρευεται παντα.

Σκεφτομαι να του δωσω πιπιλα,οχι μονο γιαυτο αλλα καποιες φορες κλαειβ για αλλο λογο και μεχρι να τον ηρεμησω ξυπναεει το αλλο μου παιδακι και τοτε τρεχω πανικοβλητη!:lol:Ειναι πολυ επικυνδυνο για τον θηλασμο η πιπιλα?δεν θα μειωσω γευματα...χρονο προσπαω να κερδισω!:rolleyes:

τη νυχτα μολις ξυπνησει τον βαζω κατευθειαν στο στηθος διπλα μου για να κοιμηθουμε και να μην ξυπνησει και τους υπολοιπους,αλλα καποιες φορες νιωθω οτι δεν πειναει και εγω τον μπουκωνω και απλα πιπιλαει η τρωει και μετα βεβαια βγαζει γουλιες.Κανω βλακεια?

Νιωθω ωρες ωρες σουβλιες στο στηθος.οχι οταν θηλαζω!Λες και με τρυπαν βελονες.Δεν ειναι σκληρο,ισα ισα το νιωθω συνεχεια αδειο.Εχει καμια τετοιες σουβλιες?

Και κατι τελευταιο,μετα απο ποση ωρα αρχιζει η ανησυχια αν φαω κατι που τον πειραζει?Ηπια εχθες ενα ντεκαφεινε,και απο το απογευμα μεχρι τη νυχτα ολο εκλαιγε και φαινοταν οτι ποναγε η κοιλια του και ηρεμησε οταν τον βοηθησα να κανει κακα του.

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ...:oops:[/quote']

 

Το επόμενο γεύμα θα ξεκινάς με το στήθος που έδωσες τελευταίο ή καθόλου.

Την πιπίλα αστην για αργότερα.(ή καθόλου:P)

Άλλαξε στάση θηλασμού

Το μωρό να το κρατάς πιο όρθιο και εσύ να μη γέρνεις προς το μέρος του

Δοκίμασε αν σε βολεύει η στάση football hold ;όπως εδώ

http://www.google.gr/url?sa=t&source=video&cd=1&ved=0CDMQtwIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dxb7FauyMQSg&ei=9Y_cTZKyD4ub-ga_8YXODw&usg=AFQjCNHppsUzvDbqoR9Dh5rqFXqlZjTmZg

Έτσι το μωρό θα ελέγχει καλύτερα το γάλα που πίνει και δεν θα καταπίνει πολύ αέρα για να μη βγάζει τις γουλιές.

Να βγάζεις το μωρό από το στήθος για ρέψιμο

π.χ ξεκινάς με το πρώτο στήθος - θηλάζει το μωρό, μόλις αρχίζει να χαλαρώνει (γενικά να σταματάει να καταπίνει) το βγάζεις απο το στήθος και το κρατάς σε όρθια θέση χωρίς να πιέζεται πολύ η κοιλίτσα του για να ρευτεί, όταν οκ το ξαναβάζεις στο στήθος, πιέζεις λίγο για να βγάλεις γάλα και να του τραβήξεις το ενδιαφέρον αν συνεχίσει στο ίδιο οκ αν δεν θέλει τότε προσφέρεις το άλλο.

Προσοχή με τα γαλακτοκομικά που καταναλώνεις

όχι υπερβολές στα γαλακτοκομικά η πρωτεινη αγελαδινού είναι γενικά δύσπεπτη για το ανώριμο πεπτικό των μωρών (αν μπορείς προτίμησε κατσικίσια ή πρόβεια προιοντα π.χ γιαούρτι ή τυρή )

Αυτό που νιώθεις είναι το γάλα. Εγώ τις ένιωθα στη δουλειά κυρίως όταν σκεφτόμουν το μωρό μου και μετά έβλεπα γάλα στα επιθέματα.

Αν ο πόνος είναι πολύ έντονος το κουβεντιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Kριστινα καλημερα!Σ ευχαριστω γιατις συμβουλες!Θα μειωσω σιγα σιγα τα γαλακτοκομικα (τρωω παγωτο σαν τρελη,θα αρχισω τις γρανιτες!!)και θα τονβαζω να ρευεται...Την σταση δεν την δοκιμασα ακομη,ελπιζω να μας βολεψει.Για την πιπιλα θα το καθυστερησω λιγο ακομα,οσο αντεξω δηλαδη!Στο πρωτο εδωσα 2 μηνων,τωρα δεν με βλεπω να φτανουμε τοσο! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ EvaMD για την απαντηση σου αλλα εαν καταλαβα καλα εννοεις οτι αφου σαραντησω το μωρο θα εχει συγκεκριμενες ωρες που θα θηλαζει?Αυτο που διαβασα οτι τον πρωτο καιρο μπορει να θηλαζω 18 ωρες το 24 ωρο τελειωνει οταν σαραντησει το μωρο και ετσι θα μπορω να κανονισω τις ωρες αντλησης και την ποσοτητα που θα αφηνω οταν θα παω για δουλεια?

 

Όχι, δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα ότι μέχρι τότε δεν πρέπει να μπεις καν στη διαδικασία της άντλησης παρά μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο για να τραφεί (συμπληρωματικά με το στήθος) το μωρό σου (και μόνο αν στο υποδείξει κάποιος που γνωρίζει πραγματικά από υποστήριξη θηλασμού).

 

Κοίτα, περίπου στις 6 εβδομάδες (δηλαδή περίπου στις 40 μέρες) εγκαθίσταται η γαλουχία (αν φυσικά θηλάζεις ελεύθερα και απεριόριστα και αποκλειστικά).

Αυτό σημαίνει ότι μετά τα πράγματα μπορεί να είναι κάπως πιο εύκολα αλλά μην περιμένεις ότι απαραίτητα θα υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, σταθερό κάθε μέρα. Δηλαδή μην απογοητευτείς ή θεωρήσεις ότι κάτι πάει στραβά αν αυτό που ζεις απέχει από ό,τι φαντάζεσαι σήμερα ως πρόγραμμα :-P

 

Για τη δουλειά μην αγχώνεσαι. Ουσιαστικά, δεν χρειάζεται να κάνεις ιδιαίτερη προετοιμασία: θα αντλείς είτε στη δουλειά είτε στο σπίτι για την επόμενη μέρα. Αρκεί επομένως να έχεις λίγο απόθεμα στην άκρη για ώρα ανάγκης. Είναι σημαντικό τουλάχιστον ώσπου να εγκατασταθεί η γαλουχία να αφοσιωθείς στο μωρό και να αφήσεις εντελώς τις αντλήσεις.

 

Ενδεικτικά για να καταλάβεις γιατί σου λέω "άσε την προετοιμασία κατά μέρος", δες εδώ για τη σημασία της τράπεζας γάλακτος: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1996192&highlight=%E1%F0%EF%E8%E5%EC%E1+%E1%EE%E9%E1#post1996192

Link to comment
Share on other sites

Και παλι σε ευχαριστω EvaMD για την απαντηση σου!το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω παλι τις συμβουλες σου μολις ερθει η μπεμπα ελπιζω μονο να μην εισαι διακοπες και δεν μπορεις να μου απαντησεις....χιχιχιχιχιχιχιχι.......

Link to comment
Share on other sites

Και παλι σε ευχαριστω EvaMD για την απαντηση σου!το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω παλι τις συμβουλες σου μολις ερθει η μπεμπα ελπιζω μονο να μην εισαι διακοπες και δεν μπορεις να μου απαντησεις....χιχιχιχιχιχιχιχι.......

 

Το forum δεν κλείνει ποτέ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...