Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίσκεψη σε μωρό


antigoni84

Recommended Posts

αλλα πιστευω στην διακριτικοτητα των συγγενων και φιλων...(λεμε τωρα....., ας ελπιζω..)

Ναι ουυυυυυυ, εμένα με έσωσε το ότι μένω πάνω κάτω με την πεθερά και αρκετούς τους δέχτηκε στο σπίτι της και τους έφερε πάνω για μια ματιά στα πεταχτά αλλά και πάλι είχαν περάσει 2-3 μήνες και μετά δέχτηκα. Εν τω μεταξύ καλοκαίρι, στο μπαλκόνι είμασταν και ο μικρός στην κουνίτσα του, τίποτα δεν τον ενοχλούσε, έμπαινα στο σπίτι θήλαζα όποτε ήθελα κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγω σε βρισκω υπερβολικη.

Ειναι χοντρο λουκι το διαστημα μετα την γεννα.

Και σε εμενα παρεξηγηθηκαν και ελεγαν διαφορα για το παιδι μου επειδη δεν δεχομουν επισκεψεις. Ηταν προωρο, 27 μερες στην θερμοκοιτιδα, απαγορευοταν οποιαδηποτε επισκεψη. Μονο η μητερα μου ερχοταν που και που για να με βοηθησει. Στο καπακι αρχισαν οι ιωσεις. Ειπαν μεχρι οτι το παιδι μου ειχε προβλημα για αυτο δεν ηθελα επισκεψεις.

Θυμωσα αλλα μετα απο το ενα αυτακι εμπαινε και απο το αλλο εβγαινε. Εγω προστατευα το παιδι μου και δεν με ενοιαζε πως ενιωθαν οι αλλοι. Λογικα θα επρεπε να καταλαβουν!!!!!

Μετα οταν γεννησα τον γιο μου, ηταν καλοκαιρακι και οι περισσοτεροι εφυγαν διακοπες. Γινοταν πανζουρλισμος στο σπιτι με ενα μωρο που δεν επρεπε να θηλασω και που δεν δεχοταν το μπιμπερο. Ασε που ειχα αρχισει να εχω και καταθλιψη. Οποτε αυτο που ηθελα ηταν η ησυχια μου.

Οι φιλοι μας πρεπει να μας καταλαβαινουν και να ειναι ουσιαστικα διπλα μας και οχι απεναντι μας. Να καταλαβαινουν τις αναγκες μας και να μην παρεξηγουν την σταση μας σε καποιες φασεις της ζωης μας.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα που για άλλους θεωρούνται αυτονόητα (π.χ. πριν πιάσεις ένα μωρό να έχεις πλύνει τα χέρια σου) κάποιοι δεν τα θεωρούν καθόλου αυτονόητα.

Για το λόγο αυτό, πολλές μαμάδες αποφεύγουν τις επισκέψεις γιατί δεν θέλουν/δεν μπορούν να ζητήσουν από τους φίλους τους τα αυτονόητα.

Προσωπικά όποτε πηγαίνω να δω μωράκι (από 3 μηνών και πάνω πάντα) φοράω καθαρά και φρεσκοσιδερωμένα ρούχα και πάντα ζητάω να πλύνω τα χέρια μου πριν το ακουμπήσω, αλλά δεν το κάνουν όλοι...

Α! Έχω και μια γνωστή που το παιδάκι της κοντεύει τα 2 και δεν αφήνει κανέναν να το πιάσει ή ακόμα και να το δει, γιατί φοβάται μην τοκολλήσουν τίποτα! Ειδικά εμένα δεν θέλει ούτε η ίδια να με πλησιάζει, γιατί έχω 2 φοβερά "μειονεκτήματα": 1) Ταξιδεύω συχνά στο εξωτερικό (πιστεύει ότι θα τους φέρω κάποια εξωτική αρρώστεια από το Λονδίνο που πάω) και 2) Έχω γάτα μέσα στο σπίτι (άσχετο αν είναι εμβολιασμένη, αποπαρασιτωμένη κλπ, γι' αυτήν είναι δηόσιος κίνδυνος)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα προωρο και δεν αφησα κανεναν να το δει πριν τους τρεις μηνες περαν των παπουδων. Δεν μπορεις να καταλαβεις την ψυχολογια της μανας με ενα ευθραυστο μωρο που εχει ταλαιπωρηθει ηδη. Δεν το μετανιωσα το μωρο ξεπεταχθηκε και τους ειδε ολους οταν επρεπε χωρις να αρρωστησει καθολου στον πρωτο χρονο της ζωης του.

 

Ανοιγει ο καιρος και θα μπορεσεις να δεις το μωρο δειξε κατανοηση στα δυσκολα φαινονται οι φιλοι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ουυυυυυυ, εμένα με έσωσε το ότι μένω πάνω κάτω με την πεθερά και αρκετούς τους δέχτηκε στο σπίτι της και τους έφερε πάνω για μια ματιά στα πεταχτά αλλά και πάλι είχαν περάσει 2-3 μήνες και μετά δέχτηκα. Εν τω μεταξύ καλοκαίρι, στο μπαλκόνι είμασταν και ο μικρός στην κουνίτσα του, τίποτα δεν τον ενοχλούσε, έμπαινα στο σπίτι θήλαζα όποτε ήθελα κτλ

και εγω εκει πονταρω στο οτι ειναι καλοκαιρι και θα καθονται οσοι ερθουν στο μπαλκονι και η μπεμπουλα θα ειναι ησυχη στο δωματιο της..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχουν περάσει 2 μήνες, δεν σκοπεύω πλέον να πάω κ ας με καλέσει,ίσως να έχετε δίκιο,προτιμότερο όμως είναι να λες δεν θα δεχτώ κανέναν,στην αρχή είπε οχι στο μαιευτήριο αλλά στο σπίτι, μετά είπε να πάρει μισή ευχή κ μετά, μετά να σαραντίσει κ μετά,τωρα απ το παράλλο μήνα,αν με πάρει τηλ. να με καλέσει σπίτι θα πω μια και καλή στη βαφτιση να ξεμπερδεύουμε!

Πιστεύω ότι δεν σου εξήγησαν τον λόγο. Γι΄αυτό σε πείραξε. Έπρεπε να σου μιλήσει ανοιχτά και να σου εξηγήσει για ποιο λόγο δεν μπορούσες να πας. Αν για παράδειγμα σου έλεγε, καλύτερα να καλοκαιριάσει λίγο για να αποφύγουμε τις ιώσεις, δεν νομίζω ότι θα σε πείραζε. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγονακι μου,καλημερα.

 

Μην ουντωνεις,βρε μπουμπου μου.

 

Εγω (δεν θα πιασω την δευτερη και τριτη γεννα,που γινοταν εδω μεσα πανζουρλισμος και συζητηση καν για επισκεψεις),στην πρωτη γεννα δεν ηθελα ΚΑΝΕΝΑΝ.

Πονουσα απο τα ραμματα,δεν κοιμομουν,η Σοφουλα θηλαζε δυο λεπτα την επαιρνε ο υπνος και ξαναθηλαζε σε μιση ωρα,τα νευρακια μου,λογω των ορμονων ηταν κουρελακια και φυσικα φοβομουν μην κολλησει και τιποτε το μωρο και οταν ακουγα για καλεσμενους εβγαζα φλυκταινες!!!

Γνωστη μου που αφηνε μονο τους αμεσους συγγενεις να πιανουν το νεογεννητο το μωρακι της νοσηλευτηκε για ενα μηνα και να ξερεις,ιωση σε τοσο μικρο μωρακι σημαινει αυτοματως εντατικη.

Εγω προσωπικα ηξερα πως ισως καποιοι το εβλεπαν στραβα,λιγο με ενοιαζε ομως,τι θα κοιταξουμε τωρα,την υγεια του μωρου η να τα εχουμε καλα με τους συγγενεις.

Το οτι προτεινες να μην πας σπιτι,αλλα στην θεια σου ειναι πολυ γλυκο,αλλα αν η θεια σου βοηθαει την μητερα και ερχεται σε επαφη με το μωρο,ειναι το ιδιο αποτελεσμα.

Μην μου στενοχωριεσαι,υγεια να εχει το μωρακι και θα εχετε χρονια πολλα να το χαιρεστε!!!!

 

Υ.Γ.Μην σε δω να γραφεις οταν θα γινεις μανουλα πως δεν θελεις καλεσμενους σπιτι,αχ τι εχω να σου σουρω :lol:.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά και χωρίς να παρεξηγηθώ,το θεωρώ υπερβολή!!!

αν υπάρχει πρόβλημα όπως αναφέρθηκε πιο πάνω,νοσοκομεία κλπ οκ πάω πάσο...

επίσης αν δεν είναι καλά ψυχολογικά η κοπέλα οκ.

αλλά γιατί πρέπει να σκεφτόμαστε ότι οι άλλοι φέρνουν τα μικρόβια κι όχι εμείς...δλδ εμείς είμαστε σπίτι κι ο άντρας πάει κάθε μέρα στη δουλειά,στο σούπερ μάρκετ κλπ...συναναστρέφεται τόσο κόσμο...δεν κουβαλάει μικρόβια?

εγώ δέχτηκα κόσμο από την πρώτη στιγμή στο σπίτι...(ευτυχώς όχι πολύ)...κάθε μέρα έπαιρνα το μωρό στη δουλειά μαζί μου,δεν μπορούσα να απογορεύσω τις επισκέψεις στο σπίτι,ήταν περιττό,...τόσος κόσμο μπαινόβγαινε στη δουλειά μου...

πήγαινα επισκέψεις κανονικά,πήγαινα βόλτες από την πρώτη στιγμή...και γέννησα φλεβάρη...κι όλα καλά πήγαν,27 μήνες τώρα,ένα κρυωματάκι μόνο έχει κάνει...

θυμάμαι μια φίλη χαρακτηριστικά...γέννησε και δεν άφηνε να πάει κανένας σπίτι...και ο άντρας της ταξιτζής,η αδερφή της δουλεύει σε παιδίατρο,η μαμά της σε κέντρο υγείας!! φούλ στα μικρόβια όλοι και απαγόρευε τις επσκέψεις...

καταλαβαίνω ότι φοβάστε...αλλά είναι ψυχοφθόρο να σκέφτεστε τι μπορεί να συμβεί...

φιλικά πάντα.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

να πω κ εγω οτι ενω δεν μπορω να πω οτι φοβομουν για μικροβια κτλ γιατι ετσι κ αλλιως οι επισκεπτες απλα τον βλεπαν δεν τον σηκωνα-φιλαγαν κτλ ΕΓΩ δεν ενιωθα καθολου καλα, ειχα παθει μια ωραιοτατη επιλοχειο κ δεν ηθελα γνωστους, περαν απο συγγενεις κ φιλες στις οποιες δεν κολλουσα να να θηλασω τον μικρο. κ αφοτου συνηλθα, ο μικρος που τα απογευματα ηταν πολυ ζορικος, με τσιριδες κλαματα κ διαφορα δεν ηθελα να εχω εναν γνωστο να καθεται στο σαλονι κ εγω να προσπαθω να ηρεμησω ενα μωρο που ωρυεται.

αυτα ηθελα να πω γιατι δεν ειναι παντα η υπερβολικη προστασια της μαμας η οτι σε αποφευγουν.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα των μικροβιων θεωρω οτι ειναι καλυτερα να προσεχουμε λιγο παραπανω και ας θεωρηθουμε υπερβολικες παρα να ρισκαρουμε να παθει κατι το μωρο.

Ολοι συναναστρεφονται με κοσμο στη δουλεια τους, θα ηταν υπερβολη να τους βαλουμε ολους σε καραντινα και να κατσει μονο η μανα κλεισμενη σε ενα σπιτι με το μωρο για 2 μηνες,οποτε ναι ο συζυγος, οι γονεις μας, τα πεθερικα και τα αδελφια μας ειναι ατομα που θα βλεπουν το μωρο και εχουμε και το θαρρος να τους πουμε να μην κανουν κατι που μας ενοχλει, οπως φιλια κτλ. Αλλα αν αρχισουμε να δεχομαστε και κοσμο απο την αρχη τοτε αυξανουμε τις πιθανοτητες να κολλησει κατι το μωρο.

Και περα απο τα μικροβια μην υποτιμαμε την κουραση και ψυχολογια των γονιων. Οσοι δεν εχουν παιδια δεν αντιλαμβανονται για τι ξενυχτι και κουραση μιλαμε, περα απο τα διαφορα αγχη που εχει η μαμα τον πρωτο καιρο, αν τρωει καλα το μωρο, γιατι κλαιει, αν αναπτυσεται σωστα κλπ.

Και δεν καταλαβαινω γιατι να ενοχληθει τοσο πολυ καποιος επειδη με τον τροπο μου, διακριτικα και ευγενικα του δειχνω οτι δεν θελω επισκεψεις ακομα.

Βρε Αντιγονη γιατι παρεξηγησε μαζι τους? Τι νομιζεις οτι ξαφνικα δεν σε θελουν, ή δεν θελουν να δεις εσυ συγκεκριμενα το παιδι τους? Προσεχουν οι ανθρωποι και καλα κανουν, και μπορει να φερονται ετσι για χιλιους λογους που αναφερθηκαν παραπανω. Τι σε πειραζει να δεις το μωρο τον αλλο μηνα? Μην τους πιεζεις, ειναι μια δυσκολη εποχη για αυτους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ουυυυυυυ, εμένα με έσωσε το ότι μένω πάνω κάτω με την πεθερά και αρκετούς τους δέχτηκε στο σπίτι της και τους έφερε πάνω για μια ματιά στα πεταχτά αλλά και πάλι είχαν περάσει 2-3 μήνες και μετά δέχτηκα. Εν τω μεταξύ καλοκαίρι, στο μπαλκόνι είμασταν και ο μικρός στην κουνίτσα του, τίποτα δεν τον ενοχλούσε, έμπαινα στο σπίτι θήλαζα όποτε ήθελα κτλ

 

εμενα πάλι αυτό με ενοχλούσε πολύ, να απαιτούν να δουν το μωρό την ώρα που κοιμοταν

σε ποιον θα αρεσε να πανε πάνω απ το κεφάλι του να τον κοιτάζουν την ώρα που κοιμάται?

το μωρό ειναι και αυτό άνθρωπος και πρεπει να το σεβόμαστε!

 

ούτε κι εγώ δεχθηκα επισκεψεις τον πρωτο καιρό, όχι μόνο για τα μικρόβια, αλλά γιατί χωρίς βοήθεια μου ήταν πολύ δυσκολο να τα βγάλω περα, ειχα τα ασιδέρωτα στοιβα στο σαλόνι, μόνο ο κόσμος μου έλειπε στο σπίτι!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από αυτές που δεν πηγαίνουν ποτέ επίσκεψη σε μωράκια πριν κλείσουν τους δυο μήνες. Δυστυχώς είχα πολύ κακή εμπειρία με το βαπτιστικό μου, το οποίο επισκέφθηκα όταν ήταν μιας εβδομάδας και το πήρα αγκαλιά, νομίζοντας ότι είμαι υγιέστατη. Την επομένη εκδήλωσα πυρετό και τελικά είχα μια ωραιότατη ίωση που κόλλησα και στο παιδί. Το παιδι πριν κλείσει καν δυο εβδομάδες ζωής νοσηλεύτικε για μια εβδομάδα, γαιτί απλώς το πήρα αγκαλιά με πολύ αγάπη. Από τότε, δεν ξαναπλησίασα μωρό τις πρώτες εβδομάδες της ζωής του. Ας αποκτήσουν τα αντισώματα που πρέπει, και ας σεβαστούμε και τις μαμάδες που παιδεύονται τόσο να προσαρμοστούν στον νέο τους ρόλο και υποχρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεχόμουν φίλες γιατι ηθελα παρεούλα αλλά το μωρό από μακρυα και όχι αγκαλιες . Ο καθενας όμως λειτουργεί διαφορετικά !Ας το σεβαστούμε !! Εσύ τυπικά ρωτα για το μωρό και η φίλη σου οταν θελει θα σε καλέσει !!Εγώ θυμάμαι είχα μια φίλη που θυμηθηκε να με ρωτησει για την εγκυμσύνη μου 4 μηνες μετά όταν της είπα ευχες στα γενεθλιά της !! Και φυσικά δεν μπήκα στον κόπο να της εξηγησω αφού δεν νοιάστηκε καθόλου μεχρι τοτε να ρωτησει από μονη της !!!!!!!!!!!!!!!!

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα το οτι δεν έχω παιδί δεν με βοηθά να καταλάβω τη ψυχολογία μιας φρεσκομαμάς, όμως το μωρό δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας, εννοείται οτι είμαι πολύ προσεκτική στο θέμα ιώσεων κ μικροβίων και έχω πάει κ σε άλλα μωράκια, αλλά αυτή η άρνηση πρώτη φορά μου συμβαίνει. Πιο πολύ ήθελα να πάω γιατί ψώνισα κάποια πράγματα για το μωρό και ΄σκέφτηκα οτι θα ηταν χρήσιμο να τα έχουν εξ αρχής κ να μην τα αγοράσουν.Αν πήγαινα θα ανέβαινα στη θεία του μωρού που είναι φίλη μου επίσης θα άφηνα τα δώρα θα τους έβλεπα 1 λεπτό και θα έφευγα.Μόνη μου είπα να μην κατέβω καν στο σπίτι του ζευγαριού.Ίσως έχετε δίκιο και το σωστό είναι να σε καλέσουν μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

αντιγονη μου μην θυμωνεις βρε!!!!οι γονεις το πρωτο διαστημα νιωθουν περιεργα..προσπαθουν να βρουν ισορροπιες εναν ρυθμο!!!

 

εγω να σου πω την αληεθια μου οταν πηγα να γεννησω κ στα 3 παιδακια μου με καισαρικη,ηταν κανονισμενο το ραντεβου για το χιρουργειο,πηραμε τη βαλιτσα με τον αντρα μου κ πηγαμε!!απο πριν ανακοινωσαμε οτι οποιος θελει να εθρει στο μαιευτηριο θα ερθει μετα τη γεννα!!!δεν ηθελα εγω περισσοτερο κανεναν!!!!!ουτε μαμα,ουτε μπαμπα,ουτε κανεναν αλλον!!!!ηθελα να γεννησω κ να ειμαστε στο δωματιο εγω ο αντρας μου κ το μωρακι μας ολο αγκαλιτσα κ να μην μας ενοχλουν!!υατο ηθελα!!!οποτε ερχοταν καποιος ενιωθα περιεργα....ενα βαρος,ενα κατι!δεν ξερω πως να το πω!!δεν ηθελα να το κατσιαζουν,να το παιρνει μια ο ενα ςμια ο αλλος!!!!ευτυχως ολοι ηταν μετρημενοι κ πολυ προσεκτικοι!!!!δεν ξερω τι εμ επιανε στη γεννα!!!ηθελα να ζησω τις στιγμες αυτες,ειδικα τις πρωτες μονο με τον αντρα μου!!!!!

 

τωρα μετα που γυρισαμε στο σπιτι,επισης δεν ηθελα κανεναν!!!!μπορω να πω οτι ακουγα κιολας το τηλ να χτυπαει κ καποιες φορες δεν το σηκωσα!!!δεν ηθελα να με ενοχλουν,ποσο μαλλον να με επισκεφτουν!!!!κοιτα τωρα αν μια φιλη μου με επαιρνε 5-6 φορες κ μου ζητουσε να ερθει,εεε θα υπεκυπτα κ θα δεχομουν...αλλα δυστυχως με βαρια καρδια!!!!!τις πρωτες μερες μ'αρεσε πολυ αυτη η ατμοσφαιρα στο σπιτι!!θηλασμος,αγκαλιτσες,ολη μου η μερα γεματη μωρουδιστικα...δεν ηθελα κανεις να μου χαλασει αυτη την ατμοσφαιρα!!!πιο πολυ δεν ηθελα να ερθουν λογω του ''κομπλεξ'' μου,παρα για τις ιωσεις!!!!!βλακεια ε??!!!αλλα πραγματικα ενιωθα πολυ πιεση οταν καποιος ηθελε να δει το μωρο!!μου ερχοταν να κλαψω!!!!!!ε με τον καιρο ηρεμησα βεβαια!!!!

 

να μην τους παρεξηγεις καλη μου αντιγονη...δεν μπορεις να ξερεις πως σκεφτονται!!!!δηλαδη εσυ λες οτι δεν θα ενοχλουσες,οτι απλα θα πηγαινες λιγο στη θεια σου να τη δεις κ ν'αφησεις τα δωρακια...αλλα κ παλι αυτο μπορει να εκανε την κοπελα να ενιωθε καπως!!!!μια ενοχληση μεσα της!!!!οταν το πρωτο μου μωρο ηταν επριπου 30 ημερων,ειχε ερθει ο θειος κ η θεια μου,οχι εδω...στην γιαγια μου,ακριβως απο κατω!!τους ακουσα που ηρθαν,που καθοντουσαν στην αυλη κ τα ελεγανε..αλλα κ παλι δεν μπορουσα..ενιωθα οτι θα μ'ενοχλησουν!!οτι θα χτυπησουν την πορτα..ημουν στην τσιτα!!βεβαια δεν χτυπησαν...αλλα τα κομπλεξ που λεγαμε!!!χιχι!!!!δεν ξερεις πως σκεφτεται η καθε μανουλα!!!!μπορει να μην νιωθει καλα συναισθηματικα,να μην θελει να μιλησει η' μπορει να φοβαται παρα πολυ για τις ιωσεις κ τα μικροβια!!!!!!!

θα δεις με τον καιρο θα σου φερονται παλι αψογα οπως πριν...δεν θα καταλαβουν καν οτι καποτε ενοχληθηκες απο αυτο...γιατι σιγουρα δεν νιωθουν οτι ειναι κατι που ενοχλει...ειδικα η μαμα θα το θεωρει φυσιολογικο να σεβαστεις τη γνωμη της!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιγόνη, σου ξαναγράψαμε παραπάνω ότι το ότι δεν έχεις κάποια ίωση ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΗ, δε σημαίνει κιόλας ότι δεν έχεις αρπάξει κάποιο μικρόβιο που εσένα δεν πρόκειται να σου εκδηλώσει κάτι ενώ το μωρό μπορεί να το στείλει κατευθείαν νοσοκομείο.

Τέλος πάντων, όπως συνηθίζω να λέω σε τέτοιες περιπτώσεις, θα κάνεις παιδάκι και θα καταλάβεις...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι κολλητη με την κοπελα που γεννησε παρε τηλεφονω μετα τις 40 μερες αν οχι καλητερα αστο για να κλεισει το μωρακι τους 2 τουλαχιστον μηνες της ζωης του γιατι απο τις σαραντα μερες και μετα θελουν ολοι να ερθουν να το δουν και πολλες φορες πεφτουν μαζεμενοι και ειδικα οι συγγενεις

επισης αν θηλαζει το μωρακι θα ειναι κολλημενο πανω της και θα νιωθει ασχημα αν χρειαστει να παει καπου ησυχα να θηλασει στην αρχη με τον θηλασμο δεν ηθελα να με βλεπει κανενας ανεχομουν μονο τον αντρα μου

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάνει παιδί και δεν ξέρω αλλά αφήνω τη μαμά ν'αποφασίσει,αν κάποια μητέρα μου πει στο μαιευτήριο οκ πάω για καμια ωρίτσα χωρίς να πιάσω το μωρό (εκτός αν έχω τόσο θάρρος) αν κάποια πει στο σπίτι το ίδιο αλλά δεν παρεξηγώ...δεν μπορείς να παρεξηγήσεις γιατί και για το μωρό και για τους γονείς πρέπει να υπάρχει μια περίοδος προσαρμοστικότητας στη νέα κατάσταση...μετά τον Ιούνη πάρε τηλ ή ακόμα καλύτερα δώσε το δώρο στη θεία να το δώσει αυτή και πάρε τηλ.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και προσωπικα ποτε δεν αρνηθηκα επισκεψεις...ψστοσο θεωρω οτι ειναι καθαρα θεμα τηςμαμας και του μπαμπα και δεν εχει κανενας δικαιωμα να τους κρινει για το τι κανουν με το παιδι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σήμερα θα τους δω τους γονείς σε κάποιο φιλικό σπίτι, με πήραν να μου πουν οτι είναι και αυτοί καλεσμένοι και θα φέρουν το μωρό να το δω και να τους δώσω και το δώρο,πράγμα που σημαίνει οτι πρέπει να πάω στα μαγαζιά να δώσω τουλάχιστον 100 ευρώ για δεύτερη φορά μιας και τα πρώτα ήταν για μέχρι 3 μηνών και δεν του κάνουν.Καταλαβαίνω τους γονείς οτι μπορεί να μην πολυθέλουν επισκέψεις όμως είναι πολύ άσχημο να φτύνεις τον άλλο και να του λες αργότερα,φταίω εγω τώρα να τους πάω τα παλιά ρουχαλάκια που είναι άχρηστα ή να αγοράσω ενα φορμάκι με 10 ευρώ? μετά εγώ θα είμαι τσιγκούνα ή δεν ξέρω τι επειδή ήθελαν 6 ,μήνες χρόνο προσαρμογής!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη, οι γονείς σου είπαν να δώσεις το δώρο;;;; Αυτό το θεωρώ γαϊδουριά. Επίσης, αφού ήξεραν ότι ήθελες τόσο πολύ να πας έπρεπε να σε καλέσουν και όχι να σε ξεπετάξουν σε ξένο σπίτι. Κατά τα άλλα είχαν καθε δικαίωμα να θέλουν 6 μήνες προσαρμογής.

Δυστυχώς λόγω εποχής δεν μπορείς να το αλλάξεις και να πάρεις κάτι άλλο. Έχεις δύο επιλογές: είτε τους δίνεις το δώρο που έχεις ήδη πάρει και όταν τους δεις λες "επιτέλους το έχω τόσους μήνες" ή παίρνεις κάτι άλλο και για αυτό που έχεις βάζεις αγγελία στο parents για να πάρεις πίσω τα λεφτά σου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα δεχόμουν να τους δω.Κι εμείς είχαμε εντολη απο τον παιδίατρο να μην φέρνουμε κόσμο στο σπίτι και αν έρθει κανείς να μην πλησιάζει μέχρι τον τρίτο μήνα.Δεν το τηρήσαμε απόλυτα όλες τις φορές γιατί είχαμε φρικάρει μόνοι μας όλη μέρα μέσα στο σπίτι αλλά μπορώ να καταλάβω τους γονείς ειδικά τους νέους και την αγωνία τους.Όμως εδώ δεν μιλάμε για δύο ανθρώπους που τηρούν εντολή γιατρού ή το προβλεπόμενο διάστημα προσαρμογής.Μιλάμε για άτομα που δεν έχουν πρόβλημα να βγάλουν το μωρό τους έξω και να το πάνε για επίσκεψη σε σπίτι αλλουνού.Στο δικό τους σπίτι θα φέρεις μικρόβια και στου τρίτου δεν θα φέρεις; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη, οι γονείς σου είπαν να δώσεις το δώρο;;;; Αυτό το θεωρώ γαϊδουριά. Επίσης, αφού ήξεραν ότι ήθελες τόσο πολύ να πας έπρεπε να σε καλέσουν και όχι να σε ξεπετάξουν σε ξένο σπίτι. Κατά τα άλλα είχαν καθε δικαίωμα να θέλουν 6 μήνες προσαρμογής.

Δυστυχώς λόγω εποχής δεν μπορείς να το αλλάξεις και να πάρεις κάτι άλλο. Έχεις δύο επιλογές: είτε τους δίνεις το δώρο που έχεις ήδη πάρει και όταν τους δεις λες "επιτέλους το έχω τόσους μήνες" ή παίρνεις κάτι άλλο και για αυτό που έχεις βάζεις αγγελία στο parents για να πάρεις πίσω τα λεφτά σου

 

 

Συμφωνώ με όλο το ποστ!

Link to comment
Share on other sites

το να μην ήθελαν κόσμο στο σπίτι δεκτό και σεβαστό!!!!οι περισσότερες νέες μητέρες αυτό κάνουν, και εγώ όταν με το καλό γίνω μητέρα το ίδιο θα κάνω, είναι υπερβολή να θυμώσεις που δεν δέχονταν επισκέψεις τους πρώτους μήνες.

το να σε πάρουν όμως να σου πουν να βρεθείτε μετά από τόσο καιρό σε σπίτι τρίτων και να κρατάς και το δώρο είναι μεγάαααλη γαιδουριά!εγώ όχι απλά δεν θα πήγαινα να πάρω άλλο δώρο αλλά δεν θα πήγαινα ούτε το πρώτο που είχα πάρει!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...