Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σίγουρα θέλει και διαβατήριο για ταξίδι μέσα στην ελλάδα;

Οχι βρε παιδια. Δεν χρειαζεται διαβατηριο μεσα στην Ελλαδα. Πριν πολλα χρονια ταξιδεψα με την 15μηνη κορη μου και δεν χρειαστηκαμε τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει διαβατηριο για ταξιδια εσωτερικου.Εχουμε ταξιδεψει παρα παρα πολλες φορες.Απλα πρεπει να εχεις μαζι σου το ατομικο βιβλιαριο υγειας και αυτο μια φορα μας το ζητησανε στις τοσες φορες.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θελει διαβατηριο για ταξιδια εσωτερικου.Εχουμε ταξιδεψει παρα παρα πολλες φορες.Απλα πρεπει να εχεις μαζι σου το ατομικο βιβλιαριο υγειας και αυτο μια φορα μας το ζητησανε στις τοσες φορες.

 

Ακριβως αυτό. Μόνο το βιβλιάριο υγείας του παιδιού χρειάζεσαι και πάλι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα στο ζητήσουν. Καλό είναι να το έχεις μαζί σου ούτως ή άλλως όμως. Καλό σας ταξίδι!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θέλει και διαβατήριο για ταξίδι μέσα στην ελλάδα;

 

Tιποτα δεν χρειαζεται το παιδι που ταξιδευει στο εσωτερικο-ταξιδευουμε καθε 2 μηνες σχεδον και ποτε δεν ζητηθηκε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμας παντως και τις τεσσερις φορες που ταξιδεψαμε με τα παιδια μας ζητησαν καποιο πιστοποιητικο και τους εδειξα τα βιβλιαρια υγειας.

Εξαλου παντα παιρνω μαζι μου τα βιβλιαρια τους γιατι ποτε δεν ξερεις ( αχρειαστα ν' ναι βεβαια).

Πιστευω παντως οτι ειναι καλο να ζητουν καποιο πιστοποιητικο για να μπουν τα παιδια στο αεροπλανο. Το λεω με την εννοια τις προστασιας του παιδιου γιατι με τοσα που γινονται καθημερινα δεν ειναι και δυσκολο να αρπαξει καποιος κανενα μωρακι και να το εξαφανισει, ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια γνωρίζετε πώς ταξιδεύουν τα μωρά στο εσωτερικό;

Διαβατήριο;Πιστοποιητικά;

Κι επίσης είναι στην αγκαλιά;

 

 

Χωρίς διαβατήριο, μόνο το βιβλιάριο Υγείας χρειάζεσαι. Ως 2 ετών στην αγκαλιά της μητέρας δεμένο με ζώνη επάνω της (ή όποιος άλλος το συνοδεύει). Δεν επιτρέπουν να κάθεται σε κάποια ειδικά καθίσματα αυτ/του που είναι κατασκευασμένα και γιά αεροπλάνο. Ανω των 2 ετών στο κάθισμα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να κανω κι εγω μια ερωτηση...

Για ταξιδι στο εξωτερικο εντος Ε.Ενωσης τι χαρτια πρεπει να χεις για το παιδι μαζι σου?

Εγω εχω διαβατηριο γτ εχω ακομα παλια ταυτοτητα...Ο πατερας ειναι Ιταλος και κυκλοφορει με ταυτοτητα μονο...Χρειαζεται διαβατηριο για το μωρο?Κι αν ναι, ξερει καποιος τι δικαιολογητικα χρειαζονται?Αν γινεται μεσω κεπ?Δεν θελω να σκεφτομαι καν το ενδεχομενο να κανω το ταξιδι οδικως και με το καραβι...Θα ειναι πολυ μικρη ακομα(περιπου 4 μηνων)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση...

Για ταξιδι στο εξωτερικο εντος Ε.Ενωσης τι χαρτια πρεπει να χεις για το παιδι μαζι σου?

Εγω εχω διαβατηριο γτ εχω ακομα παλια ταυτοτητα...Ο πατερας ειναι Ιταλος και κυκλοφορει με ταυτοτητα μονο...Χρειαζεται διαβατηριο για το μωρο?Κι αν ναι, ξερει καποιος τι δικαιολογητικα χρειαζονται?Αν γινεται μεσω κεπ?Δεν θελω να σκεφτομαι καν το ενδεχομενο να κανω το ταξιδι οδικως και με το καραβι...Θα ειναι πολυ μικρη ακομα(περιπου 4 μηνων)

 

 

Ναι για το εξωτερικό χρειάζεσαι διαβατήριο γιά το παιδι και ας είναι Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το εξωτερικό χρειάζεσαι διαβατήριο γιά το παιδι και ας είναι Ευρώπη.

 

Μα μπορεις να βγαλεις διαβατηριο σε τετοια ηλικια?

Ευχαριστω για την απαντηση...θα το ψαξω...δεν μου χε καν περασει απο το μυαλο μεχρι που διαβασα το τοπικ...:oops:

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας ποτε δεν μας ζητηθηκε τιποτα για ταξιδι στο εσωτερικο.

 

οταν λες εσωτερικο εννοεις Ελλαδα η Ε.Ενωση?

μπηκα στη διευθυνση διαβατηριων και το ψαξα λιγο..ακομα και για βρεφη θελουν ειδικη φωτο...Λιγο ακυρο μου ακουγεται...:confused:Εκτος απο τις τεχνικες λεπτομερειες του τυπου πως θα κρατησεις το νεογεννητο για να βγει φωτογραφια θελει και να παραβρισκεται και αυτο και οι 2 γονεις οταν γινει η αιτηση..λες και θα βαλει καμια υπογραφη!!Θα παω στο Α.Τ. τη Δευτερα να ρωτησω...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα μπορεις να βγαλεις διαβατηριο σε τετοια ηλικια?

Ευχαριστω για την απαντηση...θα το ψαξω...δεν μου χε καν περασει απο το μυαλο μεχρι που διαβασα το τοπικ...:oops:

 

Μπορεις καλε γιατι δεν μπορεις? Εμενα εχουν απο 3 μηνων. Μολις φτιαξαμε τα χαρτια τους βγαλαμε διαβατηριο. Η φωτο ειναι λιγο δυσκολη. Ουσιαστικα τους κραταγα το κεφαλι απο το λαιμο (ψιλοφαινονται κατι δακτυλα αλλα την δεχτηκαν)... Απλα επειδη δεν ειστε και οι 2 ελληνες ρωτησε τι διαβατηριο θα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Για διαβατήριο, ισχύει ότι πρέπει να πας με το βρέφος στο αστυνομικό τμήμα, καθώς επίσης και να παρευρίσκονται και οι δύο γονείς, αλλιώς αυτός που λείπει πρέπει να έχει δώσει εξουσιοδότηση στον άλλον.

 

Χρειάζεται επίσης φωτογραφία διαβατηρίου, η οποία πρέπει να πληροί τις ίδιες προϋποθέσεις που έχουν και των ενηλίκων. Κοινώς, όσο πιο μικρό είναι το μωρό, τόσο περισσότερη ώρα θα φας μέχρι να το πετύχεις σε κατάλληλη φωτό. :D

 

Πρόσεξε επίσης αν στη χώρα που θες να πας δέχονται διαβατήριο χωρίς μικρό όνομα για το παιδί, για να φέρω τη μικρή Αμερική έπρεπε να έχει και μικρό όνομα, οπότε εκεί χρειάζεται ονοματοδοσία.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

οταν λες εσωτερικο εννοεις Ελλαδα η Ε.Ενωση?

μπηκα στη διευθυνση διαβατηριων και το ψαξα λιγο..ακομα και για βρεφη θελουν ειδικη φωτο...Λιγο ακυρο μου ακουγεται...:confused:Εκτος απο τις τεχνικες λεπτομερειες του τυπου πως θα κρατησεις το νεογεννητο για να βγει φωτογραφια θελει και να παραβρισκεται και αυτο και οι 2 γονεις οταν γινει η αιτηση..λες και θα βαλει καμια υπογραφη!!Θα παω στο Α.Τ. τη Δευτερα να ρωτησω...

 

 

Αυτό γίνεται γιά να μην πάρει ο ένας γονιός το παιδί χωρίς την έγκριση του άλλου και φύγει...

Link to comment
Share on other sites

tattoo, ηθελα ακομα να σου πω οτι και με καραβθ να μας παλι χρειαζεσαι διαβατηριο για το μικρο σου. Και καλα θα ειναι να κανεις ονοματοδοσια μολις γεννηθει γιατι στις παρισσοτερες χωρες θα ζητησουν και μικρο ονομα, ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα για την εκδοση διαβατηριου και να μην ισχυει για πολλα μερη.

 

Το μωρο σου εχοντας δυο υπηκοοτητες θα εχει δικαιωμα σε δυο ξεχωριστα διαβατηρια, αλλα εμενα μου φαινεται τζαμπα λεφτα και τρεξιμο να βγαλεις δυο συγχρωνως... Υπαρχει καποιο προβλημα να παρεβρισκεται ο πατερας εκει για την εκδοση διαβατηριου; Γιαιτ μπορει να σε εξουσιοδοτησει... υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις οταν ο ενας γονεας λειπει μακρια, αλλα δεν ξερω ακριβως τη διαδικασια...

 

Στο κεπ θα σου δωσουν τηλεφωνο και διευθυνση του τμηματος διαβατηριων της περιοχης σου (δεν εχουν ολα τα ΑΤ).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια... είπα να πω και εγω μια γνώμη μιας και κάναμε τη διαδικασία της ονοματοδοσίας και επίσης ταξιδέψαμε στο εξωτερικό όταν η μπουμπου ήταν 5 μηνών για τη βάφτιση της. Οι λόγοι που κάναμε την ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο που ανήκει το νοσοκομείο που γεννήθηκε είναι: 1. για να βγάλουμε διαβατήριο και 2. γιατί ήθελα να της δώσω 2 μικρά ονόματα και στο εξωτερικό την βαφτίσανε μόνο με ένα. (άλλο τρελλό) Ούτε που δήλωσα τη βάφτιση στο ληξιαρχείο μετά. Δεν χρειάζεται αφού όνομα έχει από την ονοματοδοσία. Πάντως διαβάτηριο βγάλαμε 3 μηνών... με μεγάλη δυσκολία στην φωτογραφία. Για μένα tattoo είναι καλύτερα να δώσεις το όνομα στο ληξιαρχείο. Εμένα μου είχαν πει παπάδες εδώ ότι αν ο παπάς του εξωτερικού δει ότι την έχουμε δηλώσει με 2 ονόματα τότε είναι υποχρεωμένος να πει τα ονόματα που γράφει η ληξιαρχική πράξη γέννησης... κάτι που δεν έγινε φυσικά αλλά τ.π...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχουμε να κανουμε ενα ταξιδακι για Καβαλα οικεγενειακα σε 2 μερες....αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι θα κατσει ησυχη 7 ωρες στο αυτοκινητο και ας σταματαμε καθε δυο ωρες!!!!! Το χαμε δοκιμασει περισυ που ηταν ενος και πραγματικα ηταν μαρτυριο!!! πολυ γκρινια

 

Φετος λοιπον λεω να ανεβω εγω με το αυτοκινητο και τα συμπρακαλα και να τους στειλω πακετο μπαμπα και κορη με το αεροπλανο!!!! Μιση ωριτσα υποθεση μεχρι Θεσσαλονικη που εχουν και μεγαλα αεροπλανα γιατι για Καβαλα τα καταργησαν και οσο να πεις το ελικοφορο μια κλειστοφοβια την εχει!!!!!!!

 

 

 

Ο μπαμπας μας εχει ενδιασμους γιατι θεωρει οτι δε θα τα καταφερει μονος μαζι της.....εγω φοαβαμαι τα αεροπλανα.....μπρρρρρρρρρρ χαζομαρα αλλα.......προτιμω η πρωτη φορα της μικρης να μην ειναι μαζι μου και παθει σοκ το παιδι που θα με δει σε διαφορες αποχρωσεις!!!

 

Αναρωτιεμαι λοιπον........πως το χουν παρει τα δικα σας παιδακια απο δυο και πανω το ταξιδι με αεροπλανο! Θα ηθελα παρα πολυ να ακουσω εμπειριες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κανουμε 3μιση ωρες ταξιδι. Ο μεγαλος πεταει απο 4 μηνων και γενικα η εμπειρεια μου ειναι οτι οσο πιο μικρα τοσο πιο βολικα. Στα 2 δεν πεταξαμε, πεταξαμε στα 2μιση και ψιλοβαρεθηκε. Εχει σημασια το ποσο ακριβως θα ειναι η μικρη γιατι μεχρι 2 χρονων ΑΚΡΙΒΩΣ ταξιδευουν χωρις θεση και στην αγκαλια. Απο 2 και 1 μερα (τουλαχιστον για το εξωτερικο) πληρωνουν σχεδον κανονικο εισητηριο και εχουν θεση.

Βασικα το δυσκολο ειναι η προσγειωση και η απογειωση που δεν μπορουν να κουνηθουν (και απο Αθηνα μεχρι Θεσσαλονικη δεν εχει και τιποτα αλλο το ταξιδι)... Καλο θα ειναι να εχετε πραγματα για να απασχοληθει. Πιπιλα αν περνει εστω και μονο στον υπνο για να μην βουλωσουν τα αυτακια κυριως στην απογειωση. Αν ειναι του φαγητου διαφορα σνακ μια και δεν νομιζω να σερβιρουν φαγητο. Ενα καινουργιο παιχνιδι για να της κανει εντυπωση και το αγαπξμενο της για να χαλαρωση. Α! και μια ζακετουλα για το aircondition. Μια ωρα ειναι θα περασει...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κανουμε 3μιση ωρες ταξιδι. Ο μεγαλος πεταει απο 4 μηνων και γενικα η εμπειρεια μου ειναι οτι οσο πιο μικρα τοσο πιο βολικα. Στα 2 δεν πεταξαμε, πεταξαμε στα 2μιση και ψιλοβαρεθηκε. Εχει σημασια το ποσο ακριβως θα ειναι η μικρη γιατι μεχρι 2 χρονων ΑΚΡΙΒΩΣ ταξιδευουν χωρις θεση και στην αγκαλια. Απο 2 και 1 μερα (τουλαχιστον για το εξωτερικο) πληρωνουν σχεδον κανονικο εισητηριο και εχουν θεση.

Βασικα το δυσκολο ειναι η προσγειωση και η απογειωση που δεν μπορουν να κουνηθουν (και απο Αθηνα μεχρι Θεσσαλονικη δεν εχει και τιποτα αλλο το ταξιδι)... Καλο θα ειναι να εχετε πραγματα για να απασχοληθει. Πιπιλα αν περνει εστω και μονο στον υπνο για να μην βουλωσουν τα αυτακια κυριως στην απογειωση. Αν ειναι του φαγητου διαφορα σνακ μια και δεν νομιζω να σερβιρουν φαγητο. Ενα καινουργιο παιχνιδι για να της κανει εντυπωση και το αγαπξμενο της για να χαλαρωση. Α! και μια ζακετουλα για το aircondition. Μια ωρα ειναι θα περασει...

 

 

Ευχαριστω παρα πολυ....ησουν πολυ κατατοπιστικη!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...