Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts

Καλημέρα σας, επειδή και μεις θέλουμε να ταξιδέψουμε με τον μπεμπούλη μας όταν θα είναι περίπου 3 μηνών, ξέρετε αν μπορώ να τον ανεβάσω στο αεροπλάνο με το πορτ μπεμπέ; Αλλιώς τι εναλλακτικούς τρόπους έχω για να είναι άνετα στο αεροπλάνο;

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορεις να τον εχεις στο πορτ-μπεμπε αλλα απογειωση κ προσγειωση θα ειστε δεμενοι μαζι με ειδικη ζωνη που θα σου οι κοπελες.

το πορτ-μπεμπε θα τοποθετηθει στα ντουλαπια πριν την απογειωση κ κατα την διαρκεια της πτησης μπορεις να ζητησεις απο τις κοπελες να σου το δωσουν να το εχεις διπλα σου εφοσον υπαρχει κενη θεση αλλιως θα εισαι με το μωρο συνεχεια αγκαλια.

στην προσγειωση καλο ειναι να τον θηλασεις/πιπιλα/μπιμπερο.

οσο για το οξυγονο καθε τριαδα θεσεων εχει 4 μασκες οξυγονου.

καλο ταξιδι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ beboulix :) Χωράει το πορτ μπεμπέ στα ντουλάπια;

Και με ανησυχεί και η γρίπη...τι είναι καλύτερα; μισή ώρα αεροπλάνο ή 7 ώρες αυτοκίνητο;

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, επειδή και μεις θέλουμε να ταξιδέψουμε με τον μπεμπούλη μας όταν θα είναι περίπου 3 μηνών, ξέρετε αν μπορώ να τον ανεβάσω στο αεροπλάνο με το πορτ μπεμπέ; Αλλιώς τι εναλλακτικούς τρόπους έχω για να είναι άνετα στο αεροπλάνο;

 

Μπορείς να πάρεις επίσης το καρότσι. Το πας μέχρι την είσοδο του αεροπλάνου και σου το δίνουν μετά την προσγείωση. Εγώ έχω ταξιδέψει και με το μάρσιππο, αλλά με το καρότσι με βόλεψε περισσότερο. Όσο για τη γρίπη, δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Ψηφίζω μάλλον αεροπλάνο με λιγάκι περισσότερη προσοχή. Καλό ταξίδι!!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα χρειαστεί να ταξιδεψω με αεροπλάνο σε λίγο καιρό και θέλω να πάρω μαζί μου και την κόρη μου,είναι σχεδόν 3 μηνών.Τι πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ ταξιδι κ παιδι

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

A και κάτι άλλο που με απασχολεί...Από την αεροπορική εταιρεία μου είπαν πως πρέπει να ''βγάλω'' εισιτήριο και για το μωρό άσχετα αν θα το έχω στην αγκαλιά μου και στο online booking δήλωσα και το μωρό.΄Οντως είναι έτσι ή την πάτησα?

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα ένα μικρό ποσό 5 ευρώ για νάυλα και 4 για φόρο αεροδρομίου!Κουφό ε?Νόμιζα πως θα είναι τελείως τσάμπα.

Πάντως οι περισσότεροι γνωστοί μας και η μαμά μου έχουν φρικάρει που θα πάω με το μωρό στην Κρήτη.Μόνο ο άντρας μου και η γιαγιά μου είναι χαλαροί.Ακόμη και τα ξαδέρφια μου που πάω να επισκεφτώ φοβούνται για την νέα γρίπη.

Θα το προσέξω πολύ το μωρό μου και της έχω πάρει και μασκούλα από το φαρμακείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι πρέπει να προσέξω?

 

Φρόντισε να το ταϊζεις την ώρα της απογείωσης και της προσγείωσης. Έτσι θα καταπίνει και θα αποφύγεις τον πόνο στα αυτιά. Γενικά πρόσεξε μη ζεσταθεί πολύ την ώρα της επιβίβασης των επιβατών γιατί θα δυσανασχετίσει και θα κλαίει.

 

Εχω κανει με το γιο μου καλά και κακά ταξίδια. Τα "κακά" συνέβησαν όταν ήταν φίσκα το αεροπλάνο και έκανε ζέστη!

 

Καλό ταξίδι!

Link to comment
Share on other sites

Και χωρις αλλων μεγαλο? Ο ενας μπομπιρας θα ειναι 2.5 χρονων με δικη του θεση και ο αλλος 8 μηνων.

Το εχει δοκιμασει κανενας? Βασικα πως καθεται ο μεγαλος στην προσγειωση και την απογειωση στην θεση του??? (γιατι κατα την διαρκεια σιγουρα δεν θα καθεται..)

Link to comment
Share on other sites

Και χωρις αλλων μεγαλο? Ο ενας μπομπιρας θα ειναι 2.5 χρονων με δικη του θεση και ο αλλος 8 μηνων.

Το εχει δοκιμασει κανενας? Βασικα πως καθεται ο μεγαλος στην προσγειωση και την απογειωση στην θεση του??? (γιατι κατα την διαρκεια σιγουρα δεν θα καθεται..)

Λοιπόν, αυτό είναι ένα θέμα. Γίνεται όμως. Θα αρχίσεις από νωρίς να του λες ότι, επειδή είναι μεγάλος, θα έχει μία θέση δίπλα στο παράθυρο. Θα παίζετε όλο το σκηνικό (μπαίνουμε στο αεροπλάνο, μας λένε καλημέρα, κάθεται στο ΟΛΟΔΙΚΟ του κάθισμα, έρχεται η πορτοκαλάδα του, ανοίγει το ΟΛΟΔΙΚΟ του τραπεζάκι κλπ. κλπ.). Εννοείται ζητάς κάθισμα στο παράθυρο. Επίσης βοηθαει να κάνετε μερικές διαδρομές με λεωφορείο και να κάθεται στο παράθυρο, μόνος. (ΝΑΙ, ΝΑΙ, όλα αυτά τα έκανα:?, το ομολογώ, αλλά είχαν αποτέλεσμα).

 

Α, μην ξεχάσεις να του επισημάνεις ότι, όλη αυτή την ώρα, το μωρό θα είναι πάνω σου. Καλή τύχη:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πρωτο ταξιδι με αεροπλανι για το Γιωργακη μου.ειμαι μεσα στην τρελλη χαρα.καλε εχει και δικο του εισητηριο.

ο προβληματισμος μου ειναι αλλος ταξιδευουμαι 14:50 ο μικρος τρωει μεσημεριανο κατα τις 14:00 τι να φαει;μηπως ανακατευτει;να φαει ή να του δωσω γαλα,γιαουρτι τι προτεινεται;

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα της αναχώρησης (την ώρα ακριβώς που τροχοδρομεί το αεροπλάνο) να έχεις έτοιμη τη μπουκαλιά το γάλα να του το δώσεις. Έτσι όλη την ώρα της απογείωσης το παιδί θα καταπίνει κι έτσι δεν θα τον πονέσουν τα αυτιά του. Καλό θα ήταν να μασουλήσει κάτι και την ώρα της προσέγγισης (μετά που θα ανάψει το σήμα για τη ζώνη στην κάθοδο). Bon voyage!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ώρα της αναχώρησης (την ώρα ακριβώς που τροχοδρομεί το αεροπλάνο) να έχεις έτοιμη τη μπουκαλιά το γάλα να του το δώσεις. Έτσι όλη την ώρα της απογείωσης το παιδί θα καταπίνει κι έτσι δεν θα τον πονέσουν τα αυτιά του. Καλό θα ήταν να μασουλήσει κάτι και την ώρα της προσέγγισης (μετά που θα ανάψει το σήμα για τη ζώνη στην κάθοδο). Bon voyage!!

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια Καλησπέρα,

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Το μωρό μου είναι 13 μηνών αλλά είναι αβάπτιστο,

τί χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου εκτός το βιβλιάριο υγείας

για ταξίδι στο Εσωτερικό;Κάτι άκουσα για ταυτοπροσωπία.Πώς γίνεται;

Ευχαριστώ.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites

πιστοποιητικο γεννησης μου ειχαν πει απο το ταξιδιωτικο πρακτορειο ή βιβλιαριο.να σου πω ομως οτι στο ελ.βενιζελος δεν ζητησαν τιποτα.απλα ρωτησαν τον αντρα μου αν ειναι δικο μας.λες και αμα δεν ηταν θα το λεγαμε.ελεος με τα τουβλα που κυκλοφορουν ελευθερα.

παντως ο μικρος το ευχαριστηθηκε πολυ τα ταξιδι.μας εδωσαν και μια προσθετη ζωνη και το δεσαμε πανω μας.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηθελα κ εγω να ρωτησω;με διαβατηριο τι γινεται;

 

 

νομιζω βγαζεις φωτο το μικρο και τη βαζεις στο δικο σου διαβατηριο.ρωταομως στο πρακτορειο που θα παρεις τα εισητηρια εκεινοι ξερουν

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηθελα κ εγω να ρωτησω;με διαβατηριο τι γινεται;

 

Το διαβατηριο βγαινει αναιξαρτητα απο την βαπτιση. Αν ξερετε το ονομα μπορειτε να το δηλωσετε στο ληξιαρχειο αν οχι αναγραφεται Ανευ Κοινου Ονοματος (τουλαχιστον ετσι μας ειπαν στο προξενιο - εμεις ειχαμε δηλωσει το ονομα). Οι γιοι μου εχουν και οι δυο ατομικο διαβατηριο απο ηλικια 2-3 μηνων μολις δηλαδη ετοιμαστικαν τα χαρτια τους. Εχω την εντυπωση οτι δεν ισχυουν πλεον τα οικογενιακα διαβατηρια αλλα μπορει να κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε ολους και ολες! Ειμαι καινουργιο μελος και πιθανοτατα εχετε απαντησει πολλες φορες στην συγκεκριμενη ερωτηση αλλα...αν μπορειτε να δειξετε ανεκτικοτητα σε μια αγχωμενη μανα :) Θα ταξιδεψουμε με τη μπεμπουλα μου σε λιγο καιρο στην Ολλανδια, 4ωρο ταξιδι απο Θεσσαλονικη...Θα ειναι 5 μηνων οταν θα ταξιδεψει και ειμαι εντελως πανικοβλημενη..αν και εχω διαβασει τα παντα εδω στο φορουμ, ακομη φοβαμαι...δε ξερω αν θα μπορεσω να οργανωθω, τι χρειαζεται, αν και 5 μηνων τα αυτακια του θα εχουν προβλημα; Βοηθανε οι ωοτασπιδες (ειδικες βεβαια) η μηπως βαμβακακια στα αυτια; Η τελικα μονο να πινει γαλα κατα την απογειωση και την προσγειωση; Δε θηλαζω οποτε μονο μπιμπερο η πιπιλα υποθετω...Επισης, τι αλλο πρεπει να σκεφτω για το ταξιδι...; Ξερω οτι φυσικα δεν ειναι οσο καποιοι απο σας (Αμερικη πχ, πωπω πανικοβαλλομαι ΜΟΝΟ στη σκεψη...) αλλα με τις ενδιαμεσες στασεις ειναι 4 ωρες...καποιες πρακτικες συμβουλες για μια ψιλοαγχωμενη μανουλα; :( Τι να παρω μαζι μου, σε τι να εχω το παιδι μεσα...Ο ανδρας μου θα ειναι μαζι μου φυσικα...Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Να φροντησεις να τρωει ή εσω την πιπιλα κατα την απογειωση κυριως αλλα και κατα την προσγειωση. Οι ωτοασπιδες δεν νομιζω οτι βοηθουν ασε που πιθανοτατα θα την εκνευρισουν.. Οπως θα διαβασες μπορεις να παρεις το καροτσι μεχρι την πυλη ΟΜΩΣ σε καποια αεροδρομια δεν στο δινουν στην πυλη οταν προσγειωθεις αλλα στις αποσκευες! Οποτε καλα θα ειναι να εχεις και ενα μαρσιπο μαζι για να εισαι πιο ανετα μεχρι να βαλεις το μωρακι στο καροτσι.

Φροντισε να εχεις μαζι σου μια αλλαξια ρουχα - και μια μπλουζα για σενα (και πανες φυσικα) και ενα πιο χοντρο μπουφαν ή ενα ζακετακι επιπλον απο αυτα που θα του φοραγες στην Ελλαδα. Στο αεροπλανο μεσα συνηθως τον χειμωνα κανει υπερβολικη ζεστη και το καλοκαιρι υπερβολικη δροσια. Μπορεις να ζητησεις να σας αφησουν μια θεση κενη για να ειστε πιο ανετα. Το κανουν και απο μονη τους αν δεν ειναι γεματη η πτηση. Αν θελεις να παρεις ενα παιχνιδακι μαζι σου και μια κουβερτουλα. Στην Ολλανδια θα βρεις πανες σε καλες τιμες οποτε μην γεμισεις αδικα την βαλιτσα απο την Ελλαδα.

Α! Και για το γαλα: Νερο μπορεις να παρεις μετα τον ελγεγχο και να ζητησεις να σου το ζεστανουν. Μην γεμισεις το μπουκαλι γιατι εμενα μου το εφεραν καφτο απο τον βραστηρα. Πολλες πιπιλες και κορδονακι για να τις δενεις...

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες σου! Βλεπω θα ειμαστε και γειτονες, αφου θα μεινουμε μονιμα στην Ολλανδια :) Οποτε λες να εχω και μαρσιπο μαζι μου, μαλιστα! Καροτσακι πιστευω θα χρειαστει κατι ελαφρυ γιατι αυτο που εχω τωρα ειναι τεραστιο....οποτε θα πρεπει να παρουμε καινουργιο...Επισης, νομιζα οτι οι ωτοασπιδες ισως την βοηθουσαν αλλα αφου μου λες οτι ισως την εκνευρισουν, τοτε τις αφηνουμε....γαλα και πιπιλες λοιπον! Μηπως ξερεις αν θα χρειαστουν πιστοποιητικο γεννησης της η καποιο βιβλιαριο για να μπορεσει να ταξιδεψει; Ειναι πολυ νωρις να τα ρωταω αυτα, εχουμε κατι μηνες ακομη, αλλα θελω να ειμαι προετοιμασμενη στα παντα...Και κατι ακομη...οταν λες "καλη τιμη" τι εννοεις; Για τις πανες μιλαω, ποσο εχουν εκει που εισαι η στην Ολλανδια, αν ξερεις; Και τελος, για το νερο...μπορουν υποθετω να στο ζεστανουν μεσα στο αεροπλανο ετσι; Σ'ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Για να ταξιδεψει χρειαζεται διαβατηριο. Δικο της ατομικο. Εδω περνω τα παμπερς νουμερο 3 23 ευρω τα 104 (βεβαια οσο μεγαλυτερο νουμερο τοσο λιγοτερα κομματια). Νομιζω οτι στην Ολλανδια ειναι λιγο φθηνοτερα. Το μικρο καροτσι θα σε βολεψει πολυ στα μεσα μεταφορας αλλα και με το μεγαλο κατι γινεται. Εγω εχω διπλο και μπαινω στο λεωφοριο. Το μεγαλο καροτσι θα ειναι πιο ανετο για τις βολτες στα παρκα.

Για το νερο τωρα μου το ειχαν ζεστανει. Εδωσα το μπιμπερο με οσο ηθελα μεσα και μου το γυρισαν καυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...