Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδια ειστε σιγουροι; Η μικρη 5 μηνων θα θελει δικο της, ΑΤΟΜΙΚΟ διαβατηριο για να ταξιδεψει; Ο ανδρας μου λεει οτι μπορει να ταξιδεψει αφου το ονομα της θα ειναι στο διαβατηριο το δικο του σαν παιδι του, αλλα δε ξερω αν αυτο ισχυει εδω στην Ελλαδα η μονο στην Ολλανδια. Οπως και να χει, θελει να παμε κανονικα στην Νομαρχεια και να τις βγαλουμε δικο της διαβατηριο; Εστω και αν ειναι αβαφτιστη; Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα μικρα εχουν διαβατηριο ατομικο απο 3 μηνων. Καταρχην μονο ετσι μπορεσαμε να παρουμε καρτα Ευρωπαικης Ασφαλισης. Ασχετα ομως με την καρτα ο νομος που βγηκε και αλλαξαμε τα διαβατηρια το 2006 ελεγε και για τα παιδια.

 

Σχετικα με το ονομα αν το εχετε αποφασισει πιο θα ειναι το δηλωνετε (Στο εξωτερικο δινεις το ονομα με την γεννηση) αλλιως γραφεται Ανευ Κοινου Ονοματος.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια....και τις πληροφοριες! Οποτε αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να βγαλουμε στην μικρη διαβατηριο, ειτε με ονομα ειτε χωρις. Οκ...ξερει κανεις σας ποσο καιρο κανει να βγει; Αν ειναι να το ξεκινησω απο τωρα τη διαδικασια, αμεσως μετα τις γιορτες....και επισης, αυτο που ειπες για την ασφαλιση, αληθεια δε θα μπορει να εχει ασφαλιση στην Ολλανδια αν δεν εχει διαβατηριο; Δε το ηξερα αυτο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια....και τις πληροφοριες! Οποτε αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να βγαλουμε στην μικρη διαβατηριο, ειτε με ονομα ειτε χωρις. Οκ...ξερει κανεις σας ποσο καιρο κανει να βγει; Αν ειναι να το ξεκινησω απο τωρα τη διαδικασια, αμεσως μετα τις γιορτες....και επισης, αυτο που ειπες για την ασφαλιση, αληθεια δε θα μπορει να εχει ασφαλιση στην Ολλανδια αν δεν εχει διαβατηριο; Δε το ηξερα αυτο....

 

Το διαβατηριο δεν κανει πανω απο μια εβδομαδα αρκει να ειναι καταλληλη η φωτογραφια. Εκει που θα πας να το βγαλεις θα σου πουν που θα πας για φωτογραφια. Καλα ειναι να πας εκει που θα σε στειλουν ακομη και αν σου φαινεται ακριβος ο φωτογραφος για να ξεμπερδευεις μια και καλη.

Εμεις εχουμε μεταφερει την ασφαλεια μας απο την Ελλαδα γιατι ο συζυγος ειναι ελευθερος επαγγελματιας και στις 2 χωρες και εγω ειμαι μηχανικος οποτε πληρωνω στην Ελλαδα ασχετα με το οτι δεν δουλευω. Στην Ευρωπαικη καρτα το ονομα ειναι γραμμενο με λατινικους χαρακτηρες και το ταμειο μου απαιτησε διαβατηριο (δεν τους εκανε η βελγικη ληξιαρχικη πραξη γεννησης). Υποθετω οτι οταν θα ασφαλιστητε εκει θα μπορεσετε να ασφαλισετε και το παιδι. Μεχρι τοτε ομως βγαλτε την Ευρωπαικη καρτα μια και την δικαιουμαστε και εσεις και για το παιδι. Καλυπτει τουλαχιστον τα εκτακτα περιστατικα σε ολες τις χωρες της ΕΕ και σε μερικες ακομη..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

γεια σας ,θυμαμαι οτι απο τον ελεγχο δεν μπορουσαμε να περασουμε τροφιμα ,αυτο ισχύει κ γ το γαλα σε σκονη του μωρού?γτ ταξιδευουμε αρκετα νωρις και νομιζω θα το χρειαστουμε...επίσης τα μωρομάντηλα περνάνε?θυμαμαι οτι ειχαν γινει αυστηρα τα πραγματα και εχει περασει αρκετος καιρος που ταξιδεψαμε

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το φλεβάρη ταξιδέψαμε με το 5 μηνών αγοράκι μας στη Ρώμη.Οπως καταλαβαίνεις έπερεπε να έχω τα πάντα στη χειραποσκευή,και τα είχα.Απο νερό στο θερμός,γάλα σε σκόνη,τα μωρομάντηλα και ότι άλλο χρειάζετε.Κάνεις δεν μου είπε τπτ ούτε στην ελλάδα ούτε στην Ιταλία στον έλεγχο.Είδα τους κανονισμούς στο ιντερνετ και για σιγουριά τηλεφώνησα στο αεροδρόμιο και μου είπαν οτι όταν έχεις μωρό επιτρέπονται και τα υγρά και οι σκόνες.Και όντως έτσι.Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Α.και αν θές πέρνεις και το καροτσι στο αεροπλάνο.Εμεις δεν το ξέραμε και το βάλαμε σαν αποσκευή και ταλαιπωρηθήκαμε λίγο γιατί είχαμε καθυστέρηση και τον είχαμε απο τις 12εωςτις εξι αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα,

εμενα η κορη μου ειναι 19 μηνων και πεταμε σε 2 μερες για Αμερικη.

Προσωπικα δεν εχω αγχωθει ιδιαιτερα, ελπιζω να πανε ολα καλα με το ταξιδι.

Σε προσγειωση - απογειωση πιπιλα η νερο, παιχνιδακια διαφορα (πχ πινακας μαγνητικος ειναι μια καλη ιδεα) και βεβαια ελπιζω να κοιμηθει και κανα τριωρο.

 

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι αν συμβει κατι εκει (καποιο ατυχημα πχ) δεν με καλυπτει το ΙΚΑ και θα πρεπει το μωρο να νοσηλευτει σε ιδιωτικο που ειναι πανακριβα. Πηγα στο ΙΚΑ και ρωτησα σχετικα και μου ειπαν οτι το ΙΚΑ καλυπτει μονο ταξιδια εντος Ευρωπης. Αν ωστοσο καποια κοπελα ξερει κατι παραπανω θα εκτιμουσα οποια βοηθεια.

 

Ευχομαι σε ολες καλες διακοπες και καλα ταξιδια!

 

ΥΓ θα μπω αυριο να κλεισω θεση on-line, μηπως γνωριζετε απο εμπειρια τι θεση να διαλεξω για να ειμαστε πιο ανετα?

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Γεια σας!Σε λίγο θα ταξιδέψουμε με τον 12μηνο γιο μας για Κοπεγχαγη και ηθελα να σας ρωτησω αν πρέπει να παρω μαζί μου γαλα ή παρεχουν μέσα στο αεροπλανο...αλλά γνωριζω οτι τα υγρα απαγορεύονται να περαστουν απο τον ελεγχο, οποτε τι κανουμε????????γνωριζετε κατι???

labc81

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Σε λίγο θα ταξιδέψουμε με τον 12μηνο γιο μας για Κοπεγχαγη και ηθελα να σας ρωτησω αν πρέπει να παρω μαζί μου γαλα ή παρεχουν μέσα στο αεροπλανο...αλλά γνωριζω οτι τα υγρα απαγορεύονται να περαστουν απο τον ελεγχο, οποτε τι κανουμε????????γνωριζετε κατι???

 

Καλησπέρα, μέσα στο αεροπλάνο δεν δίνουν γάλα, πρέπει εσύ να έχεις τα απαραίτητα μαζί σου, θα τα ψάξουν και θα περάσουν κανονικά. εγώ είχα και μια σύριγγα μαζί, τους το είπα και μου τη δώσανε αφού βγάλανε τη βελόνα (αφού μόνο για δοσομέτρηση την ήθελα). γενικά, ό,τι έχει να κάνει με τροφή μωρού περνάει.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

labc81 taksidepsa me tin kori mu 8 minon stin polonia to kalokieri , ta igra den ksero an epitreponte ego pandos krataga ena bibero me nero kai otan perasame apo to elegxo edo stin athina mu zitisane na doso prosta tus ligo nero sto pedi ( profanos jia na sigorewtune oti ondos ine nero ) kai meta to pira kanonika mesa sto aeroplano .

to kako ine oti otan petagame emis 4 to proi to pedi kimotane sto karotsi , pernontas apo elegxo eprepe na ksipniso to moro na to wgalo apo to karotsi jia na perasi to karotsi apo to mixanima pu pernane i aposkiewes .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ελεγα να βαλεις σε ενα τσαντακι τα πραγματα του μωρου και να τους το δειξεις η ιδια. Παντως ειδικα για το γαλα επειδη την σκονη την ετοιμαζα με εμφυαλωμενο επερνα ενα μπουκαλακι μεα τον ελεγχο. Αλλα και τωρα περνω μεριδες (εδω εχει 200ml) και διαφορα φαγωσιμα και δεν μου εχει δημιουργηθει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Σε λίγο θα ταξιδέψουμε με τον 12μηνο γιο μας για Κοπεγχαγη και ηθελα να σας ρωτησω αν πρέπει να παρω μαζί μου γαλα ή παρεχουν μέσα στο αεροπλανο...αλλά γνωριζω οτι τα υγρα απαγορεύονται να περαστουν απο τον ελεγχο, οποτε τι κανουμε????????γνωριζετε κατι???

 

Και εγώ ταξίδεψα το καλοκαίρι με το μωρό και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το φαγητό και το νερό της μικρής που φυσικά τα είχα μαζί μου πριν και μετά τον έλεγχο. Και μάλιστα στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης αλλά και της Λευκωσίας δεν μου είπαν τίποτα για το μπιμπερό της μικρής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πολυ χαιρομαι που βρισκω ολες τις απαντησεις στις ερωτησεις μου! Εμεις πεταμε στο νησι μου την Ροδο απο Αθηνα την Τριτη με τον μικρο μας (ειναι 10 μηνων)!!!

5jhbau3mn.png

v0cb8riwy.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κορίτσια γνωρίζετε πώς ταξιδεύουν τα μωρά στο εσωτερικό;

Διαβατήριο;Πιστοποιητικά;

Κι επίσης είναι στην αγκαλιά;

Με διαβατηριο και είναι στην αγκαλιά με ζώνη που δένεται στην ζώνη της μητερας

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειστε σιγουροι; Η μικρη 5 μηνων θα θελει δικο της, ΑΤΟΜΙΚΟ διαβατηριο για να ταξιδεψει; Ο ανδρας μου λεει οτι μπορει να ταξιδεψει αφου το ονομα της θα ειναι στο διαβατηριο το δικο του σαν παιδι του, αλλα δε ξερω αν αυτο ισχυει εδω στην Ελλαδα η μονο στην Ολλανδια. Οπως και να χει, θελει να παμε κανονικα στην Νομαρχεια και να τις βγαλουμε δικο της διαβατηριο; Εστω και αν ειναι αβαφτιστη; Ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

Το παιδί ΠΡΕΠΕΙ να βγάλει ατομικό διαβατήριο.Οταν ο γιος μου ταξίδεψε στην ίδια ηλικία με το παιδί σου,έβγαλε δικό του διαβατήριο.

Οσο για το νερό τις σκόνες και τα υγρά του παιδιόυ σε αφήνουν κανονικά.Εγω στην τσαντα αλλάγης είχα μέσα το θερμός με το νερό κανονικά,γάλα σε σκόνη,κρέμα για τα συγκάματα,μωρομάντιλα και ότι άλλο χρειάζεται.Αν μπείς να διαβάσεις και τους κανονισμούς για τις αποσκευές θα το δείς οτι απάγορεύονται τα υγρά κα;ι οι σκόνες και εξαιρούνται αυτα που έγραψα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για το διαβατήριο και αβάπτιστη δεν έχει πρόβλημα.Απλά ακόμα κ αν βαπτιστεί στο διαβατήριο θα φαίνετε αβάπτιστη εκτός κ αν ξέρετε απο τώρα το όνομα που θα βγάλετε,κάνετε ονοματοδοσία στο δημαρχείο και γραφτεί στο διαβατήριο απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...