Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts

Νομιζω οτι αν ειναι μεχρι 2 χρονο δεν υπαρχει προβλημα. Εγω σε αυτη την ηλικια που ειστε και σε λιγο μεγαλυτερη επερνα και βαζακι με φαγητο, χυμο κτλ. Βεβαια νερο μπορεις να παρεις μετα. Αν θηλαζετε δεν θα χρειαστει να φτιαξεις και γαλα. Τι σκοπευεις να εχεις που φανταζεσαι οτι θα σου δημιουργησει προβλημα? Για χαρτια δεν ξερω γιατι εμεις πεταμε μεσα - εξω οποτε εχουμε διαβατηρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξέρω και γω?Αν πχ η κρέμα πάνας είναι ποσότητα που δεν επιτρέπεται και μου την κρατήσουν?(λέγω εγώ τώρα...)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα βαζακια ειναι περιπου 50ml αλλα παρε καλυτερα δειγματακι μαζι σου. Γενικα στην μιση ωρα που θα μπορεις να κουνηθεις μεσα στο αεροπλανο δεν θα τον αλλαξεις. Μπορεις να τον αλλαξεις πριν μπειτε και οταν κατεβειτε αλλα αν δεν του βαλεις 2 φορες κρεμα δεν θα παθει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά δεν αναφέρομαι στην ώρα που θα ειμαστε στο αεροπλάνο..Άντε να δούμε..με έχει πιάσει τρομερό άγχος κυρίως επειδή θα είμαι μόνη μου μαζί του..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την ηλικια ειναι ενταξυ ακομη και η πτηση δεν ειναι πολυ ωρα. Εφοσον θα εισαι μονη σου ομως να σκεφτεις το συνολο των αποσκευων που θα εχεις. Εμενα αυτο ηταν παντα το δραμα μου. Πως θα κουμανταρω και τις βαλιτσες και το μωρο και δεν εχω ξαναταξιδεψει μονη μου απο οταν ο μεγαλος ηταν 18 μηνων και ημουν ηδη εγκυος στο δευτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτη την ηλικια ειναι ενταξυ ακομη και η πτηση δεν ειναι πολυ ωρα. Εφοσον θα εισαι μονη σου ομως να σκεφτεις το συνολο των αποσκευων που θα εχεις. Εμενα αυτο ηταν παντα το δραμα μου. Πως θα κουμανταρω και τις βαλιτσες και το μωρο και δεν εχω ξαναταξιδεψει μονη μου απο οταν ο μεγαλος ηταν 18 μηνων και ημουν ηδη εγκυος στο δευτερο.

 

Θα έπαιρνα 2 σακ βουαγιάζ και το καθισμα αυτοκινήτου για τις αποσκευές που θα έδινα και εγώ θα πάρω το μωρό σε σλίνγκ μέχρι το αεροπλάνο και την τσάντα του. Απλώς τώρα το θέμα είναι ότι επιτρέπουν μόνο 1 αποσκευή μέχρι 20κιλά και δεν ξέρω πως θα τα χωρέσω τα πράγματα μας σε μία βαλίτσα μου. Επίσης τι μπορώ να κάνω μα το κάθισμα αυτοκινήτου?Δεδομένου του ότι θα πάμε στο αεροδρόμιο με αυτό δεν θα το έχω συσκευάσει..μπορώ να το πάρω επάνω στο αεροπλάνο να μην του σπάσουν στις αποσκευές? (είναι τύπου αυτά με το χερούλι..)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα καθισματακια τα βαζω σε μεγαλες σακουλες και τα δινω στις αποσκευες. Υποτιθεται οτι πανε στις ειδικες αποσκευες αλλα φυσικα κανεις δεν σου εγγυατε οτι δεν θα χτυπηθουν. Μεσα στο αεροπλανο δεν νομιζω οτι χωραει στα ντουλαπακια. Μονο αν υπαρχει κενη θεση και σε αφησουν..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τι μπορώ να κάνω μα το κάθισμα αυτοκινήτου?Δεδομένου του ότι θα πάμε στο αεροδρόμιο με αυτό δεν θα το έχω συσκευάσει..μπορώ να το πάρω επάνω στο αεροπλάνο να μην του σπάσουν στις αποσκευές? (είναι τύπου αυτά με το χερούλι..)

Με ποια εταιρία πετάς; Εγώ με την ΒΑ πάντα το παίρνω μαζί μου στην καμπίνα και ζητάω αν υπάρχει θέση δίπλα σε κάποια που είναι κενή να με βάλουν εκεί για να έχω δίπλα μου το μωρό στο καθισματάκι. Μερικές φορές ξινίζουν λίγο τα μούτρα τους, αλλά μέχρι στιγμής κάθε φορά με έχουν αφήσει. Αν είσαι με την Aegean, έχεις ελπίδες για ανάλογη μεταχείρηση, γενικά είναι πολύ εξυπηρετικοί.

 

Σχετικά με τις αποσκευές, μία βαλίτσα είναι πιο βολική από δύο σακ βουαγιάζ.

 

Μέχρι στιγμής δεν μου έχουν ποτέ κρατήσει πράγματα του μωρού επειδή είναι σε συσκευασίες άνω των 100 γραμ. είτε πρόκειται για νερό/γάλα είτε για κρέμες. Νομίζω ότι γενικά είναι πιο ελαστικοί με όσους έχουν παιδιά. Αλλά συμφωνώ και με τη mmdad ότι δεν θα πάθει τίποτα το μωρό αν δεν του βάλεις μια φορά κρέμα.

 

Επίσης να πω ότι η πτήση σας είναι πάρα πολύ σύντομη και το μωρό σε ιδανική ηλικία, εγώ ούτε που θα το σκεφτόμουν!

Link to comment
Share on other sites

Θα πετάξουμε με την Ολυμπιακή και τελικά βρήκα να δανειστώ καθισματάκι στην Καβάλα όπότε δεν θα κουβαλήσουμε το δικό μας. Το άγχος μου τώρα είναι ότι η μόνη πτήση που βρήκα ήτανε καταμεσήμερο και φοβάμαι μην είναι κουρασμένος/νυσταγμένος/πεινασμένος και αφηνιάσει..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχεις λόγο να ανησυχείς, είναι πολύ σύντομη η πτήση σας. Αν πεινάει θα τον ταΐσεις, αν νυστάζει θα τον κοιμήσεις, πάρε κι ένα αγαπημένο παιχνιδάκι μαζί για παν ενδεχόμενο, και θα δεις που όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως η aegean όταν την ρώτησα δεν μου είπε καν ότι αν έχει ελέυθερη θέση μπορώ να χρησιμοποιήσω το κάθισμα αυτοκινήτου.Μου είπε να κόψω εισητήριο αν θέλω κάτι τέτοιο!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ταξιδέψουμε με τον μικρό μου Αθήνα-Θεσ/κη και ήθελα να ρωτήσω τι χαρτιά χρειάζομαι να έχω μαζί μου? Δεν έχω μιλήσει με την παιδίατρο ξέρω πως στην προσγείωση-απογείωση πρέπει να θηλάζει ή να πίνει κάτι (πχ νερό κλπ). Επίσης τι ΔΕΝ μπορώ να περάσω από τον έλεγχο?Νερό λογικά μπορώ να πάρω αφού περάσω από τον έλεγχο αλλά τι μπορεί να μου κρατήσουν που θα έχω πρόβλημα?

 

να σου πω την αληθεια επειδη εμεις πηγαμε εξω περυσι,ειχα διαβατηρια για τα παιδια και στο θεσ/νικη-αθηνα,ενα τηλ, στην αεροπορικη και θα σου πουνε για τα χαρτια.

απογειωση-προσγειωση ή να πινει νερακι απο μπιμπερο ή πιπιλα ή θηλασμος,οτι σε βολεψει.νερο μπορεις να παρεις και πριν μπεις εμενα απλα μου ειπαν να πιω λιγο εγω ή τα παιδια.δεν λενε τιποτα ουτε για κρεμες συγκαματος,ουτε για το γαλα΄,ουτ για παιδικς τροφες,γενικα εινα αρκετα ευγενικοι με τα πολυ μικρα παιδακια.το καροτσι σου μπορεις να το παρεις μεχρι την σκαλα του αεροπλανου,στο παιρνει υπαλληλος εκει και στο δινει παλι μολις κατεβεις.

πιο κατω ειδα οτι οτι ρωτας για αδεια θεση διπλα σου,κατα 90% θα εχει κενη γιατι πρεπει να υπαρχη μασκα οξυγονου για το παιδι ελευθερη και οσες φορες πεταξαμε ελλαδα με ετζιαν δεν ειχαν 4 μασκες απο επανω οπως με εταιρειες εξωτερικου οπωτε αφηναν μια θεση κενη.

επισης δικαιουτε και το μωρο μια βαλιτσα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η aegean όταν την ρώτησα δεν μου είπε καν ότι αν έχει ελέυθερη θέση μπορώ να χρησιμοποιήσω το κάθισμα αυτοκινήτου.Μου είπε να κόψω εισητήριο αν θέλω κάτι τέτοιο!

Δεν είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν έξτρα θέση για το μωρό, εκτός αν πληρώσεις. Αλλά αν υπάρχει κενή θέση στην πτήση σου και μπορούν, το πιθανότερο είναι να σε βάλουν να καθίσεις εκεί για περισσότερη άνεση.

 

Εξαρτάται και από τη διαρρύθμιση του αεροπλάνου. Απ' ό,τι ξέρω δεν είναι όλες οι θέσεις κατάλληλες για μωρό λόγω της μη διαθεσιμότητας μασκών οξυγόνου.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια επειδη εμεις πηγαμε εξω περυσι,ειχα διαβατηρια για τα παιδια και στο θεσ/νικη-αθηνα,ενα τηλ, στην αεροπορικη και θα σου πουνε για τα χαρτια.

απογειωση-προσγειωση ή να πινει νερακι απο μπιμπερο ή πιπιλα ή θηλασμος,οτι σε βολεψει.νερο μπορεις να παρεις και πριν μπεις εμενα απλα μου ειπαν να πιω λιγο εγω ή τα παιδια.δεν λενε τιποτα ουτε για κρεμες συγκαματος,ουτε για το γαλα΄,ουτ για παιδικς τροφες,γενικα εινα αρκετα ευγενικοι με τα πολυ μικρα παιδακια.το καροτσι σου μπορεις να το παρεις μεχρι την σκαλα του αεροπλανου,στο παιρνει υπαλληλος εκει και στο δινει παλι μολις κατεβεις.

πιο κατω ειδα οτι οτι ρωτας για αδεια θεση διπλα σου,κατα 90% θα εχει κενη γιατι πρεπει να υπαρχη μασκα οξυγονου για το παιδι ελευθερη και οσες φορες πεταξαμε ελλαδα με ετζιαν δεν ειχαν 4 μασκες απο επανω οπως με εταιρειες εξωτερικου οπωτε αφηναν μια θεση κενη.

επισης δικαιουτε και το μωρο μια βαλιτσα κανονικα.

 

Έχει αλλάξει ο κανονισμός από τον Ιουλ και πλέον δικαιούται κάθ επιβάτης 1 αποσκευή των 20κιλών.Το μωρό νομίζω εφόσον δεν πληρώνει εισητήριο -τουλάχιστον κανονικό- δεν δικαιούται αποσκευή..Αλλά θα τηλ και στην Ολυμπιακή για επιβεβαίωση.Αυτό δεν με την μάσκα οξυγόνου δεν το είχα σκεφτεί.Ελπίζω να μην χρειαστεί..:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Στο σάιτ της Ολυμπιακής εκεί που δίνει πληροφορίες για τα βρέφη, λέει ότι επιτρέπεται μια έξτρα χειραποσκευή ως 6 κιλά. Δεν λέει κάτι για έξτρα βαλίτσα.

 

http://www.olympicair.com/el-gr/taksidiwtikes-plirofories/vrefi---paidia/327-vrefi.cmt

 

Εδώ όμως λέει ότι για τα βρέφη υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς μιας αποσκευής έως 20 κιλά. Φαντάζομαι ότι εννοεί επιπλέον της αποσκευής του ενήλικα που τα συνοδεύει.

 

http://www.olympicair.com/el-gr/taksidiwtikes-plirofories/aposkeyes/316-epitrepomena-oria-aposkeywn.cmt

 

Ας τους πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις για να είσαι 100% σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει αλλάξει ο κανονισμός από τον Ιουλ και πλέον δικαιούται κάθ επιβάτης 1 αποσκευή των 20κιλών.Το μωρό νομίζω εφόσον δεν πληρώνει εισητήριο -τουλάχιστον κανονικό- δεν δικαιούται αποσκευή..Αλλά θα τηλ και στην Ολυμπιακή για επιβεβαίωση.Αυτό δεν με την μάσκα οξυγόνου δεν το είχα σκεφτεί.Ελπίζω να μην χρειαστεί..:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

δεν εχει σχεση ο κανονισμος με το τι δικαιουται το μωρο,ασχετα που θα το εχεις αγκαλια δικαιουτε κανονικα 1 αποσκευη που θα την δωσεις στο τσεκ ιν+1 τσαντα μεσα στο αεροπλανο με διαφορα ειδη που θες γι'αυτο(γαλα,ρουχα κλπ),επισης δικαιουται και το καροτσι του δωρεαν.ολα αυτα μεχρι την ηλικια των 2 ετων.

 

επισης να πω οτι ειναι απαραδεκτες και οι δυο εταιρειες εδω στην ελλαδα,ολες οι ξενες σου δινουν βαρος μεχρι 23 κιλα σε μια αποσκευη και οι δικοι μας μεχρι 20......:mad::x

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχω ούτε καρότσι ούτε κάθισμα αυτοκινήτου μαζί.Και επειδή θα τον έχω στο σλίνγκ + την τσάντα του μαζί αναρωτιέμαι αν τελικά είναι προτιμότερο να πάρω μία βαλίτσα & για τους δυο μας.Γιατί στην Καβάλα όταν φτάσω μπορούν οι γονείς μου να μπουν εκεί που παραλαμβάνεις τις αποσκευές να με βοηθήσουν με τις 2 πχ αλλά στο Ελ.Βεν πως να τσουλήσω 2 βαλίτσες με τον μικρό στο σλίνγκ και μία τσάντα μεγάλη στον ώμο??

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχω ούτε καρότσι ούτε κάθισμα αυτοκινήτου μαζί.Και επειδή θα τον έχω στο σλίνγκ + την τσάντα του μαζί αναρωτιέμαι αν τελικά είναι προτιμότερο να πάρω μία βαλίτσα & για τους δυο μας.Γιατί στην Καβάλα όταν φτάσω μπορούν οι γονείς μου να μπουν εκεί που παραλαμβάνεις τις αποσκευές να με βοηθήσουν με τις 2 πχ αλλά στο Ελ.Βεν πως να τσουλήσω 2 βαλίτσες με τον μικρό στο σλίνγκ και μία τσάντα μεγάλη στον ώμο??

 

καλα λεει η σοφια με το που κατεβαινεις απο το αυτοκ. περνεις καροτσακι μεχρι που φτανεις στο τσεκ ιν,αν τυχεις σε καλη υπαλληλο και σε δει με το μωρο αγκαλια σου λενε να μην περιμενεις στην σειρα και να πας κατευθειαν μπροστα,τις δινεις και μετα εχεις μονο την τσαντα του μωρου,μετα τον ελεγχο εχει παλι κατι μικρα καροτσακια οπωτε παλι αμα θες περνεις τετοιο και βαζεις επανω την τσαντα του μωρου και την δικια σου.

Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία...Θα έχω το μωρό στο σλίνγκ ,κάνει να περάσω από τον έλεγχο με τις ακτίνες??

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία...Θα έχω το μωρό στο σλίνγκ ,κάνει να περάσω από τον έλεγχο με τις ακτίνες??

 

 

ναι, ειναι υποχρεωτικο να περασουν ολοι οι επιβατες συμπεριλαμανομενου και του μωρου, το πιο πιθανο ειναι να σου ζητησουν να βγαλεις το σλινγκ για να το περασουν απο x-ray οπως τις αποσκευες και να περασεις με το μωρο σου αγκαλια. Ο ελεγχος που γινεται απο τα metal detectors ( η "πορτα" που περνας εσυ η ιδια απο μεσα) ειναι ασφαλης για ολους, και μωρα και εγκυους.

Link to comment
Share on other sites

ναι, ειναι υποχρεωτικο να περασουν ολοι οι επιβατες συμπεριλαμανομενου και του μωρου, το πιο πιθανο ειναι να σου ζητησουν να βγαλεις το σλινγκ για να το περασουν απο x-ray οπως τις αποσκευες και να περασεις με το μωρο σου αγκαλια. Ο ελεγχος που γινεται απο τα metal detectors ( η "πορτα" που περνας εσυ η ιδια απο μεσα) ειναι ασφαλης για ολους, και μωρα και εγκυους.

 

Ωραία!Ευχαριστώ για την απάντηση!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και μία ακόμη ερώτηση..τι κάνω σε περίπτωση που δεν θέλει να πιεί τίποτα στην προσγείωση/απογείωση?Αν βουλώσουν τα αυτάκια του και κλαίει??

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Και μία ακόμη ερώτηση..τι κάνω σε περίπτωση που δεν θέλει να πιεί τίποτα στην προσγείωση/απογείωση?Αν βουλώσουν τα αυτάκια του και κλαίει??

 

θα ξεβουλωσουν με το κλαμα. Ειναι πιο επωδυνο μεν αλλα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, δε θα παθει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

θα ξεβουλωσουν με το κλαμα. Ειναι πιο επωδυνο μεν αλλα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, δε θα παθει τιποτα

 

Εντάξει:) Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!(Με έχει φάει το άγχος όπως καταλάβατε..)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...