Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts

Επεξεργαζόμαστε ένα ταξίδι για Γλασκώβη (2 πτήσεις των 4 και 2 ωρών αντίστοιχα) με τον ποντικομικρούλη (11 μηνών). Δυστυχώς δεν είναι το πιο ήσυχο παιδί του κόσμου (παίζει το αντίθετο :lol:). Να το τολμήσουμε ή θα τρελαθούμε όλοι (παιδί, γονείς και συνεπιβάτες); :confused:

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα τρελαθειτε αλλα γιατι οχι? Αν ειστε τυχεροι και δεν ειναι γεματη η πτηση θα σας δωσουν 3 θεσεις. Αν ειστε ατυχοι μπορειτε να παρακαλεσετε τον τριτο να αλαξει θεση (μετα την απογειωση)... Μπορει και να κοιμηθει...

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσουμε να ταξιδέψουμε μεσοβδόμαδα για να είναι πιο άνετα τα πράγματα. Και πάλι όμως, και δίπλα μας να μην καθίσει κάποιος, δε θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη θέση για το μωρό εφόσον δεν επιτρέπεται να έχουμε μαζί μας το παιδικό κάθισμα (θα αναγκαστούμε να το δώσουμε με τις αποσκευές). Και ένα φιλικό ζευγάρι που επέστρεφε Ελλάδα από Ολλανδία, δεν τους άφησαν να έχουν στην καμπίνα παιδικό κάθισμα και το μωρό (2 μηνών, δεν κρατούσε καλά-καλά το κεφάλι του) την έβγαλε στα χέρια των γονιών όλη την πτήση :shock:

Καμία ιδέα για το ποια θέση είναι καλύτερη; Μάλλον μπροστά-μπροστά σκέφτομαι εγώ για να μην έχουμε κανέναν ακριβώς μπροστά μας και για να έχουμε λίγο χώρο παραπάνω...

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οταν ταξειδευεις με μωρο με το που κλεινεις το εισητηριο σου μπλοκαρουν τη θεση. Εμενα μεχρι τωρα ποτε δεν με εβαλαν μπροστα μπροστα. Μια φορα το ζητησα που ημουν 7 μηνων εγκυος..

Το μωρο φυσικα κατα την προσγειωση, την απογειωση και οσο ειναι αναμενο το φωτακι για τις ζωνες θα ειναι δεμενο απανω σας. απο εκει και περα αν υπαρχι κενη θεση μπορειτε να το βαλετε αναμεσα σας. Καλοκαιρι θα ειναι δεν θα εχει αναταραξεις..

Το καθισματακι αυτοκινητου δεν προστατευει (προσωπικη μου αποψη) στο αεροπλανο γιατι δεν δενετε σωστα..

Φροντισε να εχεις κατι για την προσγειωση και την απογειωση για τα αυτακια του. Σε πολλα παιδακια βουλωνουν τα αυτακια γιαυτο και κλαινε τοσο...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας κλαίει πολύ εύκολα. Αν δεν του κάνεις το χατίρι, αμέσως βάζει τα κλάματα (και το δάκρυ το έχει έτοιμο σε δευτερόλεπτα). Πως θα καταφέρουμε να τον έχουμε δεμένο και να μη διαμαρτύρεται/κλαίει/μουρμουράει είναι άλλο ένα πρόβλημα/άγχος. Εγώ δε βγάζω τη ζώνη καθ' όλη τη διάρκεια της πτήσης και θα επιθυμούσα φυσικά το ίδιο και για το παιδί μου, πράγμα μάλλον αδύνατο, εκτός κι αν κοιμάται. Στο σπίτι δεν κάθεται πουθενά αδιαμαρτύρητα. Η μόνη περίπτωση να μη μουρμουράει είναι να τον κάνουμε βόλτα για να περπατάει (η γνωστή βόλτα που αν είσαι πάνω από 1.50 σου βγαίνει η μέση). Πως θα τον κάνουμε βόλτες στο αεροπλάνο; :shock:

Και το καθισματάκι να πάρουμε, πάνω από 2-3 λεπτά δε θα καθίσει.. οπότε, δώρον-άδωρον. Πάντως αυτό που λες για την ασφάλεια του καθίσματος προβληματίζει γιατί ο κατασκευαστής του το εγκρίνει για χρήση στο αεροπλάνο (και θέλω να πιστεύω πως δε δίνονται ελαφρά την καρδία αυτές οι εγκρίσεις).

Πολύ άγχος αυτή η πτήση... Αφού έτσι μου 'ρχεται να πάμε οδικώς :rolleyes:

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δινει οδηγιες ο κατασκευαστεις για το πως να δεθει το καθισματακι? Παντως πολλα εξαρτουνται απο την αεροπορικη εταιρεια. Την πρωτη φορα που ταξιδεψα το ειχα μαζι μου στη καμπινα γιατι φοβομουν μην μου το χαλασουν. Τελικα δεν χοραγε στον χωρο για τις αποσκευες και το βαλαμε σε μια κενη θεση. Στην προσγειωση και την απογειωση ομως δεν με αφησαν να εχω το μωρο στο καθισματακι.

Μετα βρηκα ενα αλλο συστημα για μεγαλυτερα παιδακι (γιατι φυσικα το 2 χρονο δεν μπορει να δεθει με την ζωνη του αεροπλανου). Δεν πειρα ομως εγκυρη απαντηση απο την τοτε ολυμπιακη οποτε δεν το αγορασα...

Αν ο μικρος δεχεται πιπιλα να εχετε 1-2 μαζι σας. Επισεις παραβειται τους κανονες υγειινης διατροφης αν ειναι να ειναι ηρεμος. Παρε του παιχνιδακια.. Οσο για τις βολτες.. Εμεις απλα προσπαθουμε να τις αποφυγουμε οταν κυκλοφορουν τα καρπτσια με το φαγητο(αλλα με το αγχος μας για το πιπι δεν τα καταφερνουμε)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω που θα ταξιδεψουμε καλοκαιρι και ειναι 3,30+4 ωρες ταξιδι,μιλησα με την κοπελα της αεροπορικης και μου εκλεισε τις θεσεις.της ειπα να εχουν καποιο κενο μπροστα κλπ.μου ειπε στο συγκεκριμενο αεροπλανο αυτες που εχουν κενο ειναι αυτες που ειναι στην εξοδο κινδυνου και φυσικα απαγορευται να κατσουν εκει μικρα παιδια.ΑΛΛΑ οι θεσεις που ειναι ακριβως απο πισω τους ειναι οι καλυτερες γιατι οι μπροστα δεν πεφτουν οι πλατες,οπωτε εχεις τον χωρο σου με το παιδι αγκαλια.

 

τωρα για το πως θα τα αποσχολησω,ψαχνω και εγω και εχω σκεφτει και διαφορα,πρωτον θα τους παρω απο ενα μικρο καινουργιο παιχνιδι,επισης θα εχω μαζι μου διαφορα σνακ που τους αρεσουν,πιπιλες οπωσδηποτε,μετα μην ξεχνας καθε τι καινουργιο ειναι μια απασχοληση για αυτα,ακομα και το σακουλακι με τους ξηρους καρπους!!!!!

 

αυτο με το δακρυ το εχει και ο δικος μου.....ποσο το σκεφτομαι.....απλα θα του κανω τα χατηρια και οταν δεν θα μπορω να κανω αυτο που θελει θα του αποσπαω την προσοχη.....δεν μπορεις να κανεις και κατι αλλο...

 

δεν ξερω ποτε θα πατε παντως αν ειναι μετα τον 15αυγουστο πολυ ευχαριστως να σου γραψω την εμπειρια μου.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ταξίδεψα με αεροπλάνο με τα παιδιά για Αθήνα με μια εταιρία που είχε καθυστέρηση, της τέλειωσαν τα σάντουιτς και τα παιδιά γκρίνιαζαν, έριξαν επάνω μας τους χυμούς...:confused:

Ποια εταιρία άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα με αεροπλάνο με τα παιδιά για Αθήνα με μια εταιρία που είχε καθυστέρηση, της τέλειωσαν τα σάντουιτς και τα παιδιά γκρίνιαζαν, έριξαν επάνω μας τους χυμούς...:confused:

Ποια εταιρία άραγε;

 

Αυτα συμβαινουν... Αν ταξιδευεις συχνα μια φορα στις τοσες θα γινει. Αν ηταν η πρωτη φορα ειναι θεμα ατυχιας. Παντως καλο ειναι οταν ταξιδευουμε με μωρακα, παιδακια, παιδια να κανουμε το κουμαντο μας για φαγητο. Αλλωστε σε λιγο καμια ετερεια δεν θα το σερβιρει δωρεαν και θα πρεπει να το αγοραζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ταξιδεύουμε με αεροπλάνο από τότε που σαράντησε η μικρούλα..Μέχρι 14 μηνών ήταν καλά γιατί την έβαζα στο στήθος όταν ήταν ανήσυχη και ηρεμούσε..μετά,το είχε συνηθήσει και τώρα περιμένει με χαρά πότε θα μπουμε σε αεροπλάνο..Πάντα προσφερουν σαντουιτσάκια,καραμελίτσες και χυμό εκτός κι αν έχει αναταράξεις..ούτως η άλλως όπως λέει και η mmad πρέπει να έχουμε πάντα κάτι για τα παιδάκια μας στις τσαντούλες μας γιατί δεν ξέρεις τι συμβαίνει! νομίζω πάντως ότι ήταν τυχαίο γεγονός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμείς πάλι ειμαστε απο την κατηγορία των ανθρώπων που όπου και να πάμε θέλουμε δε θέλουμε θα τον πάρουμε μαζί μας τον μπόμπιρα. Η απόφαση πάρθηκε και κλείσαμε για Ρόδο. Το θέμα μου λοιπόν είναι το αεροπλάνο και πώς θα αντιδράσει ο μικρός. Γενικά οταν βλέπει κάτι τόσο μεγάλο σε όγκο τρομοκρατείται και φαντάζομαι οτι μόνο που θα το δεί θα τα κάνει πάνω του. Δυστυχώς ακόμα δε μιλάμε καθόλου (δε λέμε ουτε τα βασικά) για να του εξηγήσω ή να τον προετοιμάσω και να με κατλάβει. Και ετσι θα το ρισκάρω και ότι γίνει. Έχω τις εξής απορίες ομως: το καθισματάκι ειναι υποχρεωτικό; ξέρω οτι κινητά και laptop κατα την απογείωση και προσγείωση απαγορεύονται, κατά την διάρκεια επιτρέπονται; γιατί βλέποντας παιδικά είναι ο μόνος τρόπος για να καθίσει στο ποπό του δεν εχει κάποιο αγαπημένο παιχνίδι με το οποίο να ασχοληθεί για να ξεχαστεί. Επίσης ρώτησα τι χρειάζεται και μου είπαν πιστοποιητικό γέννησης ή βιβλιάριο υγείας, σε αυτά τα 2 φωτογραφία δεν υπάρχει και διάβασα σε κάποια site για διαβατήριο, εσείς τι δώσατε; δεν ξέρω αν προλαβαίνω ως τις 30 να το βγάλω. Προς το παρόν αυτά...έχω και ένα άχγος με το τι θα κουβαλήσω πρώτα μαζί μου που απο τώρα αρχίζω τις ετοιμασίες.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μας στο τελευταιο μας ταξιδι που ηταν 14 μηνων εδωσε ρεσιταλ,,,ανεβοκατεβαζαμε το τραπεζακι του μπροστινου, τα τυπου παραθυρόφυλλα επισης,,οταν ηρθε το φαγητο εφαγε λιγο απο το φαγητο μας,

 

στη συνεχεια πεταγε τα πηρουνια,,, κοιμηθηκε 40 λεπτα ευτυχως σε πτηση 2 και 10 λεπτα,,,δεν ειναι ευκολο να τα απασχολησεις,,ο δικος μου ειναι και ζωηρος και ειχε ενθουσιαστει απ ολα τα πραγματα γυρω μας,,,η διπλανη μια ξινη ανορεξικη νευρωτικη αμερικανα ειχε φριξει,,,αυτη και η κορη της,,,δεν ειχα δει πιο αρνητικους ανθρωπους στη ζωη μου,,,ευτυχως οι υπολοιποι γυρω, μας διναν κουραγιο του μιλουσαν αυτος τους γελουσε,,,ενας κυριος με ειπε ηρωιδα ,,,θυμοτανε τα περα δοθε με τα δικα του παιδια οταν ηταν μωρακια....οσοι εχουν παιδια καταλαβαινουν και θα στηριξουν ψυχολογικα

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι ειμαστε απο την κατηγορία των ανθρώπων που όπου και να πάμε θέλουμε δε θέλουμε θα τον πάρουμε μαζί μας τον μπόμπιρα. Η απόφαση πάρθηκε και κλείσαμε για Ρόδο. Το θέμα μου λοιπόν είναι το αεροπλάνο και πώς θα αντιδράσει ο μικρός. Γενικά οταν βλέπει κάτι τόσο μεγάλο σε όγκο τρομοκρατείται και φαντάζομαι οτι μόνο που θα το δεί θα τα κάνει πάνω του. Δυστυχώς ακόμα δε μιλάμε καθόλου (δε λέμε ουτε τα βασικά) για να του εξηγήσω ή να τον προετοιμάσω και να με κατλάβει. Και ετσι θα το ρισκάρω και ότι γίνει. Έχω τις εξής απορίες ομως: το καθισματάκι ειναι υποχρεωτικό; ξέρω οτι κινητά και laptop κατα την απογείωση και προσγείωση απαγορεύονται, κατά την διάρκεια επιτρέπονται; γιατί βλέποντας παιδικά είναι ο μόνος τρόπος για να καθίσει στο ποπό του δεν εχει κάποιο αγαπημένο παιχνίδι με το οποίο να ασχοληθεί για να ξεχαστεί. Επίσης ρώτησα τι χρειάζεται και μου είπαν πιστοποιητικό γέννησης ή βιβλιάριο υγείας, σε αυτά τα 2 φωτογραφία δεν υπάρχει και διάβασα σε κάποια site για διαβατήριο, εσείς τι δώσατε; δεν ξέρω αν προλαβαίνω ως τις 30 να το βγάλω. Προς το παρόν αυτά...έχω και ένα άχγος με το τι θα κουβαλήσω πρώτα μαζί μου που απο τώρα αρχίζω τις ετοιμασίες.

 

Σε λεωφοριο δεν μπαινει? και αυτο μεγαλο ειναι. Τα κινητα απογορευονται καθολη την διαρκεια εκτως αν ειναι σε flight mode. Laptop επιτρεπεται να ανοιξεις οταν ζβησει το προσδεθειτε. Μιλαμε για 1 ωρα πτηση?? Πιο πολυ θα ειναι η προσγιωση και η απογειωση. Για το καθισματακι αυτοκινητου ενοεις? Ρωτησε την ετερεια αλλα δεν νομιζω οτι επιτρεται. Ο μικρος θα δεθει πανω σας (αν ειναι πιο ασφαλες δεν ξερω αλλα εμεις ετσι ταξιδευουμε και δεν εχω δει καθισματακι σε πτηση). Για τα χαρτια δεν ξερω γιατι εμεις εχουμε διαβατηρια

Link to comment
Share on other sites

Σε λεωφοριο δεν μπαινει? και αυτο μεγαλο ειναι. Τα κινητα απογορευονται καθολη την διαρκεια εκτως αν ειναι σε flight mode. Laptop επιτρεπεται να ανοιξεις οταν ζβησει το προσδεθειτε. Μιλαμε για 1 ωρα πτηση?? Πιο πολυ θα ειναι η προσγιωση και η απογειωση. Για το καθισματακι αυτοκινητου ενοεις? Ρωτησε την ετερεια αλλα δεν νομιζω οτι επιτρεται. Ο μικρος θα δεθει πανω σας (αν ειναι πιο ασφαλες δεν ξερω αλλα εμεις ετσι ταξιδευουμε και δεν εχω δει καθισματακι σε πτηση). Για τα χαρτια δεν ξερω γιατι εμεις εχουμε διαβατηρια

 

Δεν έχει τύχει να τον ανεβάσω σε λεοφορείο,εδώ στις Σέρρες ειναι μικρές οι αποστάσεις τις κάνουμε με τα πόδια :) (καρότσι). Σε πλοίο έχει ανέβει αλλά είναι διαφορετικό καθώς έχει έρωτα με τη θάλασσα. Τώρα που μου λες οτι θα τον δέσουν επάνω μου, γιατί πληρώνουμε εισητήριο; απο οτι διάβασα στις πληροφορίες των εταιρειών προσδένεται σε κάθισμα δίπλα μας και επειδή είναι μικρά για να δεθούν καλά και να είναι ασφαλή γιαυτό δίνουν αυτα τα καθισματάκια, που δεν είναι αυτοκινήτου είναι ποιο συμαζεμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τύχει να τον ανεβάσω σε λεοφορείο,εδώ στις Σέρρες ειναι μικρές οι αποστάσεις τις κάνουμε με τα πόδια :) (καρότσι). Σε πλοίο έχει ανέβει αλλά είναι διαφορετικό καθώς έχει έρωτα με τη θάλασσα. Τώρα που μου λες οτι θα τον δέσουν επάνω μου, γιατί πληρώνουμε εισητήριο; απο οτι διάβασα στις πληροφορίες των εταιρειών προσδένεται σε κάθισμα δίπλα μας και επειδή είναι μικρά για να δεθούν καλά και να είναι ασφαλή γιαυτό δίνουν αυτα τα καθισματάκια, που δεν είναι αυτοκινήτου είναι ποιο συμαζεμμένα.

Συγνωμη τωρα διαβασα οτι ειναι 2 χρονο. Για να ειμαι ειλικρινεις δεν εχουμε ταξιδεψει ακριβω στα 2. Φετος θα ειναι η πρωτη φορα. Καθισματακαι επειμενω οτι δεν εχω δει. Στην αμερικη χρησιμοποιουν τα καθισματακια αυτοκινητου.. Εγω σκευτομαι να ζητησω να τον δεσω επανω μου στην προσγειωση απογειωση (γιατι θα εχω και τον μεγαλο). Παντως επειδη θα πεταξουμε με Lufthanasa πιστευω οτι αν υπαρχει καθισματακι θα μας δωσουν..

Εχεις καποιο link να στειλεις για να δω?

Νομιζω οτι αν ειστε εσεις χαλαροι δεν θα φοβηθει τοσο. Αλλα το αεροπλανο ειναι αεροπλανο και ενηλικες το φοβομαστε οποτε μια κριση αν και θα ειναι "ενοχλητικη" για τους γυρω σας δεν ειναι κατι που δεν θα εχει ξανασυμβει.. Συνηθως οι αεροσυνοδοι κανουν χαζι με τα παιδακια οποτε θα εχετε παρεα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε μπορώ να βρώ κάτι για να σου δείξω. Και οι αεροπορικές δεν έχουν φωτογραφίες. Πάντως λένε πως μπορείς να πάρεις και του αυτοκινήτου αρκεί να μπορεί να προσδεθεί. Θα πάρω τηλ την εταιρεία τελικά για να είμαι σίγουρη. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Υπομονή και εμείς και οι υπόλοιποι 1 ωρα και 20 λεπτά είναι ε θα περάσουν!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα! Ειμαι σε φοβερες σκεψεις... εχω 2 παιδια ενα 2,5 ετων και ενα 5 μηνων(!!!!). Ετυχε στον αντρα μου μια δουλεια για τελος αυγουστου στη νεα υορκη!

Ειμαι τρελη που το σκεφτομαι? Ειναι ευκαιρια μιλαγε για νεα υορκη απτην αλλη ομως σκεφτομαι οτι μπορει να ειναι μεγαλη κουταμαρα. Ειναι πολλες οι ωρες πως θα αντεξει ενα παιδι 2,5 ετων στο αεροπλανο? Φοβαμαι το jetlag αλλα πιο πολυ φοβαμαι το aircondition τοσες ωρες γιατι ο δικος μας ειναι και ευαισθητουλης και αρρωσταινει ευκολα. Αφου και τωρα αρχες αυγουστου ειναι με βηχα. Το μωρο μαλλον δεν εχει θεμα αλλα ο μεγαλος? Δεν θελω να το μετανιωσω. Υπαρχει καμια αλλη τρελη μανουλα που εχει κανει παρομοιο ταξιδι να μας δωσει τα φωτα της?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Δε μπορώ να βρώ κάτι για να σου δείξω. Και οι αεροπορικές δεν έχουν φωτογραφίες. Πάντως λένε πως μπορείς να πάρεις και του αυτοκινήτου αρκεί να μπορεί να προσδεθεί. Θα πάρω τηλ την εταιρεία τελικά για να είμαι σίγουρη. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Υπομονή και εμείς και οι υπόλοιποι 1 ωρα και 20 λεπτά είναι ε θα περάσουν!!

 

Τελικα σας εδωσαν καθισματακι? εμενα δεν με αφησαν ουτε αγκαλια με την προσθετη ζωνη γιατι ειχε ηδη κλεισει τα δυο. Μας εδωσαν κατι μαξιλαρακια για να γεμισει το κενο και να σφιξει η ζωνη. Φυσικα ο μικρος ανακαλυψε πως ανοιγει και ολη την ωρα την κραταγα. Ευτυχως που ο μεγαλος ειχε μαθει απο το σχολειο οτι δεν λυνομαστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και αργοπορημένη η απάντηση πήγαν όλα τέλεια!! οχι καθισματάκι δεν μου έδωσαν. Στην πρώτη πτήση πετάξαμε με astra και τον έβαλα στη θέση δίπλα μου. Είχα το netbook του έβαλα παιδικά του έδωσα και ένα σακουλάκι γαριδάκια και αυτό ήταν.΄Ούτε κιχ ο μικρός. Στην επιστροφή πετάξαμε με ολυμπιακή και μου έδωσαν μια εξτρα ζώνη ωστε να τον δέσω στην αγκαλιά μου. Για λιγάκι βέβαια γιατί δεν κάθησε πάνω απο δέκα λεπτά. Τον έβαλα και πάλι με την δική του ζώνη στη διπλανή θέση και ησύχασα. Ούτε στην απογείωση ούτε στην προσγείωση κατάλαβε κάτι το αστέρι μου. Μόνο το άγχος μου τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλημέρα μανούλες!

σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω κι εγώ αεροπορικώς με την 4 μηνών κορούλα μου

μου ειπαν ότι θα καθίσουμε μαζί,δε θα έχει δικό της κάθισμα,και θα είμαστε σε παράθυρο

επίσης,ότι θα πρέπει να έχω το βιβλιάριό της μαζί όπως θα έχω εγώ μαζί μου ταυτότητα

 

θέλω να σας ρωτήσω 2 πράγματα ως προς τα παραπανω:

1. πώς θα τη βάλω στο στήθος σε προσγείωση και απογείωση για να μη βουλώσουν τα αυτάκια αφού θα είναι δεμένη πάνω μου με δική της ζωνούλα;

 

2.αρκεί το βιβλιάριο ασθενείας της προς ταυτοποίηση;να επισημάνω ότι δεν έχει φωτογραφία της.

 

οποιαδήποτε άλλη συμβουλή δεκτή!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!για πτησεισ εξωτερικου χρειαζεται διαβατηριο και για εσωτερικού δεν χρειαζεται..καλυτερα να παρεισ την αεροπορικη εταιρεία η στο αεροδρομο να ρωτησεισ τι ακριβωσ χρειαζεται!!εμεισ ταξιδεψουμε τον αυγουστο που θα ειναι 2 μηνων και 10 ημερων και ειμαι πολυ αγχωμενη οσον αφορα το πρωτο σου ερωτημα!!!

καλεσ διακοπεσ σας ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μανούλες!

1. πώς θα τη βάλω στο στήθος σε προσγείωση και απογείωση για να μη βουλώσουν τα αυτάκια αφού θα είναι δεμένη πάνω μου με δική της ζωνούλα;

Μπορεί η ζώνη να είναι λίγο πιο χαλαρή ώστε να μπορεί να γυρίσει το παιδί.

Πέρυσι που ήμασταν ενός έτους, έτσι κάναμε. Και φέτος που είμαστε δύο ετών, πάλι το ίδιο (αν και στο γυρισμό θα έχει κλείσει τα δύο και θα κάθεται σε δική του θέση). Μην ανησυχείς καθόλου.

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:confused::confused:Πρός ενημέρωση σας όσες πρόκειτε να ταξιδέψετε εντος των ημερών η ολυμπιακή έχει ξεκινήσει απο 01/07/2012 καινούρια σύστημα οπου ο κάθε επιβάτης επιτρέπεται να έχει απο μια βαλίτσα μόνο διαφορετικα επιβαρύνεται με πρόστιμο και υπάρχει πρόβλημα με την ταυτοποιήση των παιδιών οταν δεν ταξιδευούν και οι δύο γονείς μαζι αφού πουθενά στο βιβλιάρειο δεν αναγράφεται το όνομα μας και τα μικρά μας ε΄χουν τα επίθετα του συζήξ.Επιστρέψαμε την Παρασκευή το πρωί απο Σάμο αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το μικρό sach voyage σαν χειραποσκευή για να γλυτώσω 15? γιατι είχαμε 2τσάντες και το καθισματάκι αυτόκινήτου και επειδή δεν ύπήρχε φωτο στο βιβλιάρειο, μας έχουν πει μετά τα 6 γιατι τα παιδία αλλάζουν συνέχεια χαρακτηριστικά, ο μόνος τρόπος για να ταξιδέψει μαζί μου το παιδί μετά απο συννενόηση με τον προιστάμενο ήταν μια υπέυθυνή δήλωση παρουσία αστυνομικου οτι το παίδι ειναι δικό μου και ταξιδεύω με την σύμφωνη γνώμη του συζήγου:shock:Λές και αν δεν συμφωνούσε εγώ θα το έγραφα .Τέλος πάντων για να μην αντιμετωπίσετε προβλήματα καλύτερα επικοινωνήστε με τις εκάστοτε εταιρείες για να σας δώσουν πληροφορίες.Καλά ταξίδια.:wink:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θα ταξιδέψουμε με τον μικρό μου Αθήνα-Θεσ/κη και ήθελα να ρωτήσω τι χαρτιά χρειάζομαι να έχω μαζί μου? Δεν έχω μιλήσει με την παιδίατρο ξέρω πως στην προσγείωση-απογείωση πρέπει να θηλάζει ή να πίνει κάτι (πχ νερό κλπ). Επίσης τι ΔΕΝ μπορώ να περάσω από τον έλεγχο?Νερό λογικά μπορώ να πάρω αφού περάσω από τον έλεγχο αλλά τι μπορεί να μου κρατήσουν που θα έχω πρόβλημα?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...