Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!

Ειμαι νεα μανουλα μιας μπεμπουλας 2 μηνων και 9 ημερων και θελω να ρωτησω κατι σχετικο με αεροπορικο ταξιδι.

επειδη πρεπει να παω στη ροδο και ο μονος τροπος ειναι το αεροπλανο(καραβι ειναι ταλαιπωρια μεγαλη για το μωρο), ξερει κανεις αν η απογειωση και η προσγειωση δημιουργουν καποιο προβλημα στα αυτακια του μωρου? φοβαμαι για ωτιτιδες. Επισης ξερει κανεις με ποιο τροπο μεταφερεις το μωρο στο αεροπλανο? Σε τι καρεκλακι?

Ευχαριστω.

line_flow1_beg_39_time_1211860800_text_d4ef20ecf0e5ecf0df20ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σου πω εγω που το εχω κ προσφατο!

Θα πατε με το καροτσακι σας κανονικα στο αεροδρομιο, θα φτασετε μεχρι κ στο αεροπλανο με το καροτσακι, μολις βγειτε απο την φισουνα ή το λεωφορειακι θα παρουν το καροτσακι κ θα το βαλουν στις αποσκευες τελευταιο. Θα ανεβεις με το μωρο στα χερια σου κ οταν θα καθησεις θα την καθησεις αγκαλια σου κ οι αεροσυνοδοι θα σου δωσουν ενα ζωνακι που θα το περασεις μεσα στο δικο σου. Στην απογειωση κ προσγειωση θα δωσεις στο μωρο να πινει ή γαλα ή τσαι ή νερο. Εξαρταται τι πινετε αν θηλαζεις κλπ. Αν δεν θελει τιποτα απο αυτα, αναγκαστικα θα δωσεις πιπιλα.

Αλλα καλυτερα να πινει κατι. Οταν φτασετε κ κατεβεις την σκαλα θα ζητησεις το καροτσακι σας το οποιο θα στο δωσουνε αμμεσως.

Να μην ξεχασω οταν περασεις τις αποσκευες να πεις για το καροτσακι κ εκεινοι απλα θα σου δωσουν ενα αυτοκολλητο να βαλεις πανω!

Αυτα! Πανευκολο.... Καλο σας ταξιδι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ πρέπει να πω οτι όσοι έχουν δυο μικρά παιδιά και τα βάζουν στο αεροπλάνο περνάνε τεράστια ταλαιπωρία. Ταξίδεψα πριν δυο εβδομάδες με τα παιδιά μου ( το ένα είναι 2μισι και το άλλο 6 μηνών) και τον άντρα μου, και αναγκαστικά είχαμε ο καθένας απο έναν πάνω στην αγκαλιά μας. Μας ειπαν οτι απαγορεύεται να κάθονται 5 άτομα σε 3 θέσεις και μας χώρισαν σε όλη τη διαδρομή. Ασε που ειχαμε τα πράγματα στο ντουλάπι επάνω και κάθε φορά που ηθελα κάτι για το μωρό φωνάζαμε την αεροσυνοδό να μας το δώσει. Δυστυχώς μέχρι ο μεγάλος να γίνει 3 και να μπορεί να έχει δικιά του θέση πρέπει να κάνουμε τουλάχιστον 2 ταξίδια ακόμα. Μεγάλη ταλαιπωρία πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το καλοκαιρι φευγουμε για Γαλλια, παμε καθε χρονο αλλα τωρα δεν θα ειμαστε πια μονοι καθως μεχρι τοτε η μπεμπα θα ειναι 9 μηνων. Θα παμε με αεροπλανο μεχρι Παρισι, 3 ωρες, κανενα 2 ωρο πριν την αναχωρηση θα το φαμε στο αεροδρομιο και μετα 4-5 ωρες διαδρομη με αυτοκινητο για Βρετανη. Εχω αγχος γιατι δεν ξερω πως ειναι και τι θελει ενα μωρο 9 μηνων και τι θα μπορεσω να παρω μαζι μου για να φαει και να πιει. Απ'οσο ξερω επιτρεπεται να παρεις φαγητο και γαλα για μωρα μαζι σου στο αεροπλανο αλλα πρεπει να τα δοκιμασεις. Δεν ξερω κι αν θα θηλαζω ακομα μεχρι τοτε, επιτρεπουν να θηλαζεις αλλα δεν θα μπορεσω να κανω κατι τετοιο μπροστα σε κοσμο, θα πρεπει να του δωσω ξενο γαλα. Ανυπομονω να την εχω παρεα και να κανουμε μαζι διακοπες αλλα φοβαμαι :roll:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!

Την Κυριακή πετάμε εγώ και το μωρό και έχω αγχωθεί! Το ταξίδι είναι 1 ώρα αλλά φοβάμαι τις αντιδράσεις του! Γαλατάκι δεν πίνει παρά μόνο το πρωί, νεράκι 2 γουλιές οπότε μέχρι να απογειωθούμε τί να του δώσω! Η πιπίλα θα κάνει δουλειά? Είναι 6 μηνών πώς να τον απασχολήσω? Ή που θα το διασκεδάζει με τόσο κόσμο ή που μας βρίζει όλος ο κόσμος! :(

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά ταξιδέψαμε με το αεροπλάνο και ο μικρός ήταν ένας κύριος! Δεν κατάλαβε τίποτα στην απογείωση και προσγείωση. Του είχα την πιπίλα του και μόλις απογειωθήκαμε κοιμήθηκε. Στον έλεγχο είχαμε λιγάκι πρόβλημα γιατί ήμουν μόνη και έπρεπε να κλείσω το καρότσι και να το ξανανοίξω για να περάσει απο το μηχάνημα.Οι υπάλληλοι του αεροδρομίου δεν με βοήθησαν και τελικά μου κράτησε το μωρό ένας κύριος απο τους επιβάτες, να είναι καλά ο άνθρωπος!

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Στον έλεγχο είχαμε λιγάκι πρόβλημα γιατί ήμουν μόνη και έπρεπε να κλείσω το καρότσι και να το ξανανοίξω για να περάσει απο το μηχάνημα.Οι υπάλληλοι του αεροδρομίου δεν με βοήθησαν και τελικά μου κράτησε το μωρό ένας κύριος απο τους επιβάτες, να είναι καλά ο άνθρωπος!
Μα τι ζωα!!Βλεπουν μωρο και δεν βοηθανε; :evil: συνεβη σε ελληνικο αεροδρομιο ή εξω;
Link to comment
Share on other sites

Στον έλεγχο είχαμε λιγάκι πρόβλημα γιατί ήμουν μόνη και έπρεπε να κλείσω το καρότσι και να το ξανανοίξω για να περάσει απο το μηχάνημα.Οι υπάλληλοι του αεροδρομίου δεν με βοήθησαν και τελικά μου κράτησε το μωρό ένας κύριος απο τους επιβάτες, να είναι καλά ο άνθρωπος!
Μα τι ζωα!!Βλεπουν μωρο και δεν βοηθανε; :evil: συνεβη σε ελληνικο αεροδρομιο ή εξω;

 

Ναι στο Ελ.Βενιζέλος έγινε και πήγαινα Θεσ/νίκη. Στον έλεγχο ήταν 4 άτομα. Ήρθε ο ένας και με ρώτησε αν ήμουν μόνη και απλά μου ειπε να κλείσω το καρότσι και έφυγε, το μωρό κοιμόταν :evil: και ευτυχώς ένας επιβάτης ήρθε και κράτησε το μωρό!

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προεκυψε στον αντρα μου ενα επαγγελματικο ταξιδι στη Νεα Υορκη και θελει να παμε οικογενειακως για 1 εβδομαδα.Ειναι ενα απο τα ονειρα μου να επισκεφτω την πολη αυτη αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι ευκολο μαζι με το μωρο.Ειναι για τον Απριλη μαλλον που ο Αχιλλεας θα ειναι τοτε περιπου 10 μηνων.Υπαρχουν ερωτηματα στο μυαλο μου οπως: Ποσο ευκολο η ανετο θα ειναι ενα τετοιο πολυωρο ταξιδι γι'αυτον?

Με το θεμα του θηλασμου δεν αγχωνομαι αλλα οσον αφορα τις στερεες?Θα ειναι βολικο αραγε στο ξενοδοχειο?

Θα κουβαλαω μουλτι μαζι μου?

Η αληθεια ειναι οτι ειναι γενικα βολικο παιδι.Μονο αν ξεπερασεις τα ορια του θα αρχισει να γκρινιαζει!Με το τζετ λανγκ τι γινεται?θα φυγει απο τους ρυθμους του , αλλα ποσο θα τον επηρεασει αυτο???

Οικογενειακως ειμαστε της περιπετειας αλλα δε θα ηθελα να τον αναστατωσω!Πειτε μου σας παρακαλω τις αποψεις σας!!!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

DIONI!!!!

Είναι πρόκληση!

Σκέψου όλες τις πλευρές και ετοίμασε βαλίτσες!!!!!!!

Εμένα θα με προβλημάτιζε η ώρα του ταξιδιού αλλά αν η πτηση έχει στοπ οβερ θα περάσει η ώρα...

Στο ξενοδοχείο έλα σε επαφή μαζί τους από τώρα και ρώτα τους αν μπορούν να ετοιμάζουν το φαί του. Το πιο πιθανό είναι ότι θα μπορούν!

 

Και θα περάσετε τέλεια!

 

όσο για το τζετ λαγκ δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πας οπωσδήποτε. Για τις στέρεες τροφές πάρε 2-3 βαζάκια και θα βρεις κι εκεί. Σιγά μην κάθεσαι να μαγειρεύεις και να κόβεις φαγητά. Εκεί θα βρεις τα πάντα, μην αγχώνεσαι... Μάρσιππο για να μετακινείσαι πιο εύκολα και να προσέξεις στην πτήση (απογείωση και προσγείωση) να πιει γαλατάκι ή νερό για τ' αυτάκια του.

Κι εμείς όταν ήταν 10 μηνών πήγαμε Λονδίνο. Βέβαια δε κάνεις όσα θα ήθελες, αλλά είναι φοβερή εμπειρία!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το αεροπλάνο: Το ταξίδι είναι περίπου 9 ώρες αν είναι κατευθείαν...

Φρόντισε να φτάσει λίγο κουρασμένος στο αεροπλάνο για να κοιμηθεί εύκολα...

Θα τον βάλεις να θηλάσει μέχρι να ξεραθεί. Έτσι θα περάσουν η απογείωση και άλλες 2-3 ώρες (αν ξυπνάει θα τον ξαναβάζεις...). Όταν ξυπνήσει για τα καλά, να έχεις μαζί τα παιχνίδια που του αρέσουν. Έτσι θα περάσει καμιά ώρα. Να του δώσεις και φαγητό (κανένα βαζάκι κάτι που θα του αρέσει ανεξαρτήτως τι ώρα είναι). Άλλη μία ώρα. Ξανα παιχνίδι (άλλη μία ώρα). Αν αρχίσει να γκρινιάζει βυζοσύνδεση... Μπορεί να ξανακοιμηθεί...Επίσης να καθορίσεις και κάποια στιγμή που θα ασχοληθεί μαζί του αποκλειστικά ο άντρας σου και εσύ θα ξεκουραστείς. Πάντως με τον θηλασμό το ταξίδι είναι πολύ πιο εύκολο.

 

Για εκεί: Μην κουβαλάς μουλτι και βλακείες. Να πάρεις ωραιότατα βαζάκια και να ξέρεις ότι μπορεί και να μην πολυφάει το διάστημα που θα μείνετε εκεί. Μάλλον αλλάζουν συνήθειες. Να βάλετε στο πρόγραμμα και πράγματα που θα του αρέοσυν (πάρκα, κλπ)

 

 

Το τζετ λαγκ είναι πρόβλημα στην επιστροφή, όχι όταν πάτε...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να κλείσεις τις θέσεις που είναι δίπλα σε πόρτες ασφαλείας και έχουν μεγάλο χώρο μπροστά σας. Μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα της εταιρείας και να κλείσεις από τώρα τις θέσεις σας ηλεκτρονικά (στην κάτοψη του αεροπλάνου φαίνονται αυτές οι θέσεις που σου λέω)

Εκεί θα μπορείς να στρώσεις μια κουβερτούλα και να παίζει με τα παιχνίδια του.

Αν δεν μπορείς να το κάνεις ηλεκτρονικά, συνεννοήσου με τον ταξιδιωτικό πράκτορα να το κανονίσει αυτός.

Όσο για εκεί, μην ανησυχείς η Αμερική προσφέρει όλες τις υπηρεσίες όσον αφορά παιδάκια.

Να πας!

Καλή διασκέδαση! :D

aPiIp2.png AMd6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Α! και φρόντισε να ρωτήσεις σχετικά με το τι τροφή μπορείς να πάρεις σε βαζάκι, γιατί η μεταφορά υγρών δεν επιτρέπεται.

Αυτό μπορείς να το ρωτήσεις στην εταιρεία αλλά και όταν θα πάτε για βίζα στην πρεσβεία.

aPiIp2.png AMd6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μούλτι κλπ συσκευές δεν λειτουργούν χωρίς αντάπτορα γιατί εκεί έχει διαφορετική τάση στο ρεύμα και συνήθως είναι διαφορετικά σχεδιασμένες οι μπρίζες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ εισαι τοσο τυχερη!!!!!!!! καλο ταξιδι να εχετε θα δεις μια χαρα θα περασετε και ολα καλα θα πανε.

 

Οσο για το φαι παραδειγμα αν δε θες με τιποτα να φαει βαζακι δεν ξερω πως ειστε απο δοντια μπορεις να του λιωνεις καμια μπανανα η αλλο μαλακο φρουτακι κτλ .

 

Στο αεροπλανο αμα θες μπορω να ρωτησω αναλυτικα τον αδερφο του αντρα μου που ειναι πιλοτος τι μπορει να χεις για μωρο

 

Αντε καλα να περασετε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

οσο για το μουλτι εννοω να παρω καποιο απο εκει και αν βολευει να ετοιμαζω στο ξενοδοχειο.Υπαρχουν και τα appartment hotels που εχουν κουζινακια κλπ και ελεγα μηπως ετοιμαζα γευμα εκει.Αυτα τα βαζακια δεν τα εμιστευομαι .Τωρα βεβαια για κανα δυο μερες ισως δεν ειναι και πολυ τραγικο.

Αυτο που με ανησυχει ομως περισσοτερο ειναι μηπως αναστατωθει το προγραμμα του και με τη διαφορα ωρας οταν επιστρεψουμε περασουμε δυσκολα .Οταν ειχα επιστρεψει εγω απο Αμερικη εκανα μια εβδομαδα να κοιμηθω νυχτα και τη μερα που επρεπε να ειμαι στη δουλεια ημουν σα ζομπι.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αντάπτορα μην πάρεις κανέναν ακριβό, πάρε από κει μόλις φθάσετε, έχει 4-5 δολλάρια ο ένας (στα duty free στο αεροπλάνο έχουν 20 ευρώ!).

Και μην πάρεις έναν μόνο, πάρε 2-3 γιατί θα θέλεις το βράδυ ένα για το κινητό, ένα για φόρτιση κάμερας κ.λ.π.

aPiIp2.png AMd6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Διώνη,

έχω πάει Νέα Υόρκη πολλές φορές(Ιούλιο του 2007 η τελευταία,πριν μείνω έγκυος).Το τζέτ -λάνγκ είναι το σημαντικότερο πρόβλημα νομίζω για εσάς και το μωρό αλλά και το πολύωρο υπερατλαντικό ταξίδι.Αν πάτε με ΟΑ(αλλά και η Delta τα ίδια ωράρια έχει) φεύγετε απο εδώ 12.30 περίπου και φτάνετε εκεί απόγευμα 4 ή 5 νομίζω(βιολογική ώρα όμως βράδυ).Θα θέλεις να κοιμηθείς αλλά καλύτερα να τρενάρεις τον εαυτό σου μέχρι το δικό τους βράδυ.Να πάτε για κανένα φαγητό χαλαρά...Αν κοιμηθείτε με το που φτάσετε θα μείνετε ΟΛΟ το βράδυ άυπνοι.Αλλιώς καλύτερα να πέσεις για υπνο 10-11 τοπική αφού γύρω στις 3-4 τοπική ούτως ή άλλως θα ξυπνήσεις και θα κάνετε τις κουκουβάγιες περιμένοντας το πρωινό να ανοίξει.Κλασικό,εικονογραφημένο αυτό...

 

Πάντως δεν θα νιώθετε ιδιαίτερα κουρασμένοι(εσείς, το μωρό δεν ξέρω)και θα πάτε σε όλα τα μουσεία και τα πολυκαταστήματα(που είναι τιγκα στο κινέζικο πια).Θα ψωνίσεις εσώρουχα απο το Victoria's Secret και φτηνά Donna Karan.Στην επιστροφή στην Ελλάδα το jet-lag είναι πολύ πιο έντονο,προσωπικά έκανα πάντα 3-4 μέρες να συνέλθω,αύπνη τα βράδια.Το μωρό πάλι δεν θα κάνει πιο πολύ;

 

Στο αεροπλάνο δεν έχει ιδιαίτερες ανέσεις για μωρά, έχω ταξιδέψει πίσω απο 2 μωρά Νέα-Υόρκη -Αθήνα και κόντεψα να γίνω Ηρώδης(ήμουν νέα,έμαθα μετά..).Ορισμένα τα πιάνει εκνευρισμός στα μεγάλα ταξίδια και κλαίνε.Συνήθως τοποθετείστε στις θέσεις με τα μπασινέτα για μωρά,πίσω απο τα χωρίσματα,αλλά κοντά στις τουαλέττες,πίσω τους δηλαδή, οι οποίες μετά το 4ωρο γίνονται κ...λος και συχνά βρωμάνε.Να εύχεσαι να μην είναι πίτα.Αν πάλι είναι λόγω Πάσχα, είναι χάλι μαύρο.Προσωπικά δεν θα πήγαινα τέτοιο ταξίδι υπερατλαντικό με τόσο μικρό μωρό.Πήγαινε καλύτερα αργότερα να μεγαλώσει λίγο να ευχαριστηθείτε καλύτερα και το μωρό να τρώει ότι τρώτε.Αν έλεγες Ευρώπη,άντε μια Αφρική που δεν έχει διαφορά ώρας,ναί, αλλά υπερατλαντικό...δεν σου το συνιστώ.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

θα είναι πολύ δύσκολο ταξίδι με 10 μηνών μωρό. Με το τζετ-λαγκ μπορεί να τα καταφέρεις, αλλά δε νομίζω ότι θα δείτε πολλά από New York. Αν έχει και πολύ κρύο, θα δυσκολευτείτε..

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μιας τρελης...

Να πατε οπωσδηποτε! Μην χασεις τετοιο ταξιδι θα εισαι τρελη!!

Ταξιδεψαμε με αεροπλανο οταν η Τωνια ηταν τριων μηνων για να την δει ο μπαμπας μου. Φυσικα δεν ηταν υπερατλαντικο Κυπρος - Ελλαδα ηταν αλλα κ παλι... Δεν ειχαμε κανενα προβλημα!

Να περασετε υπεροχα...

Για το μονο που θα λυπομουν οτι το μωρο μου δεν θα θυμοταν τιποτα απο ενα υπεροχο ταξιδι αλλα τουλαχιστον θα εχει φωτο να δει :wink::lol:

 

Για τα διαδικαστικα στα ειπαν ολα τα κοριτσια.

Ευχομαι το μωρο σου να ειναι τοσο ησυχο οσο ηταν η δικη μου!

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις πιο όμορφες "εμπειρίες" στη ζωή μου ήταν όταν γνώρησα ένα ζευγάρι Ολλανδών. Σαν ευχαριστήριο δώρο για τη γέννηση του παιδιού του, έκανε στη γυναίκα του 2 εβδομάδες διακοπές στην Ελλάδα. Το μωράκι ήταν περίπου ενός μήνα όταν μπήκε στο αεροπλάνο!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας!

Οι περισσοτερες μου λετε να παω!Και τελικα αυτο θα κανουμε!!!!!!!Απλα θα προσπαθησουμε να το καθυστερησουμε οσο γινεται για να ειναι καλυτερος ο καιρος και να μην κανει κρυο!(ελπιζω τελη Μαιου)

Δε θα τον αφηνα με τιποτα να παω μονη μου.Δε νομιζω οτι ειμαστε ετοιμοι να αποχωριστουμε για τοσο χρονο.Επισης θελω να τον μεγαλωσω και να ειναι ανθρωπος της περιπετειας και του ταξιδιου.Μπορει να μη θυμαται αργοτερα γι'αυτο το ταξιδι ομως σιγουρα τα ματακια του θα δουν τοσα καινουρια πραγματα που δεν τα βλεπει εδω και ειμαι σιγουρη θα τα γουρλωνει με μεγαλη περιεργεια οπως για καθε τι καινουριο που βλεπει!!!

Πιστευω οτι θα περασουμε ολοι καλα!Θα σας πω νεοτερα :wink:

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά να πάτε!!!! Καλά να περάσετε!!!

Και έχε υπόψην σου οτι στα μωρά αρέσει να βλέπουν κόσμο και αλλαγή παραστάσεων...θα ξετρελαθεί στο αεροδρόμιο, στο αεροπλάνο....όλα καλά θα πάνε!

Στο εξωτερικό υπάρχουν πραγματικές οργανικές τροφές σε βαζάκια να κάνεις τη δουλειά σου άνετα χωρίς άγχος. Υπάρχουν και στα duty free και στα super market.

Link to comment
Share on other sites

εγω νομίζω ότι θα σε εκπλήξει από το πόσο άψογος θα είναι. Τόσες νέες εικόνες, αεροπλάνα, αεροδρόμια, όλα καινούργια, δεν θα προλαβαίνει να παίρνει παραστάσεις. Και ΟΚ θα αναστατωθεί το πρόγραμμά του, και τί έγινε? Και το καλοκαίρι που θα πάτε διακοπές θα αναστατωθεί. Θα ξαναβρείτε τους ρυθμούς σας σύντομα. Το μόνο που νομίζω ότι πρέπει να προσέξεις είναι η σωματική του ξεκούραση. Στα ταξίδια τα παιδά χαίρονται τις αλλαγές, όμως μόνο όταν είναι ξεκούραστα. Φρόντιζε να κοιμάται καλά και να έχει όση ηρεμία χρειάζεται, ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...