Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts

Α Ok Ilonka19 δεν το κατάλαβα :oops: νομιζα οτι το έλεγες για να του αποσπάσω την προσοχή. Θα μιλήσω με τον γιατρό και θα του πω και για τις ωτοασπίδες που διάβασα στο link που μου έδωσες και θα του πάρω και γλιφητζουρι αν και δεν του εχω δωσει ποτέ. Τι να κάνω όμως προκειμένου να πονάει θα του δώσω. Jean σε ευχαριστώ για τα πολύ ενθαρηντικά λόγια σου :lol::lol::lol: ελπίζω ο συγκεκριμένος κυριος αγιος ανθρωπος να έχει κατέβει στην Κρήτη εκείνες τις μέρες και να επιστρέφει Αθήνα την ιδια μερα που θα πάμε εμεις.

Demi για το αεροπλάνο του έχω μιλήσει πολλες φορές τον έχουμε πάει και στο αεροδρόμιο πολλες φορες να τα δει. Οταν βλεπει κανένα αεροπλανο απο πολύ μικρος τους εκανε γεια. Και όλα αυτά πολύ πριν καν σκεφτουμε να ανέβουμε Αθηνα για γιορτες. Ακόμα και το φωτιστικό στο δωματιο του ειναι ενα μεγάλο μεταλλικό αεροπλάνο και του αρέσει πολύ!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

lili, περα απο αυτα που θα κανεις για να μην τον ενοχλήσουν τα αυτακια, προσπαθησε να έχεις μαζι πραγματα που θα τον κρατησουν απασχολημενο στη διάρκεια του ταξιδιού:

το αγαπημενο του παιχνίδι (αθορυβο, κατα προτιμηση, για ευνόητους λογους.... :) ), μαρκαδορους και χαρτιά, κανενα παραμυθακι. Φορεσε του άνετα ρουχαλάκια, παρε και 1-2 αλλαξιές μαζι για παν ενδεχόμενο, βρες και μια θεση σε παραθυρο για να χαζευει τα σύννεφα, και όλα θα πανε καλα!

Μην αγχωνεσαι και μην το βλέπεις βουνο, πιστεψέ με δεν ειναι, δεν κλαινε και δεν γκρινιάζουν όλα τα παιδια - εχω κάνει 3 ταξιδια με τα παιδια μεχρι τωρα και ήταν και τα τρια ανετότατα!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικιο mama μπορεί να μην γίνει και τίποτα και να κυλήσουν όλα ομάλα. Το εύχομαι μακάρι γιατί την βολτούλα αυτή την κάνω πιο πολύ για εκεινον, να περάσει όμορφα τις γιορτες να αλλάξει παραστάσεις να δει κάτι διαφορετικό. Σας Ευχαριστώ πολυ όλες σας που με βοηθάτε :D

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέο μέλος, και βρίσκω το forum εξαιρετικά χρήσιμο και κατατοπιστικό.

 

Το θέμα που θα ήθελα να θέσω ξεκινώντας ειναι σχετικό με ταξίδια με τα μωρά μας: Έχω ένα μωράκι-θησαυρό 4μισι μηνών! θα χρειαστεί όμως να ταξιδέψω μακριά με το αεροπλάνο σε λίγους μήνες, λόγω της δουλειάς μου, και βέβαια θέλω να το πάρω μαζί μου. Έχει κάποιος-α παρόμοια εμπειρία?, και γενικά θα εκτιμούσα πολύ πληροφορίες για το τι πρεπει να προσέξω ιδιαίτερα, τόσο κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, όσο και σχετικά με την προσαρογή του εκεί.

 

Ευχαριστώ πολύ

Και με αφορμή την καινούρια μας γνωριμία, εύχομαι σε όλους να τα χαιρόμαστε τα μωράκια μας και να είμαστε άξιοι να φτιάξουμε καλούς κ' ευτυχισμένους ανθρώπους! :D

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Έλενα14! να χαίρεσαι το μωράκι σου!!!

κι εμένα η κορούλα μου είναι 4 μηνών και μιας εβδομάδας και έχουμε κάνει ήδη ένα αεροπορικό ταξίδι όταν ήταν 3 μηνών και θα ξαναταξιδέψουμε το Σάββατο!!! επειδή η μικρή δεν θέλει την πιπίλα και δεν ξέρει και το μπιμπερό λόγω του ότι την θηλάζω ο παιδίατρος μου είπε την ώρα της προσγείωσης και της απογείωσης να την βάλω στο στήθος μου,όπως κι έκανα! το μωρό τα πήγε θαυμάσια και δεν είχε κανένα πρόβλημα!όλα μια χαρά!! :D

καλό ταξίδι και μην ανησυχείς! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Ελενα14,

 

Καλως ήρθες στο forum.

 

Εχω κι εγώ μια παρόμοια αλλα κουραστικη εμπειρία. Εμείς κατεβήκαμε οικογενειακώς για διακοπές στην Ελλάδα περυσι τον Ιουνιο, όταν δηλαδή η Αννα ήταν 4 και κατι μηνών. Το ταξίδι απο το Leeds μεχρι την Αθήνα το καναμε σε 24 ώρες!!!!! Οσο περίεργο και αν ακούγεται αυτο!

Το αεροπλάνο που θα μας πηγαινε στο Amsterdam έπαθε βλάβη και μείναμε ολη τη μερα στο αεροδρομιο του Leeds μεχρι το απογευμα που αποφασίσανε οτι το αεροπλανο αυτο δεν ήταν σε θεση να πεταξει και θα επρεπε να μας βρουν αλλο τροπο για να φτασουμε στον προορισμό μας!

Και μεσα σ'ολη αυτη την αναμονη και την ταλαιπωρια επρεπε να κοιμηθει, να φαει και να αλλαχτει το παιδι! Αστα. Ομως πιο πολυ αγχος ειχα εγω εκεινη τη μερα παρα η μικρη. Σε αυτη την ηλικια δεν καταλαβαινουν ακομα τι ακριβως συμβαινει γυρω τους και εφοσον οι βασικες αναγκες τους ικανοποιουνται, δεν εχουν και ιδιαιτερο προβλημα. Ετσι ήταν και η κορη μου. Μεσα στην τρελη χαρα ηταν γιατι είχε γινει η μασκοτ της πτησης και ολοι ασχολουνταν μαζι της.

Μονο το βραδυ, κατα τις 11 που θα περναμε απο το Λονδινο το αεροπλανο για Αθηνα δεν αντεξε αλλο το παιδι. Ηταν υπερβολικα κουρασμενη και ηθελε να κοιμηθει αλλα δεν βολευοταν και φυσικα ειχε πλανταξει στο κλαμα. Τελικα ομως κοιμηθηκε στα ποδια του μπαμπα της και τελικα ξυπνησε το πρωι στο κρεβατακι της στην Αθηνα.

 

Ελπιζω να σε βοηθησε η εμπειρια μου και ευχομαι να μην τραβηξεις ποτε την ιδια περιπετεια με μας :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Βλέπω έχετε πολλή εμπειρία - και σε παρόμοια ηλικία, ωραία.

Η αλήθεια είναι ότι έβλεπα κατά καιρούς πολλά μωρά να ταξιδεύουν και πάντα είχα απορία πώς τα καταφέρνουν οι γονείς και τους θαύμαζα.

Να που έρχομαι στη θέση τους...

Φαντάζομαι ότι πρέπει να είμαι καλά οργανωμένη. Για την ταλαιπωρία τη δική μου δεν με νοιάζει, περισσότερο ανησυχώ για την προσαρμογή του μπέμπη, αλλά όπως λέτε αν ικανοποιούνται οι βασικές ανάγκες τους, είναι ευχαριστημένα.

Κι εγώ επίσης θηλάζω, και δεν βάζει και πιπίλα, οπότε θα τον έχω στο στήθος ...

 

ευδοκία , καλό ταξίδι και σε σένα! :)

.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Έλενα 14! Έκανα κι εγώ ταξίδι με το μωρό όταν ήταν 5 μηνών.Μου φάνηκε πολύ χρήσιμο το sling για τη διαδικασία επιβιβασης-αποβιβασης επειδή ταξίδευα μόνη μου και το καρότσι δε μπορούσε να μπει στο αεροπλάνο.Την έβαλα κι εγώ να θηλάσει και μια και η πτήση ήταν πολύ σύντομη την πέρασε σχεδόν όλη θηλάζοντας...Πάντως ακόμα κι αν δεν θηλάσει, και μια πιπίλα βοηθάει...Σου εύχομαι όλα να πανε καλά στο ταξίδι σας!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν επιτρέπεται να βάλουμε το μωρό στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου κατά την διάρκεια της πτήσης σε δικό του κάθισμα; και να πληρώσουμε κανονικό εισητήριο; Θα ταξιδέψουμε και εμείς σε 2 μήνες και έχω αγχωθεί γιατί η μικρούλα μου δεν είναι και πολύ... εύκολο μωρό... Αφού χαιδευτικά την φωνάζουμε "πύραυλο"! Φυσικά το ταξίδι δεν θα είναι πολύ μεγάλο, Κύπρο - Αθήνα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν επιτρέπεται να βάλουμε το μωρό στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου κατά την διάρκεια της πτήσης σε δικό του κάθισμα; και να πληρώσουμε κανονικό εισητήριο; Θα ταξιδέψουμε και εμείς σε 2 μήνες και έχω αγχωθεί γιατί η μικρούλα μου δεν είναι και πολύ... εύκολο μωρό... Αφού χαιδευτικά την φωνάζουμε "πύραυλο"! Φυσικά το ταξίδι δεν θα είναι πολύ μεγάλο, Κύπρο - Αθήνα.

 

Απο οσο ξερω δεν επιτρεπεται. Το μωρο καθεται στα ποδια ενος μεγάλου μεσα στο αεροπλανο και φοραει ειδικη ζωνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν λίγο καιρό (η Ρέα δεν είχε κλείσει ακόμα 2 μήνες) πήγαμε οι δυο μας στη Λέσβο και γυρίσαμε αυθημερόν. Φύγαμε 4 τα χαράματα και γυρίσαμε 8 το βράδυ (δηλαδή δύο αεροπορικά ταξίδια στην ίδια μέρα, αν και μικρής διάρκειας). Την είχα όλη μέρα στο sling (εκεί δεν είχα σπίτι/ξενοδοχείο) και το ίδιο και στη διάρκεια του ταξιδιού. Είχα προετοιμαστεί να τη θηλάσω στην απογείωση/προσγείωση αλλά κοιμόταν του καλού καιρού στο sling, δεν χρειάστηκε ούτε καν αυτό! (Και ούτε που μου πρότειναν "ειδική ζώνη"!)

Γενικά ήταν πολύ ευκολότερο απ' ό,τι περίμενα! (μ' αρέσει πολύ το απόκομμα του εισιτηρίου της, που λέει MRS T... και NO SEAT, έχει πολλή πλάκα!)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν επιτρέπεται να βάλουμε το μωρό στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου κατά την διάρκεια της πτήσης σε δικό του κάθισμα; και να πληρώσουμε κανονικό εισητήριο; Θα ταξιδέψουμε και εμείς σε 2 μήνες και έχω αγχωθεί γιατί η μικρούλα μου δεν είναι και πολύ... εύκολο μωρό... Αφού χαιδευτικά την φωνάζουμε "πύραυλο"! Φυσικά το ταξίδι δεν θα είναι πολύ μεγάλο, Κύπρο - Αθήνα.

 

Εμεις προκειται να ταξιδεψουμε Καναδα-Αθηνα, θα αλλαγξουμε τρια αεροπλανα. Το παιδι θα ειναι 19 μηνων οταν ταξιδεψουμε. Ειχαμε την επιλογη να αγορασουμε εισητηριο και να εχει θεση το παιδι και να βαλουμε το καθισμα του αυτοκινητου. Το συνηστουν και οι αεροπορικες εταιριες αλλωστε.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ταξιδεψαμε θεσ/νικη - Ρόδο και πίσω το καλοκαίρι όπου η μικρη τότε ήταν 7 μηνών. Το ταξίδη ήταν σε γενικές γραμμες πολύ καλό και η μικρη δεν ταλαιπορηθηκε καθόλου. Της έδωσα κατα την προσγειωση και απογείωση νεράκι όπως μου συνεστησε ο γιατρος της και όλα καλά. Παρόλου που δεν κλεισαμε θέση για την μικρουλα ευτυχως ειχε δικη της θέση στη διαρκεια των πτήσεων, και πάλι ευτύχως λεω γιατι ήθελε άλλαγμα και γενικά κουραζότανε στην αγκαλία μας μια και από μικρή μας βγήκε ζουζουνι :lol: και ήθελε να κάθετε μόνη της και να είναι όρθια!. Αλλά δεν ειχαμε ούτε κλάματα ούτε γκρίνιες μόνο γελάκια. Οποτε συνιστώ το παιδί να κάθεται σε δική του θεση από την στιγμη που μπορεί να καθεται.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν επιτρέπεται να βάλουμε το μωρό στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου κατά την διάρκεια της πτήσης σε δικό του κάθισμα; και να πληρώσουμε κανονικό εισητήριο; Θα ταξιδέψουμε και εμείς σε 2 μήνες και έχω αγχωθεί γιατί η μικρούλα μου δεν είναι και πολύ... εύκολο μωρό... Αφού χαιδευτικά την φωνάζουμε "πύραυλο"! Φυσικά το ταξίδι δεν θα είναι πολύ μεγάλο, Κύπρο - Αθήνα.

 

Εμεις προκειται να ταξιδεψουμε Καναδα-Αθηνα, θα αλλαγξουμε τρια αεροπλανα. Το παιδι θα ειναι 19 μηνων οταν ταξιδεψουμε. Ειχαμε την επιλογη να αγορασουμε εισητηριο και να εχει θεση το παιδι και να βαλουμε το καθισμα του αυτοκινητου. Το συνηστουν και οι αεροπορικες εταιριες αλλωστε.

 

Εμεις ταξιδεψαμε αθηνα-χανια-αθηνα οταν τα μωρα ηταν σαραντα ημερων,επειδη υπηρχαν κενες θεσεις στο αεροπλανο δεν μας ζητησαν να πληρώσουμε εισητήριο και κατά την διάρκεια της πτήσης και ηταν στα δικα τους κάθισματα αυτοκινητου

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται να πάρεις καρεκλάκι στο αεροπλάνο. Πληρώνεις κανονικό εισητήριο και βάζεις εκεί το παιδί σου. Επίσης μπορείς να έχεις το καρότσι σου μέχρι την σκάλα του αεροπλάνου. Οσο είναι μικρά μπορείς να τα έχεις στην αγκαλιά σου και είναι σχετικά ησυχα. Οσο μεγαλώνουν αγριέβουν τα πράγματα. Το καλοκαίρι που ταξιδέψαμε και η μικρή ήταν 14 μηνων τα πράγματα ήταν λίγο δύσκολα μιας και δεν κάθεται στην αγκαλιά παραπάνω από 20 δευτερόλεπτά. Φρόντιζα να μην έχει κοιμηθεί καιμόλις μπήκαμε στο αεροπλάνο την κοίμιζα.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτρέπεται να πάρεις καρεκλάκι στο αεροπλάνο. Πληρώνεις κανονικό εισητήριο και βάζεις εκεί το παιδί σου. Επίσης μπορείς να έχεις το καρότσι σου μέχρι την σκάλα του αεροπλάνου.

 

Μπορουμε να παρουμε καροτσι τυπου 'ομπρελα' και μεσα στο αεροπλανο. Θα το χρειαστουμε στα αεροδρομια που θα αλλαζουμε αεροπλανα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να παρουμε καροτσι τυπου 'ομπρελα' και μεσα στο αεροπλανο. Θα το χρειαστουμε στα αεροδρομια που θα αλλαζουμε αεροπλανα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα, το καρότσι το δίνεις στο προσωπικό του αεροπλάνου πριν ανέβεις τα σκαλιά για να μπεις μέσα και το ξαναπέρνεις μόλις κατέβεις -οπότε όσα αεροπλάνα και να χρειαστεί να αλλάξεις στο κάθε αεροδρόμιο θα σου το ξαναδίνουν πίσω.

Να και κάτι που κάποιοι το σκέφτηκαν σωστά πριν από εμας για εμάς :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να παρουμε καροτσι τυπου 'ομπρελα' και μεσα στο αεροπλανο. Θα το χρειαστουμε στα αεροδρομια που θα αλλαζουμε αεροπλανα.

 

Σου το παίρνουν στην σκάλα πρίν μπείς στο αεροπλάνο και σου το ξαναδίνουν μόλις βγείς. Θα το έχεις στα αεροδρόμια κανονικά, αλλά όχι εσύ μέσα στο αεροπλάνο.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις θα παμε τον Μαρτιο στη Μαδριτη ( :lol::lol::lol: ) αλλα σκεφτομαι τι θα γινει τις 3,5 ωρες στην αγκαλια μου. Και αν χρειαστει αλλαγμα, εχουν αλλαξιερες, δεν θυμαμαι? Ειδικες ζωνες εχουν σε ολα τα καθισματα ή πρεπει να ζητησω ειδική θεση?

Με τι χαρτια του μωρου ταξιδεψατε εσεις (οσες πηγατε εξωτερικό)? Πρεπει να βγαλω διαβατηριο μου ειπαν για τη Δαναη, εμεις οι γονεις θα παμε με ταυτοτητες. Καποιος μου ειπε ομως οτι μπορω να τη βαλω στο δικο μου διαβατηριο, ξερετε κατι?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις θα παμε τον Μαρτιο στη Μαδριτη ( :lol::lol::lol: ) αλλα σκεφτομαι τι θα γινει τις 3,5 ωρες στην αγκαλια μου. Και αν χρειαστει αλλαγμα, εχουν αλλαξιερες, δεν θυμαμαι? Ειδικες ζωνες εχουν σε ολα τα καθισματα ή πρεπει να ζητησω ειδική θεση?

Με τι χαρτια του μωρου ταξιδεψατε εσεις (οσες πηγατε εξωτερικό)? Πρεπει να βγαλω διαβατηριο μου ειπαν για τη Δαναη, εμεις οι γονεις θα παμε με ταυτοτητες. Καποιος μου ειπε ομως οτι μπορω να τη βαλω στο δικο μου διαβατηριο, ξερετε κατι?

 

Θα της βγάλεις ενα ανεξάρτητο διαβατήριο δικό της. Δεν χρειάζεται να κλείσεις κάποια ειδική θέση. Απλως να βγάλεις ενα εισητήριο για βρέφος. Οταν ανέβεις στο αεροπλάνο θα σου δώσουμε μια ζώνη που πιάνει στην δική σου.

.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εννοουσα, το καροτσι το παιρνεις μεχρι την εισοδο σου στο αεροπλανο, απο εκει οι αεροσυνοδοι το βαζουν στην ακρη, και μετα οταν κατεβεις στο ξαναδινουν. Πολυ πρακτικο πιστευω.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να παρουμε καροτσι τυπου 'ομπρελα' και μεσα στο αεροπλανο. Θα το χρειαστουμε στα αεροδρομια που θα αλλαζουμε αεροπλανα.

 

Σου το παίρνουν στην σκάλα πρίν μπείς στο αεροπλάνο και σου το ξαναδίνουν μόλις βγείς. Θα το έχεις στα αεροδρόμια κανονικά, αλλά όχι εσύ μέσα στο αεροπλάνο.

 

Μεσα στο αεροπλανο και να το ηθελα που να παω? Εννοω οτι δεν χρειαζεται να το δωσω μαζι με τις βαλιτσες.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα εγω αναγκάστικα και αγόρασα καινούργιο καρότσι για το αεροδρόμιο. Μικρό και ελαφρύ. Η μικρή μου κοιμόταν μέχρι την σκάλα του αεροπλάνου! Αλλα αν ταξίδευα τώρα νομίζω ότι θα μου ήταν μπουκλούκι και θα το εδινα με τις βαλίτσες.

.png
Link to comment
Share on other sites

Thanx κοριτσια για τις πληροφοριες.

Σκεφτομουν να αγορασω στη Μαδριτη καροτσι, αλλα θα παρω απο εδω ενα ελαφρυ σχετικά και θα το δωσω στη φυσουνα μιας και τοσες ωρες αναμονης αν ειναι να την εχουμε αγκαλια.... Ειναι 9,5 κιλά :P !.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...