Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts

Εντάξει, να πάτε, αλλά... κοίτα... θα χρειαστείς βοήθεια. Κοίτα τι θα κάνεις: θα με πάρετε κι εμένα μαζί σας, θα σας φροντίζω το μωρό, θα το απασχολώ με εκπαιδευτικά παιχνίδια, θα σπρώχνω το καροτσάκι, θα το αλλάζω, θα έχει και παρέα τη Φωτεινή (γιατί δεν την αφήνω με τίποτα). ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΦΕΥΓΟΥΜΕ!!!

 

Χωρίς πλάκα τώρα, τη δικιά μου την έχω κουβαλήσει μαζί μου σε άπειρα ταξίδια με όλα τα μέσα μεταφοράς, ακόμη και εξάωρο ταξίδι πήγαινε-έλα μέσα σε δυο μέρες, και με αεροπλάνο και με αυτοκίνητο. Και όλα για δουλειά! Μια χαρά περάσαμε, και τα μωρά γ ο υ σ τ ά ρ ο υ ν !

 

Το μόνο που δεν πρέπει να ξεχάσεις να πάρεις μαζί είναι το ΒΖ !!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:lol::lol::lol:

To bz δε θα παρω?????Το πιο χρησιμο αξεσουαρ του!!!!!!!

Λοιπον ελατε!!!!Ετοιμαστε βιζες και σας λεω την τελικη ημερομηνια!!!Θα κανουμε εναλλαξ baby sitting για να κανουμε και βραδινη εξοδο!!! :lol::lol::lol:

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα στις εξοδους κινδυνος απαγορευεταινα μπουνε επιβατες με παιδια ή με αναπηριες.....μας απαγορευαν στο τσεκ ιν οταν δουλευα στο αεροδρομιο για λογους ασφαλειας.....κατα τα αλλα καλο ταξιδι....και εκει που θ απας στειλε και καμια καρτα που τις κανω συλλογη εεεε?? :lol::lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σκεφτόμαστε να πάμε το καλοκαίρι στο Σιάτλ με τα παιδιά μου που είναι 4 και 6 χρονών. Έψαξα εναλλακτικές (γιατί το ταξίδι απευθείας με την αναγκαστική ενδιάμεση στάση είναι περίπου 17 ώρες) και κατέληξα στην πιθανότητα να σταματήσουμε Λονδίνο (περίπου 4 ώρες) για 2 μέρες και μετά να πάμε στο Σιάτλ (10 ώρες) όπου υπάρχει και αυτή η διαφορά μέρας-νύχτας. Έχει πάει κανείς Αμερική με μικρά παιδιά; Μήπως είναι νωρίς και να το αφήσω;

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Μονοι τους μαλιστα θα σου το πουν.

Θα περασετε εσεις κ το μωρακι θα το κρατησει καποια απο τις συνοδους εδαφους. Μολις τελειωσετε θα στο δωσουν.

Οτι αλλο θελεις ρωτα :)

Link to comment
Share on other sites

elias christina σ`ευχαριστω πολυ πολυ που μου ειπες κ για το διαδικαστικο!αληθεια το καροτσι σ`αφηνουν να το παρεις μεχρι το αεροπλανο ετσι;;δεν θα ειναι ο μπαμπας μας μαζι οποτε θελω να τα ξερω ολα απο πριν!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσι! :)

Το καροτσι θα καταγραφει κανονικα σαν αποσκευη κ θα βαλουν κ αυτοκολλητο (προσεξε μην το κολλησουν σε σημειο που δεν βγαινει :evil: ) θα περασετε κανονικα ελεγχο κ θα φτασετε με το καροτσακι ως κ την σκαλα του αεροσκαφους, θα μπειτε τελευταιοι κ θα μπει κ εκεινο τελευταιο στις αποσκευες.

Οταν βγειτε θα περιμενεις κατω παλι να στο βγαλουν πρωτο κ να σου το δωσουν. :wink:

Link to comment
Share on other sites

σ`ευχαριστω :D:D:D εμενα η μπεμπουλα μου ειναι 8 μηνων!!!!!!θα παμε θεσ/νικη,στην μανουλα μου!!!!!!!!!!οποτε οπως καταλαβαινεις ειμαι πολυ χαρουμενη!!!!!φευγουμε αυριο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Προς το παρον ζουμε στο εξωτερικο αλλα θα χρειαστει να μετακομισουμε (μεσα στην Ευρωπη). Περιμενουμε το δευτερο μωρακι μας τελη Ιουνιου και πρεπει να αποφασισουμε αν θα φυγουμε πριν γεννησω (μεχρι 19 Ιουνιου με αφηνει ο γυναικολογος) ή αν θα το ρισκαρουμε να γεννησω εδω και να φυγουμε αμεσως (?) μετα. Η παιδιατρος μου ειπε οτι θα προτιμουσε να εχει κανει το μωρο ολα τα εμβολια (δηλαδη να ειναι 4 μηνων) ή εστω την πρωτη σειρα (2μηνων).

Εχει τυχει σε κανενα να ταξιδεψει πριν αυτο το διμηνο?

Οσο περισσοτερο μενουμε εδω ειμαστε μια οικογενεια κατι βασικο για τον 21μηνων γιο μας. Αν φυγω πριν γεννησω για Ελλαδα, και γενικοτερα οποτε φυγω για Ελλαδα, ο συζυγος λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων δεν μπορει να μας ακολουθησει (δηλαδη τα παιδια θα τον βλεπουν ενα σαβατοκυριακο τον μηνα). Για διαφορους συναισθηματικους και πρακτικους λογους θα ηταν καλυτερο για μενα να γεννησω εδω. Φυσικα δε θελουμε να βαλουμε σε κινδυνο την υγεια του μωρου μας. (Πρακτικα υπολογιζω οτι μεχρι να ετοιμαστουν τα χαρτια θα ειναι 2-3 εβδομαδων πριν μπορεσουμε να φυγουμε).

Τι λενε οι Ελληνες παιδιατροι? Ποτε αφηνουν τα μωρακια να ταξειδεψουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικος μου θα ταξιδεψει αεροπορικως οταν θα ειναι 5 μηνων.Ο παιδιατρος μας ειπε οτι γενικα δεν υπαρχει προβλημα στο να ταξιδεψει ενα μικρο μωρο με αεροπλανο (αλλωστε θα ειναι στην αγκαλια της μαμας).Ομως για να αποφυγουμε το "βουλωμα" των αυτιων,συνεστησε να δωσω τσαγακι στο μωρο να πιει κατα την απογειωση και την προσγειωση.

Link to comment
Share on other sites

Katebhkame Ellada aeroporikws 7 ebdomades meta th gennhsh. Kanena apolytws problhma - 3.5 wres pthsh, koimotan se olh th diarkeia. An h etairia einai megalh, oi aerosynodoi se exsyphretoyn poly, einai sxedon panw apo to kefali soy se olh thn pthsh. An de to aeroplano einai megalo, soy dinoyn baby cot amesws meta thn apogeiwsh kai mporeis na baleis to mikro ekei na xsaplwsei anti na ton exeis sta xeria olh thn wra (prepei na tsekareis me thn etairia prin).

Kalh synexeia!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω. Πιθανοτατα θα ταξειδεψουμε με Ολυμπιακη. Ο μεγαλος μπνκε πρωτη φορα 4μισι μηνων. Θα κοιταξω να ζητησω κουνια αν ειναι. Ελπιζω οτι δεν θα ταξιδεψω μονη μου με δυο μωρα οποτε θα εχω μια σχετικη βοηθεια ουτος ή αλλος. Βασικα η εδω παιδιατρος μου ειπε για το aircondition. Τωρα βεβαι ειναι και αυτη η καινουρια γριπη που εχει φτασει και στην κεντρικη ευρωπη... Ειδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κορίτσια σε 10 μέρες που η μικρή μου θα έιναι 20 ημερών θα γυρίσουμε σπίτι μας δηλαδή από Θεσσαλονίκη -Κω...το οποίο ταξίδι θα χρειαστεί να το ξανακάνουμε άλλη μια φορά πήγαινε έλα μέσα στο καλοκαίρι όπου η μικρή θα είναι 2 μηνών..τώρα το μόνο που ξέρω επείδη τα εισητήρια τα έχουμε βγάλει για μας τους μεγάλους έιναι ότι πρέπει να πάω λίγο πιο πρίν να δηλώσω ότι θα έχω και ένα μωρό να πληρώσω την διαφορά και τέλος..όσο για το μωρό να του καλύψω τα αυτάκια κατά την προσγείωση και απογείωση και εγώ να φοράω μάσκα στο αεροδρόμιο γιατί με αυτά που ακούω τι να πω .....???

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!!

Ο μπέμπης μας ταξίδεψε πρώτη φορά 3 μηνών. Στην ίδια πτήση όμως ήταν και ένα μωράκι 40 ημερών. Το άκουσα γιατί καθόμουν στις τελευταίες θέσεις δίπλα στις αεροσυνοδούς. Πριν ξεκινήσουμε ρώτησα για εμβόλια τον παιδίατρο και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνει κάποιο ιδιαίτερο. Μόνο την πιπίλα κατά την προσγείωση και την απογείωση, να του γλυκομιλάς και να το κανακεύεις..

Πιο πάνω είδα ένα ποστ από μια μανούλα που σου εξήγησε τις διαδικασίες για το καροτσάκι. Επίσης όταν κόβοντας τα εισητήρια δηλώσεις το βρέφος και πληρώσεις ένα μικρό αντίτιμο, ισχυρίζονται ότι θα σου έχουν αυτοί καλαθούνα για το μωράκι σου. Εμάς και στο πήγαινε και στο έλα (2 ταξίδια σε 10 μέρες ο μπεμπούλης), δεν είχαμε διότι η Ολυμπιακή δεν έχει!! Όμως οι πάααααρα πολύ ευγενικοί συνοδοί αέρος και εδάφους, φρόντισαν και μου βρήκαν 3 άδειες συνεχόμενες θέσεις και ταξίδεψα μια χαρά.

Αυτό θέλω να το τονίσω. Είχα απίστευτη βοήθεια από όλους. Το πλήρωμα της Ολυμπιακής ΑΨΟΓΟ!! Να μου δίνουν προτεραιότητα σε όλα, να με βοηθούν με τα πράγματα, να μου φέρνουν μαξιλάρια, νερό, να μου αποστειρώνουν (βράζουν) την πιπίλα που μας έπεσε, να κάθονται πάνω από το μωρό για να πάω τουαλέτα....δεν έχω να τους προσάψω τίποτα!! Και πολλά από αυτά χωρίς να τα ζητήσω...

Επίσης είχα φοβερή βοήθεια από τους συνεπιβάτες μου. Πρώτη φορά που το έζησα αυτό και ταξιδεύω συχνά....ούτε όταν ταξίδεψα έγκυος δεν το είχα ζήσει αυτό...

Τέλος, πρέπει να σου πω ότι μ'άρεσε που είχα άδεια θέση για να ξαπλώνει το μωρό μου, παρά μια καλαθούνα στα γόνατα, γιατί ήθελα να έχει πρόσβαση σε μάσκα οξυγόνου. Υπάρχουν βέβαια φορητές και θα ζητούσα μία να είναι δίπλα μου για καλό και για κακό, αλλά μου άρεσε που είχαμε εφεδρικές μάσκες από άδειες θέσεις. Να το κοιτάξεις αυτό με το οξυγόνο. Μία μάνα πρέπει να είναι προετοιμασμένη για το απίθανο.

Και μην αγχώνεσαι για τον θόρυβο. Εγώ ανησυχούσα πολύ και έλεγα ότι θα σπαράξει στο κλάμμα, αλλά ο δικός μου νανουριζόταν!! Το φαντάζεσαι;;;Όύτε ακούστηκε η φωνή του. Και είχε ο έρμος 3 προσγειώσεις και 3 απογειώσεις στο πήγαινε και άλλες τόσες στο γύρνα!!! Και δεν έκλαψε ούτε σε μία...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμουν αεροσυνοδός σε μεγάλα ταξίδια και επίσης ταξίδεψα με την κόρη μου 3 ημερών απο Ρόδο-Αθήνα, φυσικά και επιτρέπεται να ταξιδέψεις αλλά στην απογείωση και στην προσγείωση να βάλεις στο μωρό πιπίλα ή να καταπίνει γάλα, γιατί είναι πιό ευαίσθητα τα αυτάκια τους. Βέβαια αν το μωρό είναι στο παραμικρό κρυωμένο ή ακόμα χειρότερα έχει ωτίτιδα μην το σκεφτείς καν να ταξιδέψεις. Καλό είναι να διαλέξεις μία πτήση να μην έχει και πολύ κόσμο γιατί ο αέρας ανακυκλώνεται μέσα στο αεροπλάνο και σε αυτή την φάση οι ιώσεις είναι στο φούλ.

Πάντως η κόρη μου δεν έκλαιγε ιδιαίτερα, κοιμόταν αλλά καλό είναι να μην κάνουν μεγάλα ταξίδια τόσο μικρά γιατί τα αεροπλάνα έχουν και ακτινοβολία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Επειδή ήμουν αεροσυνοδός σε μεγάλα ταξίδια και επίσης ταξίδεψα με την κόρη μου 3 ημερών απο Ρόδο-Αθήνα, φυσικά και επιτρέπεται να ταξιδέψεις αλλά στην απογείωση και στην προσγείωση να βάλεις στο μωρό πιπίλα ή να καταπίνει γάλα, γιατί είναι πιό ευαίσθητα τα αυτάκια τους. Βέβαια αν το μωρό είναι στο παραμικρό κρυωμένο ή ακόμα χειρότερα έχει ωτίτιδα μην το σκεφτείς καν να ταξιδέψεις. Καλό είναι να διαλέξεις μία πτήση να μην έχει και πολύ κόσμο γιατί ο αέρας ανακυκλώνεται μέσα στο αεροπλάνο και σε αυτή την φάση οι ιώσεις είναι στο φούλ.

Πάντως η κόρη μου δεν έκλαιγε ιδιαίτερα, κοιμόταν αλλά καλό είναι να μην κάνουν μεγάλα ταξίδια τόσο μικρά γιατί τα αεροπλάνα έχουν και ακτινοβολία.

 

Eμείς ταξιδέψαμε 4 ημερών, μόλις βγήκαμε από το μαιευτήριο και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το μωρό! Κοιμόταν συνέχεια!!!!!!!!!!

Για όσες δεν το γνωρίζουν Η ΑΕGEAN δεν δέχεται μωρά κάτω των 20 ημερών να ταξιδέψουν! Εμείς δεν το ξέραμε και είχαμε βγάλει εισητήρια με Αegean, την τελευταία μέρα που πήγε ο άντρας μου να δηλώσει, ότι θα έχουμε το μωρό μαζί μας, του το είπαν και προαπαθούσαμε να βρούμε εισητήρια με Ολυμπιακή και τελικά ταξιδέψαμε από Θεσσαλονίκη- Μυτιλήνη μέσω Αθήνας!!

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Eμείς ταξιδέψαμε 4 ημερών, μόλις βγήκαμε από το μαιευτήριο και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το μωρό! Κοιμόταν συνέχεια!!!!!!!!!!

Για όσες δεν το γνωρίζουν Η ΑΕGEAN δεν δέχεται μωρά κάτω των 20 ημερών να ταξιδέψουν! Εμείς δεν το ξέραμε και είχαμε βγάλει εισητήρια με Αegean, την τελευταία μέρα που πήγε ο άντρας μου να δηλώσει, ότι θα έχουμε το μωρό μαζί μας, του το είπαν και προαπαθούσαμε να βρούμε εισητήρια με Ολυμπιακή και τελικά ταξιδέψαμε από Θεσσαλονίκη- Μυτιλήνη μέσω Αθήνας!!

 

 

Δεν καταλαβαίνω την παράθεση... Επειδή λέω οτι επιτρέπεται? Ταξίδευα σε αγγλική εταιρία και στο δρομολόγιο Αθήνα Λονδίνο που έκανα επιτρεπόταν, δεν είχαμε σαν πλήρωμα κάποια σχετική οδηγία.

Εμείς με aegean είχαμε ταξιδέψει και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Μήπως δεν είχαν εισητήρια?

Link to comment
Share on other sites

zoitheodos sorry κατα λάθος έβαλα παράθεση!

Το είδα αφού είχα απαντήσει:roll:

Θα έπρεπε να απαντήσω ξανα και να το επισημάνω...........

Εμείς είχαμε βγάλει εισητήρια με Aegean ένα μήνα πρίν γεννήσω(επειδή η ΠΗΤ μου ήταν τη Μ εβδομάδα και ένα μήνα πρίν το Πάσχα δεν υπήρχαν πολλά εισητήρια!! Κάναμε πρόκληση μόνο και μόνο για να ξέρουμε πότε θα βγούμε από το μαιευτήριο και να έχουμε εισητήρια!) Ήταν ευθύνη του πράκτορα να μας πει οτι δεν θα μπορούσαμε να ταξιδέψουμε με το νεογέννητο, μας είπαν στην Αegean!

Tελικά, το αποτέλεσμα ήταν και να γεννήσω με πρόκληση και εισητήρια να μην έχουμε:evil::evil:

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα...τι τραβήξατε κι εσείς! Φαντάζομαι όλες οι εγκυούλες έχουμε μία ενδιαφέρουσα ιστορία για το πώς ξεμείναμε και γεννήσαμε στα νησιά...

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...