Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβίες παιδιών και αντιμετώπιση τους


Recommended Posts

Καλησπέρα, νομίζω πως και στη δικη μου περιπτωση η λύση είναι καπου εκεί : όταν δειχνει έξω από το παραθυρο και φωναζει λυκος, την πηγαινω εκει να δει οτι δεν υπάρχει και αυτο κάπως την ηρεμεί.

Μήοως υπαρχει κανενα βιβλιο σχετικο με τετοια θεματα να το συμβουλευτούμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ κοριτσια μου η δικια μου ΔΕΝ φοβαται τιποτα!!!Μονο λιγο ανασφαλεια με το σκοταδι αλλα δεν θα μασησει αν θελησει να μπει στην κουζινα που εχω αφησει επιτηδες το φως κλειστο για να μην παει θα μεταφερει την καρεκλα για να ανεβει να αναψει το φως και να μπει...Δεν ειναι πολυ καλο και αυτο...Δεν φοβαται ξενους δεν φοβαται σκαλες ,δεν φοβαται τιποτα...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμας περισυ καποιες φορες ανεφερε οτι το βραδυ φοβαται μην ερθει στο δωματιο της ο κακος ο λυκος και η κακια μαγισσα.

 

Αλλα της εδειξα οτι ειναι αδυνατον να γινει αυτο , αφου ακριβως εξω απ οτο δωματιο της κοιμαται ο max και δεν αφηνει κανεναν να μπει μεσα.

 

:) :) :)

 

th_Dsc00235.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θεός ο Μαξ!

Και πολύ ωραία εξήγηση έδωσες...:D

Eτσι θα τον αγαπά ακόμα πιο πολύ!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Εμας περισυ καποιες φορες ανεφερε οτι το βραδυ φοβαται μην ερθει στο δωματιο της ο κακος ο λυκος και η κακια μαγισσα.

 

Αλλα της εδειξα οτι ειναι αδυνατον να γινει αυτο , αφου ακριβως εξω απ οτο δωματιο της κοιμαται ο max και δεν αφηνει κανεναν να μπει μεσα.

 

:) :) :)

 

th_Dsc00235.jpg

Οντως υπεροχο!!!Ποτε δεν θα σκεφτομουν κατι τετοιο...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα φέτος φοβόταν τον Αϊ Βασίλη και τους ταράνδους που παίζουν μουσική(κάποια κουκλάκια που πέρισυ τα είχε τρελάνει να τα βάζει να παίζουν).

 

Ωχ εμένα φέτος είχε τρελλαθεί με τα κουκλάκια Αγιου Βασίλη που λένε τα κάλαντα. Τα έβαζε συνέχεια. Λες του χρόνου να τα φοβάται?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να θεσω ενα ερωτημα, ιδανικα στην κα Στυλιανακη, εαν της ειναι ευκολο να μου πει μια γνωμη.

 

Η κορη μου, σχεδον 3 ετων, πηγαινει στον παιδικο χωρις προβλημα και ειναι αρκετα κοινωνικη. Δεν την τρομαζουμε ποτε με κανεναν τροπο (λυκους, παλιατζηδες κλπ) και γνωριζω οτι το ιδιο ισχυει και στο σταθμο.

Η ομιλια της ειναι αριστη και της αρεσει πολυ να διαβαζουμε βιβλια.

Απο εκει ξεκινησε και το "προβλημα".

Διαβασαμε την κοκκινοσκουφιτσα και πλεον της δημιουργηθηκε το εξης.

Φοβαται το λυκο, τον οποιον ισχυριζεται οτι βλεπει μεσα στο σπιτι, κρυβει τα παπουτσια της για να μην της τα παρει ο λυκος και πιστευει οτι οποιο παιδακι δεν ακουει τη μαμα του θα το φαει ο λυκος:confused:

 

Ολα αυτα επειδη διαβασαμε ενα παραμυθι:rolleyes:

Τη λυπαμαι που φοβαται τοσο πολυ και εχω δοκιμασει διαφορα.

Απο το να της πω οτι δεν υπαρχει λυκος μεσα στο σπιτι, οτι ο λυκος τρωει προβατα και οχι παιδακια, οτι ειναι μακρια στο δασος, οτι μεσα στο σπιτι μας ειμαστε ασφαλεις και κανενας δε μας πειραζει...

 

Δεν τολμω να της πω "αχ δεσποινακι, δεν ακους τη μαμα" για κατι πχ που συνεβη και αμεσως κανει συνειρμο με τη ρημαδοκοκκινοσκουφιτσα και μου λεει "οχι μαμα μου εγω ειμαι καλο παιδι και ακουω, οχι σαν την κοκκινοσκουφιτσα":rolleyes:

 

Επισης δε θελει να την εξεταζει ο παιδιατρος. Τον συμπαθει αλλα οχι να την ακουμπησει. Να πω την αληθεια αυτο το εχω αφησει ετσι οπως ειναι, καθως με εξυπηρετει:oops:

Τι εννοω? δε λεω ψεμματα (ποτε δε της λεω), αλλα της εξηγω πχ οτι πρεπει να πλενουμε τα δοντια μας καθημερινα, γιατι αλλιως θα χαλασουνε και θα πρεπει να παμε στο γιατρο.

Οπως καταλαβαινετε, λεω την αληθεια μεν, αλλα χρησιμοποιω κατι που ξερω οτι φοβαται για να πειστει να κανει κατι που ειναι σωστο.

Αλλωστε και οταν μεγαλωσει, δε νομιζω να διαψευστω σε αυτο. Οποιος δεν πλενει τα δοντια του, χαλανε και παει σε γιατρο.

Αρα γιατι να ειναι κακη αυτη η αναφορα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθα στο ΣΚΑΙ ή βρες κανα ρεπορταζ απο national geographic στο youtube και δειξτης τι ειναι πραγματικα οι λυκοι.

Κατι ωραια ζωακια που μοιαζουν με σκυλια , που ζουνε ολα μαζι παρεα , που γεννανε μικρα λυκακια τα οποια πινουν γαλατακι απο τη μαμα τους , παιζουνε μεταξυ τους και εχουν ωραιο και μαλακό τριχωμα.

Σε βιντεο ομως.

Οποτε θα καταλαβει οτι καμια σχεση δεν εχει η πονηροφατσα του παραμυθιου με τον πραγματικο λυκο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο το ξεχασα να το γραψω.

 

Επιμενει απο δικη της καθαρα πρωτοβουλια να βλεπει το παραμυθι της κοκκινοσκουφιτας και στο βιντεο.

Θελω το λυκο μου λεει:confused:

 

Ειδαμε και ντοκυμαντερ, της εδειξα και βιβλιο. Τιποτα.

Οι δασκαλες της λενε οτι εχει πολλη φαντασια και οτι αυτο ειναι καλο και να μην επεμβω καθολου.

 

Τη λυπαμαι ομως που τρομαζει ετσι και τρεχει να σωθει μεσα στο σπιτι μας και ιδιαιτερα που τρεμει μηπως καποιος της πει οτι δεν ακουει.

Γινεται παλι ο γνωστος συνειρμος.

 

Αν δεν πρεπει να κανω κατι, να μην το κανω.

Μηπως ομως πρεπει ?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!

Η δικιά μου (3 ετών) αυτό που φοβάται πάρα πολύ, και δεν θέλει με τίποτα είναι να.....λούζεται. Δηλαδή μόλις αισθανθεί το νερό στο κεφάλι της γίνεται το 'έλα να δεις'. Να φανταστείτε την κρατάω με μεγάλη προσπάθεια μέσα στην μπανιέρα γιατί θέλει να βγει έξω από αυτή. Εκτός λοιπόν από το ψυχολογικό βασανιστήριο που περνάμε όλοι μας, υπάρχει και ο κίνδυνος ατυχήματος διότι το παιδί βγαίνει εκτός εαυτού.

Επίσης φοβόμαστε τους κλόουν και τα Χριστούγεννα τους ντυμένους Αγ. Βασίληδες, τους τάρανδους κλπ.

Όποια γνώμη θα βοηθήσει!

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Η δικιά μου (3 ετών) αυτό που φοβάται πάρα πολύ, και δεν θέλει με τίποτα είναι να.....λούζεται. Δηλαδή μόλις αισθανθεί το νερό στο κεφάλι της γίνεται το 'έλα να δεις'. Να φανταστείτε την κρατάω με μεγάλη προσπάθεια μέσα στην μπανιέρα γιατί θέλει να βγει έξω από αυτή. Εκτός λοιπόν από το ψυχολογικό βασανιστήριο που περνάμε όλοι μας, υπάρχει και ο κίνδυνος ατυχήματος διότι το παιδί βγαίνει εκτός εαυτού.

Επίσης φοβόμαστε τους κλόουν και τα Χριστούγεννα τους ντυμένους Αγ. Βασίληδες, τους τάρανδους κλπ.

Όποια γνώμη θα βοηθήσει!

Ευχαριστώ:)

 

Σχετικα με τα μαλλια και το λουσιμο ,ειχαμε πανω κατω τα ιδια.

Το προβλημα λυθηκε οταν σκεφτηκα να της δωσω μια μικρη πετσετα και να την κραταει διπλωμενη πανω στο ματακια της ωστε οι σαπουναδες και τα νερα να τρεχουν γυρω της χωρις να την ενοχλουν.

Επισης εννοειται οτι μεσα στην μπανιερα βαζουμε μια πλαστικη παιδικη καρεκλα και καθεται πανω σε αυτην οσο τη λουζουμαι.

Link to comment
Share on other sites

Η ανηψια μου οταν ηταν γυρω στα 2,5 φοβοταν τις μυγες!!!

Οποτε εβλεπε μυγα τσιριζε, ετρεμε και εκλαιγε.

Ευτυχως το ξεπερασε, τωρα φοβαται τους σκυλους..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο μεγάλος μου ο γιος σε δύο μήνες θα κλείσει τα πέντε.Φοβάται να κοιμηθεί μόνος του στο παιδικό μαζί με τον αδερφό του.Έχουμε μιλήσει πολλές φορές πάνω σ αυτό το θέμα και τι δεν του έχω πει αλλά αυτός αρνείται.Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικα με τα μαλλια και το λουσιμο ,ειχαμε πανω κατω τα ιδια.

Το προβλημα λυθηκε οταν σκεφτηκα να της δωσω μια μικρη πετσετα και να την κραταει διπλωμενη πανω στο ματακια της ωστε οι σαπουναδες και τα νερα να τρεχουν γυρω της χωρις να την ενοχλουν.

Επισης εννοειται οτι μεσα στην μπανιερα βαζουμε μια πλαστικη παιδικη καρεκλα και καθεται πανω σε αυτην οσο τη λουζουμαι.

 

Ευχαριστώ αλλά το έχουμε δοκιμάσει και αυτό.....θα δείξει το μέλλον, σιγά σιγά με το μαλακό...και βλέπουμε:(

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχε αυτο το προβλημα, της προτεινα να λουστει μονη της και ενθουσιαστηκε με την ιδεα.

Χαλια με κανει καθε φορα, αλλα αξιζει τον κοπο.

Πολυ γελιο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο γιος μου (5 παρά) για 2-3 βδομάδες φοβόταν να ... κοιμηθεί! Ξαφνικά χωρίς κάποιο σημάδι στο παρελθόν. Κλάμα, υστερία, νεύρα! Υπέθεσα ότι κάτι θα του είπαν στο σχολείο, τον ρώτησα αλλά δεν έβγαλα άκρη. "Δε φοβάμαι", απάνταγε.

Τώρα πάντως τα πράγματα ηρέμησαν (σχεδόν). Αυτό που άλλαξα είναι ότι δεν τον πιέζω για ύπνο. Παλιά του έλεγα "αφού δεν κοιμήθηκες μεσημέρι, θα κοιμηθείς νωρίς το βράδυ". Ίσως να φταίει που τ'αδέρφια του μέναν ξύπνια (είναι μικρότερα και συνήθως κοιμούνται μεσημέρι). Αλλά και πάλι, να μου βγάλει ξαφνικά τη συγκεκριμένη ζήλεια δεν νομίζω.

 

Άβυσσος η ψυχή του παιδιού!

 

Κατά τ'άλλα ο γιος μου φοβάται κάθε τί καινούργιο. Αλλά πάντα τα καταφέρνει στο τέλος. Για παράδειγμα αλλαγή σχολείου (φυσιολογικό), θα βγάλουμε την επόμενη μέρα σχολικές φωτογραφίες (δε θέλει να πάει), αναπληρώτρια νηπιαγωγός για 1 μέρα (τα ίδια). Γενικά θέλει τη ρουτίνα του.:rolleyes:

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια έχω τεράστιο πρόβλημα!!!! Δεν ξέρω καθόλου πώς να το αντιμετωπίσω! Η μικρή μου φοβάται απίστευτα και κυρίως όταν γαβγίζουν σκυλιά (κι έχουμε πολλά γύρω γύρω από το σπίτι δυστυχώς). Μιλάμε όμως για πολύ φόβο (και κανείς δεν την έχει φοβίσει με τα σκυλιά!) σε σημείο που δε μπορεί στο σπίτι να πάει πουθενά μόνη της ... είναι γαντζωμένη πάνω μου. Παλιότερα την έστελνα και μόνη της να πετάξει κάτι πχ στα άπλυτα ή να φέρει κάτι από το δωμάτιό της... και δεν είχε πρόβλημα ... τώρα με θέλει από πίσω της συνέχεια!

 

Το κακό είναι ότι σήμερα εκνευρίστηκα και τη μάλωσα ... αλλά κι εγώ δεν αντέχω άλλο ... δε μπορώ συνέχεια να την έχω κρεμασμένη από το πόδι μου!

 

Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό? Είχα καμία σας ανάλογο πρόβλημα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αλλα λεω μηπως πρεπει να την φερεις σε επαφη με κανενα σκυλακι να συνηθησει και να της εξηγησεις οτι ετσι μιλανε τα σκυλακια οταν χρειαζονται κατι η οταν φοβουνται?ειναι οτι πιο απλο το εχεις δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56951

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

την εχεις ρωτησει γιατι τα φοβαται μηπως βλεπει καποιον αλλον στην οικογενεια να φοβαται?τι να πω!

 

Τα φοβάμαι γιατι γαβγίζουν ... αυτό μου λέει. Πάντως της εξηγώ ότι γαβγίζουν όπως εμείς μιλάμε και τέτοια ... αλλά τίποτα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...