Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβίες παιδιών και αντιμετώπιση τους


Recommended Posts

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ. ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΝΕ)

 

Το δικαίωμα να φοβάται το έχει απλά φοβάται τόσο που επιδρά στην καθημερινότητά μας. Δε μπορεί να είμστε παντού μέσα στο σπίτι μαζί ...

 

Επίσης έχω πάρει 1 βιβλιαράκι για το φόβο αλλά δεν έχει φοηθήσει. Έχεις κάποιο να προτείνεις?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωχ Βέρα τί τραβάς! Ελπίζω να λυθεί γρήγορα το πρόβλημα. Εγώ δυστυχώς δεν ξέρω κάτι σχετικό.

 

Εμένα κορίτσια 2 μέρες τώρα η μικρή (~2 ετών) δεν μπαίνει στο αμάξι!!! Τσιρίδες, φωνές... υστερία μιλάμε, έως και εμετό μου έκανε!

 

Όλα ξεκίνησαν χτες που κόρναρα επαναλειμμένα για να φύγει κάποιος που με είχε κλείσει. Φοβήθηκε την κόρνα :arrow: φοβήθηκε το αμάξι!

Λάθος μου (μάλλον), αλλά αφού δεν έπαιρνε με το καλό την έβαλα μέσα με το ζόρι. Τί να κάνω η έρμη? Αφού έπρεπε να φύγουμε. Ευτυχώς σταμάτησε αμέσως μόλις αρχίσαμε να τραγουδάμε όλοι μαζί την πατάτα.

 

Και σήμερα μόλις ήρθε η ώρα να μπούμε αρχίσαμε το κλάμα! Πάλι με το ζόρι μέσα. Αλλά το γέλιο ήταν που μου είπε κλαίγοντας "μαμά θα μου βάλεις την πατάτα?". Τσαλιγοπούλου με έσωσες!

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλά οι παιδίατροι τα έχουν χάσει. Είπα σε μια παιδίατρο και ότι το παιδί μου έχει φοβίες (ότι φοβάται κυρίως τα σκυλιά όταν γαβγίζουν) και μου είπε ότι αυτό το έχετε δημιουργήσει μάλλον εσείς γιατί σε αυτές τις ηλικίες τα παιδιά δε φοβούνται!!!! Τώρα μου ήρθε να την παραπέμψω στο forum να διαβάσει για τις φοβίες που έχουν πάρα πολλά παιδάκια σε αυτες τις ηλικίες αλλά είπα ... άστο να πάει στο καλό!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γονεις βοηθεια...

Η κορασα μου ειναι 16 μηνων, τις τελευταιες εβδομαδες εχει πολυ παραξενη συμπεριφορα..

καποιες φορες (οχι παντα) δεν θελει να πηγαινει (μεσα στο σπιτι) πουθενα μονη της, με τραβαει απο το χερι και αν δεν σηκωθω κλαιει απαρηγορητα, αν παλι σηκωθω και παω μαζι τη,ς αρχιζει να παιζει μια χαρα με τα παιχνιδακια της και μολις φυγω και παω πιο περα και με δει εκει που ημουν αρχιζει κλαμα..

Επισης την νυχτα εκει που την εβαζα να κοιμηθει και ηταν ολα μια χαρα, επινε το γαλατακι της και κοιμοταν η επαιζε στο κρεβατακι της μεχρι να κοιμηθει τωρα καποιες φορες (οχι παντα το τονιζω) μολις φυγω κλαιει τοσο πολυ!!!!!!!!!!

Δεν ξερω τι της συμβαινει εχω αρχισει να ανησηχω!

 

Να σημιωσω οτι εχουμε σκυλλακι το οποιο λατρευει, οταν ομως γαυγιζει τρομαζει! ( δεν γαυγιζει σχεδων ποτε νυχτα )..

Ακομα να σας πω οτι για να κοιμηθει θελει την τηλεοραση αναμενη! αλλιως δεν κοιματε! Προσεχω ομως τι της βαζω να βλεπει, της βαζω παντα το ιδιο καναλι που εχει μια σειρα την ωρα που κοιματε και της αρεσει η μουσικη που βαζει...

 

Αν περασε καποιος σε αυτη την ηλικια κατι παρομοιο και μπορει να με βοηθησει, σας παρακαλω!!!

 

Ευχαρισω!

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σουσου κι εμείς (για τα 3 πρώτα σου λέω, το άλλο θα δούμε στη πορεία) αλλάξαμε συμπεριφορές και αποκτήσαμε φοβίες απ'τη μια μέρα στην άλλη (που άλλες μένουν και άλλες όχι).

Κι εμένα φοβούνται το σκοτάδι (δε θυμάμαι από ποιά ηλικία ακριβώς), άλλο τα σκυλιά, ο 5χρονος πέρασε μια φάση και δεν ήθελε να κοιμηθεί κτλ. Μπορεί να δουν κάτι στην τηλεόραση (που εμάς ούτε θα περάσει από το μυαλό ότι είναι τρομακτικό) και να επηρρεαστούν.

 

Νομίζω πάντως ότι η μαμακίασή σας φάση είναι θα περάσει. Και όλα τα άλλα που λες λίγο πολύ όλα τα παιδάκια τα περνάνε. :D

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλεξ μου σε ευχαριστω για τη απαντηση!

 

Η αληθεια ειναι οτι και εμενα η συμπεριφορα της για μαμακιαση μου κανει:D, απο την μερα που γεννηθηκε ειμαι συνεχεια μαζι της εκτος απο της ωρες που κοιματε... ελπιζω παντως να το ξεπερασουμε συντομα γιατι λυπαμαι, θα ηθελα να ειναι πιο ανεξαρτητη και οχι τοσο κολλημενη πανω μου..:|

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μη φοβάσαι θα ανεξαρτητοποιηθεί στο μέλλον. Ακόμα είναι μωρό. Έτσι είναι τα πρώτα. Κι εμένα ο πρώτος μια μαμακίαση την είχε, η οποία στην πορεία ελαττώθηκε (μια αδυναμία μου έχει πάντως, δεν έχω παράπονο! ;)).

Να τη χαρείς τώρα γιατί μετά θα σου λέει -άσε με ρε μαμά -φύγε κτλ. Αν σου πω κι όλας ότι το γαϊδουράκι σκουπίζεται όταν τον φιλήσω, θα το πιστέψεις? :evil: Ναι βέβαια περνάμε κι αυτή τη φάση!:rolleyes:

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα θα σε πιστεψω, και εμενα η δικια μου, μαμακιαση, μαμακιαση άλλα ολους τους κανει μμμαααα και οταν της πω εγω κανε μμμααα την μανουλλα με σπρωχνει:o!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

geia sas exw ena agoraki 7 etwn antimetopizw ena megalo provlima mazi tou.eimai xwrismenh me ton mpampa exoume kales sxeseis ton blepei arketa sixna..logw to oti douleya tis perisoteres wres itan me tin giagia..oi giagiades kseroume ti kako kanoun sta paidia mas..twra den douleuw eimai spiti einai mazi m sto spiti..o mikros den mporei na koimithei ta bradia me thelei konta tou..exw prospathisei ta panta.. tou milisa na m pei ti fovate an einai kati apo to dwmatio na to allaksoume an vlepei kati ena kako oneiro mia evdomada 2 wres sto krebati molis ton pernei o ipnos kai feugw meta fwnazei"mama"den kserw ti fobame na m leei den kserw ti vlepw sto oneiro m den thimame entometaksi to oneiro einai ston ksipnio t kati pou skeftete..en oligeis min ta polilogw neyriasa ton piesa t eipa den tha ksanapas stin giagia terma i giagia sena..kai me perimene ekso apo to mpanio na teliosw to mpanio na m pei kai na m kanei kati me agaliase kai m eipe sagapw ..pigame sto krebati kai m omologise oti fobate min pathw egw kati kai minei monos auto to niothei kai tin imera..antimetopizw ena provlima igeias me kati kriseis panikou alla eimai prosektiki den epitrepw na me vlepei to paidi alla den einai xazo..zitaw mia simvouli pos mporw na to diorthosw i ti na kanw gia na min niothei autin tin anasfaleia to paidi..as me voithisei kapos euxaristw!!

Link to comment
Share on other sites

geia sas exw ena agoraki 7 etwn antimetopizw ena megalo provlima mazi tou.eimai xwrismenh me ton mpampa exoume kales sxeseis ton blepei arketa sixna..logw to oti douleya tis perisoteres wres itan me tin giagia..oi giagiades kseroume ti kako kanoun sta paidia mas..twra den douleuw eimai spiti einai mazi m sto spiti..o mikros den mporei na koimithei ta bradia me thelei konta tou..exw prospathisei ta panta.. tou milisa na m pei ti fovate an einai kati apo to dwmatio na to allaksoume an vlepei kati ena kako oneiro mia evdomada 2 wres sto krebati molis ton pernei o ipnos kai feugw meta fwnazei"mama"den kserw ti fobame na m leei den kserw ti vlepw sto oneiro m den thimame entometaksi to oneiro einai ston ksipnio t kati pou skeftete..en oligeis min ta polilogw neyriasa ton piesa t eipa den tha ksanapas stin giagia terma i giagia sena..kai me perimene ekso apo to mpanio na teliosw to mpanio na m pei kai na m kanei kati me agaliase kai m eipe sagapw ..pigame sto krebati kai m omologise oti fobate min pathw egw kati kai minei monos auto to niothei kai tin imera..antimetopizw ena provlima igeias me kati kriseis panikou alla eimai prosektiki den epitrepw na me vlepei to paidi alla den einai xazo..zitaw mia simvouli pos mporw na to diorthosw i ti na kanw gia na min niothei autin tin anasfaleia to paidi..as me voithisei kapos euxaristw!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ανιψιούλα που έχει κατά την γνώμη μου έναν πολύ αφύσικο φόβο. Είναι 4½ χρονών και φορεί ακόμα παμπερς γιατί φοβάται να πάει στην τουαλέτα. Λέει πώς θα την ρουφήξει η λεκάνη. Αν δεν φορεί παμπερς δεν κάνει ούτε τσίσα ούτε και κακά . έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Έχουμε σκαρφιστεί ένα σορό τρόπους να τη κάνουμε να πάει τουαλέτα. Τι σε γιογιό δοκιμάσαμε ,να τις πάρουμε παιχνίδι ,τις κάνουμε όλα τα χατίρια, όλο το καλοκαίρι την έχουμε έξω με το λάστιχο, αυτή σφίγγεται και δεν κάνει τίποτα. Σε κάποιο γιατρό που το είπαμε μας είπε να μην την πιέσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ανιψιούλα που έχει κατά την γνώμη μου έναν πολύ αφύσικο φόβο. Είναι 4½ χρονών και φορεί ακόμα παμπερς γιατί φοβάται να πάει στην τουαλέτα. Λέει πώς θα την ρουφήξει η λεκάνη. Αν δεν φορεί παμπερς δεν κάνει ούτε τσίσα ούτε και κακά . έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Έχουμε σκαρφιστεί ένα σορό τρόπους να τη κάνουμε να πάει τουαλέτα. Τι σε γιογιό δοκιμάσαμε ,να τις πάρουμε παιχνίδι ,τις κάνουμε όλα τα χατίρια, όλο το καλοκαίρι την έχουμε έξω με το λάστιχο, αυτή σφίγγεται και δεν κάνει τίποτα. Σε κάποιο γιατρό που το είπαμε μας είπε να μην την πιέσουμε.

Link to comment
Share on other sites

SOUsou καλησπερα!Καταρχην να σου πω πως και η δικη μου με θελει συνεχεια διπλα της.Ακομα και στην τουαλετα.Επισης εμενα πλεον δεν κοιμαται στο κρεβατι της αλλα θελει να κοιμαται μαζι μου.

 

Και'γω δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω γιατι κλαιει(ειδικα στην κουνια της με σπαραγμους,υστεριες κ.τ.λ.

 

Αν καποια εχει περασει κατι αναλογο πραγματικα,ας εκθεσει την μεθοδο που το αντιμετωπισε γιατι εχω χασει πια τον υπνο μου με αυτο τον τροπο.

 

Αληθεια εισαι απο Κυπρο ή μενεις εκει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας!!

εμεις φοβομαστε τους ξενους..

Επισης φοβαται την πολυκοσμια..Οταν ειναι στον παιδοτοπο και εχει πολλα παιδακια θελει κι εμενα μαζι γενικα ειναι πολυ μαζεμενη, οταν ειναι μονη της ξεσαλωνει!!

Φοβαται συγκεκριμενους ανθρωπους απο την αρχη, δλδ τον αδερφο του πεθερου μου..τοσα χρονια οποτε τον βλεπει σπαραζει.Κια ο ανθρωπος την αγαπαει πολυ και στεναχωριεται.Γενικα καταλαβαινω πως ειναι φυσιολογικο να φοβαται τους ξενους και να μην εχει συνηθησει με πολυ κοσμο αλλα μεχρι ενος σημειου.Δεν θα επρεπε να τον ειχε συνηθισει μεχρ τωρα?Τον βλεπει αρκετα συχνα.

Τι μπορω να κανω για να σταματησει να φοβαται?

Προσπαθω οσο μπορω να την φερνω σε επαφη με παιδακια.Ας πουμε ερχεται συχνα μια φιλη μου σπιτι και φερνει το κοριτσακι της 1 χρονο μικροτερο..Φοβαται οτι θα της παρει τα παιχνιδια της και θα φυγει..Οχι ολα τα παιχνιδια μερικα αγαπημενα της.Ετσι περνω αυτα τα παιχνιδια και τα κρυβω πριν ερθουν...Κανω καλα η χειροτερευω την κατασταση???Αν δεν το κανω αυτο θα ερχεται κλαιγοντας σπαραχτικα λεγοτας πως το αλλο κοριτσακι θα της παρει τα παιχνιδια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ανιψιούλα που έχει κατά την γνώμη μου έναν πολύ αφύσικο φόβο. Είναι 4½ χρονών και φορεί ακόμα παμπερς γιατί φοβάται να πάει στην τουαλέτα. Λέει πώς θα την ρουφήξει η λεκάνη. Αν δεν φορεί παμπερς δεν κάνει ούτε τσίσα ούτε και κακά . έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Έχουμε σκαρφιστεί ένα σορό τρόπους να τη κάνουμε να πάει τουαλέτα. Τι σε γιογιό δοκιμάσαμε ,να τις πάρουμε παιχνίδι ,τις κάνουμε όλα τα χατίρια, όλο το καλοκαίρι την έχουμε έξω με το λάστιχο, αυτή σφίγγεται και δεν κάνει τίποτα. Σε κάποιο γιατρό που το είπαμε μας είπε να μην την πιέσουμε.

μην βαζεται το γιογιο μεσα στην τουαλετα.. βαλτε το σε καποιο αλλο δωματιο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σε ολους!

Η Μαρια ειναι τωρα 26 μηνων...

Το βραδυ λιγο πριν κοιμηθει, ειχα τη φαεινη ιδεα να της δειξω ενα βιντεο κλιπ με κινουμενους χαρακτηρες που (κατα τη δικη μου -μονο οπως φανηκε- γνωμη) θεωρω πολυ ομορφο.. Η μικρη σημερα οπως και τις τελευταιες ημερες δεν ειχε δει καθολου τηλεοραση/βιντεακια κλπ.

Σε καποια φαση, οπως παρακολουθουσαμε το βιντεο κλιπ, δειχνει με το δειχτη της την οθονη και μου λεει "τεγγαϊ - τεγγαϊ" (=φεγγαρι - φεγγαρι). Της απανταω "ναι αγαπη μου, το φεγγαρακι δειχνει".. Και με κοιταει βουρκωμενη λεγοντας μου "που παμε;" βαζοντας τα κλαμματα...

:(:(:(:(:(

Μιλαμε τα επαιξα τελειως! Σταματησα κατευθειαν το βιντεο κλιπ, την πηρα αγκαλια και της εξηγησα πως δεν υπαρχει λογος να φοβαται, πως ειμαι εκει για εκεινη αλλα το παιδι ενω σταματησε τα κλαμματα, φαινοταν φανερα αγχωμενο και φοβισμενο.... :(:(:(

Εν τελει, μας πηρε γυρω στη 1.5 ωρα να κοιμηθουμε..

 

Θελω να ρωτησω τωρα: Τι κανω ετσι και ξυπνησει το βραδυ τρομαγμενη? Να κοιμηθω μαζι της ή να την καθησυχασω και να φυγω?

Αυριο να της μιλησω για αυτο ή να το αφησω απλα να ξεχαστει?

 

Να σκασω ειμαι, μου εμεινε η εικονα της στα ματια μου να κλαιει και να ρωταει "που παμε"... Ποιος ξερει πως το σκεφτηκε με το μυαλουδακι της... :cry:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

και τι βγαζουν για τα παιδια ελεος.ακου μπαμπουλας...το αλλο παλι??η νεκρη νυφη!!!ειναι παιδικο αυτο????σιγα μη το βαλω στα παιδια..μετα φυσικο να εχουν φοβιες

 

Ε.. να μη το βαλεις

μιας και δεν ειναι παιδικο καρτουν :P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!

εμεις φοβομαστε τους ξενους..

πολυ καλα κανετε :D:D

 

Επισης φοβαται την πολυκοσμια..Οταν ειναι στον παιδοτοπο και εχει πολλα παιδακια θελει κι εμενα μαζι γενικα ειναι πολυ μαζεμενη, οταν ειναι μονη της ξεσαλωνει!!

Τα περισσοτερα παιδια το κανουν (με τον Βασιλη ειχα γραψει και θεμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19778

 

Φοβαται συγκεκριμενους ανθρωπους απο την αρχη, δλδ τον αδερφο του πεθερου μου..τοσα χρονια οποτε τον βλεπει σπαραζει.Κια ο ανθρωπος την αγαπαει πολυ και στεναχωριεται.Γενικα καταλαβαινω πως ειναι φυσιολογικο να φοβαται τους ξενους και να μην εχει συνηθησει με πολυ κοσμο αλλα μεχρι ενος σημειου.Δεν θα επρεπε να τον ειχε συνηθισει μεχρ τωρα?Τον βλεπει αρκετα συχνα.

Θα ελεγα να μην καταπιεσεις τα ενστικτα της. Λενε οτι ειναι καλο να μαθουν να τα εμπιστευονται

 

Τι μπορω να κανω για να σταματησει να φοβαται?

Δεν βλεπω καποια ιδιαιτερη φοβια. Ντροπαλη θα την ελεγα απλα που δεν ειναι κακο ουτε κατι που πρεπει να αλλαξει. Η ηληκια ειναι.

 

Προσπαθω οσο μπορω να την φερνω σε επαφη με παιδακια.Ας πουμε ερχεται συχνα μια φιλη μου σπιτι και φερνει το κοριτσακι της 1 χρονο μικροτερο..Φοβαται οτι θα της παρει τα παιχνιδια της και θα φυγει..Οχι ολα τα παιχνιδια μερικα αγαπημενα της.Ετσι περνω αυτα τα παιχνιδια και τα κρυβω πριν ερθουν...Κανω καλα η χειροτερευω την κατασταση???Αν δεν το κανω αυτο θα ερχεται κλαιγοντας σπαραχτικα λεγοτας πως το αλλο κοριτσακι θα της παρει τα παιχνιδια..

Πολυ καλα κανεις . Και εμεις αυτο κανουμε. Ολοι εχουμε καποια πραγματα που δεν θελουμε να μας πειραζουν.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα elenik ευχαριστω για την απαντηση σου..

Εχεις δικιο σ'αυτα που μου γραφεις..

Η αληθεια ειναι πως κι εμεις δεν εχουμε πολλους φιλους με παιδακια ετσι ειναι πιο δυσκολο.Ευτυχως εχει εδω στην γειτονια καποια κοριτσακια.Στο παιδοτοπο δεν την παω τωρα γιατι εχω μικρο μωρακι σπιτι και παιδικο δεν την εστειλα γιατι δεν δουλευω.Του χρονου ξεκιναμε σχολειο..(πως περναει ετσι ο καιρος???)

Εχω παρατηρησει πως η φοβια με τους ξενους περναει σιγα σιγα..Τωρα ειδικα που ειμαι πιο ενεργη κι εγω γιατι τοσο καιρο με την κοιλια τουρλα και ενα ψιλοπροβληματακι στην εγκυμοσυνη μου ημουν λιγο εκτος..Οταν ειναι μαζι μου το αντιμετωπιζουμε καλυτερα..Απλα γατζωνεται πανω μου, κλαιει λιγο, βλεπει εμενα ομως που ειμαι χαλάρη χαιρεταω κοσμο, γελαω κτλ και σε 5 λεπτακια χαλαρωνει και αρχιζει τα δικα της..Πρωτα δεν εμπαινε καν στο δωματιο..

Δυσκολο πραγμα να εισαι γονιος..εκανα κι εγω λαθακια...αγχωνομουν λιγο και ισως το παιδι το καταλαβαινε..Οσο σκεφτομαι δλδ οτι στα ματακια του το εβλεπε ολο αυτο σαν πιεση τρελαινομαι..

Ηθελα να σε ρωτησω για το σχολειο πως ηταν στην αρχη αλλα διαβασα οτι ο μικρος σου πηγαινε ηδη αρκετο καιρο παιδικο.Εχουμε 1 χρονο και κατι ακομα για να παμε στο νηπιαγωγειο και θελω να την προετοιμασω οσο καλυτερα γινεται για να της ειναι ερθει πιο ομαλα, γιατι στο σημειο που βρισκομαστε ακομα θα δυσκολευτει πολυ να με αφησει πιστευω.

Προς το παρον ζηλευουμε τον μικρο ευτυχως ομως δεν ειναι επιθετικη μαζι του..απλα μας εχει φαει η γκρινια και η σκανταλια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
SOUsou καλησπερα!Καταρχην να σου πω πως και η δικη μου με θελει συνεχεια διπλα της.Ακομα και στην τουαλετα.Επισης εμενα πλεον δεν κοιμαται στο κρεβατι της αλλα θελει να κοιμαται μαζι μου.

 

Και'γω δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω γιατι κλαιει(ειδικα στην κουνια της με σπαραγμους,υστεριες κ.τ.λ.

 

Αν καποια εχει περασει κατι αναλογο πραγματικα,ας εκθεσει την μεθοδο που το αντιμετωπισε γιατι εχω χασει πια τον υπνο μου με αυτο τον τροπο.

 

Αληθεια εισαι απο Κυπρο ή μενεις εκει?

 

 

 

Ναι εδω μενω και ειμαι απαραδεκτη γιατι τωρα το ειδα!!:shock:

Εμεις εχουμε ακομα μαμακιαση αλλα τουλαχιστων κοψαμε την πιπιλα:D

ευκολα μπορω να πω!! Καλυτερα απο οτι περιμενα!

Τωρα εχουμε θεμα με τις παννες, τρομερο θεμα! Ειμαι σε απογνωση δεν σηκωνεται απο το γιογιο:shock: καθεται ολη μερα γιατι φοβαται οτι θα τα κανει πανω της!

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Βλέπω οτι η ανάρτηση εδώ έχει καιρό να χρησιμοποιηθεί. Ελπίζω να δείτε την απορία μου παραταύτα :)

 

Αντιμετωπίζω μια φοβία της μιας μου δίδυμης κόρης, της Νιόβης, και θα ήθελα την συμβουλή όσων μπορούν να μου την δώσουν.

 

Η Νιόβη γεννήθηκε με ενα μικρό πρόβλημα στο δεξί νεφρό της που κάνει κατακράτηση ούρων λόγω παλινδρόμησης από την κύστη. Είναι κάτι που το παρακολουθούμε, δεν ανησυχούμε ιδιαίτερα γιατί είναι μικρού βαθμού και πιστεύουμε και ελπίζουμε οτι θα διορθωθεί από μόνο του μεγαλώνοντας το παιδί.

Εντωμεταξύ όμως χρειάστηκε να κάνει τον Ιούλιο που μας πέρασε μια κυστεογραφία. Εννοείται οτι ούρλιαζε και σφάδαζε και πιστεύω οτι τραυματίστηκε ψυχολογικά. Σήμερα, εννέα μήνες μετά, ακόμα δεν με αφήνει να καθαρίσω το πιπί της. Δεν ανοίγει τα πόδια, με το ζόρι στο μπάνιο να της ρίξω νεράκι και γενικά δεν με αφήνει ούτε να το δω. Κάθε φορά που της βάζω το βραδυνό πάμπερ (της ημέρας το έχουμε κόψει) κλείνει τα μπουτάκια της και μου λέει 'όχι μαμα το πιπί μου, αύλιο το καθαλίσουμε εντακθει;' και μόνο οταν την διαβεβαιώνω οτι δεν, τότε αφήνει να της βάλω το πάμπερ. Της έχω εξηγήσει πολλές φορές οτι η μαμά δεν πειράζει το πιπι, οτι η μαμά μονο κοιτάει και μόνο καθαρίζει, αλλά τίποτα. Κάποιες φορές που επέμενα (καθαρά για λόγους υγιεινής) και της άνοιξα τα πόδια με το ζόρι τσίριζε πανικόβλητη όσο και αν την καθησύχαζα οτι αγάπη μου, η μανούλα μόνο να κοιτάξει πρέπει, ούτε θα σε ακουμπήσει ούτε θα σε πειράξει. Η απάντηση είναι πάντα γερά κλάματα και 'όοοχι μαμα το πιπι μου'.

 

Είναι γενικά ενα πολύ έξυπνο κορίτσι, και έχει εξαιρετική μνήμη. Είναι πολύ πιο μπροστά στον λόγο και όχι μόνο από την δίδυμη αδερφούλα της.

 

Θέλω πολύ να την βοηθήσω να ξεπεράσει αυτή την φοβία αλλά νομίζω οτι χρειάζομαι βοήθεια. Δεν μπορώ όσο και αν έχω συζητήσει μαζί της και με όση αγάπη και αν έχω προσπαθήσει να της ξεκολλήσω το μυαλό από την εμπειρία της κυστεογραφίας εννέα μήνες πριν.

 

Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

ngVcp3.pngZsjdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για την κυστεογραφια κατα καποιον τροπο ενοχλησαν το πιπι της?(δεν γνωριζω:oops:).

Αν κατα τη διαδικασια πονεσε κλπ εκει, λογικο ειναι να εχει ακομη φοβο μηπως επαναληφθει η διαδικασια.Θελει χρονο, πολυ, η ψυχουλα.

Μηπως να ρωτησεις καποιον παιδιατρο η παιδοψυχολογο πως θα το ξεπερασει σιγα σιγα? Μηπως πρεπει να μιλησεις στη μικρη?Γιατι δεν σε αφηνει, οτι παει περασε κλπ?Αλλα μια γνωμη απο ειδικο πιστευω θα βοηθουσε τη προσεγγιση σου, ειναι λεπτα αυτα τα ζητηματα...

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι καλο θα ηταν να το κανεις το καθαρισμα παιχνιδι, να την βαλεις να συμμετεχει κι αυτη, πχ να της δωσεις ενα μαντηλακι να καθαρισει αυτη το πιπι της. προφανως φοβαται οτι οποιος την αγγιξει εκει θα πονεσει. οποτε αστην να το κανει μονη της μηπως και ξεφοβηθει

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Βλέπω οτι η ανάρτηση εδώ έχει καιρό να χρησιμοποιηθεί. Ελπίζω να δείτε την απορία μου παραταύτα :)

 

Αντιμετωπίζω μια φοβία της μιας μου δίδυμης κόρης, της Νιόβης, και θα ήθελα την συμβουλή όσων μπορούν να μου την δώσουν.

 

Η Νιόβη γεννήθηκε με ενα μικρό πρόβλημα στο δεξί νεφρό της που κάνει κατακράτηση ούρων λόγω παλινδρόμησης από την κύστη. Είναι κάτι που το παρακολουθούμε, δεν ανησυχούμε ιδιαίτερα γιατί είναι μικρού βαθμού και πιστεύουμε και ελπίζουμε οτι θα διορθωθεί από μόνο του μεγαλώνοντας το παιδί.

Εντωμεταξύ όμως χρειάστηκε να κάνει τον Ιούλιο που μας πέρασε μια κυστεογραφία. Εννοείται οτι ούρλιαζε και σφάδαζε και πιστεύω οτι τραυματίστηκε ψυχολογικά. Σήμερα, εννέα μήνες μετά, ακόμα δεν με αφήνει να καθαρίσω το πιπί της. Δεν ανοίγει τα πόδια, με το ζόρι στο μπάνιο να της ρίξω νεράκι και γενικά δεν με αφήνει ούτε να το δω. Κάθε φορά που της βάζω το βραδυνό πάμπερ (της ημέρας το έχουμε κόψει) κλείνει τα μπουτάκια της και μου λέει 'όχι μαμα το πιπί μου, αύλιο το καθαλίσουμε εντακθει;' και μόνο οταν την διαβεβαιώνω οτι δεν, τότε αφήνει να της βάλω το πάμπερ. Της έχω εξηγήσει πολλές φορές οτι η μαμά δεν πειράζει το πιπι, οτι η μαμά μονο κοιτάει και μόνο καθαρίζει, αλλά τίποτα. Κάποιες φορές που επέμενα (καθαρά για λόγους υγιεινής) και της άνοιξα τα πόδια με το ζόρι τσίριζε πανικόβλητη όσο και αν την καθησύχαζα οτι αγάπη μου, η μανούλα μόνο να κοιτάξει πρέπει, ούτε θα σε ακουμπήσει ούτε θα σε πειράξει. Η απάντηση είναι πάντα γερά κλάματα και 'όοοχι μαμα το πιπι μου'.

 

Είναι γενικά ενα πολύ έξυπνο κορίτσι, και έχει εξαιρετική μνήμη. Είναι πολύ πιο μπροστά στον λόγο και όχι μόνο από την δίδυμη αδερφούλα της.

 

Θέλω πολύ να την βοηθήσω να ξεπεράσει αυτή την φοβία αλλά νομίζω οτι χρειάζομαι βοήθεια. Δεν μπορώ όσο και αν έχω συζητήσει μαζί της και με όση αγάπη και αν έχω προσπαθήσει να της ξεκολλήσω το μυαλό από την εμπειρία της κυστεογραφίας εννέα μήνες πριν.

 

Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

 

πάντως κι εμένα που δεν έχει περάσει τα δικά σας από κάποια ηλικία και μετά (νομίζω εκεί κοντά στα 2,5) δε μ' έχει αφήσει ποτέ να την κοιτάξω εκεί. Κάνει αυτά ακριβώς που κάνει η δικιά σου. Νομίζω ότι είναι και λίγο λογικό, ντρέπονται κιόλας, μεγαλώνουν... μήπως να την άφηνες και να μην την κοίταζες εκεί??? Νεράκι στο μπάνιο να ρίχνεις και να σκουπίζεστε καλά...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...