Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Λοιπόν ζητάς νοσοκομείο παίδων Αγίας Σοφίας και όταν σε ρωτήσει τη κλινική λες Ειδικών παθήσεων ( αυτισμού)

 

to ekana, exw parei til se 200 noumera, xwris ton 5psifio kwdiko tou nosokomeiou den mou kleinoun!!!!!!!!!!!!!!!!!! mou xoun spasei ta neura

thanks omws!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε σύ τόσες φορές έχω κλείσει χωρίς να ξέρω τον 5 ψηφίο...αρκεί να λες σωστά το όνομα της κλινικής.που στο συγκεκριμένο είναι αυτό που σου είπα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε σύ τόσες φορές έχω κλείσει χωρίς να ξέρω τον 5 ψηφίο...αρκεί να λες σωστά το όνομα της κλινικής.που στο συγκεκριμένο είναι αυτό που σου είπα...

 

autes tis plirofories eixa apo mia fili apo x8es kai pira til kai sto 1535 leei den uparxei to nosokomeio pou zitaw, epeleksa "tropopoihsi" mia alli fora pou pira, milisa me mia kopela, ta idia tis eipa kai mou zitage ton 5psifio ki auti.

 

mou proteine na parw to 11880 kai na zitisw to til tou nosokomeiou na kleisw rantevou apo mesa.

 

mesa s'ola apo tis 4 o mikros kounaei to kefali tou sunexeia

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σταμάτα να τσεκάρεις τον μικρό συνέχεια γιατί όλα περίεργα θα σου φαίνονται ή θα σε πάρει χαμπάρι και θα φρικάρει κι όλο περίεργα θα σου κάνει.Ο παιδίατρος τί σου έχει πει?

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα να τσεκάρεις τον μικρό συνέχεια γιατί όλα περίεργα θα σου φαίνονται ή θα σε πάρει χαμπάρι και θα φρικάρει κι όλο περίεργα θα σου κάνει.Ο παιδίατρος τί σου έχει πει?

 

o paidiatros de mou exei pei kati giati den tou exw anaferei tpt egw akoma.

perimena na kleisei tous 16 mines gia to 8ema tis omilias, den antigrafei dld emena na lew oute ta pio apla pragmata.

 

se merikes meres einai to emvolio opote kai 8a to anaferw, an kai mou fainetai ligo adiaforos o giatros. mou ton eipe kai paxoulo kai i8ela na tou spasw ta moutra

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, τα 3 από τα 4 παιδιά μου, μίλησαν ουσιαστικά στα δύο χρόνια. Μέχρι τότε μόνο μαμά-μπαμπά λέγανε. Στα 2α γενέθλια ζήτημα να είχαν φτάσει κάποιες λέξεις (λιγότερες από 10). Μετά τα δύο, άρχισε ραγδαία ανάπτυξη. Μόνο το ένα κατέκτησε την ομιλία νωρίτερα. Για το θέμα της ομιλίας, μάλλον ανησυχείς νωρίς.

 

Επίσης το παιδί πρέπει να έχει κίνητρο για να σε φωνάξει (άρα να μιλήσει). Αν είσαι συνεχώς από πάνω του (λόγω άγχους για τσεκάρισμα), ποιος ο λόγος να σε καλέσει; Χαλάρωσε λίγο εσύ... και περίμενε.

 

 

Σου εύχομαι οι ανησυχίες σου να μην έχουν έδαφος και να έχεις ένα υγιέστατο παιδάκι, που σε λίγους μήνες να σε τρελαίνει με τις φωνές και τα καμώματά του! :) :) :)

 

edit: Αν δεν εμπιστεύεσαι τον παιδίατρο... ψάξε για κανέναν άλλο... Είναι σημαντικό να υπάρχει εμπιστοσύνη!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

16 μήνες είναι απίστευτα μικρή ηλικία για κάποια διάγνωση.

 

Η διάγνωση του αυτισμού γίνεται γύρω στα 4, εκτός αν υπάρχουν πολύ έντονα σημάδια οπότε μιλάμε για τα 2,5 με 3

 

Σύνδρομα που περιλαμβάνονται στις Διάχυτες Αναπτυξιακές Διαταραχές και έχουν πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, και πάλι η διάγνωση γίνεται μετά τα 2 χρόνια.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να πάψεις να διαβάζεις από το διαδίκτυο, να πάψεις να κάνεις τεστ, φυσικά να πάψεις να βλέπεις βίντεο με παιδιά με αυτισμό και να απολάυσεις το μωρό σου!

 

Όσο για το κούνημα του κεφαλιού....είναι στη φάση που ανακαλύπτει το σώμα του. Ανακαλύπτει ότι κάτι έχει εκεί πάνω από τους ώμους. Αν το κουνήσει αυτό το κάτι (αυτό που εμείς οι μεγάλοι το λέμε "κεφάλι") νιόθει κάπως.....κάπως που του αρέσει.... Το αποκλείεις;

Επίσης, γιατί να γυρίζει συνεχώς στο όνομα του; Αν το φωνάζεις κάθε 5 λεπτά από το άγχος σου, και δεν έχεις να του πεις ή να του δείξεις κάτι ενδιαφέρον, απλά βαρέθηκε!

 

Δεν είναι τόσο πολύθπλοκα συνήθως τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα συμπτώματα για μωρό 16 μηνών?

 

Στο εξωτερικό ο παιδίατρος κανει τεστ στους 18 μήνες, εδω στην Ελλάδα, ισχύει αυτό?

 

Υπάρχουν κάποια "απόλυτα" συμπτώματα ή είναι και θέμα χαρακτήρα του παιδιού?

 

Υπάρχει ένα πάρα πολύ καλό βιντεο που είδα τελευταία στο facebook

https://www.facebook.com/MyChildPhysiocenter και είναι αρκετά κατατοπιστικό για τα σημαδια του αυτισμού. Εκεί θα βρείς και ένα ωραίο link και για ένα ερωτηματολόγιο το Ages & Stages. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανείς μας δε μπορεί να γίνει ειδικός και να βγάλει διάγνωση όσα βίντεο κι αν δούμε στο Internet.Μη το κάνεις αυτό στον εαυτό σου.Πηγαινε το παιδάκι σε αναπτυξιολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι!!εγώ προσωπικά έχω περάσει ακριβώς αυτό που περνάς εσύ τώρα..από τον δωδέκατο μήνα του μικρού μου τρωγόμουνα γιατί δε εδείχνε με το δάχτυλο,γιατί είχε πολύ έντονη σιελόρροια,γιατί δεν έλεγε μαμά,γιατί δε χαιρετούσε κ.τ.λ...μέχρι να φτάσει το ραντεβού που είχα κλείσει με αναπτυξιολόγο γιατί αργούνε,είχε αρχίσει να δείχνει,να χαίρετάει κ.τ.λ.Δε λέω να μην ανυσηχείς αλλά μη φρικάρεις γιατί όλα ύποπτα θα σου φαίνονται.(έτσι μου φαίνονταν εμένα).κάθε παιδάκι έχει δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης.Θα προσπαθήσω το πρωί να σου βρώ τον 5 ψήφιο αριθμό της κλινικής,ελπίζω να τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν μπορείς να βγαλεις ακρη με το 1535 μπορείς να πεις τροποποιηση ραντεβού και να μιλήσεις με άτομο από το τηλεφωνικό κέντρο. Τους λες οτι δεν ξερεις τον αριθμο κλινικης και σου κλεινουν αυτοί ραντεβού. Επίσης υπάρχει και το Τηλ. Κεντρο των ειδικων παθήσεων 2132013000. Προσπάθησε και εκεί.

 

Ελπίζω να μην είναι κατι και να είναι όλα καλα με το μικρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι!!εγώ προσωπικά έχω περάσει ακριβώς αυτό που περνάς εσύ τώρα..από τον δωδέκατο μήνα του μικρού μου τρωγόμουνα γιατί δε εδείχνε με το δάχτυλο,γιατί είχε πολύ έντονη σιελόρροια,γιατί δεν έλεγε μαμά,γιατί δε χαιρετούσε κ.τ.λ...μέχρι να φτάσει το ραντεβού που είχα κλείσει με αναπτυξιολόγο γιατί αργούνε,είχε αρχίσει να δείχνει,να χαίρετάει κ.τ.λ.Δε λέω να μην ανυσηχείς αλλά μη φρικάρεις γιατί όλα ύποπτα θα σου φαίνονται.(έτσι μου φαίνονταν εμένα).κάθε παιδάκι έχει δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης.Θα προσπαθήσω το πρωί να σου βρώ τον 5 ψήφιο αριθμό της κλινικής,ελπίζω να τα καταφέρω.

 

euxaristw!! tous rwtisa sto tilefwniko kentro kai mou eipan oti ekeinoi de gnwrizoun pou mporw na vrw ton kwdiko. ti sto kalo, den eixa idea oti 8a eixa tetoia diadikasia gia na kleisw rantevou

 

Αν δεν μπορείς να βγαλεις ακρη με το 1535 μπορείς να πεις τροποποιηση ραντεβού και να μιλήσεις με άτομο από το τηλεφωνικό κέντρο. Τους λες οτι δεν ξερεις τον αριθμο κλινικης και σου κλεινουν αυτοί ραντεβού. Επίσης υπάρχει και το Τηλ. Κεντρο των ειδικων παθήσεων 2132013000. Προσπάθησε και εκεί.

 

Ελπίζω να μην είναι κατι και να είναι όλα καλα με το μικρό σου.

 

joan80 euxaristw, to 2132013000 se parapempei sto 1535.

an diavaseis ta minumata lew oti eipa tropopoiisi ki etsi milisa me mia kopela alla i8ele ton 5psifio kwdiko!!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

profanws ki auto prospa8w na kanw

 

giati ola prokuptoun s/k? to pa8ainei ki allos auto ektos apo mena?

 

Και ο δικός μου είναι 18 μηνών και δεν λέει λέξεις κανονικές ( δεν βοηθάει που είμαστε και δίγλωση οικογένεια ) και δεν δείχνει με το δάχτυλο

Πήγα σε αναπτυξιολογο (που αξιολογεί και για αυτισμό) και μου είπε καμμια σχέση, τα αγόρια είναι αργά γενικώς και πρέπει να κρίνεις την συμπεριφορά του με τους άλλους και με μένα και όχι αν λέει λέξεις

Μου είπε να μην του τα δίνω ολα στο χέρι αμέσως και να τον ρωτάω πρώτα αν θέλει το ενα η το άλλο και να του μιλάω συνέχεια!! Το έκανα και είπε την πρώτη του λέξη χθες στον παιδικό σταθμό

 

Αν βάζεις τηλεόραση προσπάθησε να την ελλατωσεις αν μπορείς και μιλά του συνέχεια μέχρι να σε βαρεθεί. Μπορεί να μην είναι αυτιστικο το παιδι, μπορεί απλα να πρέπει να δώσεις πολλές ευκαιρίες. Επανέλαβε κάτι πολυ; Έχεις πάρει μαρκαδόρο να ζωγραφιζεις κάτι μπροστά του για κανά εικοσαλεπτο;

Μην ξεχνάς τα αγόρια θέλουν πολυ χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου είναι 18 μηνών και δεν λέει λέξεις κανονικές ( δεν βοηθάει που είμαστε και δίγλωση οικογένεια ) και δεν δείχνει με το δάχτυλο

Πήγα σε αναπτυξιολογο (που αξιολογεί και για αυτισμό) και μου είπε καμμια σχέση, τα αγόρια είναι αργά γενικώς και πρέπει να κρίνεις την συμπεριφορά του με τους άλλους και με μένα και όχι αν λέει λέξεις

Μου είπε να μην του τα δίνω ολα στο χέρι αμέσως και να τον ρωτάω πρώτα αν θέλει το ενα η το άλλο και να του μιλάω συνέχεια!! Το έκανα και είπε την πρώτη του λέξη χθες στον παιδικό σταθμό

 

Αν βάζεις τηλεόραση προσπάθησε να την ελλατωσεις αν μπορείς και μιλά του συνέχεια μέχρι να σε βαρεθεί. Μπορεί να μην είναι αυτιστικο το παιδι, μπορεί απλα να πρέπει να δώσεις πολλές ευκαιρίες. Επανέλαβε κάτι πολυ; Έχεις πάρει μαρκαδόρο να ζωγραφιζεις κάτι μπροστά του για κανά εικοσαλεπτο;

Μην ξεχνάς τα αγόρια θέλουν πολυ χρόνο!

 

tou milousa kai tou milaw sunexeia, pote den tou milisa mwroudistika kiolas.

 

exw paratirisei omws, oti ton enoxlw... protimaei na einai monos tou.

8umamai mexri prin kana mina, eklaige kai fwnaze 24/7. opote ena apogeuma efuga apo to dwmatio ki ekatsa sto dwmatio tou.

 

to paidi itan isuxo, epaize monos (ws suni8ws) kai iremos.

meta to ka8ierwsa.

 

i tileorasi exei na anapsei 4-5 meres GENIKA. den tin anavw oute gia ton kairo. parakolou8ei baby einstein to vradu misi wra (gia na mporesw na kanw mpanio) ligo prin to vraduno tou kai to kleinw oso ton taizw kai ton etoimazw gia upno.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

euxaristw!! tous rwtisa sto tilefwniko kentro kai mou eipan oti ekeinoi de gnwrizoun pou mporw na vrw ton kwdiko. ti sto kalo, den eixa idea oti 8a eixa tetoia diadikasia gia na kleisw rantevou

 

 

 

joan80 euxaristw, to 2132013000 se parapempei sto 1535.

an diavaseis ta minumata lew oti eipa tropopoiisi ki etsi milisa me mia kopela alla i8ele ton 5psifio kwdiko!!

 

Ολο καινουρια κολπα βγαζουν. Εγω πριν απο λιγο καιρο εκλεισα κανονικα ραντεβου χωρις τον κωδικο. Παντως αν δεις εδω http://1535.com.gr/ShowHospitals.aspx στο αγια σοφια δεν υπάρχει πουθενα ο κωδικος των ειδικων παθησεων. Οποτε παρε απο Δευτερα τηλεφωνο στη γραμματεια και ζητα τους τον κωδικο. Ελπιζω να βγαλεις ακρη

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι και ο δικός μου να έπαιζε μόνος του! Αυτο δεν είναι καθόλου κακό! Μερικοί άνθρωποι είναι πιο εσωστρεφείς αλίμονο αν όλοι ήταν το ίδιο

 

Αν του δείξεις ενα σημείο το κοιτάει; Όταν παίζει μόνος του, και προσπαθείς να παίξεις μαζί του τι κάνει;μήπως εκεί που παίζει να πας και εσυ να παίξεις δίπλα μονη σου χωρίς να του μιλήσεις να δεις τι θα κάνει; Καντο για κανά εικοσαλεπτο να δεις αν θα συμμετέχει, και αν δεν θες αστον ήσυχο μην του μιλας

Μου είπε αυτή η ειδικός που κάνουνε θεραπεία να μην δίνω σημασία σε tantrums και τέτοια και να μην τον καθυσηχαζω πια όταν το κάνει, απλα να είμαι εκεί δίπλα του και να παίζω μονη μου... Ξέρω οτι ο δικό σου δεν έχει tantrums αλλά βγάζει νόημα αυτο; Έχει να κάνει βασικά με τις ιδιοτροπίες τους, πρέπει να τους αφήσουμε να αναπτυχθούν μόνα τους και να βρουν μόνα τους τι θέλουν και εμεις βασικά να είμαστε δίπλα και να μην αντιδρούμε και να συνεχίζουμε λες και δεν έγινε τιποτα.. Σύμφωνα με αυτήν τότε αναπτύσσονται, επεξεργάζονται πράγματα γύρω και καταλαβαίνουν τι θελουν

Link to comment
Share on other sites

Ολο καινουρια κολπα βγαζουν. Εγω πριν απο λιγο καιρο εκλεισα κανονικα ραντεβου χωρις τον κωδικο. Παντως αν δεις εδω http://1535.com.gr/ShowHospitals.aspx στο αγια σοφια δεν υπάρχει πουθενα ο κωδικος των ειδικων παθησεων. Οποτε παρε απο Δευτερα τηλεφωνο στη γραμματεια και ζητα τους τον κωδικο. Ελπιζω να βγαλεις ακρη

 

ma mou lege to kwloixografimeno, oti den upirxe auto pou zitaga!!!

8a parw til sto nosokomeio ti deutera mpas kai sunennoi8w!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Chrisisred γεια σου!

Δεν εχω εμπειρια για το συγκεκριμενο ζητημα, διαβασα ομως το θεμα σου και θα ηθελα να μου επιτρεψεις να σου πω 1 πραγματακι

Αντιλαμβανομαι οτι εχεις αγχωθει πολυ (μη σου πω και πανικοβληθει) με το ενδεχομενο του αυτισμου και ειναι πιθανο να βλεπεις συμπτωματα εκει που δεν υπαρχουν η να μεγαλοποιεις αυτο που βλεπεις. Καταλαβαινω οτι μεχρι να πας στο γιατρο δεν θα σου φυγει η ιδεα, απλα προσπαθησε να ηρεμισεις μεχρι τοτε γιατι κανεις κακο στον εαυτο σου...Μη με παρεξηγησεις...με την καλη εννοια τα λεω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Τινα1 αν εννοεις αυτο το βιντεο http://www.kennedykrieger.org/overview/news/online-video-to-help-physicians-parents-recognize-early-signs-of-autism με διελυσες..... :cry:

Αυτό το βίντεο βγάζει αυτιστικά τα μισά παιδάκια της υφηλίου! Στις 2 από τις 3 περιπτώσεις που περιγράφει, εγώ που έχω κάπως άπειρο μάτι, βλέπω το γιο μου. Πραγματικά δεν μπορώ να δω τη διαφορά της προβληματικής συμπεριφοράς με τη συμπεριφορά που είχε στην ηλικία των 16 μηνών. Θεωρώ ότι οι συμπεριφορές που δείχνει μπορεί να είναι πρώιμα σημάδια αυτισμού, μπορεί να είναι απλά μια ελαφρώς καθυστερημένη ανάπτυξη (συνηθισμένη στα αγοράκια). Οι Αμερικάνοι είναι λίγο υπερβολικοί σε τέτοια θέματα. Τα μισά παιδιά θεωρούν ότι είναι στο φάσμα του αυτισμού και τα άλλα μισά τα βγάζουν υπερκινητικά...

 

Εγώ ξέρω ότι το όριο για την ανάπτυξη της γλώσσας είναι να λέει το παιδί 3 λέξεις μέχρι την ηλικία των 18 (όχι 16) μηνών. Επίσης το να μην κάνει βλεμματική επαφή (όχι συνεχώς αλλά όταν π.χ. τον ταΐζεις ή τον γαργαλάς), το να μην χαμογελάει όταν του χαμογελάς, το να μην αντιδρά στη φωνή σου (όχι αποκλειστικά όταν τον καλείς με το όνομά του αλλά γενικώς), το να μην κοιτάει όταν του δείχνεις κάτι, το να μην μιμείται, το να μην θέλει αγκαλιά, το να παίζει μόνο του και να μην αποζητάει την παρέα των άλλων παιδιών. Η διάγνωση γίνεται συνολικά, όχι μόνο με βάση ένα ή δύο χαρακτηριστικά. Πολλά παιδάκια δεν γυρνάνε όταν τα φωνάζουν, αλλά δεν σημαίνει ότι έχουν αυτισμό. Άλλα παιδάκια δεν χαιρετάνε, άλλα δεν αποζητούν την παρέα (αλλά το να μπορούν να παίξουν για μικρό χρονικό διάστημα μόνα τους π.χ. μισή ώρα είναι καλό γιατί δείχνει ότι έχουν ικανότητα αυτοσυγκέντρωσης).

 

Οπότε αρχικά εγώ θα έλεγα να μην τρελαίνεσαι, πήγαινέ τον να τον δει και ένας ειδικός, πάντως το παιδάκι σου είναι πολύ μικρό ακόμα και από αυτά που λες δύσκολα βγαίνει συμπέρασμα για αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...