Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

klio πάρε τηλ τον γιατρό σου να σε συμβουλεύσει τι να κάνεις!! Ακόμα και σε κύκλο κανονικό (χωρίς να έχει προηγηθεί απόξεση για οποιοδήποτε λόγο) πρέπει η μία περίοδος να μην απέχει από την άλλη για περισσότερο από 40 ημέρες... Πάρε τον γιατρό σου τηλ...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα...

Αν και έχω διαβάσει πολλές από τις συζητήσεις σας, σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή για να σας παραθέσω και εγώ την δική μου εμπειρία.

 

Είμαι 42 ετών και με τον σύζυγό μου προσπαθούμε να κάνουμε ένα παιδάκι εδώ και 2 χρόνια με την βοήθεια της επιστήμης (εξωσωματική). Μετά την τελευταία μας προσπάθεια, είχαμε στα χέρια μας το χαρτάκι της μικροβιολόγου που έλεγε ότι η β-χοριακή μου ήταν θετική!!! Περιττό να σας πω πως αιστανθήκαμε... Πετούσαμε στα σύννεφα... Όμως δεν ήταν το "τυχερό" μας γιατί μόλις έκλεισα την 5 εβδομάδα της κύησής μου (χωρίς να υπάρχει λόγος γιατί ήμουν σχεδόν όλη μέρα στο κρεβάτι) είδα αίμα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μπω στην κλινική για παρακολούθηση και "ακινησία" όπως μου είπε ο γιατρός μου (ή μαλλον όχι ο γιατρός μου, ο αντικαταστάτης του μια που αυτός ελειπε διακοπές και είχς το τηλ. κλειστό!) και ορό.... Έτσι και έγινε. Όμως την δευτερη ημέρα στην κλινική είχα ακατάσχετη αιμορραγία. Ενημέρωσα τον γιατρό και μου συνέστησε υπομονή... Την επόμενη ημέρα είχα λιγότερο αίμα. Του ζήτησα να μου κάνει υπέρηχο για να δω το σποράκι μου αλλά αρνήθηκε γιατί είχα λέει κάνει την προηγούμενη και φοβόταν τα ραδιοκύματα. Μου έκανε λοιπόν υπέρηχο την επόμενη και εκεί φάνηκε ότι είχα ήδη χάσει το μωράκι μου και το μόνο που είχε μείνει ήταν ένας συρρικνωμένος σάκκος. Το μεσημέρι της ίδιας ημέρας (23/7/2010) μου έκανε απόξεση και εκεί έκλεισε άδοξα η ιστορία αυτή. Όμως μέχρι και σήμερα δεν έχω αδιαθετήσει παρ' όλο που είχα τις ημέρες που ήταν κανονικά να μου έρθει περίοδος (25 ημέρες κύκλο) λίγα πονάκια περιόδου όπως συνήθως. Δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω τι συμβαίνει με τον οργανισμό μου, αλλά απ' ότι διαβάζω πρέπει να κάνω υπομονή και να περιμένω μέχρι και 40 ημέρες. Είναι τόση η επιθυμία μας να γίνουμε γονείς που πιστεύουμε ότι είμαι και πάλι έγκυος μιας που ο γιατρός μου μας είπε να κάνουμε αποχή μία εβδομάδα μετά την απόξεση και μετά να έχουμε κανονικές επαφές, πράγμα το οποίο και κάναμε...

 

Ποιά είναι η γνώμη σας;;; Και με συγχωρείτε που σας ζάλισα :)

kabafis.gif
Link to comment
Share on other sites

mimika λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη... Κατ' αρχήν δεν μας ζάλισες καθόλου...

Όντως πρέπει να περιμένεις 40 ημέρες και αν δεν αδιαθετήσεις να τηλ. στον γιατρό σου να σου πει τι να κάνεις... Θα επιμείνεις στον ίδιο γιατρό?? Δεν έχω ξανακούσει γιατρό να φοβάται τα ραδιοκύματα (!) των υπερήχων. Οι υπέρηχοι είναι εντελώς ακίνδυνοι: στέλνουν ηχητικά κύματα στο εσωτερικό της μήτρας και αυτά μετατρέπονται σε εικόνα... Ούτε μου άρεσε το γεγονός ότι έλειπε διακοπές και είχε το κινητό του κλειστό... Όπως επίσης δεν άφησε την μήτρα σου να "ξεκουραστεί" και σας συνέστησε επαφές μετά από 7 ημέρες (!). Τέσπα, αυτό είναι δική σου απόφαση...

Σου εύχομαι να είσαι ήδη έγκυος, αλλά και να μην είσαι να ξέρεις ότι είσαι πολύ κοντά στον στόχο σου!! Όσο και να σε έχει "ρίξει" αυτή η κατάσταση, να το πιστέψεις!! Δυστυχώς οι παλινδρομήσεις είναι πολύ της μόδας τώρα τελευταία: το ποσοστό των αποβολών έχει ανέβει από 20% σε 25% :(. Το γεγονός ότι συνέλαβες είναι πολύ ελπιδοφόρο... Άσε που τώρα και για 3-6 μήνες έχεις αυξημένες πιθανότητες να μείνεις έγκυος (οι ορμόνες σου είναι στα πάνω τους) και επιπλέον έχεις παραπάνω πιθανότητες να "κρατήσεις" την επόμενή σου κύηση... Μετά από μία αποβολή έχεις 5% πιθανότητες από ό,τι πριν να πάει καλά η κύηση...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

πραγματι πολυ λυπηρη ιστορια...αλλα οσο και αν δεν το πιστευεις τωρα (καμια μας δεν μπορει να το συνειδητοποιησει) θα πανε ολα καλα....οσο για το 7 μερες κ εμενα μου φενοντε υπερβολικα λιγες για επαφες....εμενα ο γιατρος μου μου ειπε μετα την 1η περιοδο...προσεξε το λιγο....ευχομαι η καθυστερηση που εχεις να ειναι εγγυμοσυνη...περιμενουμε νεα σου!

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Clelia μου σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όντως αυτά που μου λες τα έχω σκεφτεί και εγώ. Όμως οφείλω να πω ότι από ότι φαίνεται ο οργανισμός μου λειτουργεί σαν ένας νεότερης γυναίκας πράγμα το οποίο κάνει και εμάς και τον γιατρό μου να είμαστε αισιόδοξοι. Ας αναφέρω ότι τα ωάρια που είχα σε κάθε κύκλο εξωσωματικής δεν ήταν ποτέ λιγότερα από 7. Όσον αφορά την αλλαγή του γιατρού την έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά ζούμε σε νησί και οι επιλογές των "καλών" γιατρών είναι λίγες. Σύμφωνα με την γενική τοπική γνώμη, αυτός είναι ο πιο "καλός". Άλλωστε και αυτός που τον αναπλήρωνε κατά την διάρκεια των διακοπών του δεν είναι λιγότερο γνωστός στο νησί. Τέλος πάντων. Ας ελπίσουμε ότι όλα γίναν κατ' ευχήν και δεν έχω κάποιο πρόβλημα από την απόξεση και θα γίνουν όλα όπως τα λέμε. Ας είμαι Θεέ μου έγκυος και ό,τι θέλεις από εμένα!!!!!!!!!!!!!!

kabafis.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχει δημιουργηθεί από την απόξεση!! Στις 5 εβδομάδες και με καλό γιατρό δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!!

Σου το εύχομαι ολόψυχα να είσαι έγκυος!! Αλλά σου το ξαναλέω: άμα δεν είσαι, θα γίνεις πολύ-πολύ σύντομα, μέσα στο 2010!! Μην σε πάρει τπτ από κάτω!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη... Πιστεύω ότι τα καταφέρνω καλά :) Άλλωστε όλοι πάντα μου λέγανε ότι είμαι τέρας υπομονής και ψυχραιμίας. Ας μην τους χαλάσω τώρα την γνώμη.

 

Όσο για την απόξεση ξέχασα να σας πω ότι μετά από το αίμα που είχα την παραπροηγούμενη που έγινε και η αποβολή το οποίο συνεχιζόταν με μικρότερη ένταση μέχρι και την ημέρα της επέμβασης, είχα αίμα για μία ακόμα μέρα και αυτό όχι έντονο κόκκινο.

kabafis.gif
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φυσιολογικό αυτό που γράφεις... Η ποσότητα και το "είδος" του αίματος διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό. Εγώ επειδή έχω ινομύωμα και αυτό από μόνο του φέρνει περισσότερη αιμορραγία, και τις 2 φορές που έγινε απόξεση είχα για 15 ημέρες λίγο αίμα (χρησιμοποιούσα σερβιετάκι)...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αγαπητή μου Clelia. Όπως έχω διαβάσει και σε άλλα θέματα κάθε οργανισμός διαφέρει από τον άλλο και κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Δραματικές ιστορίες γυναικών με μοναδικές εμπειρίες!!! Όμως και κάθε γιατρός αγαπητή μου Χρυσοβαλάντη δίνει την δική του δρομολόγηση για κάθε περίπτωση... Ας ελπίσουμε ότι θα βρούμε όλες τον δρόμο μας και μέσα στο 2010 θα είμαστε όλες με φουσκωμένες κοιλίτσες...:):)

kabafis.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε μετά την αποβολή και μετά από 30 περίπου ημέρες πόνους στην σάλπιγγα. Εγώ από εχθές το βράδυ έχω πολύ έντονους πόνους αριστερά και πιστεύω ότι είναι η σάλπιγγά μου... Δεν έχει καμία σχέση με τους πόνους της περιόδου. Θα με βοηθούσε πολύ η εμπειρία σας....

kabafis.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω μιμικα μου ειχα περιοδο κανονικη 22 μερες μετα την αποξεση και ειχα εντονους πονους σαν σουβλιες και στις 2 μου σαλπιγγες... μια δεξια μια αριστερα... δεν ξερω αν φταιει η αποξεση γι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα: πονάκια θα έχεις και μάλιστα καινούρια από αυτά που είχες συνηθίσει πχ στην περίοδο ή στην ωορρηξία σου... Αν αδιαθετήσεις μετά από την απόξεση(που σου το απεύχομαι, καθώς ξέρω την επιθυμία σου) να ξέρεις ότι και η περίοδός θα είναι λίγο περίεργη... Εμένα πχ ήρθε χωρίς συμπτώματα, χωρίς πονάκια και δεν με ενόχλησε καθόλου τους 2 κύκλους μετά την επέμβαση. Μετά επανήλθε στα φυσιολογικά συμπτώματά της...

Πάντως αν παρατηρείς κάτι καινούριο που δεν σου αρέσει, ή έχεις συμπτώματα που σου φαίνονται περίεργα, εννοείται να τηλ στον γιατρό σου!! Μπορεί να είναι κάτι εντελώς απλό και συνηθισμένο για αυτόν, για εμάς όμως που την έχουμε την απορία, πρέπει να μας την λύσει και να μας καθησυχάσει ο γιατρός μας...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την απάντησή σας... Ψάχνοντας στο νετ βρήκα άρθρα που γράφουν για εξωμήτριες εγκυμοσύνες μετά από επεμβάσεις και αφαίρεση σάλπιγγας για την αποκατάσταση... Τρελλάθηκα...

 

Ο δικός μου πόνος είναι έντονος και συνεχής μόνο στην μία (αριστερή) μεριά :(

kabafis.gif
Link to comment
Share on other sites

ειναι φυσιολογικα ολα αυτα πιστευω μιμικα.... βεβαια αν εσυ νιωθεις διαφορετικα καλο θα ηταν να μιλησεις με τον γιατρο σου που ειναι και ο πλεον αρμοδιος...

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω μέχρι την Δευτέρα να δω αν θα αδιαθετήσω και θα τον πάρω τηλέφωνο. Αν και είναι η μεγαλύτερη επιθυμία της ζωής μου να μην... καλύτερα είναι να αδιαθετήσω παρά να έχω μια αποτυχημένη εγκυμοσυνη πάλι λόγω του ότι ο οργανισμός μου δεν είναι ακόμη έτοιμος... :(

kabafis.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια,εγω μετα την αποξεση ειχα περιοδο στις 30 μερες κ το μονο καλο ειναι οτι τερμα οι πονοι περιοδου!!!και το λεω γιατι για μενα ηταν σοβαρο προβλημα,υπεφερα κ ουτε στην δουλεια δεν μπορουσα να παω!!!βεβαια στην περιπτωση μου ηταν κ γεννα(προωρος τοκετος στην 23η εβδομαδα) δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο.παντως εδω κ 4μηνες δεν καταλαβαινω τιποτα!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αδιαθέτησα σήμερα, 29 ημέρες μετά την απόξεση και είχα φοβερούς πόνους... Με παυσίπονα χαλάρωσα, όμως έχω μεγαλύτερη ροή απ' ότι συνήθως...

 

Τέλος πάντων δεν πειράζει. Μπαίνουμε ξανά στο πρόγραμμα για τον Οκτώβρη που μας είπε ο γιατρός, αν φυσικά δεν μας έρθει κάτι απρόσμενα ευχάριστο μέχρι τότε. :)

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας...

kabafis.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κορίτσια γειά σας, χρόνια πολλά σε όλες η καινούρια χρονιά να σας φέρει όλα τα καλά του θεου!

ήθελα να ρωτήσω όσες περασαν παλινδρομη κυηση μετά απο πόσο καιρό αδιαθέτησατε?? εγω δεν έκανα αποξεση απεβαλε μόνος του ο οργανισμος το σακο. ο γιατρός μου είπε ότι θα αδιαθετήσω περίπου μετά απο 40 μερες αλλά σήμερα μετά απο 25 μερες έχω έντονα σημάδια περιοδου ξέρει καμία να μου πει?? μπορεί να αδιαθετήσω τόσο νωρίς?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας, χρόνια πολλά σε όλες η καινούρια χρονιά να σας φέρει όλα τα καλά του θεου!

ήθελα να ρωτήσω όσες περασαν παλινδρομη κυηση μετά απο πόσο καιρό αδιαθέτησατε?? εγω δεν έκανα αποξεση απεβαλε μόνος του ο οργανισμος το σακο. ο γιατρός μου είπε ότι θα αδιαθετήσω περίπου μετά απο 40 μερες αλλά σήμερα μετά απο 25 μερες έχω έντονα σημάδια περιοδου ξέρει καμία να μου πει?? μπορεί να αδιαθετήσω τόσο νωρίς?

Καλησπερα alia και χρονια πολλα, περασα και εγω πριν ενα χρονο βιοχημικη κυηση (χωρις αποξεση). ειχα κανει χοριακη και ηταν 289 μετα απο 2 μερες που ξαναεκανα (ημερα παρασκευη) πηγε 67 κυριακη αδιαθετησα και δευτερα εκανα τριτη χοριακη (μου το ζητησε ο γιατρος μου) και οι μοναδες ειχαν φτασει στο 10. ναι μπορεις να αδιαθετησεις εαν οι μοναδες χοριακη σου εχουν πεσει......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα alia και χρονια πολλα, περασα και εγω πριν ενα χρονο βιοχημικη κυηση (χωρις αποξεση). ειχα κανει χοριακη και ηταν 289 μετα απο 2 μερες που ξαναεκανα (ημερα παρασκευη) πηγε 67 κυριακη αδιαθετησα και δευτερα εκανα τριτη χοριακη (μου το ζητησε ο γιατρος μου) και οι μοναδες ειχαν φτασει στο 10. ναι μπορεις να αδιαθετησεις εαν οι μοναδες χοριακη σου εχουν πεσει......

 

μετα την αποβολη οι μοναδες έπεσαν μέχρι που μηδενηστικαν.(πριν 2 βδομαδες)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απέβαλα τον προηγούμενο μήνα μόνη μου -χωρίς απόξεση- συγκεκριμένα στις 29/11 και χτες 30/12 μου ήρθε περίοδος και από τι μου είπε ο γιατρός μου αυτό εξαρτάται από το πότε θα κάνεις ωορρηξία. Φαντάσου εγώ όταν πήγα για να με δει αν καθάρισα, είχα ήδη κάνει ωορρηξία! Άντε, να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες από καινούργια χρονιά και ελπίζω να σταθούμε πιο τυχερές! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αδιαθέτησα 29 μερες μετά την απόξεση. Είχα και 15 μέρες αιμορραγία μετά την επέμβαση, φανταστικά ήταν! όλο το μήνα με σερβιεττες τον πέρασα! :?

Ευχομαι το 2011 να ειναι πιο τυχερο για όλες μας!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αδιαθέτησα 29 μερες μετά την απόξεση. Είχα και 15 μέρες αιμορραγία μετά την επέμβαση, φανταστικά ήταν! όλο το μήνα με σερβιεττες τον πέρασα! :?

Ευχομαι το 2011 να ειναι πιο τυχερο για όλες μας!!!

 

αντε να δουμε!!! απο το στομα σου και στου θεου το αυτί...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στην πρώτη μου περίοδο μετά την αποβολή έχω περσσότερο αίμα από την αποβολή και πονάω και περισσότερο από ότι πονούσα πριν μείνω έγκυος και αποβάλλω και ανησυχώ μήπως εξαιτίας της αποβολής έχω κάποιο πρόβλημα. Εσάς σας έχει τύχει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...