Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

Γεια χαρα κι απο μενα, καλως σας βρηκα.

Αποκτησαμε το αγορακι μας πριν 2,5 μηνες. (ειναι το πρωτο μας)

Ξεκινησα αποκλειστικο θηλασμο, οταν ο μικρος εκλεισε 1 μηνα, γιατι ειχε νοσηλευτει σε ΜΕΘ, και δε μπορεσα να ξεικνησω κανονικα. Μεχρι τοτε, εδινα ξενο και θηλαζα. Απο τοτε που ξεικνησα αποκλειστικο θηλασμο, δυο διαφορετικοι παιδιατροι πιστευουν οτι πρεπει να δωσουμε συμπληρωμα. Εχουν δικιο?

 

24/6 (γεννηση) 3300

4/7 3480

6/7 3340

24/7 3960 (ξεκινημα αποκλειστικου θηλασμου)

4/8 4100

17/8 4560

24/8 4680

27/8 4820

4/9 4940

 

Πόσα γεύματα κάνει;

Οσα θελει, περιπου 12 με 15

 

Πίνει άλλα υγρά; (πχ τσάι) και γιατί;

Οχι, δυο φορες προσπαθησα χαμομηλι μετα απο προτροπη του παιδιατρου αλλα δεν το επινε με τιποτα

 

Παίρνει πιπίλα; Πόσο συχνά για πόση ώρα;

Συνηθως δεν τη θελει, οταν την παιρνει, ειναι μια ή δυο φορες τη μερα απο μιση με μια ωρα περιπου

 

Προσπαθήσατε να βάλετε πρόγραμμα στο μωρό ή να περιορίσετε τους νυχτερινούς θηλασμούς;

Προσπαθησαμε να βαλουμε προγραμμα καποια στιγμη, ωστε να θηλαζει καθε δυο ωρες. Παταγωδης αποτυχια, επιστρεψαμε στο οσο θελει - οποτε θελει. Το βραδυ ξυπναει 2-3 φορες για θηλασμο, σχεδον απο τις πρωτες βδομαδες

 

Τελικα ποιο ειναι το σωστο βαρος που πρεπει να παιρνουν τα μωρα μας, και γιατι οι παιδιατροι εχουν τοσο κολλημα να μας τα κανουν μπαλονια? (τα μωρα):roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσι να σου ζήσει...κάθε μέρα πρέπει να παίρνει 30γρ περίπου,οι πάνες του 5-6 την μέρα είναι βρεγμένες καλά;;πρόγραμμα στο θηλασμό δεν υπάρχει!!!το μωρό σου παίρνει βάρος ειδικά προς το τέλος κανονικά...θήλασε το και μετάδώσ μια μεζούρα αν την πιει σημαίνει ότι πεινάει η δική μου παιδίατρος έτσι είπε αλλά δεν χρειάζεται θέλει μόνο το δικό μου η μπουμπού..κορίτσια καπνίζετε;;;

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ staxioforina.

Θα ήθελα μια βοηθεια με τις καμπύλες, προσπαθώ να βγάλω άκρη, και βλέπω ότι μάλλον από την 50% που ξεκινήσαμε, βρεθήκαμε ξαφνικά στην 15%.

 

Αγλαία και Αμαρέτο που είστε εξπέρ σ αυτά τα θέματα, τι λετε?

Να αρχίσω να δίνω συμπλήρωμα? Πάνω που νόμιζα ότι στρώσαμε με το θηλασμό μετά από τόση προσπάθεια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ staxioforina.

Θα ήθελα μια βοηθεια με τις καμπύλες, προσπαθώ να βγάλω άκρη, και βλέπω ότι μάλλον από την 50% που ξεκινήσαμε, βρεθήκαμε ξαφνικά στην 15%.

 

Αγλαία και Αμαρέτο που είστε εξπέρ σ αυτά τα θέματα, τι λετε?

Να αρχίσω να δίνω συμπλήρωμα? Πάνω που νόμιζα ότι στρώσαμε με το θηλασμό μετά από τόση προσπάθεια?

 

Σε παρακαλώ απάντησε σε όσες ερωτήσεις από το λινκ δεν κάλυψες με το προηγούμενο ποστ σου:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Amaretto γειά χαρα.

Iδού οι υπόλοιπες πληροφορίες. Σου στέλνω και αναλυτικό pm.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

39 εβδ. + 3ημ.

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Αγόρι

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Φυσιολογικός τοκετός με ραντεβού και πρόκληση πόνων

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Εμφάνισε λίγο ίκτερο όσο νοσηλευόταν, έμεινε μια μέρα σε λάμπα και υποχώρησε

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Εισήχθη στη ΜΕΝΝ για 10 μέρες.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

24/6 (γεννηση) 3300

4/7 3480

6/7 3340

24/7 3960 (ξεκινημα αποκλειστικου θηλασμου)

4/8 4100

17/8 4560

24/8 4680

27/8 4820

4/9 4940

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Οσα θελει, συνήθως 12 με 15

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Όλα (μετά τον 1ο μήνα)

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Τις φορές που πήρε συμπλήρωμα, ήπιε 90 ml, αντικαθιστώντας ένα γεύμα για να γίνει άντληση

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Σταματήσαμε να δίνουμε συμπλήρωμα εδώ και ενάμιση μήνα

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Μedela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

Κάποια στιγμη προσπάθησα να κάνω αντλήσεις, αλλά μετά από λίγο ήθελε να φάει, δεν προλάβαινε να κατέβει γάλα και το μωρό γινόταν έξαλλο, οπότε τις σταμάτησα.

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Γύρω στις 4-6 φορές είναι βρεγμένος.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Από 1 μέχρι και 3

 

 

Κάθε συβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ που βοηθάς.

 

Αγχωμένη μαμά... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nantia09, δεδομένης της δύσκολης αρχής, ίσως το μωρό σου να δυσκολεύεται αλλά τελικά καταφέρνει να έχει έναν ικανοποιητικό μέσο όρο. Αν υποθέσουμε ότι μετά τη γέννηση έχασε και κάποια γραμμάρια, όπως συμβαίνει συνήθως, τότε παίρνει κάθε βδομάδα πάνω από 160γρ, το οποίο είναι περίπου ο μέσος όρος για την πρόσληψη μωρού που θηλάζει (δες και εδώ: http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html)

Οι καμπύλες που είναι στο βιβλιάριο είναι για παιδιά που δεν θηλάζουν και ίσως δείχνουν "ασχημα". Δες το άλλο τόπικ για τις καμπύλες για τα θηλάζοντα.

Από τότε που ξεκίνησε το μωρό να θηλάζει αποκλειστικά βάζει περίπου 163γρ την εβδομάδα,το οποίο εξακολουθεί να είναι στον μέσο όρο, αν και θα ήταν αποδεκτές και χαμηλότερες τιμές.

(συνεχίζω)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και να τελειώσω .. δεν πιστεύω ότι χρειάζεστε συμπλήρωμα. Ωστόσο θα επεδίωκα μια συνάντηση με μια σύμβουλο θηλασμού, να αξιολογήσει το πώς θηλάζει το μωρό, γιατί μου δίνει την εντύπωση ότι τα καταφέρνετε με αρκετό κόπο και ίσως υπάρχουν προτάσεις για πιο αποτελεσματικό θηλασμό.

 

Τα πράσινα κακά που αναφέρεις στο πμ πιθανώς δείχνουν ότι εναλλάσσονται τα στήθη συχνά, κάτι το οποίο συμβαίνει με τόσο συχνούς θηλασμούς. Προσφέρουμε το ένα στήθος, μέχρι να το αφήσει το μωρό και μετά προσφέρουμε το άλλο, με όσα ενδιάμεσα ρεψίματα χρειάζονται. Εναλλάσσουμε τα στήθη, μέχρι να σταματήσει να ενδιαφέρεται το μωρό. Αν ήδη το κάνετε αυτό, δοκίμασε να δίνεις ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Και αν ήδη το κάνετε αυτό, τότε πρόσφερε το ίδιο στήθος για 2-3 ώρες, προσφέροντας όσο συχνά χρειάζεται (δηλαδή δεν μειώνεις θηλασμούς, θηλάζεις όσο χρειάζεται, από το ίδιο στήθος για το διάστημα αυτό.)

Βεβαίωσου ότι το μωρό πιάνει μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω και ότι η γλώσσα του βρίσκεται κάτω από το στήθος (τράβηξε λίγο την άκρη του στόματος με το δαχτυλακι σου, για να δεις). Άφησε το μωρό να πιπιλίζει όσο θέλει και όσο αντέχεις.

Καλή συνέχεια!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto γεια. Η κόρη μου είναι 4άρων μηνων και έχουμε αποκλειστικό θηλασμό. Εδώ και τρεις μέρες κάνει πράσινα κακά. Έχουμε 3-4 κενώσεις την ημέρα και 5-6 βρεγμένες πάνες το 24ωρο. Νιώθω όμως οτι δεν έχω πολύ γάλα χθες και σήμερα.

Μήπως δεν τρέφεται σωστά? Τα πράσινα κακά με προβληματίζουν.

Α, επίσης είναι λίγο κρυωμένη. Παίζει κανένα ρόλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ Amaretto για την πολύτιμη βοήθεια. Να είσαι πάντα καλά και να μπορείς να βοηθάς όπως το κάνεις τώρα. Το ίδιο εύχομαι και στις υπόλοιπες στο φόρουμ.

Θα μιλήσω και πάλι και με σύμβουλο θηλασμού, την είχα συμβουλευτεί και στην αρχή, και θα επιστρέψω όταν έχω νέα.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

effi γεια χαρα, δες αυτό λίγο παραπάνω...

 

...Τα πράσινα κακά που αναφέρεις στο πμ πιθανώς δείχνουν ότι εναλλάσσονται τα στήθη συχνά, κάτι το οποίο συμβαίνει με τόσο συχνούς θηλασμούς. Προσφέρουμε το ένα στήθος, μέχρι να το αφήσει το μωρό και μετά προσφέρουμε το άλλο, με όσα ενδιάμεσα ρεψίματα χρειάζονται. Εναλλάσσουμε τα στήθη, μέχρι να σταματήσει να ενδιαφέρεται το μωρό. Αν ήδη το κάνετε αυτό, δοκίμασε να δίνεις ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Και αν ήδη το κάνετε αυτό, τότε πρόσφερε το ίδιο στήθος για 2-3 ώρες, προσφέροντας όσο συχνά χρειάζεται (δηλαδή δεν μειώνεις θηλασμούς, θηλάζεις όσο χρειάζεται, από το ίδιο στήθος για το διάστημα αυτό.)

Βεβαίωσου ότι το μωρό πιάνει μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω και ότι η γλώσσα του βρίσκεται κάτω από το στήθος (τράβηξε λίγο την άκρη του στόματος με το δαχτυλακι σου, για να δεις). Άφησε το μωρό να πιπιλίζει όσο θέλει και όσο αντέχεις.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

amaretto γεια. Η κόρη μου είναι 4άρων μηνων και έχουμε αποκλειστικό θηλασμό. Εδώ και τρεις μέρες κάνει πράσινα κακά. Έχουμε 3-4 κενώσεις την ημέρα και 5-6 βρεγμένες πάνες το 24ωρο. Νιώθω όμως οτι δεν έχω πολύ γάλα χθες και σήμερα.

Μήπως δεν τρέφεται σωστά? Τα πράσινα κακά με προβληματίζουν.

Α, επίσης είναι λίγο κρυωμένη. Παίζει κανένα ρόλο αυτό?

 

Τα πράσινα κακά μάλλον οφείλονται στην ίωση, αφού είναι κρυωμένη. Περίμενε λίγες μέρες και αν δεν αλλάξει κάτι, τα ξαναλέμε.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! γκουρου του μητρικου θηλασμου!!! σας διαβαζω αρκετο καιρο και επιτελους πηρα το θαρρος και την αποφαση να σας γραψω.......

ειμαι κι εγω μια ταλαιπωρημενη μανουλα που παλευει με τον θηλασμο και βρισκομαι σε απογνωση τον τελευταιο καιρο για το γνωστο θεμα..... Θηλαζουμε αποκλειστικα (εκτος το διαστημα 3 Αυγουστου με 3 Σεπτεμβριου που εδινα και 100 ml ξενο-Novalac)

αλλα δυστυχως δεν παμε καθολου καλα απο θεμα βαρους!!!!

ευτυχως δεν αντιμετωπιζω ουτε θεμα με την παιδιατρο (προς το παρον δεν μου εχει πει ποτε να μην θηλασω ή οτι το γαλα το ξενο ειναι καλυτερο κτλ κτλ κτλ που εχω ακουσει που λενε αλλοι ιατροι) ουτε με τον περιγυρο μου!!!! ολοι ειναι θετικοι στο μητρικο θηλασμο και εχω την αμεριστη συμπαρασταση τους.

Για να παρετε μια ιδεα .......

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους θηλυ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. καμια

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

ημερομηνια γεννησης 03/04/2009 3.050

βαρος εξοδου απο νοσοκομειο 2.900

08/04 2.950

14/04 3.100

04/05 3.600

02/06 4.200

03/07 4.700

03/08 5.100

01/09 5.500

09/09 5.600 (στην ζυγαρια μου με τον γνωστο τροπο....ζυγιζωμαι εγω και μετα την περνω αγκαλια)

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

7-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ολα εκτος το βραδυνο που μετα απο χλιαρη παροτρυνση της παιδιατρου προσπαθουμε (οχι με επιτυχια παντα) για ενα γευμα με ξενο. αυτο γινεται απο τις 03/08 αλλα κι αυτο αρνειται συνηθως να το πιει οποτε τελικα συνηθως θηλαζουμε.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 100ml

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 100ml αν το πιουμε.... και τωρα το κοψαμε κι αυτο.

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Medela Swing

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 1 ή 2

7β. ποιες ώρες αντλείτε και 06:00 ή 18:00 αλλα δεν ειναι standard....

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15 λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

πανω απο 6 πανες.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1 μια αλλα υπαρχουν και περιοδοι που κανει τα κακα της καθε 4 μερες.

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Ορισμενες φορες θηλαζουμε πολυ λιγο δηλαδη 3-4 λεπτα και αλλες φορες 30-40 λεπτα. Αλλες φορες τρωμε και απο τα δυο στηθη και αλλες φορες μονο απο το ενα.

 

γιατι το μωρακι μου περνει τοσο λιγο βαρος? οπως θα δειτε και αν δεν κανω λαθος γεννηθηκαμε στην καμπλυλη 25% και νομιζω οτι τωρα εχουμε πεσει στην 10%.... τα λεω σωστα????

τι κανω λαθος και αναγκαζομαι να βαλω συμπληρωμα- ξενου ενω η παραγωγη του γαλακτος μου ειναι ικανοποιητικη??? για να μην χασω τον θηλασμο πολλες φορες αντλω και βαζω καταψυξη.ποσο καιρο μπορει να διατηρηθει σε -20 C?????.... πριν το βαλω φυσικα προσπαθω να της το δωσω (εννοειται) αλλα αρνειται πεισματικα να το πιει.... εχω αλλαξει τις θηλες απο καουτσουκ σε σιλικονη. καμια διαφορα... αναμενω με αγωνια τις συμβουλες σας

 

ευχαριστω για το χρονο σας....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες.

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας άλλη μια φορά.

ΧΤες πήγαμε τη μικρή μας(3μηνών) στην παιδίατρο κι ενώ ψήλωσε σε 1 μήνα 4 εκατοστά το βαρος που πηρε δεν είναι αρκετό.Συγκεκριμένα την προηγούμενη φορα ήταν 5195 και χτες ζυγιστήκαμε 5850.

Το συζητήσαμε και μου είπε να την ελέγξουμε ξανά σε 10 μέρες κι αν δεν παίρνει πάλι αυτό που πρέπει λέει να της δώσω και συμπλήρωμα.

Δηλαδή να την ταίζω πρώτα από το στήθος και μετά μπουκάλι.

Δεν θέλω με τίποτα:mad:

Με ρωτουσε φυσικά η γυναίκα να δει τι έχει αλλάξει κτλ.Αυτό που έχει αλλάξει είναι ότι κοιμάται το βράδυ π.χ. 12-1 και ξυπνάει μετά απο 7-8 ώρες, τρώει και κοιμάται πάλι και μπορεί να ξυπνήσει στις 3 ώρες, μπορεί όμως και στις 5.Ουσιαστικά, χάνει 1-2 γεύματα....:-(

Τα βάζω με τον εαυτό μου γιατί την έβλεπα από το μεσημέρι και μετά που γκρίνιαζε, προφανώς ηθελε να αναπληρώσει;;;:roll:τι να πω!Κι εγώ νόμιζα ότι γκρινιάζει για αλλους λόγους....:oops:μάνα να σου πετύχει,ε;:-(

Σήμερα την ξύπνησα τα ξημερώματα και της έδωσα και ξανά μετά από 2ώρες.Το ζητούσε όμως.

Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι τι πρέπει να κάνω για να αποφύγω συμπληρ'ωματα....:roll:

Είναι σωστό να της δίνω πιο συχνά;;;Να την ξυπνάω;;;

Παρακαλώ όποια μπορεί να με βοηθήσει.....Sofuka,Αγλαία;;;:roll:

Σας ευχαριστώ

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ψηλωσε τοσο πολυ και πηρε και 700 γρ. και δεν ειναι αρκετο??? Δηλαδη συμφωνα με την παιδιατρο ποσο επρεπε να παρει? Ποσα κιλα γεννηθηκε? Γνωμη μου να μην αλλαξεις τιποτα... δεν γινεται καθε μηνα να βαζουν και απο ενα κιλο, αλλους μηνες παιρνουν λιγοτερο και αλλους περισσοτερο βαρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είπε ότι κανονικά παίρνουν 750-850 το λιγότερο.Και εμάς πήρε 655...:roll:

Ξέρω κι εγώ....τι να πω!:roll:

Ποσα κιλα γεννηθηκε?

 

Γεννήθηκε 3510.¨Οταν βγήκαμε ήταν 3430.

Τον πρώτο μήνα ήταν 4380. Δεύτερο=5195 και τρίτο 5850.

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα την ξύπνησα τα ξημερώματα και της έδωσα και ξανά μετά από 2ώρες.Το ζητούσε όμως.

Σας ευχαριστώ

 

καλημέρα και σε εσένα zaxarenia, η δική μου άποψη σε αυτό το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να ξυπνάμε με τίποτα τα παιδιά και ειδικά το βράδυ. Μέγα λάθος μου το έχουν πει όλοι οι παιδίατροι (4 στο σύνολο) αλλά και οι φίλες μου που έχουν μεγαλώσει παιδάκια.Αν θες να την ξυπνάς την ημέρα (για να μπει σε ένα πρόγραμμα)αλλά τη νύχτα ποτέ.Για να κοιμάται το παιδί σημαίνει ότι έχει χορτάσει και έχει ανάγκη απο ύπνο.Τα βρέφη έχουν τρομερό ένστικτο να ξέρεις , δηλαδή αν πεινάσουν θα ξυπνήσουν μη νομίζεις ότι θα πεινάνε και θα κοιμόνται με τις ώρες.Και εγώ θεωρώ ότι το παιδί σου χορταίνει μια χαρά μη μπεις στη διαδικασία του συμπληρώματος.Κάτσε και αυτό το μήνα , θήλασε το παιδί σου όποτε αυτό σου το ζητήσει και αν δεν έχει πάρει ούτε 400γρμ τότε σκέψου ξανά το θέμα του συμπληρώματος.

Μπορείς βέβαια να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από παιδίατρο όσον αφορά το θηλασμό για να είσαι και εσύ καλυμμένη.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΜΟΥ, ΠΩΣ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ;

ΕΝΤΑΞΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ, ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΠΕΙΝΑΓΕ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΕΣΥ ΕΚΑΝΕΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ. ΜΗ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΝΟΧΕΣ- ΔΕΝ ΩΦΕΛΕΙ.

ΚΟΙΤΑΞΕ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ. ΤΑ ΜΩΡΑ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ, ΘΑ ΤΟ ΦΑΝΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΕΦΟΣΟΝ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ "ΚΟΒΟΥΝΕ" ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ. ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΔΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ ΛΙΓΟ. ΚΑΛΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ 6300 ΗΤΑΝΕ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΔΙΝΕ ΤΗΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΘΕΛΕΙ, ΑΛΛΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ, ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΣ! ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΤΗΣ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ. ΑΝ ΤΗΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΝΥΣΤΑΖΕΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΕΙ ΠΟΛΥ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΤΑ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΡΑΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΫΠΝΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδική επί του θέματος αλλά βλέπω στο δικό μας το βιβλιάριο το εξής: 2 μηνών 5250 και 3 μηνών 5800. Σχεδόν τα ίδια με εσάς και ακόμα λιγότερο και ο παιδιάτρος δεν μας είπε τίποτα ούτε ανησύχησε καθόλου. Και αν δεις το μωρό μου μια χαρά αφρατούλι είναι.

Καλύτερα να αυξήσεις τους θηλασμούς μέσα στην ημέρα αν αισθάνεσαι ανασφάλεια. Πάντως το βασικό είναι να μην αγχώνεσαι! Είσαι πολύ καλή μαμα!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Zaxarenia όπως έχει πει παλαιότερα και η Αγλαία πολλοί παιδίατροι δεν γνωρίζουν (η κάνουν πως δεν γνωρίζουν) την έννοια του μέσου όρου!

 

Κάνοντας έναν πρόχειρο υπολογισμό 5850-3430=2420, 2420/3=806. Δηλαδή πήρε 806 γρ το μήνα.

 

Πιστεύω ότι δεν κάνεις κάτι λάθος. Καλή συνέχεια.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλες για τις άμεσες απαντήσεις και για την υποστήριξη!!!:D

 

Δεν είμαι ειδική επί του θέματος αλλά βλέπω στο δικό μας το βιβλιάριο το εξής: 2 μηνών 5250 και 3 μηνών 5800. Σχεδόν τα ίδια με εσάς και ακόμα λιγότερο και ο παιδιάτρος δεν μας είπε τίποτα ούτε ανησύχησε καθόλου. Και αν δεις το μωρό μου μια χαρά αφρατούλι είναι.

 

Κι εμάς αφρατούλα είναι:lol:Βασικά εμένα μια χαρά μου φαίνεται...

 

ΚΑΛΗ ΜΟΥ, ΠΩΣ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ;

 

:oops:πως να σκεφτώ όταν ξαφνικά αντιλαμβάνομαι ότι πιθανόν το παιδί μου πεινούσε κι εγώ νόμιζα άλλα κι άλλα.....:cry: Εντάξει, σίγουρα δεν ήμουν αδιάφορη εκ προθέσεως...αλλά εξ' αμελείας:lol:

 

Όλες πάντως πιστεύετε ότι δεν πρέπει να την ξυπνάω το βράδυ και την ίδια άποψη είχα κι εγώ...

Τώρα τελευταία όμως ξέρετε τι μου κάνει;Βάζει τον αντίχειρα πιπίλα και ακόμα και κατά τη διάρκεια της μέρας ενώ περνάει πολύ ώρα δεν θα γκρινιάξει για να φάει.Ρουφάει το δάχτυλο και παρηγορείται...:roll:

Γι'αυτό κιόλας κάποιες φορές δεν μπορούσα να καταλάβω αν πεινάει ή αν απλά θέλει να πιπιλίσει...:roll:

Ετσι, έχω το νου μου ανά τρίωρο περίπου να την ταίζω.Το βράδυ όμως τι γίνεται;;;Αν έχει το δάχτυλο-πιπιλα δε θα κλάψει για φαί και ας πεινάει...πιθανόν.

Εχω μπερδευτεί!:oops:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ-ΠΙΠΙΛΑ, ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΤΑ ΦΡΟΪΝΤ (ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ).

ΕΜΕΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΠΙΠΙΛΑ ΚΙ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΔΟΝΤΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΩΝ!

ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΠΕΙΝΑΣΕΙ, ΘΑ ΚΛΑΨΕΙ. ΚΙ ΑΝ ΧΑΖΕΨΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ- ΠΙΠΙΛΑ, ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΦΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΕΥΜΑ, ΑΡΑ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο,ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

γιατι το μωρακι μου περνει τοσο λιγο βαρος? οπως θα δειτε και αν δεν κανω λαθος γεννηθηκαμε στην καμπλυλη 25% και νομιζω οτι τωρα εχουμε πεσει στην 10%.... τα λεω σωστα????

τι κανω λαθος και αναγκαζομαι να βαλω συμπληρωμα- ξενου ενω η παραγωγη του γαλακτος μου ειναι ικανοποιητικη??? για να μην χασω τον θηλασμο πολλες φορες αντλω και βαζω καταψυξη.ποσο καιρο μπορει να διατηρηθει σε -20 C?????.... πριν το βαλω φυσικα προσπαθω να της το δωσω (εννοειται) αλλα αρνειται πεισματικα να το πιει.... εχω αλλαξει τις θηλες απο καουτσουκ σε σιλικονη. καμια διαφορα... αναμενω με αγωνια τις συμβουλες σας

 

 

Το μωρό σου έχει καλή πρόσληψη γάλακτος (φαίνεται από τις πάνες) και στις καμπύλες του ΠΟΥ φαίνεται να έχει μια σταθερή πορεία τους τελευταίους μήνες, έστω και στις μικρές καμπύλες. Υπάρχει περίπτωση να είναι απλώς ένα μικρόσωμο μωρό; Έχω δει μικρόσωμα μωρά που ωστόσο είχαν και παχάκια και μπουτάκια. Εχετε κάνει εξετάσεις για οτιδήποτε; Καμιά φορά αλλεργίες δεν αφήνουν τα παιδιά να βάλουν αρκετό βάρος.

 

Σαν μέσος όρος (128γρ/εβδομάδα τους 4 πρώτους μήνες και 120γρ/βδομάδα γενικά) αυτή η πρόσληψη βάρους είναι μικρή αλλά αποδεκτή.

Τον τελευταίο μήνα (απο την προσπάθεια για εισαγωγή του συμπληρώματος) έχει πέσει ο ρυθμός του μωρού (αν και η τελευταία ζύγιση ίσως να μην είναι αξιόπιστη) και σκέφτομαι μήπως το μωρό έχασε γεύματα λόγω των αντλήσεων και λόγω των παρεμβολών από το ξένο γάλα. Μήπως πέρασε κάποια ίωση; Είχε καθόλου πράσινα κακά; Προσπάθησε να βελτιώσεις τον τρόπο που θηλάζετε και δες λίγο ακόμη πώς πηγαίνει.

Φρόντισε σε κάθε γεύμα να τελειώνει πρώτα με το ένα στήθος και μετά να προσφέρεις και το δεύτερο. Βάλε νυχτερινούς θηλασμούς και θήλαζε με κάθε ευκαιρία, κι ας μην το ζητάει το μωρό. Το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας. Αν το μωρό θηλάζει κανονικά, μην αντλείς, αφού μάλιστα δεν το δέχεται. Απόφυγε την πιπίλα, αν τυχόν χρησιμοποιείς, και θήλασε όποτε το μωρό γκρινιάζει.

Μερικά μωρά βάζουν δύσκολα στην αρχή και μετά παίρνουν τα πάνω τους. Αν το μωρό κατά τα άλλα αναπτύσσεται καλά και είναι ευδιάθετο, ίσως αυτός είναι ο φυσιολογικός ρυθμός του.

Η γιατρός ήταν "χλιαρή" για το συμπλήρωμα αλλά μπορεί στην πορεία να σου ζητήσει να προσπαθήσεις περισσότερο. Ακόμη και αν χρειαστεί αυτό, επειδή σε λίγες βδομάδες αρχίζετε τις στερεές, θα υποκατασταθεί το τυχόν συμπλήρωμα από τις στερεές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι, έχω το νου μου ανά τρίωρο περίπου να την ταίζω.Το βράδυ όμως τι γίνεται;;;Αν έχει το δάχτυλο-πιπιλα δε θα κλάψει για φαί και ας πεινάει...πιθανόν.

Εχω μπερδευτεί!:oops:

 

Το μωρό σου παίρνει ικανοποιητικό βάρος, πάνω από το μέσο όρο και στις καμπύλες του ΠΟΥ είναι σταθερά στην 50%.

Το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας. Πρόσφερε συχνά και μην περιμένεις να κλάψει. Το πιπίλισμα του δαχτύλου, αν είναι ένδειξη πείνας (συνήθως είναι για τα πιο μικρά μωρά), μπορεί να είναι αιτία για να χάνει γεύματα. Πρόσφερε το στήθος στο μωρό και δες αν πραγματικά πεινάει. Αν δεν θέλει να θηλάσει, απλά θα διώξει το στήθος, για να ξαναβάλει το δάχτυλο ή θα προσπαθεί και για τα δυο μαζί. Και φυσικά, αν το βράδυ κλαίει, θα θηλάσεις. Δεν μπαίνει πρόγραμμα σε τόσο μικρά μωρά που θηλάζουν.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!

Όπως ευκολα μπορεις να φανταστεις ειμαι αρκετα αγχωμενη και σιγουρα απειρη αλλα θελω πολυ θερμα και με ολη την δυναμη που εχω να κανουμε αποκλειστικο θηλασμο!

Αφου να φανταστειτε οτι οταν γεννησαμε εμεινα μια μερα επιπλεον στο νοσοκομειο προκειμενου να βοηθηθω για τον θηλασμο επειδη δεν θα ειχα βοηθεια απο μαια στο σπιτι.

Απο τις 03/04 και μεχρι τις 03/08 ειχαμε αποκλειστικο θηλασμο. Το ξενο μας ηρθε για ενα μονο μηνα μεχρι τις 03/09 και οταν λεμε ξενο εννουμε 100 γρ και αν.... καθε βραδυ και μοναχα αν την επιανα στον υπνο!!!!

 

"Υπάρχει περίπτωση να είναι απλώς ένα μικρόσωμο μωρό;"

 

Νομιζω πως οχι γιατι ξεχασα να σας αναφερω οτι ειμαστε 68,5 εκ ήδη και ειμαστε 5 μηνων και 6 ημερων.

 

"Εχετε κάνει εξετάσεις για οτιδήποτε; Καμιά φορά αλλεργίες δεν αφήνουν τα παιδιά να βάλουν αρκετό βάρος. "

 

τι εξετασεις μπορω να πω στην γιατρο οτι πρεπει να γινουν?? εχω σκοπο να της πω για ουρολοιμωξη. οι πανες μας ειναι παντα βρεγμενες και απο χτες που μετρησα βαρος απο τις 7 συνολικα που βρεξαμε η μια ειχε κακα και οι 3 ηταν πανω απο 100 και οι αλλες τρεις 60-90γρ.

 

"Μήπως πέρασε κάποια ίωση; "

 

οχι απ οτι μπορω να ξερω...

 

"Είχε καθόλου πράσινα κακά;"

 

οχι

 

 

"Φρόντισε σε κάθε γεύμα να τελειώνει πρώτα με το ένα στήθος και μετά να προσφέρεις και το δεύτερο."

 

πως το διασφαλιζεις αυτο????δεν ειμαι σιγουρη οτι μπορω να το καταλαβω.... πιεζω την θηλη και αν δεν βγαζει γαλα τοτε τελειωσε???? εγω παντα βγαζω γαλα οση ωρα και να θηλαζει η μπεμπα.....

 

"Βάλε νυχτερινούς θηλασμούς και θήλαζε με κάθε ευκαιρία, κι ας μην το ζητάει το μωρό. Το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας. Αν το μωρό θηλάζει κανονικά, μην αντλείς, αφού μάλιστα δεν το δέχεται. Απόφυγε την πιπίλα, αν τυχόν χρησιμοποιείς, και θήλασε όποτε το μωρό γκρινιάζει."

 

αυτα ολα τα εκανα λαθος και απο τοτε που αρχισα να σας διαβαζω θελω να πιστευω οτι τα εχω διορθωσει.

 

"Αν το μωρό κατά τα άλλα αναπτύσσεται καλά και είναι ευδιάθετο, ίσως αυτός είναι ο φυσιολογικός ρυθμός του."

 

το αγγελουδακι μου κατα τα αλλα εχει αριστη ψυχοκινητικη οψη συμφωνα με την γιατρο και ειναι σχεδον παντα ευδιαθετο. αφου πολλες φορες "ξεχναω" οτι μεγαλωνω παιδι.

 

το καλο ειναι οτι η γιατρος μας προς το παρον τουλαχιστον ειναι πολυ θετικη στο θεμα θηλασμος. ειναι παλια γιατρος και εχει απιστευτη πειρα. της εχω απολυτη εμπιστοσυνη και μετα απ αυτα που διαβασα στο forum σκεφτομαι οτι σε οποιαδηποτε αλλη ιατρο κι αν πηγαινα θα με ειχε ηδη βαλει στην λουμπα του ξενου γαλατος!

 

ελπιζω να μην σας κουρασα

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας....

 

θα με βοηθουσε πολυ και η γνωμη της αγλαιας αλλα καταλαβαινω τον φορτο......

ευχαριστω και την felini για την απαντηση στο πμ.......

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...