Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


frini μην αγχώνεσαι για πιπίλα και δάχτυλο στο στόμα.. Θα φάει το μωράκι σου άσχετα με αυτά. Η πιπίλα αντενδείκνυται απ'ό,τι ξέρω μόνο τις πρώτες 40 μέρες μέχρι να μάθει το μωρό να θηλάζει. Τώρα είναι πιο μεγάλο το μωρό σου.

 

Εμένα πήρε πιπίλα 30 ημερών (βέβαια τρώει πολύ και είχε πολύ καλό βάρος γι'αυτό δεν το φοβήθηκα και ηρέμησε αμέσως, γιατί τότε δεν μπορούν τα μωρά να βάλουν το δάχτυλο ακόμα στο στόμα απ'ότι θυμάμαι), μετά πέρασε εναλλάξ από 2-3 δάχτυλα στο στόμα, στον αντίχειρα μετά πιπίλα μετά τίποτα μετά πιπίλα, μετά τον αντίχειρα και τώρα τον αντίχειρα μόνο όταν νυστάζει και όταν την παίρνει ο ύπνος. Δεν χάλασε ο κόσμος (και σίγουρα πολλά παιδιά που το έκαναν δεν έχουν στραβά δόντια, σε αντίθεση με μένα που χρειάστηκα 4 χρόνια σιδεράκια για να ισιώσουν και δεν έβαζα ποτέ τον αντίχειρα στο στόμα).

 

Σημειώνω οτι θήλαζα αποκλειστικά 6 μήνες και συνέχισα να θηλάζω χωρίς συμπλήρωμα εως το έτος. 141/2 μηνών τελικά αποθήλασα τη μικρή μου σταδιακά.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

frini γεια σου και παλι.Θα βρειτε το ρυθμο σας απλα θελει λιγο υπομονη.Οσον αφορα την πιπιλα μου ειπε ο παιδιατρος οτι ειναι καλυτερα να την μαθει μονο σε περιπτωση που βαζει τα χερια στο στομα,διοτι πολλα παιδια γινονται 15 και 20 χρονων και δυστυχως δεν μπορουν να κοψουν αυτη την συνηθεια.Χωρια οτι τα χερια ειναι ολο μικροβια,ποσες φορες να τα πλενεις?,και οτι τα πληγωνουν ,τωρα μπορει να μην εχουν δοντακια αλλα αυριο?Και δυστυχως πολλα παιδακια θελουν ενα τετοιο μεσο για να ηρεμουν.Εμενα η μπεμπα βαζει τα χερια αυτες τις μερες στο στομα και πασχιζω να της βαζω την πιπιλα την οποια πριν λιγες μερες την κρατουσε μια χαρα.Α!Εγω που κουβαλουσα πανω μου 10 πιπιλες και της εβαζα μεχρι τα δυο μου oπως και τα χερια μου τα δοντια μου μεχρι και σημερα ειναι ολοισια.

Παντως πιστευω οτι η πιπιλα δεν αντικαθιστα γευματα.

Επισης κοιταξε οπως εγραψε και η amaretto να μην εναλλασεις τα στηθη συχνα.

Ελπιζω καπου να βοηθησα και οχι να σε μπερδεψα.Αλλωστε το καθε μωρακι εχει την δικη του προσωπικοτητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη σεναριου κοριτσια!! Εχθες ετρωγε ανα τριωρο περιπου και πανω απο μια ωρα στο στηθος. Απο τις 14:30 με 15:30 εκανε 5 φορες κακακια αλλα πρασινα.Λετε να ειναι απο τη μαγια μπυρας που επερνα και επιδρα ακόμη γιατι υπερπαραγωγη δεν εχω.Το αντιθετο μαλιστα, παλευει ο καημενος να αυξησει την παραγωγη και το βραδυ ηταν ανησυχος οσο ποτε, καθε μια ωρα ξυπνουσε ετρωγε 10 λεπτα και κοιμοταν παλι. Οσον αφορα την εναλλαγη στηθος μπορω να πω οτι τον εχω πιο πολυ στο δεξι γιατι το αριστερο δεν το εχω παρει με καλο ματι απο την αρχη. Προσπαθω να τον βαζω απο το αριστερο, αλλα το αφηνει γρηγορα και καταληγουμε να τρωει πιο πολλες φορες απο τον δεξι.

Το στηθος μου πλεον δεν πρηζεται και αφου ρωτησα παιδιατρο και στο ''Ελενα'' μου ειπαν οτι ειναι λογικο, αλλα σπανια νοιωθω να κατεβαινει γαλα οταν ο μπεμπης ρουφαει, ευχομαι οταν κανει θηλαστικες κινησεις κατι να τρωει. Τωρα κοιμαται απο τις 10:30 και ξυπνουσε συνεχως με μια κραυγη πονου ωσπου εκανε αερια και λιγα κακακια και ηρεμησε.

Αληθεια τα αερια δηλωνουν οτι ρουφαει πολυ αερα οταν τρωει, αρα δεν τρωει καλα?

Για την πιπιλα λιγο δυσκολο να την κοψουμε τελειως γιατι εχθες που πηγαμε στο σουπερ μαρκετ και ηταν ορθιος στο sling μια χαρα βρηκε το χερακι το και το πιπιλαγε μεχρι που κοιμηθηκε. Εγω σαν μικρο κοριτσακι πιπιλαγα το δαχτυλο μεχρι το σημειο παραμορφωσης, η μητερα μου λεει οτι ημουν πολυ αδυνατο παιδακι γιατι μου αρεσε το δαχτυλο μου και δεν ετρωγα καθολου, ευτυχως εφτιαξε το δαχτυλο αλλα μηπως ο μπεμπης μου μου μοιαζει και σε αυτο γιατι μοιαζουμε παρα πολυ και εξωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

γεια κοριτσια. κι εμενα η μικρη μου ειναι σχεδον 4άρων και άρχισε κι αυτη να βάζει τα χερια στο στομα. την πιπιλαδεν τη θελει καθολου. ουτε για να κοιμηθει. κι ετσι ειτε πειναει. ειτε νυσταζει, ειναι συνεχως στο στηθος. εαν την κοιμισει καποιος αλλος, κοιμαται μια χαρα. οταν ομως την παιρνω εγω, ο μονος τροπος για να κοιμηθει ειναι να τη βαλω στο στηθος. ειναι φυσιολογικο αυτο ή κανω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

effi γεια σου.και μενα καποιες φορες οταν ειναι ανησυχο ζηταει την αγκαλια μου για να κοιμηθει μα μολις την βαλω θελει στηθος ενω εχει φαει πριν λιγη ωρα και εχει φαει καλα.Την κραταω λοιπον σφιχτα στα χερια μου της βαζω την πιπιλα και την κρατω με το χερι για να μην την φτυσει .Ακουμπαω το προσωπο μου στο κεφαλακι της και σε λιγη ωρα 5-10 λεπτα εχει ηρεμησει και κοιμαται!

Link to comment
Share on other sites

Eγω να φανταστεις τις αλλαξα 6 πιπιλες μεχρι να βρω ποια της αρεσει!Δεν ειναι αναγκαστικο να της μαθεις την πιπιλα,αλλες κοπελες δεν βαζουν καθολου στα παιδια τους.Οπως νομιζει η καθεμια.Εγω της την εμαθα και αυτο την βοηθα πολυ να ηρεμει.Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που δεν τη βοηθα δεν την θελει και το μονο που την ευχαριστει ειναι αλλες φορες το στηθος και αλλες φορες τα χερια της.Μιλαμε οτι τα βαζει και τα δυο μεσα στο στομα και τα τραβαω για να τα βγαλει και αντιστεκεται κιολας η δεσποινιδουλα μου καταλαβες.Αντε βρες ακρη!Παντως ,γιατι να μην ειναι φυσιολογικο το μωρακι σου να θελει το στηθος για να ηρεμησει.?Εγω δεν το βλεπω λαθος.Τι να πω κιολας δεν ειμαι και σχετικη για να δινω συμβουλες απλα ειπα να σου γραψω πως ηρεμει τις περισσοτερες φορες το δικο μου το μωρακι.:)

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος. Αυτό είναι όλο... Ανασφάλειες, ξέρεις. Κι εγώ έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικές αλλά τίποτα. Πολλές φορές της έρχεται να τα βγάλει. Προσπάθησα να τη μάθω να κοιμάται μόνη της στο κρεβατάκι της...τίποτα. Να την κάνω καμια βόλτα, ανάσκελα, μπρούμυτα...τίποτα. Κλέει. Άσε και την λυπάμαι, δεν μπορώ. Ό,τι θέλει θα με κάνει όταν μεγαλώσει μου φαίνεται!!!

Το θέμα είναι οτι κάθε φορά που τη βάζω στο στήθος, το πίνει και το γαλατάκι της μια χαρά. Χαζό αυτό που λέω αλλά μήπως δεν κάνει να τρώει τόσο??

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η συμβουλή μου που δυσκολεύομαι να δεχτώ οτι μπορεί εύκολα να αντικατασταθεί είναι να δημιουργούμε ένα περιβάλλον σε αυτή την ηλικία όσο πιο γλυκό, τρυφερό, και γαλήνιο μπορούμε, να αφήνουμε τα μωρά να κάνουν ό,τι θέλουν για να ηρεμούν και να μην προσπαθούμε να τους κόψουμε τις συνήθειες που τα βοηθούν να ηρεμούν ή να ανακουφίζονται από τα δοντάκια τους. Το ίδιο ισχύει και με το φαγητό. Να μην επεμβαίνουμε καθόλου στον τρόπο που τρώνε. Όσο θέλουν και όσο συχνά θέλουν, εκτός αν ο/η παιδίατρος κρίνουν οτι υποσιτίζεται ένα μωρό φυσικά.

Τα πράγματα με ένα παιδί δεν είναι ποτέ πλήρως υπό έλεγχο. Αυτό το λέω για τις μανούλες που έχουν την τάση να ελέγχουν υπερβολικά τις καταστάσεις (πχ στη δουλειά, στο σπίτι κτλ).

 

Ειδικά για το θέμα του φαγητού, υπάρχουν πολλοί ενήλικες με προβλήματα σχετικά με το βάρος τους που έχουν προκληθεί από τις προσπάθειες των γονιών τους να τους δώσουν περισσότερο φαγητό ή να τους αδυνατίσουν δημιουργώντας ενοχές ή να τους επιβραβεύσουν δίνοντάς τους φαγητό. Το φαγητό είναι μέσο επιβίωσης και ενίοτε ευχαρίστησης, δεν είναι μια υποχρέωση που κάθε 2,5 ώρες πρέπει να διεκπεραιώνουμε.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναρωτιέμαι μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος. Αυτό είναι όλο... Ανασφάλειες, ξέρεις. Κι εγώ έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικές αλλά τίποτα. Πολλές φορές της έρχεται να τα βγάλει. Προσπάθησα να τη μάθω να κοιμάται μόνη της στο κρεβατάκι της...τίποτα. Να την κάνω καμια βόλτα, ανάσκελα, μπρούμυτα...τίποτα. Κλέει. Άσε και την λυπάμαι, δεν μπορώ. Ό,τι θέλει θα με κάνει όταν μεγαλώσει μου φαίνεται!!!

Το θέμα είναι οτι κάθε φορά που τη βάζω στο στήθος, το πίνει και το γαλατάκι της μια χαρά. Χαζό αυτό που λέω αλλά μήπως δεν κάνει να τρώει τόσο??

 

Το μωρό έχει απόλυτη ανάγκη τη μαμά του και τις αγκαλιές της.

Δεν υπάρχει "πολύ" στο θηλασμό. (Καλά, υπάρχει αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιο!)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό στην ουσία δεν ξεκουράζεται, αλλά θέλει συνεχώς πιπιλάει το στήθος. Μόλις κάνω να απομακρυνθώ ξυπνάει. Δε γίνεται μπορεί νομίζω να κοιμάται έτσι. Φυσικά και απολαμβάνω το δέσιμο αυτό με εμένα και την κόρη μου. Φυσικά και θέλω να την έχω αγκαλιά μου...Μια απορία είχα κι εγώ σαν νέα μανούλα. Το να εκφράζεις μια απορία δε νομίζω να είναι κακό. Άσε που ποτέ δε λειτούργησα στη ζωή μου με πρόγραμμα. Τώρα θα το κάνω, με την κόρη μου? Όσο για το άλλο που είπα, οτι θα με κάνει ότι θέλει η κόρη μου, φυσικά αστειευόμουν.....

Δεν δέχομαι καμία αμφισβήτηση και κανένα τέτοιου είδους σχόλιο....

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το σχόλιο της amaretto νομίζω ότι ήταν καλοπροαίρετο με σκοπό να ενθαρρύνει /επιβεβαιώση την συμπεριφορά σου ότι δηλ. είναι οκ να θέλει στήθος συνέχεια καλώς κάνεις που το προσφέρεις και δεν πειράζει που δεν πιάνει πιπίλα οπότε και δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να επιμείνεις να την συνηθίσει το μωράκι σου( λίγο πιο πάνω είχες ρωτήσει αν κάνεις κάτι λάθος και ζητούσες επιβεβαίωση)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό στην ουσία δεν ξεκουράζεται, αλλά θέλει συνεχώς πιπιλάει το στήθος. Μόλις κάνω να απομακρυνθώ ξυπνάει. Δε γίνεται μπορεί νομίζω να κοιμάται έτσι. Φυσικά και απολαμβάνω το δέσιμο αυτό με εμένα και την κόρη μου. Φυσικά και θέλω να την έχω αγκαλιά μου...Μια απορία είχα κι εγώ σαν νέα μανούλα. Το να εκφράζεις μια απορία δε νομίζω να είναι κακό. Άσε που ποτέ δε λειτούργησα στη ζωή μου με πρόγραμμα. Τώρα θα το κάνω, με την κόρη μου? Όσο για το άλλο που είπα, οτι θα με κάνει ότι θέλει η κόρη μου, φυσικά αστειευόμουν.....

Δεν δέχομαι καμία αμφισβήτηση και κανένα τέτοιου είδους σχόλιο....

στην αρχή και η δικιά μου δεν ξεκολλούσε από το στήθος και κοιμόταν όλο εκεί...τώρα κοιμάται μόνη στο κρεββάτι της..απλά την δοκίμασα μια μέρα και δεν παραπονέθηκε

αυτό που με αγχώνει βρε κορίτσια είναι πως δεν είναι το στήθος μου βαρύ όπως στην αρχή και δεν ξέρω αν φτάνει στο μωρό μου..βέβαια δεν γκρινιάζει αλλά το νιώθω πολύ μαλακό,την Δευτέρα θα πάμε παιδίατρο να ζυγιστούμε,το αργήσαμε λίγο λόγω άδειας...συνήθως τρώει στο 2-3ωρο και κάνει 5 -6 γεύματα το βρ'αδυ κοιμάται από τις 8 και 30.σπάνια ξυπνάει στις 3 και στις 6 και 30 είναι το πρώτο γεύμα πάντα..γίνεται να μειωθεί το γάλα;

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

στην αρχή και η δικιά μου δεν ξεκολλούσε από το στήθος και κοιμόταν όλο εκεί...τώρα κοιμάται μόνη στο κρεββάτι της..απλά την δοκίμασα μια μέρα και δεν παραπονέθηκε

αυτό που με αγχώνει βρε κορίτσια είναι πως δεν είναι το στήθος μου βαρύ όπως στην αρχή και δεν ξέρω αν φτάνει στο μωρό μου..βέβαια δεν γκρινιάζει αλλά το νιώθω πολύ μαλακό,την Δευτέρα θα πάμε παιδίατρο να ζυγιστούμε,το αργήσαμε λίγο λόγω άδειας...συνήθως τρώει στο 2-3ωρο και κάνει 5 -6 γεύματα το βρ'αδυ κοιμάται από τις 8 και 30.σπάνια ξυπνάει στις 3 και στις 6 και 30 είναι το πρώτο γεύμα πάντα..γίνεται να μειωθεί το γάλα;

 

 

Αν οι πάνες σας είναι τουλάχιστον 5-6 καλά βρεγμένες στο 24ωρο, τότε σίγουρα το στήθος έχει καλή παραγωγή. Η ζύγιση επιβεβαιώνει ότι το μωρό έχει καλή πρόσληψη. Το στήθος προσαρμόζεται στις απαιτήσεις του μωρού, το γάλα παράγεται πια αποκλειστικά λόγω προσφοράς και ζήτησης και όχι λόγω των ορμονών, οπότε είναι φυσιολογικό να μην είναι πρησμένο και βαρύ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τη γνώμη σας παρακαλώ

O μικρούλης μου είναι 5,5μηνών και εδώ και ένα μήνα περίπου προσπαθώ να πετύχω αποκλειστικό θηλασμό. Τα πράγματα πανε αρκετά καλά, την τελευταία εβδομάδα παίρνει πολύ λίγο συμπλήρωμα πιά (60 -80 γρ/ημέρα) αλλά με ανησυχουν λίγο οι ζυγίσεις του.

 

10ημ 3150

1μ9ημ 4600

2μ5ημ 5400

3μ14ημ 6300

4μ4ημ 6800

4μ20ημ 7200 Ως εδώ έπαιρνε 250- 400 γρ περιπου συμπλήρωμα τη μέρα

5μ 7300

5μ14ημ 7300

 

Δεν είναι ανησυχητικό που δεν έχει πάρει βάρος τον τελευταίο μήνα?

 

Γενικώς θηλάζει αρκετά και όποτε δεν βρίσκει και εκνευρίζεται του δίνω συμπλήρωμα, (συνήθως 1 φορά την ημέρα) και πίνει όσο θέλει.

Λερώνει 5-6 πάνες την ημέρα και κακά συνήθως 1 φορά την ημέρα ή μία στις 2 μέρες

 

Τι λέτε?

svEnp3.png

4UdZp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.....ευχαριστώ amaretto...από πάνες είναι βρεγμένες και όταν μου λένε όλοι ότι στρογγύλεψε αφού έχουν να τη δουν καιρό ησυχάζω...απλά δεν ήξερα αυτό με το στήθος και έτσι ανησυχούσα...

ekravx ο παιδίατρος δεν σε είπε τίποτα που δεν πήρε βάρος;;;και η φίλη μου θήλαζε και της είπε να δώσει συμπλήρωμα όταν δεν πήρε βάρος αφού θηλάσει βέβαια και μετά...οοι πάνες που λερώνετε μια χαρά μου ακούγονται

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

ekravx ο παιδίατρος δεν σε είπε τίποτα που δεν πήρε βάρος;;;και η φίλη μου θήλαζε και της είπε να δώσει συμπλήρωμα όταν δεν πήρε βάρος αφού θηλάσει βέβαια και μετά...οοι πάνες που λερώνετε μια χαρά μου ακούγονται

 

Η παιδίατρος τον είδε όταν έκλεισε τον 5ο όπου έιχε πάρει βάρος από την προηγούμενη ζύγιση (στην αρχή του 4ου).

Το θέμα είναι πως από τότε που άρχισα να προσπαθώ για αποκλειστικό δεν έχει πάρει τίποτα...

Αλλά και συμπλήρωμα περισσότερο να του δώσω δεν το πίνει

svEnp3.png

4UdZp3.png

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα και η δικιά μου δεν το πίνει με τίποτα....μερικές φορές είπα να της δώσω βράδυ να δω πόσο θα κρατήσει αλλά με καμμία κυβέρνηση...το μπουκάλι σου τι θηλές έχει;;;;μήπως χρειάζεσαι τις στρόγγυλες που μοιάζουν με τις ρώγες μας

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

ekravx, το μωρό στους 4 μήνες έχει ήδη διπλασιάσει το βάρος γέννησης, κάτι που περιμένουμε να γίνει μέχρι τον 6ο μήνα. Οι πάνες του είναι καλές, συμπλήρωμα δεν δέχεται, άρα έχει χορτάσει από το στήθος. Μια χαρά τα βλέπω τα πράγματα... Είναι λογικό να μειωθεί ο ρυθμός με τον οποίο βάζει βάρος το μωρό! Συνέχισε ότι κάνεις, άφησέ το να θηλάσει όσο θέλει από το ένα στήθος μέχρι να το αφήσει μόνος του και συνέχισε αν θέλει και από το άλλο και επανέλαβε όσες φορές χρειαστεί. Συνέχισε να παρακολουθείς τις πάνες. Αν συνέχιζε η αύξηση βάρους με τον ίδιο ρυθμό θα γινόταν γίγαντας!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα....είμαι πολύ χαρούμενη γιατί γιατρός με είπε δεν χρειάζεται συμπλήρωμα και να συνεχίσω κανονικά τον θηλασμό...βάλαμε 900γρ σε ένα μήνα είναι καλά είπε...4970 ζυγίζει η μπέμπα μέσα σε 2 μήνες από 2900 που γεννήθηκεμια χαρά..ησύχασα

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...