Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

9/10 4000

23/10 4370

.

 

Σε 14 μέρες το μωρό πήρε 370 γρ. που είναι ικανοποιητικό βάρος για την ηλικία του μωρού.

 

Πολλά μωρά ξεκινούν την κανονική πρόσληψη βάρους μετά την 3η εβδομάδα.

 

Για την πιπίλα ισχύουν αυτά που έγραψαν οι άλλες μητέρες: μειώνει τις θηλαστικές κινήσεις στο στήθος κάτι που μπορεί να είναι κρίσιμο τις πρώτες 6 εβδομάδες.

 

Τα μωρά μέχρι 3 μηνών έχουν σύντομη μνήμη και συνήθως απαιτούνται 3 24ωρα για να ξεχάσουν μια τέτοια συνήθεια.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες σας κορίτσια, σας ευχαριστώ για την υποστήριξη σας. Κατ΄αρχήν μπορεσα να μειώσω την πιπίλα. Τη δίνω λίγο μόνο τη νύχτα κι ελπίζω να το κόψω κι αυτό. Ξέρει καμιά να μου πει γιατί μερικές φορές που βάζω το μωρό στο στήθος -την ώρα που θέλει να κοιμηθεί- αυτό το αποστρέφεται και κλαίει; Το στήθος έχει γάλα γιατί το μωρό το βγάζει από το στόμα του και φαίνεται ότι αυτό είναι που το εκνευρίζει. Μετά το ξαναπιάνει ρουφά κάνα δύο γουλιές και πάλι τα ίδια. Επίσης ενώ θηλάζει σχετικά ήρεμα, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή ρουφάει με μανία και πολύ γρήγορα. Τελικά την παίρνει ο ύπνος αλλά έχει εκνευριστεί πρώτα. Έχει μήπως να κάνει με την πιπίλα που έδινα; Μήπως ξέρεις εσύ Αγλαία από την εμπειρία σου κάτι ή κάποιο από τα άλλα κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites

Βιβή το ίδιο έκανε για ένα διάστημα και η κόρη μου. Υποθέτω ότι επειδή είναι χορτάτη και θέλει απλά να πιπιλίσει εκνευρίζεται με το γάλα. Πάντως πλέον η κόρη μου συνεργάζεται πολύ καλά. Δοκίμασε όταν καταλαβαίνεις ότι μόνο νυστάζει να δίνεις το στήθος από το οποίο θήλασε τελευταία φορά, που δεν έχει τόσο μεγάλη ροή.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μια καινουρια μανουλα με ενα πριγκιπακο 15 ημερων.Διαβαζω το φορουμ φανατικα απο την εγκυμοσυνη και πραγματικα δεν εχω λογια για τα οσα εχω μαθει και σε οσα με εχει βοηθησει καθως το πρωτο τριμηνο της εγκυμ.μου το εβγαλα στο κρεβατι λογω αποκολλησης.Δοξα το θεω ολα πηγαν καλα και τωρα εχω στην αγκαλια μου το φλουρακι μου το οποιο θελω και να θηλασω αποκλειστικα.

Πιστευω οτι μεχρι σημερα τα παμε παρα πολυ καλα αν εξαιρεσουμε τις 3 πρωτες μερες που ο μικρος αν και τον εβαζα συνεχεια στο στηθος,με τη βοηθεια των μαιων(να 'ναι καλα ολες τους γιατι πραγματικα με βοηθησαν παρα πολυ),δεν καταφερνε να πιασει τη θηλη:(,κουραζοταν,εκνευριζοταν και δεν ηθελε.Το παλευαμε ομως για να μαθει και να βοηθησει και εμενα αν και την τριτη ημερα πετρωσε το στηθος μου και περασα μια αξεχαστη νυχτα με μια μαια πανω μου να μου κανει μασαζ για να μου ξεπετρωσει το στηθος,μετα θηλαστρο για αποσυμφορηση και απο την επομενη να βγαζω με το θηλαστρο μου για να τρωει μονο δικο μου(εννοειται οτι τον εβαζα και στο στηθος).

Απο τη μερα που ηρθαμε σπιτι του δινω μπουκαλι με δικο μου γαλα και τον βαζω και στηθος ωσπου στις 27/10 εγινε κατι ανελπιστο επιασε τη θηλη:D και απο τοτε δεν ξαναπηρε μπουκαλι.

Το προβλημα μου τωρα ειναι το εξης:ο μικρος γεννηθηκε στις 18/10 2130 με κ.τ και επισκληριδιο λογω ισχιακης προβολης,2πλης περιτυλιξης με τον ομφαλιο και πολυ γηρασμενο πλακουντα:((δεν πινω,δεν καπνιζω και απορω γιατι ο πλακουντας μου ηταν τοσο χαλια και δεν τρεφοταν καλα το μικρο μου).Απο το μαιυτηριο βγηκαμε 2110 και οταν ηρθε η παιδιατρος σπιτι στις 29/10 το ζυγισε 2030!

Η παιδιατρος μας ειναι υπερ του θηλασμου και μου ειπε πως το βαρος που εχει χασει ειναι στα φυσιολογικα ορια συγκεκριμενα εχει χασει λεει το 4,6%.Μου ειπε οτι το γαλα μου ειναι οτι καλυτερο μπορω να του δωσω και να μη διανοηθω να του δωσω ξενο.Με συμβουλεψε επειδη ειναι μικρος να τον ξυπναω καθε 2,5 με 3 ωρες να φαει(εγω τον αφηνα να ξυπναει μονος του και φυσικα επειδη κοιμαται παρα πολυ ποτε δε καναμε 8 γευματα ουτε βρεχαμε 6-8 πανες:cry:).Ακολουθησα τη συμβουλη της και πραγματικα ο μικρος ειναι πιο ηρεμος τρωει καλυτερα(ακουει κατι γουλιες που κατεβαινουν και απορω με το ποσο γαλα πινει:D)και βρεχει συνεχεια πανες καθως και εμας οταν τον αλλαζουμε(μιλαμε για κατι συντριβανια αλλο πραγμα:D).Κοριτσια η γνωμη σας πια ειναι?Τι κανω λαθος?Ανυσηχω επειδη δεν πηρε βαρος αλλα εχασε κιολας.Δε με ενοχλει καθολου να ξυπναω δεν το βλεπω σαν ταλαιπωρια αλλα ως το καλυτερο που μπορω να κανω για το πασα μου.

Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο post μου αλλα ειναι πολλες οι ανυσηχιες μου τελικα για το αν κανω το καλυτερο για τον πριγκιπα μου.

Σας γραφω και ολες τις απαραιτητες πληροφοριες και περιμενω τη πολυτιμη βοηθεια σας.

 

Α. 37+6d

Β. αγορι

Γ. Καισαρική (ΚΤ)

Δ. επισκληριδιος

Ε. οχι

Ε. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

18/10 2130

22/10 2110

29/10 2030

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

πλεον 7 με 9 απο 10' με 20' στο καθε στηθος.μετα πιπιλαμε και αποκοιμιομαστε στο στηθος

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

δεν παιρνει

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

χρησιμοπ.για καμια βδομαδα το swing της medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

πλεον 6 με 10(η πανα ειναι ηδη βρεγμενη αλλα κατουραει και οταν τον αλλαζουμε) πριν 4 με 5

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

5 με 6

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

__________________

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν άλλες πιο ειδικές στο θέμα θηλασμός, μα θα σου πω κι εγώ μια και διάβασα το μήνυμα σου. Νομίζω ότι το μωρό σου χρειάζεται να του δώσεις το χρόνο του για να πάρει τα πάνω του. Και επειδή τώρα εδραιω΄νεις το θηλασμό βάζε τον συχνότερα στο στήθος. Αν είναι ξύπνιος και στη μία ώρα αν είναι δυνατόν. Φαίνεται ότι το θέλεις πολύ και είμαι σίγουρη ότι θα το καταφέρεις! Ο μικρός σου δεν πήρε βάρος στην κύηση και λόγω της περιτύλιξης( πως μπλέκουν ήθελα να ξερα...)να σου ζήσει και μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα υπάρχουν άλλες πιο ειδικές στο θέμα θηλασμός, μα θα σου πω κι εγώ μια και διάβασα το μήνυμα σου. Νομίζω ότι το μωρό σου χρειάζεται να του δώσεις το χρόνο του για να πάρει τα πάνω του. Και επειδή τώρα εδραιω΄νεις το θηλασμό βάζε τον συχνότερα στο στήθος. Αν είναι ξύπνιος και στη μία ώρα αν είναι δυνατόν. Φαίνεται ότι το θέλεις πολύ και είμαι σίγουρη ότι θα το καταφέρεις! Ο μικρός σου δεν πήρε βάρος στην κύηση και λόγω της περιτύλιξης( πως μπλέκουν ήθελα να ξερα...)να σου ζήσει και μην αγχώνεσαι!

 

Σ'ευχαριστω πολυ evita79!Το θεμα με το μπομπιρα μου ειναι οτι με τα χιλια ζορια τον ξυπναω καθε 2,5 ωρες για να φαει αν τον αφησω μπορει να ξυπνησει και μετα απο 5 ωρες!Δεν εχει γκρινιαξει ποτε επειδη πειναει απο το μαιευτηριο να φανταστεις,κανα 3 φορες ειχε γκρινια επειδη ειχε λερωθει!Πραγματικα το θελω πολυ γι'αυτο και το παλευω τοσο εαν ηταν θα του εδινα κατευθειαν ξενο και θα ησυχαζα.Σ'ευχαριστω παρα πολυ καλη μου για τα ενθαρρυντικα σου λογια.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχίν να σου ζήσει το μωράκι!!:)

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να ανησυχεις. Είναι φυσιολογικό το μωρό να χάσει τις πρωτες μέρες έως και το 10% του βαρους του. Σιγά σιγά και έσυ και το μώρο θα βρείτε τους ρυθμούς σας. :)

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Για ίκτερο φαντάζομαι τον ελέγξατε γιατί η υψηλή χολερυθρίνη φέρνει υπνηλία! Πάντως και ξένο να του δινες δεν νομίζω να ησύχαζες. Το μητρικό είναι πάντα καλύτερο και το χρειάζεται ο μικρος σου!

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχίν να σου ζήσει το μωράκι!!:)

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να ανησυχεις. Είναι φυσιολογικό το μωρό να χάσει τις πρωτες μέρες έως και το 10% του βαρους του. Σιγά σιγά και έσυ και το μώρο θα βρείτε τους ρυθμούς σας. :)

 

Ακριβως τα ιδια μου ειπε και η παιδιατρος!Απλα εχω αγχωθει λιγακι επειδη ειναι μικρουλης ο πασακος μου.Σ'ευχαριστω παρα πολυ παντως Φιλιω μου.

Link to comment
Share on other sites

Για ίκτερο φαντάζομαι τον ελέγξατε γιατί η υψηλή χολερυθρίνη φέρνει υπνηλία! Πάντως και ξένο να του δινες δεν νομίζω να ησύχαζες. Το μητρικό είναι πάντα καλύτερο και το χρειάζεται ο μικρος σου!

 

Ικτερο δεν εκανε ετσι μου ειπε και η παιδιατρος και ο γυναικολος μου.Τωρα κοιταξα το βιβλιαριο του και γραφει:χολερυθρινη:8.3mg/dl,τι σημαινει αυτο ομως δεν εχω ιδεα.Παντως ειναι ροδαλος-ροδαλος και οτανγκρινιαζει ή τσαντιζεται γινεται σα πατζαρακι:D!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

πλεον 7 με 9 απο 10' με 20' στο καθε στηθος.μετα πιπιλαμε και αποκοιμιομαστε στο στηθος

 

__________________

 

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι!!! αν και δεν είμαι η πλέον έμπειρη ή ειδική για να σε συμβουλεύσει θα σου πω ότι είναι καλύτερο σε κάθε γεύμα ο μικρός να τρώει μόνο από το ένα στήθος. Στην αρχή το γάλα είναι λεπτόρρευστο για να "ξεδιψάσει" το μωρό και μετά έρχεται το πιο "λιπαρό" γάλα για να χορτάσει. Υπάρχουν κι άλλα σχετικά τόπικ που μπορείς να διαβάσεις για το θέμα αυτό. Αν του δίνεις σε κάθε γεύμα λίγο από το ένα στήθος και λίγο από το άλλο παίρνει πολύ από το "λεπτόρρευστο" γάλα, φουσκώνει το στομαχάκι του και σταματά να τρώει αλλά δε χορταίνει.

 

Σίγουρα θα σε βοηθήσουν και οι πιο έμπειρες μανούλες. Καλή συνέχεια!

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι!!! αν και δεν είμαι η πλέον έμπειρη ή ειδική για να σε συμβουλεύσει θα σου πω ότι είναι καλύτερο σε κάθε γεύμα ο μικρός να τρώει μόνο από το ένα στήθος. Στην αρχή το γάλα είναι λεπτόρρευστο για να "ξεδιψάσει" το μωρό και μετά έρχεται το πιο "λιπαρό" γάλα για να χορτάσει. Υπάρχουν κι άλλα σχετικά τόπικ που μπορείς να διαβάσεις για το θέμα αυτό. Αν του δίνεις σε κάθε γεύμα λίγο από το ένα στήθος και λίγο από το άλλο παίρνει πολύ από το "λεπτόρρευστο" γάλα, φουσκώνει το στομαχάκι του και σταματά να τρώει αλλά δε χορταίνει.

 

Σίγουρα θα σε βοηθήσουν και οι πιο έμπειρες μανούλες. Καλή συνέχεια!

 

Το προσπαθησα αυτο αλλα ο μικρος στα 10' περιπου το αφηνει το στηθος και μετα δινουμε μαχη για να το ξαναπιασει και αν το ξαναπιασει θα ειναι για κανα λεπτο το πολυ.Ετσι τον βαζω στο αλλο και το πιανει αμεσως για κανα 10'.Πολλες φορες τον αλλαζω στηθος συχνα δηλ.οταν τον βλεπω οτι κουραζεται ή δυσανασχετει στο ενα τον βαζω στο αλλο κοκ μεχρι να ηρεμησει τελειως και να μου δειξει οτι χορτασε ή να αποκοιμηθει στο στηθος.

Link to comment
Share on other sites

v*x sorry για το ασχετο της ερωτησης της ερωτησης αλλα σε ποια περιοχη μένεις; σε ρωτάω γιατι πραγματικά η παιδιατρος σου είναι σπάνια περίπτωση και αν μέναμε κοντά θα με ενδιέφερε... είσαι τυχερή που σε βοηθάει γιατί εγω τη μεγαλύτερη πληροφόρηση την έχω λάβει απο εδω μέσα και έτσι κατάφερα να φτάσω ως έδω! Μην αγχωνεσαι! Τον πρώτο καιρό όλες κοιτάμε αν αναπνεουν τα φλουράκια μας. Μόλις περάσουν οι πρώτες σαραντα μέρες (6 εβδομάδες) θα αρχίσεις να βλέπεις διαφορά.Να σου ζήσει το μπουμπουκακι σου! :)

XV25p2.png
Link to comment
Share on other sites

v*x sorry για το ασχετο της ερωτησης της ερωτησης αλλα σε ποια περιοχη μένεις; σε ρωτάω γιατι πραγματικά η παιδιατρος σου είναι σπάνια περίπτωση και αν μέναμε κοντά θα με ενδιέφερε... είσαι τυχερή που σε βοηθάει γιατί εγω τη μεγαλύτερη πληροφόρηση την έχω λάβει απο εδω μέσα και έτσι κατάφερα να φτάσω ως έδω! Μην αγχωνεσαι! Τον πρώτο καιρό όλες κοιτάμε αν αναπνεουν τα φλουράκια μας. Μόλις περάσουν οι πρώτες σαραντα μέρες (6 εβδομάδες) θα αρχίσεις να βλέπεις διαφορά.Να σου ζήσει το μπουμπουκακι σου! :)

 

Μενω Πατρα,εσυ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον η παιδιατρος σου θα είναι χρήσιμη σε μια πολύ καλη μου φίλη όταν θα κάνει παιδάκι και αφου θα της έχω κάνει πλήση εγκεφάλου για το θηλασμό!!! :) :) :) . Εγώ δυστυχως μένω αθηνα... :( thanks παντως!

XV25p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρες θηλαζουσες μανουλες καμια συμβουλη και για μας τις καινουριες? Μολις τελειωσαμε το φαγητουλι μας με το μπουμπουκακι μου,20'στο δεξι 8'στο αριστερο και κοιμηθηκαμε στο στηθος της μανουλας:D!

Αγλαια ελπιζω και ευχομαι καποια στιγμη να δεις και το δικο μου μηνυμα και να μου απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

ν*χ Ζήτησες μια έμπειρη μανούλα. Λοιπόν θηλάζω το τρίτο μου παιδί σχεδόν 15 μήνες και ίσως μπορώ να βοηθήσω.

 

Εχετε κάνει μια καλή αρχή. Προς το παρόν δεν ανησυχείς για το βάρος. Πολλά μωράκια τις 3 πρώτες εβδομάδες της ζωής τους δεν παίρνουν καθόλου βάρος. Προσπαθούν να προσαρμοστούν στη "δύσκολη" ζωή έξω απ' τη μήτρα της μανούλας!:D

 

Όπως βλέπω από τις απαντήσεις που έδωσες, οι πάνες που βρέχει το μωρό σου έχουν αυξηθεί. Αυτό σημαίνει ότι θηλάζει καλύτερα από πριν συνεπως τα πηγαίνει καλύτερα.

 

Επίσης, επειδή το μωράκι σου είναι πάρα πολύ μικρό καλό είναι να μη μένει πολλές ώρες χωρίς να θηλάσει. Όταν ένα μωράκι έχει πολλές ώρες να πιει γαλατάκι, παθαίνει υπογλυκαιμία και πέφτει σε λήθαργο. Η μητέρα μπορεί να ξεγελαστεί απ' τον ύπνο του μωρού και να νομίζει πως είναι χορτάτο. Έτσι καλύτερα να κάνεις αυτό που σου υπέδειξε η παιδίατρός σου, δλδ να το σηκώνεις και να το θηλάζεις το αργότερο κάθε 3 ώρες. Αυξάνοντας τους θηλασμούς αφενός μεν ο φλουράκος σου θα πίνει περισσότερο γαλατάκι που του είναι απαραίτητο, αφετέρου δε, με τον τρόπο αυτό θα αυξήσει την παραγωγή σου.:wink:

 

Προσπάθησε να τον αφήνεις όσο περισσότερο γίνεται στο ένα στήθος ώστε να προλαβαινει να πίνει το λιπαρό γάλα. Αν όμως δεις ότι χάνει νωρίς το ενδιαφέρον του βάλτον και στο άλλο. Μπορείς να κάνεις πολλές εναλλαγές σε κάθε θηλασμό. Όση περισσότερη ώρα θηλάσει, τόσο περισσότερο λιπαρό γάλα πίνει. Αν τα κακάκια του είναι μαλακά (υγρά σχεδόν) και χρώματος μουσταρδί, τότε όλα πηγαίνουν μια χαρά.

 

Η χολερυθρίνη που γράφεις δείχνει πως το μωρό βγήκε απ' το μαιευτήριο με ελαφρύ ίκτερο που λογικά όσο περνάνε οι μέρες πρέπει να υποχωρεί. Ένας τρόπος να δεις πώς τα πάει το μικράκι, είναι να πιέσεις απαλά το μαγουλάκι του. Αν στο σημείο εκείνο, μόλις σηκώσεις το δάχτυλό σου, μείνει ένα κίτρινο σημαδάκι για λίγο, τότε έχει ακόμη λίγο ίκτερο. Αυτό όμως καλύτερα μπορεί να το αξιολογήσει η παιδίατρός σου. (Κι εδώ να πω κι εγώ πως είσαι πολύ τυχερή για την παιδίατρό σου!:P)

 

Κατα τα άλλα, η μόνη μαγική συνταγή για το θηλασμό είναι να θηλάζεις όσο πιο συχνά μπορείς. Ξέχασε την ώρα, τα ρολόγια, τις δουλειές, τις υποδείξεις που κάνουν ορισμένοι "ειδικοί" και πρόσφερε το στήθος σου όσο πιο πολύ γίνεται. Θα σου φανεί περίεργο αλλά θα σου έλεγα να επιδιώξεις να γίνεις η πιπίλα του. Μην περιμένεις να ξυπνήσει ή να εκδηλώσει φωναχτά την πείνα του. Αν δεις να γυρίζει το κεφαλάκι στο πλάι και να ψάχνει ή να ανοίγει το στόμα του ή να βγάζει τη γλωσσίτσα του ή να βάζει τα χεράκια στο στόμα, βάλε τον αμέσως στο στήθος. Ακόμη κι αν έχουν περάσει 5 λεπτά απ' τον προηγούμενο θηλασμό.

 

Αν κοιμάται την ώρα του θηλασμού πείραζέ του το αυτάκι να ξυπνάει ή το πατουσάκι του. Αν συνεχίζει τον ύπνο ακούμπα τον κάπου ώσπου να ξυπνήσει και συνεχίστε το θηλασμό.

 

Αν τέλος πιστεύεις πως η ώρα που θηλάζει είναι λίγη, προσπάθησε να κάνεις αυτά που κουοτάρω από προηγούμενο ποστ:

 

Προσπάθησε επίσης να αυξήσεις τη σωματική επαφή μαζί του. Θήλασέ το γυμνούλι, χάιδεψέ το την ώρα που θηλάζει, κάνε μπάνιο μαζί του, ενθάρρυνέ το με γλυκά λογια. Θα νιώσει έτσι ασφάλεια στην αγκαλιά σου και αυτό θα το βοηθήσει. Μείνε κοντά του τώρα στην αρχή όσο μπορείς περισσότερο, κοιμήσου δίπλα του, φόρα το επάνω σου με σλινγκ ή μάρσιπο. Άλλα τρυκ που βοηθάνε είναι ο χαμηλός φωτισμός, η απαλή μουσική ή το δικό σου τραγουδι, το ελαφρύ κούνημα του μωρού. Μια καλή ιδέα που σε εμάς δούλεψε αρκετό καιρό είναι η κουνιστή πολυθρόνα.

 

Kαλή συνέχεια σου εύχομαι!:D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

18/10 2130

22/10 2110

29/10 2030

 

Να σου ζήσει!:)

 

Νομίζω ότι το θέμα καλύφθηκε από τις έμπειρες μαμάδες!;)

 

Οι ζυγίσεις της κλινικής και της ιατρού δεν είναι συγκρίσιμες γιατί έγιναν σε διαφορετική ζυγαριά. Μέτρα τις πάνες και ζύγιζε το μωρό κάθε εβδομάδα αν νομίζεις ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Για όλα τα μωρά είναι φυσιολογικό να χάνουν περίπου το 7% του βάρους τους και μέχρι το 10% γενικά δεν ανησυχούμε.

 

Καλή συνέχεια!:)

Link to comment
Share on other sites

Dimitrali και aglaia σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας καθως και για τα ενθαρρυντικα σας λογια.Πραγματικα καθε μερα που περναει πιστευω οτι με το φλουρακο μου τα παμε ολο και πιο καλα απ'ολες τις αποψεις δλδ πανες,γευματα,μονο λιγο η ωρα που καθεται στο στηθος με αγχωνει αλλα αφου αυτος δειχνει χορτατος και μετα κοιμαται 2 ωρες ηρεμος αυτο ειναι κατι που ηρεμει και μενα.Σε μια βδομαδα θα παμε στην παιδιατρο για να μας ζυγισει ελπιζω τα νεα μας να ειναι καλα,θα σας ενημερωσω σιγουρα.Σας ευχαριστω παρα πολυ ολες για ολα και εγω και ο σπορακος μου:D.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας γράφω αυτό το μήνυμα μόνο και μόνο γιατί θέλω να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας και να σας ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για τη στήριξη που παρέχετε μέσω του φόρουμ σε νέες μανούλες όπως εγώ. Έδινα συμπλήρωμα ξένου γάλακτος στο μπεμπούλη μου τις πρώτες 15 περίπου μέρες μετά τη γέννησή του και μετά κατάφερα να το κόψω και να θηλάζω αποκλειστικά. Σήμερα, λοιπόν, ήρθε η παιδίατρος και μεταξύ όλων των άλλων ζυγιστήκαμε. ιδού όλες μας οι μετρήσεις :

 

5/10/2009 (γέννηση) : 3570

8/10/2009 (έξοδος από μαιευτήριο) : 3425

14/10/2009 : 3630

5/11/2009 : 4940!!!

 

Αδυνατώ να το πιστέψω ότι πήγε τόσο καλά μόνο με μητρικό γάλα! να σημειώσω ότι οι δύο πρώτες μετρήσεις έγιναν με τη ζυγαριά του μαιευτηρίου και οι δύο τελευταίες με αυτή της παιδιάτρου. Οπότε η διαφόρά από 3630 σε 4940 είναι υπαρκτή.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ πολύ!

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Mpempoulis μόνη σου τα κατάφερες. Χάρη στη δική σου επιμονή μπόρεσες να κάνεις τη θέλησή σου πράξη. Σου αξίζει λοιπόν η χαρά σου και προσωπικά σε ευχαριστώ που τη μοιράζεσαι μαζί μας! :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας γράφω αυτό το μήνυμα μόνο και μόνο γιατί θέλω να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας και να σας ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για τη στήριξη που παρέχετε μέσω του φόρουμ σε νέες μανούλες όπως εγώ. Έδινα συμπλήρωμα ξένου γάλακτος στο μπεμπούλη μου τις πρώτες 15 περίπου μέρες μετά τη γέννησή του και μετά κατάφερα να το κόψω και να θηλάζω αποκλειστικά. Σήμερα, λοιπόν, ήρθε η παιδίατρος και μεταξύ όλων των άλλων ζυγιστήκαμε. ιδού όλες μας οι μετρήσεις :

 

5/10/2009 (γέννηση) : 3570

8/10/2009 (έξοδος από μαιευτήριο) : 3425

14/10/2009 : 3630

5/11/2009 : 4940!!!

 

Αδυνατώ να το πιστέψω ότι πήγε τόσο καλά μόνο με μητρικό γάλα! να σημειώσω ότι οι δύο πρώτες μετρήσεις έγιναν με τη ζυγαριά του μαιευτηρίου και οι δύο τελευταίες με αυτή της παιδιάτρου. Οπότε η διαφόρά από 3630 σε 4940 είναι υπαρκτή.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ πολύ!

 

 

Μα αυτος δεν είναι μπεμπούλης... είναι μπέμπαρος!!!!!

Μπραβο σας παιδια!!

Keep walking!!!!!!!!!!!!!!

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας γράφω αυτό το μήνυμα μόνο και μόνο γιατί θέλω να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας και να σας ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για τη στήριξη που παρέχετε μέσω του φόρουμ σε νέες μανούλες όπως εγώ. Έδινα συμπλήρωμα ξένου γάλακτος στο μπεμπούλη μου τις πρώτες 15 περίπου μέρες μετά τη γέννησή του και μετά κατάφερα να το κόψω και να θηλάζω αποκλειστικά. Σήμερα, λοιπόν, ήρθε η παιδίατρος και μεταξύ όλων των άλλων ζυγιστήκαμε. ιδού όλες μας οι μετρήσεις :

 

5/10/2009 (γέννηση) : 3570

8/10/2009 (έξοδος από μαιευτήριο) : 3425

14/10/2009 : 3630

5/11/2009 : 4940!!!

 

Αδυνατώ να το πιστέψω ότι πήγε τόσο καλά μόνο με μητρικό γάλα! να σημειώσω ότι οι δύο πρώτες μετρήσεις έγιναν με τη ζυγαριά του μαιευτηρίου και οι δύο τελευταίες με αυτή της παιδιάτρου. Οπότε η διαφόρά από 3630 σε 4940 είναι υπαρκτή.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ πολύ!

 

ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ;;;; ΚΙ ΕΓΩ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΓΕΝΝΗΣΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Αναρίτα, κοίτα εδώ αν θες!:D

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1361841#post1361841

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...