Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

BIBH το βάρος δεν είναι τόσο κακό.....

Να κάνουμε λίγο μαθηματικά όπως κάνει η Αγλαΐα

 

 

28/9/09 -23/11/09 = 56 μέρες

3790-4850 =1060 σύνολο άρα 19γρ περίπου την ημέρα

και κάνω copy paste από την Αγλαΐα

 

 

 

"Το αποδεκτό είναι 20-30 γρ. ημερησίως αν και γίνονται αποδεκτά και μικρότερα βάρη. Στις φυσιολογικές καμπύλες περιλαμβάνονται και μωρά που έχουν μικρότερη πρόσληψη από αυτή."

 

 

 

 

 

 

 

Ηρέμησε έχε λίγο εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, δες κάποια σύμβουλο που θα σου συστήσει η Αγλαΐα για να σε βοηθήσει και να αξιολογήσει τον θηλασμό. Ίσως μάλιστα θα μπορούσε να σου προτείνει και κάποια παιδίατρο που να μπορεί να σε στηρίξει ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


JENIA το θήλαστρο δεν μπορεί να δείξει πόσο γάλα έχει το στήθος μιας γυναίκας που θηλάζει. Σου αναφέρω το προσωπικό μου παράδειγμα: ενώ μεγάλωσα το κοριτσάκι μου με αποκλειστικό θηλασμό και έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος, εντούτοις με το θήλαστρο μπορούσα να βγάλω ελάχιστη ποσότητα γάλακτος κάθε φορά πχ. 20-50 γραμμάρια. Το μωρό που θηλάζει είναι αποδοτικότερο απ' το θήλαστρο σε κάθε περίπτωση και είναι λάθος να μετράμε πόσο γάλα έχουμε με αυτόν τον τρόπο.

 

Επίσης η ποσότητα της τροφής που τρώει η θηλαζουσα μαμά πολύ μικρή σχέση έχει με το γάλα που παράγει. Είναι βέβαια πολύ καλό να έχει ισορροπημένη διατροφή ώστε η σύσταση του γάλακτος να είναι η καλύτερη δυνατή και να παίρνει ικανή ποσότητα υγρών για να έχει πλήρη γαλουχία και να μην αφυδατωθεί. Αν όμως η Βιβή νομίζει ότι χρειάζεται οπωσδήποτε κάποιο συμπλήρωμα ενίσχυσης της γαλουχίας υπάρχουν δύο δοκιμασμένες λύσεις.

 

  • Η τριγωνέλλα. Πρόκειται για ένα μπαχαρικό το οποίο βράζεται και καταναλώνεται ζεστό. Από αυτό πρέπει να πίνει τουλάχιστον 5 φλιτζάνια ημερισίως.
  • Η μπυρομαγιά. 7 μικρές ταμπλέτες 3 φορές τη μέρα είναι η ελάχιστη δόση που έχει αποτέλεσμα. Μετά τις 2 εβδομάδες χρήσης πρέπει να υπάρχει μία εβδομάδα διακοπής. Η μπυρομαγιά όμως αλλάζει τη γεύση του γάλακτος και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα κάτι που πρέπει να γνωρίζει η μητέρα πριν την χρησιμοποιήσει.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

επίσης να κάνω μια επισήμανση σχετικά με την συμβουλή του να βγάλεις γάλα για να δεις πόσο έχεις....το πόσο γάλα θα αντλήσεις δεν είναι καθόλου ενδεικτικό του πόσο γάλα έχεις π.χ αν αντλήσεις πολύ σημαίνει ότι έχεις πολύ αν αντλήσεις λίγο δεν σημαίνει ότι έχεις λίγο αλλά ότι μπορείς να αντλήσεις λίγο το μωρό λειτουργεί τελείως διαφορετικά και το σώμα σου επίσης αντιδράει αλλιώς στο θήλαστρο και αλλιώς στο μωρό.... Ειδικά αν το θήλαστρο που έχεις δεν είναι νοσοκομειακό πάλι καλά που μπόρεσες και έβγαλες 40ml.

Link to comment
Share on other sites

κάτι λενε για τα πνεύματα... μικρά μεγάλα δεν εχει σημασία... πάντως κάπου συναντώνται!:D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

JENIA το θήλαστρο δεν μπορεί να δείξει πόσο γάλα έχει το στήθος μιας γυναίκας που θηλάζει. Σου αναφέρω το προσωπικό μου παράδειγμα: ενώ μεγάλωσα το κοριτσάκι μου με αποκλειστικό θηλασμό και έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος, εντούτοις με το θήλαστρο μπορούσα να βγάλω ελάχιστη ποσότητα γάλακτος κάθε φορά πχ. 20-50 γραμμάρια. Το μωρό που θηλάζει είναι αποδοτικότερο απ' το θήλαστρο σε κάθε περίπτωση και είναι λάθος να μετράμε πόσο γάλα έχουμε με αυτόν τον τρόπο.

 

Επίσης η ποσότητα της τροφής που τρώει η θηλαζουσα μαμά πολύ μικρή σχέση έχει με το γάλα που παράγει. Είναι βέβαια πολύ καλό να έχει ισορροπημένη διατροφή ώστε η σύσταση του γάλακτος να είναι η καλύτερη δυνατή και να παίρνει ικανή ποσότητα υγρών για να έχει πλήρη γαλουχία και να μην αφυδατωθεί. Αν όμως η Βιβή νομίζει ότι χρειάζεται οπωσδήποτε κάποιο συμπλήρωμα ενίσχυσης της γαλουχίας υπάρχουν δύο δοκιμασμένες λύσεις.

 

  • Η τριγωνέλλα. Πρόκειται για ένα μπαχαρικό το οποίο βράζεται και καταναλώνεται ζεστό. Από αυτό πρέπει να πίνει τουλάχιστον 5 φλιτζάνια ημερισίως.
  • Η μπυρομαγιά. 7 μικρές ταμπλέτες 3 φορές τη μέρα είναι η ελάχιστη δόση που έχει αποτέλεσμα. Μετά τις 3 εβδομάδες χρήσης πρέπει να υπάρχει μία εβδομάδα διακοπής. Η μπυρομαγιά όμως αλλάζει τη γεύση του γάλακτος και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα κάτι που πρέπει να γνωρίζει η μητέρα πριν την χρησιμοποιήσει.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ DIMITRALI ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΧΑΝ ΜΟΝΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΥΛΑΣΜΟ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ 9 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 13 ΜΗΝΩΝ ΑΚΟΜΑ ΠΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΗ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ 100% ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΑΛΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΥΘΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΒΙΒΗ 50ΓΡ ΜΕΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΥΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ 10ΓΡ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ 1000ΓΡ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ .ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 2ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΕΙ 200ΓΡ ΓΑΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ .

Link to comment
Share on other sites

O πιο ασφαλής τρόπος να ελέγχει μια μανούλα πόσο γάλα πίνει ένα μωράκι που θηλάζει αποκλειστικά είναι οι πάνες που βρέχει και οι κενωσεις του.

 

Από αυτά που γράφει η Βιβή βλέπω πως το μωρό ουρεί κάθε φορά που τρώει και κάνει κακάκια του 3-4 φορές ημερισίως. Άρα πίνει ικανοποιητική ποσότητα γάλακτος.:wink:

 

Επίσης ζυγίζοντας το μωρό σε μηνιαία βάση διαπιστώνεται κατά πόσο η ανάπτυξή του είναι στα φυσιολογικά όρια.

 

Δε χρειάζεται θήλαστρο γιατί αν πχ. μια μαμά καταφέρει να αντλήσει μόνο 10 μλ χωρίς να έχει θηλάσει, αυτό θα της προκαλέσει άγχος και θα νομίζει εσφαλμένα πως δεν έχει γάλα. Όλα αυτά τα γράφω με βάση την εμπειρία που έχω αποκομίσει έπειτα από αντλήσεις 9 μηνών και κάποια πράγματα που έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ αλλά και από άλλες πηγές.

 

Ένα μωράκι δείχνει να είναι ικανοποιημένο στο στήθος της μητέρας του, δε δυσανασχετεί και δεν γκρινιάζει την ώρα που τρώει, δείχνει πως όλα βαίνουν καλά με το θηλασμό. Αν η μικρή πεινούσε θα ζητούσε να παραμείνει κι άλλο στο στήθος ή αν δεν έβρισκε επαρκή ποσότητα γάλακτος θα δεχόταν ευκολώτερα το μπουκάλι.

 

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς της Κριστίνας το μωρό παίρνει 19 γρ. ημερισίως. Βρίσκεται στα κατώτερα όρια αλλά αυτό δεν είναι κατ΄ ανάγκην κακό. Δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, επομένως είναι λογικό πως κάθε μωρό έχει διαφορετική σωματική διάπλαση. Λ.χ. κάποιο παίρνει 1,5 κιλά τον πρώτο μήνα άλλο 700 γρ. Αυτό δε σημαίνει ότι το δεύτερο μωρό υπολείπεται σε σωστή ανάπτυξη. Ούτε ότι η μητέρα κάνει λάθος. Αν δεν συντρέχουν κάποιοι ιατρικοί λόγοι που να μας κάνει να ανησυχούμε, καλό είναι να ακολουθούμε τους ρυθμούς του παιδιού και να παρατηρούμε την ανάπτυξη στο σύνολό της και όχι μόνο το βάρος του. Αν είναι ζωηρό, φαίνεται χαρούμενο, η νευρολογική του ωρίμανση βαίνει καλώς και αν όπως είπα δείχνει ευτυχισμένο και ασφαλές στο στήθος, τότε σίγουρα τα πράγματα είναι πολύ καλά.

 

Βιβή, περίμενε κι αυτά που θα σου γράψει η Αγλαΐα, αλλά εγώ θα σου συνιστούσα να χαλαρώσεις. Σκέψου πως λίγα χρόνια πριν οι γυναίκες θήλαζαν χωρίς να υπάρχουν ζυγαριές και δε γνωρίζω κανένα παιδί που θήλαζε να έπαθε κάτι κακό από υποσιτισμό!:wink:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ καλημέρα,

βασικά στο τρυπάκι του να βγάζω γάλα΄, μπήκα γιατί η μπέμπα δεν παίρνει το αναμενόμενο βάρος σύμφωνα με δύο παιδιάτρους. Σκέφτηκα ότι άν αδειάζω το στήθος μετά το θηλασμό ίσως να έχω περισσοτερο γάλα. Αν έχω περισσότερο γάλα, θα θηλάζει πιο εύκολα το μωρό; θα μπορεί να τρώει περισσότερο και κατά συνέπεια να παίρνει βάρος καλύτερα; Τι να κάνω να πάρω θήλαστρο νοσοκομειακό; Όσο για διαιτα για τα κιλά της εγκυμοσύνης δεν το συζητάμε ούτε για αστείο, αμα με δείτε θα το καταλάβετε.........

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει αυτοί οι δυο παιδίατροι να σου πούνε αν παρακολουθούν μωράκια που θηλάζουν πρώτων και δεύτερον να σου πούνε με βάση ποια επιστημονικά κριτήρια αξιολογούν το βάρος.....κοίταξα το βιβλιάριο με τις καμπύλες ανάπτυξης και βλέπω ότι είσαι στην 75 ποιά ήταν η αναμενόμενη ανάπτυξη του παιδιού κατά την άποψή τους?(μπορείς να το δεις και μόνη σου στο βιβλιάριο) Μη ξεχνάς ότι άλλη πρόσληψη βάρους έχει ένα μωράκι που γεννιέται π.χ 2300 και άλλη ένα παιδί που γεννήθηκε 3840.... συμφωνώ με τη Δήμητρα άσε λίγο τον εαυτό σου ελεύθερο η συνολική σας εικόνα είναι μια χαρά δεδομένου μάλιστα και της περιπέτειας με το ίκτερο

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ καλημέρα,

βασικά στο τρυπάκι του να βγάζω γάλα΄, μπήκα γιατί η μπέμπα δεν παίρνει το αναμενόμενο βάρος σύμφωνα με δύο παιδιάτρους. Σκέφτηκα ότι άν αδειάζω το στήθος μετά το θηλασμό ίσως να έχω περισσοτερο γάλα.

 

Mπορείς αν θες να κάνεις ενισχυτικές αντλήσεις μετά το θηλασμό. Εγώ το έκανα αυτό για 9 μήνες. Το γάλα που αντλούσα της το έδινε η μητέρα μου όταν έλιπα ή το έδινε ο άντρας μου συμπληρωματικά συνήθως το βράδυ ή το διατηρούσα στην κατάψυξη.

 

Παρόλα αυτά συμφωνώ με όσα σου γράφει η Κριστίνα. Οι παιδίατροι συνήθως δε παρακολουθούν θηλάζοντα βρέφη και πολλές φορές δίνουν απαράδεχτες συμβουλές είτε από άγνοια είτε από συμφέρον.

 

Αν έχω περισσότερο γάλα, θα θηλάζει πιο εύκολα το μωρό; θα μπορεί να τρώει περισσότερο και κατά συνέπεια να παίρνει βάρος καλύτερα;

 

Γενικά όσο πιο καλή ροή έχει το γάλα τόσο καλύτερα τρώει το μωρό. Και βέβαια όσο καλύτερα τρώει τόσο περισσότερο βάρος παίρνει. Το θέμα όμως δεν είναι μόνο ποσο γάλα έχεις εσύ αλλά πόσο χρειάζεται το ίδιο το μωρό. Δλδ αν εσύ παράγεις 1,5 λίτρα αλλά το μωρό χρειάζεται 1 λίτρο, τόσο θα φάει και όχι παραπάνω.

 

Τι να κάνω να πάρω θήλαστρο νοσοκομειακό;

 

Αν αποφασίσεις να ενισχύσεις τη γαλουχία χρειάζεσαι ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το lactina και το symphony της εταιρίας medela και είναι και τα δύο πολύ καλά για τη χρήση που τα θες.

 

Όσο για διαιτα για τα κιλά της εγκυμοσύνης δεν το συζητάμε ούτε για αστείο, αμα με δείτε θα το καταλάβετε......

 

Μια ισορροπημένη διατροφή δε θα βλάψει τη γαλουχία σου. Αυτά που μας παχαίνουν είναι άχρηστες τροφές που δεν βοηθάνε ούτε τον οργανισμό μας ούτε την ψυχολογία μας. Μπορείς λοιπόν να ξεκινήσεις διατροφή. Τρώγοντας καλύτερα και σωστότερα φεύγουν τα περιττά κιλά, ρυθμίζεται το ενδοκρινολογικό, ο οργανισμός εφοδιάζεται με τα κατάλληλα ένζυμα/βιταμίνες/ιχνοστοιχεία και σε αυτή την περίπτωση μάλλον βελτίωση θα δεις στο γάλα παρά μείωση!:D;-)

 

Αν αποφασίσεις να αρχίσεις διατροφή, στείλε μου πμ να σου κάνω συμπαράσταση, γιατί όσο να ΄ναι η θεωρία απέχει της πράξης κι έχω και κάτι κιλάκια να χάσω!:lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ καλημέρα,

βασικά στο τρυπάκι του να βγάζω γάλα΄, μπήκα γιατί η μπέμπα δεν παίρνει το αναμενόμενο βάρος σύμφωνα με δύο παιδιάτρους. Σκέφτηκα ότι άν αδειάζω το στήθος μετά το θηλασμό ίσως να έχω περισσοτερο γάλα. Αν έχω περισσότερο γάλα, θα θηλάζει πιο εύκολα το μωρό; θα μπορεί να τρώει περισσότερο και κατά συνέπεια να παίρνει βάρος καλύτερα; Τι να κάνω να πάρω θήλαστρο νοσοκομειακό; Όσο για διαιτα για τα κιλά της εγκυμοσύνης δεν το συζητάμε ούτε για αστείο, αμα με δείτε θα το καταλάβετε.........

 

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΦΟΥ ΠΗΓΕΣ ΣΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΕΙΣ .ΒΕΒΑΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ . ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΕΙΣ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΚΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ .ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ.:roll:

Link to comment
Share on other sites

JENIA δεν υπήρχε περίπτωση να σου πει κάτι διαφορετικό ο παιδίατρος..:). εσένα πως σου ακούγεται αυτό που σου είπε “ναι μεν καλό είναι το βάρος αλλά αν πχ σου είπαν να δώσεις συμπλήρωμα - δώσε” εμένα ευθυνόφοβο μου ακούγεται από τη μια από την άλλη οι γιατροί έχουν μια τάση να καλύπτουν ο ένας τον άλλον χωρίς να γνωρίζονται. Δεν λεω ότι εγώ ξέρω καλύτερα προς θεού αλλά μια εύλογη απορία εκφράζω

Link to comment
Share on other sites

JENIA δεν υπήρχε περίπτωση να σου πει κάτι διαφορετικό ο παιδίατρος..:). εσένα πως σου ακούγεται αυτό που σου είπε “ναι μεν καλό είναι το βάρος αλλά αν πχ σου είπαν να δώσεις συμπλήρωμα - δώσε” εμένα ευθυνόφοβο μου ακούγεται από τη μια από την άλλη οι γιατροί έχουν μια τάση να καλύπτουν ο ένας τον άλλον χωρίς να γνωρίζονται. Δεν λεω ότι εγώ ξέρω καλύτερα προς θεού αλλά μια εύλογη απορία εκφράζω

 

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΡΙΣΤΑΝΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ 100% ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ,ΕΙΝΑΙ 1000% ΤΟ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 13ΜΗΝΩΝ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΕΝΟΣ ΜΩΡΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ καθόλου – συζητάμε σε σχέση με το βάρος αν είναι καλό ή κακό και φυσικά λέμε την άποψη μας ως μαμάδες με βάση αυτά που ξέρουμε οχι ως γιατροί. Σίγουρα ένας γιατρός δεν μπορεί να εκφέρει άποψη για ένα άλλο παιδάκι που δεν έχει δει ποτέ αλλά σε μια υποθετική ερώτηση μπορεί να σου απαντήσει έχοντας τα δεδομένα που έχουμε και εμείς (ο παιδίατρος σου θα έδινε συμπλήρωμα με αυτά τα δεδομένα ??)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητάω μ΄έχει φάει το άγχος, από χθες που γύρισα από την παιδίατρο και μου είπε ότι το βάρος δεν είναι πάλι ικανοποιητικό, το ιδιο μου είπε και τον προηγούμενο μήνα. φώναξα κι έναν άλλο παιδίατρο κι αυτός τα ίδια, αυτός μάλιστα μου ζήτησε να πιέσω το στήθος να δει άν έχει γάλα. δεν έβγαλε και μ΄ εχουν ζωσει τα φίδια. έχω και τον άντρα μου που με βλέπει να παιδεύομαι και μου λεει να βάλω ξένο. νομίζω ότι είμαι σε κρίσιμο σημείο αν μπορέσω να το ξεπεράσω, θα συνεχίσω. σήμερα έβγαλα λίγο γάλα μετά το θηλασμό με θήλαστρο, 30 γρ και της το έδωσα. το έφαγε ρε παιδιά κόντεψα να τρελαθώ. αν δεν της δώσω δε ζητάει, αν της δώσω το πίνει. στην καμπύλη ανάπτυξης είναι πιο κάτω. γι αυτό σας λέω αν ξερει κάποια να μου πει πως να έρθω σ΄επαφή με σύμβουλο γαλουχίας, ας βοηθήσει γιατί μου φαίνεται ότι ούτε κι αυτή τη φορά θα το καταφέρω, είμαι και πολύ αγχωτική ως ατομο, ασ΄τα να πανε

 

Φυσικα ο παιδιατρος που εχει αμεση εικονα του παιδιου ξερει καλυτερα.

Ομως : Κατα κανονα οι παιδιατροι προτιμουν την ευκολη λυση του συμπληρωματος, ωστε να κανουν κατι απλο . Να γλιτωσουν απο τις ατελειωτες ανησυχιες μιας νεας μητερας, τις ερωτησεις , τα τηλεφωνηματα.

Απο τη στιγμη που το παιδι παιρνει βαρος και λερωνει πανες, δε βλεπω γιατι να ανησυχεις.

Μην το ζυγιζεις καθε τρεις και λιγο σαν να ηταν προωρο ή αρρωστο. Θα σου στριψει.

Ξερω οτι πιεζεσαι και απο τον αντρα σου, πιθανον και απο αλλους (τι εχω ακουσει τοσα χρονια, θα εγραφα ενα βιβλιαρακι).

Ειναι δικη σου αποφαση.

Αν ομως θελεις να το θηλασεις, ασε τη ζυγαρια και απλα θηλαζε το.

 

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΛΑΡΩΣΕ .ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΝΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΙΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΚΑΙ ΔΕΣ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΙΕΙ . ΕΠΕΙΤΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΖΥΜΑΡΙΚΑ , ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΕΑΣ ΜΟΣΧΑΡΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΙΔΕΡΟ , ΨΑΡΙ . ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΙΛΑ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΣΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ

 

Ποτε μα ποτε δε βγαινει με θηλαστρο και μαλιστα με αυτα του εμποριου η ιδια ποσοτητα γαλακτος που θηλαζει το μωρο.

Στο μαιευτηριο που αναγκαστηκα να βγαλω με θηλαστρο για να στειλω στο μωρο μου εβγαζα 200 απο καθε στηθος (τα σχολια για αγελαδες παρακαλω να μενουν:P).

Στο σπιτι οταν χρειαστηκε με το ζορι 100.

Επισης ποτε δε βγηκαν απο το στηθος μου σταγονες παρα τα ζουληγματα.

Και ειχα τοοοσο γαλα. Ουτε ετρεξε ουτε εσταξε ποτε.

 

Οσο για τη διαιτα, εχασα 18 κιλα μεσα σε δυο μηνες και ειπαμε. Ειχα πολυυυ γαλα. Και μαλλον και παχυ αν κρινω απο το μεγεθος του γιου μου.

 

Οι μηχανισμοι παραγωγης γαλακτος δεν εχουν ακριβως τοση αμεση σχεση με το βαρος της μητερας. Δεν ειμαι σε διαθεση να το πολυαναλυσω, απλα θα σου πω οτι εαν κανεις διαιτα, ο οργανισμος παιρνει σημα οτι κατι δεν παει καλα με τα αποθεματα φαγητου και παραγει περισσοτερο γαλα για να προστατευσει το μωρο απο τον υποτιθεμενο λιμο. Ετσι θηλαζουν και οι ερμες στην αφρικη.

Δε στα λεω αυτα για να κανεις διαιτα, απλα για να μη σε πανικοβαλλει το παραμικρο.

Εγω εξαιτιας εντονης αλλεργιας μετα τη γεννα, εκανα μια ειδικη θεραπεια με ελαχιστο φαγητο και ελαχιστο νερο και το παιδι πηρε μια χαρα βαρος εκεινες τις μερες.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά και οι δύο παιδίατροι συνέστησαν συμπλήρωμα κι οταν είδαν τα μούτρα μου - που επεσαν κάτω- ο δεύτερος μου σύστησε να επιδιώξω αύξηση της γαλουχίας μου. Το μωράκι κατά τα άλλα είναι πολύ καλό κι αντιδρά σε όλα τα ερεθίσματα που πρέπει. Επιπλέον ψηλώνει κανονικά και ίσως λίγο παραπάνω απ΄οτι αναφέρουν οι καμπύλες. Dimitrali - απευθύνομαι σε σένα γιατί το έκανες- θήλαστρο χρησιμοποιούσες και τους 9 μήνες που θήλαζες; αν χρησιμοποιήσω ΄μόνο για ένα ή δύο μήνες δεν καταφέρνω τίποτε; Όσον αφορά για τον παιδίατρο σου Ξένια, είσαι πολύ τυχερή που τον έχεις, αλλά νομίζω απ΄αυτά που διάβασα στο φορουμ - το έχω ξεζουμίσει-ζούμε σε διαφορετικές πολεις και αρκετα μακρινές. Διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να μην τον έχω κι εγώ. Οι περισσότεροι παιδίατροι σε σπρώχνουν στο μπουκάλι

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και οι δύο παιδίατροι συνέστησαν συμπλήρωμα κι οταν είδαν τα μούτρα μου - που επεσαν κάτω- ο δεύτερος μου σύστησε να επιδιώξω αύξηση της γαλουχίας μου. Το μωράκι κατά τα άλλα είναι πολύ καλό κι αντιδρά σε όλα τα ερεθίσματα που πρέπει. Επιπλέον ψηλώνει κανονικά και ίσως λίγο παραπάνω απ΄οτι αναφέρουν οι καμπύλες. Dimitrali - απευθύνομαι σε σένα γιατί το έκανες- θήλαστρο χρησιμοποιούσες και τους 9 μήνες που θήλαζες; αν χρησιμοποιήσω ΄μόνο για ένα ή δύο μήνες δεν καταφέρνω τίποτε; Όσον αφορά για τον παιδίατρο σου Ξένια, είσαι πολύ τυχερή που τον έχεις, αλλά νομίζω απ΄αυτά που διάβασα στο φορουμ - το έχω ξεζουμίσει-ζούμε σε διαφορετικές πολεις και αρκετα μακρινές. Διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να μην τον έχω κι εγώ. Οι περισσότεροι παιδίατροι σε σπρώχνουν στο μπουκάλι

ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ !!!!! ΦΙΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Bιβή, θήλαστρο χρησιμοποίησα κυρίως γιατί η μικρή μου αρνιόταν να θηλάσει απ' το αριστερό στήθος και μερικές φορες ακόμη και στο δεξί είχαμε πρόβλημα.

 

Χρησιμοποίησα το θήλαστρο 9 μήνες, απ' τον 3ο μήνα έως τον 12ο. Η μικρή είναι ήδη 15 μηνών και ακόμη θηλάζει. Αποφάσισε εν τέλει να συνεργαστεί και δε χρησιμοποιούμε πλέον θήλαστρο.:D

 

Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο ώσπου να αυξήσεις την παραγωγή σου στο επιθυμητό επίπεδο. Από εκεί και πέρα, κι εφόσον το μικρό συνεργάζεται δεν το χρειάζεσαι πια!

 

Πάντως να ξέρεις ότι δεν είναι και τόσο εύκολη διαδικασία αλλά δεν είναι και κάτι το τρομερό.

 

Αφού το μωρό αναπτύσσεται ψυχοκινητικά τόσο καλά και είναι σχεδόν μέσα στα φυσιολογικά όρια, ίσως θα ήταν καλύτερα να το παλέψεις χωρίς θήλαστρο. Βάζε το μωρό περισσότερες φορές στο στήθος και πυκνώστε λίγο τα νυχτερινά γεύματα. Αν συνεργάζεται προσπάθησε να τη θηλάσεις κοιμισμένη. Μπορείτε να είστε ξαπλωμένες κι οι δυο στο πλάι όσο θηλάζει η μικρή. Η διαδικασία αυτή είναι ευκολότερη απ' το θήλαστρο και πιστεύω αποδοτικότερη.

 

Εγώ ακόμη και τώρα, τις μέρες που η μικρή δε συνεργάζεται καλά τη μέρα τη θηλάζω 1-2 φορές κοιμισμένη κατά τη διάρκεια της νύχτας και κρατάω την παραγωγή μου σε ικανοποιητικά επίπεδα!

 

Ότι κι αν αποφασίσεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε!;)

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

14/9 2.730

17/9 2.550

5/10 3.100

21/10 3.900

4/11 4.200

16/11 4.450

19/11 4.350

 

 

Κάνω τους υπολογισμούς από την 21η μέρα (5/10), μετά από αυτό το διάστημα η μέση πρόσληψη βάρους πρέπει να είναι 25γρ/ημέρα.

Το μωρό σε αυτό το διάτημα πήρε 4.350-3.100 = 1250 γρ. σε 45 ημέρες, δηλαδή 27,78 γρ. την ημέρα που είναι πάνω από το μέσο όρο.

 

Οπότε το συνολικό βάρος είναι καλό και δεν εμπνέει καμία ανησυχία.

 

Οι δύο τελευταίες ζυγίσεις δεν δείχνουν απώλεια βάρους γιατί δεν μπορούν καν να αξιολογηθούν. Σε αυτή την ηλικία ζυγίζουμε τα μωρά μία φορά το μήνα, επιπλέον ζύγιση γίνεται μόνο αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος (πχ αν το μωρό δεν βρέχει αρκετές πάνες).

 

Σε αυτή την ηλικία φυσιολογικά τα μωρά προσλαμβάνουν το μισό περίπου βάρος σε σχέση με το πρώτο διάστημα. Μπορείς να κοιτάξεις τις καμπύλες ανάπτυξης στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού, το σημείο καμπής είναι περίπου στον 3ο μήνα.

 

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). 6

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 3-4

 

Αυτό σημαίνει ότι το μωρό τρέφεται ικανοποιητικά.

Συνέχισε να παρακολουθείς τις πάνες και το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

18/10 2130 ζυγαρια κλινικης

22/10 2110 ζυγαρια κλινικης

29/10 2030 ζυγαρια παιδιατρου

10/11 2280 ζυγαρια παιδιατρου

16/11 2490 ηλεκτρ.δικη μου

23/11 2650 ηλεκτρ.δικη μου

Από τις 29/10 μέχρι τις 23/11, δηλαδή σε 25 ημέρες το μωρό πήρε 620 γραμμάρια, δηλαδή 24,8 γρ. ανά ημέρα που είναι πάρα πολύ καλό βάρος για το αρχικό βάρος του μωρού.

Ο μέσος όρος για ένα παιδί που γεννιέται περίπου 3.000γρ είναι τα 25/γρ ανά ημέρα. Τα μικρότερα παιδιά, αυτά με βάρος κοντά στα 2 κιλά, βάζουν συνήθως 20 γρ./ημέρα.

 

 

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί).

πλεον 10 με 12(η πανα ειναι παντα βρεγμενη και βαρια αλλα μας κατουραει και οταν τον αλλαζουμε)

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

4 με 5

Το μωρό τρέφεται πολύ καλά!

 

Καλά κάνεις και το παρακολουθείς γιατί γεννήθηκε με κάπως μικρό βάρος. Θα σου συνιστούσα να το ζυγίζεις κάθε εβδομάδα για έναν μήνα ακόμη. Στα μικρά μωρά αυτό συνήθως καθησυχάζει τη μητέρα.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκε 3840, τον πρώτο μήνα ήταν 4370 και τον δεύτερο 4850.

Σε παρακαλώ απάντησε αναλυτικά σε αυτές τις ερωτήσεις, χρειάζονται όλες οι ζυγίσεις με ημερομηνίες. Είναι σημαντικό να έχουμε και το βάρος εξόδου από την κλινική και το βάρος των 3 εβδομάδων.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40799

 

Το μισό κιλό που πήρε το δεύτερο μήνα δεν είναι ο επιθυμητός μέσος όρος αλλά σε συγκεκριμένες συνθήκες είναι αποδεκτά και τα 13-14 γρ/ημέρα.

 

Edit (είδα ακομη ένα ποστ, οπότε συμπληρώνω)

ΑΓΛΑΙΑ, το μωρό γεννηθηκε στην 40η εβδομάδα, φυσιολογικά και είναι κορίτσι. Έκανα επισκληριδιο αναισθησία. το μωρό εμφάνισε ίκτερο με ανώτατη τιμή 17,2. Γεννήθηκε στις 23-9-09 και νοσηλεύτηκε στη ΜΕΝ για τον ίκτερο της ως τις 28-9-09. Οι ζυγίσεις της είναι οι εξής:

γεννήθηκε 3840 -23-9-09

28-9-09 3790

6-10-09 3830

9-10-09 4,000

23-10-09 4370

23-11-09 4850

Οι 4 τελευταίες ζυγίσεις έχουν γίνει στην ζυγαριά της παιδιάτρου.

Το μωρό τρώει ανά 2-2,5 ώρες μόνο από το 1 στήθος για περίπου 5-6 λεπτά. Ποτέ δεν τρωει από το άλλα. Αν τη βάλω χτυπιέται σα να πολεμάει μαζί του. Παίρνει πιπίλα. Δε δίνω ξένο γάλα. Τώρα τελευταία το βράδι ξυπνάει μόνο μια φορά για να φάει, έχει δηλαδή 10-12 γεύματα και σε καμία περίπτωση δεν πιάνει τις 100 ώρες ενεργου θηλασμού. Θήλαστρο χρησιμοποίησα σήμερα μετά από θηλασμό - είναι το χειροκίνητο της medela ßκαι άντλησα και από τα δύο στηθη 40 γρ, της τα δωσα και τα φαγε. Κάθε φορά που τρώει κάνει και τσίσα της, κακά κάνει 3-4 φορές τη μέρα μουσταρδι και υδαρή. Μένω στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης. Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

To μωρό πήρε σε 48 μέρες 1020 γρ., δηλ 21,25 γρ/ημέρα. Δεν είναι ο μέσος όρος αλλά δεν είναι και για να ανησυχήσεις. Είναι στα κάτω όρια του φυσιολογικού. Μπορεί αυτός να είναι ο ρυθμός του παιδιού.

Το μωρό βρέχει ικανοποιητικά πάνες, οπότε και αυτό είναι ένας επιπλέον λόγος για να μην ανησυχείς.

 

Το τελευταίο δεκαπενθήμερο έχει κόψει και το νυχτερινό, ξυπναει μόνο μία φορά να φαει. Θηλάζει 12 φορές, από ένα πεντάλεπτο περιπου. Σε καμία περιπτωση δεν έχουμε στο 24ωρο τα 100 λεπτά ενεργού θηλασμου, με το ζόρι να είναι 60-70.

Μερικά μωρά δεν είναι τόσο πρόθυμα να φάνε, αυτά τα μωρά πρέπει να τα ενθαρρύνουμε. Προσπάθησε να τη θηλάζεις στον ύπνο πιο συχνά.

 

 

υπαρχει καποιος συμβουλος γαλουχίας στην περιοχή της Θεσσαλονίκης που μπορεί να με βοηθήσει; Να πάρω νοσοκομειακό θήλαστρο και να αρχίσω τις αντλήσεις; Αν μπορεί η Αγλαια ή κάποια μαμά που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο να προτείνει κάτι.

 

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν τρεις παιδίατροι που είναι και σύμβουλοι θηλασμού:

Άννα Πατσούρου, Θ. Σοφούλη 4

Στέλιος Παπαβέντσης και Δωρα Μενούνου, Μ Ψελλού 30 και Γεννηματά, Νέα Ελβετία/ Πυλαιώτικα

 

Νομίζω ότι δεν θα χρειαστείς θήλαστρο, εκτιμώ ότι το μωρό σου χρειάζεται κάποια ενθάρρυνση στο φαγητό γιατί το ίδιο δεν είναι πολύ πρόθυμο. Το ποσοστό των μωρών που δεν τρώει ικανοποιητικά χωρίς κάποια εμφανή αιτία είνα περίπου 10%.

Μπορεί απλώς να είναι ένα μωρό που βρίσκεται στα κάτω όρια του μέσου όρου, σε αυτή την περίπτωση δεν θα χρειατεί να κάνεις καμία παρέμβαση.

 

Είναι καλό να αξιολογηθεί ο θηλασμός και η ανάπτυξη του μωρού από κάποιον ποιο ειδικό.

 

Αν νομίζεις ότι το γάλα σου έχει λιγοστέψει αισθητά, θα πρότεινα να πάρεις σπόρους τριγωνέλλας (τους βρίσκεις στα μαγαζιά με μπαχαρικά, στη Χαλκέων κάτω από την Εγνατία), βράζεις ένα κουταλάκι του γλυκού σε ένα φλιτζάνι νερό για 5 λεπτά. Το αφήνεις να χλιαρύνει και το πίνεις. Πίνεις 3-5 φλιτζάνια την ημέρα (θα πρέπει να νιώθεις τη μυρωδιά στα ούρα, στον ιδρώτα, αν δεν μυρίζεις δεν έχει αποτέλεσμα)

Μπορεί να μην έχει λιγοστέψει και να έχεις αυτή την εντύπωση γιατί αποθηκεύεται λιγότερο γάλα. Ένας ειδικός θα σε βοηθήσει να το ξεκαθαρίσεις και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΒΙΒΗ71 ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΕΞHΣ ΠΡΩΤΟΝ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΧΟΡΤΑΤΟ ΔΕΝ ΚΛΑΙΕΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ . ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΑ ΕΚΛΕΓΕ .

 

Αυτό ισχύει περίπου για το 90% των μωρών. Όμως υπάρχει ένα σημαντικό 10% που δεν τρέφεται ικανοποιητικά αλλά δεν διαμαρτύρεται, δεν κλαίει, δεν ζητάει. Η συχνή παρακολούθηση των μωρών το πρώτο διάστημα γίνεται (μεταξύ άλλων) και για να εντοπιστεί έγκαιρα αυτό το 10% και να αντιμετωπισθεί κατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Aglaia η Βιβή έχει ήδη απαντήσει εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1399639&postcount=1005

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

αν δεν της δώσω δε ζητάει, αν της δώσω το πίνει. στην καμπύλη ανάπτυξης είναι πιο κάτω. γι αυτό σας λέω αν ξερει κάποια να μου πει πως να έρθω σ΄επαφή με σύμβουλο γαλουχίας, ας βοηθήσει γιατί μου φαίνεται ότι ούτε κι αυτή τη φορά θα το καταφέρω, είμαι και πολύ αγχωτική ως ατομο, ασ΄τα να πανε

 

Βιβή, τώρα είδα και αυτό το ποστ. Είναι αυτό που έγραψα παραπάνω, ότι το μωρό σου είναι από αυτά που δεν ζητάνε, που δεν διαμαρτύρονται.

 

Θα σου στείλω και πμ, μην αγχώνεσαι, υπάρχουν ειδικοί να σε στηρίξουν!

Link to comment
Share on other sites

Aglaia η Βιβή έχει ήδη απαντήσει εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1399639&postcount=1005

Ευχαριστώ τώρα το είδα (τα πήρα με τη σειρά)

Έκανα edit στο παραπάνω ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...