Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΗ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ 100% ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΑΛΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΥΘΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΒΙΒΗ 50ΓΡ ΜΕΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΥΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ 10ΓΡ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ 1000ΓΡ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ .ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 2ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΕΙ 200ΓΡ ΓΑΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ .

 

Μπορεί η μητέρα να αντλεί 800ml γάλα με το θήλατρο και το μωρό να πίνει ελάχιστο από το στήθος. Μπορεί η μητέρα να θηλάζει δίδυμα επιτυχώς και να να μην μπορεί να αντλήσει καθόλου με το θήλαστρο.

 

Με το θήλαστρο δεν μπορείς να ελέγξεις τίποτα. Είναι χρήσιμο για κάποιες περιπτώσεις που δεν υπάρχει άλλη λύση αλλά όταν ένα μωρό θηλάζει αρκετά ικανοποιητικά και δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας το θήλαστρο μόνο να περιπλέξει τα πράγματα μπορεί. Οι πιθανότητες να λύσεις κάτι είναι πολύ μικρές.

Δεν έχω τίποτα με τα θήλαστρα, όμως όταν χρησιμοποιούνται για λάθος λόγο μπορεί να φέρουν το αντίθετο από το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΛΑΡΩΣΕ .ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΝΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΙΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΚΑΙ ΔΕΣ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΙΕΙ . ΕΠΕΙΤΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΖΥΜΑΡΙΚΑ , ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΕΑΣ ΜΟΣΧΑΡΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΙΔΕΡΟ , ΨΑΡΙ . ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΙΛΑ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΣΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ

 

Το παιδί παίρνει βάρος όταν παίρνει επαρκή ποσότητα γάλακτος. Το γάλα δεν αλλάζει θερμιδική σύσταση ανάλογα με τις τροφές. Το ποσοστό λιπαρών παραμένει σταθερό είτε η μητέρα τρώει λιπαρές τροφές, είτε όχι, είτε η μητέρα τρώει περισσότερο από το κανονικό είτε τρώει πολύ λιγότερο από το κανονικό.

Έχει μετρηθεί η περιεκτικότητα σε λίπος στο γάλα μητέρων που βρίσκονται σε χρόνιο υποσιτισμό και παραμένει σταθερή.

 

Αν η μητέρα καταναλώνει τροφές πλούσιες σε σίδηρο δεν αυξάνεται η περιεκτικότητα του γάλακτος σε σίδηρο.

 

Αυτό που μεταβάλλεται είναι το είδος των λιπαρών οξέων που περιέχει το γάλα και πάλι η μεταβολή δεν είναι ανάλογη με την τροφή της μητέρας.

 

Τα ζυμαρικά που τρώει η μητέρα δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα στο γάλα.

 

Το γάλα έχει μελετηθεί αρκετά εδώ και δεκαετίες, η τεχνολογία μας επιτρέπει να γνωρίζουμε αρκετά ως προς τα θρεπτικά του συστατικά και δεν είναι καλό να αναστατώνουμε τις μητέρες χωρίς λόγο.;)

 

(θα σε παρακαλούσα να γράφεις με μικρά γράμματα, τα κεφαλαία είναι πιο κουραστικά και στο διαδικτυακό χώρο θεωρείται ότι φωνάζεις...)

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι κατά τα άλλα είναι πολύ καλό κι αντιδρά σε όλα τα ερεθίσματα που πρέπει. Επιπλέον ψηλώνει κανονικά και ίσως λίγο παραπάνω απ΄οτι αναφέρουν οι καμπύλες.

Αυτά είναι πολύ θετικά, ίσως να μην χρειαστεί καμία παρέμβαση. Μπορεί να πρόκειται για ένα μωρό που ακολουθεί τις κάτω φυσιολογικές καμπύλες ανάπτυξης. Και αυτές υπάρχουν για κάποια μωρά. Δεν είναι δυνατόν να βρίσκονται όλα στο μέσο όρο.

 

Το δικό σου βάρος και του πατέρα πώς ήταν στη βρεφική και παιδική ηλικία;

 

 

αν χρησιμοποιήσω ΄μόνο για ένα ή δύο μήνες δεν καταφέρνω τίποτε;

Δεν έχεις λόγο να το κάνεις με ένα μωρό που αναπτύσσεται ικανοποιητικά. Σου συστήνω μόνο μια αξιολόγηση από κάποιον ειδικό, ίσως αυτό και μόνο να είναι αρκετό για να ησυχάσεις. Αν χρειάζεται κάποια παρέμβαση, ειδικά για εσάς, το θήλαστρο νομίζω ότι δεν είναι η κατάλληλη παρέμβαση.

 

 

Οι περισσότεροι παιδίατροι σε σπρώχνουν στο μπουκάλι

Η εκπαίδευσή τους μόνο αυτό περιλαμβάνει.

Ακόμη και αυτοί που είναι θετικοί στο θηλασμό και δεν ενθαρρύνουν το μπουκάλι, στο πρώτο πρόβλημα που θα προκύψει το προτείνουν γιατί δεν ξέρουν πώς να λύσουν ένα πρόβλημα θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η μητέρα να αντλεί 800ml γάλα με το θήλατρο και το μωρό να πίνει ελάχιστο από το στήθος. Μπορεί η μητέρα να θηλάζει δίδυμα επιτυχώς και να να μην μπορεί να αντλήσει καθόλου με το θήλαστρο.

 

Με το θήλαστρο δεν μπορείς να ελέγξεις τίποτα. Είναι χρήσιμο για κάποιες περιπτώσεις που δεν υπάρχει άλλη λύση αλλά όταν ένα μωρό θηλάζει αρκετά ικανοποιητικά και δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας το θήλαστρο μόνο να περιπλέξει τα πράγματα μπορεί. Οι πιθανότητες να λύσεις κάτι είναι πολύ μικρές.

Δεν έχω τίποτα με τα θήλαστρα, όμως όταν χρησιμοποιούνται για λάθος λόγο μπορεί να φέρουν το αντίθετο από το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με όλο αυτό. Για όλους τους λόγους που περιγράφει η Αγλαΐα σου πρότεινα Βιβή σε προηγούμενο ποστ να μη χρησιμοποιήσεις θήλαστρο αφού το μωρό είναι τόσο συνεργάσιμο αλλά να πυκνώσεις τους θηλασμούς και να θηλάζεις τη μικρή τη νύχτα.

 

Ο λόγος που εγώ αντλούσα ήταν γιατί η μικρή δεν ήταν απόλυτα συνεργάσιμη και έβλεπα τη γαλουχία μου να μειώνεται χωρίς άντληση. Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει με το μωρό σου άρα δεν έχεις λόγο να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο.

 

Το ξανατονίζω εδώ αυτό γιατί πιστεύω ότι είναι σημαντικό. Ίσως το θήλαστρο περιπλέξει τα πράγματα χειρότερα. Πχ. το μωρό αν θελήσει να θηλάσει μετά την άντληση δε θα βρίσκει καλή ροή στο στήθος και μπορεί να πάψει να συνεργάζεται τόσο καλά.΄Το τάισμα με μπουκάλι παράλληλα με το θηλασμό είναι χρονοβόρα διαδικασία και επιπλέον μπορεί να δημιουργήσει στο μωρό σύγχιση.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ σ' ευχαριστω για τις απαντήσεις, έχω όμως μία απορία: όταν λές να ενθαρρύνω το μωρό να θηλάσει, πως πρεπει να το κάνω; Οσον αφορά για θηλασμό την ώρα που κοιμάται - επειδή το δοκίμασα- αυτή πιάνει το στήθος και το έχει απλως στο στομα, ούτε καν το πιπιλάει.

 

Το βάρος το δικό μου και του αντρα μου δεν ξέρω να σου τα πω, αλλά έχω αλλα δύο παιδιά - που ούτε αυτά κατάφερα να θηλάσω επιτυχώς, στον τρίτο μήνα σταματούσα- τα οποία έπαιρναν περίπου ένα κιλό το μήνα, λίγο πάνω, λίγο κάτω.

 

Το θήλαστρο σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω, αφού διάβασα τα ποστ αυτού του θέματος, για να αυξήσω την παραγωγή και να παίρνει με περισσότερη ευκολία η τεμπέλα μου το γάλα της. Αλλά και γι΄αυτό περιμένω απο εσάς βοήθεια. Αν βγάζω το γάλα μετά το θηλασμό, για να αδειάζει τελείως το στηθος, είναι καλά; Έτσι δε θα ξαναγεμίζει περισσότερο; (νομος της προσφοράς και της ζήτησης).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΓΛΑΙΑ σ' ευχαριστω για τις απαντήσεις, έχω όμως μία απορία: όταν λές να ενθαρρύνω το μωρό να θηλάσει, πως πρεπει να το κάνω; Οσον αφορά για θηλασμό την ώρα που κοιμάται - επειδή το δοκίμασα- αυτή πιάνει το στήθος και το έχει απλως στο στομα, ούτε καν το πιπιλάει.

 

 

Βιβή μου απ' το τόπικ του επαναγαλακτισμού αντιγράφω από ένα ποστ που είχα στείλει σε άλλη μαμά σε σχέση με την ενθάρρυνση του μωρού.

 

Εγώ έκανα χρήση όλων αυτών που γράφω και σιγά σιγά κατάφερα τη μικρή να θηλάζει όλο και πιο πολύ και μειωνα το χρόνο των αντλήσεων. Ομολογώ βέβαια ότι τους 2 τελευταίους μήνες έκανα λίγες αντλήσεις περισσότερο από ανασφάλεια και λιγότερο γιατί ήταν ανάγκη!

 

Originally Posted by Dimitrali viewpost.gif

 

Από σήμερα ξεκίνα να σηκώνεις το κοριτσάκι σου το βράδυ και να τη θηλάζεις κοιμισμένη. Ο ύπνος κάμπτει τις αντιστάσεις τους και θηλάζουν καλύτερα.

 

Πρόσφερέ της το στήθος σου όσο συχνότερα μπορείς. Ακόμη και όταν δειχνει να μην είναι πεινασμένη. Αν έχει περάσει μεγάλο διάστημα απ' το τελευταίο γεύμα μπορεί να εκνευριστεί και να μη θέλει το στήθος.

 

Προσπάθησε να αυξήσεις τη σωματική επαφή μαζί της. Θήλασέ τη γυμνή, σε ήσυχο περιβάλλον, χάιδεψέ την καθώς θηλάζει, ενθάρρυνέ την με γλυκόλογα.

 

Κάντε μερικά ζεστά ντους μαζί. Αυτό αυξάνει απ' τη μια μεριά τη σωματική σας επαφή, κι απ' την άλλη η ροή του γάλακτος θα είναι ευκολοτερη και το μωρό θα θηλάσει καλύτερα.

 

Προσπάθησε να μην έχει το δωμάτιο που θηλάζεις πολλά ερεθίσματα για εκείνην. Ο φωτισμός να είναι χαμηλός και να μην υπάρχουν πηγές δυνατού ήχου.

 

Αν πραγματικά πιστεύεις πως έχει μειωθεί το γάλα σου, πάρε ένα συμπλήρωμα που ενισχύει τη γαλουχία πχ. τριγωνέλλα.

 

Προσπάθησε να είσαι ήρεμη. Το άγχος είναι πάντα κακός σύμβουλος!:-D

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα κοριτσια να σας ρωτησω για την κορη μου γεννηθηκε στις 4-9-2009 με βαρος 3.600 φυσιολογικα τη θηλαζω μεχρι τωρα και ειναι 2.5μηνων το βαρος 5.560 και αυτη τη βδομαδα πηρε 140γρ την περασμενη μονο 90γρ και παμε ετσι. ο Παιδιατρος δεν ειναι ευχαριστημενος και μου ειπε να ξεκινησω ξενο. Τι να κανω ?Ειναι ικανοποιητικο το βαρος της?

Γεννηθηκε φυσιολογικα 3600 βγηκε απο το μαιευτηριο3450 εκανε λιγο ικτερο βγηκαμε ομως κανονικα και το βαρος εχει ως εξης ΄4-9 3600 4-10 4340 7-11 5220 και στις 21-11 5560 τη ζυγιζω καθε βδομαδα γιατι μου το εχει ο παιδιατρος ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γεννηθηκε φυσιολογικα 3600 λιγο ικτερο εκανε αλλα βγηκαμε κανονικα το βαρος οταν βγηκαμε ηταν 3450 και το βαρος της ειναι 4-9 3600 11-10 4530 17-10 4730 24-10 4820 31-10 4960 7-11 5220 14-11 5420 21-11 5560 και τη ζυγιζω καθε βδομαδα επειδη μου το εχει πει ο παιδιατρος και τη θηλαζω αποκλειστικα και θελω πολυ να συνεχισω ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

madia καλησπέρα. Πρέπει να φύγω γι' αυτό θα επανέλθω αργότερα. Το μόνο που θέλω να σου πω προς στιγμήν ότι το βάρος του μωρού σου είναι στα φυσιολογικά πλαίσια. Ο παιδίατρός σου είναι απαράδεκτος. Θα επανέλθω.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια, αφου ξεκοκκαλισα ολο το θεμα αποφασισα να ζητησω κι εγω τα φωτα σας.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38

Β. Το φύλο του βρέφους: Θηλυ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ): ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία: Συνδυασμος ραχιαιας και επισκληριδιου.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη: χολ. εξοδου 10,7 mg/dl

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο: οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

29/7/2009 (γεννηση) 2860

1/8/2009 (εξοδος απο μαιευτηριο) 2790

21/8/2009 3850

13/10/2009 5230

13/11/2009 5720

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο:6-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα:οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: 4-6

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

 

Κατα την τελευταια επισκεψη στην παιδιατρο στις 13/11 η ζυγιση δεν της φανηκε ικανοποιητικη και μου προτεινε να δωσω συμπληρωμα. Εγω απαντησα αρνητικα και μου απαντησε "ΟΚ, γιατι μεχρι τωρα τα εχετε παει καλα, αλλα αν και στην επομενη ζυγιση δεν εχει βαλει ικανοποιητικο βαρος θα πρεπει να δωσουμε συμπληρωμα" (δεεεεεν θελωωωωωω) και οτι μπορει να μην της φτανει πια το γαλα μου (τα γνωστα). Απο οτι διαβασα εδω παντως καταλαβα πως δεν υπαρχει καποιο προβλημα, το μεσο βαρος ειναι καλο και οι καμπυλες επισης.

Πεισμωσα ομως και προσπαθω να την ταιζω περισσοτερο κι ενω ειχε σταματησει τα νυχτερινα γευματα τωρα την ταιζω κοιμισμενη κατα τις 2:00 και αυτη μετα ξυπναει κατα τις 9:00. Να προσθεσω γευμα ενδιαμεσα?

Επισης απο εκεινη την ημερα 13/11 και για μια εβδομαδα παρατηρησα πολυ αυξημενη ορεξη στην μικρη (17η εβδομαδα= αλμα αναπτυξης, οπως διαβασα και αλλου). Ετρωγε καθε διωρο και ξυπναγε μονη της το βραδυ για να φαει. Αυτο κρατησε μονο μια βδομαδα¨.

Μεταβολη στο βαρος της δεν βλεπω, τα 0-3 φορμακια μας χωρανε ακομη.

Η ερωτηση μου ειναι ποσο βαρος ειναι οριακα καλο μεχρι την επομενη ζυγιση κατα τις 15/12, ετσι ωστε να αρνηθω παλι το συμπληρωμα. Δλδ. να ανησυχησω αν βαλει κατω απο 500 γραμμαρια?

Σας ευχαριστω πολυ

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Να σου ζήσει το μωράκι. Να είναι πάντα γερό και δυνατό.

 

Κατα την τελευταια επισκεψη στην παιδιατρο στις 13/11 η ζυγιση δεν της φανηκε ικανοποιητικη και μου προτεινε να δωσω συμπληρωμα.

 

Όπως διαπίστωσα τα έχετε πάει εξαιρετικά καλά. Σε λιγότερο από 4 μήνες και συγκεκριμένα σε 105 ημέρες έχετε πάρει

5720 - 2790= 2930 γρ. Δηλ.

2930:105=27,9 γρ. που είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια.

 

Δεν καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί μια συμβουλή σαν αυτή που σου έδωσε.

 

Εγω απαντησα αρνητικα και μου απαντησε "ΟΚ, γιατι μεχρι τωρα τα εχετε παει καλα, αλλα αν και στην επομενη ζυγιση δεν εχει βαλει ικανοποιητικο βαρος θα πρεπει να δωσουμε συμπληρωμα" (δεεεεεν θελωωωωωω) και οτι μπορει να μην της φτανει πια το γαλα μου (τα γνωστα). Απο οτι διαβασα εδω παντως καταλαβα πως δεν υπαρχει καποιο προβλημα, το μεσο βαρος ειναι καλο και οι καμπυλες επισης.

 

Ο παιδίατρος είναι απαράδεκτος. Αν κοτάξεις τις καμπύλες ανάπτυξης στο βιβλιάριο του παιδιού (που δίνει το υπουργείο υγείας) θα δεις ότι το βάρος που παίρνουν κατά τον τρίτο μήνα είναι το μισό αυτού που παίρνουν κατά τον 1ο μήνα.

 

Δεν το ξέρει αυτό ο παιδίατρος; Γιατί προτείνει συμπλήρωμα;

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην τον εμπιστεύεσαι και τόσο πολύ.

 

Πεισμωσα ομως και προσπαθω να την ταιζω περισσοτερο κι ενω ειχε σταματησει τα νυχτερινα γευματα τωρα την ταιζω κοιμισμενη κατα τις 2:00 και αυτη μετα ξυπναει κατα τις 9:00. Να προσθεσω γευμα ενδιαμεσα?

Φαίνεται ότι έχεις διαβάσει γιατί γνωρίζεις τις λύσεις μόνη σου. Καλύτερα αφού θηλάζετε αποκλειστικά να μην μένει το στήθος χωρίς ερέθισμα απ' τις 2:00 ως τις 9:00. Καλύτερα λοιπόν να θηλάζετε σε αυτό το διάστημα άλλη μια φορά.

 

Επισης απο εκεινη την ημερα 13/11 και για μια εβδομαδα παρατηρησα πολυ αυξημενη ορεξη στην μικρη (17η εβδομαδα= αλμα αναπτυξης, οπως διαβασα και αλλου). Ετρωγε καθε διωρο και ξυπναγε μονη της το βραδυ για να φαει. Αυτο κρατησε μονο μια βδομαδα¨.

Πράγματι έχεις διαβάσει καλά!:D:D:D Το μωρό σου είναι πολύ έξυπνο και πρέπει να είσαι περήφανη για αυτό. Στην πραγματικότητα είναι πιο έξυπνο απ' τον παιδίατρο γιατί προσπάθησε και κατάφερε να αυξήσει την παραγωγή σου όταν το χρειάστηκε!!! Μπράβο σας και πάλι!

 

Μεταβολη στο βαρος της δεν βλεπω, τα 0-3 φορμακια μας χωρανε ακομη.

Λογικό είναι αυτό. Γεννηθήκατε μικρούλια! Μην ανησυχείς, θα μεγαλώσετε γρήγορα και καλά!

 

Η ερωτηση μου ειναι ποσο βαρος ειναι οριακα καλο μεχρι την επομενη ζυγιση κατα τις 15/12, ετσι ωστε να αρνηθω παλι το συμπληρωμα. Δλδ. να ανησυχησω αν βαλει κατω απο 500 γραμμαρια?

Σας ευχαριστω πολυ

Μπορείς να βρεις στο βιβλιάριο του μωρού ποια καμπύλη ακολουθεί και να δεις ποιο περίπου είναι το βάρος σε αυτόν το μήνα για εκείνο. Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι.

 

Ξαναλέω πως τα πηγαίνετε πολύ καλά!!! Μην ακούς τον παιδίατρο γιατί απ' ότι φαίνεται ή άσχετος είναι ή προσπαθεί να λανσάρει το γάλα της εταιρίας που του κάνει δωράκια.

 

Δυστυχώς συμβαίνει συχνά.

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

Το θεμα ειναι οτι ενω γεννηθηκαμε στην 25η καμπυλη, πηδηξαμε στην 50η κι απο εκει στην 75η. Η τελευταια ζυγιση ηταν ελαφρως κατω απο την 75η. Το ερωτημα ειναι το εξης: αν πεσυμε κατω απο την 75η ειναι κακο, εφοσον γεννηθηκαμε στην 25η, κι εχουμε αλλαξει 2 καμπυλες προς τα πανω?

Ξερω βεβαια πως αυτες οι καμπυλες δεν αντιστοιχουν σε μωρακια που θηλαζουν, για αυτο χρησιμοποιησα και αυτες της kellymom στις οποιες ειμαστε μια χαρα.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια αλλαζουν και καμπυλες. Αρκει να ειναι μεσα στις φυσιολογικες και να υπαρχει μια αυξηση βαρους . Δεν παιρνει συνεχεια το παιδι το ιδιο βαρος και υψος που επαιρνε πχ το προηγουμενο τριμηνο.

 

Ο παιδιατρος συμβουλευει για ξενο γαλα γιατι αφενος δεν μπορει να δωσει συμβουλες για θηλασμο (ουτε τον διδαχθηκε ουτε εψαξε να τον μαθει) αφετερου γιατι ετσι ελαχιστοποιει τα αγχη (αρα και τα τηλεφωνηματα) μιας νεας μητερας. Δεν ειναι με συνταγη τα γαλατα για να εχουν αμεσο κερδος απο αυτα οι παιδιατροι, όπως με τα φαρμακα.

 

Παντως το μωρο σου μια χαρα τα πηγαινει. Οσο για τα ρουχα, δεν ειναι και ενδεικτικα της αναπτυξης του παιδιου. Εμενα η κορη μου επειδη εχει ψηλολιγνη κατασκευη, φορουσε πολλες φορες μικροτερα ρουχα γιατι τα μεγαλυτερα που της εκαναν πιο καλα στο υψος, της ηταν πολυ φαρδια.

Παιζει ρολο και η εταιρεια. Αλλαζουν τα μεγεθη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που το μωρο ειναι μεσα στα φυσιολογικα, παιρνει βαρος και δεν αντιμετωπιζει καποιο ειδικο προβλημα υγειας, δεν εισαι και υποχρεωμενη να δινεις αναφορα στον παιδιατρο τι γαλα πινει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΑΓΛΑΙΑ, καλημέρα,

επανέρχομαι για να σας πω τα νέα μου. Σήμερα απευθύνθηκα σε ειδικό και τελικά όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το μωρό μου δε θέλει το στήθος- απίστευτο και όμως αληθινό. Μου προτεινε καποια μέθοδο για να λυθεί το πρόβλημα, χωρίς όμως κι αυτό να είναι σίγουρο. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι με ενθάρρυνε να συνεχίσω το θηλασμό κι αυτο με κάνει να αισθάνομαι απιστευτα καλά!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΒΙΒΗ 71 αν δεν σου κάνει κόπο και αν θέλεις μπορείς να μας γράψεις λίγο πιο αναλυτικά τι ακριβώς σου είπε και πρότεινε.... αν και ομολογώ ότι μου κάνει εντύπωση η φράση “δεν θέλει το στήθος” ενώ δεν υπάρχει εναλλακτική δηλ. τι θέλει?, απλά αν τα γράψεις λίγο πιο αναλυτικά μπορεί να βοηθηθεί και κάποια άλλη μανούλα που ίσως συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο, όταν η μικρή μου νοσηλεύτηκε στη ΜΕΝ -ποιος ξέρει και τι της έκαναν εκεί- "σφίχτηκε". Ενώ αντιδρά σε κάποια ερεθίσματα και χαίρεται δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένη στο στήθος, γι' αυτό και δεν κάθεται πάνω από 5΄. Σ΄αυτό το συμπέρασμα κατέληξε η παιδίατρος αφού πήρε υπόψη της όλα τα στοιχεία - βάρος του παιδιού, αντιδράσεις, αντανακλαστικά και μια λεπτομερή αναφορά που είχα ετοιμάσει σχετική με το πόσο, πως και κάθε πότε θηλάζει. Αν θυμάστε σας είχα γράψει ότι ενώ είναι μόνο δύο μηνών, ο θηλασμός της δε διαρκεί πάνω από 5΄, στη συνέχεια εκνευρίζεται, δεν τη νανουρίζει ο θηλασμός και το βάρος που παίρνει είναι στα κάτω όριο του φυσιολογικού, συν τοις άλλοις δεν ξυπνάει τη νύχτα να φάει - βάζω ξυπνητήρι για να σηκωθώ και να τη θηλασω. Αυτό που μου πρότεινε είναι να τη σηκώνω ανά δυο ώρες να την ταίζω, να κάνω ένα είδος μασαζ ανάμεσα στην πάνω κα κάτω σιαγόνα - αυτό μου είναι δύσκολο να το περιγράψω- και να της δώσω κάτι ομοιοπαθητικό. Ολα αυτά μήπως και τη βοηθήσουμε να απολαύσει και κείνη το θηλασμό γιατί για την ώρα χαίρομαι μόνο εγώ......

Link to comment
Share on other sites

Bιβή μου σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

 

Τα μωράκια μας επηρεάζονται πάρα πολύ από διάφορα πράγματα που νομίζουμε δεν τα αγγίζουν. Σύμφωνα με τους ειδικούς, ένα μωρό είναι δυνατόν να θυμάται πχ. την άσχημη εμπειρία της γέννας του και να το επηρεάζει αρνητικά.

 

Η νοσηλεία του ήταν σίγουρα μια άσχημη εμπειρία για αυτό. Είναι πολύ θετικό και για τους δυο σας που απευθύνθηκες σε ειδικό.

 

περιμένουμε νέα σου!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο, όταν η μικρή μου νοσηλεύτηκε στη ΜΕΝ -ποιος ξέρει και τι της έκαναν εκεί- "σφίχτηκε". Ενώ αντιδρά σε κάποια ερεθίσματα και χαίρεται δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένη στο στήθος, γι' αυτό και δεν κάθεται πάνω από 5΄. Σ΄αυτό το συμπέρασμα κατέληξε η παιδίατρος αφού πήρε υπόψη της όλα τα στοιχεία - βάρος του παιδιού, αντιδράσεις, αντανακλαστικά και μια λεπτομερή αναφορά που είχα ετοιμάσει σχετική με το πόσο, πως και κάθε πότε θηλάζει. Αν θυμάστε σας είχα γράψει ότι ενώ είναι μόνο δύο μηνών, ο θηλασμός της δε διαρκεί πάνω από 5΄, στη συνέχεια εκνευρίζεται, δεν τη νανουρίζει ο θηλασμός και το βάρος που παίρνει είναι στα κάτω όριο του φυσιολογικού, συν τοις άλλοις δεν ξυπνάει τη νύχτα να φάει - βάζω ξυπνητήρι για να σηκωθώ και να τη θηλασω. Αυτό που μου πρότεινε είναι να τη σηκώνω ανά δυο ώρες να την ταίζω, να κάνω ένα είδος μασαζ ανάμεσα στην πάνω κα κάτω σιαγόνα - αυτό μου είναι δύσκολο να το περιγράψω- και να της δώσω κάτι ομοιοπαθητικό. Ολα αυτά μήπως και τη βοηθήσουμε να απολαύσει και κείνη το θηλασμό γιατί για την ώρα χαίρομαι μόνο εγώ......

 

 

Αν το μωρό είναι "σφιγμένο", ίσως μπορεί να το βοηθήσει κάποιος οστεοπαθητικός.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κριστινα,

φοβερά ενδιαφέρον. Η αλήθεια είναι οτι ο χειρισμός που έκανε η γιατρός στη μπέμπα μοιάζει με κάτι τέτοιο. Που τους βρίσκεις αυτούς τους οστεοπαθητικούς άραγε;

DIMITRALI, έχω αρχίσει και ΄γω να πιστεύω ότι τελικά η γέννα δεν μένει μόνο στη μνήμη της μάνας αλλά και στου παιδιού κατά κάποιο τρόπο. Δεν ξέρω αν τελικά το μωρό θα συνεργαστεί για να φάει από το στήθος αλλά κι άν τελικά δε γίνει, έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου το παράδειγμα σου, οπότε θα την ταιζω μπιμπερό και το δικό μου γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...