Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

Μα αυτος δεν είναι μπεμπούλης... είναι μπέμπαρος!!!!!

Μπραβο σας παιδια!!

Keep walking!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Πραγματικά μπέμπαρος είναι YIOUPI μου. Τα φορμάκια 0-3 μηνών τα βάζουμε σιγά σιγά στο ντουλάπι μιας και δε μας κάνουν...είμαστε και 57 εκ αισίως. Μόνο αυτά του mothercare τα 0-3 μας μπαίνουν ακόμα (τα οποία έχουν μεγαλύτερη γραμμή από υπόλοιπα)κι αυτά οριακά, δηλαδή για καμιά βδομάδα το πολύ. Και μόλις κλείσαμε τον 1ο μήνα... Είδες το μητρικό γάλα τι κάνει;

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mpempoulis συγχαρητηρια ειστε απιστευτοι!!! μακαρι και ο δικος μου ο μπεμπουλης να τα καταφερει τοσο καλα που πινει μονο το γαλατακι της μανουλας του.

 

κοριτσια δε θελω να σας ζαλιζω συνεχεια αλλα εχω ψιλοαγχωθει λιγακι με το θεμα του θηλασμου.οπως εχω γραψει πιο πανω ξυπναω το φλουρακο μου καθε 2 ωρες(γιατι αν τον αφησω θα κοιματε για ωρες)για να φαει(πρωτα τον πειραζουμε του κανουμε λιγο μασαζ τον αλλαζουμε για να ξυπνησει γιατι αλλιως δεν καθεται στο στηθος)στις 3 ωρες.απο κακακια και βρεγμενες πανες πιστευω οτι τα παμε παρα πολυ καλα(6-8 και 8-10 αντιστοιχα,αληθεια οταν τον αλλαζουμε και μας καταβρεχει εκεινη τη στιγμη ενω η πανα ειναι ηδη βρεγμενη τη μετραμε εξτρα?:D).

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ο μικρος δε καθεται πολυ ωρα στο στηθος γυρω στο 15' με 20' αρχιζει και γκρινιαζει,χτυπιεται και δε καθεται με τιποτα,ετσι τον βαζω στο αλλο στο οποιο ζητημα ειναι να κατσει 10' οπου και τελικα αποκοιμιεται.με αυτους τους ρυθμους ρε κοριτσια εμεις κανουμε γυρω στα 7 με 10 γευματα και αν κατσουμε περισσοτερη ωρα στο στηθος ή χαζολογισουμε λογω γκρινιας μπορει και λιγοτερα:(.εχουμε και τις 3 τελευταιες μερες πολλες μυξουλες με αποτελεσμα να του βαζουμε ορουλη συνεχεια και να τραβαμε με τη συσκευη αλλα δε βγαζουμε τιποτα και το ρουθουνισμα καλα κραταει και τον ταλαιπωρει το κουκλο μου.κοριτσια βοηθηστεμε οι πιο εμπειρες αν κανω κατι λαθος.αραγε το λιπαρο το γαλαατακι το πινει?δεν θελω να εχω τοσο αγχος αλλα θελω το καλυτερο γι'αυτον,οπως ολες για τα σπορακια μας αλλωστε,και γι'αυτο ψαχνομαι τοσο πολυ με το θηλασμο(εχω και τη μανουλα μου να μου λεει οτι το γαλα μου μαλλον δεν ειναι πολυ δυνατο και καταλαβαινεται(τι αλλο θ'ακουσω:().

σορρυ που σας μουρλανα αλλα... νεα μανουλα και απειρη:(.

Link to comment
Share on other sites

ν*χ μια χαρά τα πάτε, μην ανησυχείς. Αυτό το δείχνουν και οι βρεγμένες πάνες και τα κακάκια του φλουράκου!

 

'Οσο για το χρόνο που κάθεται στο στήθος, είναι μια χαρά. Δεν πιπιλάνε όλα τα μωράκια όλη τη μέρα. Μάλλον είσαι απ' τις τυχερές! Αν χρειαστεί να αυξήσει την παραγωγή, τότε θα καθίσει και λιγάκι παραπάνω. Εκείνος μάλλον ξέρει καλύτερα από μας.

 

Συνέχισε με τον ίδιο τρόπο! Μην ακούς τη μαμά σου και μην την κακίζεις κιόλας, Με τόση πλύση εγκεφάλου που μας έχει γίνει, όλες τα ίδια ακούμε συνεχώς. Να ξέρεις ότι έχεις κάνει το καλύτερο πρώτο βήμα για την ανατροφή ενός ευτυχισμένου υγιούς παιδιού! :wink:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

ν*χ μια χαρά τα πάτε, μην ανησυχείς. Αυτό το δείχνουν και οι βρεγμένες πάνες και τα κακάκια του φλουράκου!

 

'Οσο για το χρόνο που κάθεται στο στήθος, είναι μια χαρά. Δεν πιπιλάνε όλα τα μωράκια όλη τη μέρα. Μάλλον είσαι απ' τις τυχερές! Αν χρειαστεί να αυξήσει την παραγωγή, τότε θα καθίσει και λιγάκι παραπάνω. Εκείνος μάλλον ξέρει καλύτερα από μας.

 

Συνέχισε με τον ίδιο τρόπο! Μην ακούς τη μαμά σου και μην την κακίζεις κιόλας, Με τόση πλύση εγκεφάλου που μας έχει γίνει, όλες τα ίδια ακούμε συνεχώς. Να ξέρεις ότι έχεις κάνει το καλύτερο πρώτο βήμα για την ανατροφή ενός ευτυχισμένου υγιούς παιδιού! :wink:

 

Dimitrali μου σ'ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινεις.το εχω παρει πολυ πατριωτικα το θεμα του θηλασμου και δεν τα παραταω με τιποτα:D.

θελω να σε ρωτησω κατι και αν ξερεις να μου απαντησεις θα σου ημουν ευγνωμων.αποψε τη νυχτα ενω το μικρουλι μου θηλασε και απο τα δυο στηθη για αρκετη ωρα 25'δ 15'α στο πρωτο γευμα(04:00) 20'δ 15'α στο δευτερο(07:30) και 15'α 10'δ στο τριτο(11:00) το δεξι μου στηθος εχει φορτωσει πολυ(γενικα ολη τη νυχτα ηταν πετρωμενο σε διαφορα σημεια).

τωρα αυτο τη ειναι? υπερπαραγωγη? στα κακακια του ειδα και πολυ λιγα πρασινακια σαν βλενα μαζι με τη μουσταρδουλα και τα σπορακια μας:D,σημαινει κατι αυτο ή ισως να φταινε οι μυξουλες μας?

και κατι τελευταιο στις 14:00 που εφαγε του εδωσα μονο το δεξι στηθος για να ανακουφιστω λιγο αφου πρωτα εβγαλα λιγο με το χερι μου.εκανα καλα?λες τωρα να πρηστει το αριστερο?γενικοτερα παντως το δεξι μου κατεβαζει περισσοτερο γαλα(με βαση το θηλαστρο τις πρωτες μερες αν αυτο ισχυει).help...

Link to comment
Share on other sites

Tα πράσινα κακάκια μπορεί να δείχνουν κάποια ιωσούλα. Αν όμως επιμένουν και εφόσον έχεις κι αυτό το πρόβλημα με το στηθος που "δεν αδειάζει", πιθανόν να υφίσταται υπερπαραγωγή.

 

Αν κάτι τέτοιο υφίσταται, μπορείς να κάνεις το εξής: Να του δίνεις το ίδιο στήθος για τρεις συνεχόμενες ώρες και μετά να αλλάζεις στήθος, να δίνεις το άλλο για άλλες τρεις ώρες έτσι ώστε να εξασφαλίσεις ότι θα πίνει το λιπαρό γάλα.

 

Το ότι το ένα στήθος κατεβάζει περισσότερο από το άλλο είναι φυσιολογικο και συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Μη σε ανησυχεί.

 

Επειδή με υπερπαραγωγές και τέτοια δεν έχω πείρα, διάβασε αν θες το τόπικ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις τωρα τελειωσαμε εναν ακομα θηλασμο,δε καθοτανε με τιποτα ομως στο δεξι και ετσι τον εβαλα στο αριστερο και οταν κουραστηκε εκατσε και λιγο στο δεξι.τι εννοεις οταν λες για 3 συνεχομενες ωρες να δινω το ενα στηθος και το αλλο για αλλες 3? εγω τον θηλαζω καθε 2,5 με 3 ωρες δηλ.να ξεκινησω με το δεξι πχ για 3 θηλασμους και μετα για τους επομενους 3 να δωσω το αριστερο? καλα καταλαβα ή καμια σχεση:(!

 

αληθεια τα σπορακια στα κακακια σημαινουν οτι το μωρο πινει και το λιπαρο γαλα?νομιζω οτι κατι τετοιο διαβασα καπου αλλα δεν ειμαι και σιγουρη.

 

θα σε ρωτησω και κατι τελευταιο(μη το δεσεις κιολας:Dκαθε λεπτο μου γεννιουνται καινουριες αποριες:()εχω αποθηκευσει 90μλ γαλα στην καταψυξη σε γιαλινο μπουκαλακι της νυκ και το θεμα μου ειναι οτι το εχω βαλει μαζι με τη θηλη.μηπως δεν επρεπε να βαλω καθολου τη θηλη και να του εβαζα την ταπα που εχει το μπιμπερο ή τιποτα?:(να το πεταξω καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Βάρος δεν πάιρνουμε. Για να ακριβολογώ πήρε 7 γρ. σε 3 ημέρες!Τις προηγούμενες 3 ούτε γρ.!

Είναι 15 ημερών και σήμερα ζύγιζε 3,024κ. Έχω και παλιότερες μετρήσεις, αλλά είναι από άλλη ζυγαριά, οπότε δεν κάνω σύγκριση.

Και θηλάζω ελεύθερα μέρα νύχτα. Μιλάμε με τις ώρες!!!!Τι κάνω λάθος;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικος δεν ειμαι, αλλα ειναι δυνατον να ζυγιζεις το μωρακι σου ανα τρεις μερες για να δεις αν πηρε βαρος?Ζησε τις πρωτες αυτες ανεπαναληπτες στιγμες με το μωρο σου και μην τρελαινεσαι...τα μωρα οσο μικρα κι αν ειναι, εχουν το ενστικτο της επιβιωσης-αν πεινασει θα φαει (θα θηλασει εν προκειμενω) και τρωγοντας θα μεγαλωσει...Μην στεναχωριεσαι και μην αναλωνεις τον χρονο σου σε τετοιες σκεψεις...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δε θα έπρεπε να τον ζυγίζω κάθε 3 ημέρες, αλλά μ'εχει φαει το αγχος.

κι εκτος αυτου, στην εβδομάδα, δηλ. αυριο, περιμένει ενημέρωση για το βαρος η παιδιατρος. αν τιης πω ότι πήρε 7 γρ, αντε αλλα 10 μεχρι αυριο, θα μου πει στανταρ για συμπληρωμα και δε θελω.

γι'αυτο θελω να το τσεκαρω μονη μου απόλες τις μεριες πρωτα και μετα να μιλησω με την παιδιατρο.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

και τι ειναι ο παιδιατρος, ελεγκτης που θα σου κοψει προστιμο;:wink: μην αγχωνεσαι για το αν θα σου πει για συπληρωμα,για την ακριβεια μην αγχωνεσαι καθολου...!

 

μπορεις να απαντησεις στις ερωτησεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

και θα σε βοηθησουν οι πιο εμπειρες του θηλασμου...

 

αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι το μωρο ανακτα το βαρος γεννησης κατα τη 10η με 15η μερα. Αν βρεχει 6-8 πανες και εχει 3-4 κενωσεις σαν μουσταρδα, σε χρωμα και...υφη (!) τοτε τρεφεται ικανοποιητικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάρος δεν πάιρνουμε. Για να ακριβολογώ πήρε 7 γρ. σε 3 ημέρες!Τις προηγούμενες 3 ούτε γρ.!

Είναι 15 ημερών και σήμερα ζύγιζε 3,024κ. Έχω και παλιότερες μετρήσεις, αλλά είναι από άλλη ζυγαριά, οπότε δεν κάνω σύγκριση.

Και θηλάζω ελεύθερα μέρα νύχτα. Μιλάμε με τις ώρες!!!!Τι κάνω λάθος;

 

καταρχας να σου ζησει το αγγελουδι σου!

ειμαι πολυ fun του θηλασμου,εχω ενα μωρακι 6,5 το οποιο μεχρι κ τωρα δεν εχω δωσει ποτε ξενο γαλα-συμπληρωμα. καταρχας φιλικη συμβουλη μην ζυγισεις ποτε ξανα το μωρο αστο οταν πηγαινεις στον παιδιατρο δηλ.μια φορα το μηνα. μην το κανεις γιατι αυτο θα σε αγχωνει οπως βλεπω κ το αγχος ειναι αρνητικο για το θηλασμο.

μπραβο που θηλαζεις ελευθερα-ο θηλασμος δεν εχει προγραμμα.

ασχολεισου μονο με το να βαζεις το μωρο στο στηθος.μπορει να τρωει κ να θελει παλι σε μιση ωρα,μπορει να σαι 18 ωρες το 24ωρο με ενα στηθος εξω στην αρχη μην πανικοβληθεις. κ μην ακουσεις τον παιδιατρο για συμπληρωμα(ολοι αυτη τη βλακεια λενε).κ μη δωσεις ποτε χαμομηλι οσο θηλαζεις. θα σου δωσω το τηλεφωνο απο το μαιευτηριο "ελενα". ο,τι απορια να παιρνεις θα σε βοηθησουν πολυ 2106462782(αργουν μερικες φορες να το σηκωνουν αλλα προσπαθησε αξιζει). παρε κ στο la leche απαντουν συμβουλοι θηλασμου. α κ ενα πολυ καλο βιβλιο ειναι της πατσιουρου ¨"θηλασμος-μια υπεροχη σχεση".

κ οτι αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου.ειμαι σιγουρη θα τα πας μια χαρα

αφου εχεις θεληση!!!

"]00856dd2fe.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει 8-10 κενώσεις (!) για να μην πω παραπάνω, μάλλον στο χρώμα της μουστάρδας, με κάτι σαν κόκκους.

Βυζαίνει σχεδόν όλη μέρα και σίγουρα όλη νύχτα.

Γιατί να μην παίρνει βάρος;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα οπως και οι παραπανω να παψεις να το ζυγιζεις καθε και τρεις και λιγο.

Ξερω οτι ειναι δυσκολο γιατι ανησυχεις και εχεις και τους γιατρους να καραδοκουν με το συμπληρωμα, αλλα θα σου πω γενικα το εξης:

Τα μωρα καλο ειναι να τα ζυγιζουμε μια φορα το μηνα (δε μιλαμε για προωρα ή για ειδικες καταστασεις) και βγαζουμε συμπερασμα εαν παιρνει βαρος κανονικα στους 3 μηνες. Και αυτο γιατι μπορει ενα μηνα να παρει πολυ λιγο και να το αναπληρωσει τον επομενο.

Μονο εαν ο γιατρος δει επι 3 συνεχομενους μηνες ευθεια γραμμη ή χασιμο βαρους ανησυχει.

 

Οσο για τα πρασινα κακα που αναφερει μια αλλη φιλη, μέχρι και 3 μηνων μπορει να ειναι πρασινα τα κακα ενος αποκλειστικα θηλαζοντος μωρου χωρις αυτο να σημαινει κατι ανησυχητικο.

 

Ενας εμπειρος παιδιατρος που υποστηριζει το θηλασμο, αυτα υποστηριζει :D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

goofy,

εισαι πολυ καινουρια μαμα γι' αυτο εισαι τοσο αγχωμενη.

ετσι και χειροτερα ειμασταν ολες στην αρχη.

οπως ειπαν και τα κοριτσια σταματα να το ζυγιζεις.

 

και εμενα εχασε 1/2 κιλο στην αρχη και μου ειπαν και εδωσα συμπληρωμα, το οποιο αργοτερα μετανιωσα γιατι καταλαβα οτι εφοσον βαζεις το μωρο στο στηθος οποτε το ζηταει (τουλαχιστον τον πρωτο καιρο) το γαλα σου επαρκει για να το χορτασεις.

τις πρωτες μερες μεχρι να μαθετε ο 1ς τον αλλο και ισως λογω τεχνικων δυσκολιων πχ πονος σε στηθος, πληγωμενες θηλες, κτλ να μην χορταινει καλα το μωρο σου αλλα μην ανησυχεις, δεν παθαινει τιποτα.

μην δωσεις ξενο γαλα γιατι οσο δινεις και ξενο ποτε το δικο σου δεν θα επαρκει για το δικο σου μωρο.

 

ολες περασαμε απο την ιδια φαση γιατι με το θηλασμο δεν μπορεις να ξερεις ποσο τρωει το μωρο σου και εαν χορταινει. εφοσον ομως και με κακακια ειστε οκ περιμενε και θα δεις οτι στο τελος του μηνα ολα θα ειναι οκ!

 

καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα οπως και οι παραπανω να παψεις να το ζυγιζεις καθε και τρεις και λιγο.

Ξερω οτι ειναι δυσκολο γιατι ανησυχεις και εχεις και τους γιατρους να καραδοκουν με το συμπληρωμα, αλλα θα σου πω γενικα το εξης:

Τα μωρα καλο ειναι να τα ζυγιζουμε μια φορα το μηνα (δε μιλαμε για προωρα ή για ειδικες καταστασεις) και βγαζουμε συμπερασμα εαν παιρνει βαρος κανονικα στους 3 μηνες. Και αυτο γιατι μπορει ενα μηνα να παρει πολυ λιγο και να το αναπληρωσει τον επομενο.

Μονο εαν ο γιατρος δει επι 3 συνεχομενους μηνες ευθεια γραμμη ή χασιμο βαρους ανησυχει.

 

η συμβουλος θηλασμου μου ανεφερε το παραπανω, να επανελθει δηλαδη στο αρχικο βαρος μεχρι την 15η μερα απο τη γεννηση του....ειναι επικινδυνο να περιμενουμε απλα να παρει βαρος μεχρι τον 1ο η το 2ο μηνα!!!!:shock:

 

 

 

Οσο για τα πρασινα κακα που αναφερει μια αλλη φιλη, μέχρι και 3 μηνων μπορει να ειναι πρασινα τα κακα ενος αποκλειστικα θηλαζοντος μωρου χωρις αυτο να σημαινει κατι ανησυχητικο.

 

Ενας εμπειρος παιδιατρος που υποστηριζει το θηλασμο, αυτα υποστηριζει :D

ε τοτε ο παιδιατρος μαλλον δεν ξερει πολλα για το θηλασμο παρολη την καλη του προθεση:roll: τα πρασινα κακα ειναι ενδειξη υπερπαραγωγης ή ιωσης. Τα κακα ενος αποκλειστικα θηλαζοντος βρεφους πρεπει να ειναι μουσταρδι......

 

goofy απο το να ακους το μακρυ και το κοντο μας , παρε εδω:

infoline

Τηλεφωνική Βοήθεια

Για πληροφορίες θηλασμού μπορείτε να έρθετε σε επαφή με το Σύνδεσμο Θηλασμού Ελλάδος στο τηλέφωνο

Τηλ. 210 6003249

 

 

και απαντησε στο ερωτηματολογιο του λινκ που σου εδωσα πιο πανω για να σου απαντησει και η Αγλαΐα, ως ειδικος στο θηλασμο.....

 

 

σου ευχομαι καλη τυχη, αν πραττεις σωστα δεν εχεις λογο να αγχωνεσαι!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

goofy ο γενικός κανόνας είναι ότι 15 μέρες μετά τη γέννηση το μωρό επανέρχεται στο αρχικό του βάρος. Υπάρχουν όμως ορισμένα μωράκια που τις πρώτες 3 εβδομάδες δεν παίρνουν βάρος. Εφόσον το μωρό θηλαζει ανεμπόδιστα κι απεριόριστα, από εκείνο το σημειο και μετά πρέπει να αρχίσει να βάζει βάρος. Καλό θα είναι να έχεις κανείς το νου του.

 

Η Αλίκη μου, 10 ημέρες μετά την έξοδο απ' το μαιευτήριο πήρε 20 γραμμάρια συνολικό βάρος αλλά μετά από την 15η ημέρα, όταν δλδ κατάφερε να θηλάσει αποδοτικά, άρχισε να παίρνει 400 γραμμάρια την εβδομάδα!

 

Τις 6 πρώτες εβδομάδες οι ζυγίσεις του βρέφους μπορούν να είναι εβδομαδιαίες για να διαπιστώνεται ότι όλα είναι καλά. Οι καθημερινές ζυγίσεις δεν έχουν νόημα γιατί η ημερίσια πρόσληψη βάρους είναι μικρή και μπορεί να δημιουργηθούν εσφαλμένες εντυπώσεις. Τη μια μέρα πιθανόν το παιδί να ζυγιστεί φαγωμένο ενώ την άλλη μετά από κένωση και να έχει αδειάσει το έντερό του. Συνεπως καλυτερα σταμάτα να τη ζυγίζεις τόσο συχνά. Μόνο άγχος σου προκαλεί αυτή η διαδικασία.

 

Εφόσον οι πάνες που βρέχει το μωρό είναι 7-8 και οι κενώσεις 3-4 κι εφόσον το μωρό θηλάζει απεριόριστα όποτε θέλει, τα πράγματα πάνε πολύ καλά. Μην ανησυχείς. Οι κενώσεις του μωρού σου δείχνουν ότι θηλάζει αποδοτικά!

 

Προτείνω να κάνεις αυτό που γράφει η DaF με τονισμένα γράμματα!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ειναι 4 μηνων και 3 εβδομαδων ειναι 5670 κιλα και την θηλαζω αποκλειστικα

εδω και 3 μερες εχει μειωθει η ορεξη για φαγητο και χανει βαρος

Χθες την πηγα στην παιδιατρο και ειδαμε οτι εχει χασει 100 γραμαρια απο την προηγουμενη μετρηση πριν μια βδομαδα

παιρνουμε αμοξιλ γιατι ειχαμε κανει πριν ενα μηνα ουρολοιμωξη καναμε κυστογραφια και ειναι ενταξει αλλα εξακολουθει να μην παιρνει το καταλληλο βαρος και τωρα μου εχασε και απο πανω

μεχρι στιγμης μου εχει κανει 9 πανες βρεγμενες σημερα αλλα στο στηθος αρνηται να μεινει παραπανω απο 5 λεπτα

 

Μπουκαλι δεν θελει

εδω και 2 μερες της βγαζω απο το στηθος γαλα οταν θα τελιωσει τον θηλασμο και της δινω με συριγκα αλλα και παλι δεν θελει να πιει πανω απο 20 με το ζορι 30 ml

τι να κανω γιατι δεν θελει να φαει

παιρνει μεσα σ 5 λεπτα τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα γιατι χανει τωρα βαρος?????????????

Εχω αγχωθει παρα πολυ με το βαρος της και φοβαμαι στο σημειο που σκεφτομαι να δωσω και συμπληρωμα η και να κοψω τον θηλασμο :-(

Ποιες ειναι οι αιτιες που ενα μωρο μπορει να εχει χασει βαρος ??????

Μονο το πρωι μπορει να κατσει 15 η 20 λεπτα για γαλα

 

πριν ειχαμε το στηθος και ως πιπιλα και απο χθες της το εχω κοψει μηπως και φαει πιο σωστα αλλα διαφορα δεν βλεπω:|:?:

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια. θα αφησω το ζυγισμα προς το παρον και βλεπουμε στο μηνα.

παντως γενικά, αν υποθέσουμε οτι θηλάζει αποτελεσματικά, τι λόγους θα είχε να μην παίρνει βάρος;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να εξεταστεί το ενδεχόμενο της ουρολοίμωξης.

 

Μπορείς σε αυτή τη φάση να ζυγίζεις το μωρό κάθε εβδομάδα κρατώντας τις συνθήκες σταθερές. Πχ. το πρωί, αλλαγμένο, πριν θηλάσει.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ και πάλι!θέλει πολύ κουράγιο η υπόθεση κι ευτυχώς έχουμε η μία την άλλη εδώ μέσα!

(σορρυ που γραφω βιαστικα, αλλά πραγματικά δεν προλαβαίνω...:) )

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε φλασακι. εγώ περνάω ουρολοίμωξη από το χειρουργείο και παίρνω αντιβίωση (σεκλορ). μπορεί να παίζει ρόλο; ειναι μεταδοτικη αληθεια; εχει να κανει με το θηλασμο;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Sas eyxaristo gia tiw apanthseis sas θα την ζυγισω την επομενη παρασκευη και θα κανουμε και εξετασεις για ουρολοιμωξη

Εχω ομως αλλη μια απορια την μικρη να την αφηνω να κανει πιπιλα το στηθος η οχι ποια η δικη σας αποψη??(εμενα δεν με πειραζει να την αφηνω στο στηθος αλλα λεω μηπως ετσι τρωει καλυτερα με πιο μεγαλη ορεξη):oops:

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω μια μπεμπα 3 μηνων και τις τελευταιες 2 εβδομαδες καταφεραμε να θηλασουμε αποκλειστικα,δυστυχως ο ρυθμος αναπτυξης της απο τοτε εχει μειωθει και τις τελευταιες 3 ημερες εχασε 100 γραμαρια.εχει συμβει σε καμια?τι κανουν τωρα?παλι συμπληρωμα δεν θελω,απελπιζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου αν θέλεις απαντάς στις ερωτήσεις εδώ για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν οι πιο έμπειρε μαμάδες και η Αγλαΐα

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...