Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Φχαριστω πολυαγαπημένες μου για τις συμβουλες!

Νατασσάκι θα πάω να πάρω το παραμύθι που είπες και ένα βαλιτσάκι με ιατρικά και όντως δεν θα τον πρήξω όπως πολύ σωστά έγραψε η Αγάπη... Απλά με προβληματίζει πως να του το αναφέρω, να του πω ότι θα φτιάξουμε την τρυπούλα στο πουλάκι; ότι και ο μπαμπάς είχε κάνει κάτι αντίστοιχο και όλα πήγαν καλά; αυτό είναι ψέμα και δεν του λέμε ψέμματα απλά σκέφτομαι μήπως αυτό τον καθησυχάσει... ή να μην μπω σε πολλές λεπτομέριες και να του μιλήσω πιο γενικά; θέλω να τον προετοιμάσω αλλά όχι να τον πανικοβάλλω!!

Βικάκι μου μας πήρε τηλέφωνο και μας το ανέβαλε γιατί κάτι πέχτηκε με τα χειρουργία και όλα πήγαν πιο μετά άρα πάει για τέλος του μηνος.

 

 

Aντε με το καλό κοντεύετε εσεις εμεις να δουμε, εχω γράψει πως τον προετήμασα δεν του ειπα τιποτα πριν αφου πηγαμε του ειπα οτι εχω γράψει και πήγε καλα πολυ καλα οπως και του λεω οτι και ο μπαμπας και ολα τα αγοράκια το κάνουν δεν ξερω αν ειναι σωστο η λάθος αλλα για να μην νιώθει μειονεκτηκα θεωρησα οτι ηταν σωστο να του πω ετσι, εμενα ο δικος μου τωρα ξεκίνησε να ξαναπιάνει το πουλάκι του εως τωρα με τιποτα ουτε εμενα αφηνε... ναι τα ψεματα δεν τα θελω ουτε εγω αλλα καμια φορα σε βγάζουν απο την δυσκολία οταν μεγαλώσει θα του εξηγήσω και θα καταλάβει... εμενα η ιδέα με το βαλιτσάκι δεν μου έκατσε και οσες φορες του ζήτησα να πέξουμε εκοβε λάσπη δεν γουσταρε....

Θα τον πάρω απο εβδομάδα για να μας δει αν και ξερεις τι πιστευω τα εχουμε πει εχω αγωνια να δω τι θα γίνει....

φιλιά στα μικρά σου...

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πώς είναι αυτή η παθηση; Μπορειτε να μου εξηγησετε;

 

Ένα αγοράκι έχει υποσπαδία όταν η ουρήθρα δεν βρίσκεται στην κόρυφη της βαλανου,

αλλά πιο κάτω. Μπορεί να είναι από λίγο πιο κάτω (και ονομάζεται βαλανικός, πεϊκός κτλ) μέχρι πολύ πιο κάτω, στο όσχεο (ονομάζεται οσχεϊκός).

Σε όλες τις περιπτώσεις διορθώνεται χειρουργικά.

Παρακαλώ τις συναδέλφισσες, αν έχω πει κάτι λάθος, να με διορθώσουν!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας όμορφες... Πήγα χθες και πήρα ένα βιβλιαράκι "Ο τομ παει στο νοσοκομείο" και είναι ότι χρειαζόμουνα γιατί λέει για τις εξετάσεις πριν, την προνάρκωση, τη νάρκωση και για μετά. Έγινε και η πρώτη κρούση και το πήρε χαλαρά, με ρώταγε πότε θα πάμε...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλο σημαδι αυτο Λεγκω, ,μαλλον δεν θα σου δημιουργησει προβλημα...

Μωρέ ο θοδωρίκος είναι πολύ ζωηρό και ενεργητικό παιδάκι και ανθεκτικό στον πόνο μια και συνέχεια γκρεμοτσακίζεται με αυτά που κάνει, αλλά έχει θέμα στην παρέμβαση που μπορεί να είναι από ιώδιο μέχρι ραμματα κλπ... κλείνετε... σαν να παθαίνει κατάθλιψη το σκατο. Στην προηγούμενη επέμβαση ενώ οι γιατροι και εμείς λέγαμε ότι θα τα σπάσει όλα, τις δύο πρώτες μέρες ούτε χαμόγελο, ούτε άχνα δεν έβγαλε, ούτε έπαιξε με τίποτα... το ίδιο και πρόσφατα που τραυματίστηκε το μάτι του και του το μπατάρανε, μία μέρα ήταν ξαπλωμένος στο κρεββάτι και δεν ήθελε ούτε το πατσούρι να ανοίξουμε... άβυσσος η ψυχή των μικρών μας

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια απο την ηλιολουστη κατα ένα παραξενο τροπο Γερμανία,

εμεις χειρουργηθηκαμε την Τριτη κι όλα δειχνουν να πηγαινουν καλά.Δυσκολη η περιπτωση μας, με τρεις ωρες χειρουργείο κι αλλα 45 λεπτα για να ξυπνησει απο την αναισθησια.Η καρδιά μου πήγε στην κούλουρη.Ο δρ hadidi είπε πως όλα πηγαν καλα, αλλα ήταν πολύ πιο δύσκολη η επέμβαση από ότι περίμενε.Καλο κουραγιο σε όλες σας και καλή επιτυχία.

Παντως η αντιμετωπιση και η νοοτροπια εδω στην κλινικη ειναι η μερα με την νυχτα σε σχεση με την δική μας.Εαν θελετε πειτε μου να σας πω λεπτομερειες γιατί δεν θελω να σας κουραζω χωρις λόγο.

 

Αγάπη, σου στέλνω πμ να σου πω τα νεα μας, εμαθα πως ζητησε το email μου

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ο θοδωρίκος είναι πολύ ζωηρό και ενεργητικό παιδάκι και ανθεκτικό στον πόνο μια και συνέχεια γκρεμοτσακίζεται με αυτά που κάνει, αλλά έχει θέμα στην παρέμβαση που μπορεί να είναι από ιώδιο μέχρι ραμματα κλπ... κλείνετε... σαν να παθαίνει κατάθλιψη το σκατο. Στην προηγούμενη επέμβαση ενώ οι γιατροι και εμείς λέγαμε ότι θα τα σπάσει όλα, τις δύο πρώτες μέρες ούτε χαμόγελο, ούτε άχνα δεν έβγαλε, ούτε έπαιξε με τίποτα... το ίδιο και πρόσφατα που τραυματίστηκε το μάτι του και του το μπατάρανε, μία μέρα ήταν ξαπλωμένος στο κρεββάτι και δεν ήθελε ούτε το πατσούρι να ανοίξουμε... άβυσσος η ψυχή των μικρών μας

Κανε κουραγιο εσυ και θα παρει και ο μικρος! Ειναι αυτοαμυνα αυτο το κλεισιμο και καθε ανθρωπος εχει το δικο του τροπο! ΕΣΥ θα του δωσεις κουραγιο με τη ΔΙΚΗ σου συμπεριφορα και ολα θα πανε καλα κουκλα μου!

Φιλια και να μη σε βλεπει συννεφιασμενη!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες μου γεια σας!! Εχω νεα απο mama nefelis ειναι ακομα Γερμανια και ερχεται στις 14 η 15 . Ο γιοκας της ειναι σουπερ, ολα βαινουν καλως και θα μας τα πει και η ιδια συντομα! Ιβετ μου τα νεα σου ευχομαι να ειναι καλα και να μην ειναι τοσο ασχημα οσο νομιζεις!! Την τεταρτη να μας τα γραψεις αμεσως.

φιλια σε ολες τις αγορομανες!!

μαεστρια ο γιοκας σου τι κανει? ολα καλα?

της χρυσας ξερουμε ειναι σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, σήμερα βγάλαμε τον ένα καθετήρα και μας έμεινε μόνο ο ένας, αυτός που είναι στην κοιλιτσα.Δεν δείχνει να ποναει αλλά φοβαμαι να μην τον πληγωσω την ωρα που τον καθαριζω.Κι αυτο το ζωντόβολο δεν καθεται ενα λεπτό ήσυχο!!!!!!

Να σας πω εν περιληψη ότι εδω δεν χρησιμοποιούν καθόλου ορό, μόνο σε σπανιες περιπτωσεις και δεν εχουν αυτους τους τεραστιους που χρησιμοποιουμε εμεις αλλα κατι μικρούς, σιγουρα το 1/3 σε σχεση με τους δικους μας.Μετά από 3 ωρες εγχειριση δεν μας βαλανε καθολου ορο , μας είπανε να τον δωσουμε λιγο νερακι κι αν δεν το κανει εμετο σε μιαμιση ωρα να πιει το γαλα του....

Την αλλη μερα μας είπανε να τον βγαλουμε βολτα και ειχε 39.5 πυρετο.Την τριτη μερα μας το επιβαλανε.Οι καθετηρες στο καροτσι και βόλτα στην πολη..

Μια εβδομαδα μετα κι ουτε που συμαζευόμαστε.Ο μικρος έμαθε βολτες και κοιτάει την πορτα της εξόδου.

Φυσικά δεν ήταν όλα τόσο ρόδινα απο την αρχη....

πω πω πως περασε η ωρα, θα συνεχίσω αυριο γιατι ο μικρος ξυπναει πρωι και χρειαζομαι ολες τις δυναμεις μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mama nefelis σούπερ!!!!!

Πολύ χαίρομαι που πήγαν όλα καλά και ο μικρός σου αναρρώνει μια χαρά.

Άλλο πράγμα η Γερμανία! Ήταν οι παππύδες μου και οι γονείς μου εκεί

και τα γνωρίζω πάνω κάτω...

Με το καλό να 'ρθειτε!

Link to comment
Share on other sites

Ax βρε κορίτσια την τετάρτη εχω ραντεβου με τον γιατρό να δούμε τελικά τι θα μας πει.........

 

Περιμένουμε ενημέρωση!

Εύχομαι όλα να είναι καλά!!!!

 

μαεστρια ο γιοκας σου τι κανει? ολα καλα?

της χρυσας ξερουμε ειναι σουπερ!

 

Καλά είναι κι ο δικός μου. Το πετσάκι το έφτιαξε αριστούργημα ο γιατρός και δεν έχουμε πρόβλημα, το κεφαλάκι φαίνεται ακόμα μπανταρισμένο, αλλά το βλέπει κι ο παιδίατρος τακτικά και λέει ότι πηγαίνει τέλεια.

Όταν θέλει να ΄χει την προσοχή μας σφίγγεται και λέει "πονάει τσουτσού" το γαϊδούρι! :mrgreen:

Αν δεν περάσει κάνας χρόνος βέβαια εγώ δεν ησυχάζω, αλλά θέλω να πιστεύω ότι πάμε καλά.

 

γεια σας κοριτσια, σήμερα βγάλαμε τον ένα καθετήρα και μας έμεινε μόνο ο ένας, αυτός που είναι στην κοιλιτσα.

 

Κορίτσι μου από μια "συναδέλφισα", που λέει και η Χρύσα, ΚΟΥΡΑΓΙΟ και περαστικά σας!!!

Τι εγχείρηση ήταν που ήθελε και στην κοιλιά σωληνάκι; :confused:

 

Λέγκω μου πότε είπαμε; Τέλη Σεπτέμβρη;;;

 

Άντε, να τελειώνετε!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και πάλι!!!:D

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Καλη μου μαεστρια, στην αρχη ετσι θα ειναι το κεφαλακι μεχρι να θρεψει εντελως! Αλλωστε ειναι φρεσκια η περιοχη και ειναι λογικο να ειναι ετσι.Ομως σε λιγους μηνες δεν θα φαινεται! Μη μου αγχωνεσαι τζαμπα!!

φιλια!!

Link to comment
Share on other sites

Ιβετακι περιμενουμε νεα σου και ευχομαι να ειναι τα καλυτερα!

Μαμα νεφελις πολύ χαρηκα που ολα πανε καλα, μπραβο στο παλικαρακι σου!!! Στην Γερμανια κανατε την επεμβαση αν καταλαβα καλα; Πως κι ετσι; Συγνωμη αν το εχετε ξαναγραψει καπου και το εχασα...

Μαεστρια μη φοβασαι τιποτα, ξεμπερδεψατε λεμεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)

Εμεις μπαινουμε 29 Σεπτεμβρη, αντε να δουμε

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καναμε και εμεις την επεμβαση το Σαββατο.

Θα σας γραψω λεπτομερειες αν θελετε, σε λιγες μερες.

Να δω πως εξελισονται τα πραγματα και σας ενημερωνω!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καναμε και εμεις την επεμβαση το Σαββατο.

Θα σας γραψω λεπτομερειες αν θελετε, σε λιγες μερες.

Να δω πως εξελισονται τα πραγματα και σας ενημερωνω!!!!!!!!!!!!

Θελουμε να μας τα πεις ολα αγαπητη Ολυμπια γιατι αν κι εμεις τελειωσαμε ,ειναι γονεις που τωρα αρχιζουν και θελουν να ξερουν που θα απευθυνθουν! Που ,με ποιον ,την προσωπικη σας εμπειρια,ολα!!!

περαστικα κι αγυριστα κι απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Καθηστέρισα λίγο να σας γράψω γιατι δεν ειμαι και στα καλά μου ο μικρος τελικά απο το καινουργιο ετος θα ξανακάνει επέμβαση μάλον καπιο ράμμα δεν επιασε και μας πηγε πίσω η ουρίθρα, ετσι μας ειπε οτι τραβήκτηκε πιο πίσω, στο επόμενο χειρουργιο μαλον θα πάρει το πετσάκι για να κάνει καινούργια ουρήθρα και απο οτι φανταζομαι θα ειναι και περισσότερες ώρες.

Το περίμενα οπως ειχα πει αλλα πάντα εχεις μια ελπίδα ρε γαμωτο!!!

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιβέτ καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου.

Και εγώ έτσι ένιωθα μετά την πρώτη αποτυχία.

Στη δεύτερη χρησιμοποιούν την ακροποσθία.

Μη στενοχωριέσαι όμως!

θα είναι πολύ πιο ωραίο περιτομημένο!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ κορίτσια δεν σας προλαβαίνω... ο μικρούλης μου έχει οσχεοπεικό υποσπαδία και η εγχείριση του είναι πιο δύσκολη γιατί ουσιαστικά πρέπει να δημιουργήσεις την ουρήθρα εξαρχής.

Επιλέξαμε την Γερμανία για να μας εγχειρίσει ένας έμπειρος παιδοχειρούργος με εξειδίκευση στον υποσπαδία.Μπορεί στην Ελλάδα να υπάρχουν αξιόλογοι γιατροί αλλά ελάχιστοι έχουν χειρουργήσει πολλές περιπτώσεις οσχεοπεικου.

Ο μικρούλης μου αναρρώνει καλά και σήμερα κλείσαμε και τον δευτερο καθετήρα και κατουραει πλεον από την νέα του ουρήθρα.Ελπίζω να πάνε όλα καλά.Ευτυχως ο καιρός πέρασε και γυρνάμε σε 2 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Ας γραψω και εγω την εμπειρια μας.

Οταν γεννηθηκε ο μικρουλης μας και μας ενημερωσαν για το προβλημα που ειχε ομολογω οτι επειδη δεν γνωριζα τι ακριβως ηταν και οι παιδιατροι μας το παρουσιασαν ως " προβληματακι" θεωρησαμε οτι διορθωνεται παρα πολυ ευκολα.

Οταν ομως δυο παιδοχειρουργοι εδω στην Κρητη μας ειπαν οτι θα χρειαστει καθετηρα και 8-9 ημερες νοσηλεια σοκαριστικαμε γιατι μας φανηκε πολυ μεγαλη ταλαιπωρεια για το παιδι.

Ψαχνοντας στο INTERNET αρχισα να διαβαζω τις εμπειριες σας , και ειχα επικοινωνια με τον κ.Μαρινοπουλο ο οποιος αναφεροταν σε μια καινουρια μεθοδο με ημερησια νοσηλεια και χωρις καθετηρα .Ψαχνοντας ειδαμε οτι στο εξωτερικο αυτη η μεθοδος ειναι διαδεδομενη.

Δεν θα σας κρυψω οτι εγω κυριως ημουν πολυ προβληματισμενη στο να εμπιστευτουμε εναν γιατρο που γνωρισαμε απο το internet, αλλα ο συζυγος μου μετα απο καποια ερευνα που εκανε μεσω του παιδιατρου μας με επεισε να το κανουμε.

Ετσι λοιπον ανεβηκαμε Θεσσαλονικη και το Σαββατο 4 του μηνα καναμε την επεμβαση στην κλινικη Euromedica Κυανος Σταυρος.

Την προηγουμενη μερα ειχαμε συναντηθει με το γιατρο ο οποιος αφου εξετασε το Μανο μας μας ειπε οτι ναι μεν η περιπτωση του ειναι βαλανικος υποσπαδιας αλλα η ουρηθρα ειναι αρκετα χαμηλα στη βαλανο , σχεδον δηλαδη στεφανιαια, και οτι εαν δεν μπορεσει να " φτιαξει" την ουρηθρα με τον απλο τροπο θα χρειαζοταν να βαλουν καθετηρα για 7-8 μερες αν θυμαμαι καλα.Και παλι ομως θα βγαιναμε απο την κλινικη με καποιο ειδικο αφρο στο πουλακι του μωρου μας για να κραταει τον καθετηρα.

Το Σαββατο πηγαμε στην κλινικη με το μωρο νηστικο απο 6 ωρες, του εδωσαν ενα συροπακι για προναρκωση, η οποια ομως δεν το επιασε σχεδον καθολου, και κρατοντας τον εγω αγκαλια μεχρι την πορτα του χειρουργιου ξεκινησε η επεμβαση στις 9.15.

Ο γιατρος μας ειχε ενημερωσει οτι θα κρατησει 1,30 ωρα εκτος και αν χρειαστει να κανουν την πιο δυσκολη μεθοδο οποτε θα μας ενημερωναν.

Για να μην πολυλογω, το χειρουργειο κρατησε 2 ωρες , δεν χρειαστηκε να βαλουν καθετηρα και μετα απο 3 ωρες που μειναμε στην κλινικη φυγαμε με το μικρο μας για το ξενοδοχειο εχοντας παρει απο το γιατρο καποιες απλες οδηγειες.

Διναμε παυσιπονα ( depon - algofren ) στο παιδι ανα 6-8 ωρες για τις 3 πρωτες μερες, βαζαμε ανα 12ωρο μια αντιβιοτικη αλοιφη στο πουλακι του για μια εβδομαδα και προσεχαμε να μενει στεγνη η περιοχη.Απ' οτι μας ειπε ο γιατρος τα ραμματα θα αποροφηθουν μονα τους ,και μετα απο τις πρωτες 3 μερες οπου το παιδι εκλαιγε οταν ουρουσε , η αναρρωση του μικρου ηταν παρα πολυ ευκολη.

Αυτη τη στιγμη δεν ποναει καθολου, εχθες καναμε ντουζακι και το πουλακι του εχει ξεπριστει και ειναι πολυ ομορφο.

Ξεχασα να γραψω οτι ζητησαμε απο το γιατρο αν γινεται να μη κανει περιτομη , μια και πιστευουμε οτι αυτο που δινει η φυση ειναι και το καλυτερο,και μας απαντησε οτι το ιδιο πιστευει και εκεινος και δεν θα κανει αν δεν χρειαστει.Πραγματι δεν χρειαστηκε

Επειδη ολα εχουν σημασια να γραψω οτι ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι απο τη συμπεριφορα του γιατρου, αλλα οχι τοσο απ' αυτη του αναισθησιολογου.Επισης η κλινικη ηταν πολυ καθαρη και το προσωπικο ευγενικο.

Το κοστος περιπου 2300 ευρω και ο μικρος μας 14 μηνων.

Αν θυμηθω κατι αλλο θα το γραψω .

Ρωτηστε με οτι θελετε αν εχετε καποια απορια.

Συγνωμη για τις λεπτομερειες αλλα νομιζω οτι ισως βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας.

Δε με χαλασε το ταξιδακι στην πολη σας ισα ισα.Ειχαμε ξαναρθει βεβαια και μας αρεσει πολυ.Το μονο κακο ηταν που .....δεν προλαβα να ψωνισω βρε παιδι μου....!!!!!

Α, και εβρεχε με το τουλουμι.... ενω εδω στο Ρεθυμνο μου ελεγαν οτι εκαναν μπανιο και ειχε τρομερη ζεστη.Αλλα ειπαμε, ειστε βορεια εσεις.

Μια χαρα ηταν παντως και το βασικο που πηγαν ολα καλα με το παιδι.

Το μονο που ηθελα να σας ρωτησω ειναι αν τα παιδακια που δεν γλυτωσαν με την πρωτη επεμβαση φανηκε το προβλημα απο την αρχη η προεκυψε στην πορεια?

Για να ηρεμησω η να ειμαι σε επιφυλακη ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Ολυμπια, η καλη μερα απο το πρωι φαινεται!!!!!

Την πρωτη εβδομαδα ακομη οταν η ουρηση ειναι φυσιολογικη και η στυση τελεια ,δεν εχεις λογους ανυσηχιας! Ολα πανε καλα και στο δυμηνο πανω εισαι 100/100 σιγουρη!!! Μην αγχωνεσαι τζαμπα! Ολα πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια , γυρίσαμε και είμαστε πολύ καλά.Ο μικρός δείχνει να αναρρώνει τέλεια και η διάθεση μας είναι super!!!! Δεν ξέρω πως θα είναι τα πράγματα αργότερα αλλά εαν είναι αλήθεια αυτό που λέμε "η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται" μάλλον θα τα πάμε περίφημα.Να σας πω την εμπειρία μας από την Γερμανία.Οταν φτάσαμε δεν είχαν πάνω από 12 βαθμούς και έκανε ψοφόκρυο και το παιδί συναχώθηκε. Πριν το χειρουργείο πέρασε ο αναισθησιολόγος, μας εξήγησε ακριβώς πως θα γίνει η αναισθησια και μας έβαλε να υπογράψουμε , μετά πέρασε ο γιατρός εξέτασε πάλι τον μικρό και μας ενημέρωσε ακριβώς για το πως θα γίνει η επέμβαση και μας έβαλε να υπογραψουμε.Εκεί χωρίς συμφωνητικά δεν μπαίνεις στο χειρουργείο.Το χειρουργειο μας κράτησε πάνω από 3 ώρες και μέχρι να συνέλθει το παιδί φτάσαμε σχεδόν τις 4 ώρες.Τα είχα παίξει από την αγωνία και την αναμονή.Ο γιατρός βγήκε και μας είπε ότι όλα πήγαν πολύ καλά αλλά εκείνη τη στιγμή το μόνο που ήθελα να δω ήταν το παιδί μου.Του δίνανε αντιβίωση από το στόμα και παυσίπονο από τον ποπό.Ο μικρός δεν έκλαψε σχεδόν καθόλου απλά ήταν ταλαιπωρημένος από την νάρκωση.όπως σας είπα ορό δεν μας βάλανε. Την αλλη μερα το παιδί είχε 39.5 πυρετό.Μπορεί μετεγχειρητικός , μπορεί κι από το συνάχι μας.Μην το ντυνεις τοσο πολύ , να του βαλεις κοντομανικα, να μου λενε και να εχει ψοφοκρυο και στους διαδρομους τα παραθυρα ανοιχτα. Οι μονοι που ειχαμε ανοιχτη θερμανση ήμασταν εμεις.Μας πιανει και μια διαροια απο τα αντιβιοτικα , ότι χειροτερο για την περιπτωση μας.Κόντευα να σαλτάρω!!!άλλη κουλτούρα βρε παιδί μου.

Την αλλη μερα αρχισα να ψαχνω στα σουπερ μαρκετ για ριζαλευρο μηπως του σταματησει η διαροια.Τιποτα, δεν το χρησιμοποιουν εδω.όλες οι τροφες έτοιμες σε βαζακι, αντι να σταματησουμε την διαροια την καναμε χειροτερα.

Ευτυχως την αλλη μερα δεν είχε πυρετό.Την τρίτη μέρα μετα την επέμβαση μας βαλανε με το ζορι να βγουμε εξω βολτα.Τους καθετηρες στο καλαθι απο το καροτσι και βόλτα με το μωρο στην πόλη...Δεν νομιζω στη Θεσσαλονικη να τολμήσει κανεις να πει σε γονιο με εγχειρισμενο παιδι να το βγαλει βολτα.

Το κρυωμα ως δια μαγειας εφυγε απο το παιδι και οι βόλτες εξω μαλλον του κανανε καλο.Τελικα καταλαβα οτι ειναι στην κουλτουρα τους το παιδι να μην περνει φαρμακα και ισως τελικα να ειναι και το πιο σωστο.Οι καθημερινες βολτες εξω εφτιαξαν και την δικη μου διαθεση, ευτυχως εφτιαξε κι ο καιρος.Οι μερες περνούσανε πιο γρηγορα και δεν ένιωθα εγκλωβισμενη μεσα σε μια κλινικη.Το ιδιο το παιδι ένιωθε καλυτερα με τις βολτες και σχεδον ξεχνούσα οτι εχει εγχειριστει.Η διαροια σταματησε μόλις συνήθισε τα αντιβιοτικά και τις κρέμες στα βαζάκια.Στις 6 μέρες βγάλαμε τον καθετήρα της ουρήθρας κι από τοην πρώτη στιγμή τον είδα να κατουράει χωρίς κανενα πόνο.Είχα και δεύτερο καθετήρα για να μην επιβαρυνουμε την νέα ουρήθρα που ήταν φρεσκο εγχειρισμένη.Τον δεύτερο τον βγάλαμε περίπου στις 10 ημέρες κι εκτός από ένα παυσίπονο που βάλαμε, το παιδί δεν ξαναχρειάστηκε τίποτα και ουτε πονούσε.

Η εξυπηρέτηση στην κλινική ήταν άψογη

Σε καθε δωματιο μενει μονο μια μητερα με το παιδι της, εαν θελεις με το αναλογο κοστος μπορει να μεινει κι ο πατερας.Το δωματιο μπορει να ειναι τρικλινο αλλα θα μεινει μονο μια μητερα με το παιδι της για να μην αναστατωνεται το αλλο παιδακι όταν το ένα κλαιει, οπως στην Ελλαδα δηλαδη...Σου δινουνε πετσετες και μπουρνουζι οπως στα ξενοδοχεια, free internet και το φαγητο τους ειναι αψογο.Εαν θελεις να δεις τηλεοραση πρεπει να βαλεις τα ακουστικα για να μην ενοχλεις κανεναν, εστω κι εαν ειναι στο διπλανο δωματιο.Γενικα εχει μια πολυ ωραια ησυχια.Ωρες επισκεπτηριου δεν υπαρχουν γιατι πολυ απλα δεν ερχονται επισκεπτες.Δεν υπαρχουν αυτες οι ορδες των συγγενων , εδω μπορει να ερθει κανεις συγγενεις, καποιος φιλος αλλα δεν τον καταλαβαινει κανεις.Κυλικειο δεν υπαρχει.Εαν θελεις καφε,τσαι , χυμο, υπαρχει ενα τρολει στον διαδρομο και πας και βαζεις μονος σου.Εχει επισης εμφυαλωμενα νερα, καραμελιτσες και καμια σοκολατιτσα για την υπογλυκαιμια.Έτσι δεν υπάρχουνα άλλα έξοδα.

Οι νοσοκομες ειναι πολυ γλυκες κι εξυπηρετικες.Δεν θα διακοψουν ποτε τον υπνο του παιδιου για να μετρησουν την θερμοκρασια του ή να του δωσουν την αντιιβιωση,Τιποτε δεν πρεπει να χαλασει την ηρεμια του παιδιου.Θα μετρηθει και θα παρει το φαρμακο του όταν ξυπνησει.

Η πολη ήταν μισή ώρα έξω από την Φρανκφούρτη, λέγεται seligenstadt και είναι ιδανική για να μένει οικογένεια.Γραφικά σπίτια με αυλές, πολλοί ποδηλατόδρομοι, παιδικές χαρές.Βγαίναμε έξω βόλτα κι ούτε παρκαρισμένα να σε ενοχλούν , ούτε μηχανάκια.Είχε ένα τεράστιο ποδηλατόδρομο δίπλα στο ποτάμι, μέσα στο πράσινο, τέλειο για βόλτες και ξεκούραση.Ευτυχώς μας έκανε πολύ καλό καιρο κι έτσι ουτε που κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες.Τώρα που γύρισα μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν το μετάνιωσω που πήγα εκεί.

Κατ' αρχήν οι συνθήκες στην κλινική δεν θα μπορούσαν να είναι πιο άψογες και ο γιατρός οφείλω να παραδεχτώ ότι είναι από τους καλύτερους στο είδος του.Στην κλινική ερχόταν παιδιά από όλη την Ευρώπη για να εγχειριστουν κι όλοι τον θεωρούν κορυφή.Ο dr Ηadidi χειρουργεί καθημερινά μόνο παιδιά με υποσπαδία ή παιδιά με προβλήματα στα γεννητικά τους όργανα κι όπως καταλαβαίνετε έχει τεράστια εμπειρία.Τουλάχιστον αυτό το είδα με τα ματάκια μου.Δεν είναι ένας απλά γενικός παιδοχειρούργος αλλά έχει εξειδίκευση στον υποσπαδία , μάλιστα έχει αναπτυξει δικές του τεχνικές και κυκλοφορούν και σε βιβλία.Πληροφορίες για αυτόν αλλά και γενικότερα για τον υποσπαδία μπορείτε να δείτε στο http://www.hypospadias-surgery.com , .

Το site είνα μεταφρασμένο και στα ελληνικά.

Ο prof.Hadidi θα βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη 22 -24/09 και για όποιον το επιθυμεί μπορεί να κλείσει ραντεβού στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...