Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κατʼ αρχάς, σαν νέο μέλος της κοινότητας, θα ήθελα να χαιρετήσω όλα τα μέλη και να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους ανθρώπους που εργάζονται από οποιοδήποτε πόστο, ώστε να υπάρχει αυτό το πολύ χρήσιμο site για εμάς τους γονείς και να μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες για τα πολυτιμότερα δώρα της ζωής μας, τα υπέροχα αγγελούδια μας!

Έπειτα από αυτή την εισαγωγή μου θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία που ζήσαμε εγώ και η σύζυγος μου όταν μάθαμε πως ο μικρός μας θησαυρός είχε βαλανικό υποσπαδία, ίσως έτσι, με τη δικιά μας εμπειρία βρουν κάποια απάντηση πολλοί γονείς που το αγοράκι τους έχει το ίδιο πρόβλημα με αυτό που είχε το δικό μας παιδί.

Τι είναι βαλανικός υποσπαδίας, είναι κάτι σοβαρό, πως δημιουργήθηκε, πως μπορεί να διορθωθεί;

Ήταν μερικά από τα ερωτήματα που μας απασχολούσαν από τη στιγμή που το μάθαμε μέχρι τη στιγμή που επισκεφτήκαμε για καλή μας τύχη το συγκεκριμένο site και μέσω του forum όχι μόνο βρήκαμε απαντήσεις για όλες τις απορίες που μας βασάνιζαν αλλά για ακόμη καλύτερη μας τύχη βρήκαμε και τον άνθρωπο που μας βοήθησε να διορθωθεί το πρόβλημα του γιου μας.

Θα ήθελα λοιπόν με την ευκαιρία αυτή να ευχαριστήσω δημόσια τον γιατρό μας, τον κύριο Μαρινόπουλο για ότι έκανε για τον γιο μας και την πραγματικά “καλλιτεχνική” δουλειά που έκανε στο “πουλάκι” του και εξηγώ, επειδή μπορεί να παρεξηγηθώ από μέλη του forum, πως ΔΕ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, απλά νιώθω την ανάγκη να κάνω ιδιαίτερη μνεία στη μέθοδο με την οποία δουλεύει αλλά και το πόσο εμπεριστατωμένα μας εξήγησε τα πάντα γύρω από αυτό θέμα.

Μπορώ λοιπόν να πω πλέον με βεβαιότητα πως ήμασταν πολύ τυχεροί εγώ και η σύζυγος μου για την απόφαση που πήραμε για τους εξής λόγους:

1) Εμπιστευτήκαμε τον πλέον κατάλληλο άνθρωπο για το πρόβλημα μας, ο οποίος χρησιμοποιεί μια όχι και τόσο διαδεδομένη μέθοδο για την Ελλάδα, άλλα όχι το ίδιο άγνωστη και στην υπόλοιπη Ευρώπη, τη μέθοδο της ημερήσιας νοσηλείας και όχι την ταλαιπωρία της μίας εβδομάδας και βάλε που απαιτείται για την ανάρρωση του παιδιού σε περίπτωση που η μικροεπέμβαση αυτή γίνει σε νοσοκομείο.

2) “Υπεστήκαμε” τη λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία, μπήκαμε στη κλινική το πρωί, αφού πρώτα είχαμε πάρει αναλυτικές οδηγίες από το γιατρό μας για την προετοιμασία του και την μετέπειτα ανάρρωση του και λίγο μετά το μεσημέρι πήραμε το αγγελούδι μας με το καινούριο “πουλάκι” του και επιστρέψαμε στο σπίτι μας!

3) Και το κυριότερο, το παιδί μας ανάρρωσε στο σπίτι του, στο δικό του αγαπημένο περιβάλλον, με τα παιχνίδια του και τους γονείς του, ότι καλύτερο δηλαδή θα μπορούσε να γίνει. Επίσης δεν είχαμε την παραμικρή επιπλοκή (συρίγγιο) και το παιδί έπερνε την φαρμακευτική του αγωγή για μία εβδομάδα σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Τέλος στη βδομάδα επάνω επισκευτήκαμε τον γιατρό για την αφαίρεση του ειδικού αφρού πολυουρεθάνης και του καθετήρα και όλα αυτά χωρίς να ταλαιπωρηθεί καθόλου το παιδί μας.

4) Για το μόνο λόγο που αισθανόμαστε άτυχοι και μετανιώσαμε, είναι πως δεν γνωρίσαμε νωρίτερα τον γιατρό μας και πως ακούγοντας απόψεις διαφόρων, δε κάναμε την διόρθωση του υποσπαδία νωρίτερα αλλά φτάσαμε να το κάνουμε όταν ο γιός μας ήταν 11 μηνών, ηλικία αρκετά μεγάλη όπως μας ενημέρωσε ο γιατρός μας για αυτή τη μικροεπέμβαση.

Αν λοιπόν το παιδί σας έχει βαλανικό υποσπαδία μη διστάσετε να ακολουθήσετε την μέθοδο της ημερήσιας νοσηλείας και πιστέψτε με πως το συνολικό κόστος της μικροεπέμβασης αυτής είναι πολύ μικρό, μπροστά στην ελάχιστη ταλαιπωρία που θα υποστείτε εσείς αλλά κυρίως το παιδί σας.

Ζητώ συγνώμη αν έγραψα πολλά και σας κούρασα, απλά σκοπός ήταν η δική μας εμπειρία να λύσει όσο το δυνατόν περισσότερες απορίες σας.

Αν κάποιος από εσάς θέλει να ρωτήσει οτιδήποτε επιπλέον για την εμπειρία μας μπορεί να μας ρωτήσει μέσω pm.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

jimmis 74, ισχυρίζεσαι ότι δεν κάνεις διαφήμιση, αλλά επειδή όσα γράφονται διαβάζονται από γονείς που πρέπει να πάρουν μια απόφαση σημαντική για το παιδί τους και ενδεχομένως να μην βλέπουν "καθαρά" υπό το άγχος του χειρουργείου, θέλω να αναδημοσιεύσω τα όσα έχω γράψει:

 

Επίσης αισθάνομαι την ανάγκη να γράψω το εξής:

 

Η άποψη των παιδοχειρουργών και των παιδιάτρων για την συγκεκριμένη χειρουργική επέμβαση είναι ότι το σωστό και το υπεύθυνο, είναι να παραμείνει το παιδί στο νοσοκομείο και όχι στο σπίτι, για την αποφυγή επιπλοκών.

 

Ο λόγος που οι ιδιώτες γιατροί στέλνουν τα παιδιά στο σπίτι από την πρώτη ημέρα του χειρουργείου είναι ότι το κόστος των ιδιωτικών κλινικών είναι πολύ μεγάλο για 8-10 μέρες νοσηλεία. Στο διαβαλκανικό είναι 600 με 800 ευρώ περίπου την ημέρα. Οπότε με την πληρωμή γιατρού και αναισθησιολόγου είναι δυσβάσταχτο για την μέση ελληνική οικογένεια.

 

Εμείς επειδή σκεφτήκαμε την εγχείρηση με ιδιώτη μεγαλογιατρό στο διαβαλκανικό και επιστροφή την ίδια μέρα στο σπίτι, ευγνωμονούμε τον Θεό που δεν την κάναμε όταν μας συνέβει το περιστατικό τριγωνίτιδας που αναφέρω πιο πάνω. Δηλαδή θα φωνάζαμε το ΕΚΑΒ και θα κατέληγε το παιδί στην παιδοχειρουργική που εφημεύρευε.

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ! ΜΑΣ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΡΙΓΩΝΙΤΙΔΑ.ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΣΕ ΔΟΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ!! ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕ 10 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ!!! ΥΠΕΡΕΒΑΛΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΗΘΕΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΣΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΝΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ .ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΡΑΤΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΣΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΤΕ ΙΔΙΩΤΕΣ ΕΙΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΙ- ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ-ΤΟ ΣΥΝΗΘΗΖΟΥΝ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΩΤΗΡΕΣ ΣΟΥ!!!!ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ.

ΕΓΩ-ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΕΔΙΝΑ ΤΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑΝ ΠΟΤΕ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΗΡΑΝ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΣΥΖΗΤΙΟΤΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΟΤΙ ( ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ).......ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ Υ Π Ο Μ Ο Ν Η:):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας! Είμαι μαμά δύο αγοριών 32μηνών και 7,5 μηνών. Ο μεγάλος μου γιος γεννήθηκε με βαλανικό υποσπαδία και σε ηλικία 10 μηνών χειρουργήθηκε. Η επέμβαση ήταν επιτυχημένη, η διάρκεια του χειρουργείου ήταν συνολικά περίπου 4 ώρες και από την κλινική φύγαμε την ίδια μέρα. Το παιδί ήταν αρκετά καλά χωρίς ιδιαίτερες ενοχλήσεις παρά μόνο όταν την πέμπτη μέρα μετακινήθηκε ο καθετήρας οπότε και τελίκά βγήκε μόνος του. Το παιδί φυσικά δεν θυμάται τίποτα, ουρεί φυσιολογικότατα και η μόνη κακή ανάμνηση δική μου είναι από την βδομάδα που είχε τον καθετήρα και φυσικά η αναμονή έξω από το χειρουργείο. Επειδή και εμείς ακούσαμε διάφορες γνώμες για την ηλικία που θα πρέπει να έχει το παιδί για να χειρουργηθεί από προσωπική άποψη πλεόν θεωρώ ότι όσο μικρότερο είναι και όσο φοράει ακόμα πάνες τόσο καλύτερα.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΓΩ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΛΥΤΩΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΤΑ 8 ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΚΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ!!

ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΡΧΙΤΕΡΑ!!:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Κατʼ αρχάς, σαν νέο μέλος της κοινότητας, θα ήθελα να χαιρετήσω όλα τα μέλη και να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους ανθρώπους που εργάζονται από οποιοδήποτε πόστο, ώστε να υπάρχει αυτό το πολύ χρήσιμο site για εμάς τους γονείς και να μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες για τα πολυτιμότερα δώρα της ζωής μας, τα υπέροχα αγγελούδια μας!

Έπειτα από αυτή την εισαγωγή μου θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία που ζήσαμε εγώ και η σύζυγος μου όταν μάθαμε πως ο μικρός μας θησαυρός είχε βαλανικό υποσπαδία, ίσως έτσι, με τη δικιά μας εμπειρία βρουν κάποια απάντηση πολλοί γονείς που το αγοράκι τους έχει το ίδιο πρόβλημα με αυτό που είχε το δικό μας παιδί.

Τι είναι βαλανικός υποσπαδίας, είναι κάτι σοβαρό, πως δημιουργήθηκε, πως μπορεί να διορθωθεί;

Ήταν μερικά από τα ερωτήματα που μας απασχολούσαν από τη στιγμή που το μάθαμε μέχρι τη στιγμή που επισκεφτήκαμε για καλή μας τύχη το συγκεκριμένο site και μέσω του forum όχι μόνο βρήκαμε απαντήσεις για όλες τις απορίες που μας βασάνιζαν αλλά για ακόμη καλύτερη μας τύχη βρήκαμε και τον άνθρωπο που μας βοήθησε να διορθωθεί το πρόβλημα του γιου μας.

Θα ήθελα λοιπόν με την ευκαιρία αυτή να ευχαριστήσω δημόσια τον γιατρό μας, τον κύριο Μαρινόπουλο για ότι έκανε για τον γιο μας και την πραγματικά “καλλιτεχνική” δουλειά που έκανε στο “πουλάκι” του και εξηγώ, επειδή μπορεί να παρεξηγηθώ από μέλη του forum, πως ΔΕ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, απλά νιώθω την ανάγκη να κάνω ιδιαίτερη μνεία στη μέθοδο με την οποία δουλεύει αλλά και το πόσο εμπεριστατωμένα μας εξήγησε τα πάντα γύρω από αυτό θέμα.

Μπορώ λοιπόν να πω πλέον με βεβαιότητα πως ήμασταν πολύ τυχεροί εγώ και η σύζυγος μου για την απόφαση που πήραμε για τους εξής λόγους:

1) Εμπιστευτήκαμε τον πλέον κατάλληλο άνθρωπο για το πρόβλημα μας, ο οποίος χρησιμοποιεί μια όχι και τόσο διαδεδομένη μέθοδο για την Ελλάδα, άλλα όχι το ίδιο άγνωστη και στην υπόλοιπη Ευρώπη, τη μέθοδο της ημερήσιας νοσηλείας και όχι την ταλαιπωρία της μίας εβδομάδας και βάλε που απαιτείται για την ανάρρωση του παιδιού σε περίπτωση που η μικροεπέμβαση αυτή γίνει σε νοσοκομείο.

2) “Υπεστήκαμε” τη λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία, μπήκαμε στη κλινική το πρωί, αφού πρώτα είχαμε πάρει αναλυτικές οδηγίες από το γιατρό μας για την προετοιμασία του και την μετέπειτα ανάρρωση του και λίγο μετά το μεσημέρι πήραμε το αγγελούδι μας με το καινούριο “πουλάκι” του και επιστρέψαμε στο σπίτι μας!

3) Και το κυριότερο, το παιδί μας ανάρρωσε στο σπίτι του, στο δικό του αγαπημένο περιβάλλον, με τα παιχνίδια του και τους γονείς του, ότι καλύτερο δηλαδή θα μπορούσε να γίνει. Επίσης δεν είχαμε την παραμικρή επιπλοκή (συρίγγιο) και το παιδί έπερνε την φαρμακευτική του αγωγή για μία εβδομάδα σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Τέλος στη βδομάδα επάνω επισκευτήκαμε τον γιατρό για την αφαίρεση του ειδικού αφρού πολυουρεθάνης και του καθετήρα και όλα αυτά χωρίς να ταλαιπωρηθεί καθόλου το παιδί μας.

4) Για το μόνο λόγο που αισθανόμαστε άτυχοι και μετανιώσαμε, είναι πως δεν γνωρίσαμε νωρίτερα τον γιατρό μας και πως ακούγοντας απόψεις διαφόρων, δε κάναμε την διόρθωση του υποσπαδία νωρίτερα αλλά φτάσαμε να το κάνουμε όταν ο γιός μας ήταν 11 μηνών, ηλικία αρκετά μεγάλη όπως μας ενημέρωσε ο γιατρός μας για αυτή τη μικροεπέμβαση.

Αν λοιπόν το παιδί σας έχει βαλανικό υποσπαδία μη διστάσετε να ακολουθήσετε την μέθοδο της ημερήσιας νοσηλείας και πιστέψτε με πως το συνολικό κόστος της μικροεπέμβασης αυτής είναι πολύ μικρό, μπροστά στην ελάχιστη ταλαιπωρία που θα υποστείτε εσείς αλλά κυρίως το παιδί σας.

Ζητώ συγνώμη αν έγραψα πολλά και σας κούρασα, απλά σκοπός ήταν η δική μας εμπειρία να λύσει όσο το δυνατόν περισσότερες απορίες σας.

Αν κάποιος από εσάς θέλει να ρωτήσει οτιδήποτε επιπλέον για την εμπειρία μας μπορεί να μας ρωτήσει μέσω pm.

ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ. ΞΕΡΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΣΟΥΝ ΥΠΤΑΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΕΛΑΣΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΤΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ!! ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΒΛΑΚΑ!! ΦΙΛΕ Η ΦΙΛΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΦΥΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟΝ Η/Υ ΕΚΑΝΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΗΡΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΠΙΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΙΑ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΜΕΡΗΣΙΑ Η ΝΟΣΗΛΙΑ.ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΣΥΓΓΕΝΗ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΟΤΑΝ ΕΠΑΘΑ ΕΜΑΘΑ!!:):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jimmis 74, ισχυρίζεσαι ότι δεν κάνεις διαφήμιση, αλλά επειδή όσα γράφονται διαβάζονται από γονείς που πρέπει να πάρουν μια απόφαση σημαντική για το παιδί τους και ενδεχομένως να μην βλέπουν "καθαρά" υπό το άγχος του χειρουργείου, θέλω να αναδημοσιεύσω τα όσα έχω γράψει:

Κάθριν, εγώ, όπως κι εσύ και όπως και άλλοι γονείς στο συγκεκριμένο τόπικ, οι οποίοι περάσαμε τη “περιπέτεια” του χειρουργείου για τη διόρθωση του βαλανικού υποσπαδία, παραθέτουμε τις απόψεις μας και την εμπειρία μας στην αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος, ο κάθε γονιός παίρνει την απόφαση που θεωρεί πιο σωστή για το παιδί του έχοντας ψάξει πιστεύω πολύ πριν κάνει την επιλογή του και δε νομίζω πως αποφασίζει διαβάζοντας μόνο τις απόψεις που γράφονται εδώ .

Θα ήθελα να διευκρινίσω προς αποφυγή παρερμηνειών και λανθασμένων συμπερασμάτων από όσους γονείς διαβάζουν τα γραφόμενα μας, πως κι εμείς ψάξαμε, ρωτήσαμε, επισκεφτήκαμε κι άλλους γιατρούς πριν πάρουμε την απόφαση μας, την οποία πήραμε σύμφωνα με τα δικά μας δεδομένα και εξηγώ παρακάτω, ο γιός μας μόνο όταν κοιμάται είναι ήσυχος, όλες τις υπόλοιπες ώρες είναι ένα τρομερό ζιζάνιο, κάτι που πιστεύω πως δεν είναι μόνο ο γιό μας. Αυτό σημαίνει πως δεν θα μπορούσε να μείνει για νοσηλεία στο νοσοκομείο ούτε μια μέρα, όχι 10 και 12 μέρες που πρέπει να μείνει ένα παιδί στο νοσοκομείο. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν σε περίπτωση που επιλέγαμε το νοσοκομείο για να κάνουμε τη επέμβαση, που αρχικά το σκεφτόμασταν είναι αλήθεια, αλλά το αποκλείσαμε με το που μάθαμε για τη μέθοδο της ημερήσιας νοσηλείας, θα έπρεπε εγώ και η σύζυγος μου να πάρουμε και οι δύο άδεια από τη δουλειά μας για σχεδόν 2 εβδομάδες ή να “επιστρατεύσουμε” συγγενείς για να υπάρχει πάντα κάποιος άνθρωπος δίπλα στο παιδί μας. Δε νομίζω πως είναι τόσο απλά τα πράγματα λοιπόν. Ακόμη θα ήθελα να μου πει κάποιος για πιο λόγο το παιδί είναι ασφαλέστερο κατά τη διάρκεια της ανάρρωσης στο νοσοκομείο και όχι στο ίδιο του το σπίτι, έχοντας πάρει σαφείς και λεπτομερείς οδηγίες για κάθε ενδεχόμενο από το γιατρό του.

Τέλος θα αναφέρω κάτι που κανείς δεν έχει αναφέρει σε όλες αυτές τις σελίδες της συζήτησης αυτής και είναι ο κυριότερος λόγος που αποφύγαμε την επιλογή του νοσοκομείου και της 12ήμερης νοσηλείας, η σύζυγος μου είναι βοηθός αναισθησιολόγου σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο και βρίσκεται περισσότερο από 10 χρόνια στα χειρουργεία, σας πληροφορώ λοιπόν πως οι εντολές κάθε γιατρού είναι ότι ο χειρουργημένος πρέπει να μένει όσο το δυνατόν λιγότερο στο νοσοκομείο, όσο το επιτρέπει η μετεγχειρητική κατάσταση του φυσικά, ώστε να αποφεύγονται οι ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις που σας βεβαιώνω πως είναι πολύ συχνό και επικίνδυνο φαινόμενο.

Και μόνο λοιπόν ο παραπάνω λόγος ήταν αρκετός ώστε να αποφασίσουμε να κάνουμε την επέμβαση σε κλινική, με ιδιώτη γιατρό και να επιστρέψουμε στο σπίτι μας την ίδια μέρα. Δεν υπήρξε καμία επιπλοκή και σε κάθε περίπτωση είχαμε, όποτε χρειαστήκαμε, ακόμη και για μικροαπορίες μας, διαθέσιμο τον γιατρό μας να μας καθοδηγεί. Όσο για το κόστος ανέφερα και στο προηγούμενο κείμενο μου πως δεν είναι τόσο μεγάλο όσο αναφέρεται αν συνυπολογίσει κανείς την ελάχιστη ταλαιπωρία που υποστήκαμε εγώ, η σύζυγος μου αλλά κυρίως το παιδί μας. Αλήθεια ο γιατρός στο νοσοκομείο δεν παίρνει αμοιβή;

Φιλικά, Δημήτρης.

Υ.Γ. ζήτώ συγνώμη αλλά από λάθος έγραψα το κείμενο μου 2 φορές, παρακαλώ τους διαχειριστές αν μπορούν να διαγράψουν το προηγούμενο κείμενο χωρίς τη "παράθεση", ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάθριν, εγώ, όπως κι εσύ και όπως και άλλοι γονείς στο συγκεκριμένο τόπικ, οι οποίοι περάσαμε τη “περιπέτεια” του χειρουργείου για τη διόρθωση του βαλανικού υποσπαδία, παραθέτουμε τις απόψεις μας και την εμπειρία μας στην αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος, ο κάθε γονιός παίρνει την απόφαση που θεωρεί πιο σωστή για το παιδί του έχοντας ψάξει πιστεύω πολύ πριν κάνει την επιλογή του και δε νομίζω πως αποφασίζει διαβάζοντας μόνο τις απόψεις που γράφονται εδώ .

Θα ήθελα να διευκρινίσω προς αποφυγή παρερμηνειών και λανθασμένων συμπερασμάτων από όσους γονείς διαβάζουν τα γραφόμενα μας, πως κι εμείς ψάξαμε, ρωτήσαμε, επισκεφτήκαμε κι άλλους γιατρούς πριν πάρουμε την απόφαση μας, την οποία πήραμε σύμφωνα με τα δικά μας δεδομένα και εξηγώ παρακάτω, ο γιός μας μόνο όταν κοιμάται είναι ήσυχος, όλες τις υπόλοιπες ώρες είναι ένα τρομερό ζιζάνιο, κάτι που πιστεύω πως δεν είναι μόνο ο γιό μας. Αυτό σημαίνει πως δεν θα μπορούσε να μείνει για νοσηλεία στο νοσοκομείο ούτε μια μέρα, όχι 10 και 12 μέρες που πρέπει να μείνει ένα παιδί στο νοσοκομείο. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν σε περίπτωση που επιλέγαμε το νοσοκομείο για να κάνουμε τη επέμβαση, που αρχικά το σκεφτόμασταν είναι αλήθεια, αλλά το αποκλείσαμε με το που μάθαμε για τη μέθοδο της ημερήσιας νοσηλείας, θα έπρεπε εγώ και η σύζυγος μου να πάρουμε και οι δύο άδεια από τη δουλειά μας για σχεδόν 2 εβδομάδες ή να “επιστρατεύσουμε” συγγενείς για να υπάρχει πάντα κάποιος άνθρωπος δίπλα στο παιδί μας. Δε νομίζω πως είναι τόσο απλά τα πράγματα λοιπόν. Ακόμη θα ήθελα να μου πει κάποιος για πιο λόγο το παιδί είναι ασφαλέστερο κατά τη διάρκεια της ανάρρωσης στο νοσοκομείο και όχι στο ίδιο του το σπίτι, έχοντας πάρει σαφείς και λεπτομερείς οδηγίες για κάθε ενδεχόμενο από το γιατρό του.

Τέλος θα αναφέρω κάτι που κανείς δεν έχει αναφέρει σε όλες αυτές τις σελίδες της συζήτησης αυτής και είναι ο κυριότερος λόγος που αποφύγαμε την επιλογή του νοσοκομείου και της 12ήμερης νοσηλείας, η σύζυγος μου είναι βοηθός αναισθησιολόγου σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο και βρίσκεται περισσότερο από 10 χρόνια στα χειρουργεία, σας πληροφορώ λοιπόν πως οι εντολές κάθε γιατρού είναι ότι ο χειρουργημένος πρέπει να μένει όσο το δυνατόν λιγότερο στο νοσοκομείο, όσο το επιτρέπει η μετεγχειρητική κατάσταση του φυσικά, ώστε να αποφεύγονται οι ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις που σας βεβαιώνω πως είναι πολύ συχνό και επικίνδυνο φαινόμενο.

Και μόνο λοιπόν ο παραπάνω λόγος ήταν αρκετός ώστε να αποφασίσουμε να κάνουμε την επέμβαση σε κλινική, με ιδιώτη γιατρό και να επιστρέψουμε στο σπίτι μας την ίδια μέρα. Δεν υπήρξε καμία επιπλοκή και σε κάθε περίπτωση είχαμε, όποτε χρειαστήκαμε, ακόμη και για μικροαπορίες μας, διαθέσιμο τον γιατρό μας να μας καθοδηγεί. Όσο για το κόστος ανέφερα και στο προηγούμενο κείμενο μου πως δεν είναι τόσο μεγάλο όσο αναφέρεται αν συνυπολογίσει κανείς την ελάχιστη ταλαιπωρία που υποστήκαμε εγώ, η σύζυγος μου αλλά κυρίως το παιδί μας. Αλήθεια ο γιατρός στο νοσοκομείο δεν παίρνει αμοιβή;

Φιλικά, Δημήτρης.

ΠΕΣΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΛΕΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ! ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΘΛΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ(ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ) ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ¨΄ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΓΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟ Κ.Λ.Π. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΑΠΛΑ ΕΔΙΝΕ ΕΝΤΟΛΕΣ ΣΕ ΕΝΑΝ-ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΗΧΤΗΚΕ- ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΕΜΜΕΣΩΣ ΠΛΗΝ ΣΑΦΩΣ ΚΟΙΤΑΖΕ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕ!!! ΟΧΙ ΜΙΑ ΑΛΛΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΟΝ ΣΥΓΓΕΝΗ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕ! ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΜΑΘΑΜΕΑΠΟ ΜΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΕΚΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ.:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Θα ηθελα να ρωτησω εαν το εχει αντιμετοπισει καποιος στο παιδι του βαλανικη υποσπαδια και εαν τελικα εκανε επαμβαση? Η επεμβαση ειχε επιτυχια που την εκανε και τι παρενεργειες ειχε? Ευχαριστω

Ο γιος μου χειρουργηθηκε σε ηλικια 13 μηνων στον ΚΥΑΝΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟ στη θεσ/νικη.Ηταν απο τις πιο σοβαρες μορφες και ολα πηγαν καλα και χωρις παρενεργειες.Ο γιατρος που του εκανε την επεμβαση χρησιμοποιησε μια μεθοδο κατα την οποια μετα την επεμβαση καλυψε το τραυμα με ενα αφρωδες υλικο . Το υλικο αυτο εμεινε για 2 εβδομαδες και προστατευσε το τραυμα απο ουρα και κοπρανα.Τωρα πια σε ηλικια 3,5 ετων ειναι στην ιδανικη κατασταση και χωρισ κανενα προβλημα.:-P(/QUOTE)

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου χειρουργηθηκε σε ηλικια 13 μηνων στον ΚΥΑΝΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟ στη θεσ/νικη.Ηταν απο τις πιο σοβαρες μορφες και ολα πηγαν καλα και χωρις παρενεργειες.Ο γιατρος που του εκανε την επεμβαση χρησιμοποιησε μια μεθοδο κατα την οποια μετα την επεμβαση καλυψε το τραυμα με ενα αφρωδες υλικο . Το υλικο αυτο εμεινε για 2 εβδομαδες και προστατευσε το τραυμα απο ουρα και κοπρανα.Τωρα πια σε ηλικια 3,5 ετων ειναι στην ιδανικη κατασταση και χωρισ κανενα προβλημα.:-P(/QUOTE)

Εκεί χειρουργήσαμε κι εμείς το γιο μας σε ηλικία 11 μηνών, πρωί μπήκαμε στη κλινική με πλήρεις προεγχειρητικές οδηγίες που μας είχε δώσει ο γιατρός μας και το μεσημέρι φύγαμε για το σπίτι μας! επίσης με αναλυτικές οδηγίες από τον γιατρό μας.

Όσο αφορά τον αφρό πολυουρεθάνης που κάλυψε το πουλάκι του ο γιατρός αποδείχθηκε επαρκέστατος όχι μόνο στην προφύλαξη από τα ούρα και τα κακάκια του, αλλά και πολύ ανθεκτικός, αν σκεφτείς ότι ο γιος μας ήταν και είναι Υπερκινητικός με το "Υ" κεφαλαίο!

Δεν έπαθε το παραμικρό, ούτε το περίβλημα ούτε και το σωληνάκι - καθετηράκι που ήταν στερεωμένο σε αυτό.

Τι καλύτερο να βλέπεις το παιδί σου να αναρρώνει στο σπίτι του να τρέχει χωρίς ενοχλήσεις δεξιά κι αριστερά, ακόμη - ακόμη να μπουσουλάει, από το να είναι καθηλωμένο στο κρεβάτι ενός νοσοκομείου για 10 ή 15 μέρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι τον γνωρίζω τον Τσαχουριδη χειρουργεισε τον μικρό μου, ειναι καλός γιατρος και αν θελεις να μαθεις κάτι παραπανω στειλε μου μυνημα θα ηθελα πολυ να τα πουμε.

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητοι γονεις, μανουλες και μπαμπαδες.Για μια ακομη φορα μπαινω στο φορουμ και σας λεω ολους μαζι.Προσεξτε που θα πατε τα αγγελουδια σας και πια χερια θα το αναλαβουν.Η δικη μου οικογενεια τραβηξε πολλα και δεν ειμασται ουτε αγραμματοι ουτε κατεβηκαμε απο τα βουνα.Μας οδηγησαν στην περιπετεια μας αυτη πανεπιστημιακοι γιατροι που ηταν συγγενεις μας και μας διαβεβαιωσαν οτι δεν ειναι απαρραιτητο να ξοδευτουμε και οτι ευκολα μπορουσαν να το αντιμετωπισουν.Παρολα αυτα ομως το παιδι μου χειρουργηθηκε 9 φορες απο αυτους. και ολοι ηταν κορυφες. τον εναν τον ειχε περυσι το χειμωνα η Μενεγακη καλεσμενο.Εναν που επισκεφτηκαμε μεσα στο παιδων στην αθηνα παλι μεγαλογιατρο με πολλες περγαμηνες μου ζητησε 200 ευρω για να μου πει τη γνωμη του και τα εδωσα σα να ημουν υπνωτισμενη!! πανω στον πονο και στην αγωνια κανεις βλακειες.!!!ΠΡΟΣΕΞΤΕ . Εδω στο φορουμ ολοι λεμε τη γνωμη μας και την εμπειρια μας.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ

ΑΛΛΑ-ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ-ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΤΑΙ ΨΑΧΝΟΝΤΑς ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ ΣΑΣ

1) ΜΗ ΠΑΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΡΩΤΑ Ο ΙΔΙΟΣ.

2)ΜΗ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΑΝ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΩΤΑ Ο ΙΔΙΟς Ο ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΣΑς ΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΕΙ Ο ΙΔΙΟς ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΝΑ ΟΥΡΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΥΡΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΖΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΡΙΓΓΕΙΟ.2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ.

3)ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΚΑΙ ΔΙΩΡΘΩΝΕΙ ΥΠΟΣΠΑΔΙΕς ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΑ ΝΕΙΑΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ Ε.Σ.Υ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΙΔΙΩΤΕΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΜΟΙΡΑ.ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ.

4)ΑΝ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΑΣ ΒΕΒΑΙΩΝΩ ΟΤΙ ΚΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΕΝΤΕΛΩς ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗς .

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΕΝΤΕΛΩς ΑΔΙΚΗ ΣΑς ΛΕΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙς ΠΙΟ ΒΑΡΙΕς ΜΟΡΦΕς.ΣΤΟ ΕΛΕΝΑς ΤΗς ΑΘΗΝΑς Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗς ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟς ΑΚΟΜΗ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΣΥΓΓΕΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ ΤΟΥ.

5)ΕΝΑΝ ΒΑΛΑΝΙΚΟ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ ,ΘΑ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΑΝ ΕΙΣΤΑΙ ΑΤΥΧΟΙ.

6)ΤΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΘΑ ΤΟ ΔΩΣΕΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

7)ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΤΑΙ ΑΝΓΧΟΜΕΝΟΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΤΑΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΑΣ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑς ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΣΑς ΜΙΛΑ.Η ΑΒΕΒΑΙΩΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΑΡΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΓΙΑΤΙ Ε-Λ-Π-Ι-Ζ-Α.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ.

ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΑΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΑΣ ΟΠΛΙΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ!! ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΑΙ ΜΠΟΛΙΚΗ.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη θες να προτίνεις συγκεκριμένη ιδιωτική κλινικη ή κάνεις γενικοτερη διαφήμηση των ιδιωτικών νοσοκομείων γιατί δεν τα πας καλα μη τη δημόσια υγεία;

Θες να μας πεις και πόσα δίνεις στο ιδιωτικό για να έχεις τις ίδιες πιθανότητες αποτυχίας;

Δηλαδή σε δημόσιο νοσοκομείο η επέμβαση θα αποτύχει και σε ιδιωτικό θα πετύχει; Εγώ παλι όσες ξέρω να έχουν πετύχει σε δημόσια ήταν... (καλά δεν ξέρω και καμία περίπτωση να πήγε σε ιδιωτικό)

Τι μορφή υποσπαδίας είχε το παιδί σου;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη θες να προτίνεις συγκεκριμένη ιδιωτική κλινικη ή κάνεις γενικοτερη διαφήμηση των ιδιωτικών νοσοκομείων γιατί δεν τα πας καλα μη τη δημόσια υγεία;

Θες να μας πεις και πόσα δίνεις στο ιδιωτικό για να έχεις τις ίδιες πιθανότητες αποτυχίας;

Δηλαδή σε δημόσιο νοσοκομείο η επέμβαση θα αποτύχει και σε ιδιωτικό θα πετύχει; Εγώ παλι όσες ξέρω να έχουν πετύχει σε δημόσια ήταν... (καλά δεν ξέρω και καμία περίπτωση να πήγε σε ιδιωτικό)

Τι μορφή υποσπαδίας είχε το παιδί σου;

Αγαπητη μανουλα.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εισαι τοσο επιθετικη σε μια μανα που εχει περασει δεκα φορες περισσοτερα απο αυτα που εχεις ηδη περασει κι εσυ! Αν δεν απατωμαι εδω καταθετουμε τις αποριες αλλα και τις εμπειριες μας με σκοπο να βοηθησει ο ενας τον αλλο.Σιγα-σιγα θα μου πεις οτι εχω και ποσοστα απο τον ιδιωτικο τομεα!! Χαλαρωσε και καταλαβε οτι εχω πονεσει πολυ για να μου αξιζει τετοια αντιμετωπιση.

Και αφου εισαι τοσο αρνητικη απεναντι μου δεν καταλαβαινω γιατι ασχολεισαι!!Μηπως κατα βαθως τρομαζεις στην ιδεα οτι εχω δικαιο?

Σου ξαναλεω λοιπον οτι ο γιος μου γεννηθηκε με την ουρηθρα του στην βαση του πεους(ΒΑΡΙΑ ΜΟΡΦΗ) και χειρουργηθηκε για πρωτη και στη συνεχεια για αλλες 5 δηλαδη συνολο 6 φορες σε δημοσιο νοσοκομειο της θεσσαλονικης.Εχω δει με τα ματια μου καθε χρονο που πηγαιναμε τους ιδιους γονεις να πηγαινοερχονται χωρις αποτελεσμα! ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΑΡΙΕς ΜΟΡΦΕς ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΟΙ ΜΟΝΟΙ.Επισης συναντησα καθε φορα που πηγαιναμε βαλανικους υποσπαδιες που ταλαιπωρουνταν και ξαναερχονταν.

Μετα την εκτη μας φορα πηγαμε αθηνα και ψαχναμε εκει .Μια και δεν μας εδωσαν ελπιδα για βοηθεια βρηκαμε ιδιωτη γιατρο πολυ γνωστο και στην τηλεοραση που εφτασε μεχρι ενα σημειο, εκανε μεν καλη δουλεια αλλα δεν ολοκληρωσε.Παρολο που ειναι εκπληκτικα καλος ανθρωπος οι εμπειρια και η γνωση του ηταν μεχρις ενος σημειου!Ηταν μανουλα στους βαλανικους υποσπαδιες αλλα στους οσχεοπεικους οπως εμεις ηταν περιορισμενη η ικανοτητα του.ΕΤΣΙ επειτα απο λιγο διαστημα βρηκα τον κυριο ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟ (να ειναι καλα το παλικαρι) φωναξαμε και τον ΧΑΝΤΙΝΤΙ και τελειωσε η δουλεια μας γρηγορα και ησυχασαμε!! Τωρα επειδη εσυ εχεις ενα κατιτις με τον Μαρινοπουλο ,εγω πρεπει να σου πω ψεματα και οτι δεν ειναι καλος? Ε , τι λες? Μονο εγω λεω την αληθεια?

Και σιγα να μην ειναι και ο Μαρινοπουλος της γουνας μου μανικι και τον υποστηριζω και σιγα να μην εχω καποιο συμφερον απο τον Χαντιντι.Οτι θελουμε λεμε?Εδω σου λενε ανθρωποι τις εμπειριες τους που σου ειναι πολυτιμες και καλα θα κανεις αντι να γκρινιαζεις να διαβασεις λιγο πιο προσεκτικα τι γραφουν οι αλλοι.Παντως σε νοιωθω και ας βλεπεις παντου ΕΧΘΡΟΥΣ.

ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ.

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΟΥ ΜΩΡΑΚΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Τρίτη πρωί μπαίνουμε για το 2ο χειρουργείο.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά αυτήν τη φορά!!!

Να πανε ολα καλα κοπελουδα μου! Περιμενουμε νεα ευχαριστα... Αληθεια που θα την κανετε;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας!

 

Θα την κάνουμε στον Κυανούς Σταυρό στη Θεσσαλονίκη.

Το δοκιμάσαμε το δημόσιο και έχω να πω τα χειρότερα.

Θα σας ενημερώσω.................

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια...

Δεχόμαστε τα συγχαρητήρια και με γεια για το καινούργιο μας τσουτσουνάκι.

Βγάλαμε σήμερα την περίδεση και τον καθετήρα.

Πήραμε τηλέφωνο τον γιατρό μας, τον παιδοχειρουργό Κο Μαρινόπουλο και μας είπε να πάμε σήμερα.

Το αποτέλεσμα;;;;

Έχουμε ένα πανέμορφο και ολόισιο τσουτσουνάκι με μια επίσης πολύ ωραία ουρήθρα.

Βέβαια ακόμα είναι λίγο πρησμένο, αλλά με τον καιρό θα επανέλθει στα φυσιολογικά του.

Είμαστε πολύ χαρούμενοι.

 

Θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον Κο Μαρινόπουλο που με τις γνώσεις

του, με τη μέθοδο που ακολουθεί και με την ημερήσια νοσηλεία, μας γλίτωσε από πολύ μεγάλη ταλαιπωρία.

 

Γιατρέ μου, ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας!!!!!!!!!!!!!!

Μακάρι να σας είχαμε γνωρίσει νωρίτερα!

 

Κορίτσια, ο άνθρωπος είναι απλά καταπληκτικός.

Να τον επισκεφθείτε οπωσδήποτε. Γνωρίζει πολύ καλά αυτό που κάνει!

Και κυρίως... το μωρό δεν καταλαβαίνει τίποτα από όλη αυτήν την διαδικασία.

 

Περισσότερες πληροφορίες για την ανάρρωση έχω γράψει εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59767

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Υπάρχουν ( και ειδικά στην Ελλάδα) δύο ειδών χειρουργοί: εκείνοι που έχουν επιπλοκές και εκείνοι που λνε ψέματα!

 

Το καλό αποτέλεσμα ενός πλαστικού χειρουργείου ( όπως είναι η διόρθωση του υποσπαδία) κρίνεται σε βάθος χρόνου. Οι περισσότερες επιπλοκές του υποσπαδία θα εμφανιστούν στους πρώτους 2-3 μήνες μετεγχειρητικά. Το αποτέλεσμα της επέμβασης, ωστόσο, δοκιμάζεται για το υπόλοιπο της ζωής του παιδιού. Σπάνια όμως εμφανίζονται επιπλοκές μετά από την εφηβία ( επιπλοκές που να χρειάζονται μεγάλες επανεπεμβάσεις)

 

Οι σωστοί παιδοουρολόγοι όταν αντικρίζουν την επιπλοκή στο αποτέλεσμα του χειρουργείο τους, πρώτα ψάχνουν τις δικές τους ατέλεις, πριν ενοχοποιήσουν τις επουλωτικές ικανότητες του μικρού παιδιού.

 

Για τον λόγο αυτό είναι καλά να καταλάβει κανείς ότι μάλλον δεν υπάρχει καλός χειρουργός αν πρώτα δεν υπάρξει καλός άνθρωπος. Άνθρωπος - χειρουργός με αφταπάρνηση και αφοσίωση στα παιδάκια και τα προβλήματά τους.

 

Επιλέγοντας τον παιδοουρολόγο σας (κλάδος χειρουργών ή ουρολόγων για τα παιδιά) κοιτάξτε πρώτα αν η εκπαίδευσή του ήταν δομημένη και σε σωστή σειρά. Σήμερα υπάρχουν και στην Ελλάδα άνθρωποι, ιατροί, χειρουργοί, παιδοουρολόγοι που έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση.

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι ιατροί εκπαιδευμένοι στην Ελλάδα δυσκολεύονται να μην κάνουν αυτό που τους κάνουν ή κάνανε οι εκπαιδευτές τους και εξακολουθεί να τους κάνει η κυβέρνηση και η υπόλοιπη κοινωνία, δηλαδή δυσκολεύονται να μην λένε ψέματα και να μην κοροϊδεύουν.

 

Ναι είναι άνθρωποι και οι γιατροί, άλλα στη ιατρική απαιτούνται και άλλα χαρακτριστικά όπως: σοφία, κοινωνική μόρφωση, αντοχή στην αδικία και ικανότητα αμερόληπτης παροχής βοήθειας όπως για παράδειγμα στους εγκλιλματίες, έτσι και στα αθώα παιδάκια (για να πιάσω δύο άκρες).

 

Στη δε χειρουργική χρειάζονται όλα αυτά αλλά και επιπλέον: η δομημένη εκπαίδευση. Στη πλαστική χειρουργική - όπως είναι η Παιδοουρολογά χρειάζεται η τέχνη να σου έχει διδαχθεί και όχι να είχε κλαπεί από κάποιον άλλον.

 

Υποψιαστήκατε ήδη ότι όλο αυτό ίσως ακούγεται ιδανικό. Άλλα αυτό δεν θέλεται για τα παιδάκια σας;

 

Για αυτό οι ιατροί που δεν μπορούν να βρούν δυνάμεις να διαφέρουν από την υπόλοιπη κοινωνία με τα προαναφερόμενα χαρακτηριστικά - απλά δεν είναι ιατροί. Και οι χειρουργοί δεν είναι χειρουργοί. Έτσι κάπως τελειώνει ο μύθος περί καλού χειρουργού και ταυτόχρονα όχι τόσο καλού ανθρώπου! Ή το έχεις το πακέτο ή δεν το έχεις!

 

Για αυτό βρείτε έναν άνθρωπο γιατρό-παιδοουρολόγο για το παιδάκι σας με υποσπαδία. Πρέπει να σας ταίριαζε σαν άνθρωπος, άλλα πρώτα κοιτάξτε και τον εαυτό σας, ηρεμήσατε ή είσθε σε πανικό; εκφράζεσθε κατανοητά η΄οπανικός σας δεν σας επιτρέπει να τα πείτε καλά; Όταν καταλάβατε ότι είσθε ήρεμη/ος δείτε τον ιατρό στα μάτια (είναι άνθρωπος) και ρωτήστε τον χωρίς να ντρέπεσθε ο'τι θέλετε - δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις!!! Το βασικό που πρεέπι να ρωτήσετε είναι αν είναι καλά ο ιατρός :-).

 

Η Παιδοουρολογία όπως και πολλοί άλλοι τομείς της ιατρικής δεν στηρίζονται από το κράτος στην Ελλάδα. Ρωτήστε τον ιατρό γιατί κάνει αυτή την ειδικότητα πού δεν έχει χρήματα (τόσα όσα έχει η αισθητική χειρουργική, η γυναικολογία η ορθοπαιδική ή η ανδρολογία για παράδειγμα). Ρωτήστε αν έχει επιπλοκές, πως και τι κάνει όταν τις έχει. Ρωτήστε πόσα παιδιά έχει χειρουργήσει, ρωτήστε αν υπάρχουν γονείς, τα παιδιά των οποίων χειρουργήθηκαν από αυτόν, που να του επιτρέπουν να σας φέρει σε επαφή μαζί σας.

 

Θα καταλάβετε γρήγορα αν πράγματι πρόκειται για άνθρωπο με αντοχές, γιατί τέτοιον θέλετε, με αντοχές ως προς τις επιπλοκές της ζωής... και των χειρουργείων.

 

Αν είναι άνθρωπος ο ιατρός θα το καταλάβετε (να θυμάστε μόνο ότι πρέπει να είστε άνθρωπος και εσείς)! Και αν σας ικανοποίησε με απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις σας τότε θα είναι εύκολη και η απόφασή σας. Ο σκοπός του Παιδοουρολόγου όπως και ο δικός σας είναι να είστε μαζί από τη μία μεριά, και ο εχθρός σας - ο υποσπαδίας -από την άλλη μόνος του.

 

Όσα χειρουργεία και να πάρει, αν διαλέξατε σωστό άνθρωπο, σωστό ειδικό παιδοουρολόγο, κοινωνικά καταρτισμένο και με ουσιώδη εμπειρία στον τομέα του, το πρόβλημά σας θα λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια για τα "αλάνθαστα χέρια που δεν έχουν επιπλοκές". Οι αξιολύπιτοι χειρουργοί που δεν έχουν επιπλοκές (δηλαδή ψεύτες) καταδικάζουν τον εαυτό τους σε αγχώδη ζωή και συνεχόμενη μείωση της αξιοπρέπειάς τους. Αρχίζουν μετά από την επιπλοκή να υπεκφεύγουν. Δεν θέλουν να βλέπουν τις επιπλοκές τους αλλά και τα παιδιά με επιπλοκές! Έτσι αρχίζουν την άμυνά τους με την επίθεση που έχει τη μορφή αλαζονικών συμπεριφορών.

 

Μερικοί από αυτούς αναγκαστικά φτάνουν στα γνωστά γρανάζια του μεγάλου παιχνιδιού των μέσων μαζικής ενημέρωσης. Εμφανιζόνενοι στις τηλεοράσεις και διάφορες εκπομπές ταυτόχρονα τρομοκρατούν τα θύματα των χειρουργείων τους (το σκεπτικό είναι ότι ΕΓΩ είμαι στη τηλεόραση - ενώ εσύ μην αμφισβητείς εμένα διότι είμαι τόσο σπουδαίος που ΕΙΜΑΙ στη τηλεόραση!!! εν τω μεταξύ το να εμφανιστείς στη τηλεόραση κοστίζει 2000? - τόσο απλά!) και την ίδια ώρα αποτελεσματικά προβάλλουν τον εαυτό τους βρίσκοντας καινούργια θύματα!

 

Μην πέσετε θύματα των συνεσθημάτων σας. Όλοι γνωρίζουμε πόσο γλυκιά είναι η κουβέντα τύπου « θα σας τακτοποιήσω, χωρίς επιπλοκές κλπ». Αν το πρώτο μέρος της κουβέντας αυτής είναι αλήθεια και οι περισσότεροι υποσπαδεις θα διορθωθούν με κοινωνικά αποδεκτό αποτέλεσμα και λειτουργικά ικανοποιητικό πέος, το δεύτερο μέρος τις γλυκιάς κουβέντας αυτής ( η έκφραση "χωρίς επιπλοκές") είναι πολύ επιθυμητό αλλά όχι και τόσο αληθές.

 

Επιπλοκές μπορεί να συμβούν, αλλά όχι απαραίτητα. Και αν συμβούν ο παιδοουρολόγος σας πρέπει να έχει λύσεις. Ο τρόπος που επικοινωνεί πρέπει να είναι ανοιχτός, και αυτό φαίνεται πριν το χειρουργείο. Επαναλαμβάνω, μην ξεχνάτε ότι είναι και αυτός άνθροπως ( αν επιλέξατε απνθρωπο από την αρχή) και αν το θυμάστε ότι είναι και αυτός άνθρωπος, μείνετε μαζί του και θα σας δείξει τον δρόμο!

 

Μην φοβάστε, αλλά να θυμάστε ο ειδικός στην επιπλοκή φαίνεται, όπως στο ρητό: ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται. Δεν σας εύχομαι φουρτούνες αλλά αέρα στα πανιά! :-)

Link to comment
Share on other sites

Όταν σας ενημέρωσαν σωστά προεγχειρητικά και η επιπλοκή συνέβη, έχετε ήδη τις δυνάμεις να την αντιμετωπίσετε, ήσαταν προετοιμασμένοι!

 

Αν όμως είσθε στους «ουρανούς των αλάνθαστων χεριών» η προσγείωση θα είναι όχι και τόσο μαλακή.

 

Καλύτερα να έχεται ακούσει πριν το χειρουργείο για όλες τις πιθανές επιπλοκές και όταν δεν συμβούν αυτές να ουρλιάζετε και να πηδάτε από χαρά (και ο χειρουργός σας μαζί σας), παρά να πέσετε αναίσθητη όταν συνειδητοποιήσετε σε απόλυτη μοναξιά (ο αλάνθαστος θα είναι στην επόμενη εκπομπή!) ότι το παιδί πρέπει να χειρουργηθεί ξανά.

 

Κουράγιο λοιπόν, εύχομαι όλα να είναι καλά, σοφία και υπομονή εύχομαι σε όλους.

 

Τα παραπάνω γράφτηκαν κατόπιν μερικής ανάγνωσης του θέματοςτου βαλανικού υποσπαδία, αφορούν όμως σε όλους τους υποσπαδείς και όχι μόνον στον βαλανικό, αλλά και γενικότερα αφορούν σε όλες τις επεμβάσεις, όλους τους γιατρούς, όλους τους γονείς, κλπκλπ.

 

Ευχαριστώ το parentsgr για την δυνατότητα έκφρασης! ( είναι τα πρώτα μου μηνύματα)

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΕ\Η PAR.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙς ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΝΟΗΜΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΩ.ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΑ ΠΡΩΗΝ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ ΒΑΡΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ -ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ!! Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ 10 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΟΛΑ.!!!

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝ ΕΝΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Η ΟΧΙ???

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΙΚΑΝΟΣ??? ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΙ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΑ ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΑΝ ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ -ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ!!! ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΕΤΣΟΚΟΜΑ????

ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΚΑΘΕΣΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ??? ΕΕΕΕ???!!!????ΚΑΘΕΣΑΙ???????

ΠΡΟΤΙΜΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΜΑ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ!!

ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΩΗΝ ΥΠΟΣΠΑΔΙΩΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕς ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΚΙ ΕΣΥ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΑΓΑΠΗΤΕ Η ΑΓΑΠΗΤΗ.ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΕΝΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ ΣΤΑ Μ.Μ.Ε. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΑΘΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΡΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ?? ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΠΟ ΜΑΧΑΙΡΙ -ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ -ΚΑΙ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙς ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΟΥΝ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΚΤΙΘΕΤΑΙ??? ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΙΔΑ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΑΠ" ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΑΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟ!!(ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΣΠΑΔΙΕΣ)

ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΑΠ ΑΥΤΟΥ?????

Υ.Γ. ΟΣΗ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΤΑΞΕΙ Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ! ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΟΛΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ,ΘΕΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Agape-S,

 

Συγγνώμη και λυπάμαι πολύ για τυχόν παρεξήγηση και ακόμη περισσότερο για τις 10 επεμβάσεις που χρειάστηκαν για τον γιο σας για να γίνει καλά το πουλάκι του. Εύχομαι από το βάθος της ψυχής μου από εδώ και πέρα να μην χρειαστεί τίποτε άλλο.

 

Επιτρέψτε με να διευκρινίσω μερικά από τα γραμμένα μου διότι πιστεύω ότι δεν έχουν ερμηνευτεί σωστά.

 

Να απαντήσω εξαρχής στην απορία σας για το «που είναι το Νόημα του μηνύματός μου;» Στην ενημέρωση αγαπητή μου! Το νόημα είναι στην ενημέρωση! Δεν νομίζω να κάνει κακό! Ε;

 

Απλά ότι πιστεύω – έγραψα. Αυτά που γράφω πιστεύω βοηθούν, ειδικά σε εκείνους που έχουν κριτήρια να ξεχωρίσουν τους καλούς χειρουργούς από τους κακούς. Είναι δύσκολο αυτό – κατανοώ.

 

Ένα λοιπόν από τα κριτήρια τα όποια είναι κοινά για όλους εμάς και δεν είναι απαραίτητο να είσαι ιατρός, - είναι αν ο χειρουργός σας έχει τις αντοχές να είναι (και όχι να προσποιείται) καλός άνθρωπός. Και να ΣΑΣ φαίνεται καλός άνθρωπός – σε ΕΣΑΣ να φαίνεται και όχι σε εκείνους που σας σύστησαν σε αυτόν. Είναι πάντα πιο εύκολο να ενοχοποιείς τους άλλους (παράδειγμα: «κακοί εκείνοι που με σύστησαν σε αυτόν τον ιατρό»). Όπως είναι πολύ εύκολο για τον χειρουργό να ενοχοποιήσει το σώμα του παιδιού που έκανε Συρίγγιο ή που γεννήθηκε με υποσπαδία παράδειγμά: εʼ τι να σας κάνω; Έκανα το καλύτερο αλλά το σώμα του...).

 

Από το μήνυμα σας κατάλαβα ότι δεν μπορέσατε να καταλάβετε αν οι χειρουργοί σας ήταν καλοί άνθρωποι πριν την επέμβαση, διότι μετά η ίδια τους αποκαλείτε φρούτα και ψεύτες. Λυπάμαι ειλικρινά και το κατανοώ.

 

Εξάλλου δεν αρχίζω το μήνυμα μου με το ότι έχει δύο τύπους χειρουργούς;;;

Θυμάστε έλεγα: α) εκείνοι που έχουν επίπλοκες και β) εκείνοι που λένε ψέματα (συμπεριλαμβάνονται εδώ και εκείνοι που επίτηδες μειώνουν τα ποσοστά των επιπλοκών είτε για προσωπικό συμφέρον - για να ψωνίσουν περισσότερους ασθενείς - είτε από άγνοια των ιδίων τους αποτελεσμάτων τους διότι τις επίπλοκες τους δεν τους θέλουν και με τρόπο τις διώχνουν, άρα δεν θα μάθουν ποτέ το πραγματικό ποσοστό των επιπλοκών τους);

 

Το αν πιστεύω εγώ ότι δεν μπορεί να συνυπάρξει κακός άνθρωπός και καλός χειρουργός σε ένα σώμα είναι καθαρά δική μου άποψη και δεν την επιβάλλω σε κανέναν. Να βρεις όμως καλό άνθρωπο μέσα σε έναν καλό χειρουργό δεν θα ήταν το βέλτιστο;

 

Καταλαβαίνω ότι η έννοια καλού ανθρώπου είναι ασαφής για μερικούς και πιστεύω ότι δεν χωρίζονται κατά βάση η άνθρωποι σε καλούς και κακούς. Είναι οι καλές ή οι κακές συμπεριφορές που διαφέρουν ανάλογα με την περίσταση. Και αν το πιστεύετε αυτό και εσείς τότε σημαντικά είναι τα δύο πράγματα: ο ιατρός να σας βγάζει τη σωστή συμπεριφορά, και εσείς να του βγάζετε τον αληθινό άνθρωπο και τον σωτό δεοντολογικά ιατρό (περιγράφεται από τον Ιπποκράτη).

 

Ξέρω ότι είναι πολλά όλα αυτά, αγαπητή μου, αλλά δυστυχώς για να είναι πιο απλά όλα αυτά που συμβαίνουν σε αυτή τη χώρα, θα έπρεπε προ πόλου να υπάρξει όχι μόνο σωστό σύστημα υγείας, αλλά και σωστό σύστημα εκπαίδευσης των χειρουργών. Τότε αυτά που λέω εδώ θα είχαν πιο ήπια σημασία και η αρχική πίστη σας στον ιατρό ως υπαλλήλου ενός καλού συστήματος θα ήταν εξαρχής μεγαλύτερη.

 

Δεν υπάρχει τέτοιο σύστημα στην Ελλάδα, για αυτό νομίζω τα εργαλεία με τα οποία διαλέγεις έναν καλό Παιδοουρολόγο για ένα παιδάκι με υποσπαδία έχουν κάποια αξία.

 

Φόρουμ είναι - όποιος θέλει συμφωνεί στη χρησιμότητα των πληροφοριών, όποιος όχι - γράφει τα δικά του. Πάλι καλό.... νομίζω.

 

Όταν συμφωνήσατε με τη δική μου άποψη και αποφασίσατε να την εφαρμόσετε, θα ήταν καλό να κάνετε ή να περιμένετε τα έξης:

 

Από και για τον ιατρό:

 

Ένας ιατρός λοιπόν πρέπει να έχει μεγαλύτερες αντοχές πριν εμφανίσει την κακή του συμπεριφορά! (θεωρώ κακή συμπεριφορά του ιατρού το να προσποιείται, το να ψεύδεται, το να προβάλλει τον εαυτό του σε πνεύμα ανταγωνισμού, το να βιάζεται, το να νομίζει ότι είναι μεγαλύτερος από μη ιατρούς και το να μην μπορεί να φανταστεί τον εαυτό του άρρωστο! το να αποφεύγει να δει την επιπλοκή του, το να μην είναι ικανός να ζητήσει συγγνώμη και το να μην ασκεί αυτοκριτική και πολλά πολλά άλλα).

 

 

Από, και για εσάς:

 

Δεν είναι κακό και εμείς οι ασθενείς να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερες αντοχές και πίστη στο ότι όλα θα πάνε καλά. Εδώ βέβαια ισχύει το συν Αθηνά και χείρα κινεί... και συγκεκριμένα νομίζω ότι:

α) πρέπει να ησυχάσουμε το πνεύμα μας τελείως πριν την επίσκεψη στον ιατρό με σκοπό να καταλάβουμε τι ιατρός είναι μπροστά μας και να καταλάβουμε τι ακριβώς μας λέει. (Η τάση του μη ήσυχου πνεύματος είναι να κολλάει σε θετική πληροφορία και να τρομάζει με την αρνητική- είναι φυσιολογικό αυτό, αλλά δεν βοηθά στην απόφαση. Όταν επικρατεί ο νους, τότε λαμβάνουμε σωστότερες αποφάσεις).

 

β) πρέπει να λάβω υπόψη ότι ο καλός άνθρωπος και ταυτόχρονα καλός ιατρός κάνει κάτι παραπάνω από εμένα - ρισκάρει συνεχώς στη ζωή του! Τα ρίσκα είναι πολλά:

1) να παρεξηγηθεί πριν από το χειρουργείο (μακάρι - το πολύ πολύ θα του φύγουν οι πελάτες)

2) να παρεξηγηθεί μετά το χειρουργείο λόγω επιπλοκής (διότι εκθέτει τη πλαστική του δουλεία για τα υπόλοιπα 100 χρόνια που εύχομαι όλοι μας να ζήσουμε και το καλό ήδη το έχει δώσει άρα περιμένει συνεχώς μόνο το κακό (το συρίγγιο) ο κακομοίρης!).

 

γ) θα πρέπει να λάβω υπόψη ότι κανένας από τους κυβερνήτες μέχρι τώρα στην Ελλάδα δεν έδωσε στους ιατρούς τις αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας και συνεχιζόμενης κατάρτισης, και τα του κράτους τα ξέρουμε όλοι μας, για αυτό μην θυμώνετε λοιπόν που σας λέω ότι πρέπει να το λαμβάνετε υπόψη και αυτό!

 

Δ)Σε έναν τέτοιο άνθρωπο - γιατρό – χειρουργό, δεν πρέπει εγώ που έχω ανάγκη, να του φερθώ και εγώ ανθρώπινα όπως πριν την επέμβαση έτσι και μετά; Ή πρέπει να τον περιμένω με το σπαθί στην απέναντι όχθη για να τον καταδικάσω αν πνιγεί ή να τον κάνω Θεό αν φτάσει σώος;

 

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να κολυμπώ μαζί του! Διότι μια πίστη είναι καλά, δύο πίστες είναι καλύτερες.

 

Ε) Ρωτήστε έναν χειρουργό πόσο πιο δυνατός αισθάνεται στο χειρουργείο όταν πριν το χειρουργείο είπε όλη την αλήθεια και οι προσδοκίες των γονέων είναι αληθινές και όχι τυφλές. Πετάει σας λέω, το χέρι του κεντά τότε!!!! Ξέρει ότι η πίστη που του δώσατε είναι μέχρι το τέλος. Και είναι ο ίδιος έτοιμος να αντιμετωπίσει τα πάντα. Αν όμως δεν μπορέσει, θα πρέπει να σας έχει μιλήσει από πριν για εναλλακτικές λύσεις, εναλλακτικούς χειρουργούς, εναλλακτικές χώρες και να σας έχει αφήσει να αποφασίσετε εσείς που και από ποιον θα χειρουργηθεί το μωράκι σας. Δεν πρέπει να φοβάται να σας χάσει από πελάτες. Διότι μην ξεχνάτε λύση πάντα υπάρχει, όταν υπάρχει σωστή κατανόηση των προτεραιοτήτων.

 

Άρα δεν είναι ότι σου «τάζουν οι ιατροί και εσύ να περιμένεις το ταγμένο». Το αντίθετο: άκουσα τον ιατρό μου φάνηκε λογικός, κατάλαβα τι λέει, ρώτησα τα πάντα, είδα πως μου απαντά, κατάλαβα που δυσκολεύεται και αποφάσισα να προχωρήσω ή να μην προχωρήσω.

 

Επαναλαμβάνω ο ιατρός πρέπει να απαντά ειλικρινά όλες τις ερωτήσεις.

 

Αγαπητή Agape-S, το να είναι καλός άνθρωπος ο ιατρός δεν αναφέρεται στο μήνυμά μου ως μοναδικό κριτήριο. Δεν ξέρω γιατί επικεντρωθήκατε μόνο σε αυτό. Δεν είδατε ότι πολλές φορές αναφέρω ότι πρέπει να είναι καλός στη δουλειά του; Αυτό είναι η προϋπόθεση! Ευτυχώς και αυτό σήμερα έχει μια πολύ συγκεκριμένη έννοια!

 

Δεν είναι κρυφή αυτή η έννοια και δεν είναι κακό να ρωτήσετε τον ιατρό να σας εξηγήσει τα επί μέρους:

Α) που πείρε τον τίτλο του και ποιος είναι ο τίτλος του ακριβώς. Δείτε στο ίντερνετ τι προϋποθέτει η λήψη του τίτλου αυτού

 

Β) ποιος είναι ( ή ποιόν θεωρεί ο ίδιος) ο δάσκαλος του,

 

Γ) σε τι κέντρα δούλεψε,

 

Δ) για τι είναι περισσότερο περήφανος και

 

Ε) για τι μάλλον θα ήθελε να βελτιώσει στο μέλλον.

 

Δεν είναι κακό να το ρωτήσετε! Άνθρωπος είναι, πρόκειται να κάνει ρίσκο. Ρίσκο για το παιδί σας και ρίσκο για τον ίδιο τον ιατρό (και ρίσκο δυσφήμισης και ρίσκο για την υγεία του ιατρού (πεθαίνουν αποδεδειγμένα οι χειρουργοί πιο νωρίς)). Και δεν είναι κακό να τα απαντήσει για να ανακουφιστεί η ψυχή του και να κοιμάται ήσυχος μετά από το χειρουργείο και πριν από ένα άλλο που θα του έρθει.

 

Εδώ ήρθε η στιγμή να σας δώσω ένα μικρό μέχρι και τεράστιο δίκαιο: δυστυχώς οι ιατροί στην Ελλάδα (όπως και πολλοί άλλοι κάτοικοι αυτής της χώρας – μη ιατροί) αναγκάζονται να μαθαίνουν να ψεύδονται πιο καλά από ότι να χειρουργούν (οι ιατροί) ή να κάνουν τις δουλειές τους σωστά (οι μη ιατροί) ☹. Μην είμαστε καταστροφικοί και ισοπεδωτικοί όμως – όχι όλοι!

 

Για τα Μ.Μ.Ε

 

Τα αποτελέσματα του προσωπικού Audit ( μέτρησης προσωπικών επιπλοκών στον υποσπαδία και άλλες παθήσεις) πρέπει να δημοσιεύονται στα έγκυρα σχετικά περιοδικά με ποσοστά.

 

Αν ο αριθμός των ασθενών που χειρουργεί ένας γιατρός δεν είναι ακόμη σημαντικός για να δημοσιευθεί, και ο ιατρός πιστεύει ότι πάει καλά (απλά είναι ταλαντούχος) αυτό ακριβώς και έτσι ακριβώς πρέπει να εξηγείται στους ασθενείς στο ιατρείο πριν την επέμβαση. Απλά βοηθά στη καλή πίστη και στις καλές προϋποθέσεις για τη διόρθωση της επιπλοκής.

 

Φαντάζομαι στην Ελληνική πραγματικότητα πολύ λιγότεροι θα θέλουν να χειρουργηθούν μετά από τέτοιου είδους αντικειμενική ενημέρωση. Δεν πρέπει να πειράζει αυτό έναν καλό ιατρό που θέλει να συνεχίσει να είναι ιατρός.

 

Σίγουρα πιο πολύ θα έρθουν να χειρουργηθούν όταν από τα Μ.Μ.Ε. ανακοινώνει κανείς τα ποσοστά επιπλοκών του υποσπαδία και να μην είναι δικά του αλλά γενικά - παγκόσμια και κατά τι μειωμένα ☺ (τα πραγματικά είναι 10-30%)

 

Ας είμαστε όλοι μας ειλικρινείς. Σε σχέση με τη προηγούμενη δεκαετία όταν τα ποσοστά των επιπλοκών της μάστιγας των παιδοχειρουργών που είναι ο υποσπαδίας ήταν 60% τα σημερινά 10-30% είναι πραγματική πρόοδος, που όντως οφείλεται σε όλα αυτά που αναφέρονται στο άμεσα προηγούμενο μήνυμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τα ποσοστά επιπλοκών του υποσπαδία 2% σε κανενός χέρια (Anvar Bracka) όταν πρόκειται για παρακολούθηση Πέραν των 2 μηνών μετεγχειρητικά.

 

Συγγνώμη για τα έκτος του θέματος!

Ευχαριστώ! Παρακαλώ δείτε το μήνυμα όχι ως κριτική σας αλλά ως προσπάθεια να φανεί η αλήθεια η οποία σκοπό έχει να βελτιωθούν οι σχέσεις των συμμάχων (ιατρών και ασθενών)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλάβω πως το ποσοστό αποτυχίας του υποσπαδία για συρίγγιο ειναι 2% και ολα τα σχεδόν τα παιδάκια εχουν αυτή την αποτυχία?? Και δεν θελω να ακούσω απο τους ιατρούς εδωμέσα οτι δεν ασκουν καλή χειρουργική μεθοδο και όλα τα αλλα που μας διαφημήζουν καιρό βαρέθηκα, ολα αυτα εξω απο τον χορό ολοι καλα χορεύουν, δηλαδή ενα δυο ειναι μονο οι καλοι παιδοχειρουργοι ε μην τρελαθούμε κιολας!!!!!

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...