Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δεν φανταζεστε ποσο σας καταλαβαινω μανουλες και τωρα που το διαβαζω με εχω συγκινηθεί γιατι θυμαμαι και την δικη μου ψυχολογια οταν ηταν αναγκη να χειρουργησω το μωρο μου 40 ημερων. Τα εβλεπα ολα βουνο, που θα παμε, οτι θα κλαψει, οτι δεν θα το αντεξω. Σας πληροφορω οτι η μια επεμβαση (οχι για τον ιδιο λογο με το δικο σας) μου φαινοταν βουνο, αλλα τωρα, μετα απο 2 χρονια αγωνα, εχουμε ηδη φτασει στις 3 επεμβασεις στην Αθηνα και σε δυο στο εξωτερικο, συνολο 5, χωρια τις αμετρητες αναισθησιες που κανουμε για να μπορεσουν να εξετασουν το μωρο μου. Εκει που 8ελω να καταληξω ειναι, οτι μακαρι ολα τα παιδακια να γεννιοντουσαν υγιη, αλλα οταν συμβαινει και κατι παει λιγο στραβα δεν πρεπει να μας πιανει πανικος γιατι παντα υπαρχει κατι πιο δυσκολο περα απ αυτο που περναμε εμεις. Φιλια και υγεια στα μικρα μας αγγελουδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα το εχει οχι στο πεος αλλα χαμηλα στη αρχη του πουλιου του και ειναι

πολυ δυσκολο να φτιαξει με τη μια . ετσι μου ειπαν ,

Μου ειπαν για ενα γιατρο στο αγια σοφια ¨(Αλεξανδρου Γιαννης) οτι ειναι πολυ καλος .Ξερει καποιος μηπως

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

χελωνάκι μπραβο για την δυναμη και την αντοχη σου,σε θαυμαζω απιστευτα και σε καταλαβαίνω γιατι κι εγω εχω περασει πολυυυ χοντρα προβληματα υγειας,μερικα τα ειχα απο νεογεννητο,και τα βρηκαμε 2 χρονια πριν και τουλαχιστον να σκεφτομαστε οτι των μωρων μας τα βρισκουμε τωρα και κανουμε τα παντα για να τα εξαλειψουμε.Εμενα οταν μου φερναν τον μικρο στο μαιευτηριο,ετρωγα κατι τρελες φρικες πως οπως κι εγω που νεογεννητο φαινομουν μια χαρα αλλα μεσα μου ολα σκατα,ετσι και το νινακι μου μπορει να εχει κατι και να μην φαινεται και πω πω Θεε μου τι θα κανω και κατι τετοια υστερικα τελοσπαντων..μπηκα χτες στο youtube και εβλεπα κατι ιστοριες απο προωρα που μου δωσαν πολυ κουραγιο..Ειναι απαισιο να υποφερουν τα μωρακια,ΑΠΑΙΣΙΟ γαμωτο...

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου τον δεκεμβριο χειρουργηθηκε 2 φορες (πολυ σοβαρα και πολυωρα χειρουργεια)στο γεννηματας.

τα σοβαρα περιστατικα συνηθως το αναλαμβανει ο διευθυντης ο οποιος ειναι κατι παραπανω απο ανθρωπος εκτος απο γιατρος.ολο το προσωπικο της παιδοχειρουργικης ειναι αψογο.

να ερθεις εδω.στο συνηστω ανεπυφυλακτα.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

DJ 713 εγώ χειρούργησα το γιο μου πριν 2 χρόνια περίπου για τον ίδιο λόγο αν και η περίπτωση του ήταν πιο ελαφριά και χρειάστηκε μόνο μια επέμβαση. Επισκέφτηκα δύο γιατρούς στο Παίδων αλλά προτίμησα ιδιώτη γιατί στο Πάιδων ήθελε 5 μέρες νοσηλεία ενώ εμείς τον πήραμε σπίτι την ίδια μέρα. Έκανε καταπληκτική δουλειά ούτε καταλαβαίνεις ότι εγχειρίστηκε, ο άνθρωπος είναι χειρούργος- παιδοουρολόγος και θεωρείται κορυφή, να φανταστείς έχω αλλάξει 3 παιδιάτρους και τον ήξεραν όλοι. Το κόστος κλινικής και γιατρόυ ήταν γύρω στις 3000 Ευρώ για την περίπτωσή μας. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του, άλλωστε καλό είναι να δεις δυο -τρεις γιατρούς πριν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχθες Παρασκευη 20 Φεβρουαριου στην Μενεγακη ειχε βγει ενας κυριος Μιχαηλ αν θυμαμαι ο οποιος ειναι παιδουρολογος τσο Ιασω και μιλουσε για τις περιπτωσεις αυτες και οτι ειναι 1 στις 150 να συμβει και οτι εχει αντιμετωπισει αρκετες..αν σε ενδιαφερει να αναζητησεις και εκει δες το..επισης η Μενεγακη μαλλον τον εχει επισκεφθει διοτι κατι ανεφερε σχετικα με μια παλιοτερη επισκεψη της για αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω ένα αγοράκι 6 μηνών με βαλανικό υποσπαδία.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος γονιός που να αντιμετωπίζει ή να αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα. Άλλοι μου λένε ότι πρέπει να εγχειριστεί τώρα, άλλοι όταν γίνει 2 ή 2,5 χρόνων, άλλοι ότι η εγχείρηση πρέπει να γίνει από παιδοχειρουργό και άλλοι από ουρολόγο. Είμαι από Θεσσαλονίκη, οπότε αν ξέρετε κάποιον γιατρό από εδώ θα σας ήμουν υπόχρεη.

 

Μίλησα με τον παιδοχειρουργό Μουράβα από Παπαγεωργίου και με τον Ραδόπουλο που είναι ουρολόγος και λένε ότι είναι κορυφή (χειρουργεί στο Γεννηματά).

Link to comment
Share on other sites

Pepa 1981 καλησπέρα. Το έγραψα και σε κάποιον άλλον στο forum που είχε το ίδιο πρόβλημα γιατί καταλαβαίνω την αγωνία σας. Εγώ χειρούργησα το γιο μου πριν 2 χρόνια περίπου στην Αθήνα, 1 1/2 έτους ήταν και η περίπτωση του είχε χαρακτηριστεί ελαφριά καθώς το πρόβλημα ήταν στην άκρη του πέους και όχι στη βάση. Προτίμησα ιδιώτη γιατρό γιατί στο Παίδων 2 γιατροί που είδα μου είπαν ότι θα χρειαζόταν 5νθημερη νοσηλεία με καθετήρες, περιτωμη κλπ., ενώ αυτός μας τον έδωσε σπίτι την ίδια μέρα και έκανε φοβερή δουλειά ούτε που καταλαβαίνεις ότι εχει εγχειριστεί.

Ο συγκεκριμένος γιατρός ήταν παιδοουρολόγος ενώ στο Παίδων ήταν παιδοχειρούργοι. Πάντως αν ενδιαφέρεσαι να πας μέχρι Αθήνα γιατι αυτος χειρουργει Ευρωκλινική να ξέρεις ότι είναι κορυφή μέχρι και ο παιδίατρος μου στα Χανιά τον ήξερε, απλώς είναι Αθήνα και καταλαβαίνω ότι είναι ταλαιπωρία το ταξίδι.

Σίγουρα πάντως να επισκεφτείς 2-3 πριν αποφασίσεις

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.πριν λιγες μερες ειδα ακριβως το ιδιο προβλημα σε παιδι καποιου απο εδω μεσα και του εγραψα αυτο :

η κορη μου τον δεκεμβριο χειρουργηθηκε 2 φορες (πολυ σοβαρα και πολυωρα χειρουργεια)στο γεννηματας.

τα σοβαρα περιστατικα συνηθως το αναλαμβανει ο διευθυντης ο οποιος ειναι κατι παραπανω απο ανθρωπος εκτος απο γιατρος.ολο το προσωπικο της παιδοχειρουργικης ειναι αψογο.

στο συνηστω ανεπυφυλακτα. και αν θελησεις κατι στειλε μου πμ.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΩΘΩ Ο ΠΛΕΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!!ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΜΕ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΩΡΟ ΕΚΑΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΑ,ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΑ ΟΛΑ ΤΟΥΣ...ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΑΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΠΑΝΤΟΥ(..),ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ.ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 80, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΝ ΚΟΡΥΦΗ,ΤΟ 1996 ΟΝΤΑΣ 14 ΕΤΩΝ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΤΟΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ,ΕΓΙΝΕ ΠΟΛΥΩΡΗ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ,ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΕΡΙΤΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ,ΟΥΡΗΣΑ ΟΡΘΙΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!ΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΙ 27 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 4 ΜΗΝΩΝ.....!ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ ΙΑΤΡΩΝ,ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.

ΥΓ Η ΠΕΡΙΤΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΗ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ,ΜΟΝΟ ΚΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΙΝΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ!!

line_m123_beg_micky_time_1224216000_text_ef20f0e5f4f1e1eae7f220ece1f220e5e9ede1e9.gif

 

line_flow_rose_beg_minie_time_1261976400_text_e720ecf0eff5ecf0eff520ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρούλης μου έχει στεφανιαία υποσπαδία και σκέφτομαι πριν το καλοκαίρι να κάνουμε την επεμβαση στο Έλενα... κι εκεί πέντε μέρες θα μείνει. Προτιμώ πάντως να μείνει όσο κρίνεται αναγκαίο ώστε να μην έχει κάποια επιπλοκή. Αν και με αγχώνει το πως θα καταφέρει να καθήσει τόσες μέρες το θηριάκι μου!

ΝΙ21ΚΟS, χαίρομαι που όλα πήγανε καλά! Να χαίρεσαι το πλασματάκι σου...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρούλης μου έχει στεφανιαία υποσπαδία και σκέφτομαι πριν το καλοκαίρι να κάνουμε την επεμβαση στο Έλενα... κι εκεί πέντε μέρες θα μείνει. Προτιμώ πάντως να μείνει όσο κρίνεται αναγκαίο ώστε να μην έχει κάποια επιπλοκή. Αν και με αγχώνει το πως θα καταφέρει να καθήσει τόσες μέρες το θηριάκι μου!

ΝΙ21ΚΟS, χαίρομαι που όλα πήγανε καλά! Να χαίρεσαι το πλασματάκι σου...

 

ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ,ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΤΙ ΦΡΙΚΗ ΕΠΑΘΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΤΟΤΕ...ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ 4 ΗΜΕΡΩΝ,ΕΚΑΤΣΕ ΣΤΩΝ ΠΑΙΔΩΝ 10 ΜΑΡΤΥΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΤΗ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ...ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

line_m123_beg_micky_time_1224216000_text_ef20f0e5f4f1e1eae7f220ece1f220e5e9ede1e9.gif

 

line_flow_rose_beg_minie_time_1261976400_text_e720ecf0eff5ecf0eff520ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

dj 13 εγραψα και καπου αλλου την περιπτωση μου,ειχα υποσπαδια στην βαση,εκανα πολλες εγχειρησεις ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ,ο δρ σκαναβης στο κρατικο της νικαιας.Απευθυνσου σε αυτον,ειναι ανθρωπος και απιστευτος γιατρος...!

line_m123_beg_micky_time_1224216000_text_ef20f0e5f4f1e1eae7f220ece1f220e5e9ede1e9.gif

 

line_flow_rose_beg_minie_time_1261976400_text_e720ecf0eff5ecf0eff520ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι καινούρια στο forum, διάβασα προσεκτικά όλα τα posts και τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα.Βλέπω ότι οι νέοι γονείς είναι πια ενημερωμένοι για τα τρέχοντα θέματα υγείας των παιδιών τους και χαίρομαι ιδιαίτερα, γιατί μόνο έτσι μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδάκια μας και να τα ενδυναμώσουμε στην κάθε δοκιμασία, φυσικά και με τη βοήθεια του Θεού.

Έχω και γω ένα αγοράκι 13 μηνών,τον Γρηγόρη, που γεννήθηκε,όπως και τα δικά σας με υποσπαδία,συγκεκριμένα βαλανικό.Είμαστε στη φάση όπου περιμένουμε να πάρουμε εισιτήριο για την επέμβαση που θα γίνει στο Παίδων-Αγ.Σοφία, πρώτα ο Θεός μέχρι τα Χριστούγεννα, όπου ο μικρούλης θα κοντεύει 2 χρονών. Ο γιατρός που θα κάνει την επέμβαση λέγεται Ευάγγελος Παπανδρέου και είναι παιδοχειρούργος.Μας τον σύστησε η παιδίατρός μας που τυχαίνει να είναι ξαδέρφη του άντρα μου.Μάλιστα ο συγκεκριμένος μας τόνισε την αναγκαιότητα αφαίρεσης του πετσιού 1 τρίμηνο πριν την επέμβαση, το οποίο θα γίνει μέσα σε μία επίσκεψη εντός λίγης μόνο ώρας, και το οποίο όπως ο ίδιος ο γιατρός μας είπε θα βοηθήσει πολύ στην επιτυχή έκβαση της επέμβασης, όταν αυτή γίνει.

Μας εξήγησε επίσης ότι μέσα σε ένα χειρουργικό χρόνο (μέσα σε μία δηλ. επέμβαση) θα διορθωθούν τρία πράγματα: 1ον. η θέση της ουρήρθρας 2ον. θα γίνει αφαίρεση της χορδής (ο ινώδης ιστός στη βάση του πέους, που κρατάει το πέος κυρτό) και 3ον. η κυρτότητα της βαλάνου

Μας ενημέρωσε επίσης ότι η νοσηλεία μετά την επέμβαση κρατάει 5 ημέρες και φυσικά θα μπει στο παιδί καθετήρας.

Δόξα το Θεό, είναι μια επέμβαση ρουτίνας, αλλά δεν παύει να είναι ένα λεπτεπίλεπτο και δύσκολο χειρουργείο.Και βέβαια είναι και όλα αυτά που προκύπτουν από μια τέτοια δοκιμασία στην καθημερινότητα του παιδιού μας.

Ο καθετήρας που θα τον ενοχλεί,οι τυχόν πόνοι από την εγχείρηση,τα ράμματα που θα τον "τραβάνε" και γενικότερα όλη η ταλαιπωρία...

Εμείς,εσείς και κάθε γονιός κάνουμε την καλύτερη δυνατή προσπάθεια για να είμαστε "εκεί" για τα παιδάκια μας...Να τα στηρίζουμε,να ξενυχτάμε σε μια καρέκλα νοσοκομείου στο πλάι τους, να συμπάσχουμε μαζί τους και να παίζουμε και τους "κλόουν" για να γίνονται πιο υποφερτές όλες οι άχαρες συνέπειες της εγχείρησης...(οι πέντε τοίχοι του νοσοκομείου να μετατραπούν σε ένα άτυπο παιδότοπο,τα φάρμακα να μετατραπούν σε γλυκά συροπάκια,οι πόνοι να τυλιχτούν σε ζεστές αγκαλιές,η άσχημη διάθεση να αντισταθμιστεί με ζεστά χάδια και γλυκά λογάκια....κλπ)

εύχομαι ό,τι καλύτερο για όλα τα παιδιά του κόσμου....υγεία και πάλι υγεία και να θυμάστε ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο να ξεπεραστει με τη βοήθεια του Θεού...καλή δύναμη

η μαμά του Γρηγόρη

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούρια στο forum, διάβασα προσεκτικά όλα τα posts και τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα.Βλέπω ότι οι νέοι γονείς είναι πια ενημερωμένοι για τα τρέχοντα θέματα υγείας των παιδιών τους και χαίρομαι ιδιαίτερα, γιατί μόνο έτσι μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδάκια μας και να τα ενδυναμώσουμε στην κάθε δοκιμασία, φυσικά και με τη βοήθεια του Θεού.

Έχω και γω ένα αγοράκι 13 μηνών,τον Γρηγόρη, που γεννήθηκε,όπως και τα δικά σας με υποσπαδία,συγκεκριμένα βαλανικό.Είμαστε στη φάση όπου περιμένουμε να πάρουμε εισιτήριο για την επέμβαση που θα γίνει στο Παίδων-Αγ.Σοφία, πρώτα ο Θεός μέχρι τα Χριστούγεννα, όπου ο μικρούλης θα κοντεύει 2 χρονών. Ο γιατρός που θα κάνει την επέμβαση λέγεται Ευάγγελος Παπανδρέου και είναι παιδοχειρούργος.Μας τον σύστησε η παιδίατρός μας που τυχαίνει να είναι ξαδέρφη του άντρα μου.Μάλιστα ο συγκεκριμένος μας τόνισε την αναγκαιότητα αφαίρεσης του πετσιού 1 τρίμηνο πριν την επέμβαση, το οποίο θα γίνει μέσα σε μία επίσκεψη εντός λίγης μόνο ώρας, και το οποίο όπως ο ίδιος ο γιατρός μας είπε θα βοηθήσει πολύ στην επιτυχή έκβαση της επέμβασης, όταν αυτή γίνει.

Μας εξήγησε επίσης ότι μέσα σε ένα χειρουργικό χρόνο (μέσα σε μία δηλ. επέμβαση) θα διορθωθούν τρία πράγματα: 1ον. η θέση της ουρήρθρας 2ον. θα γίνει αφαίρεση της χορδής (ο ινώδης ιστός στη βάση του πέους, που κρατάει το πέος κυρτό) και 3ον. η κυρτότητα της βαλάνου

Μας ενημέρωσε επίσης ότι η νοσηλεία μετά την επέμβαση κρατάει 5 ημέρες και φυσικά θα μπει στο παιδί καθετήρας.

Δόξα το Θεό, είναι μια επέμβαση ρουτίνας, αλλά δεν παύει να είναι ένα λεπτεπίλεπτο και δύσκολο χειρουργείο.Και βέβαια είναι και όλα αυτά που προκύπτουν από μια τέτοια δοκιμασία στην καθημερινότητα του παιδιού μας.

Ο καθετήρας που θα τον ενοχλεί,οι τυχόν πόνοι από την εγχείρηση,τα ράμματα που θα τον "τραβάνε" και γενικότερα όλη η ταλαιπωρία...

Εμείς,εσείς και κάθε γονιός κάνουμε την καλύτερη δυνατή προσπάθεια για να είμαστε "εκεί" για τα παιδάκια μας...Να τα στηρίζουμε,να ξενυχτάμε σε μια καρέκλα νοσοκομείου στο πλάι τους, να συμπάσχουμε μαζί τους και να παίζουμε και τους "κλόουν" για να γίνονται πιο υποφερτές όλες οι άχαρες συνέπειες της εγχείρησης...(οι πέντε τοίχοι του νοσοκομείου να μετατραπούν σε ένα άτυπο παιδότοπο,τα φάρμακα να μετατραπούν σε γλυκά συροπάκια,οι πόνοι να τυλιχτούν σε ζεστές αγκαλιές,η άσχημη διάθεση να αντισταθμιστεί με ζεστά χάδια και γλυκά λογάκια....κλπ)

εύχομαι ό,τι καλύτερο για όλα τα παιδιά του κόσμου....υγεία και πάλι υγεία και να θυμάστε ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο να ξεπεραστει με τη βοήθεια του Θεού...καλή δύναμη

 

λαμπρινη σου ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια και να μην φοβηθεις τιποτα.Οπως διαβασες λοιπον,εγω εχω κανει την εγχειρηση,και τοσα χρονια νομιζα οτι εγω και αντε κανα 2-3 ατομα το ειχαν αυτο!!τωρα ανακαλυπτω οτι δεν ειναι και κατι το τρομερο και σπανιο,αν και σε εμενα η κυρτοτητα δεν διορθωθηκε,γιατι μας αφησαν επιλογη,αν ηθελα να την κανω...το αγορι σου ειναι πολυ μικρο,ευτυχως,για να αντιλαμβανεται το ψυχολογικο κομματι,που ειναι το πιο σημαντικο...γιατι δεν θα εχει αγχος.Αυτο το ειχα εγω γιατι ηξερα οτι ειχα κανει 3 εγχειρησεις αποτυχημενες πιο μικρος,αλλα δεν ηξερα οτι ηταν αποτυχημενες λογω ιατρου...με την περιτομη μονο κερδισμενος θα βγει ο μικρος,κυριως σε θεμετα υγειινης.το νοσοκομειο παιδων ειναι απιστευτα καλο για...ελληνικο...προσφατα επισκευθηκα τους χειρουργους ιατρους μου στο κρατικο της νικαιας,και μολις τους ειπα οτι τους ευχαριστω πολυ,και οτι εκανα παιδι ΒΟΥΡΚΩΣΑΝ!!!ναι,ακομα υπαρχουν ανθρωποι που ειναι και ιατροι...καλη επιτυχια λοιπον,καλα αποτελεσματα και να μας ενημερωνεις για τον μικρουλη σου!

line_m123_beg_micky_time_1224216000_text_ef20f0e5f4f1e1eae7f220ece1f220e5e9ede1e9.gif

 

line_flow_rose_beg_minie_time_1261976400_text_e720ecf0eff5ecf0eff520ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας παιδιά. Έχω ένα γιο 10,5 ετών και μια κόρη 7,5 ετών και είμαι στην πολύ αρχή της τρίτης μου εγκυμοσύνης. Αυτό που θέλω να σας πω είναι το εξής : Χειρουργήσαμε το παλικαράκι μας στην ηλικία των 2,5 ετών για υποσπαδία στη Θεσσαλονίκη. Η επέμβαση κράτησε περίπου 3 ώρες με αναισθησία και ξύπνημα και δεν είχαμε από εκεί και μετά κανένα απολύτως πρόβλημα. Το παιδί έμεινε ξάπλα για οχτώ μέρες με τον καθετήρα χωρίς να παραπονεθεί. Το μόνο που είχαμε να αντιμετωπίσουμε ήταν ότι στην αρχή που βγάλαμε τον καθετήρα δεν μπορούσε να περπατήσει. Ούτε ακράτεια είχαμε ούτε συρίγγιο ούτε τίποτα. Μην αγχώνεστε όλα θα πανε καλά..... Καλή σας επιτυχία

Ειμαι παντα η ιδια και στο φορουμ και στο ριαλ λαιφ... δεν μπορω να κρυψω τι ή ποια ειμαι....

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό το καινούργιο σποράκι! Να σε ρωτήσω κάτι; Πως καταφέρατε και κρατήσατε τον μικρούλη στο κρεββάτι; Εμένα αυτό με προβληματίζει... ο μικρός μου έχει απίστευτη ενέργεια, απ'την στιγμή που ξυπνάει δεν κάθετε ούτε λεπτό ακούνητος... πως θα τον καταφέρω να τον έχω στο κρεββάτι 5 μέρες με καθετήρα;;;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 4-6 ώρες εμένα με όλο το σεβασμό με αγχώνει... όπου έχω διαβάσει αλλά και τους γιατρούς του δημοσίου που έχω συζητήσει μου έχουν πει ότι είναι 1-5 μέρες παραμονή στο νοσοκομείο. Και μεταξύ μας προτιμώ να μείνει ο μικρός λίγο παραπάνω και να μην υπάρξει επιπλοκή παρά να τον πάρω κατευθείαν σπίτι και μετά να τρέχουμε!!! Και στο σάιτ που έβαλε η Σαμ παραπάνω για 1-5 μέρες λέει.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω την δική μας ιστορία που είναι νομίζω και η πιο δύσκολη. Ο γιος μου γεννήθηκε με οσχεϊκό υποσπαδία είναι η πιο δύσκολη μορφή. Ουσιαστικά δεν υπάρχει καθόλου ουρήθρα και πρέπει στις περιπτώσεις αυτές να φτιαχτεί εξ ολοκλήρου.

Ο λόγος που παρεμβαίνω είναι απλά όσο μπορώ να βοηθήσω γονείς που βρίσκονται στην θέση που εγώ βρισκόμουν πριν από 1 1/2 χρόνο.

Είδαμε πάρα πολλούς γιατρούς, όλες τις "κορυφές" εδώ στην Αθήνα. Και η απορία μας ήτανε παιδοχειρουργός ή παιδοουρλόγος. Η απάντηση κατά την γνώμη μου είναι πως δεν΄έχει σημασία αρκεί ο άνθρωπος που θα κάνει το χειρουργείο να έχει εμπειρία σε υποσπαδία.

Μην ξεχνάτε καμία σχέση ο βαλανικός με τον οσχεϊκό, επαναλαμβάνω είναι πολύ πιο δύσκολος ο δεύτερος.

Να μην σας τα πολυλογώ, καταλήξαμε στο Γεννηματάς στην Θεσσαλονίκη (είμαι από Αθήνα).

Το χειρουργείο κράτησε 2 1/2-3 ώρες. Μας είχε πει ο γιατρός αυτός ότι το συγκεκριμένο χειρουργείο κρατάει τόσο ενώ τα άλλα μόλις 1/2 ώρα πράγμα το οποίο και είδα.

Το παιδί μου έμεινε 14 ημέρες με καθετήρα και ορούς στο κρεβάτι...το πως μόνο ο Θεός ξέρει, δεν διαμαρτυρήθηκε, δεν έκλαψε...

Δυστυχώς δεν μπορώ να γράψω άλλα αυτή τη στιγμή, ξύπνησε το μωρό και καταλαβαίνετε...

Θα συνεχίσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νάνσυ μου που όλα πήγανε καλά με τον μικρούλη!!! Και σε ένα άλλο τόπικ με το ίδιο θέμα ήταν ένα παλικάρι που είχε υποσπαδίαστη βάση και τώρα είναι πανευτυχής μπαμπας. http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=16938&highlight=

Γκλαμ, είναι λίγο πακέτο με τις διαφορετικές απόψεις όντως γιατί νοιώθεις μεγάλη ανασφάλεια. Βασικά εχω καταλάβει ότι η υποσπαδία αφού πλέον είναι επέμβαση ρουτίνας (στις απλές περιπτώσεις) καλό είναι να γίνεται. Ένας πρώτος λόγος είναι ο ψυχολογικός γιατί το πέος δεν δείχνει απόλυτα φυσιολογικό και όταν κάνει τσίσα του βρέχει τα πόδια του... και καλό είναι η επέμβαση να γίνει πριν τα 4-5... τα πιτσιρίκια είναι σκληρά σ'αυτές τις ηλικίες και θα είναι λίγο ζόρικο να πιάσουν στο δούλεμα τον πιτσιρικο. Ο άλλος λόγος ο λειτουργικός στην βαλανική νομίζω δεν μπαίνει... αλλά στην περίπτωση του μικρού μου που έχει στεφανιαία μπαίνει.

Εγω έχω καταλάβει ότι 1,5-2 είναι η καλύτερη ηλικία για την επεμβασούλα και ότι καλό είναι να γίνει.

Συμφωνώ με τη Νάνσυ ότι σημασία έχει η εμπειρία σ'αυτές τις επεμβάσεις και όχι αν είναι παιδοχειρούρος ή παιδοουρολόγος.

Γιατί δεν πας να δεις το γιατρό που πήγε η Νάνσυ στο Γεννηματάς, να δεις τι θα σου πει κι εκείνος;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία μας έχει συνέχεια...

Γίνεται το π΄ρωτο χειρουργείο, όλα καλά το παιδί κατουράει κανονικά. Μετά πό 1 μήνα όμως είχαμε πρόβλημα. Κατορούσε σραβά. Όρθιος μεν αλλά στραβά. Συζητήσαμε με τον γιατρό και μας είπε οκ δεν είναι τίποτα θα το διορθώσουμε στο 2ο χειρουργείο γιατί δεν σας είπα ότι η δική μας η περίπτωση ήθελε δύο χειρουργεία. Τώρα εκ των υστέρων λέω μακάρι να μην το είχαμε κάνει το 2ο...

Γίνεται και το 2ο και τότε από την π΄ρωτη στιγμή είδαμε ότι το παιδί δεν κατουράει ίσια...

Τρελαθήκαμε, ζυτου΄σαμε εξηγήσεις από τον γιατρό και αυτός μας έκανε τον κινέζο. Το πήραμε απόφαση και είπαμε οκ. Ας κατουράει και λίγο στραβά δεν χάθηκε ο κόσμος δεδομένου του προβλήματος που είχε...

Ελά όμως που πρέκυψε και άλλο πρόβλήμα. Η ροή ήταν κάπως λεπτή και όσο περνούσε ο καιρός γινόταν όλο και πιο λεπτή. Μερικές φορές παραπονιέται για πόνο και η ροή είναι ακανόνιστη

Τώρα πριν από κανένα μήνα μου έπαθε μια ουρολοίμωξη η οποία μας έχει θορύβήσει. Μάλλον έχει κάποια στένωση...και τώρα τι κάνουμε τα έχεουμε χαμένα.

Όλα αυτά δεν τα γράφω για να σας αποθαρρύνω άλλωστε εμείς είχαμε και την πολλή σοβαρή μορφή υποσπαδία...

Link to comment
Share on other sites

Νάνσυ μου ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τελειώνει το συντομότερο δυνατό η ταλαιπωρία του μικρού!!! Άμα θες να πάρεις και μια γνώμη απ'τον δικό μας γιατρό που είναι στο Έλενα μου λες... βέβαια απ'οτι κατάλαβα έχετε πήξει στις γνώμες! Καλό κουράγιο και γρήγορα ξεμπερδέματα κοπελούδα μου...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 22 ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΒΑΛΑΝΙΚΗ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ. ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 22 ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΒΑΛΑΝΙΚΗ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ. ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΙΑ

Εγώ μόνο σε έναν έχω πάει... ήτανε στο Παίδων και τώρα είναι διευθυντής στο Έλενα... πρέπει να είναι πολύ καλός. Τώρα μετά το Πάσχα θα κλείσουμε για την επέμβαση... αν θες να σου πω τα στοιχεία του πες μου να σου στείλω π.μ

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...