Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογένεια με μουσουλμάνο σύζυγο, τι παίζει;;


beba09

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οτιδήποτε. απλά εμπειρίες από γυναίκες που έχουν παντρευτεί και κάνει παιδιά με μουσουλμάνους όχι έλληνες μουσουλμάνους αλλά ξένους. Αν είχα προβλήματα, τι είδους, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι να παντρευείς Μουσουλμάνο?

 

όχι ακριβώς.......ο πατέρας του παιδιού μου είναι όμως εγώ δεν είμαι υπερ του να παντρεύτώ.....θέλω να δω από θέμα συμπεριφοράς...κλπ. αν κάποιες έχουν την καλή διάθεση να μας πουν τότε θα καταλάβω και εγώ αυτά που θέλω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

beba09 αν και δεν εχω εμπειρια θα σου πω την προσωπικη μου αποψη,πιστευω οτι μια οικογενεια παρα πολυ δυσκολα θα αντεξει αν καποιος απο τους δυο γονεις ειναι διαφορετικου θρησκευματος και ποσο μαλλον τοσο διαφορετικου δηλαδη χριστιανος με μουσουλμανο(αν υφισταται κατι τετοιο),διοτι τα παιδια τι θα τα μαθουν?Που θα πιστευουν?Σε τι εκκλησια θα τα βαφτισουν?Και μεταξυ τους πως θα ειναι σαν ζευγαρι οι μουσουλαμνοι εχουν το κορανι και πιστευουν τελειως διαφορεικα πραγματα απο οτι εμεις,εχουν το ραμαζανι,δεν τρωνε χοιρινο,εκτος αν παρθει η αποφαση καποιος απο τους δυο να ασπαστει την θρησκεια του αλλου...Στη προκειμενη περιπτωση δεν νομιζω να παιζει η φραση η αγαπη ολα τα νικα..

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οτιδήποτε. απλά εμπειρίες από γυναίκες που έχουν παντρευτεί και κάνει παιδιά με μουσουλμάνους όχι έλληνες μουσουλμάνους αλλά ξένους. Αν είχα προβλήματα, τι είδους, κλπ

 

Επειδή το θέμα σου είναι αρκετά "καυτό" και σοβαρό, θα πρότεινα όσες κοπέλες που έχουν παντρευτεί Μουσουλμάνο και έχουν κακές εμπειρίες και δεν θέλουν να το δημοσιοποιήσουν...............να σου στείλου έστω ένα πμ με τις εμπειρίες τους.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

beba09 αν και δεν εχω εμπειρια θα σου πω την προσωπικη μου αποψη,πιστευω οτι μια οικογενεια παρα πολυ δυσκολα θα αντεξει αν καποιος απο τους δυο γονεις ειναι διαφορετικου θρησκευματος και ποσο μαλλον τοσο διαφορετικου δηλαδη χριστιανος με μουσουλμανο(αν υφισταται κατι τετοιο),διοτι τα παιδια τι θα τα μαθουν?Που θα πιστευουν?Σε τι εκκλησια θα τα βαφτισουν?Και μεταξυ τους πως θα ειναι σαν ζευγαρι οι μουσουλαμνοι εχουν το κορανι και πιστευουν τελειως διαφορεικα πραγματα απο οτι εμεις,εχουν το ραμαζανι,δεν τρωνε χοιρινο,εκτος αν παρθει η αποφαση καποιος απο τους δυο να ασπαστει την θρησκεια του αλλου...Στη προκειμενη περιπτωση δεν νομιζω να παιζει η φραση η αγαπη ολα τα νικα..

 

 

Δεν ψάχνω ακριβώς αυτό....να μάθω. Συνήθως γίνεται πολιτικός γάμος. Εγώ θέλω να μάθω από άτομα που έχουν παντρευτεί ή έχουν γνωστές που παντρεύτηκαν αν είδαν δραματικές αλλαγές στην συμπεριφορά....και τι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

beba09 αν και δεν εχω εμπειρια θα σου πω την προσωπικη μου αποψη,πιστευω οτι μια οικογενεια παρα πολυ δυσκολα θα αντεξει αν καποιος απο τους δυο γονεις ειναι διαφορετικου θρησκευματος και ποσο μαλλον τοσο διαφορετικου δηλαδη χριστιανος με μουσουλμανο(αν υφισταται κατι τετοιο),διοτι τα παιδια τι θα τα μαθουν?Που θα πιστευουν?Σε τι εκκλησια θα τα βαφτισουν?Και μεταξυ τους πως θα ειναι σαν ζευγαρι οι μουσουλαμνοι εχουν το κορανι και πιστευουν τελειως διαφορεικα πραγματα απο οτι εμεις,εχουν το ραμαζανι,δεν τρωνε χοιρινο,εκτος αν παρθει η αποφαση καποιος απο τους δυο να ασπαστει την θρησκεια του αλλου...Στη προκειμενη περιπτωση δεν νομιζω να παιζει η φραση η αγαπη ολα τα νικα..

Αναλόγως πόσο θρήσκοι είναι! Εγώ για παράδειγμα δεν κολλάω σε τέτοια.. Αν κι ο άλλος δεν είναι φανατισμένος, μια χαρά θα είναι όλα.

Το παν είναι να τα βρίσκεις με τον σύντροφό σου..

Ο κόσμος και οι τυπικότητες είναι βλακείες και προσωπικά τα έχω γραμμένα!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα σου είναι αρκετά "καυτό" και σοβαρό, θα πρότεινα όσες κοπέλες που έχουν παντρευτεί Μουσουλμάνο και έχουν κακές εμπειρίες και δεν θέλουν να το δημοσιοποιήσουν...............να σου στείλου έστω ένα πμ με τις εμπειρίες τους.

 

 

καλή τοποθέτηση...! ναι είναι όντως σοβαρό και κάπως ταμπού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φιλος μου μοσουλμανος παντρευτηκε μεγαλυτερη του ελληνιδα με 2 παιδια.αυτος ειναι καλυτερος πατερας απο οτι αυτη μητερα.δεν ειναι φανατικος ομως

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάχνω ακριβώς αυτό....να μάθω. Συνήθως γίνεται πολιτικός γάμος. Εγώ θέλω να μάθω από άτομα που έχουν παντρευτεί ή έχουν γνωστές που παντρεύτηκαν αν είδαν δραματικές αλλαγές στην συμπεριφορά....και τι ακριβώς.

Αυτό είναι στον άνθρωπο κούκλα μου! Καμία στατιστική δεν μπορεί να προβλέψει τη συμπεριφορά του συντρόφου σου.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για το off topic αλλα επειδη το εχω απορια.Αν παντρευτειτε και χωρισετε και ο συζυγος παρει το παιδι και παει Σαουδικη Αραβια ποιο δικαιο καλυπτει την υποθεση σας το ελληνικο ή το αραβικο?Συγγνωμη και παλι για το εκτος θεματος.:rolleyes:

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Στενή συγγενής μου με 2 παιδιά από τον πρώτο της γάμο παντρεύτηκε μουσουλμάνο αιγυπτιακής καταγωγής. Λατρεύει τα παιδιά της σαν δικά του και είναι πολύ αγαπημένοι μεταξύ τους. Είναι όμως και πολύ εντάξει παιδί οπότε δεν αμφέβαλλα στιγμή για την ευτυχία τους. Φανατικός με την έννοια ακραίος δεν είναι. Πιστεύει πολύ και βαθιά αλλά συγχρόνως σέβεται απόλυτα και τα πιστεύω της συντρόφου του. Κι εκεί πιστεύω βρίσκεται το κλειδί της επιτυχίας σε κάθε γάμο...στον σεβασμό!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για το off topic αλλα επειδη το εχω απορια.Αν παντρευτειτε και χωρισετε και ο συζυγος παρει το παιδι και παει Σαουδικη Αραβια ποιο δικαιο καλυπτει την υποθεση σας το ελληνικο ή το αραβικο?Συγγνωμη και παλι για το εκτος θεματος.:rolleyes:

Πιο ON topic δε γίνεται!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε ξέρω αν μιλάς γαλλικά, αν ναι, τότε στο γαλλικό parents θα βρεις πολλές πληροφορίες

μάλιστα πολλές γυναίκες αλλάζουν θρήσκευμα (γίνονται μουσουλμάνες) και έχουν και ειδική λέξη που τις αποκαλούν

δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι σε αγγλικό όπου επίσης υπάρχουν πολλοί μουσουλμάνοι

 

για την απαγωγή είναι νομίζω το δίκαιο της ιθαγένειας του τέκνου αν δεν κάνω λάθος, εντελώς πρόχειρα

 

αλλά υπάρχει και μια υπηρεσία στην ευρωπαική ένωση, διεθνής διαμεσολάβηση για παιδιά που έχουν απαχθεί από γονείς και προσφέρει κάποια βοήθεια

 

επί του πρακτέου, δε θα βγάλεις άκρη ποτέ. εδώ μέχρι την ελβετία τα πάνε και δεν τα ξαναβλέπεις

Link to comment
Share on other sites

Πιο ON topic δε γίνεται!

 

Απλα προσπαθησα να θεσω διακριτικα ενα σεναριο που μου ηρθε στο μυαλο και φοβηθηκα να το πω στα ισα για να μην κατηγορηθω ως φαντασιοπληκτη+απαισιοδοση. Παρολαυτα ειναι ενα σεναριο που εγω τουλαχιστον θα το εψαχνα λιγο παραπανω γιατι οι μουσουλμανοι βγαζουν μια κτητικοτητα που με τρομαζει (παντα και παντου υπαρχουν και οι εξαιρεσεις)

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Απλα προσπαθησα να θεσω διακριτικα ενα σεναριο που μου ηρθε στο μυαλο και φοβηθηκα να το πω στα ισα για να μην κατηγορηθω ως φαντασιοπληκτη+απαισιοδοση. Παρολαυτα ειναι ενα σεναριο που εγω τουλαχιστον θα το εψαχνα λιγο παραπανω γιατι οι μουσουλμανοι βγαζουν μια κτητικοτητα που με τρομαζει (παντα και παντου υπαρχουν και οι εξαιρεσεις)

 

 

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλα προσπαθησα να θεσω διακριτικα ενα σεναριο που μου ηρθε στο μυαλο και φοβηθηκα να το πω στα ισα για να μην κατηγορηθω ως φαντασιοπληκτη+απαισιοδοση. Παρολαυτα ειναι ενα σεναριο που εγω τουλαχιστον θα το εψαχνα λιγο παραπανω γιατι οι μουσουλμανοι βγαζουν μια κτητικοτητα που με τρομαζει (παντα και παντου υπαρχουν και οι εξαιρεσεις)

Ηταν πολύ εύστοχο ερώτημα και κακώς προσπάθησες να το καλύψεις..

Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό από αυτό και είναι κάτι που δεν σκέφτηκα και ΣΙΓΟΥΡΑ θα έψαχνα αν ήμουν στη θέση της beba..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει στην ελλαδα και γενικα στα δυτικα κρατη να προστατευεται η μητροτητα και η επιμελεια σχεδων παντα την παιρνει η μητερα...και γενικα ο ρολος της μανας ειναι πανω απο ολα και ολους ανεξαρτητα την θρησκεια και την εθνικοτητα......στα ανατολικα και μουσουλμανικα κρατη...ισχυουν αλλοι νομοι και αλλοι κανονες...και οταν καποιος μπει σε αυτα τα κρατη.......πρεπει να ξεχασει τι ισχυει αλλου.....το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι συνδεδεμενος ή οχι ο καθε ανθρωπος με την πατριδα του και τους θεσμους του.......

Απλα οι ανθρωποι (αντρες και γυναικιες) που προερχονται απο τα αυστηρα μουσουλμανικα κρατη...ειναι πολυ προσκολημενοι στην θρησκεια τους....και ειναι τροπος ζωης η εφαρμογη και η πιστη στο κορανι....που μερικες φορες φαινεται ακραιο για τα δικα μας παντα δεδομενα...γιατι για αυτους ειναι κατι το φυσιολογικο....και το σωστο...

Link to comment
Share on other sites

Στην Στεφανίδου μια φορα ειχε δείξει μια τέτοια κατάσταση, μια Ελληνίδα που παντρεύτηκε έναν απο την σουηδική αραβία και ενώ στην αρχή ήταν άγγελος μετά μεταλάχθηκε σε δυνάστη . Της πήρε τα παιδιά στην χώρα του και επειδή αυτή δεν μπορούσε να τα αφήσει τον ακολούθησε. Η εξέλιξη ήταν να την έχει φυλακισμένη στο σπίτι του, η γυναίκα να μην μπορεί να φύγει και να της κρατάτει τα παιδιά εκεί. Τελικά η γυναίκα κατάφερε να το σκάσει γύρισε στην Ελλάδα αλλα τα παιδία είναι εκεί........ Θέλει προσοχή .......

Link to comment
Share on other sites

Στην Στεφανίδου μια φορα ειχε δείξει μια τέτοια κατάσταση, μια Ελληνίδα που παντρεύτηκε έναν απο την σουηδική αραβία και ενώ στην αρχή ήταν άγγελος μετά μεταλάχθηκε σε δυνάστη . Της πήρε τα παιδιά στην χώρα του και επειδή αυτή δεν μπορούσε να τα αφήσει τον ακολούθησε. Η εξέλιξη ήταν να την έχει φυλακισμένη στο σπίτι του, η γυναίκα να μην μπορεί να φύγει και να της κρατάτει τα παιδιά εκεί. Τελικά η γυναίκα κατάφερε να το σκάσει γύρισε στην Ελλάδα αλλα τα παιδία είναι εκεί........ Θέλει προσοχή .......

Και να ήταν η μοναδική περίπτωση.....

Κρατάω τις επιφυλάξεις μου. Μεγάλο τόλμημα πάντως. Ένας λαός διαμετρικά αντίθετος από το δικό μας. Άλλη νοοτροπία. Δε ξέρω.....:roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για το off topic αλλα επειδη το εχω απορια.Αν παντρευτειτε και χωρισετε και ο συζυγος παρει το παιδι και παει Σαουδικη Αραβια ποιο δικαιο καλυπτει την υποθεση σας το ελληνικο ή το αραβικο?Συγγνωμη και παλι για το εκτος θεματος.:rolleyes:

 

νομιζω ισχυει ο νομος εκει

Link to comment
Share on other sites

Και να ήταν η μοναδική περίπτωση.....

Κρατάω τις επιφυλάξεις μου. Μεγάλο τόλμημα πάντως. Ένας λαός διαμετρικά αντίθετος από το δικό μας. Άλλη νοοτροπία. Δε ξέρω.....:roll:

 

και εγω θα φοβομουν εναν γαμο μαζι του....

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα φοβομουν εναν γαμο μαζι του....

 

κ εγώ......

εχετε διαβάσει το ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ, η εχετε δει την ταινια?

αληθινη ιστορία!

η γνώμη μου είναι ότι σε κάποια πράγματα με κάποιους λαούς δε κολλάμε,

κ αυτοί να θέλουν να αλλάξουν ο περιγυρός τους τους επηρεάζει πάρα πολυ!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...