Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαπι της επομενης μερας


salomi

Recommended Posts

αν υπαρχει παρομοιο θεμα παρακαλω μεταφερετε το.Υπαρχει καποια κοπελα που να εχει παρει το χαπι της επομενης μερας;κατα ποσο ειναι ασφαλες;μετα την γεννα εχω κυκλο 23-24 ημερων.σημερα 16η μερα ειχαμε ενα [ατυχημα] με λιγη πονηρια βεβαια απο μερους του καλου μου που θελει 2ο παιδι τωρα.ξερω πως ειναι λιγες οι πιθανοτητες κ πως ισως να γινομαι προκλητικη για καποιες κοπελες.συγχωρηστε με μα ετσι νιωθω.ειναι στα σχεδια μου μολις βαλουμε τα οικονομικα σε μια σειρα.για πειτε βρε κοριτσια οσες το χετε παρει γιατι ειμαι κ λιγο χεστρονι.εχει παρενεργιες;η επαφη εγινε το μεσημερι.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το είχα πάρει εγώ πριν απο κάποια χρόνια. δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά αφότου το πήρα και για λίγο καιρό μετά, χάλασε ο κύκλος μου.(ένω πάντα είμαι πολύ σταθερή).θα σου πρότεινα να ρωτήσεις το γυναικολόγο σου οπωσδήποτε πριν το πάρεις.

όλα να σου πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι, από ότι ξέρω είναι ασφαλές

παλιά , πολύ παλιάαααααααα είχε πάρει μία φίλη μετά από "ατύχημα"

δεν ξέρω αν όντως βοήθησε, αλλά εγκυμοσύνη δεν προέκυψε....

 

βρε τον ατιμούλη το σύζυγο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω το είχα πάρει και είχα παρενέργειες είχα αιμοραγία και μου είπε η γυναικολόγος να μην το ξαναπάρω απο τότε δεν το έχω ξαναπάρει, αλλα η απόφαση είναι δική σου

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι το χα παρει χωρις καν να ρωτησω γιατρο, τοτε τα δινανε αβερτα στα φαρμακεια (πριν 10 χρονια). δεν επαθα τιποτα καμια παρενεργεια, ολα νορμαλ πηγαν. απο οτι βλεπεις εξαρταται απο τον οργανισμο της καθεμιας το ιστορικο κλπ...παντως οσο νωριτερα το παρεις τοσο πιο καλα ειναι. τωρα τι να σου πω εγω αν μου συνεβαινε τωρα θα παιρνα το γιατρο αυριο ενα τηλ. πρωτα και μετα θα το αγοραζα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κιεγω πριν 10 χρονια το ειχα παρει οταν τα ειχα με τον αντρα μου κ εγινα χαλια!σερνομουν ζαλιζομουν ημουν μουδιασμενη και ασε που εχω κ κενα μνημης για εκεινη την ημερα:shock: λες κ μου εδωσαν κανενα ναρκωτικο!:shock:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ειχα παρει 2 φορες κιολας με τον αντρα μου οταν ειμασταν ελευθεροι.μου ειχε χαλασει τον κυκλο για λιγο.δεν ειναι οτι καλυτερο παντως.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει παρομοιο θεμα παρακαλω μεταφερετε το.Υπαρχει καποια κοπελα που να εχει παρει το χαπι της επομενης μερας;κατα ποσο ειναι ασφαλες;μετα την γεννα εχω κυκλο 23-24 ημερων.σημερα 16η μερα ειχαμε ενα [ατυχημα] με λιγη πονηρια βεβαια απο μερους του καλου μου που θελει 2ο παιδι τωρα.ξερω πως ειναι λιγες οι πιθανοτητες κ πως ισως να γινομαι προκλητικη για καποιες κοπελες.συγχωρηστε με μα ετσι νιωθω.ειναι στα σχεδια μου μολις βαλουμε τα οικονομικα σε μια σειρα.για πειτε βρε κοριτσια οσες το χετε παρει γιατι ειμαι κ λιγο χεστρονι.εχει παρενεργιες;η επαφη εγινε το μεσημερι.

 

λοιπον το εχω παρει 3 φορες.τις 2 πρωτες μαλιστα οταν πρωτοβγηκε. η μονη περενεργεια ηταν οτι μου ηρθε περιοδοσ πιο νωρις. κ σιγουρα πρεπει να το παρεις μεσα σε 24 ωρες απο την επαφη κ οσο πιο γρηγορα τοσο καλυτερα.βεβαια καλο ειναι μετα να κανεις κ ενα τεστ για παν ενδεχομενο. αντρες.......εγω ετρεχα κ ειχα μωρο 50 ημερων με ακισαρικη.μα δεν μπορουν πια να το ελεγξουν???? ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Το εχω αγορασει ηδη το χάπι αλλα ο γιατρός μου που μίλησα πριν λίγο μου ειπε πως οι πιθανότητες να εχω συλλάβει με ενα μικρό κύκλο σαν τον δικό μου και στην 16η μέρα ειναι πολυ μικρότερες σε σχέση με τα προβλήματα που ίσως μου δημιουργήσει το χάπι. εννοουσε την αναστάτωση που θα μου δημιουργήσει στον κύκλο μου. δεν ξερω βρε κορίτσια. Αυτος μου λεει να μην το πάρω αλλα και γενικα ειναι τυπος κατα των φαρμάκων. ασε που απο την πρωτη φορά που πήγα στο ιατρείο του μετα την γέννα για τεστ παπα μου ειπε αντε βαλε μπρος για 2ο!πραγματικα εχω μπερδευτει...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω 2 φορες το εχω παρει και ποτε δεν μου δημιουργησε καμια παρενεργεια ουτε σωματική ουτε στο κυκλο μου.αν εισαι υγιες γενικοτερα δεν νομιζω οτι με μια φορα να το παρεις θα παθεις τιποτα οσο μεγαλη ποσοτητα ορμονης κ να παρεις.

απ την αλλη το οτι παλια ηταν ελευθερο ενω πλεον το δινουν τα φαρμακεια μονο με συνταγη γιατρου, σημαινει οτι δεν θα ναι κ πολυ αθωωο κ ολο κ καποα σοβαρη παρενεργεια θα παρουσιαζει...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω 2 φορες το εχω παρει και ποτε δεν μου δημιουργησε καμια παρενεργεια ουτε σωματική ουτε στο κυκλο μου.αν εισαι υγιες γενικοτερα δεν νομιζω οτι με μια φορα να το παρεις θα παθεις τιποτα οσο μεγαλη ποσοτητα ορμονης κ να παρεις.

απ την αλλη το οτι παλια ηταν ελευθερο ενω πλεον το δινουν τα φαρμακεια μονο με συνταγη γιατρου, σημαινει οτι δεν θα ναι κ πολυ αθωωο κ ολο κ καποα σοβαρη παρενεργεια θα παρουσιαζει...

 

με συνταγη? δεν μου ζητησαν. free το πήρα

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εχω πάρει 2 φορές χωρις καμια παρενέργεια.Ηταν σε πολύ επικίνδυνες μέρες, ειχαμε "ατυχημα" ενω ειμαι παντα πολύ προσεκτική.

Ολα πήγαν μια χαρά.

Εννοείται οτι όλα αυτα δεν ειναι "οτι καλύτερο" αλλά αν υπάρχει εστω και μικρή πιθανότητα.... δεν θα το ρίσκαρα.Δεν ειναι μεθοδος αντισύλληψης αλλά είναι κατασκευασμένο για τις περιπτώσεις αυτές.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει μια φορά σχεδόν μέσα σε μισή ώρα απο το "ατύχημα" αλλά έμεινα εγγυος βέβαια όταν μίλησα με τον γυναικολόγο μου μου μίλησε με τα χειρότερα λόγια γιαυτό γιατι είναι λεει πολύ επικυνδινο και έχει περιπτώσεις οπου ασθενής του το πήρε και είχε ακατάσχετη αιμοράγια κτλ.:confused::confused::confused:

Τώρα τι να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Ακομη δεν το χω πάρει...το εχω δίπλα μου κ το κοιτάω!εντομεταξυ εχει κολλήσει το μυαλο μου κ απο το πρωι εχω πονους περιόδου...οπως ακριβως ειχα και οταν εμεινα εγγυος. μπουρδες λεω ε???ακομη και να συνελλαβα τωρα ακόμη ταξιδεύει ετσι δεν είναι???ειπαμε κολλησε το μυαλό μου!!!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ εχω πάρει 2 φορές χωρις καμια παρενέργεια.Ηταν σε πολύ επικίνδυνες μέρες, ειχαμε "ατυχημα" ενω ειμαι παντα πολύ προσεκτική.

Ολα πήγαν μια χαρά.

Εννοείται οτι όλα αυτα δεν ειναι "οτι καλύτερο" αλλά αν υπάρχει εστω και μικρή πιθανότητα.... δεν θα το ρίσκαρα.Δεν ειναι μεθοδος αντισύλληψης αλλά είναι κατασκευασμένο για τις περιπτώσεις αυτές.

 

Ακριβως τα ίδια, το εχω παρει τρεις φορες(τη μια με τα δυο χαπια τα παλιά και τις αλλες δυο με το ένα χαπι) μεχρι τωρα και το μονο συμπτωμα που ειχα ηταν ελαφρια αιμοραγια που θύμιζε περίοδο για δυο μερες, αλλωστε το γραφει στις οδηγιες στο κουτάκι.

 

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει παρομοιο θεμα παρακαλω μεταφερετε το.Υπαρχει καποια κοπελα που να εχει παρει το χαπι της επομενης μερας;κατα ποσο ειναι ασφαλες;μετα την γεννα εχω κυκλο 23-24 ημερων.σημερα 16η μερα ειχαμε ενα [ατυχημα] με λιγη πονηρια βεβαια απο μερους του καλου μου που θελει 2ο παιδι τωρα.ξερω πως ειναι λιγες οι πιθανοτητες κ πως ισως να γινομαι προκλητικη για καποιες κοπελες.συγχωρηστε με μα ετσι νιωθω.ειναι στα σχεδια μου μολις βαλουμε τα οικονομικα σε μια σειρα.για πειτε βρε κοριτσια οσες το χετε παρει γιατι ειμαι κ λιγο χεστρονι.εχει παρενεργιες;η επαφη εγινε το μεσημερι.

 

πολλες τσαχπινιες συνεβησαν δηλ αυτες τις μερες:roll:

εγω δευτερα ξημερωμα εγινε οτι εγινε και αφου φρικαρα μεσα μου μολις ξημερωσε πριν ερθω στη δουλεια πηγα και το πηρα και μαλιστα το καταπια χωρις καν νερο:?

εγω δεν ειμαι σε φαση για νεες αφιξεις και επειδη εχω αστατο κυκλο αγχωθηκα τοσο πολυ που δε σκεφτηκα καμια παρενεργεια απλα πηγα και το πηρα.δε το εχω ξαναπαρει και δε ξερω.

εσυ τι εκανες τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Ok...μόνο εγω φοβάμαι να το πάρω??? εχω τόσο μικρό κύκλο που αν μου τον χαλάσει κιόλας με βλέπω κάθε μήνα να κάνω τεστ εγκυμοσύνης...γιατί το νιώθω τόσο αμαρτία μπορείτε να μου πείτε? γιατι να ειμαι τόσο ενοχική? η συνάδελφος και φίλη εδω μου λεει το εχει πάρει 3 φορές. η μόνη παρενέργια ειναι πως της ήρθε πιο νωρίς περίοδος. προλαβαίνω πάντως ακόμη ετσι δεν είναι. βεβαια αποδυναμώνεται και η δράση του απ ότι ξέρω. εχουν περάσει ήδη 1.5 μέρα και παω για 2.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

πολλες τσαχπινιες συνεβησαν δηλ αυτες τις μερες:roll:

εγω δευτερα ξημερωμα εγινε οτι εγινε και αφου φρικαρα μεσα μου μολις ξημερωσε πριν ερθω στη δουλεια πηγα και το πηρα και μαλιστα το καταπια χωρις καν νερο:?

εγω δεν ειμαι σε φαση για νεες αφιξεις και επειδη εχω αστατο κυκλο αγχωθηκα τοσο πολυ που δε σκεφτηκα καμια παρενεργεια απλα πηγα και το πηρα.δε το εχω ξαναπαρει και δε ξερω.

εσυ τι εκανες τελικα;

 

ποπο!Δευτεριάτικο ξημερώματα??δεν κρατιέστε! :))))

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. τελικα το πήρα το χάπι λίγο πριν να κλείσω 48ωρο! ο ανδρας μου βεβαια θύμωσε αλλα τού μίλησα για τους προβληματισμούς μου και φανταζομαι καταλαβε...

εχω ενα μικρό αγχος ακόμη γιατι ξερω πως δεν ειναι 100% αποτελεσματικό και πόσο μαλον οταν λαμβάνεται μετα απο τόσες ωρες αλλα αν ειμαι σ αυτο το μικρό ποσοστό που συλαμβάνει (με δεδομένο την 16η μέρα με 24 μέρες κύκλο) και δεν πιάνει το χάπι ε τοτε χαλάλι του. ειναι θέλημα θεού.φιλια!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. τελικα το πήρα το χάπι λίγο πριν να κλείσω 48ωρο! ο ανδρας μου βεβαια θύμωσε αλλα τού μίλησα για τους προβληματισμούς μου και φανταζομαι καταλαβε...

εχω ενα μικρό αγχος ακόμη γιατι ξερω πως δεν ειναι 100% αποτελεσματικό και πόσο μαλον οταν λαμβάνεται μετα απο τόσες ωρες αλλα αν ειμαι σ αυτο το μικρό ποσοστό που συλαμβάνει (με δεδομένο την 16η μέρα με 24 μέρες κύκλο) και δεν πιάνει το χάπι ε τοτε χαλάλι του. ειναι θέλημα θεού.φιλια!

όλα να σου έρθουν όπως τα θες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Το έχω πάρει μια φορά σχεδόν μέσα σε μισή ώρα απο το "ατύχημα" αλλά έμεινα εγγυος βέβαια όταν μίλησα με τον γυναικολόγο μου μου μίλησε με τα χειρότερα λόγια γιαυτό γιατι είναι λεει πολύ επικυνδινο και έχει περιπτώσεις οπου ασθενής του το πήρε και είχε ακατάσχετη αιμοράγια κτλ.:confused::confused::confused:

Τώρα τι να σου πω...

Μάλιστα!Ο γυναικολόγος σου δηλαδή προτιμαει την έκτρωση σε περιπτωση ατυχήματος??

 

Την έπαθα κι εγώ ειμαι σε ωορηξία και βγήκε το προφυλακτικό στο τέλος:evil:

Πόσες ωρες μετα μπορώ να πάρω το χάπι και ποιο?????

Εχω ηδη 2 παιδια και δεν παιζει με τιποτα 3ο:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!Ο γυναικολόγος σου δηλαδή προτιμαει την έκτρωση σε περιπτωση ατυχήματος??

 

Την έπαθα κι εγώ ειμαι σε ωορηξία και βγήκε το προφυλακτικό στο τέλος:evil:

Πόσες ωρες μετα μπορώ να πάρω το χάπι και ποιο?????

Εχω ηδη 2 παιδια και δεν παιζει με τιποτα 3ο:cry::cry:

θα το ζητησεις στο φαρμακειο ως το χαπι της επομενης μερας ετσι λεγεται...οσο πιο γρηγορα τοσο πιο αποτελεσματικο ειναι πρεπει να το πιεις μεσα σε 48 ωρες

Link to comment
Share on other sites

S ευχαριστώ για την απάντηση!

πήρα το norlevo στις 11μιση ώρες!

Να ενημερώσω οτι το χάπι βρίσκεται σε έλλειψη εδώ και 3 μήνες!Στην περιοχή μου 4 εφημερεύοντα δεν το είχε κανένα και τελικά βρήκα σε εφημερευων διπλανης περιοχης όπου μου ειπε ήταν το τελευταίο!!!!

Επίσης δεν ειχαν να μου δωσουν ουτε κ;apoio αλλο αντίστοιχο του norlevo:confused::confused:

Eφαγα μια φρίκη μεχρι να το βρω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...