Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να ρωτήσω και κάτι επιπλέον...

Η λήψη τροφοβλάστη ποια πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με την αμνιοπαρακέντηση; Λιγότερη επικινδυνότητα; Γρηγορότερα αποτελέσματα; Τι ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτήσω και κάτι επιπλέον...

Η λήψη τροφοβλάστη ποια πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με την αμνιοπαρακέντηση; Λιγότερη επικινδυνότητα; Γρηγορότερα αποτελέσματα; Τι ακριβώς;

 

η επικινδυνότητα είναι η ίδια

ΟΜΩΣ μην αγχώνεσαι για αυτό... η περίπτωση του να αποβάλεις λόγω της εξέτασης είτε με λήψη τροφοβλάστη είτε με αμνιοπαρακέντηση είναι πάρα πάρα πάρα πολύ μικρή

ο λόγος είναι ότι πλέον και αυτή η εξέταση έχει γίνει ρουτίνα και οι γιατροί ξέρουν τι να κάνουν

Αν πας και σε κάποιον γιατρό που να έχει καλό όνομα για αυτή την εξέταση είσαι διπλά εξασφαλισμένη

Σε νοιώθω για την αγωνία σου γιατί κι εγώ έτσι ένοιωθα (έχω κάνει λήψη τροφοβλάστη) όμως όταν τελικά πάνε όλα μια χαρά, φυσικά και τα ξεχνάς όλα

Τα αποτελέσματα είναι το ίδιο γρήγορα

 

η διαφορά τους είναι μόνο ότι η λήψη τροφοβλάστη γίνεται στην αρχή της εγκυμοσύνης (12η με 13η εβδομάδα) οπότε αν κάτι πάει στραβά στην εγκυμοσύνη μπορείς να το αντιμετωπίσεις διαφορετικά απ ότι όταν πρόκειται για προχωρημένη εγκυμοσύνη

 

Απ το λίγο που έψαξα στο ιντερνετ, μάλλον τελικά εσύ δε θα μπορείς να κάνεις λήψη τροφοβλάστη λόγω πλέον της σωματικής διάπλασης

 

Προσπάθησε όσο είναι δυνατόν να χαλαρώσεις και να ηρεμήσεις

Προσπάθησε να σκέφτεσαι μόνο θετικά και σύντομα ότι είναι να γίνει θα γίνει

Μην κατηγορείς τον άντρα σου που σε λέει υπερβολική, προσπαθεί απλά να σε ηρεμήσει και δεν έχει άλλο τρόπο... δεν ξέρει τι να κάνει ή τι να πει

Αυτός νοιώθει πιο ανίσχυρος από σένα

Είναι πιθανά η πρώτη φορά στη ζωή του που δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα για να βοηθήσει το κοριτσάκι του... εσένα

 

Θα προσευχόμαστε όλες για σένα και προσπάθησε να έχεις καλή και θετική διάθεση... παίζει κι αυτό το ρόλο του

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε candy1234 σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά. Και θα δεις ότι θα πάνε όλα καλά. Μην αγχώνεσαι όσο μπορείς βέβαια. Έτσι μπορεί να κάνεις κακό στο μωράκι σου.

 

Άσε που τώρα με όλα αυτά που άκουσα φοβήθηκα κι εγώ. Αύριο πάω για τον μεγάλο υπέρηχο. Ουφ............. Άντε να δούμε..........

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε αρχικα (καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι) .

Ευχομαι ο γιατρος να σου πει ευχαριστα.

Σε παρακαλω ενημερωσε μας να παει η καρδια μας στη θεση της γιατι σε νοιωθουμε απολυτα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με την γιατρό μου. Μου είπε να πάω απο το ιατρείο της το απόγευμα για να τα πούμε και απο κοντά. Επικοινωνησε με τον γιατρό που έκανε τον Β΄ Επιπέδου, ο οποίος της είπε πως δεν ανησυχεί ιδιαίτερα...απλά θα ήθελε να επαναλάβω τον υπέρηχο το ερχόμενο Σάββατο για να δούμε το θέμα του εγκεφάλου. Σ' ό,τι αφορά στα αποτελέσματα του ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ, η γιατρός μου μου είπε το απόγευμα να της πάω τα αποτελέσματα των εξετάσεων του προγενετικού ελέγχου να τα ξαναδεί και θα δούμε.. Πάντως δεν την άκουσα "ζεστή" για το θέμα της αμνιοπαρακέντησης. Μου είπε δε, πως στο ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ ήθιστε να βγαίνουν περίεργα αποτελέσματα... και δεν θα έπρεπε να το πάρουμε ως "μπούσουλα" αυτό το 1/310. Είδομεν λοιπόν...εν αναμονή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποψή μου είναι και σου συνιστώ, ακόμα κι άν δεν κάνεις αμνιο, να κάνεις ένα Β επιπέδου με καλό υπερηχογραφιστή, κατά προτίμηση πιστοποιημένο απ'το Fetal Medicine Centre, ή εν πάσει περιπτώσει προσεκτικό γιατρό για να έχεις μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλα να πανε καλά..Πάντως και αμνιοπαρακέντηση να χρειαστεί να κάνεις, δεν χρειάζεταινα ανησυχείς τόσο, αν δεις στο αντίστοιχο topic θα καταλάβεις ότι πολλές από εμάς την έχουν κάνει χωρίς - ευτυχώς - κάποιο άσχημο αποτέλεσμα.. Κάνε ότι χρειαστεί προκριμένου να αποβάλλεις το άγχος και να χαρείς όσο γίνεται περισσότερο το χρόνικό διαστημα της εγκυμοσυνης που σου απομένει

Link to comment
Share on other sites

Candy σου εύχομαι και εγώ από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά για σένα και το μωρό σου. Καταλαβαίνω το άγχος σου αν και εγώ θα πάω αύριο να κάνω την Β επιπέδου και ήδη το άγχος με έχει κατακλύσει.Φαντάζομαι πως νιώθεις εσύ...

Το προαίσθημα μου λέει ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Έχεις όλη τη θετική ενέργεια από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Candy μου κι απο μενα οι καλυτερες ευχες ........ Πραγματικα μονο εμεις οι μελλουσες μανουλες καταλαβαινουμε η μια την αλλη τοσο καλα, ολοι οι υπολοιποι μας θεωρουν υπερβολικες!

 

Ενημερωσε μας για τα αποτελεσματα. Παντως ο γιατρος ο δικος μου μου ειπε να μην κανω Αλφα τεστ γιατι πολλες φορες τα αποτελεσματα βγαινουν αλλοιωμενα λογω διαφορων παραγοντων οπως πχ φαρμακα και ορμονες που παιρνουμε και μου συνεστησε να κανω κατευθειαν αμνιοπαρακεντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

candy ελπίζω ως τώρα να έχεις μιλήσει με τη γιατρό

σου και να έχεις ησυχάσει...

 

Η γνώμη μου είναι ότι ίσως η μέτρηση 10,4mm μπορεί να ήταν και λιγότερη από 10mm γιατί αφού μετράμε χιλιοστά εύκολα μπορεί να γίνει λάθος...

επειδή έκανα 2 Β επιπέδου με διαφορά μιας μέρας έχω να σου πω ότι κάποιες μετρήσεις είχαν διαφορά 2 mm...

 

εύχομαι όλα να πάνε καλά....

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας...

Πήγαμε τελικά εχθές το απόγευμα στην γυναικολόγο μου. Ξαναείδε τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου που είχαμε κάνει στην αρχή και οι οποίες ήταν όλες σωστές. Μου είπε πως αυτό στο κεφαλάκι του μωρού δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό, συμβαίνει συνήθως στα αγοράκια και θα κάνουμε πάλι υπέρηχο το Σάββατο για να δούμε αν έπεσε κάτω από το 10mm. Αν έχει πέσει, θεωρεί εκείνη πως δεν χρειάζεται να κάνουμε αμνιο μόνο και μόνο για τα ποσοστά που δίνει η ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ, καθώς το 1/310 εξακολουθεί να είναι αρνητικό και επίσης γιατί η ΑΛΦΑ αποτελείται από δύο μέρη: Τον υπέρηχο και τον ορμονολογικό έλεγχο- μέσω εξέτασης αίματος. Ο υπέρηχος μας ήταν άριστος. Η ορμονολογική ανάλυση, συμβαίνει να παρουσιάζει τέτοιου είδους αποκλίσεις, αφού έχουμε να κάνουμε με ορμόνες και μπορεί εκείνη την στιγμή που έγινε η αιμοληψία να ήταν αυξημένες στο αίμα μου. Δεν σημαίνει κάτι...αφού ούτε η ηλικία μας ούτε κάποια κληρονομικότητα μας προδιαθέτει αρνητικά. Αυτό που πρότεινε είναι, αν τυχών η μέτρηση που θα κάνουμε το Σάββατο δείξει στασιμότητα ή αύξηση να κάνουμε επί τόπου αμνιο, αν όχι, τότε εξαρτάται από εμάς τι θα αποφασίσουμε, καθαρά και μόνο για ψυχολογικούς δικούς μου παράγοντες.... για να νιώσω εγώ καλύτερα... Εγώ σε αυτή την φάση σκέφτομαι να περιμένω να δω τι θα δείξει η μέτρηση το Σάββατο και κατόπιν αν όλα μετρηθούν ευνοϊκά για το παιδί, να μην κάνω αμνιο...αφού και αυτό με αγχώνει πάρα πάρα πολύ και με φοβίζει εξαιρετικά. Θέλω πάση θυσία να την αποφύγω την αμνιοπαρακέντηση....και δεν έχω σκοπό μόνο για την ψυχολογία μου να υποστώ αυτή την διαδικασία, αφού είναι έτσι και αλλιώς πολύ ψυχοφθόρα για εμένα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... εχθές πήρα κάποιες αποφάσεις... Κατ' αρχήν, μέχρι το Σάββατο που πρόκειται να κάνω τον επαναληπτικό υπέρηχο, θα κάνω μόνο θετικές σκέψεις... Το μωράκι μου θα δείξει πως όλα είναι καλά και πως απλά ήταν μια μετρηση που βγήκε εκείνη την ώρα που κάναμε τον Β΄επιπέδου, λόγω της δυσμενούς θέσης του.... Θα το ξαναμετρήσουμε και θα είναι όλα ΟΚ. Δεν μπορώ να ψυχαναλόνομαι χωρίς να υπάρχει ακόμη λόγος...Είναι άδικο και για εμένα και πάνω από όλα για το μπεμπάκι μου!!! Εξάλλου, η γιατρός μου ήταν καθυσηχαστική... Αν ήταν αλλιώς, έμμεσα θα μπορούσε να μου "περάσει" το μνμ της υποχρεωτικής αμνιο....να το αφήσει να υποβόσκει στην συζήτηση ρε παιδί μου... Η γυναικα κάθε άλλο, μόνο για ψυχολογικούς λόγους μου είπε αν θέλω να την κάνω... Απο την άλλη, αυτό το 1/310 που έβγαλε το ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ είναι απλά κάτι στατιστικό...Οι ορμόνες αυτό έδειξαν εκείνη την ώρα... Πήρα τηλ. την πυρινική ιατρό που το έχει υπογράψει στο ΙΑΣΩ εχθές και η κοπέλα μου εξήγησε πως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κάνω άμνιο με γνώμονα μόνο αυτό το αποτέλεσμα... Στο φινάλε, 1/310 οι πιθανότητες για πρόβλημα σε σχέση με το 1/100 οι πιθανότητες αποβολής στην αμνιοπαρακέντηση, και μάλιστα σε υγειές παιδί, ε, ρε γαμώτο, αφού όλοι μου λένε πως είναι μαθηματικά απλά όλα...αν βάλω τα κλάσματα κάτω....η ζυγαριά τείνει προς την απόφαση που έχω πάρει...Δεν θα κάνω αμνιο... εκτός αν φανεί κατι στον επαναληπτικό υπέρηχο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο candy1234.

Πολυ σωστα σκεφτηκες.

Σου ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου να πανε ολα καλα

για σενα και για το μωρο σου (που θα πανε δηλαδη).

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

CANDY 1234 χαίρομαι που σκέφτεσαι θετικά.Επανέλαβε την εξέταση και μετά πράττεις αναλόγως. :wink: .Ολα καλά θα πάνε περιμένουμε νέα....

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Candy! Σε ακούω ήδη καλύτερα και χαίρομαι πάρα πολύ! Είμαι βέβαιη ότι όλα θα πάνε κατ' ευχήν και το μωράκι σου είναι μια χαρούλα. Αλλά ρε κορίτσια, δεν είναι βάρβαρη αυτή η τάση των ιατρών να μας τρελαίνουν χωρίς να ξέρουν σίγουρα??? Θα μπορούσαν να βεβαιωθούν νομίζω πρίν φέρουν την καταστροφή κάποιες φορές!!! Είναι πραγματικά φοβερό αυτό που ζούν οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Candy 1234 . Ξέρω απόλυτα σε τι κατάσταση είσαι πίστεψέ με...

Εγώ έκανα αυχενική διαφάνεια και το ποσοστό μου ήταν 1: 4497 και μετά τον Β'επιπέδου που έκανα προχθές και επειδή υπήρξε ένας δείκτης το ποσοστό ήταν 1: 2034 και είμαι και εγώ 29 και στ πρώτο παιδί και παρ'όλα αυτά αν και είναι χαμηλό το ποσοστό για σύνδορμο down θα κάνω αμνιοπαρακέντηση την παρασκευή... και είμαι στην 23 εβδομάδα...έτσι βρε αδερφέ για να ησυχάσω... Δεν είναι τόσο εύκολα βέβαια όπως στα γράφω... Κλαίω από την δευτέρα που μου είπα για τον δείκτη που βρέθηκε στο Β'Επιπέδου αλλά δεν γίνεται και αλλιώς.... Αν είναι λοιπόν να είσαι σε απόγνωση κάνε και εσύ μία αμνιοπαρακέντηση και σίγουρα μετά θα ησυχάσεις τελείως είτε είναι καλό το αποτέλεσμα είτε όχι τουλάχιστον θα ξέρεις... Αυτό λέω και εγώ από την δευτέρα στον εαυτό μου για να το πιστέψω και να ηρεμήσω λίγο.... Είτε είναι καλό είτε είναι κακό το αποτέλεσμα τουλάχιστον θα το ξέρω και από εκεί και πέρα θα πράξω ανάλογα.... Αν το σκεφτείς ψύχραιμα έτσι είναι..... αλλά μιας και είσαι καλύτερα συνέχησε έτσι..... Ελπίζω και εγώ μετά τα αποτελέσματα να κάνω θετικές σκέψεις....

 

ΥΓ: σου έγραψα κάτι σχεδόν ίδιο και σε ένα άλλο θέμα που έχεις ανοίξει..Διάβασε το από όπου θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

... Η γυναικα κάθε άλλο, μόνο για ψυχολογικούς λόγους μου είπε αν θέλω να την κάνω...

 

Με συγχωρείς, δεν είναι επιστημονική άποψη αυτή, δεν κάνουμε αμνιοπαρακέντηση για ψυχολογικούς λόγους της εγκύου, την κάνουμε προαιρετικά άν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις που συνηγορούν γι αυτό. :?

Link to comment
Share on other sites

... Η γυναικα κάθε άλλο, μόνο για ψυχολογικούς λόγους μου είπε αν θέλω να την κάνω...

 

Με συγχωρείς, δεν είναι επιστημονική άποψη αυτή, δεν κάνουμε αμνιοπαρακέντηση για ψυχολογικούς λόγους της εγκύου, την κάνουμε προαιρετικά άν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις που συνηγορούν γι αυτό. :?

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Candy1234 κανένα νέο; Ελπίζω να πάνε όλα κατ΄ευχήν.

 

Γενικότερα πάντως θα ήθελα να πως κάτι για το θέμα των επεμβατικών εξετάσεων προγεννητικού ελέγχου.

Όντως η αμνιοπαρακέντηση δεν γίνεται κανονικά για ψυχολογικούς λόγους αλλά αν ο γιατρός το θεωρεί απαραίτητο.

Ξέρω όμως πολλές μητέρες που παρόλο που δεν είχαν κάποιο ιδιάιτερο λόγο για να ανησυχούν ούτε ήταν άνω των 35 ετών, ζήτησαν και έκαναν άμνιο για να είναι σίγουρες ότι όλα θα πάνε καλά.

 

Νομίζω ότι ακόμα κιαν δεν συντρέχει συγκεκριμένος σημαντικός λόγος, είναι επιλογή των γονιών αν θα κάνουν ή όχι την εξέταση, ειδικά αν τους έχουν γεννηθεί αμφιβολίες από αποτελέσματα άλλων εξετάσεων. Δεν ξέρω κανέναν γιατρό που να μη δέχτηκε να κάνει αμνιοπαρακέντηση αν το ήθελαν οπωσδήποτε οι γονείς έχοντας συνείδηση του ρίσκου. Όταν ήμουν έγκυος στο γιο μου δεν υπήρχε λόγος να κάνω άμνιο και ο γιατρός μου έλεγε ότι δεν ήταν απαραίτητο αλλά αν εγώ ήθελα για δικούς μου λόγους, έστω και ψυχολογικούς, θα μπορούσα να την κάνω.

 

Τότε δεν έκανα αλλά στα δίδυμα, αναγκαστικά, λόγω αυξημένης αυχενικής διαφένειας στο 1 μωρό και υψηλής πιθανότητας για σύνδρομο down, έκανα λήψη τροφοβλάστη αρχικά και επειδή τα αποτελέσματα ήταν αμφίβολα, αναγκάστηκα να κάνω και άμνιο. Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν πάρα πολύ μη χάσω το 1 ή και τα 2 μωράκια μου γιατί ο κίνδυνος αποβολής σε δίδυμη κύηση είναι υψηλότερος αλλά ο γιατρός μου υπήρξε πολύ καθησυχαστικός.

 

Όπως μου είπε θεωρείται πλέον εξέταση ρουτίνας, το ποσοστό αποβολών σε άμνιο από έμπειρους γιατρούς είναι μηδαμινό και οι κίνδυνοι αφορούν περιπτώσεις που γίνονται αμνιοπαρακεντήσεις ή λήψεις τροφοβλάστη από ανθρώπους που δεν έχουν εμπειρία, που δεν είναι αρκετά καλοί και προσεκτικοί στους χειρισμούς τους και σε αναξιόπιστα διαγνωστικά κέντρα.

 

Πάντως στην περίπτωσή μου πήγαν όλα καλά και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Νομίζω ότι αν το έχεις αποφασίσει συνειδητά, ξέρεις που πας να κάνεις την εξέταση και γιατί, και ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού, το ρίσκο δεν είναι αποτρεπτικό ακόμα κιαν η εξέταση δεν είναι απόλυτα επιβεβλημένη ιατρικά.

Φυσικά δεν πρέπει να γίνονται επεμβατικές εξετάσεις για ψύλλου πήδημα και γι αυτό δεν είναι μια απόφαση που παίρνεις εύκολα αφού το ρίσκο, όσο μικρό και νά' ναι, είναι υπαρκτό.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...