Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σφραγίσματα σε 7χρονα


Alex Cross

Recommended Posts

Καλησπέρα, ο γιος μου είναι 7 ετών και έχει ήδη 3 σφραγίσματα σε τραπεζίτες. Η παιδοδοντίατρος του έκανε τα κλασσικά, μαύρα, απαίσια σφραγίσματα, λέγοντάς μου ότι στους τραπεζίτες επιβάλλεται, καθώς τα άσπρα δεν πρόκειται να κρατήσουν και δεν τα συνιστά με τίποτα. Ετσι λοιπόν και έγινε. Μετά από 2 μήνες που πήγα στον δικό μου οδοντίατρο (για ενήλικες βεβαίως), όταν του το είπα, μου είπε ότι τα "μαύρα" σφραγίσματα έχουν καταργηθεί, και ότι πλέον χρησιμοποιούνται μόνο τα λευκά και ιδιαίτερα στα παιδιά. Ακόμα δεν έχω πάει στην παιδοδοντίατρο για να της το πω. Εχετε ακούσει εσείς περί κατάργησης των κλασσικών σφραγισμάτων? Στα παιδιά σας, τι σφραγίσματα έχουν γίνει, κυρίως σε τραπεζίτες? :?: Για να ξέρω δηλαδή, εάν θα βρίσω την παιδοδοντίατρό μου ή όχι! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ως οδοντίατρος σου απαντώ οτι ο οδοντίατρος σου σου τα λέει μια χαρά η παιδοδοντίατρος είναι μάλλον στον κόσμο της!!!Εχουν καταργηθεί ή μάλλον τείνουν προς κατάργηση τα αμαλγαματα,και ειδικά στα παιδιά καλό είναι να μην χρσειμοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πες μου τώρα, μια και είσαι και ειδικός. Εγώ τι πρέπει να κάνω? Εάν της το πω, ενδεχομένως θα το αμφισβητήσει.

Νομίζεις ότι πρέπει να αλλάξω παιδοδοντίατρο?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επεμβαινω εγω παντος θα αλλαζα αμεσως.δεν θα ξαναειχα εμπιστοσυνη στην εν λογο γιατρο να δει το στομα του παιδιου μου.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

πρωτον να ρωτησω γιατι εγιναν τα σφραγισματα? θελω να πω τι διατροφη ειχατε?(αν εχει σχεση αυτο...) μετα θελω να ρωτησω το μελος σαν γιατρο eleftheriak επι την ευκαιρια σε τι ηλικια πρεπει να παει το παιδι στον οδοντιατρο?εγω ας πουμε ειμαι 27 και δεν εχω παει ποτε..χαχαχα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πες μου τώρα, μια και είσαι και ειδικός. Εγώ τι πρέπει να κάνω? Εάν της το πω, ενδεχομένως θα το αμφισβητήσει.

Νομίζεις ότι πρέπει να αλλάξω παιδοδοντίατρο?

 

Απλά αλλάζεις παιδοδοντίατρο ή μάλλον πας τα παιδιά στον οδοντίατρό σου και τελειώνη η υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω το μελος σαν γιατρο eleftheriak επι την ευκαιρια σε τι ηλικια πρεπει να παει το παιδι στον οδοντιατρο?εγω ας πουμε ειμαι 27 και δεν εχω παει ποτε..χαχαχα

 

Στους ενήλικες ασχετο αν εχουν ή όχι κάποιο πρόβλημα κάθε 6 μήνες και στα παιδιά πάλι καθε 6 μήνες μετά τα 3-4 ή και ακόμη νωρίτερα στα 2-3 αν το παιδί είναι συνεργάσιμο

Link to comment
Share on other sites

πρωτον να ρωτησω γιατι εγιναν τα σφραγισματα? θελω να πω τι διατροφη ειχατε?(αν εχει σχεση αυτο...) μετα θελω να ρωτησω το μελος σαν γιατρο eleftheriak επι την ευκαιρια σε τι ηλικια πρεπει να παει το παιδι στον οδοντιατρο?εγω ας πουμε ειμαι 27 και δεν εχω παει ποτε..χαχαχα

27χρονια δηλαδη δεν εχεις κανει ουτε ενα καθαρισμο?!!!!!!!:shock:και ειναι καλα τα δοντια σου.τι παστα εχεις?πω!πω!καλυτερα να τα προσεχεις λιγουλακι γτ δεν το ξερεις αλλα να στο πω εισαι πολυ τυχερη!!να πω κιολας οτι να μην ξεχνατε την φθοριωση στα δοντακια των παιδιων σας.εγω τους τα κανα και σε λιγο καιρο και τον μικρο καθε χριστουγεννα για να μην το ξεχναω.μολις σταματουσαν το σχολειο για τις διακοπουλες τους τα πηγαινα στην δικια μου οδοντιατρο.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

τα μαυρα σφραγισματα εχουν καταργηθει προ πολλου. προσφατα αλλαξα ολα τα δικα μου και μου εξηγησε η οδοντιατρος πως δεν χρησιμοποιουνται πια. η θεωρια αυτη με τα μαυρα δεν ισχυει οτι κρατανε περισσοτερο δηλαδη.

μην βρισεις κανεναν αλλαξε οδοντιατρο.

Link to comment
Share on other sites

27χρονια δηλαδη δεν εχεις κανει ουτε ενα καθαρισμο?!!!!!!!:shock:και ειναι καλα τα δοντια σου.τι παστα εχεις?πω!πω!καλυτερα να τα προσεχεις λιγουλακι γτ δεν το ξερεις αλλα να στο πω εισαι πολυ τυχερη!!να πω κιολας οτι να μην ξεχνατε την φθοριωση στα δοντακια των παιδιων σας.εγω τους τα κανα και σε λιγο καιρο και τον μικρο καθε χριστουγεννα για να μην το ξεχναω.μολις σταματουσαν το σχολειο για τις διακοπουλες τους τα πηγαινα στην δικια μου οδοντιατρο.
ναι οντως δεν εχω παει τωρα θελω να παω για καθαρισμο και παλι χωρις να χω κατι επειγον. αλλα γενικα δεν εχω τιποτα. ουρε σφραγισματα ουτε κατι αλλο. αλλα πλακα πλακα καμια φορα λεω βρε μπας και μου κρυβουν καμια εκπληξη και μου βγει και θα τρεχω και δε θα φτανω? γιαυτο αποφασισα να παω για ελεγχο και καθαρισμο φυσικα.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην ξεχνατε την φθοριωση στα δοντακια των παιδιων σας.εγω τους τα κανα και σε λιγο καιρο και τον μικρο καθε χριστουγεννα για να μην το ξεχναω.μολις σταματουσαν το σχολειο για τις διακοπουλες τους τα πηγαινα στην δικια μου οδοντιατρο.

 

ακουσα οτι στα 7 πρεπει να σκεφτομαστε για φθοριωση. Και οτι δε χρειαζετε πιο πριν.. Καποιοι λενε οτι ειναι περιτο πιο πριν.. δε ξερω αν ισχυει

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασπρα σφραγισματα εχουν τα μικρα μου εκτος απο ενα δοντακι που το ειχαμε σφραγισει στην Αμερικη.

Κοριτσια ρωτηστε τους οδοντιατρους σας και για την πλαστικοποιηση :wink: .

Link to comment
Share on other sites

Απλά αλλάζεις παιδοδοντίατρο ή μάλλον πας τα παιδιά στον οδοντίατρό σου και τελειώνη η υπόθεση

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μάλλον αυτό θα κάνω. Θα αλλάξω παιδοδοντίατρο. Εχεις και π.μ.

Link to comment
Share on other sites

ακουσα οτι στα 7 πρεπει να σκεφτομαστε για φθοριωση. Και οτι δε χρειαζετε πιο πριν.. Καποιοι λενε οτι ειναι περιτο πιο πριν.. δε ξερω αν ισχυει

εμεις ξεκινησαμε στα 6 και οταν ο μεγαλος ηταν στα 13 μου ειχε πει η γιατρος οτι πλεον δεν χρειαζετε.ασε που δεν ειναι κατι το τραγικο αλλα ειναι πολυ δυσκολο για τα παιδια σαν διαδικασια.ενα κολπακι που εκανα ηταν να εχω μαζι μου ενα μπλοκ ζωγραφικης μικρο και μαρκαδορους και μας εγραφαν ή ζωγραφιζαν κατι κρατωντας το εγω οσο περιμεναμε να τελιωσει η ωρα που επρεπε να εχουν το μασελακι.δεν ξερω αν φταιει η παστα ή η προσοχη που ειχαμε στα δοντια μας αλλα φτου φτου και τα δυο μου τα μεγαλα εχουν μαργαριταρια.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...