Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Γεια σας,

μεταφέρθηκαν κάποιες δημοσιεύσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2512183

 

Στην περίπτωση που στο θέμα αυτό, μετά απο αυτή την ειδοποίηση , εμφανιστούν νέες δημοσιεύσεις οι οποίες είτε στρέφουν την τροπή της συζήτησης μακριά απο το αρχικό θέμα, είτε απαντούν/συνεχίζουν με κείμενα που αποτελούν σχολιασμό συμπεριφοράς άλλου μέλους ή της διαχείρισης θα επιδέχονται απευθείας και μόνο για αυτό το θέμα, κάρτα πόντων αλλά και προσωρινό αποκλεισμό απο όλες τις συζητήσεις, καθώς θα θεωρηθεί ότι συμβάλλουν στο να μην συνεχιστεί η συζήτηση σε ένα ενδιαφέρον και ενημερωτικό επίπεδο.Διαφορές προσωπικές ανάμεσα στα μέλη, εξαιτίας οποιουδήποτε λόγου

θα πρέπει να λύνονται εκτός του δημόσιου φόρουμ.

 

Στην περίπτωση που στις δημοσιεύσεις που μεταφέρθηκαν στο αρχείο βρίσκεται κάποιο ενημερωτικό κείμενο το οποίο επιθυμείτε να επανατοποθετήσετε, μπορείτε να κάνετε χρήση copy paste (αντιγραφή/επικόλληση) και να πατήσετε "απάντηση" με το επιθυμητό κείμενο - αρκεί να μην παραβαίνει τους κανόνες του φόρουμ, όπως σημειώνεται και παραπάνω

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


καλημερα!αυτο που γνωριζω για το σαραντισμα ειναι πως εκτος του οτι ειναι ενα θρησκευτικο καθιερωμενο,στεκει και απο ιατρικης πλευρας.δηλαδη 40 μερες χρειαζεται ετσι ωστε η μητρα να επανελθει στη φυσιολογικη θεση και κατασταση και επισης μεχρι να βρει μαμα και μωρο τον καλυτερο δυνατο ρυθμο στον θηλασμο....εγω θα γεννησω ιουλιο(μεχρι τις 28 μου εδωσε τελικη ημερομηνια ο γιατρος μου) και ελπιζω να αντεξω να κατσω μεσα τοσο καιρο....στην ουσια παει το καλοκαιρι μου!!αλλα δεν πειραζει!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να πώ κ εγώ τα δικά μου.

Στην πρώτη μου κόρη το σαράντισμα το έμαθα απο την πεθερά μου όταν γέννησα μέχρι τότε δεν είχα ιδέα ουτε καν για την ευχή, μου είπε βέβαια κ πολλά που εχουν πεί κ αλλα κορίτσια εδώ αλλά γελούσα, είχε βάλει μάλιστα κ λιβάνι στην είσοδο αν θυμάμαι καλά.

Γέννησα Οκτώμβρη κ είχε αρχήσει ήδη ο χείμωνας εκείνη την χρονιά, ήμουν κ εγώ πάρα πολύ κουρασμένη κ άργησα να αισθανθώ καλά, έβγαινα μόνο για παιδίατρο κ νομίζω οτι βγηκα κ κάποιες φορες μόνη βόλτα με το αμάξι, κατα τα άλλα είχα το μυαλό μου στο βρέφος.

Στην δεύτερη σχεδόν τα ιδια, Νοέμβρη γεννήθηκε κ είχα + ενα παιδί να φροντίζω, κούραση λέμε κ είχα κ κάτι ζαλάδες που με φόβηζαν, πείρα ευχές κ στις 2.

Τώρα περιμένω το τρίτο μου παιδάκι (κανινα μέχρι 28 Ιουλίου με έχει κ μένα) οπότε μια κ είναι κ καλοκαιράκι δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω μέσα, θα βγώ μόλις αισθανθώ καλά εγώ.

 

Επίσης θα ήθελα να γράψω κ την γνώμη μου για τον σαραντισμό κ πώς αισθάνομαι εγώ με όλο αυτό.

Διάβασα απο ενα λινκ που υπάρχει στην αρχή του τόπικ

http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/05/giati-ginetai-o-sarantismos-ths-gynaikas-kai-ti-symbolizei.html

το βάζω ξανά εδώ, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν έχω καταλάβει που αναφέρεται οτι μαμά κ βρέφος πρέπει να μείνουν μέσα στο σπίτι επι 40 ημέρες, εγώ αυτό που κατάλαβα είναι οτι 40 ημερών το βρεφάκι συμφωνα με την θρησκεία μας πρέπει να πάει στην εκκλησία κ να πάρει τις ευχες του σαραντισμού! Πρίν απο αυτο δίνουν μια ευχή κατα την γέννηση κ μια στις 8 ημέρες που δίνεις κ όνομα.( αυτά δεν τα ήξερα μέχρι σήμερα).

 

Ολα τα άλλα που λέγονται, για μένα είναι απλά προκαταλήψεις ή κ ακόμα όπως έχουν πει κ παραπάνω για να προστατευτεί κυρίως η μαμά που τα παλαιότερα χρόνια έκανε παρα πολλές δουλειές, δεν τρεφόταν σωστά κ το μωρό της το θήλαζε μόνο οπότε έπρπεε να έχει δυνάμεις.

 

Πίστεύω οτι όποια μανούλα αισθάνεται οτι θέλει να ακολουθήσει τον σαραντισμό δεν είναι δύσκολο κατα την γνώμη μου να το κάνει απλά πρεπει να καλέσει εναν παπά την ημέρα τις γέννησης, να τον ξανακαλέσει στις 8 ημέρες να δώσει κ το ονοματάκι στο παιδί κ να παει στην εκκλησία στις 40 ημέρες ακριβώς ;), δεν μπορώ να καταλάβω με πιο δικαίωμα δεν θα δώσει ο πάτερ τις ευχές αν έχεις βγεί με το νεογέννητο έξω.

 

Επίσης ένα βρέφος μπορεί να αρρωστήσει κ μέσα στο νοσοκομείο, μπορεί να απο ίωση που θα φέρει κάποιος άλλος ή απο τα αδερφάκια κ η μαμά λεχώνα το ίδιο αρα ιατρικα δεν στέκει οτι καλο ειναι 40 ημερες οχι εξω αν κ δεν το έχω ακούσει απο κανέναν παιδιατρο αυτο ουτε από μαιευτήρα είχα ποτέ τέτοια οδηγία, μην βγείς πριν τις 40, απλά περίπου εκεί η μήτρα επανέρχεται στα προ εγκυμοσύνης επίπεδα-μεγεθη κ γ αυτο μας ζητούν να μας επανεξετάσουν τότε.

Οί περισσότεροι παιδίατροι λεν οχι σε κλειστους χώρους με συνωστισμο, μια βόλτα για καθαρό αέρα δεν έβλαψε ποτε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που περνάει δύσκολες στιγμές η Εκκλησία πρέπει να πάτε όλες.

Εμείς την αγοράσαμε και τις 2 φορές.

 

η Εκκλησία μια χαρά περνάει

κι ο κλήρος επίσης

ο κοσμάκης πάλι,όχι.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έδωσες λεφτά στον παπά για την ευχή ;

 

Δεν ξέρω πόσα σου ζήτησε αλλά εμένα ούτε ο πρώτος ούτε ο δέυτερος μου ζήτησε, ούτε έκαναν κάποια προσπάθεια να ζητήσουν κτλ. Σε διαφορετικές περιοχές. Αλλα΄έχω ακούσει ότι αρκετοί είναι αυτοί που ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!αυτο που γνωριζω για το σαραντισμα ειναι πως εκτος του οτι ειναι ενα θρησκευτικο καθιερωμενο,στεκει και απο ιατρικης πλευρας.δηλαδη 40 μερες χρειαζεται ετσι ωστε η μητρα να επανελθει στη φυσιολογικη θεση και κατασταση και επισης μεχρι να βρει μαμα και μωρο τον καλυτερο δυνατο ρυθμο στον θηλασμο....

Σωστό αυτό, αλλά σε τι βοηθάει το "μέσα" ως προς τη θέση της μήτρας ή τον θηλασμό; Επανέρχεται πιο ομαλά η μήτρα / ρέει πιο άφθονο το γάλα αν δεν σε φυσάει ο αέρας ή δεν σε βλέπει ο ήλιος;

 

Σχετικά με την πληρωμή των παπάδων για την ευχή του σαραντισμού, εγώ προσφέρθηκα να δώσω χρήματα (γιατί έτσι νόμιζα ότι γίνεται) αλλά ο παπάς αρνήθηκε κατηγορηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό, αλλά σε τι βοηθάει το "μέσα" ως προς τη θέση της μήτρας ή τον θηλασμό; Επανέρχεται πιο ομαλά η μήτρα / ρέει πιο άφθονο το γάλα αν δεν σε φυσάει ο αέρας ή δεν σε βλέπει ο ήλιος;

Ακριβως αυτο σκεφτικα και εγω οταν το διαβασα . Οσο για το σχολιο περι Εκκλησιας που περναει δυσκολα ,να προσθεσω και εγω οτι ο κοσμακης περναει δυσκολοτερα , η Εκκλησια δεν νομιζω οτι φορολογειτε με τον νεο φορο ,το γνωστο σε ολους μας χαρατσι, εμεις ομως μια χαρα φορολογουμαστε . Επειτα η πιστη και αγαπη στο Θεο και στο Χριστο και στην Παναγια δεν εχουνε μεγαλη σχεση με την Εκκλησια και τους πατερ . Ο Χριστος δεν ζητησε ποτε απο καμια νεα μητερα να μεινει μεσα 40 ημερες , ουτε τη θεωρει "βρωμικη" ουτε το νεο βρεφακι επισης . Οσο για τις ευχες που ειπε η κοπελα , τη μια της γεννησης , την αλλη της ονοματοδοσιας και τελος του σαραντισμου , οντως υπαρχουνε αλλα βρε παιδια προς Θεου δηλαδη , αλλη δουλεια δεν εχουμε ευχες θα μαζευουμε?? Εχω πει πολλες φορες οτι η αγαπη και η δυναμη του Χριστου μας ειναι πανω απο τετοιες " παραφιλολογιες " και προληψεις . Δηλαδη που αναφερει το ευαγγελιο και ο Χριστος η νεα μητερα και το μωρακι να μην βγαινουνε εξω ???? να μην δεχονται επισκεψεις μετα τη δυση του ηλιου , να μην απλωνουνε τα ρουχα το βραδυ , να μην πηγαινει σε Εκκλησια η μητερα οταν ρεει το αιμα ???? και ολα αυτα τα ανθρωπινα δημιουργηματα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ακριβώς λέω κ εγώ viki35, δεν αναφέρεται πουθενά μέσα στην γραφές οτι μάνα κ βρέφος πρέπει να είναι μέσα επι 40 μέρες κ όλα τα υπόλοιπα κ αν αναφέρεται σίγουρα γράφτηκε μετέπειτα, όπως κ πολλά ακόμα άλλωστε που εμένα προσωπικά με κάνουν να απομακρύνομαι απο την εκκλησία οριστικά κ αν πηγαίνω το κάνω κάπως απο συνήθεια πλέον, δεν απομακρύνομαι όμως απο την θρησκεία μου που αν κ μου την έδωσαν αναγκαστικά, κρατάω τον δικό μου απλοϊκό τρόπο να πιστευω, μέχρι ίσως κάποτε καταφέρω να διαβάσω για τον χριστιανισμό κ για άλλες θρησκείες κ έχω ολοκληρωμένη αποψη.

 

 

Κανονικά δεν θα έπρεπε να παίρνουν χρήματα οι παπάδες για κανένα απο τα μυστήρια της θρησκείας μας, δυστηχως όλα είναι εμπόριο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να παίρνουν χρήματα οι παπάδες για κανένα απο τα μυστήρια της θρησκείας μας, δυστηχως όλα είναι εμπόριο πλέον.

Κανονικά δεν θα έπρεπε εμείς οι ίδιοι να θέλουμε να κάνουμε μυστήρια-υπερπαραγωγές τα οποία στην τελική έχουν κόστος και για την εκκλησία. Θέλω να πω ότι όταν πας να βαφτίσεις το παιδάκι σου και θες 10 πολυελαίους αναμένους επί 1-2 ώρες, την νεωκόρισσα να καθαρίσει την εκκλησία πριν και μετά (και τον προαύλιο χώρο επίσης) και να βοηθήσει να στηθούν τραπέζια για μπουμπουνιέρες με ωραία καθαρά τραπεζομάντηλα για να κάνεις το κομμάτι σου, 2-3 ψάλτες να ψέλνουν για να έχεις ωραία ατμόσφαιρα... και όλα αυτά όποια μέρα και ώρα σε βολεύει και όχι Κυριακή μετά τη λειτουργία που είναι το κανονικό και βολικό για την εκκλησία, όπως και να το κάνεις το σωστό είναι να προσφέρεις κάποια οικονομική ενίσχυση γιατί ποιος θα πληρώσει τη δουλειά όλων αυτών των ανθρώπων και τους έξτρα λογαριασμούς;

 

Εκτός βέβαια αν πιστεύεις ότι ο νεωκόρος και οι ψάλτες έχουν υποχρέωση να εργάζονται αμισθί, και ο παπάς να βάζει το χέρι στην τσέπη για το λογαριασμό της ΔΕΗ για φώτα και πλυντήρια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Και καλά να είσαι μια εκκλησία που κάνει 2 βαφτίσεις το μήνα, αλλά αν κάνεις 3-4 βαφτίσεις την εβδομάδα, το κόστος όπως και να το κάνεις ανεβαίνει.

 

Απλά καλό είναι αν ζητάς, να ζητάς ένα λογικό ποσό ή να ό,τι προαιρείται ο καθένας, όχι να λες η ταρίφα για τα βαφτίσια είναι 150 ευρώ ή ό,τι κουκουρούκου ποσό σου κατέβει στο κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι αναφέρομαι ειδικά σε γάμους και βαφτίσια που έχουν ένα Α κόστος για την εκκλησία, το να πας να σου διαβάσει ο παπάς μια ευχή είναι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

little monkey συμφωνώ μαζί σου δεν μου άρεσουν γενικά οι υπερβολές, εννοειτε οτι πχ καθαρίστρια κ ψάλτης πληρώνονται απο μας, δεν συμφωνώ με την ταρίφα όπως ειπες κ εσύ.

Μάλλον δεν έχω αντικειμενική άποψη γιατί βάφτισα σε χωριό χωρίς καθόλου στολίσμο κ παρελκόμενα, επίσης για όλους εκεί ήταν χαρα μιας κ είχαν να κάνουν βαφτίσια πολυυυυ καιροοοο κ όλοι ήθελαν να βοηθήσουν με οποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!αυτο που γνωριζω για το σαραντισμα ειναι πως εκτος του οτι ειναι ενα θρησκευτικο καθιερωμενο,στεκει και απο ιατρικης πλευρας.δηλαδη 40 μερες χρειαζεται ετσι ωστε η μητρα να επανελθει στη φυσιολογικη θεση και κατασταση και επισης μεχρι να βρει μαμα και μωρο τον καλυτερο δυνατο ρυθμο στον θηλασμο....εγω θα γεννησω ιουλιο(μεχρι τις 28 μου εδωσε τελικη ημερομηνια ο γιατρος μου) και ελπιζω να αντεξω να κατσω μεσα τοσο καιρο....στην ουσια παει το καλοκαιρι μου!!αλλα δεν πειραζει!

 

Δεν στέκει από ιατρικής ή οποιαδήποτε άλλης πλευράς.

 

Είναι θρησκευτικό και μόνο το θέμα. Ή μάλλον ούτε καν θρησκευτικό. Εκκλησιαστικό θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στέκει από ιατρικής πλευράς το γεγονός ότι το βρέφος είναι καλό να μη βγαίνει από το σπίτι ώστε να μην εκτίθεται σε μικρόβια. Ο οργανισμός ακόμη δεν έχει όλα τα αντισώματα.

Οι μητέρες ας βγούνε και μόνες τους.

Τα έλεγε ο kinggreece αλλά μεταφέρθηκαν αλλού τα μηνύματα του.

Το σχόλιο μου

Τώρα που περνάει δύσκολες στιγμές η Εκκλησία πρέπει να πάτε όλες.

Εμείς την αγοράσαμε και τις 2 φορές.

ήταν ειρωνικό.

Για να είμαι δίκαιος στην ευχή δε ζητήθηκε ως προαπαιτούμενο αλλά δόθηκαν εκ των υστέρων. Σε βάφτιση έτυχε να ζητάνε παραπάνω.

Οι κληρικοί πληρώνονται από το κράτος.

Τους νεοκόρους ας τους πληρώσει από τα έσοδα από την ακίνητη εκκλησιαστική περιουσία.

Γενικά αν και διαφωνώ με πολλά καλό είναι οι μητέρες να τηρούνε τις παραδόσεις γιατί ουσιαστικά αυτές είναι που μεταφέρουν τις παραδόσεις από γενιά σε γενιά.

Κάποιες υπερβολές όπως το νερό από τα ρούχα πρέπει να χυθεί σε ποτάμι ή θάλασσα δε χρειάζονται αλλά μία ευχή είναι καλό να την παίρνεις (όχι να την αγοράζεις γιατί χάνει το νόημα της).

Link to comment
Share on other sites

Στέκει από ιατρικής πλευράς το γεγονός ότι το βρέφος είναι καλό να μη βγαίνει από το σπίτι ώστε να μην εκτίθεται σε μικρόβια. Ο οργανισμός ακόμη δεν έχει όλα τα αντισώματα.

Περίεργη ιατρική είναι αυτή...

 

Τα μικρόβια δεν είναι στον αέρα εκτός του σπιτιού, ούτε έχει διαφορετική ποιότητα ο αέρας εκτός σπιτιού από τον αέρα εντός (εκτός αν στα παράθυρα έχεις φίλτρα). Τα μικρόβια τα μεταφέρουν άνθρωποι που είναι άρρωστοι και τα μεταδίδουν κυρίως μέσω του βήχα και του φταρνίσματος. Το να πάρεις το μωρό και να το βγάλεις μια βόλτα για να πάρει καθαρό αέρα και να το δει ο ήλιος, δεν το φέρνει σε επαφή με περισσότερα μικρόβια απ' ό,τι αν έμενε στο σπίτι. Ειδικά αν έμενε στο σπίτι και δεχόταν και επισκέψεις.

 

Αλλά και επισκέψεις να μην δεχτείς, πιθανόν άλλα μέλη της οικογένειας να είναι άρρωστα και να μεταδώσουν κάποια ίωση στο μωρό. Το σίγουρο είναι ότι κανένα μωρό δεν αρρώστησε από τον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπον δεν τα διαβασα ολα τα ποστ αλλα εχω να πω το εξης.εγω γεννησα αυγουστο 2010.οταν λοιπον πηγα σπιτι με το μωρακι μου μου λεει η μανα μου τωρα να δουμε αν αντεξεις να κατσεις 40 μερες μεσα...την κοιταω...της λεω τι εννοεις? μου λεει τα καθεκαστα..ευχη του παπα...λεχωνα κτλ..μμμμμ κανω εγω...εχε χαρει της λεω που εχω κανει καισαρικη και ποναω λιγο αλλιως το παιρνω τωρα και βγαινω εξω!! λοιπον το μωρακι μου το εβγαλα εξω μετα απο 5 μερες παρακαλω οχι βεβαια απο αντιδραση αλλα εγω δεν υπηρχε περιπτωση να κατσω μεσα..(ειμαι του εξω)...αλλα εχω να πω επισης και το αλλο...ηταν αυγουστος (δηλ πολυ καλες ημερες και φυσικα χωρις κρυο)...το μωρακι μου ηταν υγιεστατο...(αυτα περι μικροβιων ειναι αηδιες)!!το μονο που πρεπει να προσεχεις σε ενα μωρακι τοσο μικρο ειναι να μην ερχετε ο οποιοσδηποτε σε επαφη (δηλ οχι συνεχεια φιλακια-αγκαλιτσες γουτσου γουτσου απο τον καθενα τουλαχιστον για κανα μηνα)οσο αφορα την ευχη του παπα πηρα και την μιση και ολοκληρη! οχι ομως για τον αν θα βγω βολτα με το παιδι μου αλλα μονο για το παιδι μου!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ τακτική με τη εκκλησία, ωστόσο στις 40 μέρες θέλω να πάω για ευχή. Εμείς 40ίζουμε μέρα Παρασκευή. Παίρνω τα μωρά κ πάω ή πρέπει να πάρω τηλ και να κλείσω ραντεβού πρώτα? Θα είναι κάποιος στην εκκλησία?

Εσείς τι κάνατε?

Στην 1η μου κόρη ήμουν επαρχία, ξέραμε τον παπά, του είχαμε μιλήσει από πριν και ξέραμε ότι θα είναι εκεί. Τώρα στην Αθήνα όμως?

Εσείς τι κάνατε?

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ τακτική με τη εκκλησία, ωστόσο στις 40 μέρες θέλω να πάω για ευχή. Εμείς 40ίζουμε μέρα Παρασκευή. Παίρνω τα μωρά κ πάω ή πρέπει να πάρω τηλ και να κλείσω ραντεβού πρώτα? Θα είναι κάποιος στην εκκλησία?

Εσείς τι κάνατε?

Στην 1η μου κόρη ήμουν επαρχία, ξέραμε τον παπά, του είχαμε μιλήσει από πριν και ξέραμε ότι θα είναι εκεί. Τώρα στην Αθήνα όμως?

Εσείς τι κάνατε?

 

θα πας την ημέρα που σαραντίζεις το απόγευμα νωρίς θα βρεις τον πάτερ να πάρεις την ευχή

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στην εκκλησία της ενορίας που υπάγεσαι και να ρωτήσεις για ώρα κλπ. Εγώ πήγα το μωρό για την ευχή το πρωί αλλά ήξερα ότι πάντα είναι ένας παπάς εκείνη την ώρα στην εκκλησία μας.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ τακτική με τη εκκλησία, ωστόσο στις 40 μέρες θέλω να πάω για ευχή. Εμείς 40ίζουμε μέρα Παρασκευή. Παίρνω τα μωρά κ πάω ή πρέπει να πάρω τηλ και να κλείσω ραντεβού πρώτα? Θα είναι κάποιος στην εκκλησία?

Εσείς τι κάνατε?

Στην 1η μου κόρη ήμουν επαρχία, ξέραμε τον παπά, του είχαμε μιλήσει από πριν και ξέραμε ότι θα είναι εκεί. Τώρα στην Αθήνα όμως?

Εσείς τι κάνατε?

 

 

Καλύτερα μην πάς το απόγευμα γιατί τα πρωινά είναι πιο λάσκα, να μην έχει κόσμο η εκκλησία. Και καλύτερα να πάρεις από πιο πριν ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις αν θα είναι εκεί κάποιος παππάς, μην πας άδικα. Να σου ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα,

είναι παλιό το θέμα αλλά καλό είναι να λέγεται για να αρχίσουμε να ξεπερνάμε κάποιες παρανοήσεις:

 

ο σαραντισμός αφορά τη μητέρα και είναι μια παράδοση της εκκλησίας που έρχεται από την παλαιά διαθήκη (στις 40 ημέρες πήγε η Παναγία το Χριστό στον Συμεών, σήμερα είναι ο "πρώτος εκκλησιαμός" του παιδιού συμβολικά).

 

Καμία συσχέτιση του σαραντισμού, με τον εγκλεισμό μητέρας και βρέφους στο σπίτι μέχρι την ευχή. ΚΑΜΙΑ.

Αν κάποια θέλει να κάθεται σπίτι της γιατί την κοιτάει περίεργα η μάνα ή η πεθερά της που θέλει να βγεί ή επειδή φοβάται παγανιστικές δοξασίες περί γρουσουζιάς κ.α. είναι δικό της θέμα.

 

Η ευχή είναι προαιρετική και είναι μια παράδοση που όποιος την ασπάζεται μπορεί να εφαρμόζει. Κανείς δε θα έπρεπε επίσης να δίνει χαρτζιλίκι για αυτή την ευχή και κακώς το κάνουν όσοι το κάνουν και ενισχύουν τέτοιες συνήθειες .

 

Όσο για τους ιατρικούς λόγους της παραμονής στο σπίτι...Προφανώς εδώ έχουμε τον εξαιρετικό, ως συνήθως, συνδυασμό, εκκλησιαστικής παράδοσης, παγανιστικών δοξασιών και επιστημονικής παραπληροφόρησης. Κάθε υγιές μωράκι μπορεί και θα έπρεπε να κάνει τις βόλτες του, όπως και η μαμά.

Εμείς βγήκαμε την 6η μέρα κι αυτό γιατί έβρεχε πολύ τις προηγούμενες και είπα να μη το ζορίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συμφωνώ απόλυτα ότι το θέμα του σαραντισμού δεν έχει να κάνει με την έξοδο της μητέρας από το σπίτι. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Για τον σαραντισμό ναι, η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει ευχή ειδική για την περίσταση, αλλά πουθενά δεν γράφει ότι η μητέρα και το μωρό πρέπει να περιορίζονται ή να μένουν έγκλειστες μέχρι τότε!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...