Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

Δηλαδή μου λες ότι για τα προβλήματα που έχω εγώ στη δουλειά μου πρέπει να διαμαρτυρηθούν οι πελάτες και όχι εγώ!

 

Το 2.5 χρονών δεν σημαίνει τίποτα για κάποια παιδάκια σχετικά με την πάνα. Υπάρχουν παιδάκια που κόβουν την πάνα πολύ πολύ αργότερα. Αυτά δηλαδή πρέπει να μένουν χεσμένα στον βρεφονηπιακό; Ή να περιμένουν να πάει η μαμά να τα ξεσκατίσει;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή μου λες ότι για τα προβλήματα που έχω εγώ στη δουλειά μου πρέπει να διαμαρτυρηθούν οι πελάτες και όχι εγώ!

Μην απαντας με ερωτηση....αλλα πες μου τι γνωμη σου γι αυτο που ειπα...αν παραπονεθω εγω που με εχουν σε ενα τμημα με πολλα παιδια και δε μπορω να τα αντεπεξελθω θα εχω φυγει το μεσημερι μα την αποληση μου ναι η οχι?Και το προβλημα ετσι,θα λυθει?Η την επομενη μερα θα παρει τη θεση μου καποια που εχει καλυτερη προθεση να δουλεψει στις ιδιες συνθηκες με πρην και θα κανει και ....τουμπεκι....

 

 

Το 2.5 χρονών δεν σημαίνει τίποτα για κάποια παιδάκια σχετικά με την πάνα. Υπάρχουν παιδάκια που κόβουν την πάνα πολύ πολύ αργότερα. Αυτά δηλαδή πρέπει να μένουν χεσμένα στον βρεφονηπιακό; Ή να περιμένουν να πάει η μαμά να τα ξεσκατίσει;

 

Σημαινει πολλα που τα εξηγω παραπανω αλλα αν δεν εχεις καθαρο μυαλο κ τη προθεση να πληροφορηθεις.Αν διαβαζες προσεκτικα το καθε τι που γραφω δε θα ειχες τετοια σταση και ηρωνικη συμπεριφορα.Δεν εισαι σχετικη και καλα ειναι να μην εκφερεις αποψη για πραγματα που δε γνωριζεις πως λειτουργουν.Τα παιδια των 2,5 χ. κ ανω ανηκουν σε αλλη κατηγορια.Αλλιως θα υπηρχαν τμηματα στους παιδικους σταθμους-γιατι γι αυτο μιλουσανε παραπανω -με μωρα απο 6 μηνων με παιδια 5 ετων ολα μαζι...δεν ειναι ομως ολα ισα κι ομοια...Ρωτησα κατι παραπανω...εσυ δε θα εξοργηζοσουν εαν το δικο σου παιδι και τα 16 παιδια της ταξης του δε φορανε πανα,γιατι εσυ παλευες κ του την εκοψες και θελεις να παει σε ενα μεγαλο τμημα να μαθει 5 πραγματα,κ να υπαρχουν 4 παιδακια με πανα και η δασκαλα του καθε τρεις κ λιγο να πρεπει να παραταει το τμημα,να κοβει στη μεση τη προγραματισμενη δραστηριοτητακαι παει στη τουαλετα να αλλαξει ενα παιδι κ μετα απο λιγο το αλλο κοκ?Και ειπα οτι το αλλαγμα ειναι υποχρεωτικο σε βρεφονηπιακο σταθμο αλλα οχι στις ταξεις του παιδικου σταθμου που τα παιδια ειναι ανω των 2,5.Με τη δικα σου λογικη ενα παιδι που παει πρωτη ταξη κ φοραει πανα ακομη για χ,ψ λογους η δασκαλα θα πρεπει να το αλλαζει.Τελος παντων...εγω τοτε δεν αναφερθηκα σ εσενα μιλησα γενκα θελοντας να δωσω πληροφοριες κ οχι να διαφονησω η να μαλωσω κανεναν.Διαβασα για "συμφεροντα" κ σ αυτο απευθυνομουν.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει κάτι τέτοιο..σε εμάς τα αλλάζουν σε όποια ηλικία και αν είναι αν έξακολουθούν να φοράνε πάνα εννοείται....

 

 

Δεν ειπα οτι δε μπορει σε καποια σχολεια να συμβαινει αλλα οτι ειναι δυσκολο να γινεται αυτο.Σε δημοσιο παιδικο σταθμο η σε ιδιοτικο στελνεις το παιδακι σου?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Μην απαντας με ερωτηση....αλλα πες μου τι γνωμη σου γι αυτο που ειπα...αν παραπονεθω εγω που με εχουν σε ενα τμημα με πολλα παιδια και δε μπορω να τα αντεπεξελθω θα εχω φυγει το μεσημερι μα την αποληση μου ναι η οχι?Και το προβλημα ετσι,θα λυθει?Η την επομενη μερα θα παρει τη θεση μου καποια που εχει καλυτερη προθεση να δουλεψει στις ιδιες συνθηκες με πρην και θα κανει και ....τουμπεκι....
Εάν το κάνατε όλες δεν θα μπορούσαν να σας απολύσουν γιατί δεν θα έβρισκαν άλλες που θα κάνουν τουμπεκί! Εκεί είναι το θέμα μου! Ότι όλες οι νηπιαγωγοί έχετε αυτή την καραμέλα που είναι λάθος! Όταν θα αντιδράσετε εσείς όπως πρέπει τότε θα βρείτε τους γονείς στο πλάι σας και όχι απενάντι σας.

 

Για τα υπόλοιπα προσβλητικά που γράφεις και για το κατά πόσο είμαι άσχετη ή σχετική έχουσα παιδί σε βρεφονηπιακό σταθμό θα καμωθώ πως δεν τα είδα και δεν θα σου ανταποδώσω τους χαρακτηρισμούς μιας και η δική μου παιδεία (κι ελπίζω και του παιδιού μου στο μέλλον από τους παιδαγωγούς του) δεν μου το επιτρέπει.!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο???? αντε πειτε οτι δε φορανε πανα....αυτο σημαινει οτι θελουν να κανουν κακα ολα την ιδια ωρα??? θελω να πω, παλι δεν πρεπει η δασκαλα να το συνοδεψει οταν θα πει θελω να παω για κακα???? και παλι δε θα κοπει η δραστηριοτητα, παλι δε θα λειψει η παιδαγωγος απο την ταξη??? 30 παιδακια μη μου πειτε οτι τους ερχεται ολους μαζι να πανε τουαλετα....και τσισα να θελουνε παλι πρεπει να παει καποιος η κανω λαθος????

αρα το θεμα δεν ειναι οτι κοβεται η δραστηριοτητα αλλα οτι βαριουνται να τα ρωτανε!!!

και κοριτσια, φιλικα το λεω, μη χρησιμηποιειτε τετοιες φρασεις η μια για την αλλη, εδω μεσα ειμαστε για να βοηθησουμε η μια την αλλη και να αποφορτιστουμε, οχι για να τα παιρνουμε και να συγχυζομαστε...συγνωμη κιολας γιατι δεν εγινε σε μενα κατι, αλλα στεναχωριεμαι πολυ οταν βλεπω με το παραμικρο επιθεσεις.....ειρηνη ημιν!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και συγνώμη βρε κορίτσια..να ρωτήσω κάτι τώρα που ήρθε σαν απορία; Εντάξει πες ότι ένα παιδάκι έχει βγάλει τις πάνες στα 2,5 που δεν είναι δύσκολο αλλά ούτε και εύκολο...αυτό σημαίνει ότι μπορεί και να πηγαίνει στη τουαλέτα μόνο του και να σκουπίζεται; Δηλαδή με το που βγάζει τις πάνες κάποιος δε πρέπει να το συνοδεύσει στη τουαλέτα για την ανάγκη του και να το σκουπίσει κιόλας ή κάνω λάθος; Ούτε αυτό το κάνουν οι παιδαγωγοί δηλαδή;;;

Link to comment
Share on other sites

[quote=ΜΑΡΙΤΑ;

 

ακριβως αυτο λεω κι εγω !!!!!!

και στο κατω κατω εμενα τις ειχε βγαλει οταν ξεκινησαμε τον παιδικο πριν ενα μηνα, απλα με το νεο περιβαλλον και τα παιδακια και το παιχνιδι, ξεχνουσε να το πει και για να ΜΗΝ ΤΙΣ ΚΟΥΡΑΣΩ Η ΤΙΣ ΦΕΡΩ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ του εβαλα πανα βρακακι και ειπα να εχουν το νου τους.... και μετα μου επεβαλλαν να του φοραω γιατι λεει ολα τα αλλα δε φορανε πανα στα μικρα προνηπια....ε ενταξει ρε παιδια, συγνωμη κιολας, και τα Χριστουγεννα προσπαθησαμε να τις βγαλουμε, αλλα επειδη ΕΓΩ δεν μπορω να τον παω τουαλετα, αναγκαστικα δεν τα καταφεραμε....για τσισα πηγαινει ΟΚ αλλα τα κακα δεν ειναι ευκολο για μενα να τον παω, εχει μονο λιγες μερες που ξαναπερπατησα και αμα σκυψω λιγο πεφτω και μετα αδυνατον να σηκωθω μονη μου και εν πασει περιπτωσει δεν θα μπορουσε ενα παιδακι να θεωρηθει ειδικη περιπτωση απ τη στιγμη που βλεπουν και ξερουν καλα οτι η μανα ειναι σε τετοια αθλια κατασταση???

Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω.....οταν ενας παιδαγωγος βλεπει αυτο που κανει ως επαγγελμα και οχι ως λειτουργημα που αφορα παιδια εκει σπαει το γυαλι......κριμα για τις αποψεις που διαβαζω παραπανω. Κριμα για την λογικη οπως λεμε οι Βρεταννοι (dead weight-αν ενα δεν τα καταφερνει ας κοψει τον λαιμο του...παιδακι 2.5 χρονων.....τι να πω) Ενας λογος ακομα μεγαλυτερος να με κανει να κρατησω το παιδι μου και τα λεφτα μου στο σπιτι οσο μπορω περισσοτερο......κριμα

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

αυτά που λέτε δεν ισχύουν τουλάχιστον στους ιδιωτικούς σταθμούς..

 

τώρα για τους δημόσιους και για όσους δεν είναι βρεφονηπιακοι δεν γνωρίζω....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

elle πληρώνονται άρα δεν είναι λειτούργημα,

επάγγελμα είναι, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να γίνεται σωστά,

όταν το επάγγελμα είναι να φροντίζεις/εκπαιδεύεις/απασχολείς παιδάκια 2.5 χρονών (γιατί σε αυτή την ηλικία φροντίζεις κιολας) δεν μπορείς να μην λαμβάνεις υπόψη τις βιολογικές και συναισθηματικές τους ανάγκες.

 

Όλα γίνονται, θέληση να υπάρχει.

Σε αρκετούς δημοτικούς σταθμούς που έχουν και βρεφικό τμήμα δεν έχουν πρόβλημα να σου τα αλλάξουν και στα "μικρά προνήπια" δηλαδή τα παιδιά τον Σεπτέμβρη είναι από 2 χρονών και 8 μηνών - 3 χρονών και 8 μηνών.

Σε αυτό το τμήμα υπάρχει συνήθως βοηθός ή οποία τα αναλαμβάνει και δεν χρειάζεται να φύγει η δασκάλα από την τάξη.

Στο κάτω κατω πες ότι κόψαν τα πανιά, στην τουαλέτα στα κακάκια τα σκούπιζαν στα 2 και 8 μηνων! Η τουλάχιστον είχαν μια επίβλεψη.

Το θέμα χρόνου είναι δικαιολογία, ως μαμά διδύμων ήθελα πολύ λιγότερη ώρα να αλλάξω πάνα στο όρθιο -οπουδήποτε και να τα σκουπίσω καλά (είμαι έτοιμη για διαγωνισμό!) παρά να περιμένω το παιδί και να το σκουπίσω να το βοηθήσω να πλυθεί...

 

Έτσι εγώ δεν θα εκνευριζόμουν αν η δασκάλα/βοηθός αλλάζε και 3-4 παιδάκια τα πανια τους (πες από 2 πανιά την μέρα από 2 λεπτά την αλλαγή αυτό κανει γύρω στα 16 λεπτά σύνολο και πολύ λέω!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στέλνω κι εγώ τον γιό μου από 3,5 χρονών σε ιδιωτικό παιδικό, τον ακριβότερο της περιοχής γιατί είχε τους καλύτερους χώρους. Πήγε χωρίς πάνα και όλο αυτό το διάστημα δεν μου έχουν σημειώσει ποτέ ότι το παιδί έκανε κακά και δυο φορές όλες κι όλες τσίσα. Απ΄ότι έχω δει τα περισσότερα παιδιά πάνε μόνα τους για τσίσα κι ανεβάζουν όπως όπως τα ρούχα τους και τους τα διορθώνει στην τάξη η δασκάλα.

Το κακό που αφορά και το ζήτημα της εκαπίδευσης της πάνας και όλα είναι ότι επίσημα υπάρχει 1 δασκάλα για 20 παιδάκια, η οποία προν τις 9 και μετά τις 1 είναι μια για 60 γιατί πάνε εκ περιτοπής συνοδοί στα σχολικά. Κι αυτό συμβάνει σε όλους τους ιδιωτικούς σταθμούς που έχω δει γιατί πουθενά δεν πληρώνουν χωριστά συνοδούς.

Όσοι από μας έχουν φάει ώρες για να απσχολήσουν παιδιά προνηπιακής ηλικίας καταλαβαίνουν ότι αυτοί οι αριθμοί δεν επιτρέπουν και πολλά.

Οι ιδιοκτήτες των σταθμών είναι επιχειρηματίες και φροντίζουν για το μέγιστο δυνατό κέρδος κια αυτό είναι όλο.

Δευρευόντως οι παιδαγωγοί έχουν και μια τάση "εγώ δεν σπούδασα για ξεσκατίζω παιδιά" και προσπαθούν να εξομοιώσουν τα καθήκοντά τους με της δασκάλας του δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς αυτό το σύστημα υπάρχει και σε εμάς στον ιδιωτικό σταθμό jannis. Υπάρχει μία κοπέλα για την "φροντίδα" του βρεφικού, μεταβρεφικού, και μικρών νηπίων και επειδή είχα ρωτήσει και στον Δημοτικό Σταθμό της περιοχής μας πριν καταργήσουν τα βρεφικά τμήματα και μας αφήσουν απέξω αυτό το σύστημα είχαν κι εκεί! Αυτή η κοπέλα τα καθαρίζει και τα βοηθάει με την υγιεινή τους και αυτή η κοπέλα τα ταΐζει ή τα κοιμίζει. Οι παιδαγωγοί είναι ανενόχλητες στη δουλειά τους.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εμας η μια δασκαλα την κανει στις 11- τσεκαρισμενο γιατι τη βλεπουν αλλες μαμαδες στο φουρνο η στο δημοτικο για τα παιδια της- την εχω δει κι εγω απειρες φορες να φευγει οταν μπορουσα και πηγαινα και αλλες φορες την εχω ζητησει στο τηλεφωνο και δεν ηταν εκει "εφυγε" μου ειπαν, και η δευτερη δασκαλα απο τις 12.30 μπαινει στο πουλμαν συνοδος

ποιος εχει τα παιδια???????ΟΕΟ??????????

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς αυτό το σύστημα υπάρχει και σε εμάς στον ιδιωτικό σταθμό jannis. Υπάρχει μία κοπέλα για την "φροντίδα" του βρεφικού, μεταβρεφικού, και μικρών νηπίων και επειδή είχα ρωτήσει και στον Δημοτικό Σταθμό της περιοχής μας πριν καταργήσουν τα βρεφικά τμήματα και μας αφήσουν απέξω αυτό το σύστημα είχαν κι εκεί! Αυτή η κοπέλα τα καθαρίζει και τα βοηθάει με την υγιεινή τους και αυτή η κοπέλα τα ταΐζει ή τα κοιμίζει. Οι παιδαγωγοί είναι ανενόχλητες στη δουλειά τους.

 

 

Για του λογου το αληθες και για να καταλαβεις οτι δεν ειμαιμε το μερος κανενος ,αντιθετος ειμαι στη χειροτερη θεση,μεσα στο σχολειο,δηλαδη ειμαι μια κ εχω 20 σταθερα παιδια απο 18 μωνων εως 2,5 χρονων κ οποτε καποιο απο τα μεγαλα που θεωρουνται τα παιδια μετα του δικου τμηματος κανουν την αναγκη τους,μου τα φερνουν ενα ενα να τα καθαρισω μαζι με τα δικα μου οποτε δεν ειναι παντα 20,ειναι κ παραπανω κ αυτο ειναι αδικο....Και ρωτω...γιατι μια μανα που το παιδι της ειναι 2,5 θελει να το γραψει στο μεγαλο τμημα και δε το φερνει στα βρεφη ωστε να μαθουμε να βγαζουμε τη πανα?Ειναι μεγαλο για τα βρεφη αλλα μικρο για να κανει την αναγκη του στο μπανιο?Εγω αυτο δε καταλαβαινω με την εμονη των μαμαδων.Αλλα απο την αλλη κανω τη δουλεια μου κ δε με ενοχλει που μου πασαρουν τα παιδια τους γιαιτι ξερω δεν ειναι υποχρεωση τους,αλλα δουλεια μας.Εχω δουλεψει σε πολλα σχολει Ελλαδα και εξωτερικο κ αυτο που λεω οτι ειναι δυσκολο γι αυτες να κρατανε τμημα μεταβρεφικο κ να τα ελενχουν ολα,το εννοω γιατι ειναι πολυ...δυσκολο

Και μιας και ανεφερες κατι για επιπεδο κ.λ.π.εγω ειπα απλα οτι δεν εχεις καθαρο μυαλο και οτι με ειρωνευτικες.Επισης ειναι αναρμοστω να υπενισεσε οτι ο αλλος δεν εχει επιπεδοΜην ξεχνας οτι εσυ ξεκινησες να απευθυνεσε στα λεγομενα μου.Λυπαμαι πολυ γιατι απλα ηθελα να καταθεσω μια γνωμη κ εγινα αδικα στοχος επικριτικων σχολιων.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και συγνώμη βρε κορίτσια..να ρωτήσω κάτι τώρα που ήρθε σαν απορία; Εντάξει πες ότι ένα παιδάκι έχει βγάλει τις πάνες στα 2,5 που δεν είναι δύσκολο αλλά ούτε και εύκολο...αυτό σημαίνει ότι μπορεί και να πηγαίνει στη τουαλέτα μόνο του και να σκουπίζεται; Δηλαδή με το που βγάζει τις πάνες κάποιος δε πρέπει να το συνοδεύσει στη τουαλέτα για την ανάγκη του και να το σκουπίσει κιόλας ή κάνω λάθος; Ούτε αυτό το κάνουν οι παιδαγωγοί δηλαδή;;;

 

 

Αν εννοεις τις νηπιαγωγους οχι δεν αποτελει υποχρεωση τους,μονο των βρεφονηπιοκομων που θα βρεις μια,στη καλυτερη..δυο σε εναν ολοκληρο παιδικο σταθμο.Δυστυχως,επισης,στους παιδικους σταθμους θα επρεπε να υπαρχουν βρεφονηπιοκομοι και οχι νηπιαγωγοι,παρ'οτι συμβαινει το αντιθετο κατα τη πλειοψηφια.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά το ότι εξέλαβες ως ειρωνικό το σχόλιο - σύγκριση με τους πελάτες και τη διαμαρτυρία τους δεν το καταλαβαίνω από το πρωί! Ο μόνος λόγος για να το εκλάβεις ως ειρωνικό ήταν να δεις την ειρωνία πίσω από αυτό που έγραφες μα τότε δεν θα έπρεπε να νιώσεις κάπως για το δικό μου υποτιθέμενο ειρωνικό σχόλιο μα για το δικο σου! Και φυσικά εγώ που υποτίθεται ότι σε ειρωνεύτηκα δεν σου υπέδειξα ούτε πότε και τι θα γράφεις ούτε αν δικαιούσαι να ομιλείς ή όχι ούτε αν είσαι σχετική ή άσχετη, για την ακρίβεια δεν σε χαρακτήρισα πουθενά!!! Έτσι για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους εφόσον δεν θέλεις να το αφήσεις να φύγει σαν μια κακιά στιγμή!

 

Τώρα όσον αφορά το ζητούμενο και τη θέση στην οποία βρίσκεσαι εκεί που εργάζεσαι δεν θα την σχολιάσω περαιτέρω... Θα σου πω όμως πως τουλάχιστον στους παιδικούς που πήγα εγώ δεν επέλεξα που θα εγγραφεί η κόρη μου αλλά την κατέτασσαν σύμφωνα με την ηλικία της! Πέρασε δε, στο μεταβρεφικό τμήμα νωρίτερα από την ηλικία της γιατί ο χαρακτήρας της και αυτά που ήξερε από το σπίτι την κατέταξαν εκεί μετά από 2 μήνες του τέλους των διακοπών μας. Και για να απαντήσω και σε ένα προηγούμενο ερώτημά σου... ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ σταθμός.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς και μόνο λόγους, αναφέρω ότι στον ιδιωτικο παιδικό σταθμό που πηγαίνει ο μεγάλος μου προνήπια, τα τμήματα περιλαμβάνουν 20 παιδάκια με δύο παιδαγωγούς το καθένα και όταν κάποιο χρειάζεται τουαλέτα, το πηγαίνει η μια και μένει η άλλη με τα παιδιά. Και η ιδιοκτήτρια έχει ένα γραφείο στη μέση του σταθμού με τζάμι γύρωγύρω και κόβει κίνηση, από τις 6:30 ως τις 2:30.

 

Και το Αερικό έχει δίκιο, τα παιδιά κατατάσσονται σύμφωνα με την ηλικία τους. Στο μεσαίο τμήμα θα πάει ένα παιδάκι 2,5 ετών μόνο αν έχει βγάλει την πάνα και είναι πιο μπροστα γνωστικά, ώστε να μπορεί να παρακολουθήσει την τάξη, που, ως δραστηριότητες, δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη (18 μηνών +).

 

Φυστικάκι δεν ξέρω τι συμπέρασμα έβγαλες απ' 'ολα αυτα. Εππίτηδες εγώ δεν έγραφα τόσον καιρό στο θέμα σου, γιατί ομολογώ ότι έχω μια αρνητική προκατάληψη με τους παιδικούς, ιδιαίτερα τους δημόσιους. Δεν με θεωρώ αμερόληπτη και γι΄αυτό μου φαινόταν άδικο να σε επηρεάσω. Πάντως νομίζω ότι το "ξεκινάμε μετά το Πάσχα κι αναλόγως πράττουμε" είναι η πιο σωστή επιλογή για την περίπτωσή σου.

 

ΛΕΝΑ148, παρότι δεν διαφωνώ με όλα όσα είπες, αυτή η φράση σου "δεν με ενοχλεί που μου πασάρουν τα παιδιά τους" , προερχόμενη από παιδαγωγό, είναι για μένα αλλη μια επιβεβαίωση για την απόφασή μας να στείλουμε το γιο μας μετά τα 4, κατευθείαν στο προνήπιο. Χωρίς παρεξήγηση.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα, εχουμε μια ταύτιση με την Ellemphriem.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τις νηπιαγωγους οχι δεν αποτελει υποχρεωση τους,μονο των βρεφονηπιοκομων που θα βρεις μια,στη καλυτερη..δυο σε εναν ολοκληρο παιδικο σταθμο.Δυστυχως,επισης,στους παιδικους σταθμους θα επρεπε να υπαρχουν βρεφονηπιοκομοι και οχι νηπιαγωγοι,παρ'οτι συμβαινει το αντιθετο κατα τη πλειοψηφια.

 

Συγνώμη που επιμένω αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται γιατί τώρα πηγαίνουμε σε βρεφονηπιακό οπότε την αλλάζουν οι φοβερές κοπέλες που έχουμε τη τύχη να έχουμε! Δηλαδή ένα παιδάκι 2,5 ετών που έχει βγάλει τις πάνες μπορεί και σκουπίζεται μόνο του; Γιατί εγώ δε ξέρω πολλά παιδάκια σε αυτή την ηλικία που το κάνουν....

 

Μου έλεγε μία φίλη μου που το παιδί της 3,5 χρονών πάει σε δημόσιο σταθμό ότι μια φορά την πήραν τηλέφωνο 12 ή ώρα να πάει να πάρει το παιδί γιατί είχε κάνει κακά πάνω του και αυτές δε μπορούσαν να τον αλλάξουν...μου φάνηκε τόσο απίστευτο γιατί είναι πολύ φυσιολογικό να μη προλάβει μία φορά να πάει το παιδάκι στη τουαλέτα και να τα κάνει πάνω του...δεν είναι ρε κορίτσια; Της είπαν πάντως ότι δε τους αφήνουν να το κάνουν παρόλο που και αυτές το βλέπουν λάθος...ήταν δημόσιος ο σταθμός...

Δε ξέρω, έχουν δίκιο και οι κοπέλες αλλά μιλάμε για μικρά πλασματάκια που δε μπορείς να τα αφήσεις έτσι ρε παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτα πραγματα.

Τι σημαινει οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να τα αλλαζουν στον παιδικο οι "παιδαγωγοι", αν τα κανουν;; Δηλαδη μονο για να τους μαθαινουν πραγματα τους εχουμε κι οχι για να τα προσεχουν και να τα φροντιζουν; Εγω, αυτο θελω πρωτιστως! Τι να το κανω αν μου παθει ουρολοιμωξη;;; Αν ομοια ενα παιδι δεν παει σταθμο και το εχει γυναικα σπιτι (ή η μαμα του), δεν θα το αλλαξουν, για να....μην πανε πισω οι "πολυτιμες δραστηριοτητες" και χασει την αλφαβητα;;;; (μη χε....)

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς και μόνο λόγους, αναφέρω ότι στον ιδιωτικο παιδικό σταθμό που πηγαίνει ο μεγάλος μου προνήπια, τα τμήματα περιλαμβάνουν 20 παιδάκια με δύο παιδαγωγούς το καθένα και όταν κάποιο χρειάζεται τουαλέτα, το πηγαίνει η μια και μένει η άλλη με τα παιδιά. Και η ιδιοκτήτρια έχει ένα γραφείο στη μέση του σταθμού με τζάμι γύρωγύρω και κόβει κίνηση, από τις 6:30 ως τις 2:30.

 

Και το Αερικό έχει δίκιο, τα παιδιά κατατάσσονται σύμφωνα με την ηλικία τους. Στο μεσαίο τμήμα θα πάει ένα παιδάκι 2,5 ετών μόνο αν έχει βγάλει την πάνα και είναι πιο μπροστα γνωστικά, ώστε να μπορεί να παρακολουθήσει την τάξη, που, ως δραστηριότητες, δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη (18 μηνών +).

 

Φυστικάκι δεν ξέρω τι συμπέρασμα έβγαλες απ' 'ολα αυτα. Εππίτηδες εγώ δεν έγραφα τόσον καιρό στο θέμα σου, γιατί ομολογώ ότι έχω μια αρνητική προκατάληψη με τους παιδικούς, ιδιαίτερα τους δημόσιους. Δεν με θεωρώ αμερόληπτη και γι΄αυτό μου φαινόταν άδικο να σε επηρεάσω. Πάντως νομίζω ότι το "ξεκινάμε μετά το Πάσχα κι αναλόγως πράττουμε" είναι η πιο σωστή επιλογή για την περίπτωσή σου.

 

ΛΕΝΑ148, παρότι δεν διαφωνώ με όλα όσα είπες, αυτή η φράση σου "δεν με ενοχλεί που μου πασάρουν τα παιδιά τους" , προερχόμενη από παιδαγωγό, είναι για μένα αλλη μια επιβεβαίωση για την απόφασή μας να στείλουμε το γιο μας μετά τα 4, κατευθείαν στο προνήπιο. Χωρίς παρεξήγηση.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα, εχουμε μια ταύτιση με την Ellemphriem.

 

 

Δυστυχως κανεις λαθος.....αυτο περικαταταξης των παιδιων συμφωνα με την ηλικια εγω το ειπα και εδωσα εξηγησεις και γι αυτο το αερικο διαφωνησε μαζι μου.Απαντησα πιο πανω αν διαβασεις γιατι μαλλον δε τα διαβασες ολα οτι καθε ηλικια εχει διαφορετικες απαιτησεις κ οτι τα παιδια 2,5 και ανω εχουν αλλες απαιτησεις κ.λ.π Κ οτι δε γινεται μια δασκαλα να ασχολειται με 2,3 παιδια που δεν εχουν βγαλει τη πανα γιατι σε ενα τετοιο τμημα κανουν δραστηριοτητες κ δε γινεται να τις διακοπτουν καθε τρεις κ λιγο.Αυτα ελεγα και το αερικο μονο που δε με εφαγε.

οσο για τη λεξη πασαρω προερχεται απο μια αλλη λεξη που εμεις στην Ιταλια δεν την εχουμε ως κακη,δε ξερω εσεις...Το πασαρω σημαινει να καταλαβεις δινω οποτε δεν ειναι κακο...Και παρακαλω να διαβαζετε προσεκτικα τι εχει υποθει εξ αρχης και ποιος εχει πει τι...γιατι παλι εγινε παρεξηγηση και παλι εεις βαρος μου

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα με ρωτησαν για το τμημα, μου ειπαν μαλιστα οτι αφου γεννηθηκε το πρωτο εξαμηνο του 07 θα παει στα μικρα προνηπια Α ενω του δευτερου εξαμηνου πηγαν στα Β

και δεν καταλαβα δηλαδη ενα παιδακι 3 χρονων που μιλαει αψογα και ειναι σουπερ δραστηριο θα μπει στα βρεφη γιατι δεν εχει κοψει την πανα??? τι λετε ρε παιδια? που τα ειδατε αυτα γραμμενα??? τοτε γιατι με υποχρεωσαν να του ξαναβαλω πανα "μην τυχον και ξεχαστει με τα παιδακια" αφου την ειχαμε κοψει???

και οι παιδαγωγοι, τι κανουν???? τραγουδανε??? να πανε στο x factor μηπως??? ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!!! μην τρελλαθω τωρα...εμεις νηπια πηγαιναμε και θυμαμαι η μαμα μου ειχε παντα στην τσαντουλα μου ενα βρακακι μην συμβει κανενα ατυχη,ατακι τι επρεπε να κανει η δασκαλα να με παει πισω στο σπιτι μου να με αλλαξουνε???? πλακα κανετε?

ενταξει ειναι κουρασμενες οι κοπελες, δε λεω, δεν εχουν προσωπικο, ΟΚ κι εγω τι να κανω γι αυτο???

για να μη συζητησουμε οτι ειχαν κρουσμα πολυ σοβαρου ιου και δεν ειπαν τιποτα, κολλησε ο γιος μου απο ενα παιδακι και κολλησε κι εμενα, που η δικη μου ασθενεια υποτροπιασε απ αυτον τον ιο και εμεινα τοσο καιρο παραλυτη.....οταν πηρα να ρωτησω τι ιος εναι, αφου ειχα μιλησει με τον παιδιατρο μου ειπαν "ειχαμε μονο ενα κρουσμα οποτε δε θεωρησαμε σωστο να πανικοβαλλουμε τον κοσμο!" τι θα πει ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΡΟΥΣΜΑ???? το αλλο παιδακι ξαναγυρισε σε 10 μερες, ενω ο ιος μετα τις 15 μερες κολλαει κι ετσι κολλησε και ο δικος μου εγω ομως τον κρατησα σπιτι ενα μηνα ενω πληρωνα καλα καλα και οντας στην κατασταση μου για να μην κολλησει αλλα παιδακια!!!!!!! θα μου πειτε οι γονεις φταινε που το στειλανε ΑΛΛΑ κι αυτες γιατι δεν ειπαν ειχαμε το ταδε κρουσμα????

και στο κατω κατω, ενταξει, εδω με δυο παιδια δεν τα βγαζουμε περα, φαντασου με 30, ΟΚ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΝΤΑΞΕΙ???????????

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επιμένω αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται γιατί τώρα πηγαίνουμε σε βρεφονηπιακό οπότε την αλλάζουν οι φοβερές κοπέλες που έχουμε τη τύχη να έχουμε! Δηλαδή ένα παιδάκι 2,5 ετών που έχει βγάλει τις πάνες μπορεί και σκουπίζεται μόνο του; Γιατί εγώ δε ξέρω πολλά παιδάκια σε αυτή την ηλικία που το κάνουν....

 

Μου έλεγε μία φίλη μου που το παιδί της 3,5 χρονών πάει σε δημόσιο σταθμό ότι μια φορά την πήραν τηλέφωνο 12 ή ώρα να πάει να πάρει το παιδί γιατί είχε κάνει κακά πάνω του και αυτές δε μπορούσαν να τον αλλάξουν...μου φάνηκε τόσο απίστευτο γιατί είναι πολύ φυσιολογικό να μη προλάβει μία φορά να πάει το παιδάκι στη τουαλέτα και να τα κάνει πάνω του...δεν είναι ρε κορίτσια; Της είπαν πάντως ότι δε τους αφήνουν να το κάνουν παρόλο που και αυτές το βλέπουν λάθος...ήταν δημόσιος ο σταθμός...

Δε ξέρω, έχουν δίκιο και οι κοπέλες αλλά μιλάμε για μικρά πλασματάκια που δε μπορείς να τα αφήσεις έτσι ρε παιδί μου...

 

 

Εχεις δικιο...απλα αυτος ειναι ο κανονας και δεν αλλαζει.Ομως οι παιδαγωγοι δεν ειναι υποχρεωμενες κανονικα να το κανουν,οι βρεφονηπιοκομοι μονων.Καποιες που δουλευουν σε ιδιωτικους μπορει να το κανουν αλλα καθαρα γιατι αλλιως το αφεντικο θα τις διωξει.Οι ιδιες ομως αν ητανε σε δημοσιο μονιμες σιγα να μη το κανανε....Κανω λαθος?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο...απλα αυτος ειναι ο κανονας και δεν αλλαζει.Ομως οι παιδαγωγοι δεν ειναι υποχρεωμενες κανονικα να το κανουν,οι βρεφονηπιοκομοι μονων.Καποιες που δουλευουν σε ιδιωτικους μπορει να το κανουν αλλα καθαρα γιατι αλλιως το αφεντικο θα τις διωξει.Οι ιδιες ομως αν ητανε σε δημοσιο μονιμες σιγα να μη το κανανε....Κανω λαθος?

 

ενταξει ΛΕΝΑ, να μη ζηταμε κατι απο καποιον που δεν ειναι η δουλεια του εχεις δικιο

πως μπορουμε να μαθουμε ποιες ειναι παιδαγωγοι και ποιες βρεφονηπιοκομοι???

υπαρχει δλδ περιπτωση να μην ειναι καμια βρεφ/μος και να μας κανουν και χαρη???

δεν ειρωνευομαι σοβαρα ρωταω....

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα με ρωτησαν για το τμημα, μου ειπαν μαλιστα οτι αφου γεννηθηκε το πρωτο εξαμηνο του 07 θα παει στα μικρα προνηπια Α ενω του δευτερου εξαμηνου πηγαν στα Β

και δεν καταλαβα δηλαδη ενα παιδακι 3 χρονων που μιλαει αψογα και ειναι σουπερ δραστηριο θα μπει στα βρεφη γιατι δεν εχει κοψει την πανα??? τι λετε ρε παιδια? που τα ειδατε αυτα γραμμενα??? τοτε γιατι με υποχρεωσαν να του ξαναβαλω πανα "μην τυχον και ξεχαστει με τα παιδακια" αφου την ειχαμε κοψει???

και οι παιδαγωγοι, τι κανουν???? τραγουδανε??? να πανε στο x factor μηπως??? ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!!! μην τρελλαθω τωρα...εμεις νηπια πηγαιναμε και θυμαμαι η μαμα μου ειχε παντα στην τσαντουλα μου ενα βρακακι μην συμβει κανενα ατυχη,ατακι τι επρεπε να κανει η δασκαλα να με παει πισω στο σπιτι μου να με αλλαξουνε???? πλακα κανετε?

ενταξει ειναι κουρασμενες οι κοπελες, δε λεω, δεν εχουν προσωπικο, ΟΚ κι εγω τι να κανω γι αυτο???

για να μη συζητησουμε οτι ειχαν κρουσμα πολυ σοβαρου ιου και δεν ειπαν τιποτα, κολλησε ο γιος μου απο ενα παιδακι και κολλησε κι εμενα, που η δικη μου ασθενεια υποτροπιασε απ αυτον τον ιο και εμεινα τοσο καιρο παραλυτη.....οταν πηρα να ρωτησω τι ιος εναι, αφου ειχα μιλησει με τον παιδιατρο μου ειπαν "ειχαμε μονο ενα κρουσμα οποτε δε θεωρησαμε σωστο να πανικοβαλλουμε τον κοσμο!" τι θα πει ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΡΟΥΣΜΑ???? το αλλο παιδακι ξαναγυρισε σε 10 μερες, ενω ο ιος μετα τις 15 μερες κολλαει κι ετσι κολλησε και ο δικος μου εγω ομως τον κρατησα σπιτι ενα μηνα ενω πληρωνα καλα καλα και οντας στην κατασταση μου για να μην κολλησει αλλα παιδακια!!!!!!! θα μου πειτε οι γονεις φταινε που το στειλανε ΑΛΛΑ κι αυτες γιατι δεν ειπαν ειχαμε το ταδε κρουσμα????

και στο κατω κατω, ενταξει, εδω με δυο παιδια δεν τα βγαζουμε περα, φαντασου με 30, ΟΚ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΝΤΑΞΕΙ???????????

 

 

Κακως σας αναγκασανε να ξαναβαλετε πανα αφου την ειχε κοψει.Αυτο δεν ειναι καθολου σωστο,παιζεις με τη ψυχολογια του παιδιου...οσο να ναι αποτελει μεταβαση και η πανα και δε μπορεις να παλλινδρομεις εσκεμενα ενα παιδι.Μεγα σφαλμα....δεν επρεπε να το δεχτεις...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τελειώνουμε επειδή μακρυγορούμε αδίκως!

 

Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία και για τους δημοσιους και για τους ιδιωτικούς σταθμούς.

 

Για τους δημοσιους στους οποίους προφανώς ανήκει η φίλη Λένα ορίζονται τα πάντα εδώ: http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/497B_02.1199689236364.pdf και με βάση αυτό μίλησα για παρανομίες! Διαβάστε το άρθρο 12

 

Σε ό,τι αφορά λοιπόν την υγιεινή των παιδιών ξεκαθαρίζεται στο Άρθρο 18 ως Ειδικά Καθήκοντα Προσωπικού και συγκεκριμένα των παιδαγωγών ότι μέσα στις αρμοδιότητες τους είναι η φροντίδα των ατομικών αναγκών των παιδιών και επί λέξη: "Παρακολουθεί την διατροφή τους και την καθαριότητά τους ενθαρρύνοντας την αυτοεξυπηρέτησή τους" η οποία "ενθάρρυνση" απέχει πολύ από το "απαιτείται"!

 

Έτσι γιατί δεν είμαστε ούτε αγράμματοι ούτε μπορούμε να δεχόμαστε απλά το έτσι είναι ο κανόνας και δεν αλλάζει! Γιατί πολύ απλά ο κανόνας δεν είναι έτσι!

 

Να επισημάνω ότι ό,τι αναφέρεται σε αυτό τον νόμο ΠΡΕΠΕΙ να τηρείται απαρέγκλιτα και μόνο για θέματα που δεν αναφέρονται στον παρόντα νόμο μπορεί να αποφασίσει το Νομικό πρόσωπο! (ακροτελεύτια παράγραφος!)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...