Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

Κορίτσια μου γλυκά,

 

ότι οι ρόλοι πρέπει να είναι σαφείς και διακριτοί, αυτό είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο. Ότι υπάρχουν όρια σε όλα κι αυτό είναι δεδομένο. Ότι όλες οι πλευρές έχουν υποχρεώσεις και δικαιώματα κι αυτό είναι δεδομένο. Ότι είστε εργαζόμενες που η δουλειά σας υπόκειται σε νόμους, διατάξεις και κανονισμούς κι αυτό είναι δεδομένο. Ότι δουλεύετε με παιδιά κι αυτό είναι δεδομένο.

 

Για να τα δούμε λίγο πιο πρακτικά τα πράγματα τώρα.

 

Φαντάζομαι ότι ξέρατε... που πιάσατε δουλεία, υπό ποιές συνθήκες δηλαδή. Κι αν δεν ξέρατε, μάθατε. Κι όταν μάθατε, το αποδεχτήκατε (αλλοιώς θα είχατε παραιτηθεί).

 

Συνεπώς, έχω κάνα δύο απορίες :

 

Απορία 1) Γιατί εκεί που σας αδικούν βάσει νόμου, δεν διαμαρτύρεστε (προφορική διαμαρτυρία - γραπτή διαμαρτυρία - καταγγελία - απεργία)?

 

Απορία 2) Φαντάζομαι ότι σε όποιο μοντέλο (παιδικός σταθμός - προνήπιο ή μίξη των δύο), δέχεστε παιδιά που γνωρίζετε εκ των προτέρων αν έχουν αυτονομηθεί στο θέμα της τουαλέτας ή όχι. Άρα, εφ' όσον δέχεστε παιδιά με χρόνιο και σταθερό "πρόβλημα", ξέρετε με τι θα έχετε να κάνετε (και φαντάζομαι συνεργάζεστε αναλόγως με τους γονείς για να λύσετε το θέμα). Τώρα αν το "πρόβλημα" είναι έκτακτο, δηλαδή έτυχε σ' ένα παιδάκι να τα κάνει πάνω του (εξαιτίας ασθένειας, άγχους, κ.λ.π.),

 

τι ακριβώς προτείνετε?

 

Ν' αφήσετε το παιδάκι κατουρημένο ή χεσμένο μέχρι να έρθουν οι γονείς του? Επειδή αυτό δεν είναι δουλειά δική σας αλλά της διπλανής ή της παραπίσω ή του υπουργού παιδείας που δεν προνόησε ή λάθος του τάδε νόμου ή της μάνας που δεν σκέφτηκε να κλειδώσει το ουροποιητικό σύστημα και τον πρωκτό του παιδιού της για να μην τύχει να έχει απώλεια?

 

Λέτε πως δεν μπορείτε να πάτε στην τουαλέτα ν' αλλάξετε το παιδί για να μην αφήσετε τα υπόλοιπα παιδιά μόνα τους. Δεν τ' αφήνετε ποτέ μόνα τους για άλλο λόγο? Για να βγάλετε φωτοτυπίες - για να σηκώσετε κάποιο τηλέφωνο που χτυπάει - για να πάτε εσείς οι ίδιες στην τουαλέτα?

Σαν λύση βρίσκετε να τηλεφωνήσετε στους γονείς να έρθουν να το αλλάξουν? Στους γονείς που μπορεί να είναι στην άλλη άκρη του κόσμου εκείνη την στιγμή και να δουλεύουν κιόλας και μάλιστα να χρειαστεί να εξηγήσουν στον δικό τους εργοδότη ότι πρέπει να φύγουν για να πάνε να ξεσκατίσουν το παιδί τους?

 

Είστε σοβαρές κορίτσια?

 

Και καλά όλα τα παραπάνω. ΑΛΛΑ προτείνετε ν' αφήσετε ένα νήπιο στην γωνιά του κατουρημένο ή / και χεσμένο επί 3 ώρες... γιατί έχετε θεσμικές αντιπαλότητες?

 

Σηκώνονται οι τρίχες μου και μόνο που σας διαβάζω. Η παιδαγωγική (ή όπως αλλοιώς την λέτε) ΔΕΝ είναι λογιστική.

 

Και μια τελευταία απορία, σαν μάνα προς μάνες :

- Για οποιαδήποτε λόγο, για το παιδί σας θα το δεχόσαστε αυτό (νάναι κατουρημένο και χεσμένο επί 3ωρο)?

(Μιλάω βέβαια γι' αυτές τις παιδαγωγούς που τα έχουν σε διαφορετικό σχολείο από αυτό που δουλεύουν οι ίδιες...)

 

Ξαναρωτάω :

 

Για οποιοδήποτε λόγο, για το δικό σας παιδί θα το δεχόσαστε αυτό

(νάναι κατουρημένο και χεσμένο επί 3ωρο)?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης η Νάλα είναι άφαγη, ξέρει να τρώει μόνη της αλλά βαριέται,

έτσι έχει καταφέρει όλες τις δασκάλες, βοηθούς (ακόμη και φέτος που είναι προνήπια) να την ταίζουν! Δεν τους το ζήτησα και θα προτιμούσα να τρώει μόνη της, αλλά θέλω και να τρώει γιατί είναι αδυνατούλα και κάπως φιλάσθενη και νομίζω ότι λυπούνται να μην την ταίζουν. Φαντάζομαι ότι δεν είναι στα καθήκοντα της νηπιαγωγού αλλά το κάνει όταν η 1/2 βοηθός είναι στην άλλη τάξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα να σου απαντήσω.....

Υποθέω, όπως είπα, ότι εξαρτάται από τη σχέση εργασίας (για ποιό λόγο την προσέλαβαν), από το τι είναι μια βρεφοκόμος (ίσως είναι απόφοιτη ΙΕΚ, που με βάση το καθηκοντολόγιο είναι η δουλειά της να αλλάζει τα παιδιά), από το αν υπάρχει άλλο άτομο για να προσέξει τα παιδιά την ώρα που αλλάζεται το λερωμένο.....

Δεν ξέρω. Δεν έχω δουλέψει ποτέ σε ΠΣ, καθώς, όπως και εσύ, πιστεύω ότι ο καθένας στον τομέα του!

 

Δε νομιζω οτι τα καθηκοντα εχουν να κανουν με τη σχεση εργασιας,τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει τοσα χρονια....αλλα με το τι εχεις σπουδασει...αυτο θετει τα καθηκοντα κ τις υποχρεωσεις.Κανω λαθος?Αυτο μου το εχουν δωσει να καταλαβω σε ολους τους παιδικους που εχω δουλεψει

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι τα καθηκοντα εχουν να κανουν με τη σχεση εργασιας,τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει τοσα χρονια....αλλα με το τι εχεις σπουδασει...αυτο θετει τα καθηκοντα κ τις υποχρεωσεις.Κανω λαθος?Αυτο μου το εχουν δωσει να καταλαβω σε ολους τους παιδικους που εχω δουλεψει

 

Αν έχεις διδακτορικό και πας να δουλέψεις στο γυμνάσιο περιμένουν να διορθώνεις τετράδια, να μιλήσεις σε γονείς γιατί αυτό χρειάζονται (ενώ αν είχες φοιτητές κολλεγίου αυτό θα ήταν αστείο).

Αν είσαι επιστήμονας και δουλεύεις στο δημόσιο μπορεί να πρέπει να κολήσεις γραμματόσημα και να γράψεις διευθύνσεις σε 20 φακέλους για σταλούν στο προορισμό τους, να στείλεις 50 φαξ γιατί μόνο έτσι μπορεί να φτάσει το έγγραφο σου στον προορισμό σου.

Αν είσαι γιατρός και δεν έχεις νοσοκόμα θα βάλεις η ίδια το θερμόμετρο / ένεση.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι απαξιωτικά, απλώς αναγκαία να γίνουν λόγω περιστάσεων.

Η σπουδή σου παρέχει τις γνώσεις

Η δουλειά θέση (Οποια και να είναι) έχει απαιτήσεις - κάποιες από αυτές καλύπτονται από την σπουδή - συνήθως ένα μικρό ποσοστό, το υπόλοιπο καλύπτεται από την εμπειρία, την κοινωνική μόρφωση και την προσωπικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η Νάλα είναι άφαγη, ξέρει να τρώει μόνη της αλλά βαριέται,

έτσι έχει καταφέρει όλες τις δασκάλες, βοηθούς (ακόμη και φέτος που είναι προνήπια) να την ταίζουν! Δεν τους το ζήτησα και θα προτιμούσα να τρώει μόνη της, αλλά θέλω και να τρώει γιατί είναι αδυνατούλα και κάπως φιλάσθενη και νομίζω ότι λυπούνται να μην την ταίζουν. Φαντάζομαι ότι δεν είναι στα καθήκοντα της νηπιαγωγού αλλά το κάνει όταν η 1/2 βοηθός είναι στην άλλη τάξη.

 

 

Φιλη μανα εαν η Ναλα φορουσε πανα κ η βοηθος ελειπε κ ειχε μια συναδελγο να κρατησει τη ταξη θα του αλλαζε πανα?Γιατι αλλο το μαμ κ αλλο τα κ@κ@:-D.Τι πιστευεις?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν έχεις διδακτορικό και πας να δουλέψεις στο γυμνάσιο περιμένουν να διορθώνεις τετράδια, να μιλήσεις σε γονείς γιατί αυτό χρειάζονται (ενώ αν είχες φοιτητές κολλεγίου αυτό θα ήταν αστείο).

Αν είσαι επιστήμονας και δουλεύεις στο δημόσιο μπορεί να πρέπει να κολήσεις γραμματόσημα και να γράψεις διευθύνσεις σε 20 φακέλους για σταλούν στο προορισμό τους, να στείλεις 50 φαξ γιατί μόνο έτσι μπορεί να φτάσει το έγγραφο σου στον προορισμό σου.

Αν είσαι γιατρός και δεν έχεις νοσοκόμα θα βάλεις η ίδια το θερμόμετρο / ένεση.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι απαξιωτικά, απλώς αναγκαία να γίνουν λόγω περιστάσεων.

Η σπουδή σου παρέχει τις γνώσεις

Η δουλειά θέση (Οποια και να είναι) έχει απαιτήσεις - κάποιες από αυτές καλύπτονται από την σπουδή - συνήθως ένα μικρό ποσοστό, το υπόλοιπο καλύπτεται από την εμπειρία, την κοινωνική μόρφωση και την προσωπικότητα.

 

 

Οι νηπιαγωγοι που εχω στο σχολειο ειναι μονιμες δεν τις πηρανε για να καλυψουν κενα προσωπικου...αλλα δε δεχονται να αλλαξουν κ οπως ειπα το κατανοω....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Για οποιοδήποτε λόγο, για το δικό σας παιδί θα το δεχόσαστε αυτό

(νάναι κατουρημένο και χεσμένο επί 3ωρο)?

 

?????

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην μπερδευεστε....η κουβεντα ξεκινησε για

ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΜΕ ΠΑΝΕΣ

και οχι για ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ !!!!!!!

ΑΠΛΑ η Λενα λεει οτι και μεσα στο ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ πρεπει τα παιδακια που ειναι πανω απο μια ηλικια να μην τα αλλαζουν !!!!!!!!! η να τα αλλαζουν βρεφονηπιοκομοι αν καταλαβα καλα

 

ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ, ΑΜΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΡΑ ΛΕΡΩΜΕΝΟ

ΟΥΤΕ ΝΟΜΟΥΣ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ- ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ ΤΡΕΛΛΗΣ!!!!!!

 

ΝΑΙ Ε Γ Ω ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΝΑ Η ΤΡΕΛΛΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην μπερδευεστε....η κουβεντα ξεκινησε για

ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΜΕ ΠΑΝΕΣ

και οχι για ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ !!!!!!!

ΑΠΛΑ η Λενα λεει οτι και μεσα στο ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ πρεπει τα παιδακια που ειναι πανω απο μια ηλικια να μην τα αλλαζουν !!!!!!!!! η να τα αλλαζουν βρεφονηπιοκομοι αν καταλαβα καλα

 

ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ, ΑΜΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΡΑ ΛΕΡΩΜΕΝΟ

ΟΥΤΕ ΝΟΜΟΥΣ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ- ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ ΤΡΕΛΛΗΣ!!!!!!

 

ΝΑΙ Ε Γ Ω ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΝΑ Η ΤΡΕΛΛΗ!!!

 

Στελλα εγω ειπα οτι στους παιδικους υπαρχουν κ νηπιαγωγοι,μονιμοι...και δε δεχονται να αλλαξουν παιδια με πανα...Παιρνουν τηλ.στους γονεις να ερθουν να τα αλλαξουν.Απλα καποια που πρεπει να αλλαχτει για διαφορους λογους τα στελνουν σ εμενα να τα αλλαξω γιατι ολοι λενε οτι ειναι στα καθηκοντα βρεφοκομου κ οχι αυτων.Αυτο ξερω κι εγω...Αν το κανει βρεφοκομος αυτο που λες να γινεις τρελλη......αλλα αν το κανει αλλη....δε νομιζω οτι θα γινουν κ πολλα!Εσεις φορατε πανα?Ποσο ειστε?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Στελλα εγω ειπα οτι στους παιδικους υπαρχουν κ νηπιαγωγοι,μονιμοι...και δε δεχονται να αλλαξουν παιδια με πανα...Παιρνουν τηλ.στους γονεις να ερθουν να τα αλλαξουν.Απλα καποια που πρεπει να αλλαχτει για διαφορους λογους τα στελνουν σ εμενα να τα αλλαξω γιατι ολοι λενε οτι ειναι στα καθηκοντα βρεφοκομου κ οχι αυτων.Αυτο ξερω κι εγω...Αν το κανει βρεφοκομος αυτο που λες να γινεις τρελλη......αλλα αν το κανει αλλη....δε νομιζω οτι θα γινουν κ πολλα!Εσεις φορατε πανα?Ποσο ειστε?

 

ειδες που κι εσυ δεν τα διαβασες ολα??? ειμαστε τρεισιμιση και φοραμε πανα

σου ειπα οτι την ειχαμε βγαλει το καλοκαιρι και μας υποχρεωσαν να την ξαναβαλουμε γιατι ηταν προσφατα και φοβηθηκαμε οτι θα ξεχαστει- και μου ειπες κακως το δεχτηκα νομιζω

τωρα εγω ειμαι σχεδον παραλυτη εχω προβλημα σοβαρο και δεν μπορω να το παω το παιδι τουαλετα και λεει το καημενο αλλα δεν γινεται να τον παω οποτε τον κραταω με πανα

δε με νοιαζει ποιος θα το αλλαξει εκει, μου φτανει ο πονος μου που δεν μπορω εγω να το παω και καθε μερα σπαραζει η καρδια μου ουτε απ το σχολικο δε μπορω να το παρω οι γειτονες το ανεβαζουν το παιδακι σπιτι μας - καθε μερα καλυτερευω ομως και δε θελω κανενας να με λυπαται γι αυτο και το εστειλα σε ΒΡΕΦΟνηπιακο τωρα ποιοι δουλευουν εκει προβλημα τους εγω δε θα το λυσω...βλεπουν οτι δε μπορω να κουνηθω....και αν με αξιωσει ο Θεος και γινω καλα το πρωτο πραγμα που θα κανω ειναι να παρω το παιδι μου απο κει μεσα!!!

χωρις να θελω να επηρεασω οσες πετυχατε καλους δημοσιους σταθμους

γι αυτο μην κοπανατε μια ηλικια και τελος καθε παιδακι εχει τη δικη του ιστορια και τα δικα του ισως προβληματα δεν ειμαστε ολες οι μανες αχρηστες η δεν ασχολουμαστε να βγαλουμε τις πανες μπορει καποιος να εχει σοβαρο προβλημα αλλα βεβαια ποιον τον νοιαζει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειδες που κι εσυ δεν τα διαβασες ολα??? ειμαστε τρεισιμιση και φοραμε πανα

σου ειπα οτι την ειχαμε βγαλει το καλοκαιρι και μας υποχρεωσαν να την ξαναβαλουμε γιατι ηταν προσφατα και φοβηθηκαμε οτι θα ξεχαστει- και μου ειπες κακως το δεχτηκα νομιζω

τωρα εγω ειμαι σχεδον παραλυτη εχω προβλημα σοβαρο και δεν μπορω να το παω το παιδι τουαλετα και λεει το καημενο αλλα δεν γινεται να τον παω οποτε τον κραταω με πανα

δε με νοιαζει ποιος θα το αλλαξει εκει, μου φτανει ο πονος μου που δεν μπορω εγω να το παω και καθε μερα σπαραζει η καρδια μου ουτε απ το σχολικο δε μπορω να το παρω οι γειτονες το ανεβαζουν το παιδακι σπιτι μας - καθε μερα καλυτερευω ομως και δε θελω κανενας να με λυπαται γι αυτο και το εστειλα σε ΒΡΕΦΟνηπιακο τωρα ποιοι δουλευουν εκει προβλημα τους εγω δε θα το λυσω...βλεπουν οτι δε μπορω να κουνηθω....και αν με αξιωσει ο Θεος και γινω καλα το πρωτο πραγμα που θα κανω ειναι να παρω το παιδι μου απο κει μεσα!!!

χωρις να θελω να επηρεασω οσες πετυχατε καλους δημοσιους σταθμους

γι αυτο μην κοπανατε μια ηλικια και τελος καθε παιδακι εχει τη δικη του ιστορια και τα δικα του ισως προβληματα δεν ειμαστε ολες οι μανες αχρηστες η δεν ασχολουμαστε να βγαλουμε τις πανες μπορει καποιος να εχει σοβαρο προβλημα αλλα βεβαια ποιον τον νιοαζει???

 

 

Συγνωμη αλλα μετα απο τοση ωρα δε θυμαμαι καλα τα παντα για τον καθενα...εχω απαντησει σε πολλους κ δε μπορω να ταθυμαμαι ολα.Θυμαμαι ομως οτι σου ειπα πως κακως σε υποχρεωσανε να ξαναβακετε πανα κ εξηγησα τους λογους.Κ εγω γι αυτο δε δουλευω τωρα...λογο αναπηριας μετα απο ατυχημα.Σε καταλαβαινω....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα μετα απο τοση ωρα δε θυμαμαι καλα τα παντα για τον καθενα...εχω απαντησει σε πολλους κ δε μπορω να ταθυμαμαι ολα.Θυμαμαι ομως οτι σου ειπα πως κακως σε υποχρεωσανε να ξαναβακετε πανα κ εξηγησα τους λογους.Κ εγω γι αυτο δε δουλευω τωρα...λογο αναπηριας μετα απο ατυχημα.Σε καταλαβαινω....

 

εγω το σταματαω εδω...ελπιζω να πανε ολα καλα και για τις δυο μας.....εξαλλου δεν εχω κατι αλλο να πω! ελπιζω να καταλαβαινουν στο σταθμο μας οτι τουλαχιστον για ενα διαστημα θα πρεπει να τον βοηθανε μεχρι να συνελθω....

Link to comment
Share on other sites

Οταν τα παιδιά είναι μεγαλύτερα από 1.5 χρονών η πάνα αλλάσσεται πιο έυκολα και πιο γρήγορα "στον αέρα"

1. κατεβάζεις τις φόρμες (κατί που δεν είναι παράλογο να ζητάς από γονείς είναι τα εύκολα ρούχα)

2. ανοίγεις το πανί

3. σκουπίζεις

4. φοράς το άλλο πανι (δεν χρησιμποιείς πάνες βρακάκι)

5. ανεβάζεις την φόρμα

6. πλένεσαι ή σκουπίζεις τα χέρια σε μωρομάντηλο και αντισυπτικό.

Όταν κάνουν τσίσα μόνο αυτό παίρνει λιγότερο από 1 λεπτό.

 

Ασχετο με το θεμα (εγω εχω βγαλει συμπερασματα) οποτε ενα οφφ τοπικ γιατι εγω εχω τον πονο μου τωρα........σε οτι ανεφερες, αν προκειτε για κακα προσεχε πως καθαριζεις τι. Καλο ειναι με μπολικο νερο και σαπουνι. Γιατι με τον παραπανω τροπο παθαμε ωραιοτατη ουρολοιμωξη......:-( μεγαλη προσοχη στην καθαριοτητα. Καλα τωρα οσον αφορα 'μερικους' παιδικους απο οτι καταλαβα ακομα και τα βασικα ειναι.......απιαστα ονειρα.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θεμα (εγω εχω βγαλει συμπερασματα) οποτε ενα οφφ τοπικ γιατι εγω εχω τον πονο μου τωρα........σε οτι ανεφερες, αν προκειτε για κακα προσεχε πως καθαριζεις τι. Καλο ειναι με μπολικο νερο και σαπουνι. Γιατι με τον παραπανω τροπο παθαμε ωραιοτατη ουρολοιμωξη......:-( μεγαλη προσοχη στην καθαριοτητα. Καλα τωρα οσον αφορα 'μερικους' παιδικους απο οτι καταλαβα ακομα και τα βασικα ειναι.......απιαστα ονειρα.......

 

 

 

Ακριβως γι αυτο το λογο λεω δεν ειναι ολοι ικανει να αλλαξουν πανα επειδη ειναι ευκολο.....αλλα ολοι στην ειρωνια...."σιγα μη θελει πτυχιο..."και αλλα τετοια!Ολοι το περνουν αμεροληπτα....ασ το αλλαξει οποια να ναι αρκει να το παρω καθαρο.Αλλα αν κολλησει τιποτα....δε πειρζει....Εγω σε καθε αλλαγη εφερνα οινοπνευμα απο το σπιτι γιατι ζητουσα κ δεν επερνε η διευθυνση για να καθαριζω την αλλαξιερα.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μου λες να επιτρεπεται να αλλαζουν κ οι παιδαγωγοι ασχετος εαν εγω παρω την ευθυνη για ενα παιδι που δεν αλλαξα εγω αλλα μια ασχετη.Αυτο μου λες?

 

Να σε ρωτησω κατι με ψυχραιμια και καθε καλη διαθεση μιας και δεν φορτιζομαι με το θεμα απο την στιγμη και περα που απεχω απο παιδικους....γενικα. Μεγαλωνει το νινι σου, και αποφασιζεις να το στειλεις παιδικο. Και μπαινει σε νηπια, και δεν τα καταφερνει με την πανα (οσο και αν ως επαγγελματιας εισαι φοβερη-παρολα ταυτα δεν του βγηκε καλα του μικρου-γινεται και αυτο-δεν ειναι ετοιμος ρε παιδι μου). Και ο παιδικος που παει εχει προσωπικο οπως το ξερεις εσυ. Και σου χ@ζεται και ΔΕΝ την αλλαζει κανενας και σου παθαινει μια καραμπινατη ουρολοιμωξη και πας νοσοκομειο.....τι θα κανεις εκει? Θα πεις οκ, δεν ηταν υποχρεωση τους? και πριν πεις παρακατω, παθαμε ουρολοιμωξη πριν μια βδομαδα. Μην το ζησεις.....με το μωρο σου ποτε.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως γι αυτο το λογο λεω δεν ειναι ολοι ικανει να αλλαξουν πανα επειδη ειναι ευκολο.....αλλα ολοι στην ειρωνια...."σιγα μη θελει πτυχιο..."και αλλα τετοια!Ολοι το περνουν αμεροληπτα....ασ το αλλαξει οποια να ναι αρκει να το παρω καθαρο.Αλλα αν κολλησει τιποτα....δε πειρζει....Εγω σε καθε αλλαγη εφερνα οινοπνευμα απο το σπιτι γιατι ζητουσα κ δεν επερνε η διευθυνση για να καθαριζω την αλλαξιερα.

 

Ναι βρε κουκλα μου κατανοητο. Αλλα τι μου λες καλυτερα να μεινει χ@σμενο απο το να παρω την ευθυνη (οχι εσυ-οποιος αλλος) να το αλλαξω λαθος? Χ@σμενο εχει 90% περισσοτερες πιθανοτητες να παθει ουρολοιμωξη. Εγω δεν μιλαω για νομους, εγω μιλαω για το τι ειναι σωστο και τι οχι. Οταν μια μανουλα παει το παιδι της παιδικο ενα 99% το κανει επειδη η γυναικα δουλευει ή δεν μπορει. Καλα υπαρχουν και τα κουλα του παω για καφε αλλα λεμε το σωστο. Οποτε ΠΩΣ θα φυγει βρε κουκλα μου απο την δουλεια της να παει να αλλαξει το παιδι της? Ποια λυση δινεται εδω εσεις? οι παιδαγωγοι? πειτε μου......γιατι μεχρι τωρα μονοδρομο βλεπω για τα παιδια των μαμαδων που χρησιμοποιουν δημοσιους παιδικους....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην μπερδευεστε....η κουβεντα ξεκινησε για

ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΜΕ ΠΑΝΕΣ

και οχι για ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ !!!!!!!

ΑΠΛΑ η Λενα λεει οτι και μεσα στο ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ πρεπει τα παιδακια που ειναι πανω απο μια ηλικια να μην τα αλλαζουν !!!!!!!!! η να τα αλλαζουν βρεφονηπιοκομοι αν καταλαβα καλα

 

ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ, ΑΜΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΡΑ ΛΕΡΩΜΕΝΟ

ΟΥΤΕ ΝΟΜΟΥΣ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ- ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ ΤΡΕΛΛΗΣ!!!!!!

 

ΝΑΙ Ε Γ Ω ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΝΑ Η ΤΡΕΛΛΗ!!!

 

Από αυτά που διαβάζω περνάς από μεγάλες δυσκολίες, το μόνο που έχω να σου ευχηθώ είναι κουράγιο, υπομονή και καλή τύχη με την υγεία σου.

Νομίζω έπεσες σε "κακό" δημοτικό σταθμό, δεν ξέρω τι περιθώρεια έχεις για να κάνεις κάτι (δηλάδη άντε και διαμαρτυρήθηκες μέχρι να αλλάξει κατι το παιδί σου θα έχει φύγει από εκει) και στην θέση σου δεν θα έβαζα εκεί τις δυνάμεις μου.

Θα σου πρότεινα όμως να τους τα πεις ένα χεράκι,

αν θυμάμαι καλά είπες ότι σου τον έφερναν νωρίς σπίτι επειδή δεν δούλευες? Απαράδεκτο και αυτό δεδομένης της κατάστασης της υγείας σου και ο νόμος των παιδικών λέει κάπου ότι "πρέπει να εξυπηρετούν τους γονείς", πιστεύω λίγες μαμάδες έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από εσένα.

Επίσης για την πάνα, μόλις νιώσεις έτοιμη να τον πηγαίνεις στο σπίτι, και ίσως δεν χρειάζεται "να τον πηγαίνεις" αλλά να του λες τι θα κάνει να τον στείλεις με βρακάκι στο σχολείο και να απαιτήσεις να "συνεισφέρουν" στην προσπάθεια. Είναι στα καθήκοντα τους "και με τον νόμο" χωρίς να λάβουμε υπόψη τις ειδικές συνθήκες που σε αφορούν. Το παιδάκι του χρόνου θα είναι στα προνήπια και πρέπει να είναι έτοιμο, θα έχει άλλα πράγματα να μάθει / κάνει εκεί. Να τους θυμίσεις ότι πρέπει να βάλουν πρώτα τις ανάγκες του παιδιού και πάρε τους και καμοιά κόπια από τον νόμο που μας έβαλε το αερικό!

Link to comment
Share on other sites

Αν στο νηπιαγωγείο λερωθεί πάνω του, θα ειδοποιήσουμε τους γονείς και θα έρθουν να το αλλάξουν. Τα παιδιά στο Νηπιαγωγείο πρέπει να αυτοεξυπηρετούνεται. Όχι δεν θα το αλλάξουμε γιατί απλά δεν είναι η δουλειά μας, αλλά γιατι δεν είναι δυνατόν αφενός να το γδύσουμε(!) και αφετέρου να μείνει ένα τμήμα παιδιών μόνο του χωρίς επίβλεψη μέχρι να αλλάξουμε το παιδάκι που λερώθηκε και πολύ περισσότερο δεν θα γδύσουμε ενα παιδί μπορστα στα άλλα παιδιά. Απο κει και πέρα είναι θέμα των γονιών και των ειδικών να βρουν την αιτία και την λύση στο όποιο πρόβλημα του παιδιού και φυσικά να βοηθήσουμε οπως μπορούμε

Πιστεύω ότι είναι πολύ πιο ταπεινωτικό για το παιδί να μείνει λερωμένο μπροστά σ' όλη την τάξη, από το να το αλλάξει η δασκάλα του στην τουαλέτα. Δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να το γδύσουν μπροστά σε όλους, υποθέτω ότι υπάρχει τουαλέτα. Αλλά και τουαλέτα να μην υπήρχε καλύτερα να το αλλάξουν όπως και να 'χει. Για όλη την τάξη είναι πολύ χειρότερο να έχει ένα παιδάκι λερωμένο επί 3ωρο, προπαντός για λόγους υγείας, από το να απομακρυνθεί 5-10 λεπτά η δασκάλα. Ειδικοί δεν χρειάζονται, ήταν ένα κοριτσάκι που το έπιασε η κοιλίτσα του, η μόνη βοήθεια που χρειάζεται είναι να μην μείνει λερωμένο και ντροπιασμένο και τη χρειάζεται εκείνη την ώρα από τη δασκάλα, όχι από παιδοψυχολόγο.

 

Γιατί σ' ένα ιδιωτικό νηπιαγωγείο αυτή η κατάσταση είναι απλώς αδιανόητη και στο δημόσιο είναι πάλι θέμα "δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος"?

 

...

Σαν λύση βρίσκετε να τηλεφωνήσετε στους γονείς να έρθουν να το αλλάξουν? Στους γονείς που μπορεί να είναι στην άλλη άκρη του κόσμου εκείνη την στιγμή και να δουλεύουν κιόλας και μάλιστα να χρειαστεί να εξηγήσουν στον δικό τους εργοδότη ότι πρέπει να φύγουν για να πάνε να ξεσκατίσουν το παιδί τους?

Είστε σοβαρές κορίτσια?

Με κάλυψε η zopiron με όλο το μύνημά της.

 

ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ, ΑΜΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΡΑ ΛΕΡΩΜΕΝΟ

ΟΥΤΕ ΝΟΜΟΥΣ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ- ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ ΤΡΕΛΛΗΣ!!!!!!

Κι εγώ αυτής της σχολής είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κουκλα μου κατανοητο. Αλλα τι μου λες καλυτερα να μεινει χ@σμενο απο το να πΟποτε ΠΩΣ θα φυγει βρε κουκλα μου απο την δουλεια της να παει να αλλαξει το παιδι της? Ποια λυση δινεται εδω εσεις? οι παιδαγωγοι? πειτε μου......γιατι μεχρι τωρα μονοδρομο βλεπω για τα παιδια των μαμαδων που χρησιμοποιουν δημοσιους παιδικους....

 

Δεν υπάρχει σταθμός ιδιωτικός-δημόσιος βρεφονηπιακός/παιδικός που οι εργαζόμενοι να μην αλλάζουν μωρά ή νήπια και να ειδοποιούν τους γονείς...Δεν στέκει αυτό και το έχουμε υπερ-αναλύσει στις προηγούμενες δημοσιεύσεις. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σταθμός ιδιωτικός-δημόσιος βρεφονηπιακός/παιδικός που οι εργαζόμενοι να μην αλλάζουν μωρά ή νήπια και να ειδοποιούν τους γονείς...Δεν στέκει αυτό και το έχουμε υπερ-αναλύσει στις προηγούμενες δημοσιεύσεις. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

 

Χαιρομαι που διαβασα και κατι διαφορετικο....επιτελους.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι με ψυχραιμια και καθε καλη διαθεση μιας και δεν φορτιζομαι με το θεμα απο την στιγμη και περα που απεχω απο παιδικους....γενικα. Μεγαλωνει το νινι σου, και αποφασιζεις να το στειλεις παιδικο. Και μπαινει σε νηπια, και δεν τα καταφερνει με την πανα (οσο και αν ως επαγγελματιας εισαι φοβερη-παρολα ταυτα δεν του βγηκε καλα του μικρου-γινεται και αυτο-δεν ειναι ετοιμος ρε παιδι μου). Και ο παιδικος που παει εχει προσωπικο οπως το ξερεις εσυ. Και σου χ@ζεται και ΔΕΝ την αλλαζει κανενας και σου παθαινει μια καραμπινατη ουρολοιμωξη και πας νοσοκομειο.....τι θα κανεις εκει? Θα πεις οκ, δεν ηταν υποχρεωση τους? και πριν πεις παρακατω, παθαμε ουρολοιμωξη πριν μια βδομαδα. Μην το ζησεις.....με το μωρο σου ποτε.

 

 

Πρωτον εαν φορουσε πανα θα το εστελνα βρεφικο μεχρι να τη κοψουμε...αλλα αν για καποιο λογο επρεπε να παει στα μεγαλα μετα τα βρεφη δηλαδη θα ειχα την απαιτηση να με ειδοποιουν καθε φορα που κανει κακα και θα ειχα κ το νου μου να παω να το αλλαζω για τα τσισα.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

[quote=jannis;

σ ευχαριστω απο καρδιας για τα λογια σου

οχι δεν μου τον στελνουν νωρις επειδη δε δουλευω αλλα ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΟΣ!!!

για την ακριβεια ειναι ο μονος που δεν εκλαψε ποτε απο την πρωτη μερα, πηγαινει μες το χαμογελο ακομα κι οταν εμενα μου κανει παραπονα οτι δε θα παει, απλα δε θελει τα παραμυθια, θελει να τραγουδαει και να χορευει, και γενικως δεν ειναι ησυχος, οποτε τον ενα μηνα μου ειπανε προσαρμονη, τον αλλο μηνα μειναμε σπιτι με ιο για τον οποιο δε μας ειδοποιησαν και ηταν σοβαροτατος, μετα επρεπε ξανα προσαρμογη γιατι λειψαμε πολυ λογω του ιου, τωρα υποθετω προσαρμογη μετα τα Χριστουγεννα, τις αποκριες, το Πασχα κλπ.... χωρις καν να με ρωτησουν !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζέττα κοιτάξτε, αν ένα παιδάκι στα 5 του που πηγαίνει νηπιαγωγείο δεν έχει ακόμη των έλεγχο των σφυκτήρων τότε μιλάμε για μια παθολογική κατάσταση για την οποία πρέπει να επιληγθούν οι ειδικοί. Τα παιδάκια που είναι 4 συνήθως αν δεν έχουν καταφέρει τον πλήρη έλεγχο πάνε παιδικό και όχι νηπιαγωγείο.

 

Η τάξη με 25 παιδιά ΔΕΝ μένει χωρίς τον εκπαιδευτικό ούτε για 2'' σε καμία απολύτως περίπτωση. (Δεν πάμε τουαλέττα εμείς όσο εργαζόμαστε και το τηλέφωνο είναι μέσα στην αίθουσα.) Δεν γδύνουμε τα παιδία, δεν φέρνουν δεύτερα ρούχα ούτε μπιμπερό ούτε πάνες και τα σχετικά. Στα 5 πρέπει να είναι παιδιά που αυτοεξυπηρετούνται. Για την μία σπάνια περίπτωση που αυτό δεν θα γίνει, ειδοποιούνται οι γονείς οι οποίοι και είναι ενημεροι για το καθεστός της Α βαθμιας εκπαίδευσης απο τις εγγραφές του παιδιού τους απο τον Ιούνιου του προηγούμενου σχ έτους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σταθμός ιδιωτικός-δημόσιος βρεφονηπιακός/παιδικός που οι εργαζόμενοι να μην αλλάζουν μωρά ή νήπια και να ειδοποιούν τους γονείς...Δεν στέκει αυτό και το έχουμε υπερ-αναλύσει στις προηγούμενες δημοσιεύσεις. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

 

Στους "παιδικούς" = από ηλικία παιδιού 2,5 ετών και μίας ημέρας ΔΕΝ αλλάζουν...

 

Στον σταθμό που έστειλα δυο παιδιά μέχρι τώρα μας είχαν πει ότι θα μας κάνουν τη χάρη να μας αλλάξουν από τσίσα αν υπάρξει κάποιο ατύχημα αλλά αν του φύγουν κακά θα μας τηλεφωνήσουν να το αλλάξουμε εμείς.:roll:

 

Κι εγώ ρε γμτ μου έχω τα πτυχία μου και τα μεταπτυχιακά μου... και δεν είχα πάρει και το μάθημα επιλογής για το πολιτικά ορθό ξεσκάτωμα. Με τι γνωσεις θα το καθαρίσω αν έρθει η καταραμένη η ώρα,ε;:rolleyes:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Στους "παιδικούς" = από ηλικία παιδιού 2,5 ετών και μίας ημέρας ΔΕΝ αλλάζουν...

 

Στον σταθμό που έστειλα δυο παιδιά μέχρι τώρα μας είχαν πει ότι θα μας κάνουν τη χάρη να μας αλλάξουν από τσίσα αν υπάρξει κάποιο ατύχημα αλλά αν του φύγουν κακά θα μας τηλεφωνήσουν να το αλλάξουμε εμείς.:roll:

 

Κι εγώ ρε γμτ μου έχω τα πτυχία μου και τα μεταπτυχιακά μου... και δεν είχα πάρει και το μάθημα επιλογής για το πολιτικά ορθό ξεσκάτωμα. Με τι γνωσεις θα το καθαρίσω αν έρθει η καταραμένη η ώρα,ε;:rolleyes:

 

Κακώς δεν τ' αλλάζουν. Να μιλήσετε με τη διεύθυνση. Είναι υποχρεωση τους η φροντίδα, οτι κ αν αυτό συνεπάγεται.

 

Πάντως μιας και μιλάτε για προσόντα εγώ εξακολουθώ να λέω πως η βρεφοκομία χρειάζεται γνώσεις...δεν θα ήθελα το μωρό μου να το φροντίζει μια άσχετη κοπελίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...