Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

Παραθεσε μου εσυ που υποχρεωνει σε μεταβρεφικη ηλικια,προνηπιακη να υποχεωνει το αλλαγμα πανας.Και πες μου γιατι στα προνηπια δε δεχονται παιδια με πανα?

 

Εγώ δεν γνωρίζω τους νόμους για τους παιδικούς σταθμούς. Εσύ το υποστηρίζεις ότι απαγορεύεται, και εγώ, σου είπα, έχω φίλες που κάνουν αυτή τη δουλειά, και θέλω να τις προστατέψω από τυχός προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσουν.

Όσο για τα προνήπια (αν εννοούμε τα παιδιά 4 ετών που φοιτούν στα νηπιαγωγεία)....Μιλάμε για άλλο πλαίσιο, με άλλους στόχους, άλλους ρόλους.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η ξαδελφούλα μου τελειώνει την παιδαγωγική φέτος... Αν της πω άλλαξε μου το παιδί και μου απαντήσει "μπλιάχ" θα τα ακούσει απ την καλή και απ την ανάποδη. Για να γίνεις παιδαγωγός, σημαίνει ότι ζεις και αναπνέεις για τα παιδιά. Και λοιπόν τι? Σιχαίνεσαι να τα αλλάξεις? Ε, μπορώ να φανταστώ λοιπόν πόσο τα αγαπάς... Πάντως ΛΕΝΑ από τα γραφόμενά σου, δε θα θελα να ήσουν αυτή που θα μου διαπαιδαγωγούσε το μωρό μου.

 

Υ.Γ. Λέτε εδώ να μη βρω από Σεπτέμβρη καμιά που να της αρέσει το άλλαγμα να μου την κάνουν δεκτή? Μαμώτο...

 

 

Ουτε κι εγω να εισαι μανα παιδιου της ταξης μου γιατι βγαζεις ευκολα συμπερασματα.......Αν διαβασεις απο την αρχη τι υποστηριζω θα πεις οτι κ η προλαλησασα...Και για την ιστορια....δεν ειμαι παιδαγωγος......αλλα δε το εχεις διαβασει ουτε κ αυτο

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

emmaki μισό λεπτό γιατι άρχισα και εγώ να μπερδεύομαι...Ναι εργαζόμαστε σε παιδικούς αλλά όχι και για φροντίζουμε βρέφη...υποθέτω στα μεγαλύτερης ηλικίας νήπια θα βάζουν νηπιαγωγούς...

Κ θα συμφωνήσω με την ΛΕΝΑ οτι ναι είναι σοβαρό να φροντίσεις ένα μωρό...και ως προς το φαγητό και την καθαριότητα ναι, πρέπει να είναι το αντικείμενο σου! Ειναι επικίνδυνα πράγματα αυτά, και κανένας που έχει βγάλει παιδαγωγικό δεν τα έχει διδαχθεί. Εγω τουλάχιστον δεν ξέρω κανένα τμήμα που να έχει μαθήματα παραιατρικά/φροντίδας! Επίσης καλό ειναι ο καθένας να ασχολείται με το αντικείμενο που έχει σπουδάσει...

 

 

Οποιος λεει τετοια λογια σημαινει οτι δεν αγαπα τα παιδια κ αποτελει παραδειγμα προς αποφυγει!Μη λες τετοια γιατι θα τα ακουσεις.......Ολοι πρεπει να τα κανουν ολα,ειναι υποχρεωση....!Αυτο λενε εδω...αυτο πρεπει να υποστηριζεις:lol::lol::lol:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ε πες μας τι είσαι για να καταλάβουμε... Μια χαρά συμπεράσματα βγάζω και εγώ και η συντριπτική πλειοψηφία που άντεξε να διαβάσει...

 

Αρα δεν εχεις συνεχεια της συζητησης....το εχω αναφερει 100 φορες αλλα εσυ ειδες μια απαντηση κ λες..δε της τα χωνω κι εγω?Ασχετως αν δεν εχεις καταλαβει τι λεμε....Δε πειραζει...να σαι καλα!Την απαντηση τη παιρνετε κ πιο πανω απο αλλη συναδελφο νηπιαγωγο?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οποιος λεει τετοια λογια σημαινει οτι δεν αγαπα τα παιδια κ αποτελει παραδειγμα προς αποφυγει!Μη λες τετοια γιατι θα τα ακουσεις.......Ολοι πρεπει να τα κανουν ολα,ειναι υποχρεωση....!Αυτο λενε εδω...αυτο πρεπει να υποστηριζεις:lol::lol::lol:

 

Καλή μου, εγώ δεν λέω ότι είσαι παράδειγμα προς αποφυγήν. Το αντίθετο!

Απλά, για να μιλάς με τόση βεβαιότητα, και να λες για νομικά πατήματα για μηνύσεις που μπορεί να γίνουν, σίγουρα έχεις υπόψιν σου κάποιο νόμο στον οποίο θα βασιστεί αυτός που θα κάνει τη μήνυση (έτσι γίνονται οι μήνυσεις και όχι επειδή απλά έτσι μπου ήρθε)!

Ποιός είναι λοιπόν αυτός ο νόμος;

Δεν θες να προστατέψεις τους συναδέλφους σου που εργάζονται σε ΠΣ; Εγώ πάντως θα το έκανα, συστυχώς όμως δεν γνωρίζω ποιός είναι αυτός ο νόμος, ούτε μπόρεσα να το βρω κάπου από μια γρήγορη έρευνα που έκανα στο ιντερνετ.........

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα εμείς παρερμηνεύουμε τα λεγόμενα της!!!! Εντάξει δεν έχει νόημα η συνέχιση της κουβέντας...

 

Κρίμα κι είχα ενθουσιαστεί από το θέμα για το μητρικό γάλα και είπα να το "φαω αμάσητο" αλλά μετά απ'όλα αυτά αμφιβάλλω για το βάθος της έρευνας και για τα συμπεράσματα.... Πολύ κρίμα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα εμείς παρερμηνεύουμε τα λεγόμενα της!!!! Εντάξει δεν έχει νόημα η συνέχιση της κουβέντας...

 

Κρίμα κι είχα ενθουσιαστεί από το θέμα για το μητρικό γάλα και είπα να το "φαω αμάσητο" αλλά μετά απ'όλα αυτά αμφιβάλλω για το βάθος της έρευνας και για τα συμπεράσματα.... Πολύ κρίμα!

 

 

Δεν την εκανα εγω την ερευνα....Αν την αμφισβητεις δικαιωμα σου....δε θα σε πεισω εγω για τα αυτονοητα...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου, εγώ δεν λέω ότι είσαι παράδειγμα προς αποφυγήν. Το αντίθετο!

Απλά, για να μιλάς με τόση βεβαιότητα, και να λες για νομικά πατήματα για μηνύσεις που μπορεί να γίνουν, σίγουρα έχεις υπόψιν σου κάποιο νόμο στον οποίο θα βασιστεί αυτός που θα κάνει τη μήνυση (έτσι γίνονται οι μήνυσεις και όχι επειδή απλά έτσι μπου ήρθε)!

Ποιός είναι λοιπόν αυτός ο νόμος;

Δεν θες να προστατέψεις τους συναδέλφους σου που εργάζονται σε ΠΣ; Εγώ πάντως θα το έκανα, συστυχώς όμως δεν γνωρίζω ποιός είναι αυτός ο νόμος, ούτε μπόρεσα να το βρω κάπου από μια γρήγορη έρευνα που έκανα στο ιντερνετ.........

 

 

Ειναι η κοινη λογικη...δε μπορεις να κανεις κατι που δεν το εχεις διδαχθει.Οπως ειπε κ η φιλη παραπανω δεν ειναι ολα ισια κι ομοια...ουτε η σιτιση κ ο καθαρισμος των παιδιων...εμενα αυτα μου μαθανε....δε μπορω εγω να μπω σε νηπιαγωγιο κ να παθαινω γραμματα στα παιδια επειδη εχω διδαχθει νηπιαγωγικη...Εαν γνωριζεις κοπελες νηπιαγωγους που τις υποχρεωνουν να αλλαζουν πανες σε παιδια καλα ειναι να το ψαξουνε γιατι δεν ειναι στα καθηκοντα τους.....Αυτες θα το γνωριζουν καλυτερα...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η κοινη λογικη...δε μπορεις να κανεις κατι που δεν το εχεις διδαχθει.Οπως ειπε κ η φιλη παραπανω δεν ειναι ολα ισια κι ομοια...ουτε η σιτιση κ ο καθαρισμος των παιδιων...εμενα αυτα μου μαθανε....δε μπορω εγω να μπω σε νηπιαγωγιο κ να παθαινω γραμματα στα παιδια επειδη εχω διδαχθει νηπιαγωγικη...Εαν γνωριζεις κοπελες νηπιαγωγους που τις υποχρεωνουν να αλλαζουν πανες σε παιδια καλα ειναι να το ψαξουνε γιατι δεν ειναι στα καθηκοντα τους.....Αυτες θα το γνωριζουν καλυτερα...

 

Άλλο πράγμα είναι η κοινή λογική, άλλο πράγμα είναι το παράνομο.

Άλλο πράγμα είναι το να βοηθάς τα παιδιά στην αυτοεξυπηρέτηση και άλλο πράγμα είναι να αλλάζεις πάνες επί μονίμου βάσεως.

Άλλο πράγμα είναι θα κάνω μήνυση σε κάποιον γιατί το παιδί μου έπαθε μόλυνση από πλημμελή άσκηση καθηκόντων και άλλο πράγμα είναι θα κάνω μήνυση σε κάποιον γιατί η κοινή λογική το λέει.

Άλλο πράγμα είναι εργάζομαι σε νηπιαγωγείο και ανήκω στο υπουργείο παιδείας, και άλλο πράγμα εργάζομαι σε παιδικό σταθμό και ανήκω στο υπουργείο υγείας.

Άλλο πράγμα είναι αφήνω ένα παιδί που τα έχει κάνει επάνω του ή φωνάζω τη μαμά (η οποία μπορεί και να μην έχει τη δυνατότητα να έρθει) και άλλο πράγμα το αλλάζω και το σκουπίζω.

Τέλος, άλλο ρπάγμα είναι ταϊζω, καθαρίζω και ασχολούμαι με βρέφη και άλλο πράγμα βοηθάω στο φαγητό, στην καθαριότητα, στην αυτοεξυπηρέτηση και στην απασχόληση παιδάκια 3 και πάνω.....

 

Και εδώ νομίζω ότι μιλάμε για παιδιά από 3 και πάνω......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλο πράγμα είναι η κοινή λογική, άλλο πράγμα είναι το παράνομο.

Άλλο πράγμα είναι το να βοηθάς τα παιδιά στην αυτοεξυπηρέτηση και άλλο πράγμα είναι να αλλάζεις πάνες επί μονίμου βάσεως.

Άλλο πράγμα είναι θα κάνω μήνυση σε κάποιον γιατί το παιδί μου έπαθε μόλυνση από πλημμελή άσκηση καθηκόντων και άλλο πράγμα είναι θα κάνω μήνυση σε κάποιον γιατί η κοινή λογική το λέει.

Άλλο πράγμα είναι εργάζομαι σε νηπιαγωγείο και ανήκω στο υπουργείο παιδείας, και άλλο πράγμα εργάζομαι σε παιδικό σταθμό και ανήκω στο υπουργείο υγείας.

Άλλο πράγμα είναι αφήνω ένα παιδί που τα έχει κάνει επάνω του ή φωνάζω τη μαμά (η οποία μπορεί και να μην έχει τη δυνατότητα να έρθει) και άλλο πράγμα το αλλάζω και το σκουπίζω.

Τέλος, άλλο ρπάγμα είναι ταϊζω, καθαρίζω και ασχολούμαι με βρέφη και άλλο πράγμα βοηθάω στο φαγητό, στην καθαριότητα, στην αυτοεξυπηρέτηση και στην απασχόληση παιδάκια 3 και πάνω.....

 

Και εδώ νομίζω ότι μιλάμε για παιδιά από 3 και πάνω......

 

Συμφωνω απολυτα....αυτο λεω κι εγω.Επειδη δε γνωριζω εαν στους νηπιαγωγους εχουν δωσει οδηγο υποχρεωσεων που υποχρεωση σημαινει οτι εαν παραβει το χρεος της μπορει να διωχθει και νομικα.Εμας μας τα ειχανε δωσει κ σαφως δεν ητανε απλα γραπτα.Δε μπορω να βρω καποια νηπιαγωγο να μου πει τωρα αλλα προσπαθω...μια που βρηκα δεν εχει τελειωσει ακομα.Εαν θελεις να προστατεψεις καποιον πρπει να το ψαξει γιατι οτι κ να σου λεω τωρα ειναι λιγο....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα....αυτο λεω κι εγω.Επειδη δε γνωριζω εαν στους νηπιαγωγους εχουν δωσει οδηγο υποχρεωσεων που υποχρεωση σημαινει οτι εαν παραβει το χρεος της μπορει να διωχθει και νομικα.Εμας μας τα ειχανε δωσει κ σαφως δεν ητανε απλα γραπτα.Δε μπορω να βρω καποια νηπιαγωγο να μου πει τωρα αλλα προσπαθω...μια που βρηκα δεν εχει τελειωσει ακομα.Εαν θελεις να προστατεψεις καποιον πρπει να το ψαξει γιατι οτι κ να σου λεω τωρα ειναι λιγο....

 

 

Δυστυχώς με μπερδεύεις!!!!!

Όποιοι δουλεύουν σε ένα πλαίσιο έχουν κάποιες αρμοδιότητες και κάποιες υποχρεώσεις.

Υποστηρίζεις ότι δεν είναι στις αρμοδιότητες σου να αλλάζεις παιδιά και όμως το κάνεις γιατί οι νηπιαγωγοί που εργάζονται στις διπλανές τάξεις (ενώ είπες ότι νηπιαγωγοί δεν μπορούν να διοριστούν σε ΠΣ) σου τα πασάρουν.

Αν, λοιπόν, δεν είναι στις αρμοδιότητες σου, τότε εσύ κάνεις κάτι παράνομο.... Άρα και εσύ μπορείς να διωχθείς ποινικά γι' αυτό που κάνεις, αν πάθει κάτι κάποιο παιδάκι......

Λάθος κάνω; Λάθος καταλαβαίνω;

Αν, λοιπόν, έχεις κάποιο καθηκοντολόγιο (λίστα υποχρεώσεων), μπορείς να αναφέρεις σε ποιό νόμο βασίζεται (γιατί τα καθηκοντολόγια γράφονται σε ΦΕΚ); Επίσης, αν υπάρχει καθηκοντολόγιο, και σε βάζουν να κάνει κάτι που δεν είναι μέσα στις υποχρεώσεις σου, αλλά ο ιδιοκτήτης του ΠΣ σε υποχρεώνει να το κάνεις παρ' όλ' αυτά, πηγαίνεις ωραιότατα στην επιθεώρηση εργασίας και το αναφέρεις. Αυτοί είναι υποχρεωμένοι να το ελέγξουν, και αν όντως έχεις δίκιο τιμωρούν τον εργοδότη, και εσύ δεν έχεις συνέπειες.....Αν πάλι εργοδότης σου είναι ο δήμος (πρόκειαι για δημοτικό παιδικό σταθμό), το να σε διώξουν είναι ακόμα πιο δύσκολο από ότι είναι στους ιδιωτικούς....

 

Τέλος, για διευκρίνησε μου, σε παρακαλώ πολύ, τους όρους "νηπιαγωγός", "βρεφονηπιοκόμος", "παιδαγωγός", γαιτί ετσι όπως τους έχεις χρησιμοποιήσει γίνεται ένα μπέρδεμα. Τι εννοείς με τον καθένα; ποιός είναι τι;

Γιατί νομίζω ότι και αυτό έχει συντελέσει το γενικό χαμό που έχει γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με μπερδεύεις!!!!!

Όποιοι δουλεύουν σε ένα πλαίσιο έχουν κάποιες αρμοδιότητες και κάποιες υποχρεώσεις.

Υποστηρίζεις ότι δεν είναι στις αρμοδιότητες σου να αλλάζεις παιδιά και όμως το κάνεις γιατί οι νηπιαγωγοί που εργάζονται στις διπλανές τάξεις (ενώ είπες ότι νηπιαγωγοί δεν μπορούν να διοριστούν σε ΠΣ) σου τα πασάρουν.

Αν, λοιπόν, δεν είναι στις αρμοδιότητες σου, τότε εσύ κάνεις κάτι παράνομο.... Άρα και εσύ μπορείς να διωχθείς ποινικά γι' αυτό που κάνεις, αν πάθει κάτι κάποιο παιδάκι......

Λάθος κάνω; Λάθος καταλαβαίνω;

Αν, λοιπόν, έχεις κάποιο καθηκοντολόγιο (λίστα υποχρεώσεων), μπορείς να αναφέρεις σε ποιό νόμο βασίζεται (γιατί τα καθηκοντολόγια γράφονται σε ΦΕΚ); Επίσης, αν υπάρχει καθηκοντολόγιο, και σε βάζουν να κάνει κάτι που δεν είναι μέσα στις υποχρεώσεις σου, αλλά ο ιδιοκτήτης του ΠΣ σε υποχρεώνει να το κάνεις παρ' όλ' αυτά, πηγαίνεις ωραιότατα στην επιθεώρηση εργασίας και το αναφέρεις. Αυτοί είναι υποχρεωμένοι να το ελέγξουν, και αν όντως έχεις δίκιο τιμωρούν τον εργοδότη, και εσύ δεν έχεις συνέπειες.....Αν πάλι εργοδότης σου είναι ο δήμος (πρόκειαι για δημοτικό παιδικό σταθμό), το να σε διώξουν είναι ακόμα πιο δύσκολο από ότι είναι στους ιδιωτικούς....

 

Τέλος, για διευκρίνησε μου, σε παρακαλώ πολύ, τους όρους "νηπιαγωγός", "βρεφονηπιοκόμος", "παιδαγωγός", γαιτί ετσι όπως τους έχεις χρησιμοποιήσει γίνεται ένα μπέρδεμα. Τι εννοείς με τον καθένα; ποιός είναι τι;

Γιατί νομίζω ότι και αυτό έχει συντελέσει το γενικό χαμό που έχει γίνει!

 

 

Καταρχην ειμαι βρεφοκομος κ να εξηγησω για πολλοστη φορα οτι οτι λεω αναφερεται σε ισχυρισμους καποιων που λενε οτι ειτε νηπιαγωγος ειτε βρεφοκομος εχουν υποχρεωση να αλλαζουν πανες.Κι εξηγω οτι οι νηπιαγωγοι και οι παιδαγωγοι δεν ειναι υποχρεωμενς να αλλαζουν πανα,μονο εμεις οι βρεφοκομοι.Εγω γνωριζω τα καθικοντα μου τα οποια διαφερουν με των συναδελφων νηπιαγωγων

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Εαν εγω αρνηθω να αλλαξω πανα ειμαι παρανομη,εαν ομως το αρνηθει νηπιαγωγος δε μπορουν να της κανουν τιποτα καθως δεν ειναι στις αρμοδιοτητες της.Κι εφοσον δεν ανικει στα καθικοντατης δε μπορεις να τη διωξεις για παραβιαση καθικοντων η οτι αλλο...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Κι άμα το παιδί λερωθεί και μείνει με τα κακά 3 ώρες μέχρι να συγκαεί πολύ άσχημα (χώρια η ντροπή) δεν έχει ευθύνη η νηπιαγωγός; Κατά τη γνώμη μου έχει και μάλιστα πολύ μεγάλη. Αυτό που περιγράφω έγινε σε γνωστό μου παιδάκι στο προνήπιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας πούμε πως έχω ένα παιδί 4 χρονών που πάει προνήπιο και το έχει στην τάξη του η νηπιαγωγός Χ. Το παιδί τα κάνει πάνω του και η νηπιαγωγός δεν το αλλάζει γιατί δεν είναι η δουλειά της όπως λες. Το παιδί μου παθαίνει μόλυνση, είναι και αγοράκι, και για να ζήσει πρέπει να του κόψουν το πουλάκι του. Έχεις την εντύπωση πως δεν θα κάνω μήνυση στην Χ.??? Ή μήπως έχεις την εντύπωση πως θα βρεθεί δικαστήριο (άραγε βάσει ποιου νόμου?) που θα την αθωώσει γιατί δεν είχε διδαχθεί το άλλαγμα πάνας???

Έλεος μωρέ κοπέλα μου, μιλάμε για την αυτονόητη ανθρώπινη ευαισθησία.

Link to comment
Share on other sites

Κι άμα το παιδί λερωθεί και μείνει με τα κακά 3 ώρες μέχρι να συγκαεί πολύ άσχημα (χώρια η ντροπή) δεν έχει ευθύνη η νηπιαγωγός; Κατά τη γνώμη μου έχει και μάλιστα πολύ μεγάλη. Αυτό που περιγράφω έγινε σε γνωστό μου παιδάκι στο προνήπιο.

 

 

Για τι τμημα μιλας?Και ..εννοεις φορουσε πανα η βρακακι?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε πως έχω ένα παιδί 4 χρονών που πάει προνήπιο και το έχει στην τάξη του η νηπιαγωγός Χ. Το παιδί τα κάνει πάνω του και η νηπιαγωγός δεν το αλλάζει γιατί δεν είναι η δουλειά της όπως λες. Το παιδί μου παθαίνει μόλυνση, είναι και αγοράκι, και για να ζήσει πρέπει να του κόψουν το πουλάκι του. Έχεις την εντύπωση πως δεν θα κάνω μήνυση στην Χ.??? Ή μήπως έχεις την εντύπωση πως θα βρεθεί δικαστήριο (άραγε βάσει ποιου νόμου?) που θα την αθωώσει γιατί δεν είχε διδαχθεί το άλλαγμα πάνας???

Έλεος μωρέ κοπέλα μου, μιλάμε για την αυτονόητη ανθρώπινη ευαισθησία.

 

Τοτε γιατι δε δεχονται απο τα προνηπια κ μετα παιδια με πανα?Τυχαιο?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, για διευκρίνησε μου, σε παρακαλώ πολύ, τους όρους "νηπιαγωγός", "βρεφονηπιοκόμος", "παιδαγωγός", γαιτί ετσι όπως τους έχεις χρησιμοποιήσει γίνεται ένα μπέρδεμα. Τι εννοείς με τον καθένα; ποιός είναι τι;

Γιατί νομίζω ότι και αυτό έχει συντελέσει το γενικό χαμό που έχει γίνει!

 

Κ εγώ νομίζω κάποιος πρέπει να εξηγήσει αυτούς τους όρους. Δεν κάνουμε όλοι οι επαγγελματίες τα πάντα. Βάζουμε ένα τίτλο "παιδαγωγός" και ο γονιός τελικά μπερδεύεται και δεν αντιλαμβάνεται ποιος είναι τι.

 

Κακώς κάποιοι επαγγελματίες διαφορετικών ειδικοτήτων χωρίς να έχουν τα ανάλογα προσόντα μπαίνουν στα χωράφια άλλων, αυτο-ονομάζονται όπως θέλουν (βλέπε "βρεφονηπιαγωγοί") και κάνουν δουλιές που δεν εκπαιδεύτηκαν για αυτές (βλ νηπιαγωγοί να κάνουν τους βρεφοκόμους! Μου σηκώνεται η τρίχα!)

Link to comment
Share on other sites

Φορούσε βρακάκι και πήγαινε προνήπιο δηλ. περίπου 4 χρονών και είχε βγάλει τις πάνες. Ίσως ήταν άρρωστη, πάντως λερώθηκε και η γιαγιά της μου είπε ότι την άφησαν λερωμένη μέχρι να σχολάσει και την παρέλαβε λερωμένη και πολύ άσχημα συγκαμένη. Σε δημόσιο νηπιαγωγείο της γειτονιάς μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, συγνώμη που επεμβαίνω αλλά θέλω να μου πείτε κάτι. Έχω μπερδευτεί με την παραφιλολογία, ειρωνεία, νόμους, παράνομους και μπηχτές.

 

Καταρχήν, αδικούμε το θέμα που άνοιξε το φυστίκι με όλο αυτό το χάος.

Δεύτερον, επειδή σε αυτό το θέμα μιλάμε για παιδάκια - για τα παιδάκια μας, καλό θα ήταν να είμαστε πιο προσεχτικοί στα γραφόμενά μας. Και πιο ανθρώπινοι...

 

Μπορεί κάποιος λοιπόν να μου πει συνοπτικά και σε γενικές γραμμές, ποιά είναι η διαφωνία?

Η Λένα υποστηρίζει ότι τα νήπια (άνω των 2,5 χρόνων) πρέπει να πηγαίνουν τουαλέτα μόνα τους (βάσει ηλικίας-προσωπικού-άλλων αναγκών του σχολείου,κ.λ.π.) και τα υπόλοιπα κορίτσια υποστηρίζετε το αντίθετο?

 

Αν κάποια μπει στον κόπο να μου απαντήσει, σας παρακαλώ - χωρίς λεπτομέρειες που θα μας παρασύρουν πάλι. Στην ουσία δηλαδή...

 

υ.γ. ρωτάω γιατί δεν μπόρεσα να διάβάσω ΟΛΑ τα μηνύματα...

Link to comment
Share on other sites

Πες τα γιατι εχω κουραστει να εξηγω....για καλο το κανω κ σε κακο μου βγαινει...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Κι άμα το παιδί λερωθεί και μείνει με τα κακά 3 ώρες μέχρι να συγκαεί πολύ άσχημα (χώρια η ντροπή) δεν έχει ευθύνη η νηπιαγωγός; Κατά τη γνώμη μου έχει και μάλιστα πολύ μεγάλη. Αυτό που περιγράφω έγινε σε γνωστό μου παιδάκι στο προνήπιο.

 

Αν στο νηπιαγωγείο λερωθεί πάνω του, θα ειδοποιήσουμε τους γονείς και θα έρθουν να το αλλάξουν. Τα παιδιά στο Νηπιαγωγείο πρέπει να αυτοεξυπηρετούνεται. Όχι δεν θα το αλλάξουμε γιατί απλά δεν είναι η δουλειά μας, αλλά γιατι δεν είναι δυνατόν αφενός να το γδύσουμε(!) και αφετέρου να μείνει ένα τμήμα παιδιών μόνο του χωρίς επίβλεψη μέχρι να αλλάξουμε το παιδάκι που λερώθηκε και πολύ περισσότερο δεν θα γδύσουμε ενα παιδί μπορστα στα άλλα παιδιά. Απο κει και πέρα είναι θέμα των γονιών και των ειδικών να βρουν την αιτία και την λύση στο όποιο πρόβλημα του παιδιού και φυσικά να βοηθήσουμε οπως μπορούμε

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, συγνώμη που επεμβαίνω αλλά θέλω να μου πείτε κάτι. Έχω μπερδευτεί με την παραφιλολογία, ειρωνεία, νόμους, παράνομους και μπηχτές.

 

Καταρχήν, αδικούμε το θέμα που άνοιξε το φυστίκι με όλο αυτό το χάος.

Δεύτερον, επειδή σε αυτό το θέμα μιλάμε για παιδάκια - για τα παιδάκια μας, καλό θα ήταν να είμαστε πιο προσεχτικοί στα γραφόμενά μας. Και πιο ανθρώπινοι...

 

Μπορεί κάποιος λοιπόν να μου πει συνοπτικά και σε γενικές γραμμές, ποιά είναι η διαφωνία?

Η Λένα υποστηρίζει ότι τα νήπια (άνω των 2,5 χρόνων) πρέπει να πηγαίνουν τουαλέτα μόνα τους (βάσει ηλικίας-προσωπικού-άλλων αναγκών του σχολείου,κ.λ.π.) και τα υπόλοιπα κορίτσια, το αντίθετο?

 

Αν κάποια μπει στον κόπο να μου απαντήσει, σας παρακαλώ - χωρίς λεπτομέρειες που θα μας παρασύρουν πάλι. Στην ουσία δηλαδή...

 

 

Θα σου πω η ιδια...λεω οτι τα παιδακια ανω των 2,5 που πανε προνηπια δε πρεπει να φορανε πανα αλλιως δε τα δεχονται.Ωραια?Σε καποια σχολεια για διαφορους λογους τα δεχονται με τον ορο οτι θα παει η μανα να το αλλαζει.Καποιες υποστηριζουν οτι αυτο δεν ειναι σωστο...οι νηπιαγωγοι πρεπει ν τα αλλαζουν αλλα υποστηριζω το αντιθετο,λεγοντας οτι δεν ειναι υποχρεωμενη κ βαση νομου καθως δε συμπεριλαμβανεται στα καθηκοντα της

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...