Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

Αν έχεις κάνει την ονοματοδοσία νωρίτερα, δεν μπορεί να αλλάξει με τίποτα. Δεν χρειάζεται να αναφέρεται σε οποιονδήποτε ότι το κάνατε, έτσι και αλλιώς διπλωματικό είναι το θέμα σου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 6 months later...

Ο ΣτΠ λέει ότι η απόδοση ονόματος με «δήλωση βάπτισης» είναι άκυρη διαδικασία.

 

Η μοναδική νόμιμη οδός για απόδοση ονόματος σε ένα παιδί είναι η Ονοματοδοσία (υπεύθυνη δήλωση για το όνομα του μωρού υπογεγραμμένη αυτοπροσώπως και από τους δύο γονείς στο ληξιαρχείο, η με εξουσιοδότηση του ενός στον άλλον, η με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής απο ΚΕΠ/Αστυνομία).

(οδηγίες από το ληξιαρχείο του δήμου Αθηναίων)

 

Η δήλωση Βάπτισης, όχι μόνο δεν αποδίδει όνομα, αλλά σε περίπτωση που παρουσιάζεται ως υποχρεωτική διαδικασία για απόδοση ονόματος, αποτελεί παράβαση των διατάξεων περί προστασίας προσωπικών δεδομένων (ακούσια αποκάλυψη θρησκεύματος), ενώ το ότι μπορεί να επιδοθεί στο ληξιαρχείο όχι μόνο από τους γονείς αλλά και από τρίτους (συγγενείς μέχρι 3ου βαθμού, η τον ιερέα) την καθιστά άκυρη ως ονοματοδοσία.

 

Γενικότερα, η «δήλωση βάπτισης» δηλώνει μόνο τη βάπτιση (θρήσκευμα, όχι όνομα), όπως αναλύεται από το Συνήγορο του Πολίτη, και μέχρι να γίνει ονοματοδοσία θεωρείται ότι το παιδί δεν έχει όνομα. (βλ σύμφωνη γνώμη ληξιαρχείου Καρδίτσας)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, για όσους επιθυμούν να δώσουν άλλο όνομα στο παιδί και άλλο να ακουστεί στην βάπτιση, τυπικά δεν υπάρχει κανένα θέμα. Πηγαίνετε και κάνετε την ονοματοδοσία (μιά υπ δήλωση είναι και με τους 2 γονείς), και κατόπιν αν θέλετε κάνετε και βάπτιση με ότι όνομα θέλετε.

 

Iσχύει όντως αυτό? Κι αν διαφωνήσει ο παπας?

Πρέπει να τον ενημερώσω εκ τον προτέρων, ή θα λάβει υπόψη του μόνο το όνομα που θα πεί η νονά?

Θα ήθελα να δώσω στο μπέμπη 2 ονόματα αλλά στην εκκλησία να ακουστεί μόνο το πρώτο.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στον παπά μπορείς να πείς ότι θέλεις. Ισχύ έχει μόνο το χαρτί της ονοματοδοσίας που θα υπογράψετε και οι 2 στο ληξιαρχείο. Αρκεί να γίνει νωρίτερα, για να μην υπάρξει καμιά παρατυπία (πάει ο παπάς το χαρτί της βάπτισης στο ληξειαρχείο), και έχετε άσκοπα τρεχάματα. Το χαρτί της βάπτισης δεν είναι καν ανάγκη να το πας στο ληξιαρχείο (εκτός αν θέλεις να δηλωθεί η βάπτιση, αλλά και να δηλωθεί δεν το κοιτάει κανένας πλέον, απαγορεύεται. Χαρτί βάπτισης, για όποιες θρησκευτικές τελετές αν τυχον ζητηθεί, παίρνεις από την ενορία, όχι από το ληξιαρχείο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση apeleytheros. Δε σκοπεύουμε να δήλωσουμε τη βάφτιση, όπως δε σκοπεύαμε να βαφτίσουμε αλλά υποκύψαμε.

Βοήθησέ με λίγο αν γνωρίζεις. Το πρωτο που γράφεις το ήξερα, πάμε στο ληξιαρχείο, δηλώνουμε τα 2 ονόματα του παιδιού.

 

Μετά πια είναι η διαδικάσια με τον παπά? Θα πρέπει να του πώ

"Έχω ήδη κάνει ονοματοδοσία αλλά θα ήθελα να ακουστεί μόνο το πρώτο?"

ή την ώρα της βαφτισης θα ακούσει το όνομα απο τη νονά (η οποία συννενοημένη θα πεί μόνο το πρώτο) και θα επαναλάβει μόνο αυτό?

 

Γενικά όπως κατάλαβες έχω πρόβλημα με σόγια κ κουτσομπολιο κ δε θέλω να μάθουν οτι δίνω κ δεύτερο (αρχαίου φιλόσοφου) μαζί με του πεθερού.

Αν δε μπορώ να το αποφύγω θα δώσω κ τα 2 φανερά.

Ευχαριστώ και πάλι.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣτΠ λέει ότι η απόδοση ονόματος με «δήλωση βάπτισης» είναι άκυρη διαδικασία.

 

Η μοναδική νόμιμη οδός για απόδοση ονόματος σε ένα παιδί είναι η Ονοματοδοσία (υπεύθυνη δήλωση για το όνομα του μωρού υπογεγραμμένη αυτοπροσώπως και από τους δύο γονείς στο ληξιαρχείο, η με εξουσιοδότηση του ενός στον άλλον, η με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής απο ΚΕΠ/Αστυνομία).

(οδηγίες από το ληξιαρχείο του δήμου Αθηναίων)

 

Η δήλωση Βάπτισης, όχι μόνο δεν αποδίδει όνομα, αλλά σε περίπτωση που παρουσιάζεται ως υποχρεωτική διαδικασία για απόδοση ονόματος, αποτελεί παράβαση των διατάξεων περί προστασίας προσωπικών δεδομένων (ακούσια αποκάλυψη θρησκεύματος), ενώ το ότι μπορεί να επιδοθεί στο ληξιαρχείο όχι μόνο από τους γονείς αλλά και από τρίτους (συγγενείς μέχρι 3ου βαθμού, η τον ιερέα) την καθιστά άκυρη ως ονοματοδοσία.

 

Γενικότερα, η «δήλωση βάπτισης» δηλώνει μόνο τη βάπτιση (θρήσκευμα, όχι όνομα), όπως αναλύεται από το Συνήγορο του Πολίτη, και μέχρι να γίνει ονοματοδοσία θεωρείται ότι το παιδί δεν έχει όνομα. (βλ σύμφωνη γνώμη ληξιαρχείου Καρδίτσας)

 

 

αφου διαβασα το θεμα ρωτησα σε ενα δημαρχειο επαρχιας και μου ειπαν οτι η ονοματοδοσια γινεται μονο οταν δεν βαπτιστει το παιδι. αν το βαπτισεισ πασ το χαρτι απο τη βαπτιση και μπαινει το ονομα!!!!!! μηπωσ δεν γνωριζουν καλα? αν δεν γινει η ονοματοδοσια υπαρχει καποιο προβλημα????

Link to comment
Share on other sites

μηπωσ δεν γνωριζουν καλα? αν δεν γινει η ονοματοδοσια υπαρχει καποιο προβλημα????

ακριβώς, δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη. Αυτό σηκώνει καταγγελία. Κάνε μια Online αναφορά στο συνήγορο του πολίτη (είναι δωρεάν, και μέσω internet, όμως πρέπει να βάλεις τα κανονικά σου στοιχεία) και θα το κανονίσουν (θα τους πάρουν νομικοί να τους εξηγήσουν τη νομοθεσία). Θα σε πάρουν και εσένα τηλέφωνο να σου πούν τι έγινε.

Τυπικά αν δεν γίνει ονοματοδοσία, δεν παίρνει όνομα το παιδί.

 

@lucia

Για τον ιερέα δεν γνωρίζω ποιά είναι η διαδικασία, αλλά φαντάζομαι αυτό που λες με τη Νονά είναι μια χαρά. Αν είναι καλοπροαίρετος μαζί σου, μπορεί να δουλέψει και το πρώτο, αν είναι κακοπροαίρετος μπορεί να αρνηθεί να βαπτίσει. Καλό είναι να απαντήσει και καμιά μαμά που έχει κάνει βάπτιση, να μας πει αν συμπληρώνεται κάποιο χαρτί νωρίτερα.

 

καλά ξεμπερδέματα με τα σόγια!

 

να σας ζήσει και στις 2!

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη. Αυτό σηκώνει καταγγελία. Κάνε μια Online αναφορά στο συνήγορο του πολίτη (είναι δωρεάν, και μέσω internet, όμως πρέπει να βάλεις τα κανονικά σου στοιχεία) και θα το κανονίσουν (θα τους πάρουν νομικοί να τους εξηγήσουν τη νομοθεσία). Θα σε πάρουν και εσένα τηλέφωνο να σου πούν τι έγινε.

Τυπικά αν δεν γίνει ονοματοδοσία, δεν παίρνει όνομα το παιδί.

 

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
η διαδικασία της ονοματοδοσίας είναι (νομικά) υποχρεωτική εδώ και αρκετές δεκαετίες και καμία σχέση δεν έχει με το αν η πότε θα γίνει βάπτιση πριν η μετά.

Αpeleythere ζητώ ξανά τα φώτα σου, ή και όποιος άλλος γνωρίζει: η ονοματοδοσία πρέπει να γίνει εντός 60 ημερών? Γνωρίζεις κατι σχετικά? Γιατί κάτι τέτοιο είδα σ'ένα site. O μπεμπης όπως φαινεται και στο τίκερ είναι 4,5 μηνών. Λές να την πάτησα?

Έχω πελαγώσει. Μεγάλο μπέρδεμα αυτό με την εκκλησία. Σώνει και καλά να ακουστούν και τα 2 ονόματα στην εκκλήσια λέει ο παπάς. Γιατί ρε φιλαράκι, θρήσκευμα θα πάρει απο σένα, όχι όνομα. Τι την νοιάζει την κάθε θείτσα τι δεύτερο όνομα έδωσα εγώ στο μπέμπη μου?

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει κάποιο χρονικό όριο στην ονοματοδοσία εξ όσων γνωρίζω. Δεν έχω διαβάσει πουθενά αναφορά για χρονικό περιθώριο. Όμως εφόσον στο 95% των περιπτώσεων γίνεται (παράτυπα) ονοματοδοσία με τη βάπτιση σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία, δεν πρέπει να υπάρχει κανένα θέμα. Αυτό με τις 60 ημέρες από που προκύπτει;

 

Μπορείς να επικοινωνήσεις με το ΣτΠ αν σου κάνουν θέμα στο ληξιαρχείο. Θα πρότεινα να πας, και μετά να διαπραγματευτείς με τον ιερέα.

 

Αν δυσκολεύεσαι να συνεννοηθείς με τον συγκεκριμένο ιερέα μπορείς να πας σε άλλη εκκλησία. Εγώ αν βρισκόμουν σε τέτοια κατάσταση δεν θα το έλεγα καν, παρα μόνο αν είναι απόλυτα απαραίτητο όταν θα συμπληρώνονταν τα χαρτιά στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις 60 ημέρες από που προκύπτει;

 

Σε κάποιο site το βρήκα, τώρα δεν το βρίσκω. Δε το γράφω καλά πιο πάνω, 60 μέρες απ΄τη γέννηση έγραφε. Αγχώθηκα πολύ γι'αυτό σε ρώτησα. Θα πάμε απο βδόμαδα να ρωτήσουμε και αν ναι, να γίνει επιτέλους η ονοματοδοσία (αν και δεν πιστεύω οτι θα έχουμε πρόβλημα ώστε να καταφύγουμε σε ΣτΠ κλπ).

 

Όσο για τον παπά άστα να πάνε. Καταλαβαίνω λέει οτι είναι κοινωνικό το θέμα αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ο,τι όνομα γράφει το χαρτί αυτό το όνομα θα πώ. Μιλάμε μου'ρθε να τον δείρω. (δυστυχώς πηγαίνεις πιστοποιητικο απο ληξιαρχείο πριν τη βάφτιση, και συμπληρωνεις και κάτι χαρτία μαζί με τη νονά).

 

Για άλλη εκκλησία θα το κοιτάξω. Η αλήθεια είναι οτι αν ήθελε θα μας το'κανε. Το΄χω δει εδώ μέσα να συμβαίνει. Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια apeleytheros.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Η ονοματοδοσία ειναι ανώτερη οπότε οτι όνομα εχει δωθεί εκει θα πειτε και στη βάφτιση. Εμενα πχ θα ειναι το όνομα Οδυσσέας το οποίο δεν ειναι Χριστιανικό και δεν γιορτάζει αλλα πήρα τηλεφωνο και δεν εχουν πρόβλημα. φυσικά θέλουν Χριστιανικά ονοματα αλλα δεν ειναι υποχρεωτικά.

 

Κι όμως το Οδυσσέας είναι και χριστιανικό! Υπάρχει νεομάρτυς με το όνομα Οδυσσέας και γιορτάζει στις 7 Ιουλίου! Αν ψάξεις στο google θα τον βρεις! Υπάρχει και εικόνα του κάπου στη Λιβαδειά απ'ό,τι διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια, καλησπέρα! Σκεφτόμαστε την ονοματοδοσία για τον μικρό μας, και ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει αν μπορεί να γίνει κάποιου είδους τελετή στο δημαρχείο, κάτι αντίστοιχο με τον πολιτικό γάμο, εκτός από την δήλωση του ονόματος στο ληξιαρχείο, δηλαδή. Ξέρω πως στο εξωτερικό προβλέπεται κάτι τέτοιο, αλλά για εδώ δεν έχω ακούσει κάτι ανάλογο. Γνωρίζετε κάτι;! Πριν πάρω στα δημαρχεία και με ακούνε σαν εξωγήινη;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω ακουσει κατι αναλογο ginger, στην Ελλαδα ακομα δεν ξερουν καλα καλα την διαφορα αναμεσα στην ονοματοδοσια και τη βαφτιση, δεν νομιζω οτι θα κανουν και τελετη...ρωτα ομως στο δημαρχειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς έχουμε επιλέξει ονοματοδοσία για όταν με το καλό γεννηθεί η μπέμπα μας αλλά στους δήμους δεν δεν βρήκα κάτι. Φίλοι μου που επίσης δεν βαφτίσανε, κάνανε μόνοι τους μία μικρή γιορτή και μαζί με το όνομα η μαμά και ο μπαμπάς δώσανε όρκους προς το παιδί.

Αν ψαξεις στο διαδίκτυο έχει πολλές εναλλακτικές ιδέες, γιατί εδώ τα δημαρχεία... δεν.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω σε δυο-τρία δημαρχεία, να δω αντιδράσεις. Αν το καλοσκεφτούν κι αυτοί πάντως, προς το συμφέρον τους είναι, γιατί όλο και κάποιο έσοδο θα είχαν. Μήπως αν αρχίσουμε να το ζητάμε περισσότεροι καταφέρουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Για περιγραψετε μου την διαδικασια της ονοματοδσιας η οποια θα μπορουσε να γινεισαν πολιτικη βαφτιση γιατι εγω απο οσο θυμαμαι (γενναγα κιολας και εβγαινε το μωρο) το ονομα με ρωτησε η μαια πιο θα ειναι και το εγραψε στο χαρτι που εστειλε το νοσοκομιο στον Δημο. Και απο εκει πειραμε μια βεβαιωση για να παμε στο προξενιο. Στον γαμο μας διαβασε μια παραγραφο και αλλαξεμε βερες, υπογραψαν οι μαρτυρες αλλα στην ονοματοδοσια???

Βασικα ουτε στο δμαρχιο ουτε στο προξενιο πηγαμε με τα μωρα...

Link to comment
Share on other sites

Για περιγραψετε μου την διαδικασια της ονοματοδσιας η οποια θα μπορουσε να γινεισαν πολιτικη βαφτιση

Δεν υπάρχει κάποια τελετή, αν αυτό εννοείς. Απλά πάνε οι γονείς στο Ληξιαρχείο και υπογράφουν από κοινού για το όνομα που θα πάρει το παιδί. Όπως όταν καταχωρούν το όνομα μετά τη βάφτιση, αλλά χωρίς το πιστοποιητικό βαφτίσεως ;)

Link to comment
Share on other sites

αφου διαβασα το θεμα ρωτησα σε ενα δημαρχειο επαρχιας και μου ειπαν οτι η ονοματοδοσια γινεται μονο οταν δεν βαπτιστει το παιδι. αν το βαπτισεισ πασ το χαρτι απο τη βαπτιση και μπαινει το ονομα!!!!!! μηπωσ δεν γνωριζουν καλα? αν δεν γινει η ονοματοδοσια υπαρχει καποιο προβλημα????

Ονοματοδοσία γίνεται έτσι κι αλλιώς, είτε ανεξάρτητα από τη βάφτιση, είτε μαζί. Μήπως εννοούσαν ότι αν πρόκειται να το βαφτίσεις δεν υπάρχει λόγος να κάνεις χωριστή ονοματοδοσία; Γιατί όντως, αν πρόκειται να βαφτιστεί το παιδί, ο μόνος λόγος να κάνεις ονοματοδοσία εκ των προτέρων (απ' ό,τι μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον) είναι για να έχει όνομα στο διαβατήριο - αν βγάλει διαβατήριο πριν βαφτιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω προτάσεις για υποκοριστικό από το Κυριακή Ηλιάννα...

και από το σκέτο Κυριακή....

 

Το Σάντυ πως σου φαίνεται?

Κυριακή=Sunday

Ήλιος=sun

Κάπως έτσι...

Αν σου φαίνεται πολύ ξενικό, έχω ακούσει και το Κορίνα σαν υποκοριστικό της Κυριακής..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα! Σκεφτόμαστε την ονοματοδοσία για τον μικρό μας, και ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει αν μπορεί να γίνει κάποιου είδους τελετή στο δημαρχείο, κάτι αντίστοιχο με τον πολιτικό γάμο, εκτός από την δήλωση του ονόματος στο ληξιαρχείο, δηλαδή. Ξέρω πως στο εξωτερικό προβλέπεται κάτι τέτοιο, αλλά για εδώ δεν έχω ακούσει κάτι ανάλογο. Γνωρίζετε κάτι;! Πριν πάρω στα δημαρχεία και με ακούνε σαν εξωγήινη;)

Οχι δεν υπάρχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για τελετή πολιτικής βάπτισης, τα δημαρχεία έχουν αίθουσα, αλλά είναι ένα θέμα αν θέλουν να την παραχωρήσουν για εκδήλωση. Υπάρχουν γραφεία στην Ελλάδα που οργανώνουν τελετές πολιτικού γάμου (πχ σε ειδιλιακά τοπία δίπλα στη θάλασσα, για ζευγάρια που έρχονται από εξωτερικό για να παντρευτούν εδώ), και μπορούν να σχεδιάσουν και τελετή πολιτικής βάπτισης υποψιάζομαι. Ξέρω κάποια, αλλά θα ήταν διαφήμιση να τα αναφέρω, όμως αν αναζητήσεις τελετή πολιτικού γάμου στην ελλάδα στο google είμαι σίγουρος ότι θα βρείς αποτελέσματα, και κατόπιν να επικοινωνήσεις για να ρωτήσεις αν μπορούν να σχεδιάσουν πολιτική βάπτιση η αν ξέρουν κάποιον που να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε να σχεδιάσουν πολιτική βάφτιση, εννοούμε να φέρουν κάποιον να παραστήσει ότι δίνει όνομα στο παιδί; Για το θεαθήναι; Αυτό μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, δεν χρειάζεται να δώσεις $$$ για να κάνει κάποιος άλλος τον σχεδιασμό.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, μου φανηκε ενδιαφέρον το ερώτημά σου και το γκούγκλαρα!Ο Τσίπρας, έχει κάνει τελετή ονοματοδοσίας στο δημαρχείο της Αίγινας και για τα 2 παιδιά του, οπότε γίνεται!!! Αλλά και το αντίθετο να σου πούν μην επηρεάζεσαι. Μπορείς να πάς με το σύζυγο και το μωρό στο ληξιαρχείο, να βγείτε μια φωτο την ώρα που υπογράφετε, και μετά να κάνετε ένα ωραίο τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...