Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

Tα φώτα σας παρακαλώ -

Προς απαντηση σε ερωτημα που τέθηκε πιο πανω - ποιος ο λογος να βαφτίσεις ενα παιδι ενα ονομα και μετα ενα αλλο - σε μας ο λογος ειναι οτι δωσαμε το ονομα του παππου στην βαφτιση αλλα το ονομα που τον φωναζουμε και επιθυμουμαι να ειναι το επίσημο ειναι λιγο διαφορετικό ( απο Στέργιος - Σέργιος ).

 

Σημερα λοιπον πηγαμε να δηλωσουμε το ονομα και το θρησκευμα με το χαρτι βαφτισης. Μας λεει η κυρια στο ληξιατρχειο οτι εαν τον πουμε αλλο ονομα απο αυτο της βαφτισης δεν μπορουμε να δηλωσουμε την βαφτιση και μετα εαν θελει να κανει θρησκευτικο γαμο δεν θα μπορει. Δεν ειχαμε χρονο και απλα καναμε ονοματοδοσια αλλα τωρα βλεπω οτι βασει νομου τα δυο αυτα πραγματα ειναι ανεξαρτητα και η δηλωση βαφτισης εχει μοναδικο σκοπο την δηλωση θρησκευματος και οχι ονοματος και οι δυο αυτες διαδικασιες ειναι ανεξαρτητες η μια απο την αλλη.

 

Εχω αδικο?

Τι μπορω να κανω? Να παω πισω με την αποφαση απο τον Συνήγορο και να επιμενω? Γιατι αυτοι εκει λεγανε οτι το ονομα του παιδιου ειναι μονο αυτο της βαφτισης???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα! χρειαζομαι τη βοηθεια σας στο εξης: θα δωσουμε δυο ονοματα στο μικρο μας (το ονομα με το οποιο θα το φωναζουμε και το ονομα του παππου). Υπαρχει ομως το εξης θεματακι... στην εκκλησια θελουμε να ακουστει πρωτο του παππου για αποφυγη παρεξηγησεων αλλα στα χαρτια του ληξιαρχειου θελουμε να γραφτει πρωτο το αλλο ονομα το οποιο και θα χρησιμοποιουμε!

Τι ακριβως πρεπει να κανω? Αν παω πρωτα για ονοματοδοσια θα εχω προβλημα στη βαφτιση με τη σειρα των ονοματων? Γνωριζει καποιοσ να μου απαντησει???

Link to comment
Share on other sites

κανεις????

 

Πιάσε τον παπά και πες του να πει το όνομα που θες στην εκκλησία και μετά σου γράφει οτι θες στο πιστοποιητικό βαφτίσης.ολα γίνονται.σε γάμο πουχα παει ο πάπας έλεγε τον γαμπρό με το υποκοριστικό του επειδή τον ξέρανε όλοι έτσι και βεβαίως το ήθελε και ο γαμπρός.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! χρειαζομαι τη βοηθεια σας στο εξης: θα δωσουμε δυο ονοματα στο μικρο μας (το ονομα με το οποιο θα το φωναζουμε και το ονομα του παππου). Υπαρχει ομως το εξης θεματακι... στην εκκλησια θελουμε να ακουστει πρωτο του παππου για αποφυγη παρεξηγησεων αλλα στα χαρτια του ληξιαρχειου θελουμε να γραφτει πρωτο το αλλο ονομα το οποιο και θα χρησιμοποιουμε!

Τι ακριβως πρεπει να κανω? Αν παω πρωτα για ονοματοδοσια θα εχω προβλημα στη βαφτιση με τη σειρα των ονοματων? Γνωριζει καποιοσ να μου απαντησει???

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην ονοματοδοσία σου δίνουν ένα χαρτί και γράφεις το όνομα ακριβώς όπως το θέλεις. Δεν ενδιαφέρονται αν έχεις κάνει βάφτιση και τι όνομα έχεις δώσει εκεί.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Γειασας , εγω συμφωνω με οσα λεγονται περι ονοματοδοσιας-βαπτισης, φυσικα ειμαι αθεη και δεν προκειται ουτε να παντρευτω ουτε βαπτιση. Μηπως ξερει κανεις να μου πει την διαδικασια της ονοματοδοσιας για 1 αγαμο ζευγαρι? Ψαχνω παντου στο νετ αλλα δεν βρισκω πληροφοριες.

 

Σας ευχαριστω παιδια.

 

 

"FREE YOUR MIND"

Link to comment
Share on other sites

Στην ονοματοδοσία σου δίνουν ένα χαρτί και γράφεις το όνομα ακριβώς όπως το θέλεις. Δεν ενδιαφέρονται αν έχεις κάνει βάφτιση και τι όνομα έχεις δώσει εκεί.

 

Εμας μας ειχαν πει οταν δηλωσαμε το ονομα να ειμαστε σιγουροι οτι και το ονομα της βαπτισης θα ηταν αυτο γιατι αυτο θα γραφοταν στα χαρτια. ΠΧ αν στην βαπτση διναμε και δευτερο ονομα θα επρεπε να το εχουμε δηλωσει και στην ονοματαοδοσια.

Link to comment
Share on other sites

Γειασας , εγω συμφωνω με οσα λεγονται περι ονοματοδοσιας-βαπτισης, φυσικα ειμαι αθεη και δεν προκειται ουτε να παντρευτω ουτε βαπτιση. Μηπως ξερει κανεις να μου πει την διαδικασια της ονοματοδοσιας για 1 αγαμο ζευγαρι? Ψαχνω παντου στο νετ αλλα δεν βρισκω πληροφοριες.

 

Σας ευχαριστω παιδια.

 

 

"FREE YOUR MIND"

 

Δεν νομζω οτι ειναι κατι ειδικοτερο η ονοματοδοσια απο αγαμους γονεις εκτως αν ρωτας για την αναγνωριση. Εδω η ονομασια γινεται στο νοσοκομιο. Εμεις ειχαμε παει μαζι και στο ληξιαρχιο το Βελγικο και στο Ελληνικο προξενιο αλλα τα ιδια καναμε και στον δευτερο που ειμασταν παντρεμενοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομζω οτι ειναι κατι ειδικοτερο η ονοματοδοσια απο αγαμους γονεις εκτως αν ρωτας για την αναγνωριση. Εδω η ονομασια γινεται στο νοσοκομιο. Εμεις ειχαμε παει μαζι και στο ληξιαρχιο το Βελγικο και στο Ελληνικο προξενιο αλλα τα ιδια καναμε και στον δευτερο που ειμασταν παντρεμενοι

 

Σας ευχαριστω για την απαντηση, ξερει κανεις αν ισχυουν αυτα που μας λενε, οτι για την ονοματοδοσια χρειαζεται συμβολαιογραφο/δικηγορο και οτι κοστιζει πανω απο 1000 ευρω, στην περιπτωση που το ζευγαρι δεν ειναι παντρεμενο?

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογραφική πράξη χρειάζεται για την αναγνώριση του παιδιού από τον πατέρα. Από φίλους ξέρω ότι κοστιζει κάτι σαν 200-250 ? ή κάτι τέτοιο. Για την ονοματοδοσία -αν υπάρχει αναγνώριση- χρειάζεται η παρουσία και των 2 γονέων ή εξουσιοδότηση του ενός προς τον άλλον που θα αναφέρει και το όνομα του παιδιού [οπως ακριβώς αν ήσασταν παντρεμένοι]. Αν δεν υπάρχει αναγνωριση την κάνεις μόνη σου και τελειώνει η υπόθεση.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την απαντηση, ξερει κανεις αν ισχυουν αυτα που μας λενε, οτι για την ονοματοδοσια χρειαζεται συμβολαιογραφο/δικηγορο και οτι κοστιζει πανω απο 1000 ευρω, στην περιπτωση που το ζευγαρι δεν ειναι παντρεμενο?

Η συμβολαιογραφικη πραξη αναγνωρισης στοιχιζει απο 40-70 ευρω

Εμεις (ανυπαντροι) το 2010 δωσαμε 40...απο αλλους εδω εχω διαβασει οτι εδωσαν μεχρι 70 ευρω

Απλα πρεπει να πατε και οι 2 σε συμβολαιογραφο με τις ταυτοτητες σας και μετα στο ληξιαρχειο (οπου επιτοπου μπορειτε να κανετε και την ονοματοδοσια..και το μικρο ονομα εννοω) και οι 2

 

Να τονισετε στον συμβολαιογραφο να γραψει σε ποιανου το δημοτολογιο θα μπει το παιδι

 

Αυτο ειναι ολο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως δεν δωσαμε τιποτα το 2007. Ουτε στο Βελγικο κρατος (δημος) ουτε στο Ελληνικο (Προξενιο).

Βεβαια αν πας σε ιδιωτη... αληθια δεν γινεται να πας απευθειας στο ληξιαρχιο? Εμεις εδω αυτο καναμε. Δηλωσαμε την γεννηση και μαζι και την αναγνωριση

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως δεν δωσαμε τιποτα το 2007. Ουτε στο Βελγικο κρατος (δημος) ουτε στο Ελληνικο (Προξενιο).

Βεβαια αν πας σε ιδιωτη... αληθια δεν γινεται να πας απευθειας στο ληξιαρχιο? Εμεις εδω αυτο καναμε. Δηλωσαμε την γεννηση και μαζι και την αναγνωριση

Στον συμβολαιοραφο (ιδιώτη) θα παει η κοπελα επειδη ειναι ανυπαντρη για να αναγνωρισει ο πατερας το παιδι

Την ονοματοδοσια την κανεις δωρεαν στο ληξιαρχειο και μετα πας στο δημο τα χαρτια για να περαστει το παιδι στο δημοτολογιο

Ενταξει να σου πω δεν μου φαινεται περιεργο να υπαρχει κατι πιο σημαντικο (συμβολαιογραφικη πραξη) για την αναγνωριση...τωρα για το κοστος ..ειναι ευτυχως πολυ μικρο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον συμβολαιοραφο (ιδιώτη) θα παει η κοπελα επειδη ειναι ανυπαντρη για να αναγνωρισει ο πατερας το παιδι

Την ονοματοδοσια την κανεις δωρεαν στο ληξιαρχειο και μετα πας στο δημο τα χαρτια για να περαστει το παιδι στο δημοτολογιο

Ενταξει να σου πω δεν μου φαινεται περιεργο να υπαρχει κατι πιο σημαντικο (συμβολαιογραφικη πραξη) για την αναγνωριση...τωρα για το κοστος ..ειναι ευτυχως πολυ μικρο

 

Σιγουρα τον ιδιωτη τον πληρωνεις. Εγω ομως λεω οτι ουτε και για την αναγνωριση πληρωσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογραφική πράξη χρειάζεται για την αναγνώριση του παιδιού από τον πατέρα. Από φίλους ξέρω ότι κοστιζει κάτι σαν 200-250 ? ή κάτι τέτοιο.

 

Η συμβολαιογραφικη πραξη αναγνωρισης στοιχιζει απο 40-70 ευρω

Α! μάλλον για άλλη συμβολαιογραφική πράξη μιλούσα και όχι την αναγνώριση....ίσως σύμφωνο συμβίωσης...

Σόρρυ για τη λάθος πληροφορία.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα! χρειαζομαι τη βοηθεια σας στο εξης: θα δωσουμε δυο ονοματα στο μικρο μας (το ονομα με το οποιο θα το φωναζουμε και το ονομα του παππου). Υπαρχει ομως το εξης θεματακι... στην εκκλησια θελουμε να ακουστει πρωτο του παππου για αποφυγη παρεξηγησεων αλλα στα χαρτια του ληξιαρχειου θελουμε να γραφτει πρωτο το αλλο ονομα το οποιο και θα χρησιμοποιουμε!

Τι ακριβως πρεπει να κανω? Αν παω πρωτα για ονοματοδοσια θα εχω προβλημα στη βαφτιση με τη σειρα των ονοματων? Γνωριζει καποιοσ να μου απαντησει???

Kallisto, τι έκανες τελικά; Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και σκέφτηκα την ίδια λύση. Πέτυχες κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Η ονοματοδοσία έχει νόημα στην Ελλάδα μόνο αν γίνει πριν την βαφτιση - εχτός και αν δεν δηλώσεις την βάφτιση. Μπορείς να κάνεις πρώτα την ονοματοδοσία - με την σειρά ονομάτων όπως τα επιθυμείς. Εμας όταν κάναμε ονοματοδοσία μας ρωτήσαν αν είμασταν 100 % σίγουροι για το όνομα και μας είπαν ότι αυτό θα είναι το επίσημο όνομα του παιδιού ακόμα και αν δώσουμε άλλο στην βάφτιση (δηλαδή ενα παιδί μπορεί νά έχει άλλο ΄΄επισημο΄΄ όνομα και άλλο Χριστιανικό)

Μια επίσκεψη στο ληξειαρχείο θα σου λύσει τις απορίες.

Αν κάνεις πρώτα την ονοματοδοσία, έχεις ένα χρονικό διάστημα να δηλώσεις την βάφτιση (αν θέλεις) αλιώς μετά πληρώνεις πρόστιμό! (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει)

Πιστεύω ότι μπορείς να δηλώσεις τα ονόματα με μια σειρά και να βαφτίσεις με άλλη. Αυτό θα φαίνεται μόνο στις βεβαιώσεις του ληξειαρχείου.

Νομίζω στα πιστοποιητικά γένησης φαίνεται μόνο το πρώτο, δηλαδή το όνομα όπως δώθηκε από ονοματοδοσία (αν αυτή έχει γίνει - και εννοείται έχει γίνει πριν την βάφτιση)

Link to comment
Share on other sites

ισχυει ακομη το προστιμο σε περιπτωση που αργησεις να δηλωσεις τη βαφτιση,,,,βαφτισαμε πρσφατα ενω ειχαμε κανει ονοματοδοσια πριν ενα χρονο,,,και μας το ειχανε πει στο ληξιαρχειο οτι αμα βαφτισουμε πρεπει σε 60 μερες νομιζω δε θυμαμαι να το δηλωσουμε

 

 

παντως κοριτσια απο τη στιγμη που θα φωναζετε ενα ονομα και το δευτερο μπαινει για λογους εθιμου του παπου δεν νομιζω οτι με το νομικο θεμα ποιο θα γραφτει πρωτο ποιο δευτερο καλυπτετε ολες τις πλευρες,,,υπαρχει και το πρακτικο θεμα του αλλο ονομα θα φωναζετε εσεις το παιδι σας αλλο ο παππους γιατι απο τη στιγμη που θα το πειτε πρωτο τι θα του πειτε μετα του παππου το καναμε ετσι εθιμοτυπικα???σκεφτειτε το λιγο γιατι τη παρεξηγηση δε θα την αποφυγετε

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ισχυει ακομη το προστιμο σε περιπτωση που αργησεις να δηλωσεις τη βαφτιση,,,,βαφτισαμε πρσφατα ενω ειχαμε κανει ονοματοδοσια πριν ενα χρονο,,,και μας το ειχανε πει στο ληξιαρχειο οτι αμα βαφτισουμε πρεπει σε 60 μερες νομιζω δε θυμαμαι να το δηλωσουμε

 

 

παντως κοριτσια απο τη στιγμη που θα φωναζετε ενα ονομα και το δευτερο μπαινει για λογους εθιμου του παπου δεν νομιζω οτι με το νομικο θεμα ποιο θα γραφτει πρωτο ποιο δευτερο καλυπτετε ολες τις πλευρες,,,υπαρχει και το πρακτικο θεμα του αλλο ονομα θα φωναζετε εσεις το παιδι σας αλλο ο παππους γιατι απο τη στιγμη που θα το πειτε πρωτο τι θα του πειτε μετα του παππου το καναμε ετσι εθιμοτυπικα???σκεφτειτε το λιγο γιατι τη παρεξηγηση δε θα την αποφυγετε

Δίκιο έχεις, η παρεξήγηση θα γίνει, αλλά τουλάχιστον να μην γίνει στην εκκλησία. Εμένα ο πεθερός μου έχει πεθάνει, το παιδί το φωνάζουμε με ένα όνομα που μας αρέσει και μόλις το έμαθε η πεθερά μου έπεσε να πεθάνει. Δεν μιλιέται, δεν μας μιλάει και δεν θέλει να έρθει στη βάφτιση. Κλασικά πράγματα δηλαδή, είμαι σίγουρη ότι τα έχετε ξαναακούσει. Ο άνδρας μου είναι αμετακίνητος, θέλει να βγάλουμε το παιδί όπως μας αρέσει, αλλά εγώ την λυπάμαι την γυναίκα και ψάχνω να βρω μια μέση λύση. Φυσικά, αν μας ακούσει μετά να φωνάζουμε το παιδί με το όνομα που διαλέξαμε θα εκνευριστεί αλλά τί να γίνει, θα το αντέξω! Θα πάω από το ληξιαρχείο να μάθω λεπτομέρειες γιατί νομίζω ότι αυτή είναι η μόνη λύση για να μην γίνουμε ρεζίλι στη βάφτιση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, η παρεξήγηση θα γίνει, αλλά τουλάχιστον να μην γίνει στην εκκλησία. Εμένα ο πεθερός μου έχει πεθάνει, το παιδί το φωνάζουμε με ένα όνομα που μας αρέσει και μόλις το έμαθε η πεθερά μου έπεσε να πεθάνει. Δεν μιλιέται, δεν μας μιλάει και δεν θέλει να έρθει στη βάφτιση. Κλασικά πράγματα δηλαδή, είμαι σίγουρη ότι τα έχετε ξαναακούσει. Ο άνδρας μου είναι αμετακίνητος, θέλει να βγάλουμε το παιδί όπως μας αρέσει, αλλά εγώ την λυπάμαι την γυναίκα και ψάχνω να βρω μια μέση λύση. Φυσικά, αν μας ακούσει μετά να φωνάζουμε το παιδί με το όνομα που διαλέξαμε θα εκνευριστεί αλλά τί να γίνει, θα το αντέξω! Θα πάω από το ληξιαρχείο να μάθω λεπτομέρειες γιατί νομίζω ότι αυτή είναι η μόνη λύση για να μην γίνουμε ρεζίλι στη βάφτιση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Γιατί δεν ακούς τον άντρα σου; Σόι του δεν είναι; Εσύ θέλεις να σε ακούει ο άντρας σου στα του σογιού σου;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ακούς τον άντρα σου; Σόι του δεν είναι; Εσύ θέλεις να σε ακούει ο άντρας σου στα του σογιού σου;

Έχεις δίκιο αλλά στην πραγματικότητα ξέρω ότι ο άνδρας μου στεναχωριέται με όλη αυτή την κατάσταση απλά δεν θέλει να υποκύψει στην μάνα του. Πάντως την ονοματοδοσία την κάναμε χθες και αν δεν αλλάξει η στάση της πεθεράς μου μέχρι στην βαφτιση, θα ακουστούν τα ονόματα ανάποδα.

Να είστε καλά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Αν και λίγο καθυστερημένα αφού η βάφτιση μας έγινε πριν ενάμιση μήνα μπήκα για να σας ενημερώσω ότι τελικά τα καταφέραμε !!! Πήγαμε Πέμπτη στο ληξιαρχειο, δηλωσαμε τα ονόματα με τη σειρά που θέλαμε και την Κυριακή που έγινε η βάφτιση ακούστηκαν τα ονόματα με διαφορετική σειρά ( δηλαδή πρώτο του παππού) οπότε αποφύγαμε τις παρεξηγήσεις, τα μούτρα και τις γκρίνιες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...