Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

ε οχι βρε θαυματακι μου....δεν ειναι απαραιτητο αυτο...ειναι σαν να λεμε, οτι για να αποφασισουμε οτι δεν ειμαστε ναρκομανεις πρεπει να δοκιμαζουμε ολων των ειδων τις πρεζες και αν καμια δε μας κανει τοτε να πουμε οτι δεν ειμαστε ναρκομανεις....

Και τότε με ποιά κριτήρια επιλέγουμε θρησκεία;;;;;:roll::roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ε οχι βρε θαυματακι μου....δεν ειναι απαραιτητο αυτο...ειναι σαν να λεμε, οτι για να αποφασισουμε οτι δεν ειμαστε ναρκομανεις πρεπει να δοκιμαζουμε ολων των ειδων τις πρεζες και αν καμια δε μας κανει τοτε να πουμε οτι δεν ειμαστε ναρκομανεις....
ΛΟΛ! Καλό!

Και σωστό... Πρέπει να ενημερωνόμαστε για τα πάντα αλλά όχι και να δοκιμάζουμε.

Δηλαδή μια θρησκεία που ο άντρας επιβάλλεται να χτυπάει τη γυναίκα του τουλάχιστον 3 φορές τη μέρα δε χρειάζεται να τη δοκιμάσω για να δω αν μου ταιριάζει..

 

Και τότε με ποιά κριτήρια επιλέγουμε θρησκεία;;;;;:roll::roll:

Δεν υπάρχουν γενικά κριτήρια.. Εσένα για παράδειγμα μπορεί να σου αρέσει να τις τρως :D:D:D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος απλή ονοματοδοσία και μετά βάφτιση.Επειδή έχουμε σκοπό να δώσουμε τα ονόματα στα μωρά αμέσως μετά την γέννηση για να τακτοποιήσουμε και διαβατήρια κλπ χωρίς να τρέχουμε μετά σε πρεσβείες για κάθε αλλαγή.Σκέφτομαι μήπως έχουμε θέμα μετά στην εκκλησία και μας λένε διάφορα για τα ονόματα.Η μήπως δεν τα βαφτίζουν ή ίσως μας πούνε να βγάλουμε και 2ο όνομα κάτι που δεν θέλω.Ξέρει κανένας τι γίνεται στην περίτωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος απλή ονοματοδοσία και μετά βάφτιση.Επειδή έχουμε σκοπό να δώσουμε τα ονόματα στα μωρά αμέσως μετά την γέννηση για να τακτοποιήσουμε και διαβατήρια κλπ χωρίς να τρέχουμε μετά σε πρεσβείες για κάθε αλλαγή.Σκέφτομαι μήπως έχουμε θέμα μετά στην εκκλησία και μας λένε διάφορα για τα ονόματα.Η μήπως δεν τα βαφτίζουν ή ίσως μας πούνε να βγάλουμε και 2ο όνομα κάτι που δεν θέλω.Ξέρει κανένας τι γίνεται στην περίτωση αυτή;

 

εμείς είχαμε κάνει την ονοματοδοσία αμέσως μετά τη γέννηση για να βγει διαβατήριο και βίζα (στο διαβατήριο μπορείς να γράψεις και "αβάφτιστο" ή "άνευ ονόματος", αλλά για να σου δώσουν βίζα κάποιες χώρες δεν το δέχονται αυτό). Η διαδικασία είναι απλή, αλλά αν δεν παραστούν και οι δύο γονείς πρέπει αυτός που πάει στην υπηρεσία να έχει εξουσιοδότηση από τον άλλον που θα αναφέρει σαφώς και το όνομα που θα πάρει το παιδί. Αν γεννάτε σε κάποιο από τα μαιευτήρια του Αμαρουσίου, το ληξιαρχείο τους εκεί έχει οργανωθεί πολύ καλά και οι δουλειές αυτές γίνονται άμεσα (τουλάχιστον όταν γέννησα εγώ τον Ιούνιο του 10, από τότε μπορεί να κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι). Μπορείς να βάλεις όσα ονόματα θέλεις (εμείς 2), αλλά από εκεί και μετά το τι θα σου πει ο παπάς είναι άλλο θέμα. Σε καμμία περίπτωση πάντως δεν μπορεί να αρνηθεί το χαρτί της ονοματοδοσίας, δεν μπορεί να μην αποδεχτεί επίσημη πράξη του κράτους. Αν σας κάνει τσιριτζάντζουλες, μπορείς να το τραβήξεις το θέμα με μητρόπολη κλπ.

 

Εμείς τη βαφτίσαμε εδώ Αμερική, ο παπάς έγραψε μόνο το πρώτο όνομα στο χαρτί που μας έδωσε, αλλά αυτό δεν νομίζω ότι έχει και τεράστια σημασία, εφόσον ληξιαρχικά το παιδί έχει καταχωρηθεί με όσα ονόματα θες εσύ.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα γεννήσω Ισλανδία και δεν έχω ρωτήσει κι αν είναι και υποχρεωτική η άμεση ονοματοδοσία εκεί.Ένα όνομα στο κάθενα θέλουμε να δώσουμε (δίδυμα περιμένω)απλά δεν θέλουμε να υποχρεωθούμε να δωσουμε και 2ο διαφορετικό στην βάφτιση μετά.Η βάφτιση θέλουμε να γίνει στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις ονοματοδοσία κανονικά στο ληξιαρχείο και μετά στη βάπτιση δέχονται κανονικά το όνομα. Δεν έχει μα και μου. Σχετικά με τα ξενα ονόματα δεν ξερω τι γίνεται. Η εκκλησία είναι υποχρεωμένη να δέχεται και τα αρχαία ονόματα προς διατήρησης της ιστορίας μας και ας μην γιορτάζουν.

Σε κάθε περίπτωση το κράτος έχει τον πρώτο λόγο ;)

εμείς κάναμε ονοματοδοσία και μετά βάπτιση για να μην μου τη φέρει κανένας νονός και τρέχουμε γιατί είχαμε κάποια θέματα αν και το όνομα γράφτηκε και στην εκκλησία στο γραφείο εξ αρχής και μετά πήγαμε για το μυστήριο :)

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΑΣΩ που γεννησα εγω μπορουσες αν ηθελες να κανεις κατευθειαν ονοματοδοσια εκει μεσα.

Η εκκλησια δν εχει κανενα θεμα.Ετσι κι αλλιως απόσο γνωριζω μπορεις και στην εκκλησια να κανεις ονοματοδοσια πριν τη βαφτιση...ακριβως λεπτομερειες δεν ξερω αλλα γνωριζω κοπεα που οταν σαραντισε εκανε και ονοματοδοσια στην εκκλησια...δηλωσε βασικα το ονομα του παιδιου στην εκκλησια.

Link to comment
Share on other sites

Νομικά, η ονοματοδοσία είναι η επίσημη διαδικασία για την καταχώρηση ονόματος σε κρατικά έγγραφα. Απλώς αν πρώτα βαφτίσεις και μετά πας στο ληξιαρχείο σε βάζουν να υπογράψεις ταυτόχρονα ονοματοδοσία και καταχώρηση θρησκεύματος.

 

Αν έχεις κάνει πρώτα ονοματοδοσία, δεν μπορεί να αλλάξει το όνομα ο ιερέας που θα βαφτίσει, ακόμη κι αν δεν του αρέσει (είναι επίσημο έγγραφο).

Φυσικά πάντα μπορεί να πέσεις σε στραβάδι που θα αρνηθεί να τελέσει το μυστήριο(αυτό συμβαίνει και σε άλλες περιπτώσεις λχ θρησκευτικός γάμος μετά από πολιτικό), αλλά εκεί η λύση είναι απλή: Πάς σε άλλον ναό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί πιστεύεις ότι μπορεί να προκύψει πρόβλημα στη βάπτιση. Είναι τελείως ξένα τα ονόματα που θέλετε να δώσετε, πχ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί πιστεύεις ότι μπορεί να προκύψει πρόβλημα στη βάπτιση. Είναι τελείως ξένα τα ονόματα που θέλετε να δώσετε, πχ?

Όχι χριστιανικά θα δώσουμε αλλά γενικά ακούω διάφορα περίεργα γι αυτό ανυσηχώ.Δεν θέλω να αναγκαστούμε να δώσουμε και άλλο όνομα για παράδειγμα ή να μας λένε οτι δεν δέχονται να τα βαφτίσουν επειδή έχει προηγηθεί η ονοματοδοσία.Το σκέφτομαι όπως αυτά που λένε για τους πολιτικούς γάμους.Απο οτι βλέπω όμως άδικα αγχώνομαι και μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και αγχώνεσαι άδικα. Δεν έχω ακούσει ποτέ σε κανέναν να έχει προκύψει τέτοιο πρόβλημα. Με το καλό να γίνουν όλα όπως τα επιθυμείτε!

Link to comment
Share on other sites

H ονοματοδοσία είναι διοικητικη διαδικασία, γίνεται και από τους δύο γονείς παρόντες (ή με συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο) για ληξιαρχικό γραφείο (αν υπάρχει τέτοιο και στο μαιευτήριο). Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το εξής:

Το όνομα που θα δώσετε στην ονοματοδοσία, θα είναι και το όνομα του παιδιού, ανεξάρτητα το πώς θα το βαφτίσεις. Δηλαδή, αν με την ονοματοδοσία το ονομάσετε Γιώργο- Δημήτριο, τότε, ακόμα και αν στη βάφτιση το πείτε μόνο Γιώργο ή το πείτε και Θανάση, θα συμπληρωθεί στο ληξιαρχείο μόνο το θρήσκευμα αλλά το όνομα θα παραμείνει αυτό που δόσατε με την ονοματοδοσία.

Αυτά θα σας τα πούν και όταν πάτε, γιατί πολλοί γονείς νομίζουν ότι μπορούν να αλλάξουν το όνομα με μεταγενέστερη βάφτιση.

 

Απλά να πω ότι ο ιερέας μπορεί να διαφωνήσει με ένα όνομα, γιατί δεν δεσμεύεται από οποιαδήποτε πολιτική διαδικασία. Δεν δεσμεύεται από την ονοματοδοσία ο ιερέας, οι γονείς και το παιδί δεσμεύονται.

Παράδειγμα από τη ζωή (μου):

Ζευγάρι ονομάζει το παιδάκι του Δήμητρα με ονοματοδοσία.

Ο ιερέας θεωρεί ότι το σωστό είναι Δημητρία και τους πείθει να το βαφτίσουν έτσι (η εναλλακτική τους ήταν να αλλάξουν ιερέα και εκκλησία). Στο βαφτιστικό το παιδί γράφεται Δημητρία.

Στα χαρτιά το παιδί είναι Δήμητρα, γιατί προηγήθηκε ονοματοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

με καλυψαν οι προλαλυσασες: η εκκλησια δεν εχει κανενα προβλημα με το τι ονομα θα δωσεις εσυ στα παιδια σου ακομα και αν τα ονομασεις Αλ Μπανο και Ρομινα Παουερ!!! μονο αν αποφασισεις να βγαλεις τα παιδια σου Νενα, Ρινος (απο το Ειρηναιος) ή κατι τετοιο εκει υπαρχει ενα .... θεματακι. αλλα οπως βλεπω τα ονοματα ειναι φυσιολογικα οποτε γιατι αγχωνεσαι;;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα γεννήσω Ισλανδία και δεν έχω ρωτήσει κι αν είναι και υποχρεωτική η άμεση ονοματοδοσία εκεί.Ένα όνομα στο κάθενα θέλουμε να δώσουμε (δίδυμα περιμένω)απλά δεν θέλουμε να υποχρεωθούμε να δωσουμε και 2ο διαφορετικό στην βάφτιση μετά.Η βάφτιση θέλουμε να γίνει στην Ελλάδα.

 

Στο Βελγιο μας ρωτησαν για το ονομα κατα τη διαρκεια του τοκετου και το χαρτι που μας εδωσαν απο το νοσοκομιο για το Βελγικο ληξιαρχιο ειχε το ονομα. Πηγαμε πρωτα στο Βελγικο ληξιαρχιο και απο εκει μας εδωσαν ενα χαρτι κια πηγαμε στο προξενιο να δηλωσουμε τη γεννηση. Στο προξενιο μας ξαναρωτησαν για το ονομα και μας ειπαν οτι αν θελουμε να δωσουν 2 ονοματα πρεπει να το δηλωσουμε εκεινη τη στιγμη και οχι στην βαπτιση. Το προξενιο εκανε ολες τις απαραιτιτες ενεργειες για να γραφουν τα παιδια στην Ελλαδα (απαραιτητο για να βγει Ελληνικο Διαβατηριο). Εμεις τον εναν τον βαφτισαμε στη Ελλαδα και τον αλλλον στο Βελγιο. Και στις 2 περιπτωσεις δηλωσαμε την βαπτιση μετα στο προξενιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω και στα δυο παιδια (το ενα γεννημενο εδω και το αλλο αγγλια) εκανα κανονικα ονοματοδοσια οταν τα εγραψα. Επειτα στη βαφτιση δε μπορουσε να πει τιποτα ο παπας -αν και το ονομα του γιου μου ειναι ξενο- το ειπε το παιδι με το ονομα του. Και οφειλω να ομολογησω οτι ο συγκεκριμενος ιερεας ηταν πολυ ενταξει με το θεμα, το λεω επειδη εχω ακουσει διαφορα.

Το χαρτι της βαπτισης δε χρειαζεται να το πας στο ληξιαρχειο αν δε θελεις. Εγω δεν τα πηγα ποτε επειδη δε θελω να φαινεται το θρησκευμα των παιδιων μου σε χαρτια του κρατους. Αν θελεις τα πας και γραφεται διπλα οτι ειναι βαφτισμενοι ΧΟ. Αλλα δε μπορει να αλξει το ονομα της ονοματοδοσιας.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε την Βάφτιση μετά στο ληξιαρχεία μπορούμε να αλλάξουμε το όνομα με ονοματοδωσία; Θέλω να δώσω στο παιδί ένα όνομα που προέρχεται από δυο, αλλά για να μην έχουμε παρεξηγησεις προτιμώ να ακουστούν στην εκκλησία και τα δυο. το παιδί θα το φωνάζουμε εξαρχής με το όνομα που προκύπτει από αυτά (ελληνικά, χριστιανικά ονόματα και τα δυο). Θα προτιμούσα στα χαρτιά του να υπάρχει ένα όνομα αντί για δυο γι' αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε την Βάφτιση μετά στο ληξιαρχεία μπορούμε να αλλάξουμε το όνομα με ονοματοδωσία; Θέλω να δώσω στο παιδί ένα όνομα που προέρχεται από δυο, αλλά για να μην έχουμε παρεξηγησεις προτιμώ να ακουστούν στην εκκλησία και τα δυο. το παιδί θα το φωνάζουμε εξαρχής με το όνομα που προκύπτει από αυτά (ελληνικά, χριστιανικά ονόματα και τα δυο). Θα προτιμούσα στα χαρτιά του να υπάρχει ένα όνομα αντί για δυο γι' αυτό ρωτάω.

 

Θα ειναι μπερδεμα. Ισως ειναι καλυτερο να δηλωσεις στο ληξιαρχιο αυτο που θελεις να γραφτει. Δικη μου αποψη. Δεν γνωριζω τη νομοθεσια στο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Στο Βελγιο μας ρωτησαν για το ονομα κατα τη διαρκεια του τοκετου και το χαρτι που μας εδωσαν απο το νοσοκομιο για το Βελγικο ληξιαρχιο ειχε το ονομα. Πηγαμε πρωτα στο Βελγικο ληξιαρχιο και απο εκει μας εδωσαν ενα χαρτι κια πηγαμε στο προξενιο να δηλωσουμε τη γεννηση. Στο προξενιο μας ξαναρωτησαν για το ονομα και μας ειπαν οτι αν θελουμε να δωσουν 2 ονοματα πρεπει να το δηλωσουμε εκεινη τη στιγμη και οχι στην βαπτιση. Το προξενιο εκανε ολες τις απαραιτιτες ενεργειες για να γραφουν τα παιδια στην Ελλαδα (απαραιτητο για να βγει Ελληνικο Διαβατηριο). Εμεις τον εναν τον βαφτισαμε στη Ελλαδα και τον αλλλον στο Βελγιο. Και στις 2 περιπτωσεις δηλωσαμε την βαπτιση μετα στο προξενιο

Σ' ευχαριστώ.Εμείς δεν θα δώσουμε ελληνική υπηκοότητα οπότε θα είναι μικρότερη η όλη διαδικασία;)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε την Βάφτιση μετά στο ληξιαρχεία μπορούμε να αλλάξουμε το όνομα με ονοματοδωσία; Θέλω να δώσω στο παιδί ένα όνομα που προέρχεται από δυο, αλλά για να μην έχουμε παρεξηγησεις προτιμώ να ακουστούν στην εκκλησία και τα δυο. το παιδί θα το φωνάζουμε εξαρχής με το όνομα που προκύπτει από αυτά (ελληνικά, χριστιανικά ονόματα και τα δυο). Θα προτιμούσα στα χαρτιά του να υπάρχει ένα όνομα αντί για δυο γι' αυτό ρωτάω.

 

H κρατούσα άποψη είναι ότι, όχι. Όποιο κάνεις πρώτο (βάφτιση ή ονοματοδοσία) αυτό το όνομα θα ισχύει. Έχουν ακουστεί και άλλες απόψεις, που κατά τη γνώμη μου είναι πιο σωστές, ότι δηλαδή με τη βάφτιση δίνεται μόνο το θρήσκευμα οπότε η ονοματοδοσία πρέπει να υπερισχύει. Όμως η ελληνική πολιτεία δέχεται το πρώτο.

Η λύση για να κάνει αυτό που θέλεις, είναι να κάνεις την ονοματοδοσία με το όνομα που θέλεις και μετά να ακολουθησει η βάφτιση με τα δύο ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

H κρατούσα άποψη είναι ότι, όχι. Όποιο κάνεις πρώτο (βάφτιση ή ονοματοδοσία) αυτό το όνομα θα ισχύει. Έχουν ακουστεί και άλλες απόψεις, που κατά τη γνώμη μου είναι πιο σωστές, ότι δηλαδή με τη βάφτιση δίνεται μόνο το θρήσκευμα οπότε η ονοματοδοσία πρέπει να υπερισχύει. Όμως η ελληνική πολιτεία δέχεται το πρώτο.

Η λύση για να κάνει αυτό που θέλεις, είναι να κάνεις την ονοματοδοσία με το όνομα που θέλεις και μετά να ακολουθησει η βάφτιση με τα δύο ονόματα.

 

Αυτό που λες δεν είναι σωστό.

http://www.synigoros.gr/docs/Diamesolavisi_Onomatodosia_19_12.pdf

 

το "βαφτιστικό" όνομα δεν έχει καμιά νομικη ισχύ.

Αν δηλαδή σε βαφτίσουν Ηλία αλλά στο Ληξιαρχίο σε δηλώσουν Γκούφη, Γκούφη θα σε λένε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εχω διαβάσει και γω αυτό που έβαλε η Ρέα πιο πάνω αλλά πρακτικά τι επιπτώσεις έχει αυτό στο παιδί δεν ξέρω. Στην εκκλησία θα υπάρχει και με τα δυο ονοματα ενώ στο ληξιαρχείο και όλα τα επίσημα έγγραφα θα είναι με ένα. Στο μέλλον αν θελήσει να παντρευτεί, να βαφτίσει ένα παιδάκι κλπ θα βρει κόλλημα; Αν είναι να ταλαιπωρηθεί με την αλλαγή καλύτερα να τα έχει και τα δυο και ας τα δηλώνει παντού. Αυτό είναι το θέμα μου, με τι από τα δυο θα ταλαιπωρηθεί λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν είναι σωστό.

http://www.synigoros.gr/docs/Diamesolavisi_Onomatodosia_19_12.pdf

 

το "βαφτιστικό" όνομα δεν έχει καμιά νομικη ισχύ.

Αν δηλαδή σε βαφτίσουν Ηλία αλλά στο Ληξιαρχίο σε δηλώσουν Γκούφη, Γκούφη θα σε λένε.

 

Διάβασε καλά και θα δεις ότι έχω δίκιο. Την έχω υπόψη μου τη διαμεσολάβηση του Συνηγόρου και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λένε.

Αν δεις όμως την τελευταία παράγραφο, διαπιπστώνεις ότι το Υπουργείο δέχτηκε ότι είναι δύο διακριτές πράξεις, δέχτηκε όμως ότι η βάφτιση μπορεί να είναι ΚΑΙ ονοματοδοσία όταν πληρούνται οι όροι, δηλαδή γίνεται από τους δύο γονείς κλπ κλπ.

Δυστυχώς δηλαδή δεν έγινε δεκτή η πρόταση του Συνηγόρου που έλεγε ότι μπορείς μετά τη βάφτιση να αλλάξεις το όνομα του παιδιού με ονοματοδοσία.

 

 

Αυτό που λές στο τέλος ισχύει, φτάνει να σε δηλώσουν πρώτα Γκούφη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...