Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ντρέπομαι γιατί ζηλεύω ένα φιλικό ζευγάρι


epang

Recommended Posts

Νοιώθω πολύ άσχημα γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει να ζηλεύω !!!!! ένα φιλικό μας ζευγάρι. Τους γνωρήσαμε πριν 2 χρόνια και από τότε επικοινωνούμε αρκετά συχνά. Τους βλέπω πολύ όμορφους, νέους, μορφωμένους, ειλικρινείς, αγαπημένους και ευτυχισμένους σαν οικογένεια, με τα όμορφα παιδάκια τους, στο όμορφο σπιτάκι τους, με πολύ καλό επίπεδο ζωής, σχεδόν ιδανικούς. Οι ίδιοι δεν νομίζω να αισθάνονται πόσο τυχεροί και ευτυχισμένοι είναι, λόγο της καθημερινότητας και της συνήθειας, αλλά εγώ που τους βλέπω απ'έξω καταλαβαίνω την ευτυχία τους.

Αισθάνομαι άσχημα που δεν τους μοιάζουμε, νομίζω ότι δεν είμαστε αντάξιοί τους και έχω κόμπλεξ κατωτερότητας απέναντι τους. Εκείνοι συνέχεια μας καλούν σπίτι τους, μας περιποιούνται πολύ, κάνουν πολλά δώρα στο παιδί μας και από εμάς δεν ζητάνε τίποτα, ούτε καν ανταπόδωση !! Η κατάσταση αυτή με έχει κάνει να ντρέπομαι όταν τους βλέπω και να αποφεύγω τις συναντήσεις μας γιατί φοβάμαι μην μου βγεί περίεργα αυτό που αισθάνομαι. Αφου είναι φίλοι θα έπρεπε μόνο να χαίρομαι με την ευτυχία τους και με την ευκαιρία που έχω να βλέπω και κάτι καλό αφού όλα γύρω μας είναι λίγο ως πολύ χάλια και να μην ζηλεύω καθόλου. Θέλω να είναι καλά και να δίνουν το καλό παράδειγμα οικογένειας, αλλά εμείς οι τόσο συνηθισμένοι άνθρωποι, τι σχέση μπορούμε να έχουμε με αυτούς τους περίπου ιδανικούς ανθρώπους ???? Ίσως και εκείνοι να παίρνουν από εμάς κάτι καλό που εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε ακριβώς λόγο συνήθειας και είναι κρίμα να χαθεί μία φιλία. Ο άντρας μου για να μην νοιώσει το ίδιο με μένα και για να μην του βγει ανταγωνισμός, τους βρίσκει ψιλο-ελαττώματα, τύπου : "είναι βαρετοί", και αποφεύγει και αυτός τις συναντήσιες. Μήπως έχετε καμία συμβουλή ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έλα μωρέ αλλιώς αντιλαμβάνεται την ευτυχία ο καθένας μας. Αυτοί μπορεί να μην το αντιλαμβάνονται όπως εσύ ή δεν ξέρεις τι συμβάινει μέσα στο σπίτι τους... Αντί να ζηλεύεις, κοίτα να βελτιώσεις τις δικές σου συνθήκες ζωής... Φιλικά πάντα έτσι;:D

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχω συμβουλή (μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό και ειλικρινές το κειμενάκι σου) αλλά έχω απορίες: πχ εσείς τι είστε? άσχημοι, αμόρφωτοι, ανειλικρινείς και δυστυχισμένοι??? Τι ακριβώς είναι αυτό που ζηλεύεις? Κάτι που όντως δεν έχετε εσείς? Κάτι που νομίζεις ότι δεν έχετε? Μήπως τους έχεις υπερεκτιμήσει? Μήπως υποτιμάς τον εαυτόσου γενικά (και ειδικά)? Εμένα από το κειμενάκι σου μου φαίνεσαι πολύ συγκροτημένη, ειλικρινής και γλυκειά, γι αυτό ρωτάω. Πάντως, έχω να σου πω ότι πολλοί άνθπρωποι επιλέγουν να κάνουν παρέα με "κατώτερους" από τους ίδιους (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό-για τον καθένα μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό) για να νοιώθουν "απο πάνω" και γενικώς καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εκείνοι είναι το ιδανικό ζευγάρι... Μπορεί και να είναι, μπορεί και απλώς να βλέπετε μια βιτρίνα ή να βλέπετε εσείς τα πράγματα όπως νομίζετε, αλλά δεν έχει σημασία. Εκείνο που έχει σημασία είναι ότι προφανώς δεν σου αρέσει κάτι από τη ζωή σου, γι'αυτό και δεν αισθάνεσαι άνετα. Γιατί δεν βρίσκεις τι μπορείς να διορθώσεις στη δική σου ζωή ώστε να βελτιωθούν τα πράγματα? Τί είναι εκείνο που σε ενοχλεί? Μην μπαίνεις στη διαδικασία να κάνεις συγκρίσεις.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εισαι Σκορπινα?? Ασχετο, αλλα μια καλη μου φιλη (σκορπινα) μου εεχε πει το ιδιο πραγμα για ενα ζευγαρι..

Αυτο που ειπα στη φιλη μου και λεω και σε σενα ειναι οτι δεν υπαρχει το ''τελειο'', ολοι μα ολοι εχουν προβληματα που πολλες φορες δεν τα δειχνουν στους γυρω τους και μπορει να ειναι και πολυ μεγαλα μαλιστα...

Επισης, εσυ δεν αναγνωριζεις τα ομορφα στοιχεια στη δικη σου ζωη, τα θεωρεις δεδομενα και συνηθισμενα αλλα για δες τα λιγο καλυτερα, εχεις το σπιτι σου τον αντρα σου την οικογενεια σου, τους φιλους σου, πολλοι θα σε ζηλευαν για ολα αυτα και θα ελεγαν ''τι αναγκη εχει αυτη, τα εχει ολα!'' οπως πχ μια ανυπαντρη ανεργη μητερα.

Ολα τα πραγματα εχουν δυο οψεις, δες τα αλλιως λοιπον και εσυ και εκτιμησε τη ζωη που εχεις φτιαξει, δεν ειναι κατωτερη απο κανενος αλλου. Και αν ζηλευεις καποια πραγματα τοτε μαλλον τα θες και στη δικη σου ζωη και σου λειπουν οποτε κυνηγησε τα και αποκτησε τα και εσυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν καταλαβαινω γιατι να αισθανεσαι κατωτερη. ειναι μια συνηθισμενη οικογενεια που αναζητα την παρεα της σε συνηθισμενους ανθρωπους. δεν βρισκω το λογο να ζηλευεις εξαλλου δεν υπαρχουν ιδανικοι ανθρωποι και ιδανικες καταστασεις. καθε οικογενεια ξερει τα δυνατα και αδυνατα σημεια της. το γεγονος οτι εσυ τους θεωρεις ιδανικους δεν σημαινει οτι ειναι και στην πραγματικοτητα απλα μαλλον αυτο ισχυει για τα δικα σου δεδομενα. αφου περνατε καλα μαζι δεν βλεπω το λογο να εχεις αυτο το αισθημα κατωτεροτητας. χαλαρωσε λιγο και σταματα να το παιδευεις. ο χρονος θα δειξει αν η φιλια σας διαρκεσει αλλα εσυ να μην αισθανεσαι ετσι γιατι το θεωρω εξαιρετικα αδικο για την δικη σου οικογενεια!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το θεμα δεν εχει να κανει με τους αλλους ,αλλα στην σχεση που εχεις εσυ με τον εαυτο σου.Γιατι μπαινεις στην διαδικασια να συγκρινεσαι? Καταλαβαινω οτι ζουμε σε μια εποχη η οποια μας πλασαρει την τελειοτητα πχ να ειμαστε ομορφοι,εξυπνοι,με ωραιο σπιτι,με 2 παιδια ,αλλα απο κει και περα για να μας μπει στο μυαλο αυτη η εμμονη,σημαινει οτι εχει βρει το καταλληλο εδαφος.Νομιζω οτι θα σαι βοηθουσε να πηγαινες σε καποιον να μιλησεις,οχι τιποτ'αλλο,να αποκτησεις εμπιστοσυνη σε σενα.

Και κατι αλλο,οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος.Εσυ την οικογενεια σου την γνωριζεις εκ των εσω και ξερεις τα προβληματα που τυχον εχετε,για την αλλη οικογενεια ξερεις οσα σε αφηνουν να δεις...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή epang από το κείμενό σου δε μου φαίνεσαι ούτε αμόρφωτη, ούτε γριά, ούτε ανειλικρινής! Γιατί λοιπόν αυτά σου φαίνονται "προσόντα" που έχουν οι άλλοι και όχι εσύ; Μήπως υποτιμάς πολύ τον εαυτό σου και την οικογένειά σου και υπερεκτιμάς αυτούς; Θα συμφωνήσω με τις άλλες κοπέλες και θα σου πω ότι μάλλον κάτι δεν σου αρέσει στη ζωή σου, κάτι σου λείπει και νομίζεις ότι αυτοί το έχουν. Αν τους θεωρείς τόσο ανώτερούς σας πώς εξηγείς ότι κι αυτοί χαίρονται τόσο να κάνουν παρέα μαζί σας; Μήπως βρίσκουν κι αυτοί κάτι σε εσάς που τους λείπει; Μπορεί όλα να είναι μέσα στο μυαλό σου, μη χαλάς την καρδιά σου για τέτοια πράγματα :-)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να είναι καλά και να δίνουν το καλό παράδειγμα οικογένειας, αλλά εμείς οι τόσο συνηθισμένοι άνθρωποι, τι σχέση μπορούμε να έχουμε με αυτούς τους περίπου ιδανικούς ανθρώπους ????

 

ίσως τα κοινά είναι πολύ περισσότερα απ'όσο νομίζεις, αλλά και να μην είναι συνήθως τα αντίθετα έλκονται, και το ένα ζευγάρι να συμπληρώνει το άλλο. Έτσι είναι οι πραγματικές φιλίες

 

Ίσως και εκείνοι να παίρνουν από εμάς κάτι καλό που εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε ακριβώς λόγο συνήθειας και είναι κρίμα να χαθεί μία φιλία. Ο

 

εγώ είμαι σίγουρη, ότι όλο και κάτι θα πέρνουν από τη δική σας οικογένεια..και συμφωνώ ότι είναι λάθος να χαθεί μια φιλία χωρίς ουσιαστική αιτία...

δυστυχώς δεν έχω απάντηση ώς προς το πως να διαχειριστείς τα συναισθήματα σου...η ζήλεια είναι κάτι που δεν έχω νιώσει....

πάντως παιδιά θεωρώ ότι είναι λάθος να επικεντρώνεσται στο ότι αυτό που δείχνουν είναι βιτρίνα κ.τ.λ...γιατί ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στους αναλφάβητους του έρωτα αν το εχεις διαβάσει η πρωταγωνίστρια είχε μια σε εισαγωγικά μίζερη ζωή. ειχε παντρευτεί εναν ανθρωπο γιατι αυτος της ετυχε ειχε μια στερημενη ζωή κ γενικά θεωρούσε τον εαυτό της σε πολύ κατώτερη μοίρα απο άλλους. μέχρι που συνηδητοποίησε πως ο ανθρωπος που για χρόνια ζήλευε (γυναικα) την ζήλευε κ αυτός για χίλιους 2 αλλους λόγους. η εικόνα που εβγαζε ηταν τοσο ''τελεια'' που δεν εδινε την παραμικρη υποψία στους αλλους για το τι δυστυχια μπορει να κουβαλάει. ποτε δεν ξερεις τι μπορει να ζηλέψει ο άλλος απο σενα. κατι μικρο που ίσως να εχεις ομως για τον αλλον να ειναι σημαντικο. εσυ ομως να μην το εκτιμας. ετσι επιασα τον εαυτο μου να νιωθει για καποιους φίλους πριν κάποια χρόνια μεχρι που με τον καιρό ειδα πέρα απο την εικόνα που βγάζαν. εφυγε αυτο το αγκάθι που ειχα και είδα πολυ πιο καθαρά. δεν θα θελα με τίποτα να εχω την ζωή τους οσο τέλεια κ αν φαίνεται αυτή. πλεον δεν ζηλεύω κανεναν κ τίποτα. εχω ενα παιδάκι. ισως κάνω κ 2ο. ειμαστε ολοι υγιεις και δόξα το θεο προς το παρον εχουμε να φάμε. αυριο δεν ξερω αν θα χουμε αλλα οπως κ να χει θα το παλεψουμε. καμια φορά νοστα΄γώ την ζωή μου σαν ελευθερη κ ποσα εχω χάσει. αλλωστε λένε πως οι παντρεμενοι ζηλευουν τους ελεύθερους κ το ανάποδο. με το που κοιάω ομως το παιδάκι μου αισθάνομαι ΄το λιγότερο ηλίθια που κάνω τετοιες σκέψεις.αλλώστε τα ζησα ολα κ με το παραπάνω.τοσο ωστε να μην τα μπουχτήσω...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στους αναλφάβητους του έρωτα αν το εχεις διαβάσει η πρωταγωνίστρια είχε μια σε εισαγωγικά μίζερη ζωή. ειχε παντρευτεί εναν ανθρωπο γιατι αυτος της ετυχε ειχε μια στερημενη ζωή κ γενικά θεωρούσε τον εαυτό της σε πολύ κατώτερη μοίρα απο άλλους. μέχρι που συνηδητοποίησε πως ο ανθρωπος που για χρόνια ζήλευε (γυναικα) την ζήλευε κ αυτός για χίλιους 2 αλλους λόγους. η εικόνα που εβγαζε ηταν τοσο ''τελεια'' που δεν εδινε την παραμικρη υποψία στους αλλους για το τι δυστυχια μπορει να κουβαλάει. ποτε δεν ξερεις τι μπορει να ζηλέψει ο άλλος απο σενα. κατι μικρο που ίσως να εχεις ομως για τον αλλον να ειναι σημαντικο. εσυ ομως να μην το εκτιμας. ετσι επιασα τον εαυτο μου να νιωθει για καποιους φίλους πριν κάποια χρόνια μεχρι που με τον καιρό ειδα πέρα απο την εικόνα που βγάζαν. εφυγε αυτο το αγκάθι που ειχα και είδα πολυ πιο καθαρά. πλεον δεν ζηλεύω κανεναν κ τίποτα. εχω ενα παιδάκι. ισως κάνω κ 2ο. ειμαστε ολοι υγιεις και δόξα το θεο προς το παρον εχουμε να φάμε. αυριο δεν ξερω αν θα χουμε αλλα οπως κ να χει θα το παλεψουμε. καμια φορά νοστα΄γώ την ζωή μου σαν ελευθερη κ ποσα εχω χάσει. αλλωστε λένε πως οι παντρεμενοι ζηλευουν τους ελεύθερους κ το ανάποδο. με το που κοιάω ομως το παιδάκι μου αισθάνομαι ΄το λιγότερο ηλίθια που κάνω τετοιες σκέψεις.αλλώστε τα ζησα ολα κ με το παραπάνω.τοσο ωστε να μην τα μπουχτήσω...

 

Μπράβο κούκλα μου! Συμφωνώ με ΟΛΑ όσα λες, ακόμα και με τα σημεία στίξης.;)

Link to comment
Share on other sites

Στους αναλφάβητους του έρωτα αν το εχεις διαβάσει η πρωταγωνίστρια είχε μια σε εισαγωγικά μίζερη ζωή. ειχε παντρευτεί εναν ανθρωπο γιατι αυτος της ετυχε ειχε μια στερημενη ζωή κ γενικά θεωρούσε τον εαυτό της σε πολύ κατώτερη μοίρα απο άλλους. μέχρι που συνηδητοποίησε πως ο ανθρωπος που για χρόνια ζήλευε (γυναικα) την ζήλευε κ αυτός για χίλιους 2 αλλους λόγους. η εικόνα που εβγαζε ηταν τοσο ''τελεια'' που δεν εδινε την παραμικρη υποψία στους αλλους για το τι δυστυχια μπορει να κουβαλάει. ποτε δεν ξερεις τι μπορει να ζηλέψει ο άλλος απο σενα. κατι μικρο που ίσως να εχεις ομως για τον αλλον να ειναι σημαντικο. εσυ ομως να μην το εκτιμας. ετσι επιασα τον εαυτο μου να νιωθει για καποιους φίλους πριν κάποια χρόνια μεχρι που με τον καιρό ειδα πέρα απο την εικόνα που βγάζαν. εφυγε αυτο το αγκάθι που ειχα και είδα πολυ πιο καθαρά. δεν θα θελα με τίποτα να εχω την ζωή τους οσο τέλεια κ αν φαίνεται αυτή. πλεον δεν ζηλεύω κανεναν κ τίποτα. εχω ενα παιδάκι. ισως κάνω κ 2ο. ειμαστε ολοι υγιεις και δόξα το θεο προς το παρον εχουμε να φάμε. αυριο δεν ξερω αν θα χουμε αλλα οπως κ να χει θα το παλεψουμε. καμια φορά νοστα΄γώ την ζωή μου σαν ελευθερη κ ποσα εχω χάσει. αλλωστε λένε πως οι παντρεμενοι ζηλευουν τους ελεύθερους κ το ανάποδο. με το που κοιάω ομως το παιδάκι μου αισθάνομαι ΄το λιγότερο ηλίθια που κάνω τετοιες σκέψεις.αλλώστε τα ζησα ολα κ με το παραπάνω.τοσο ωστε να μην τα μπουχτήσω...

 

 

....και επαυξάνω......Σαλόμη υπέροχη η άποψη σου!!!!! Ειλικρινα

Link to comment
Share on other sites

το εχω νιωσει και εγω αυτο, και συζητωντας το με τον αντρα μου, μου επισημανε τα δικα μας χαρισματα εναντι των αλλων και ετσι τρογωντας την "σφαλιαρα" μου επανηλθα!!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι Σκορπινα?? Ασχετο, αλλα μια καλη μου φιλη (σκορπινα) μου εεχε πει το ιδιο πραγμα για ενα ζευγαρι..

Αυτο που ειπα στη φιλη μου και λεω και σε σενα ειναι οτι δεν υπαρχει το ''τελειο'', ολοι μα ολοι εχουν προβληματα που πολλες φορες δεν τα δειχνουν στους γυρω τους και μπορει να ειναι και πολυ μεγαλα μαλιστα...

Επισης, εσυ δεν αναγνωριζεις τα ομορφα στοιχεια στη δικη σου ζωη, τα θεωρεις δεδομενα και συνηθισμενα αλλα για δες τα λιγο καλυτερα, εχεις το σπιτι σου τον αντρα σου την οικογενεια σου, τους φιλους σου, πολλοι θα σε ζηλευαν για ολα αυτα και θα ελεγαν ''τι αναγκη εχει αυτη, τα εχει ολα!'' οπως πχ μια ανυπαντρη ανεργη μητερα.

Ολα τα πραγματα εχουν δυο οψεις, δες τα αλλιως λοιπον και εσυ και εκτιμησε τη ζωη που εχεις φτιαξει, δεν ειναι κατωτερη απο κανενος αλλου. Και αν ζηλευεις καποια πραγματα τοτε μαλλον τα θες και στη δικη σου ζωη και σου λειπουν οποτε κυνηγησε τα και αποκτησε τα και εσυ!

 

Μήπως με τη φίλη σου έχουμε κοινούς γνωστούς και μιλάμε για το ίδιο ζευγάρι??? Δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά ζευγάρια για να ζηλέψει κανείς!!! Δεν είμαι σκορπίνα, είμαι Λέων !

 

Τι ωραία πράγματα που μου λέτε και μου φεύγει σιγά-σιγά η αμηχανία και η ντροπή για τη ζήλεια μου. Θα προσπαθήσω να δω τα θετικά στη δική μου ζωή και τι μπορεί να μου φταίει που βλέπω τους άλλους καλύτερους. Ευχαριστώ σας !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1.Ευχομαι στους φιλους σου αν ειναι ετσι οπως τα λες ναναι παντα καλα. αλλα η δικια μου αποψη ειναι οτιποτε δε μπορεις να ξερεις ''τι γινετε οταν κλεινουν οι προβολεις....'' Δε λεω ντε και καλα οτι τα παιδια εχουν προβλημα αλλα θελω να σου δειξω πως κανεις και τιποτα για μενα παντα-δεν ειναι τελειο.

2.Τωρα οσο για σενα. σε ρωτησε και μια αλλη κοπελα. τι ακριβως σε κανει να νιωθεις ετσι? πιο ειναι το ουσιαστικο θεμα για να σου βγει η ζηλια? λεφτα?ερωτας που βλεπεις αναμεσα τους? επαγγελαμτικο επιπεδο? ρωταω γιατι το καθενα εχει αλλα ως απαντηση.

3-και τωρα λιγο πιο γενικα.. Πιστευω πως σιγουρα παντα θα βλεπουμε κατι καλητερο απο μας (χωρις να ναι αντικειμενικο αυτο,απλα δικο μας κολλημα). σιγουρα και καποιοι αλλοι θα βλεπουν καλητερα πραγματα σε εμας και ισως ''μας ζηλευουν'' με την καλη εννοια.γιατι δε κοιτας να το εκμεταλευτεις? ψυχολογικα θελω να πω. μπορεις κατι που σου αρεσει ας πουμε να το κανεις καισυ. εστω και αν μιλαμε για ενα απλο ντυσιμο. η οτιδηποτε.αν σε κανει να νιωσεις καλητερα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπαρχει ιδανικο, ΔΕΝ υπαρχει τελειο και κοβω και τα ΔΥΟ μου χερια σε αυτο. Και αν υπαρχει κατι πολυ καλο θα ερθει η στιγμη που θα δοκιμαστει και για μεγαλες εποχες ισως να ειναι και εφιαλτικο. Ξερω τι σου λεω γιατι εγω και ο αντρας μου ειμασταν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ που λες για τον δικο μας κυκλο.......και μετα? μας προσγειωθηκε η ζωη στο κεφαλι.......μην μακαριζεις τυχες αλλων....ισως να ειναι πολυ χειροτερες της δικης σου μελοντικα. Να χαιρεσαι και να αγαπας αυτο που εχεις εσυ..........

 

καλη συνεχεια

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια δεν πρεπει να μας νοιαζει εαν υπαρχει ιδανικο ή οχι ζευγαρι.

Επισης δεν ειναι ωραιο να λεμε οτι το ζευγαρι αργα ή γρηγορα θα δοκιμαστει , σαν να ευχομαστε να γινει αυτο.

Το θεμα ειναι να κοιταξουμε να κανουμε εμεις την ζωη μας ιδανικη με τον συντροφο μας!!!!

Να αφησουμε τα υπολοιπα ζευγαρια στην ησυχια τους.

Link to comment
Share on other sites

ο κυριος λογος που δεν ζηλευω κανεναν, ειναι οτι δεν ξερεις τι συμβαινει στην ιδιωτικη ζωη του καθενος......

 

ξερω τοσες ιστοριες επιφανειακα ευτυχισμενων, κατα βαθος δυστυχισμενων ανθρωπων..

 

πριν χρονια,σε μια αλλα σχεση μου, εδειχνα πανεμορφη, ευτυχης, κουβαλουσα εναν αερα στυλ "τα εχω ολα"

 

ναι καλα... η ψυχη μου το ηξερε:roll:

Link to comment
Share on other sites

Μου ελεγε μια φιλη οτι οταν εβγαινε εξω για φαγητο με τον αντρα της, εβλεπαν ενα ζευγαρι που ο αντρας στο στομα ταιζε τη γναικα του και στα ματια την κοιτουσε. Ιδανικο ζευγαρι και η φιλη μου τους ανεφερε ως παραδειγμα μιμησης. Τελικα το ζευγαρι αυτο κουβαλουσε απιστευτη δυστυχια και χωρισε, αφου ο αντρας εκρυβε πολλα...Δυστυχως ποτε δεν ξερεις και ποτε δεν ξερεις την εξελιξη ενος ζευγαριου που η σχεση του μπορει να ειναι ηφαιστειο που βραζει...

Παντως καλο ειναι να μη συγκρινουμε γενικα γιατι ολο τις περισσοτερες φορες φορες θα χανουμε και θα μειωνουμε τον εαυτο μας...Μονο να κοιταζουμε να δημιουργουμε ομορφες στιγμες μεσα στην οικογενεια μας, χωρις εγωισμους, νομιζω.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια δεν πρεπει να μας νοιαζει εαν υπαρχει ιδανικο ή οχι ζευγαρι.

Επισης δεν ειναι ωραιο να λεμε οτι το ζευγαρι αργα ή γρηγορα θα δοκιμαστει , σαν να ευχομαστε να γινει αυτο.

Το θεμα ειναι να κοιταξουμε να κανουμε εμεις την ζωη μας ιδανικη με τον συντροφο μας!!!!

Να αφησουμε τα υπολοιπα ζευγαρια στην ησυχια τ

 

ους.[/QUOT

 

 

A K Ρ Ι Β Ω Σ .........

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση αυτή με έχει κάνει να ντρέπομαι όταν τους βλέπω και να αποφεύγω τις συναντήσεις μας γιατί φοβάμαι μην μου βγεί περίεργα αυτό που αισθάνομαι. Αφου είναι φίλοι θα έπρεπε μόνο να χαίρομαι με την ευτυχία τους και με την ευκαιρία που έχω να βλέπω και κάτι καλό αφού όλα γύρω μας είναι λίγο ως πολύ χάλια και να μην ζηλεύω καθόλου.

Ο άντρας μου για να μην νοιώσει το ίδιο με μένα και για να μην του βγει ανταγωνισμός, τους βρίσκει ψιλο-ελαττώματα, τύπου : "είναι βαρετοί", και αποφεύγει και αυτός τις συναντήσιες. Μήπως έχετε καμία συμβουλή ?

 

Αν νιώθεις τόσο μειονεκτικά απέναντί τους -και ο άντρας σου το ίδιο- αργά ή γρήγορα αυτό θα βγει παραέξω και οι σχέσεις σας θα κλονιστουν καποια στιγμη ίσως και για άσχετο λόγο. Εφόσον αισθανεστε έτσι δεν ειναι ειλικρινης η στάση σας απέναντί τους ούτε έχετε σχέση ισότιμη. Δεν θα έλεγα ότι είστε και φίλοι -γνωστοί ναι- γιατί οι φίλοι "πρέπει" να είναι ειλικρινείς -και όχι να υπάρχουν άλυτα θέματα στο παρασκήνιο- αλλά και να νιώθουν άνετα μεταξύ τους. Η ζήλεια είναι ανθρώπινο συναίσθημα αλλα όταν σε απασχολεί τόσο πολύ και γενικεύεται τόσο ίσως θα πρεπει να ψάξεις τι πραγματικά σε ενοχλεί στη δική σου ζωή και στον ευατό σου.

Δεν θέλω να νιώσεις άσχημα για αυτά που σου γράφω, ούτε το παίζω η τέλεια αλλά προσωπικα δεν θα μου αρεσε ένα φιλικό ζευγάρι να σκέφτεται/αισθανεται έτσι για μένα. Αυτό το "αποφεύγω τις συναντήσεις" μου έκατσε λίγο άσχημα. Στην ουσία μου φαίνεται έχετε παρει την απόφασή σας δηλ. να ξεκόψετε από εκείνους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου θύμισες τώρα … κάτι που ήθελα καιρό τώρα να ξεχάσω μιας και εμένα μια τέτοια (φιλία ) λίγο έλειψε να μου κλήση το σπίτι δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες ένα μονό θα σου πω είμαι σίγουρη ότι μαλών εκείνοι ζηλεύουν εσάς και όχι το αντίθετο να ξέρεις ότι πίσω από την πόρτα του καθενός από εμάς δεν ξέρης τι πραγματικά γίνετε !! έπαθα και έμαθα !!!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...