Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ντρέπομαι γιατί ζηλεύω ένα φιλικό ζευγάρι


epang

Recommended Posts

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο, πραγματικά, ψάχνετε να βρείτε τί μπορεί να πηγαίνει στραβά στην ζωή του "ιδανικού ζευγαριού" που περιγράφει η φίλη που άνοιξε το θέμα... Το λέω αυτό γιατί μπορεί, όντως, οι άνθρωποι να είναι καλά, αγαπημένοι, μονιασμένοι στο σπιτάκι τους με τα παιδάκια τους και να μην κρύβεται πίσω από όλο αυτό τίποτε άλλο...

 

Αυτό που θα έπρεπε να σε θορυβήσει από την στιγμή που αισθάνεσαι ζήλεια, είναι πως πρέπει να ψάξεις πολύ απλά τί λείπει από την δική σας ζωή ή τί χρήζει "βελτίωσης". Μην ξεχνάς: όλοι έχουμε περιόδους που είμαστε σουπερ και άλλες που τα βλέπουμε όλα μαύρα.

Το γεγονός πάντως πως αναγνωρίζεις την ύπαρξη του αρνητικού συναισθήματος προς το έτερο ζευγάρι, από μόνο του, είναι θετικό και, ίσως το 1ο βήμα για την βελτίωση των δικών σας συνθηκών ζωής... Δέξου το λοιπόν σαν μια ευκαιρία που σου παρουσιάστηκε και άσε τον καθένα να ζει όπως θέλει την ζωή του...

 

Φιλικά πάντα...:wink:

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νοιώθω πολύ άσχημα γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει να ζηλεύω !!!!! ένα φιλικό μας ζευγάρι. Τους γνωρήσαμε πριν 2 χρόνια και από τότε επικοινωνούμε αρκετά συχνά. Τους βλέπω πολύ όμορφους, νέους, μορφωμένους, ειλικρινείς, αγαπημένους και ευτυχισμένους σαν οικογένεια, με τα όμορφα παιδάκια τους, στο όμορφο σπιτάκι τους, με πολύ καλό επίπεδο ζωής, σχεδόν ιδανικούς. Οι ίδιοι δεν νομίζω να αισθάνονται πόσο τυχεροί και ευτυχισμένοι είναι, λόγο της καθημερινότητας και της συνήθειας, αλλά εγώ που τους βλέπω απ'έξω καταλαβαίνω την ευτυχία τους.

Αισθάνομαι άσχημα που δεν τους μοιάζουμε, νομίζω ότι δεν είμαστε αντάξιοί τους και έχω κόμπλεξ κατωτερότητας απέναντι τους. Εκείνοι συνέχεια μας καλούν σπίτι τους, μας περιποιούνται πολύ, κάνουν πολλά δώρα στο παιδί μας και από εμάς δεν ζητάνε τίποτα, ούτε καν ανταπόδωση !! Η κατάσταση αυτή με έχει κάνει να ντρέπομαι όταν τους βλέπω και να αποφεύγω τις συναντήσεις μας γιατί φοβάμαι μην μου βγεί περίεργα αυτό που αισθάνομαι. Αφου είναι φίλοι θα έπρεπε μόνο να χαίρομαι με την ευτυχία τους και με την ευκαιρία που έχω να βλέπω και κάτι καλό αφού όλα γύρω μας είναι λίγο ως πολύ χάλια και να μην ζηλεύω καθόλου. Θέλω να είναι καλά και να δίνουν το καλό παράδειγμα οικογένειας, αλλά εμείς οι τόσο συνηθισμένοι άνθρωποι, τι σχέση μπορούμε να έχουμε με αυτούς τους περίπου ιδανικούς ανθρώπους ???? Ίσως και εκείνοι να παίρνουν από εμάς κάτι καλό που εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε ακριβώς λόγο συνήθειας και είναι κρίμα να χαθεί μία φιλία. Ο άντρας μου για να μην νοιώσει το ίδιο με μένα και για να μην του βγει ανταγωνισμός, τους βρίσκει ψιλο-ελαττώματα, τύπου : "είναι βαρετοί", και αποφεύγει και αυτός τις συναντήσιες. Μήπως έχετε καμία συμβουλή ?

Α

Αυτό που γραφεις το εχω βιώση και απο της δυο πλευρές και απο την δικια σου στο οποιο θεμα το ξεπερασα οταν τους απομυθοποίησα , ήταν το τέλειο ζευγαρι για μενα ,όμως με τον καιρό κατάλαβα ότι δεν ήταν έτσι όλοι έχουμε τα προβλήματα μας απλά καποιοι τα κρύβουν πολύ καλύτερα και κάποιοι άλλοι λέγανε το ίδιο γα την δικιά μου οικόγενεια όμως στην πόρεία της παρέας μας καταλάβανε και αυτοί ότι... όσο ωραίο σπίτι και να έχεις και αυτοκίνητο και τα παιδακια σου όμορφα και άριστη μαθητές δεν σημαινει ότι όλα είναι ρόδινα μεσα στην καθημερινότητα μαςκαι εύκολα και είμαστε μια οικογένεια σαν όλες τις άλλες με τα καλά μας και με τα κακά μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις υπερεκτιμήσει αυτούς τους ανθρώπους;

 

Μου έχει τύχει.Ζευγάρι συγγενών μου με οικονομική άνεση,μορφωμένοι,με δύο πανέμορφα κοριτσάκια,ένα ζηλευτό σπίτι,Χριστούγεννα στην Αράχωβα,διακοπές στο εξωτερικό,γνωριμίες και η λίστα είναι ατελείωτη.Τους θεωρούσα τέλειους.

 

Είχα σχηματίσει αυτή την άποψη για αρκετά χρόνια.Ώσπου κάποια στιγμή είδα μια γυναίκα κοντά στα 50 που ναι μεν είχε μια ντουλάπα γεμάτη Gucci και Channel,αλλά ήταν μόνη.Ο σύζυγος της λόγω των επαγγελματικών του υποχρεώσεων ήταν απών.Σε μια κατάθεση ψυχής μου είπε σχεδόν κλαίγοντας το παράπονο της.Πάντα και παντού μόνη,ουσιαστικά σαν να είχε μονογονεική οικογένεια.

 

Στα μάτια μου αυτή η τέλεια εικόνα έγινε χίλια κομμάτια.Συγκρίνοντας,διαπίστωσα ότι οι γονείς μου - που φαινομενικά είναι ένα απλό και συνηθισμένο ζευγάρι - έζησαν πολύ πιο ευτυχισμένοι από εκείνους τους ανθρώπους.

 

Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει και στους φίλους σου.Αυτό διαπίστωσα εγώ από μια ''ιδανική'' οικογένεια.Μακάρι οι άνθρωποι να είναι όντως έτσι όπως τους περιγράφεις.

 

Αν εσύ αγαπάς τον άντρα σου,εκείνος με τη σειρά του αγαπά εσένα,και οι δύο μαζί προσπαθείτε να προσφέρετε το καλύτερο στην οικογένεια σας,τότε είστε μια ιδανική οικογένεια.Όλα τα υπόλοιπα είναι dressing sauces ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το ιδανικο ζευγαρι οριζεται απο τον καθενα μας διαφορετικα!!Για μενα ιδανικο ζευγαρι και ιδανικη οικογενεια ειναι αυτοι που καταφερνουν στον χρονο να ειναι αγαπημενοι και να μοιραζονται τον σεβασμο μεταξυ τους παρα τα προβληματα που θα φερνει η καθημερινοτητα!

Γιατι η καθημερινοτητα φερνει προβληματα..σε αλλους μεγαλυτερα σε αλλους μικροτερα!

Εγω παντως κοιταζω να παραδειγματιζομαι απο τετοια ζευγαρι-οικογενειες,τα θαυμαζω και ευχομαι να ειναι παντα ετσι!!

Τωρα για το αισθημα ντροπης που νιωθεις....το οτι το νιωθεις σημαινει μαλλον οτι δεν σου αρεσει που τους αντιμετωπιζεις ετσι...αλλα ανθρωποι ειμαστε και ολα τα συναισθηματα εχουν θεση στη ζωη μας!!!

Βρες τα καλα της δικιας σου οικογενειας και εστιασε σε αυτα!Αυτοματα θα νιωσεις καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν νιώθεις τόσο μειονεκτικά απέναντί τους -και ο άντρας σου το ίδιο- αργά ή γρήγορα αυτό θα βγει παραέξω και οι σχέσεις σας θα κλονιστουν καποια στιγμη ίσως και για άσχετο λόγο. Εφόσον αισθανεστε έτσι δεν ειναι ειλικρινης η στάση σας απέναντί τους ούτε έχετε σχέση ισότιμη. Δεν θα έλεγα ότι είστε και φίλοι -γνωστοί ναι- γιατί οι φίλοι "πρέπει" να είναι ειλικρινείς -και όχι να υπάρχουν άλυτα θέματα στο παρασκήνιο- αλλά και να νιώθουν άνετα μεταξύ τους.

 

 

Κάποια στιγμή ψιλοσυζήτησα το θέμα με αυτή τη φίλη μου και η απάντησή της ήταν ότι και αυτοί ζηλεύουν σε εμάς κάποια πράγματα που δεν έχουν εκείνοι. Δεν μιλάω για υλικά αγαθά - είναι το τελευταίο πράγμα που θα ζήλευα εγώ, και εκείνοι φαντάζομαι.. Επίσης μου είπε ότι αυτά που θαυμάζουμε οι μεν στους δε είναι ένας λόγος χαράς για να τα μοιραζόμαστε μεταξύ μας. Και βέβαια τόσο περισσότερη ντοπή αισθάνθηκα εγώ! Είναι πολύ υπεράνω οι τύποι σας λέω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2.Τωρα οσο για σενα. σε ρωτησε και μια αλλη κοπελα. τι ακριβως σε κανει να νιωθεις ετσι? πιο ειναι το ουσιαστικο θεμα για να σου βγει η ζηλια? λεφτα?ερωτας που βλεπεις αναμεσα τους? επαγγελαμτικο επιπεδο? ρωταω γιατι το καθενα εχει αλλα ως απαντηση.

3-γιατι δε κοιτας να το εκμεταλευτεις? ψυχολογικα θελω να πω. μπορεις κατι που σου αρεσει ας πουμε να το κανεις καισυ.

 

 

Θα μπορούσα να το εστιάσω στη σχέση του ζευγαριού. Έχουν τόση αγάπη και κατανόηση μεταξύ τους που τους κάνει να αντιμετωπίζουν τα πάντα πιο χαλαρά. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για να μη γίνει κουτσομπολιό το θέμα, αλλά μου το έχουν αποδείξει αρκετές φορές ότι η αγάπη και οι συντροφικότητά τους είναι η απαρχή της καλή τους ζωής. Τα υλικά αγαθά ποτέ δεν με κάνουν να ζηλέψω. Δεν ξέρω τι γίνεται όταν τσακώνονται, δεν νομίζω ότι έχουν μεγάλους καβγάδες, αλλά όταν είναι καλά δημιουργούν πολύ ωραίο κλίμα. Δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει η αγάπη από τον άντρα μου, ή η συντροφικότητα, αλλά ίσως η δύναμή της δεν μας δίνει τόση ενέργεια.. Δεν ξέρω το ψάχνω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει η αγάπη από τον άντρα μου, ή η συντροφικότητα, αλλά ίσως η δύναμή της δεν μας δίνει τόση ενέργεια.. Δεν ξέρω το ψάχνω..

 

καταλαβα..να ρωτησω κατι ασχετο?ειναι χρονια παντρεμενοι αυτοι οι φιλοι. σε σχεση με σας εννοω..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο, πραγματικά, ψάχνετε να βρείτε τί μπορεί να πηγαίνει στραβά στην ζωή του "ιδανικού ζευγαριού" που περιγράφει η φίλη που άνοιξε το θέμα... Το λέω αυτό γιατί μπορεί, όντως, οι άνθρωποι να είναι καλά, αγαπημένοι, μονιασμένοι στο σπιτάκι τους με τα παιδάκια τους και να μην κρύβεται πίσω από όλο αυτό τίποτε άλλο...

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.Μπορεί οι άνθρωποι να τα έχουν πράγματι καταφέρει να περάσουν σ'άλλο επίπεδο.Γιατί το αποκλείουμε;

Επίσης δεν θεωρώ κακό να ζηλεύει κάποιος όταν δει κάτι καλό.Απλά όχι ζήλεια με την έννοια της μοχθηρίας και του στυλ "γιατί αυτοί και όχι εγώ" και να μαυρίζει την ζωή του, αλλά με την έννοια του να βελτιωθεί για να φτάσει στο επίπεδο που "ζηλεύει".Και πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο το βλέπει και η φίλη μας

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καμιά φορά όταν η πόρτα κλείνει ΟΛΑ αλλάζουν!Μην κοιτάς τι δείχνουν οι άλλοι!Ξέρεις πόσοι μου έλεγαν οτι με ζήλευαν που έκανα την κορούλα μου στα 19 μου και είχα πολύ όρεξη πολύ δύναμη και άλλα τέτοια?εντάξει είναι καλό να κάνεις σε νεαρή ηλικία παιδί αλλά ήταν πολύ δύσκολο!πόσοι με ''ζήλευαν''που ο καλός μου ήταν σε όλα δίπλα μου παρότι είχε σπουδές φανταριλίκι και να δουλεύει?πόσοι έλεγαν σε ζηλεύουμε γιατί το σπίτι σας είναι κουκλίστικο ζεστό κ.α,φυσικά ήταν κουκλίστικο γιατί εκεί μέσα μεγαλώναμε όχι 1 παιδί αλλά 3!όλοι μαζί μεγαλώναμε.πιό πολύ 8έλαμε εμείς να πάμε μια βόλτα σε κούνιες π.χ παρά το μικρό μας!δεν παραπονιόμουν ποτέ ούτε τώρα,λατρεύω τον καλό μου και τα παιδάκια μου δεν σου κρύβω όμως οτι στα δύσκολα είπα κι εγώ ζηλεύω τισ γυναίκες που έκαναν παιδί στα 30!πάντα μετά το μετάνιωνα.μην κοιτας τα 8ετικά των άλλων που μπορεί να είναι μ'ονο για τα μάτια του κόσμου αλλα ψάξε να βρεις τι δεν σου αρέσει στο σπίτι σου στην σχέση οπουδήποτε βλέπεις κάτι που σε χαλάει!δεν θα γίνεις ποτέ σαν τους άλλους γιατί απλά ο καθένας είναι ξεχωριστός και έχει 'αλλες ανάγκες!μην κακομοιρίαζεις γιατί έτσι δεν βγαίνει η ζωή!δες την θετική πλευρά σε όλα!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..να ρωτησω κατι ασχετο?ειναι χρονια παντρεμενοι αυτοι οι φιλοι. σε σχεση με σας εννοω..

 

Εμείς είμαστε παντρεμένοι 5 χρόνια πιο πολλά από εκείνους, αλλά σαν σχέση ακόμα περισσότερα αφού πριν το γάμο ήμουν με τον άντρα μου άλλα 5 χρόνια. Αλλά εμείς αργήσαμε να κάνουμε παιδί, ενώ εκείνοι έκαναν αμέσως 2 παιδιά. Ίσως να είναι ακόμα στις γλύκιες και κρατάνε χαρακτήρα.. τι να πω .. παίζει και αυτό. :roll:

Πάντως δεν αισθάνομαι φθόνο. Πραγματικά εύχομαι να το κρατήσουν έτσι γιατί είναι ωραίο να βλέπεις ευτυχισμένους ανθρώπους, άλλο αν εμένα με κομπλάρουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορώ να σε καταλάβω, γιατί όσο και αν αγαπάω την από 18ετίας κολλητή μου, για χρόνια τη ζήλευα γιατί τη θεωρούσα πιο όμορφη από μένα. Ώσπου μια μέρα συνήλθα και είπα: "ναι, είναι πιο ωραία από μένα και τέλος! καιρός να το παραδεχτώ και να το αποδεχτώ". Και τα τελευταία 9 χρόνια, είμαστε μια χαρά! Η επικοδομητική ζήλεια, πάντως, δεν είναι κακή....πχ, δες ποια στοιχεία στη σχέση που έχουν τα μέλη σε αυτό το ζευγάρι σου αρέσουν εσένα και ψάξτο, μήπως μπορείς να τα βάλεις και εσύ στη δική σου σχέση με τον άντρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε καταλάβω αν και δεν το έχω βιώσει.

 

Έχω ένα παράδειγμα όμως πολύ τρανταχτό.

 

Έχω και γω ένα τέτοιο ζευγάρι, με την μόρφωση τους, τα χρήματα που βρήκαν από τους γονείς τους, σπίτι & εξοχικό, βγάζουν και οι ίδιοι χρήματα από τις δουλειές τους, υπέροχα ταξίδια, χαλαρή ζωή και τα ρέστα.

 

Δεν τους ζήλευα γιατί μας ρίχνουν αρκετά χρόνια αλλά τους "θαύμαζα". Πριν λίγο καιρό έμαθα και την κρυμμένη αλήθεια που κανείς άλλος δεν ξέρει ολοκληρη. Η κοπέλα με παραλληλο δεσμό εδώ και 11 χρόνια (!!!) με 15 χρόνια μικρότερο άντρα και ταλαιπωρείται πολύ απο αυτή τη σχέση.

 

Ποτέ μην κοιτάς μόνο το περιτύλιγμα. Άλλο τι ΕΙΝΑΙ και άλλο τι φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη μου αυτο που εγραψες μου θυμισε μια αλλη περιπτωση γνωστων μου.

Ηρθε στην γειτονια μας ενα ζευγαρι νεο να μεινουν οταν εγω ημουν φοιτητρια. Αυτος ηταν ο κυριος τελειος ενας νεος ανδρας γυρω στα 30 τοτε ομορφος ευγενικος, αυτην ηταν ιδια περιπου ηλικια ομορφη εντυπωσιακη. Ενα "τελειο" ζευγαρι. Καθε φορα που τους κοιταζα τους θαυμαζα. Και οι δυο μορφωμενοι με πολυ καλες δουλειες και με πολλα πολλα πολλα λεφτα και μια μεγαλη σπιταρονα και εκαναν και πολλα παιδακια. Ολη η ευτυχια σαν να μαζευτηκε πανω τους ενα πραγμα. Αλλα καποια στιγμη εσκασε η" βομβα" και το παραμυθι ξεφουσκωσε.........

 

Με αυτο θελω να πω οτι οσο και να μας φανταζεται οτι ειναι ενας τελειος γαμος .... δεν μπορουμε να ξερουμε τι κρυβεται απο κατω.............

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη μου αυτο που εγραψες μου θυμισε μια αλλη περιπτωση γνωστων μου.

Ηρθε στην γειτονια μας ενα ζευγαρι νεο να μεινουν οταν εγω ημουν φοιτητρια. Αυτος ηταν ο κυριος τελειος ενας νεος ανδρας γυρω στα 30 τοτε ομορφος ευγενικος, αυτην ηταν ιδια περιπου ηλικια ομορφη εντυπωσιακη. Ενα "τελειο" ζευγαρι. Καθε φορα που τους κοιταζα τους θαυμαζα. Και οι δυο μορφωμενοι με πολυ καλες δουλειες και με πολλα πολλα πολλα λεφτα και μια μεγαλη σπιταρονα και εκαναν και πολλα παιδακια. Ολη η ευτυχια σαν να μαζευτηκε πανω τους ενα πραγμα. Αλλα καποια στιγμη εσκασε η" βομβα" και το παραμυθι ξεφουσκωσε.........

 

Με αυτο θελω να πω οτι οσο και να μας φανταζεται οτι ειναι ενας τελειος γαμος .... δεν μπορουμε να ξερουμε τι κρυβεται απο κατω.............

 

Έτσι ακριβώς Ναντιούλα μου.

 

Αλλο τι ΕΙΝΑΙ και άλλο τι ΦΑΙΝΕΤΑΙ! :!::!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

epang, επειδή είχες ποστάρει το ίδιο και στο θέμα φιλία, σου απάντησα εκεί

 

Επειδή στο ΦΙΛΙΑ δεν μου απάντησαν πολλοί, είπα να ανοίξω νέο θέμα εδώ.

Σωστές οι επισημάνσεις σου και σε ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να σκεφτώ το θέμα όπως το θέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς Ναντιούλα μου.

 

Αλλο τι ΕΙΝΑΙ και άλλο τι ΦΑΙΝΕΤΑΙ! :!::!:

 

Καλά τα λέτε ρε κορίτσια, αλλά εμένα το θέμα μου πιό πολύ είναι στην ποιότητα των ανθρώπων αυτών και όχι στην επιφάνειά τους. Δεν έχουν τόσο ιδανικές συνθήκες ζωής που περιγράφετε στα παραδείγματά σας, απλά αυτή την προσωπική τους ποιότητα τη βγάζουν σε όλες τους τις εκδηλώσεις και εκεί κολλάω. Επίσης είμαστε χρόνια τώρα πολύ καλοί φίλοι και με ένα άλλο ζευγάρι που έχει λύσει το οικονομικό του πρόβλημα από καιρό, είναι πολύ αγαπημένοι, μορφωμένοι και με πολύ καλό κοινωνικό κύκλο, αλλά ..... είναι "ψωνάρες", πολύ υπεροπτικοί, οπότε δεν τους ζηλεύω καθόλου. Τους έχω συνηθίσει και τους αποδεχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε ρε κορίτσια, αλλά εμένα το θέμα μου πιό πολύ είναι στην ποιότητα των ανθρώπων αυτών και όχι στην επιφάνειά τους. Δεν έχουν τόσο ιδανικές συνθήκες ζωής που περιγράφετε στα παραδείγματά σας, απλά αυτή την προσωπική τους ποιότητα τη βγάζουν σε όλες τους τις εκδηλώσεις και εκεί κολλάω. Επίσης είμαστε χρόνια τώρα πολύ καλοί φίλοι και με ένα άλλο ζευγάρι που έχει λύσει το οικονομικό του πρόβλημα από καιρό, είναι πολύ αγαπημένοι, μορφωμένοι και με πολύ καλό κοινωνικό κύκλο, αλλά ..... είναι "ψωνάρες", πολύ υπεροπτικοί, οπότε δεν τους ζηλεύω καθόλου. Τους έχω συνηθίσει και τους αποδεχόμαστε.

 

Δεν υπάρχουν ιδανικές συνθήκες ζωής. Το παράδειγμα που σου έδωσα εγώ ήταν η επιφάνεια. Επιφανειακά δηλαδή όλα φαινόντουσαν καλά και εμείς ακόμα που τους κάναμε παρέα δεν είχαμε δει κάτι διαφορετικό.

Και επίσης μιλαμε για large άτομα που φαινομενικά έδειχναν να τα είχαν βρει με τους εαυτούς τους και μεταξύ τους.

 

Η αλήθεια όμως μπορεί πάντα να είναι διαφορετική.

 

Από την άλλη προσπάθησε αυτό που σου αρέσει να το προσαρμόσεις στη δική σου ζωή. Αφού ειναι κατι θετικό γιατί όχι ?;)

Link to comment
Share on other sites

δηλώνω ότι κι εγώ ζηλεύω τους πιο ωραίους γυναίκες - άνδρες, τους πιο συγκροτημένους, τους πιο αγαπημένους, τους πιο ψαγμένους, τους πιο σίγουρους και δυναμικούς, τους πιο χαλαρούς, τους πιο... και προσπαθώ πάντα να χτίζω μια καλή σχέση μαζί τους

 

κανένας δεν έχει όλο το πακέτο, αλλά ο καθένας έχει κάτι καλύτερο

 

και θέλω να είμαι εκεί για να έχω ένα παράδειγμα, να συναναστρέφομαι ανθρώπους που θαυμάζω, να "παίρνω" τα καλά και να βελτιώνομαι

 

είναι και καλό που νιώθουμε έτσι - τουλάχιστον δεν είμαστε εγωκεντρικοί και ανιχνεύουμε και καλά πράγματα πέρα από εμάς

 

Μη τους αποφεύγετε, αρκεί αυτό που νιώθετε να μη σας κάνει να νιώθετε άσχημα ή επιθετικά

Ζήλευε δημιουργικά - άλλο ζήλια άλλο φθόνος

Ζηλέψαμε τα πουλιά και φτιάξαμε αεροπλάνα

Ζηλέψαμε τα ψάρια και φτιάξαμε υποβρύχια

Link to comment
Share on other sites

δηλώνω ότι κι εγώ ζηλεύω τους πιο ωραίους γυναίκες - άνδρες, τους πιο συγκροτημένους, τους πιο αγαπημένους, τους πιο ψαγμένους, τους πιο σίγουρους και δυναμικούς, τους πιο χαλαρούς, τους πιο... και προσπαθώ πάντα να χτίζω μια καλή σχέση μαζί τους

 

κανένας δεν έχει όλο το πακέτο, αλλά ο καθένας έχει κάτι καλύτερο

 

και θέλω να είμαι εκεί για να έχω ένα παράδειγμα, να συναναστρέφομαι ανθρώπους που θαυμάζω, να "παίρνω" τα καλά και να βελτιώνομαι

 

είναι και καλό που νιώθουμε έτσι - τουλάχιστον δεν είμαστε εγωκεντρικοί και ανιχνεύουμε και καλά πράγματα πέρα από εμάς

 

Μη τους αποφεύγετε, αρκεί αυτό που νιώθετε να μη σας κάνει να νιώθετε άσχημα ή επιθετικά

Ζήλευε δημιουργικά - άλλο ζήλια άλλο φθόνος

Ζηλέψαμε τα πουλιά και φτιάξαμε αεροπλάνα

Ζηλέψαμε τα ψάρια και φτιάξαμε υποβρύχια

 

Πολύ θετική άποψη !!! Μακάρι να μπορέσω να το αποδεχτώ έτσι όπως λες για να νιώσω και εγώ καλύτερα. Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

δηλώνω ότι κι εγώ ζηλεύω τους πιο ωραίους γυναίκες - άνδρες, τους πιο συγκροτημένους, τους πιο αγαπημένους, τους πιο ψαγμένους, τους πιο σίγουρους και δυναμικούς, τους πιο χαλαρούς, τους πιο... και προσπαθώ πάντα να χτίζω μια καλή σχέση μαζί τους

 

κανένας δεν έχει όλο το πακέτο, αλλά ο καθένας έχει κάτι καλύτερο

 

και θέλω να είμαι εκεί για να έχω ένα παράδειγμα, να συναναστρέφομαι ανθρώπους που θαυμάζω, να "παίρνω" τα καλά και να βελτιώνομαι

 

είναι και καλό που νιώθουμε έτσι - τουλάχιστον δεν είμαστε εγωκεντρικοί και ανιχνεύουμε και καλά πράγματα πέρα από εμάς

 

Μη τους αποφεύγετε, αρκεί αυτό που νιώθετε να μη σας κάνει να νιώθετε άσχημα ή επιθετικά

Ζήλευε δημιουργικά - άλλο ζήλια άλλο φθόνος

Ζηλέψαμε τα πουλιά και φτιάξαμε αεροπλάνα

Ζηλέψαμε τα ψάρια και φτιάξαμε υποβρύχια

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Εγώ, είμαι σκορπιός άρα είμαι εκ των πραγμάτων σατανική ζουλιάρα :twisted:, οπότε προσπαθώ να το δουλεύω μέσα μου αυτό το αρνητικό συναίσθημα και να το καταπολεμώ. Είπα ήδη πιο πάνω ότι και εγώ ζήλευα την κολλητή μου γιατί είναι πολύ όμορφη. Παλιότερα μου έβγαιναν και τάσης κακίας, είναι αλήθεια :oops: (ντροπή μου, είμαι τέρας τελικά :mrgreen: ) και έβλεπα όμορφες κοπέλες και αμέσως ήθελα να πω κακία για αυτές του τύπου "ντάααααααξει μωρέ, όμορφη είναι, αλλά είναι χαζή" (ναι, εγώ τα έλεγα αυτά, ο θηλυκός Αινστάιν) :rolleyes:, ώσπου μια μέρα συνήλθα και συνειδητοποίησα ότι υπάρχουν κοπέλες που είναι ΚΑΙ όμορφες ΚΑΙ καλές ΚΑΙ έξυπνες. Και έτσι τώρα δεν ζηλεύω και δεν κακολογώ. Δεν έχω πρόβλημα να πω ότι η τάδε είναι καλύτερη από μένα και τέλος! Από τότε που το παραδέχτηκα, άρχισα να συνειδητοποιώ ότι και εγώ δεν είμαι κακή ούτε ασχημούλα και με αγάπησα και μένα :D.

Υπάρχουν και ζευγάρια που είναι μια χαρά μεταξύ τους, που είναι να τα ζηλεύεις, με την καλή έννοια, με τη δημιουργική που λέει η φίλη μας πιο πάνω. Η δημιουργική ζήλεια, μας πάει μπροστά!Από την άλλη, Epanag, σίγουρα έχεις και εσύ όπως και η δική σου σχέση με τον άντρα σου πάαααρα πολλά θετικά στοιχεία: εντόπισέ τα και "φώτισέ" τα. Θαύμασε και τον εαυτό σου περισσότερο, και τη σχέση σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε ρε κορίτσια, αλλά εμένα το θέμα μου πιό πολύ είναι στην ποιότητα των ανθρώπων αυτών και όχι στην επιφάνειά τους. Δεν έχουν τόσο ιδανικές συνθήκες ζωής που περιγράφετε στα παραδείγματά σας, απλά αυτή την προσωπική τους ποιότητα τη βγάζουν σε όλες τους τις εκδηλώσεις και εκεί κολλάω. Επίσης είμαστε χρόνια τώρα πολύ καλοί φίλοι και με ένα άλλο ζευγάρι που έχει λύσει το οικονομικό του πρόβλημα από καιρό, είναι πολύ αγαπημένοι, μορφωμένοι και με πολύ καλό κοινωνικό κύκλο, αλλά ..... είναι "ψωνάρες", πολύ υπεροπτικοί, οπότε δεν τους ζηλεύω καθόλου. Τους έχω συνηθίσει και τους αποδεχόμαστε.

 

epang, όπως ακριβώς αποδέχεσαι το άλλο φιλικό ζευγάρι με τα ελαττώματά τους, γιατί δεν αποδέχεσαι κ αυτούς με τη διαφορετικότητά τους? γιατί δεν σε ξενίζει η υπεροψία κ σε ξενίζει η ποιότητα? μη μου απαντήσεις... σκέψου...

Link to comment
Share on other sites

epang, όπως ακριβώς αποδέχεσαι το άλλο φιλικό ζευγάρι με τα ελαττώματά τους, γιατί δεν αποδέχεσαι κ αυτούς με τη διαφορετικότητά τους? γιατί δεν σε ξενίζει η υπεροψία κ σε ξενίζει η ποιότητα? μη μου απαντήσεις... σκέψου...

 

Η ποιότητά τους με προκαλεί να τη φτάσω, αλλά και με κομπλάρει αν δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να φανώ αντάξιά της. Ενώ την υπεροψία τους τη θεωρώ ελάττωμα και τους δέχομαι με τα ελαττώματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...