Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια.

 

Ζαχαρο νηστειας εχω σε κανονικα πλεσια .Στα ουρα δεν εχω τιποτα .Οταν ωμος πηρα γλυκοζι 50 μλ της μιας ωρας με οριο 140 ειχα 140,6 .Ο μικροβιολογος μου ειπε οτι δεν ειναι προβλιμα ενω ο γυναικολογος μου ειπε να περιορισω λιγο τα μακαρονια , το ρυζη , της πατατες και το ψωμη.

Εσεις τι λετε ?

Δωστε μου καμια ιδεα τι να φαω γιατι δυσκολα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια.

 

Ζαχαρο νηστειας εχω σε κανονικα πλεσια .Στα ουρα δεν εχω τιποτα .Οταν ωμος πηρα γλυκοζι 50 μλ της μιας ωρας με οριο 140 ειχα 140,6 .Ο μικροβιολογος μου ειπε οτι δεν ειναι προβλιμα ενω ο γυναικολογος μου ειπε να περιορισω λιγο τα μακαρονια , το ρυζη , της πατατες και το ψωμη.

Εσεις τι λετε ?

Δωστε μου καμια ιδεα τι να φαω γιατι δυσκολα τα πραγματα.

 

Μπορείς να τρως όσα ψητά θέλειςψάρι,κοτόπουλο (εντάξει με λίγο περιορισμό αν πχ έχουν σάλτσες) και όσα χορταρικά θέλεις (μαρούλια,χόρτα κλπ).Εντάξει αν θέλεις να φας πχ λίγο ρύζι δεν χάθηκε ο κόσμος απλώς όλα αυτά (ρύζι,ζυμαρικ΄,ψωμί κλπ) καλό θα ήτανε να τα τρως μαύρα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα. μόλις γύρισα από τον ενδοκρινολόγο. τελειώνω τον 3ο σε λίγες μέρες, αύριο έχω και ραντεβού για την αυχενική. παχύσαρκη, μετρούσα το ζάχαρο 1 μήνα 4 φορές / μέρα. Οι τιμές μου από 63-187 παρακαλώ! ότι να ναι. το 187 μάλιστα με απλά δημητριακά και γάλα! τέλος πάντων όταν τις είδε μου είπε να αρχίσουμε ινσουλίνη. μόλις είδε ότι άλλαξα χρώμα, μου είπε να συνεχίσω το μέτρημα άλλες 3 βδομάδες και να περπατάω να δούμε πως θα πάει μήπως και την αργήσουμε λίγο. μου είπε να είμαι ως 90 νηστική και ως 130 μετά φαγητού. η μάνα μου λέει ότι είναι υπερβολικός από τώρα ινσουλίνη, και να πάω και σε κανέναν άλλον να πάρω 2η γνώμη. εγώ έχω αγχωθεί υπερβολικά. όσες πέρναν ινσουλίνη μπορούυν να μου πουν τι αλλάζει στην καθημερινότητα? πρέπει να είμαι με το ρολόι όλη μέρα? και μην τυχόν και κάνω παρασπονδία με το φαγητό την έκατσα? και το βασικότερο τι θα πληρώνω γιαυτές τις ενέσεις? θα πρέπει να πουλήσω το σπίτι τον άντρα μου και το κορμί μου?? ή δίνει και το ικα τίποτα? βοηθήστε με ρε κορίτσια. μου είπε ότι είμαι πολύ αγχώδης και είναι το χειρότερο λέει, αλλά πως να μην αγχχωθώ????? από τώρα ινσουλίνη?? ο Θεός να βάλει το χέρι του.. μόνο αυτό με σώνει πια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα. μόλις γύρισα από τον ενδοκρινολόγο. τελειώνω τον 3ο σε λίγες μέρες, αύριο έχω και ραντεβού για την αυχενική. παχύσαρκη, μετρούσα το ζάχαρο 1 μήνα 4 φορές / μέρα. Οι τιμές μου από 63-187 παρακαλώ! ότι να ναι. το 187 μάλιστα με απλά δημητριακά και γάλα! τέλος πάντων όταν τις είδε μου είπε να αρχίσουμε ινσουλίνη. μόλις είδε ότι άλλαξα χρώμα, μου είπε να συνεχίσω το μέτρημα άλλες 3 βδομάδες και να περπατάω να δούμε πως θα πάει μήπως και την αργήσουμε λίγο. μου είπε να είμαι ως 90 νηστική και ως 130 μετά φαγητού. η μάνα μου λέει ότι είναι υπερβολικός από τώρα ινσουλίνη, και να πάω και σε κανέναν άλλον να πάρω 2η γνώμη. εγώ έχω αγχωθεί υπερβολικά. όσες πέρναν ινσουλίνη μπορούυν να μου πουν τι αλλάζει στην καθημερινότητα? πρέπει να είμαι με το ρολόι όλη μέρα? και μην τυχόν και κάνω παρασπονδία με το φαγητό την έκατσα? και το βασικότερο τι θα πληρώνω γιαυτές τις ενέσεις? θα πρέπει να πουλήσω το σπίτι τον άντρα μου και το κορμί μου?? ή δίνει και το ικα τίποτα? βοηθήστε με ρε κορίτσια. μου είπε ότι είμαι πολύ αγχώδης και είναι το χειρότερο λέει, αλλά πως να μην αγχχωθώ????? από τώρα ινσουλίνη?? ο Θεός να βάλει το χέρι του.. μόνο αυτό με σώνει πια!

 

Καταρχήν ηρέμησε:)Η ινσουλίνη δεν είναι τόσο τραγική όσο την φαντάζεσαι (έτσι νόμιζα και εγώ μεταξύ μας) και αν ο γιατρός σου πιστεύει ότι πρέπει να ξεκινήσεις,να ξεκινήσεις!Οι μαμάδες είναι ο χειρότερος σύμβουλος ,η δική μου ΟΛΟ το καλοκαίρι μάλωνε με τον άνδρα μου που δεν με άφηνε να τρώω γλυκά γιατί ο γιατρός στην β' επιπέδου είχε βρει το μωρό μεγάλο για την ηλικία κύησης και μου χε πει να κόψω τα γλυκά και να προσέχω και όλη μέρα έλεγε ότι δεν πρέπει να στερούμαι τώρα που είμαι έγκυος και κανείς δεν έχει διαβήτη στο σόι μας και σιγά μην κάνω εγώ. Όταν έκανα φυσικά το βούλωσε αλλά τι να το κάνεις?Εγώ έκανα ινσουλίνη πρωί και βράδυ 30' πριν το φαγητό. Συνέχιζα κανονικά την δίαιτα -όχι επειδή ξεκινάμε ισνουλίνη τρώμε τα πάντα - και εγώ όπως και εσύ έκανα μεγάλες τιμές και δεν μπορούσα να φάω σχεδόν τίποτα. Ουσιαστικά με την ινσουλίνη βοηθάς τον εαυτό σου.Συνέχιζα επίσης κανονικά τις μετρήσεις. Εμένα μου είχε δώσει ένα πράγμα σαν στυλό που έβαζες μέσα το μπουκαλάκι αυτό με την ινσουλίνη και ρύθμιζες ανάλογα τις μονάδες που έπρεπε να κάνεις.Τα μπουκαλάκια αυτά ήτανε των 300cc εγώ σκέψου ξεκίνησα με 8 την κάθε φορά και στο τέλος της εγκυμόσύνης πρέπει να έκανα αν θυμάμαι καλά 18. Το κουτί έχει μέσα 4 μπουκαλάκια τέτοια και κοστίζει κάπου 40-50Ε. Εγώ δεν μπήκα στον κόπο να πάω στο ΙΚΑ να το δικαιολόγησω γιατί είχα και τις συσπάσεις και είπα να μην γεννήσω πριν την ωρα μου αλλά ο γιατρός μου είχε πει (που δεν ήτανε και συμβεβλεημένος) ότι το ΙΚΑ δικαιολογεί και ταινίες μέτρησης μόνο εφόσον κάνεις ινσουλίνη,οπότε λογικά θα μπορείς να πάρεις κάποιο ποσό αν το ψάξεις.

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα γενικώς. Στο λέω εγώ που όταν έκανα τις καμπύλες (μία μικρή και μία μεγάλη) είχα πέσει σε βαθιά κατάθλιψη καλοκαιριάτικα,με την δίαιτα από την πρώτη ενδοκρινολόγο είχα ρίξει τρελή πείνα και άλλαξα τρεις γιατρούς μέχρι να βρω αυτόν που μου ταιριάζει καλύτερα. Το άγχος φυσικά και η στεναχώρια είναι το χειρότερο.Εγώ έπαιρνα τότε και χάπια για συσπάσεις και για θυροειδή (εμφανίστηκε και αυτός μετά) και ανέβαζαν και αυτά και άλλο τις τιμές. Ηρέμησε, σκέψου ότι όταν θα δεις το μωράκι σου αυτά θα είναι παρελθόν και στην τελική όλα μα όλα αυτά είναι πράγματα που αντιμετωπίζονται!Σημασία έχει να είναι καλά το μωράκι -που με σωστή ρύθμιση και ακολουθώντας τις οδηγίες θα ειναι - και από εκεί και πέρα ο καιρός θα περάσει χωρίς να το καταλάβεις!!:D:D:D

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια τελικά αυτές τις ταινίες τις δικαιολογεί ο ΕΟΠΠΥΥ ?? Τις έχω αγοράσει ήδη . Ινσουλίνη δε παίρνω ακόμη, περιμένω να δω μήπως ρυθμιστεί με τη διατροφή. Να κλείσω ραντεβού στο παθολόγο του ΙΚΑ ή τζάμπα θα πάω?

Σας φιλώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τελικά αυτές τις ταινίες τις δικαιολογεί ο ΕΟΠΠΥΥ ?? Τις έχω αγοράσει ήδη . Ινσουλίνη δε παίρνω ακόμη, περιμένω να δω μήπως ρυθμιστεί με τη διατροφή. Να κλείσω ραντεβού στο παθολόγο του ΙΚΑ ή τζάμπα θα πάω?

Σας φιλώ

 

 

Μου είχανε πει πως τις δικαιολογεί μόνο αν κάνεις & ινσουλίνη..τώρα δεν ξέρω να σου πω αν αληθεύει..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια και όσες συμπάσχετε βοηθήστε σας παρακαλώ...

μετρήσεις...

0' είχα 75 με φυσ. τιμές 75-95

30' 149 με φυσ τιμές <180

60' 160 με φυσ. τιμές <180

90' 178 με φυσ. τιμές <180

120' 184 με φυσ. τιμές <180

αύριο μπαίνω στον 8ο επειδή ήμουν απο πρίν με περισσότερα κιλά (75 με 1,65) εχω βάλει 0 κιλά (δεν πίστευα πως γίνεται κ όμως ναι!) ουσιαστικά χάνω εγώ παίρνει το μωρό. Το μωρό μέχρι 31η εβ είναι 1750 γρ. μέχρι τώρα πρόσεχα την διατροφή μου, δεν έτρωγα το βράδυ κ το μόνο μου ατόπημα ήταν πως το καλοκαίρι έτρωγα σχεδόν κάθε μέρα παγωτό. επίσης να σημειώσω πως όσο έκανα αιμοληψίες με ειδοποίησαν πως έφυγε απο τη ζωή ο αδερφός αγαπημένου μου προσώπου μόλις στα 36 του κ στεναχωρέθηκα πολύ.9 του μήνα θα την ξανακάνω γιατί θορυβήθηκα. μέχρι τότε βέβαια κομένα τα γλυκά. Μέχρι τότε όμως απο την εμπερία σας, γιατί στο 1ο μου παιδάκι δεν είχα τέτοια θέματα, με 1 καμπύλη ανεβασμένη θεωρείται διαβήτης??

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να έπαιξε ρόλο η ψυχολογική σου κατάσταση.Θα την κάνεις ξανά και θα δεις:) Ως τότε μπορείς να προσέχεις την διατροφή σου. Ο γιατρός τι σου είπε?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να έπαιξε ρόλο η ψυχολογική σου κατάσταση.Θα την κάνεις ξανά και θα δεις:) Ως τότε μπορείς να προσέχεις την διατροφή σου. Ο γιατρός τι σου είπε?

 

Εχεις δίκιο. σ ευχαριστώ για την απάντηση. μου είπε πως δεν μπορεί να πει με σιγουριά πως είναι διαβήτης κύησης αλλα σίγουρα είμαι οριακά γι αυτό και θα την ξανακάνω. μέχρι τότε υπομονή...:)

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια,και γω αν και προσεχα την διατροφη μου γιατι ο γυναικολογος και οικ φιλος ειναι μανιακ με το θεμα του φαγητου, εκανα καμπυλη ζαχαρου 2 φορες και ηταν τσιμπημενες.ειμαι φανταστητε 34 εβδομαδα και εχω παρει μονο 5 κιλα.πηγα σε διαβητολογο και μου εδωσε μηχανημα να μετριεμαι μερα παρα μερα 4 φορες.τα παω καλα.με πειραζει απ οτι καταλαβα η ζαχαρη, και οτι γλυκαντικο κυκλοφορει.στην διατροφη μου δεν μου αλλαξε και πολλα απ αυτα που τρωω.το πρωι 2-3 φρυγανιες με τυρι light ,μετα ενα φρουτο, μετα απο 3 ωρες μεσημεριανο προσεκτικα μετα απο 3 ωρες φρουτο παλι ,και μετα απο 3 ωρες βραδυνο.παιζει ρολο το φρουτο να μην ειναι κοντα στα γευματα .επισης να μην ειναι καρπουζι,σταφυλια,συκα.γλυκα καθολου,τηγανητα καθολου και να τρωω και λιγο μαυρο ρυζι η πατατες βραστες η φουρνου γιατι δεν ετρωγα καθολου.α επισης στο μεσημεριανο αν εχουμε πατατες ,πρωτα τρωμε την σαλατα και μετα το κυριως γευμα με τις πατατες.αφηστε κοριτσια στρατιωτακι αλλα το εχω ρυθμισει .το γλυκο μου λειπει βεβαια αλλα δεν τρωω.μου ειπε να φαω αν θελω ζελε light η παγωτο 0 % λιγο αλλα προς το παρον κρατιεμαι.οποτε μην φοβαστε απλως θελει λιγο θυσια και λιγο πεινα.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια κι εγώ. Εκανα καμπύλη ζαχάρου και βγήκε τσιμπημένη. Μου είπε κομένα γλυκά φρούτα, ζάχαρη, πατάτες, μακαρόνια, άσπρο ψωμί. Αποτέλεσμα: είχα βάλει τρία κιλά και τώρα στην 32 βδομάδα έχασα τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά τζάμπα ανησύχησα. ξαναέκανα την καμπύλη και είναι φυσιολογικότατη. όντος λοιπόν επαιξε ρόλο η ψυχολογική μου κατάσταση την ώρα της αιμοληψίας. νομίζω είχα αναφέρει πως λίγο πριν την αιμοληψία που βγήκε τσιμπημένη εμαθα για τον ξαφνικό χαμό ενος φίλου. οπότε εχουν απόλυτο δίκιο ως προς το οτι η στεναχώρια του δίνει ανοδική τάση

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ανοδική τάση δε λες τίποτα! εγώ πήγα εκνευρισμένη τρελά για τις εξετάσεις μου και στη γενική αίματος βγήκε 130!!!!!!! και όταν έκανα επανάληψη εις διπλούν, ήταν μέσα στα όρια (97 και 98)....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειμαι στη 31 εβδομαδα κ μολις ξεκινησα ινσουλίνη.Προς το παρον μια την ημερα(βραδειας δρασεως).Εννοειται πως κανω και τη διαιτα παραλληλα κι εννοειται επισης οτι θα χρειαστει να αυξησω και τη δοση (τις μοναδες) της ινσουλινης(σχεδον παντα ετσι γινεται-σταδικα ανεβαζεις τη δοση ινσουλινης μεχρι να ερθεις στα επιθυμητα ορια).

Επειδη γενικα πολλά ακουγονται για τη διατροφή,απλα θελω κι εγω να προσθεσω κατι σε αυτα.Ναι μεν,αποφευγουμε τους πολλους υδατανθρακες,οπως πατατες,ρυζι,μακαρονια και ψωμι,αυτο ομως δε σημαινει οτι τα κοβουμε εντελως.Ο οργανισμος μας και τα παιδακια μας ζητανε ισορροπημενη διατροφη κ να μη λειπει τιποτα.

Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι η καθε κοπελα εχει τη δικη της αντιδραση σε αυτα τα φαγητα.Π.χ. εγω οταν τρωω υδατανθρακες οπως οι παραπανω εχω ελαχιστη διαφορα στο σακχαρο σε συγκριση με τα επιτρεπομενα φαγητα.Αντιθετα με το γαλα (χαμηλων λιπαρων) και με τα δημητριακα ( χωρις ζαχαρη) με εκτοξευουν στο 200!!Η ειτε φαω μαυρο ψωμι, ειτε ασπρο το ιδιο και το αυτο ειναι..Αρα πιστευω οτι καθε κοπελα αναλογα με τις μετρησεις της θα καταλαβει κι η ιδια τι ειναι επιτρεπτο να φαει και μεχρι τι ορια...

Μην αγχωνεστε,μια μικρη περιοδος της ζωης μας ειναι και θα περασει!!Στη τελικη σκεφτειτε οτι δε θα παρουμε παραπανησια κιλα κ οτι τα παιδακια μας ταυτοχρονα τρεφονται και σωστα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα κάνει κι εγώ διαβήτη κύησης στο γ τρίμηνο και συμφωνώ με την elenaki. Εγώ βέβαια δεν έκανα ινσουλίνη αλλά δίαιτα με μετρήσεις πριν και μετά από κάθε γεύμα. Αυτό που δεν μπορούσα να ρυθμίσω ήταν το πρωινό . Ό,τι και να έτρωγα μου ανέβαινε : μαύρο ή ασπρο ψωμι, κουλουράκια χωρίς ζάχαρη, τι να σας πω ... Είχα όμως εντοπίσει και ποιες τροφές δεν με πειραζαν καθόλου όπως τα ζυμαρικά ολικής άλεσης , ο σολωμός , και από γλυκά τα παγωτά 0%. Επίσης πολύ καλό μου έκαναν τα ξινόμηλα από φρούτα ... Ευτυχώς γέννησα Ιούνιο και δεν στερήθηκα τα ωραία φρούτα του καλοκαιριού όπως καρπούζι , πεπόνι , κλπ

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εντάξει αν θέλεις να φας κανένα φαντάζομαι μπορείς αρκεί πχ να μην είναι με σοκολάτες και σιρόπια κλπ. Καλύτερα να ρωτήσεις όμως τον γιατρό σου. Εγώ πχ δεν έτρωγα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • κοριτσια με το παγωτο τι γινεται τωρα που θα ερθει καλοκαιρι?παιρνω ινσουλίνη

Να ρωτήσεις το γιατρό σου. Εμένα μου είχε δώσει συγκεκριμένη δίαιτα από την αρχή.

Παγωτό μου επέτρεπε το 0% μια φορά την εβδομάδα...

Πίκρα!:(

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παγωτό με ινσουλίνη??? Αν το άκουγε ο γιατρός μου θα πάθαινε εγκεφαλικό!

Το μόνο γλυκό που μου επέτρεπε (και εγώ με ινσουλίνη) ήταν σοκολάτα υγείας την μαύρη, με περισσότερο κακάο και όντως δεν μου ανέβαζε καθόλου το σάκχαρο. Επίσης τον είχα ρωτήσει και για τα γλυκά της γιώτης που τα φτιάχνεις μόνος σου και είναι για διαβητικούς. Μου είχε πεί μακριά απο τέτοια προιόντα, έχουν υποκατάστατο ζάχαρης (δεν θυμάμαι την ονομασία) που δεν ενδείκνυται στην εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στερ έχεις δίκιο.Και εμένα προϊόντα για διαβητικούς δεν με άφηνε κανένας να φάω..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • κοριτσια με το παγωτο τι γινεται τωρα που θα ερθει καλοκαιρι?παιρνω ινσουλίνη

 

Εγώ πέρασα πολλά με τον διαβήτη...έπαιρνα ινσουλίνη από το 2ο τρίμηνο... λοιπόν όταν ήθελα να φάω παγωτό, το έτρωγα και αμέσως μετά περπατούσα για 30'. Με συτό τον τρόπο η μετρήσεις ήταν καλές γιατί το περπάτημα βοηθάει στο κάψιμο της γλυκόζης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω περασα ολη την εγκυμοσυνη χωρις γλυκα,χωρις μελι,χωρις ζαχαρες,με συνεχεις καθημερινες μετρησεις για το σακχαρο και με μετρημα ποσοτητας φαγητου.

 

Τωρα ειμαι στην 36η εβδ!Μια ιδεα ειναι ολη κοριτσι,μην σε περνει απο κατω.Για το παιδακι σου θα κανεις και αυτη την θυσια!!!

 

Εσυ μπορει να περασεις καλοκαιρι χωρις παγωτο,εγω περασα Χριστουγεννα χωρις ιχνος απο γλυκο στο στομα μου!Κανε υπομονη!!!!!!!

 

Τρωγε σωστα,φρουτα,λαχανικα,περπατησε οσο μπορεις και ολα θα πανε καλα!!!!Εχεις μπροστα σου ΧΡΟΟΟΟΟΝΙΑ και ζαμανια να φας οσα παγωτα θες!!!

 

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • κοριτσια με το παγωτο τι γινεται τωρα που θα ερθει καλοκαιρι?παιρνω ινσουλίνη

 

Αχ, φίλη μου! Σε θαυμάζω!!!! Παίρνεις ινσουλίνη αλλά σκέφτεσαι και το παγωτό....τι να κάνουμε μωρέ, ψυχή έχουμε κι εμείς τα "γλυκά κορίτσια"...:P:p:p:p

Εγώ δεν έτρωγα πάντως.....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ στο κλαμπ και εγω έκανα τις γενικές εξετάσεις και βγήκε το ζαχαρο τσιμπημενο και μου απαγορεψε ζυμαρικά ψωμιά κα . Ειμαι στην 17 εβδομάδα και ειμαι και παχυσαρκη ίσως για αυτο να μου το είπε . Προσπαθώ σιγά σιγά να ειμαι προσεκτική . Οσο για το παγωτό και εγω λαχτάρω να φάω .... Δεν ξέρω εάν θα κανω κράτη ....αλλα πρέπει για το νινι .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...