Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

και για το αγχος να του το πεις. θα παρεις τηλ στο ιατρειο και θα αφησεις μηνυμα στην (ευγενεστατη) Μαρία. Μπορεί να εχει κατι να σου προτείνει ο γιατρος επ αυτού.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι, δεν μου είχε πει κατι τετοιο. Μια ώρα μετά το φαγητό μου ειπε να το μετραω οπότε θεωρησα οτι εννοει μια ωρα αφοτου εχω τελειωσει το φαγητο. :confused:

Θα παρω τηλ αυριο να ρωτησω.

Thanks Valia!

Link to comment
Share on other sites

Επισης, μπορεί να σε πειραζουν τροφες που φαινομενικά δεν ανεβαζουν ζαχαρο. Τα οσπρια και τα λαδερά για παραδειγμα, ενώ οι γιγαντες και τα φασολακια ειναι μια χαρα για μενα, με φακες ή ρεβυθια φτανω το 120 ή και το ξεπερνώ λιγο.

 

Valia το 120 θεωρείται υψηλη τιμή?? Εγώ παρουσιάζω πολύ συχνα αυτη τη τιμη μεταγευματικα:shock: Ωχ αμάν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το άγχος ξέρω ότι επηρεάζει τις τιμές προς τα πάνω οπότε όταν μιλήσεις με τον γιατρό σου καλό θα είναι να τον ενημερώσεις και για το ότι είσαι αγχωμένη. Επίσης πρόσεξε τον εαυτό σου και προσπάθησε να αντιμετωπίσεις αυτό που σε αγχώνει και να ηρεμήσεις γιατί δεν πρέπει να στρεσάρεσαι έτσι κι αλλιώς. Επιπλέον συμφωνώ με την κοπέλα που είπε ότι ίσως σε πειράζουν φαγητά που δεν είναι "απαγορευμένα" ενώ με άλλα μπορεί να είσαι καλύτερα. Πας και λίγο ψάχνοντας σε αυτην την περίπτωαη. Εγώ αυτην την στιγμή δεν κάνω την διατροφή της ενδοκρινολόγου μου λόγω των εμετών. με ενοχλούν τα πάντα. Αλλά για τον ίδιο λόγο κάνω μικρά γεύματα και αυτό με έχει βοηθήσει πολύ να το ρυθμίσω το ζαχαρό μου. Ελπίζω να μείνει σταθερό!

Link to comment
Share on other sites

Μου έθεσε σαν όριο το 130 μεταγευματικά. Εσένα?
Eκει ειμαι κι εγώ, απλά ό,τι βλεπω ότι ξεπερνα το 120, απο φοβο το περιοριζω, μη τυχόν και μου ανεβαζει κι αλλο το ζαχαρο όταν θα ειμαι σε πιο μεγαλη εβδομαδα κυησης.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα, εχθες για βραδινό τολμησα να φαω ντακο με ντοματες και ελιες. Φουλ υδατανθρακες (ντακος) χωρίς καθολου πρωτείνη. Όμως εκανα 111 μονο, το περιμενα πολύ χειροτερο... Παρόλα αυτά, δεν τον καθιερώνω το ντακο, 1 φορά το μηνα ή στις 20 μερες θα τον τρωω με προσοχή και μονο εφοσον η υπολοιπη μερα εχει κυλήσει νορμαλ. Με δοκιμη παμε...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!

θα ήθελα τα φώτα σας αν ξέρετε και μπορείται να με βοηθήσετε.

μετά από 2 παλίνδρομες είμαι πάλι εγκυος 5-6 εβδομάδων και έκανα καμπύλη ζαχάρου σημερα.

τα αποτελέσματα μου είναι τα εξής

0΄ - 88

30΄- 124

60΄- 95 (φτ 120-170)

90΄- 103

120΄- 85

όλες οι τιμές εκτός από αυτή των 60 λεπτών είναι φυσιολογικές...

τι σημαίνει αυτό?

εχω τρομοκρατηθει...

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα!

θα ήθελα τα φώτα σας αν ξέρετε και μπορείται να με βοηθήσετε.

μετά από 2 παλίνδρομες είμαι πάλι εγκυος 5-6 εβδομάδων και έκανα καμπύλη ζαχάρου σημερα.

τα αποτελέσματα μου είναι τα εξής

0΄ - 88

30΄- 124

60΄- 95 (φτ 120-170)

90΄- 103

120΄- 85

όλες οι τιμές εκτός από αυτή των 60 λεπτών είναι φυσιολογικές...

τι σημαίνει αυτό?

εχω τρομοκρατηθει...

Επειδη σε θυμαμαι απο τις Δυσκολες Στιγμές και θυμαμαι ποσο πονεσες, θα σε συμβουλευα να μιλησεις αμεσα με διαβητολογο! Μπορεί να μην ειναι τιποτε, αλλά ο γιατρός θα εχει αποψη, ειδικα με το ιστορικό σου.

Σου ευχομαι να πανε όλα καλά αυτή τη φορά!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!

θα ήθελα τα φώτα σας αν ξέρετε και μπορείται να με βοηθήσετε.

μετά από 2 παλίνδρομες είμαι πάλι εγκυος 5-6 εβδομάδων και έκανα καμπύλη ζαχάρου σημερα.

τα αποτελέσματα μου είναι τα εξής

0΄ - 88

30΄- 124

60΄- 95 (φτ 120-170)

90΄- 103

120΄- 85

όλες οι τιμές εκτός από αυτή των 60 λεπτών είναι φυσιολογικές...

τι σημαίνει αυτό?

εχω τρομοκρατηθει...

 

Σημαίνει πολύ απλά ότι στην μέτρηση της ώρας ο οργανισμός σου έκανε υπερέκκριση ινσουλίνης για να μεταβολίσει το ζάχαρο της στιγμής....Εχε υπ' όψη σου ότι ΚΑΙ οι χαμηλότερες τιμές (κάτω του φυσιολογικού) δείχνουν μια τάση του οργανισμού να εκδηλώσει αργότερα(στην 27 βδ. περίπου) διαταραχή στον μεταβολισμό γλυκόζης.....Πρέπει να δεις γιατρό άμεσα και φυσικά στην θέση σου θα έπαιρνα ένα μηχανάκι για να κάνω μετρήσεις!

 

Όταν ήμουν έγκυος στο τρίτο παιδάκι μου(που τώρα είναι σχεδόν 9 μηνών) έκανα καμπύλη ζαχάρου σε ηλικία κύησης 9 βδ. Όλες οι μετρήσεις μου ήταν πολύ χαμηλές(κάτω του φυσιολογικού). Φυσικά άρχισα τις μετρήσεις και ήμουν ήδη υποψιασμένη.....Στην 27 εβδ κύησης που έκανα ξανά καμπύλη ζαχάρου βγήκαν 2 παθολογικές τιμές(πάνω από το κανονικό). Με συγκεκριμένη διατροφή και πολλή προσοχή στις μετρήσεις έχω τώρα τον γελαστό αγκαλιά....Δεν είναι τίποτα, απλά μην το αφήσεις! Θέλει παρακολούθηση και έναν καλό διαβητολόγο....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι έχεις ήδη και 2 παλίνδρομες στο ιστορικό σου......

 

Ακόμη και αν σου πούν ότι όλα καλά είναι πάρε μηχανάκι και άρχισε μετρήσεις....και ότι χρειαστείς είμαι εδώ....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ρώτησα σήμερα τον γιατρό μου και τελικά μετριόμουν λάθος όλο αυτόν τον καιρό (είμαι 4 μηνών). Έπαθα ένα σοκ όταν μου είπε ότι πρέπει να μετριέμαι μία ώρα από την έναρξη του φαγητού και όχι από την λήξη όπως έκανα μέχρι τώρα γιατί έτσι είχα καταλάβει! Δηλαδή του λέω όλες αυτές οι μετρήσεις μου ήταν λάθος; Μου λέει δεν πειράζει, δεν έχουν και πολύ μεγάλη απόκλιση αλλά το σωστό είναι να μετράμε από την έναρξη.

ValiaK, ξέχασα να ρωτήσω πόση ώρα πρέπει να διαρκεί το γεύμα. Να συμπεράνω το πολύ είκοσι λεπτά όπως λες; Σήμερα μετρησα 10 λεπτά ότι κράτησε το γεύμα μου.

Κορίτσια, ρωτήστε όλες τον γιατρό σας για διευκρίνηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αυτή που ακολουθώ εγώ μοιάζει πολύ με αυτή εδώ http://www.matkarismiltiadis.gr/cms/?p=162&cat=6

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Να πας σε ενδοκρινολόγο εξειδικευμενο στον διαβήτη κύησης να σου δώσει εξατομικευμένο πρόγραμμα, ειδικά για σενα. Δεν ειναι αστείο ο διαβήτης κύησης και πρεπει να σε παρακολουθήσει ειδικός.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Nα ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια που δεν καταλαβαινω?

Προσέχα πάρα πολύ τη διατροφή μου το τελευταιο διάστημα χωρίς να τρώω καθόλου γλυκά, τις προάλλες όμως έπεσε στα χέρια μου ένας χαλβάς σιμιγδαλένιος τον οποίο τον έχω ξετινάξει μέσα σε λίγες μέρες. :roll:

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το γεγονός οτι το σάκχαρο μου δεν έχει μεταβληθεί καθόλου σε σχέση τις άλλες φορές που δεν έτρωγα γλυκό.

Πως γίνεται αυτό?

Να σημειώσω οτι έχω διαταραχή μεταβολής της γλυκόζης και όχι τον καθεαυτού διαβήτη. Παρόλα αυτά είμαι σε δίαιτα με καθημερινές μετρήσεις σακχάρου. Επίσης το γλυκό το έτρωγα μετά το μεσημεριανό και καμια φορά και το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας, ειμαι στην 29η εβδομαδα κ πριν λιγες μερες εκανα την καμπυλη με 75 mlγλυκοζης κ ειχα

0' 90

60' 145

120' 141

η γυναικολογος μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητος ο διαβητολογος , απλα να περιορισω τους υδατανθρακες κ να κοψω τελειως τα γλυκα. εχω κοψει ακομα κ το μισο κουταλακι ζαχαρη που εβαζα στον καφε κ γλυκο ουτε για αστειο μεχρι χθες.

χθες κ σημερα μ 'εχει πιασει μια απιστευτη ορεξη για γλυκο κ τσακισα 3 σοκολατακια χθες κ 3 σημερα!!! κ τωρα νιωθω τρομερες τυψεις!! λετε να επαθε τιποτα το μωρο μου? δεν μετριεμαι οποτε δεν ξερω αν εχει ανεβει το ζαχαρο μου!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, ειμαι στην 29η εβδομαδα κ πριν λιγες μερες εκανα την καμπυλη με 75 mlγλυκοζης κ ειχα

0' 90

60' 145

120' 141

η γυναικολογος μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητος ο διαβητολογος , απλα να περιορισω τους υδατανθρακες κ να κοψω τελειως τα γλυκα. εχω κοψει ακομα κ το μισο κουταλακι ζαχαρη που εβαζα στον καφε κ γλυκο ουτε για αστειο μεχρι χθες.

χθες κ σημερα μ 'εχει πιασει μια απιστευτη ορεξη για γλυκο κ τσακισα 3 σοκολατακια χθες κ 3 σημερα!!! κ τωρα νιωθω τρομερες τυψεις!! λετε να επαθε τιποτα το μωρο μου? δεν μετριεμαι οποτε δεν ξερω αν εχει ανεβει το ζαχαρο μου!

 

Όχι δεν επάθε τίποτα το μωρό:) Ακόμη και εγώ με τον διαβήτη κύησης είχα οδηγία από τον γιατρό να μην πανικοβληθώ αν δω μία υψηλή τιμή.Οι συνεχόμενες τιμές είναι πρόβλημα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

συγνώμη αλλά διάβασα πιο πάνω ότι ο ντάκος είναι κακό για το ζάχαρο??? και γω έλεγα είναι μια χαρά. 2 ώρες μετά τον ντάκο σήμερα 72 το ζάχαρο. μόλις σήμερα πήρα το μηχάνημα. είμαι στην 7η εβδομάδα. ο θεός να βάλει το χέρι του έχω τρομοκρατηθεί!

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά διάβασα πιο πάνω ότι ο ντάκος είναι κακό για το ζάχαρο??? και γω έλεγα είναι μια χαρά. 2 ώρες μετά τον ντάκο σήμερα 72 το ζάχαρο. μόλις σήμερα πήρα το μηχάνημα. είμαι στην 7η εβδομάδα. ο θεός να βάλει το χέρι του έχω τρομοκρατηθεί!

 

Δεν υπάρχει λόγος να τρομοκρατήσε!:) Δεν επηρεάζουν όλα τα φαγητά όλους το ίδιο!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...