Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

Μπορει να φαω 5 πηρουνιες φασολακια κ λιγη φετα χωρις ψωμι καθολου κ να παω στο 160.πρωινο πινω ενα ποτηρι γαλα μονο κ ειμαι εντος δεκατιανο ενα τοστ κ μεσημερι ελαχιστη ποσοτητα φαγητου. Βραδυνο τρωω γυρω στις 7 κ πριν κοιμηθω ενα ποτηρι γαλα παλι.

 

Αχ βρε κοριτσάκι μου γιατί με τόσο λίγο φαγητό σου βγαίνουν τόσο ψιλές μετρήσεις???? Ο ενδοκρινολόγος σου τι λέει??? Εγώ τοστ δεν μπορώ με τίποτα να φάω γιατί μου το ανεβάζει αρκετά και το έχω αποκλείσει.

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

oxi den exw kanei glukoziomeni ti einai avto na to ele3w sto fakelo m otan 8a 3anapaw sto nosokomio.....?twra exw xalarwsei ligo me ti diatrofi giati oso penrane i vdomades prepei na prosexw to allo provlimma p exw me ton epipomatiko plakounta giati fovounte gia aimoragia kai etsi to diaviti ton evala ligo se deteri mira kanw vevea tin diatrofi m kai tis 6 metriseis m tin mera trww omws ligo perissoteri posotita elpizontas na valei tw mwraki m varos kai se periptwsi prowrou toketou na exoume to fisiologiko varos...k ekana k kana duo paraspondies k oli avti i xalarwtita den m vgike se kako oi metriseis m itan katw twn orion.....vrika kai ena pagwto ti perasmeni vdomada xwris ka8olou zaxari oute glikantika itan mono me kakao kai gala den itan k oti poio wraio kai gluko alla parepeme se sokolata......k i epomeni metrisi m 85 se parakalw......

 

Η γλυκοζιωμένη δείχνει το ποσοστό γλυκόζης στο αίμα σου το τελευταίο δίμηνο. Εγώ δεν τολμάω να φάω γλυκό αλλά ούτε και λιπαρά και τέτοια. Αλλά φοβάμαι μην κουραστώ. Πόσο θα αντέξω να στερούμε???? Έχω μπροστά μου αρκετό καιρό ακόμα. Άσε που είμαι εδώ και 1 1/2 μήνα στο κρεβάτι και δεν μπορώ ούτε καν να περπατήσω για να τα κάψω. ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ!!!! Κουράγιο μας. Ελπίζω να γλιτώσουμε την ινσουλίνη και να πάνε όλα καλά ως το τέλος.

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φαω 5 πηρουνιες φασολακια κ λιγη φετα χωρις ψωμι καθολου κ να παω στο 160.πρωινο πινω ενα ποτηρι γαλα μονο κ ειμαι εντος δεκατιανο ενα τοστ κ μεσημερι ελαχιστη ποσοτητα φαγητου. Βραδυνο τρωω γυρω στις 7 κ πριν κοιμηθω ενα ποτηρι γαλα παλι.

oneiraki av3ise ta gevmata s kai 8a deis oti 8a strwsei ligo me tis ides posotites.egw otan etuxe kai etrwga prwino stis 9 kai meta stis 2:30 to mesimeriano px fasolakia vrasta k kotopoulo sti sxara k giaourti eixa 4ili timi. otan etrwga to prwino to dekatiano k ama pinousa k ligo 10 amigdala i karidia k to idio gevma(fasolakia) ixa times 108 metagevmatika. den kanei na meneis polles wres nistiki giati kai tote oi av3omiwseis den ine kales....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μενω ωρες νηστικη. Τρωω σχεδον καθε 3 με 4 ωρες.. Δεν ειναι το προβλ η ποσοτητα απλως δυστυχως εχω ξεκινησει βαρβατα απο πολυ νωρις. Για μενα ειναι θεμα χρονου η ινσουλινη. Στον ενδοκρ θα παω την τριτη μετα απο 2βδομ που μετραω αλλα επειδη ειμαι σε φαση μετακομισης αυτος ειναι καινουριος εδω που βρισκομαι. Ο αλλος που με παρακολουθουσε ως τωρα κ ειπε για μετρησρις ειναι αθηνα. Δεν ξςρω τι θα μου πει αυτος κ ποσο αυστηρα θα κρινει

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Δεν μενω ωρες νηστικη. Τρωω σχεδον καθε 3 με 4 ωρες.. Δεν ειναι το προβλ η ποσοτητα απλως δυστυχως εχω ξεκινησει βαρβατα απο πολυ νωρις. Για μενα ειναι θεμα χρονου η ινσουλινη. Στον ενδοκρ θα παω την τριτη μετα απο 2βδομ που μετραω αλλα επειδη ειμαι σε φαση μετακομισης αυτος ειναι καινουριος εδω που βρισκομαι. Ο αλλος που με παρακολουθουσε ως τωρα κ ειπε για μετρησρις ειναι αθηνα. Δεν ξςρω τι θα μου πει αυτος κ ποσο αυστηρα θα κρινει

 

Ελπίζω οι μετρήσεις αυτές να είναι από άγχος και να μην ξεκινήσεις τόσο νωρίς ινσουλίνη. Βέβαια το έχεις ξαναπεράσει και λογικά δεν θα σε φοβίζει τόσο. Μπορεί να είναι και για καλό και να χαλαρώσεις και λίγο την διατροφή σου. Τι να πω???? Δεν το έχω περάσει και με φοβίζει πολύ εμένα. Μπορεί και να είμαι και υπερβολική.

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι γενικα δεν μπορεις να χαλατωσεις με την ινσουλινη. Θυμαμαι τοτε προσαρμοζα σχεδον καθε δεκα μερες τη δοση γτ εβγαινα εκτος οσο προχωρπυσε η εγλυμοσυνη..τι να πω..θα δουμε την τριτη

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Οχι γενικα δεν μπορεις να χαλατωσεις με την ινσουλινη. Θυμαμαι τοτε προσαρμοζα σχεδον καθε δεκα μερες τη δοση γτ εβγαινα εκτος οσο προχωρπυσε η εγλυμοσυνη..τι να πω..θα δουμε την τριτη

 

Καλημέρα! Και εμένα αυτό με φοβίζει. Δεν είναι οτι την κάνεις και ξεμπερδεύεις. Αλλάζουν συνεχώς οι ανάγκες όσο προχωράει η εγκυμοσύνη. Γι'αυτό και θέλω να την τρενάρουμε. Εγώ έχω μπροστά μου 2 μήνες. Γεννάω στις 38εβδ. με καισαρική. Αν την προσαρμόζω και εγώ κάθε 10 μέρες που θα φτάσω????

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα μου είναι ότι..αυτός ο ντοκ μου τα είπα ΠΑΛΙ διαφορετικά!Ότι δεν χρειαζόμουνα να κανω καμπύλη γιατί στάνταρ θα έβγαινε παθολογική ,η γλυκοζυλιωμένη είναι άχρηστη στην εγκυμοσύνη γιατί επηρρεάζεται από ορμόνες και δεν δείχνει σωστά και να μην τα πολυλογώ μου είπε ότι δεν μπορώ να κόβω φαγητό από την διατροφή (όπως κάνω εγώ) για να έχω καλές τιμές σακχάρου γιατί αφενός υποσιτίζομαι και αφετέρου σημιουργώ τοξικό περιβάλλον για το μωρό & ότι πρέπει να τρώω ότι λέει η διατροφή ακριβώς & όχι λιγότερο & αν είμαι εκτός ορίων τότε ινσουλίνη.Κάτι το οποίο φυσικά έχω δοκιμάσει & έτσι θα μετρηθώ τώρα ως πέμπτη & παρασκευή θα τον πάρω να πάω να μου γράψει να ξεκινήσω ενέσεις αφού την άλλη βδομάδα θα λείπει & αφού δεν τις γλιτώνω..Ζούμε μεγάλες στιγμές ευτυχίας..επίσης μου είπε πως με καλές τιμές στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έπρεπε να κάνω ενέσεις..άντε βγάλε άκρη τώρα..5 διαφορετικοί ενδοκρ 5 διαφορετικές απόψεις και γραμμές για την ίδια πάθηση...

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

a exw k egw nea p me mperde4an akomi perissotero..to savatokiriako eniw8a entonw varos katw xamila k pisw sta kokkaka. Piga sto nosokomeio giati fovi8ika logo t epipwmatikou plakounta gia tixon aimoragia. Otan eftasa ekei k afou den eixa aimoragia oi giatroi anisixisan gia ourolimo3i mias k imoun polu stexni k afidatomeni.otan me rwtisan an pinw arketa ugra tous ipa oti pinw mono nero logo tou diaviti.k tote arxisame me orous k ena vradi nosilias. m eipan oti prepei na xalarwsw ligo me ti diatrofi.apla na prosexw tous sindiasmous froutou k fagitou, to amullo k ta glika. telos panto do3asi o 8eos den ixa ourolimo3i alla k to mwraki m itan mia xara, enidato8ika me orous k pira e3itirio xtes to prwi duo meres twra den kanw diatrofi trww ta panta alla se polu mikres posotites me prosoxi k xtes to mesimeri me gemista eixa timi 70 to vradi me mpifteki fratzolaki k ketsap parakalw 124 k simera to mesimeri me kotopoulo sti sxara k tiagiatelles 91 8a trela8w ti genete re koritsia?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!

Έχω διαβήτη κύησης και σε λίγες μέρες γεννάω. Επειδή δεν έχω καταφέρει να πάω στον ενδοκρινολόγο μιας που είμαι στο κρεβάτι θέλω να σας κάνω μια ερώτηση.

Με το που γεννήσω συνεχίζω να κάνω διατροφή ή σταματάω????? Πέφτει κατευθείαν το ζάχαρο???? Και επίσης θα πρέπει να κάνω μετά καμπύλη ζαχάρου ή γλυκοζιωμένη?????

 

Θα περιμένω την απάντησή σας!!!!!!!!!

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σακχαρο συνηθως πεφτει αμεσως μετα τον τοκετο. Εμενα μου το μετρησαν και μετα μου εφεραν φρυγανιες με μαρμελαδα!!! Ωστοσο, υπαρχει κινδυνος για μια 5ετια αν δεν το προσεξεις. Εγω εχασα 20 κιλα σε 10 μηνες και επισης εκανα γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη και καμπυλη 6 μηνες μετα τον τοκετο.

Με το καλο σου ευχομαι!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!

Έχω διαβήτη κύησης και σε λίγες μέρες γεννάω. Επειδή δεν έχω καταφέρει να πάω στον ενδοκρινολόγο μιας που είμαι στο κρεβάτι θέλω να σας κάνω μια ερώτηση.

Με το που γεννήσω συνεχίζω να κάνω διατροφή ή σταματάω????? Πέφτει κατευθείαν το ζάχαρο???? Και επίσης θα πρέπει να κάνω μετά καμπύλη ζαχάρου ή γλυκοζιωμένη?????

 

Θα περιμένω την απάντησή σας!!!!!!!!!

με το καλο σου ευχομαι,μια φιλη μου ποθ γεννησε προσφατα μετρηθηκε τυχαια μια φορα κ ηταν στα υψη οποτε ρωτησε την ενδοκρινολογο κ της ειπε οτι για 6 μηνες θα εχει ανεβασμενο κ μετα θα κανει μια καμπυλη κ βλεπουμε αλλα δεν προσεχει πλεον κ οτι δεν ειναι απαραιτητο να μετριεται....κ εγω στο κρεββατι ειμαι κ ηρθε εδω ενδοκρινολογος κ μου εδωσε διατροφη κ μετριεμαι 6 φορες τη μερα:mad: εσενα δεν σε παρακολουθησε καθολου γιατρος κατα τη δειαρκεια?τι βασανο να μετρας τη μπουκια σου παντως,ολη μερα τοσους μηνες στο κρεββατι ενα γλυκακι ηταν η χαρα μου:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το σακχαρο συνηθως πεφτει αμεσως μετα τον τοκετο. Εμενα μου το μετρησαν και μετα μου εφεραν φρυγανιες με μαρμελαδα!!! Ωστοσο, υπαρχει κινδυνος για μια 5ετια αν δεν το προσεξεις. Εγω εχασα 20 κιλα σε 10 μηνες και επισης εκανα γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη και καμπυλη 6 μηνες μετα τον τοκετο.

Με το καλο σου ευχομαι!!!

 

Εγώ δεν έχω κιλά να χάσω. Είμαι 54 κιλά και όταν γεννήσω θα είμαι ακόμα λιγότερα!!!!! Εσύ μόλις γέννησες έτρωγες γλυκά???? Έχω να φάω 3 μήνες και νομίζω οτι μετά θα πλακωθώ!!!!

Σ'ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου!!!!!

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κιλά να χάσω. Είμαι 54 κιλά και όταν γεννήσω θα είμαι ακόμα λιγότερα!!!!! Εσύ μόλις γέννησες έτρωγες γλυκά???? Έχω να φάω 3 μήνες και νομίζω οτι μετά θα πλακωθώ!!!!

Σ'ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου!!!!!

 

Ναι αμεσως. Στην αρχη μου φεροταν πολυ παραξενο και δεν τολμουσα να αγγιξω γλυκο, τελικα ομως αφου με βεβαιωσαν πως το σακχαρο ηταν μια χαρα πλεον, υπεκυψα στο γλυκο πειρασμο!

Ημουν κι εγω σε ακινησια και ειχα παρει πολλα κιλα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

με το καλο σου ευχομαι,μια φιλη μου ποθ γεννησε προσφατα μετρηθηκε τυχαια μια φορα κ ηταν στα υψη οποτε ρωτησε την ενδοκρινολογο κ της ειπε οτι για 6 μηνες θα εχει ανεβασμενο κ μετα θα κανει μια καμπυλη κ βλεπουμε αλλα δεν προσεχει πλεον κ οτι δεν ειναι απαραιτητο να μετριεται....κ εγω στο κρεββατι ειμαι κ ηρθε εδω ενδοκρινολογος κ μου εδωσε διατροφη κ μετριεμαι 6 φορες τη μερα:mad: εσενα δεν σε παρακολουθησε καθολου γιατρος κατα τη δειαρκεια?τι βασανο να μετρας τη μπουκια σου παντως,ολη μερα τοσους μηνες στο κρεββατι ενα γλυκακι ηταν η χαρα μου:lol:

 

Καλημέρα!!!!! Με παρακολουθούσε ενδοκρινολόγος και όταν έκατσα στο κρεβάτι πήγαινε ο άντρας μου αλλά τώρα δεν τον έχω στείλει ακόμα για να ρωτήσει. Ανησυχώ και για τον θηλασμό. Αν είναι στα ύψη το ζάχαρο δεν θα επηρεάζεται το γάλα μου????

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!!! Με παρακολουθούσε ενδοκρινολόγος και όταν έκατσα στο κρεβάτι πήγαινε ο άντρας μου αλλά τώρα δεν τον έχω στείλει ακόμα για να ρωτήσει. Ανησυχώ και για τον θηλασμό. Αν είναι στα ύψη το ζάχαρο δεν θα επηρεάζεται το γάλα μου????

κ εγω αυτη την απορια ειχα κ η φιλη μου που ειναι στα ιδια κιλα με σενα της ειπε να τρωει οτι θελει κ τα τρωει κ τα γλυκα της..εγω θεωρω οτι κατα το θυλασμο πρεπει γενικα να τρωμε υγιεινα γιατι τα παιρνι το μωρο οποτε τα γλυκα δεν του προσφερουν κατι αλλα θα το φας κ το γλυκακι σου πιστευω,κ εγω δεν θ αντεξω,,,φυσικα ο γιατρος θα σου πει καλυτερα,ρωτα κ τον γυναικολογο σου η αν εχεις μαια!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω αυτη την απορια ειχα κ η φιλη μου που ειναι στα ιδια κιλα με σενα της ειπε να τρωει οτι θελει κ τα τρωει κ τα γλυκα της..εγω θεωρω οτι κατα το θυλασμο πρεπει γενικα να τρωμε υγιεινα γιατι τα παιρνι το μωρο οποτε τα γλυκα δεν του προσφερουν κατι αλλα θα το φας κ το γλυκακι σου πιστευω,κ εγω δεν θ αντεξω,,,φυσικα ο γιατρος θα σου πει καλυτερα,ρωτα κ τον γυναικολογο σου η αν εχεις μαια!

 

Ο γυναικολόγος μου δεν ήξερε ακριβώς αλλά μου είπε οτι λογικά όταν φεύγει ο πλακούντας τελειώνουν όλα. Τι να πω???? Ο πιο κατάλληλος είναι ο ενδοκρινολόγος αλλά επειδή τρέχουμε αυτόν τον καιρό με τις τελευταίες εκκρεμότητες δεν έχω στείλει τον άντρα μου. Μάλλον θα πρέπει όμως!

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου δεν ήξερε ακριβώς αλλά μου είπε οτι λογικά όταν φεύγει ο πλακούντας τελειώνουν όλα. Τι να πω???? Ο πιο κατάλληλος είναι ο ενδοκρινολόγος αλλά επειδή τρέχουμε αυτόν τον καιρό με τις τελευταίες εκκρεμότητες δεν έχω στείλει τον άντρα μου. Μάλλον θα πρέπει όμως!

καλε παρε ενα τηλεφωνο,μια ερωτηση ειναι γιατι να τρεχει ο ανθρωπος,εγω οτι απορια εχω παιρνω τηλ κ μου λεει τι να φαω τι να κανω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα Κορίτσια! Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα διότι τελικά το πρόβλημα αφορά περισσότερες απ' όσες νομίζουμε!

 

Έχω βιώσει μια αποβολή πριν 6 μήνες στην 24η εβδομάδα. Αν και ο γιατρός συνέστησε άμεσα έλεγχο για θρομβοφιλία, διαβήτη και άλλα θέματα εγώ δεν ήμουν σε ψυχολογία να ασχοληθώ. Τώρα Δόξα σοι ο Θεός διανύω την 6η εβδομάδα κύησης και η πρώτη εξέταση που έκανα με το που διαπιστώσαμε σάκο και λεκκιθικό στον υπέρηχο ήταν η καμπύλη σακχάρου η οποία δε βγήκε καλή. Είχα νηστείας 96, στα 60 min 64 και στα 120 62. Ο γιατρός μου με παρέπεμψε απ' ευθείας σε διαβητολόγο ο οποίος συνέστησε κατ' αρχήν αυστηρή δίαιτα, μετρήσεις 4 φορές τη μέρα για ένα μήνα τουλάχιστον και να του στείλω τα αποτελέσματα της πρώτης εβδομάδας ώστε να δούμε και να κρίνουμε. Απ' όσο βλέπω πάντως δεν τη γλυτώνω την ινσουλίνη καθότι οι τιμές μου κυμαίνονται από το 100 έως το 140!

 

Θέλω να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα με παρόμοιο πρόβλημα παίρνει χάπια ή κάνει ενέσεις, διότι ήδη κάνω αντιπηκτικές. Επίσης σε τόσο μικρή εβδομάδα είναι δυνατόν να προκαλέσει απώλεια? Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι οι αυξημένες τιμές στους πρώτους μήνες μπορεί να προκαλέσουν μη σωστή εμφύτευση και δημιουργία πλακούντα. Η αλήθεια είναι ότι έναν πανικό τον έχω πάθει!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα moody!

Να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά εύχομαι και με ένα γερό μωρό!

Εμένα μου βρήκαν τον διαβήτη κάπου στην αρχή του Γ τριμήνου με τιμές 190 - 185 μία και δυο ώρες μετά το φαγητό. Οι τιμές μέχρι 140 μια ώρα μετά το φαγητό νομίζω πώς είναι απόλυτα φυσιολογικές.

Μου έδωσαν (στο Αλεξάνδρα που με παρακολουθούν στο διαβητολογικό κέντρο) ένα διαιτολόγιο 2200 θερμίδων το οποίο τηρώ πιστά, και το ζάχαρο ρυθμίστηκε μετά από 2 βδομάδες απόλυτα μόνο με τη διατροφή.

Οι τιμές νηστείας μου είναι γύρω στις 85-90, και μια ώρα μετά το φαγητό 100-110, καμιά φορά 120. Αυτό είναι και το επιθυμητό. Νομίζω πώς αγχόνεσαι χωρίς λόγο. Περαστικά και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!

 

 

Καλημέρα Κορίτσια! Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα διότι τελικά το πρόβλημα αφορά περισσότερες απ' όσες νομίζουμε!

 

Έχω βιώσει μια αποβολή πριν 6 μήνες στην 24η εβδομάδα. Αν και ο γιατρός συνέστησε άμεσα έλεγχο για θρομβοφιλία, διαβήτη και άλλα θέματα εγώ δεν ήμουν σε ψυχολογία να ασχοληθώ. Τώρα Δόξα σοι ο Θεός διανύω την 6η εβδομάδα κύησης και η πρώτη εξέταση που έκανα με το που διαπιστώσαμε σάκο και λεκκιθικό στον υπέρηχο ήταν η καμπύλη σακχάρου η οποία δε βγήκε καλή. Είχα νηστείας 96, στα 60 min 64 και στα 120 62. Ο γιατρός μου με παρέπεμψε απ' ευθείας σε διαβητολόγο ο οποίος συνέστησε κατ' αρχήν αυστηρή δίαιτα, μετρήσεις 4 φορές τη μέρα για ένα μήνα τουλάχιστον και να του στείλω τα αποτελέσματα της πρώτης εβδομάδας ώστε να δούμε και να κρίνουμε. Απ' όσο βλέπω πάντως δεν τη γλυτώνω την ινσουλίνη καθότι οι τιμές μου κυμαίνονται από το 100 έως το 140!

 

Θέλω να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα με παρόμοιο πρόβλημα παίρνει χάπια ή κάνει ενέσεις, διότι ήδη κάνω αντιπηκτικές. Επίσης σε τόσο μικρή εβδομάδα είναι δυνατόν να προκαλέσει απώλεια? Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι οι αυξημένες τιμές στους πρώτους μήνες μπορεί να προκαλέσουν μη σωστή εμφύτευση και δημιουργία πλακούντα. Η αλήθεια είναι ότι έναν πανικό τον έχω πάθει!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα moody!

Να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά εύχομαι και με ένα γερό μωρό!

Εμένα μου βρήκαν τον διαβήτη κάπου στην αρχή του Γ τριμήνου με τιμές 190 - 185 μία και δυο ώρες μετά το φαγητό. Οι τιμές μέχρι 140 μια ώρα μετά το φαγητό νομίζω πώς είναι απόλυτα φυσιολογικές.

Μου έδωσαν (στο Αλεξάνδρα που με παρακολουθούν στο διαβητολογικό κέντρο) ένα διαιτολόγιο 2200 θερμίδων το οποίο τηρώ πιστά, και το ζάχαρο ρυθμίστηκε μετά από 2 βδομάδες απόλυτα μόνο με τη διατροφή.

Οι τιμές νηστείας μου είναι γύρω στις 85-90, και μια ώρα μετά το φαγητό 100-110, καμιά φορά 120. Αυτό είναι και το επιθυμητό. Νομίζω πώς αγχόνεσαι χωρίς λόγο. Περαστικά και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!

 

σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση και συ με το καλό. Αυτό που ανησυχεί τους γιατρούς είναι το νηστείας που δεν πέφτει από το 100. Αύριο θα πάω στο διαβητολόγο και βλέπουμε! Πάντως επειδή βγήκε λίγο τσιμπημένη και η tsh μου λέω μήπως απορριθμήστηκε ο Θυροειδής και τα έπαιξε και το σάκχαρο. Είδομεν... Και πάλι σ ευχαριστώ!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Δυστυχως και το πολυ χαμηλο σακχαρο ειναι παθολογικη κατασταση αλλα δες τι θα σου πει ο ενδοκρ που ειναι ειδικος.

Οσο για τα γλυκα στον θηλασμο θεωρητικα πρεπει να τρως υγειινα οσο θηλαζεις και με προσοχη για τυχον αλλεργειες. Αυτα θα τα δειτε στην πραξη οι πρωτομανουλες :)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Δυστυχως και το πολυ χαμηλο σακχαρο ειναι παθολογικη κατασταση αλλα δες τι θα σου πει ο ενδοκρ που ειναι ειδικος.

Οσο για τα γλυκα στον θηλασμο θεωρητικα πρεπει να τρως υγειινα οσο θηλαζεις και με προσοχη για τυχον αλλεργειες. Αυτα θα τα δειτε στην πραξη οι πρωτομανουλες :)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση που ίσως φανεί πολύ ανόητη αλλά κοντεύω πραγματικά να σκάσω. Ξεκινήσαμε ινσουλίνη τελικά στην αρχή 12 μονάδες και στη συνέχεια το αυξήσαμε στις 16 μονάδες διότι το νηστείας δεν έπεφτε με τίποτα! Κάνω μια ένεση κάθε βράδυ και φυσικά τη διατροφή και όντως έχουμε πέσει κάτω από το 90 στο νηστείας και στα μεταγευματικά δεν ξεπερνάω το 110. Χθες όμως..... έκανα 2 παρασπονδίες με ένα μικρό κομμάτι γλυκό στο πρωινό όπου στην ώρα χτύπησα 185 ενώ στο 2 ωρο ήμουν στο 103. Στη φάση αυτή μίλησα με τον ενδοκρινολόγο ο οποίος μου ζήτησε να ηρεμήσω (γιατί τον πήρα κλαίγοντας) και ότι με μια φορά δεν συμβαίνει κάτι αλλά ότι πρέπει να προσέχω..... και το βράδυ (ήθελα γλυκόξινο κοτόπουλο με ρύζι το βλήμα) και φυσικά χτύπησα 204 στην ώρα και 165 στο δύωρο. Σήμερα οι τιμές μου είναι όλες κάτω από 95 και στο νηστείας και μεταγευματικά... Θέλω απλά να ρωτήσω αν με μια φορά που έκανα τόσο μεγάλη χοντράδα μπορεί αν έχει συμβεί το μοιραίο..... ξέρω ότι είναι βλακεία η ερώτηση αλλά κάθε γνώση σας μπορεί να με ανακουφίσει ή να τρέξω αύριο για υπέρηχο.....

 

σας ευχαριστώ πολύ!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Φυσικα και κατι τετοιο δεν ισχυει:-) μην ανησυχεις! Το θεμα ειναι ουσιαστικα να μην δημιουργειται περιβαλλον γλυκο για.το.μωρο γιαυτο ρυθμιζουμε με διατροφη κλπ. Με την μια η δυο φορες δεν εγινε κατι. Ολα καλα να πανε

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...